Financieel schandaal rond officials van Belgische Wieler Bond Onverantwoord hoge nota’s Belangstelling voor ISSL nog steeds miniem GOTHENBURG BELOOFT WEER WEINIG GOEDS Tegenspraak in verklaringen Bislett weert de profgroep V oetballer tien jaar geschorst Hans Vultink in 47/2 al op eenzame hoogte Vier winnaars in de toto Billy Jean-King gewipt in Miami DAMES TREFFEN GOED IJS IN BRANDBU Dart Hanover Van Helden bleef er nuchter onder Sport in ’t kort Kraay manager bij de Eagles Wijzigingen «aas O HOGE EN DUBBELE DECLARATIES „Over onze lijken" 19 v R IJ D A G 9 FEBRUARI 1973 110 Vergoedingen l PRWS oor tfe >rijs bij eelt dit u door. Begroting W5- w op die manier veel te lui.” Ard Schenk: „Misschien hebben ze hier niet zoveel toeschouwers nodig". nu ƒ703 ontvangen. 2e prijs: 210 winnaars, die per kolom 3e prijs: 2512 winnaars, die per kolom het verstrijken Uitslag toto no. 28 d.d. 3 en 4 februari 1973. Deelnemers: 604.322. Bruto inleg: 1.396.172; Prijzen be drag: 590.580,76. En die verklaring is dan weer volledig Jn tegenspraak met hetgeen Neely in Skiën verklaard, toen hij meende: „Of de mensen nu naar het stadion komen of ze zitten voor de tv, dat maakt voor Hans van Helden: „Stensen nog niet te pakken”. Edgar Neely: „Wisselende mening over invloed van televisie”. Pichel viel tijdens de wedstrijd DVOL 7Novio 7 op 14 februari de scheids rechter aan, sloeg en trapte hem, be dreigde en beledigde de arbiter en ver nielde zijn tenue. Ook schopte hij een tegenstander. Eén der punten van de tenlastelegging was voorts: schennis van de openbare eerbaarheid. Grensrechter Paulo Messina, die zich met het geval bemoeide, is voor vijf jaar uit het ambt ontzet. NIJMEGEN. De strafcommissie van de afdeling Gelderland van de KNVB heeft de speler Njetto Pichel (Novio) voor tien jaar geschorst. Bessems, die in december in Hoens- broek al in het 71/2 de titel aan Vultink had moeten laten, zag de nabije toe komst somber in. Hij voelde dat de kans om dit seizoen nog internationaal uit te komen, door het verlies tegen Van der Smissen wel erg klein was geworden. Vultink was immers ongeslagen geble ven en troonde met een recordgemiddel- de van 114.28 op eenzame hoogte. Jean Bessems: „Vultink staat er goed voor”. aan De ■RVICE service, iedere op de houden inische eschikt iernste iratuur. MITE1T kritisch len van ■timent i inter- ilaatsen «lukten getest Expert Expert rfgeven ld naar van 'n els dat loor de rlandse >ond te Haag. Expert inter- gingen. Expert dingen. Bessems bromde dan ook somber: „Hij mag nu al een partij verliezen om nog kampioen te worden. Alleen als Hans er dan bovendien nog een heel slechte partij bij zou hebben zouden we nog een kans maken”. De Limburger, die zijn eerste partij tegen invaller Van Deven ter in vier beurten had gewonnen, zag over het hoofd dat zowel hij als Van der Smissen nog tegen Vultink moet spelen en dat er dus nog mogelijkheden genoeg zijn. Vooral omdat Van der Smissen na zijn traditioneel slechte openingspartij (hij verloor in 19 beurten van Flip Beekman) toonde werkelijk het talent te bezitten, dat de grootmeesters Jean Mar ty en René Vingerhoedt bij het zien spelen van deze frêle knaap uit St Willebrord van de daken hebben ge schreeuwd. DEN HAAG Tot de Draver van Europa 1972 is door paardesportjourna- listen de Zweeds-Amerikaanse draver Dart Hanover gekozen, die in het afgelo pen jaar het Europees kampioenschap op zijn naam schreef. Deze hengst, die op de Hilversumse baan de Prijs der Gigan ten won, verwierf 135 punten. De verde re volgorde is: Lyon (Zweden) 106, Top Hanover (Italië) 93, Une de Mai (Frank rijk) 73, Fideel (België) 36 en Tidalium Pelo (Frankrijk) 25 punten. Ongeslagen na de eerste dag zijn be halve Hans Vultink, de outsiders Bert van Nijnatten en Flip Beekman. Laatst genoemde had tweemaal negentien beurten nodig voor de volle winst. KONGSBERG Ook Leen Pfrommer was na afloop van de schaatsinteriand NoorwegenNederland enigszins verbaasd over het grote verschil in punten. Want Nederland verpletterde de Noren met 314 om 230 punten, waarmee op nieuw bewezen werd dat Nederland de laatste jaren vooral in de breedte sterk is geworden. Pfrommer: „Dat we de Noren zouden kloppen, was duidelijk. Ik had gedacht met een punt of 60. Dat het nog veel meer zou zjjn had ik niet gedacht”. trok zij zich terug om te bevallen van haar tweede kind. Overigens ontbreekt nu Loedmilla Titova omdat zij in ver wachting is. In de Russische ploeg heb ben zich voorts gereden de 21-jarige nationale kampioene Loedmilla Savroeli- na, misschien wel de gevaarlijkste con currente voor de favoriete titelverdedig ster Atje Keulen-Deelstra, Tatiana Sje- lekova, die derde werd in de nationale titelstrijd en Tatiana Averina. Naast de leden van de Russische en Nederlandse ploegen is het aantal kanshebsters op een hoge plaats beperkt tot een tweetal rijdsters: de Noorse kampioene Sigrid Sundy en de Westduitse Monika Pflug. Voor de andere deelneemsters (er komen 25 rijdsters uit 8 landen aan de start) is niet meer weggelegd dan een figuran ten rot I De centenkwestie spitst zich toe op onverantwoord hoge declaraties van BWB-autoriiteiten die voor hun werk niet alleen vorstelijke bedragen in reke ning brachten, maar hun nota dubbel indienden. Werden ze voor internationale bezigheden uitgezonden door de UCI dan declareerden ze naast de onkostenver goeding van dat overkoepelende wieler- orgaan hun kosten ook nog eens bij de eigen bond. Dat althans is de beschuldi ging van een anonieme activist wiens aantijging steun kreeg en daardoor meer inhoud van een employee op het bondsbureau die wat cijfers bekend maakte waarvan flink geschrokken is. BRANDBU. Het ziet er naar uit, dat de omstandigheden, waaronder de wedstrijden voor het Europees dames- kampioenschap in Brandbu dit weekein de worden gereden, boven verwachting goed zullen zyn. „We hebben hier Davos- ijs”, grapte Knut Funnemark, een van de leden van het organisatiecomité. De ijspiste in het knusse voetbalstadion van het plaatsje aan de Randsfjord, die de afgelopen dagen veel van de dooi te lijden heeft gehad, knapt zienderogen op. De Russische ploeg in Brandbu telt twee oud-wereldkampioenen: Nina Stat- kevitsj veroverde de titel in 1972 in Hel sinki en werd bovendien Europees kam pioene in ’70 en ’71. Verder is de nu 30- jarige Lasma Kaoeniste teruggekeerd. Na een zevende plaats bij het Europese kampioenschap van 1970 in Heerenveen De nieuwe prof-wielerploeg van Ke- la-Soest is een begin van samenwerking begonnen met Pon’s VW-concem in Leusden, dat een ploegleiderswagen be schikbaar stelde. Mogelijk leidt de sa menwerking mettertijd tot uitbreiding van de zes man sterke Kela-formatie. De wedstrijd voor de Westduitse Bundesliga tussen Werder Bremen en FC Köln is uitgesteld. Acht Werder- spelers hebben griep, twee zijn gebles seerd en één geschorst... Een 23-jarige Westduitse ijshockeyer heeft een boete van 1200 mark gekregen. Hij sloeg vorig jaar een 32-jarige vrouw bewusteloos, toen hij met zijn stick dronken toeschouwers te lijf wilde. In plaats van Eddy Merckx, die zich heeft teruggetrokken, is de Westduitser Albert Fritz koppelgenoot van Leo Duyndam geworden in de Zesdaagse van Milaan, die maandag start. Ondanks alle kritiek na de slechte wedstrijd tegen Wales, heeft Sir Alf Ramsey slechts één wijziging aange bracht in het Engelse voetbalelftal, dat woensdag tegen Schotland speelt. De Amsterdamse bokser Rudi Koop- mans komt volgende week vrijdag in Keulen in de ring tegen de Westduitse halfzwaargewicht Alfred Friess. Voor de zaalhandbalcompetitie (he ren) won Sittardia gisteravond met 26-14 van Atilla. Johan Cruyff in een interview met Franse journalisten: „Veel minder dan nu wil ik niet worden. Als ik merk dat ik achteruit ga stop ik ermee”. De Britse miljonair Tom Robinson wil George Best, de voormalige vedette van Manchester United, overhalen om te gaan spelen voor de Engelse vierde divi- sieclub Bury. De Tsjech Ondrey Nepala is voor de vijfde achtereenvolgende maal Europees kampioen kunstrijden geworden. Tweede werd de Rus Tsjetveroekhin, derde de Oostduitser Hoffmann. De Nederlander Rob Ouwerkerk eindigde als negentien de. De verbazing over de zoveelste nood kreet van Moyson werd (een maand geleden) in het feestgedruis rond Merckx nog beleefd onderdrukt, maar sinds een onbekend lid van de Belgische wielermaatschappij alarm is gaan slaan, begint men te snappen waarom er door de BWB constant zo gejammerd wordt over de begroting die jaarlijks het lieve sommetje van zo’n 40 miljoen Belgische francs (3 miljoen gulden) beslaat. MIAMI. De Amerikaanse Billy Jean- King, als eerste geplaatst, is in het internationale tennistoernooi in Miami in de achtste finales uitgeschakeld. Zij verloor in drie sets van de Australische Karen Krantzke: 6-7, 6-3, 7-5. Van de geplaatste speelsters werden eerder al Betty Stöve, Wendy Overton en Fran?oi- se Durr gewipt. In de eerste ronde van het proftoer- nooi (heren) in Philadelphia won Rod Laver van de Zweed Bengtsson, de Amerikaan Passarell van zijn landge noot Froehling en de Australiër Dent van de Amerikaan McManus. Richey (VS) klopte de Chileen Cornejo. Ter vergelijking: de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie die 1.000 licen tiehouders meer heeft dan de BWB (5.200 tegen 4.200) deed het in 1972 met 775.382 gulden, de begroting voor dit jaar bedraagt 868.000 gulden waarbij aangetekend dient te worden dat hierin een bedrag van ongeveer 70.000 gulden is opgenomen voor een nieuw verzeke ringspakket. Bij de BWB-begroting past de opmerking dat de Belgische bond wetteliyk geldt als werkgever en derhal ve voor de sociale lasten opdraait maar ook tegen dat financiële onderwerp wondt al enige tijd bedenkelijk aangeke ken. Op het bondsbureau mag men dan zeggen dat de BWB de helft van die lasten draagt, de Belgische wielerbetaler vermoedt ernstig dat de andere helft die sponsors en organisators binnenbrengen beduidend meer is dan die theoretische 50 procent. (Van onze sportredactie) BRUSSEL In de Belgische wielrennerij dreigt een schandaal dat zondag, op de jaarvergadering van de bond, tot volle ontplooiing kan komen met de kans dat verschillende functionarissen om het maar eens met een koersterm te zeggen uit de eerste waaier gaan vallen. De bom die klaarligt om te ontploffen werd geplaatst onder het beheer van de bondsgelden want daarmee schijnt zo slordig te zijn omgesprongen, dat het woord „geknoei” in de debatten van dit weekeinde ongetwijfeld herhaaldelijk zal gaan vallen. De 36-jarige oud-international kwam van 1953 tot 1961 uit voor DOS (nu FC Utrecht) en van 1961 tot 1968 voor Feyenoord. Wegens een heupblessure moest hij zijn voetballoopbaan beëindi gen. Hans Kraay is één jaar trainer ge weest van de Dordrechtse eerste divisie- vereniging DFC. Tevens nam hij het Nederlands hockey-elftal conditioneel onder handen. Na de periode van oefen meester bij DFC opende hij een zelf standige fysiotherapie-praktijk. Op 1 april 1972 werd Kraay sportconsulent van de gemeente Amsterdam. (Van onze sportredactie) GOTHENBURG. De leiders van de ISSL zitten niet snel om een antwoord verlegen. Op de vraag, waarom komend weekeinde van het wereldkampioenschap in Gothenburg, dit in tegenstelling tot het toernooi om de World Cup in Den Haag en het Europese titelgevecht in Skiën, geen rechtstreekse tv-beelden worden gegeven, zegt Edgar Neely laconiek: „In Skiën ben ik tot de conclusie gekomen dat het beter is te volstaan met korte flitsen. Zend je een schaatstoernooi integraal uit, dan blijven de mensen gemakkelijker thuis. Je maakt ze op die manier veel te lui.” DEVENTER. Hans Kraay, oud-spe- ler van DOS en Feyenoord, wordt ma nager van de Deventer eredivisieclub Go Ahead Eagles. Hij treedt op 1 april 1973 in functie. Het persoonlijk klassement is: 1. Van Helden 174.469 punten; 2. Kuipers 174.718; 3. Stensen 174.938; 4. Storholt 175.241; 5. Kleine 176.902; 6. Van Dijk 177.884; 7. Bleeker 178.869; 8. Derksen 179.018; 9. Palsma 179.086; 16. De Koning 198.020 (gevallen op 500 meter). Een indruk van wat de BWB-autori- teiten aanvankelijk van plan waren voor de wereldkampioenschappen in Spanje stond ten behoeve van de alge meen secretaris en penningmeester 202.200 francs op de begroting. Dat is 14.200 gulden (inclusief reiskosten) ofwel bijna 500 gulden per man per dag. De binnenkort te houden wereldkampioen schappen cross in Londen moest hetzelf de kosten (voor twee personen geduren de drie dagen 3.100 gulden). Als onkos tenvergoeding voor vergaderingen in Brussel meenden beide functionarissen samen 10.000 gulden nodig te hebben en voor het keuren van parcoursen 2.000 gulden. Die cijfers en naar men vermoedt nog veel meerzullen zondag in de jaarvergadering aan de orde gesteld worden door een aantal met opgekropte woede geladen afgevaardigden. In België rekent men op een schandaal dat kop pen gaat kosten. De bedenkingen vinden nu een uit laatklep in cijfers over hoge en dubbele rekeningen. Zo schijnt een van de be langrijkste functionarissen (wiens voor liefde voor recepties in België alom bekend is) afgelopen jaar bijna 30.000 gulden (400.000 Belgische francs) onkosten gedeclareerd te hebben, verspilling vindt ook een voorbeeld in bekend geworden bedragen van het we reldkampioenschap cycle-cross van vorig jaar in Praag. Daarvoor bepaalde de BWB de onkostenvergoeding voor ren ners, mecaniciens en masseurs op 2.691 franc per dag (190 gulden) maar de algemene secretaris en de penningmees ter bedeelden zichzelf wat meer toe: 6.934 franc (490 gulden) per man, per dag. Ook voor dit jaar bleken er pittige verblijfkosten nodig, maar door de ru moerige stemming voor de vergadering van zondag schijnen de bedragen in grote haast „aangepast” te zullen wor den. Terwijl de brigade van Leen Pfrommer onderling vrijwel van gelijke sterkte is, hebben de Noren alleen Sten Stensen en Jan Egil Storholt. De overige Noorse rijders kwamen in het stuk niet voor. Opvallend was ook dat Hans van Helden en Harm Kuipers voor Sten Stensen eindigden in het persoonlijke klassement. Van Helden, die won, was echter de eerste om de waarschuwende vinger op te heffen. „Denk nu niet dat we Stensen in Deventer wel kunnen pakken. Dit was tenslotte een kleine meerkamp en Stensen is vooral sterk op de 10 kilometer. Ik geloof niet dat ik hem in Deventer al kan pakken”. (Van onze sportredactie) OSLO Ondanks een lucratief aanbod van de ISSL heeft het ge meentebestuur van Oslo besloten de profs uit het wereldvermaarde Bis- lett-stadion te weren. In een speciaal daarvoor belegde vergadering is het gemeentebestuur gezwicht voor de druk van de drie schaatsclubs die regelmatig gebruik maken van het Bislett-stadion. „Over onze lijken ko men de profs in Bislett", verklaarde clubwoordvoerder Anstein Gjenedal. „Bij de profs”, zei hij, „verdwijnt het geld in de zakken van de Amerika nen. Bovendien heeft men hier in Noorwegen helemaal geen belangstel ling meer. De Nederlanders verdienen verreweg het meeste. De Noorse rij ders moeten met een paar centen tevreden zijn. Dat nemen we hier niet. Wij laten ons Bislett niet door de profs afnemen.” Beschikbaar voor de le, 2e, 3e prijs en de premie elk 147.645,19. le prijs: 4 winnaars, die elk bruto 36.911,20 ontvangen. DEN HAAG. Op de „rustdag” in het betaalde voetbal, 18 februari, zullen drie wedstrijden uit de ere- en een wedstrijd uit de eerste divisie worden gespeeld. Op het programma staan de wedstrijden van carnavalszondag (4 maart) MW-AZ’67 en FC Den Bosch— PSV en de ontmoeting van 18 maart TwenteGroningen, die zoals wij al eer der meldden naar voren wordt gescho ven in verband met de Europacupwed- strijd van Twente tegen OFK Beograd op 21 maart. De wedstrijd uit de eerste divisie VeendamSVV, werd enkele we ken geleden afgelast. De ontmoetingen uit d e kwartfinales van het bekertoernooi worden op 14 maart gespeeld. De wedstrijden PSV Sparta, NECFeyenoord en FC Den HaagNAC beginnen om 20.00 uur, AZ’67 en FC Twente spelen om 16.30 uur omdat AZ geen lichtinstallatie heeft. ons geen enkel verschil. Hoofdzaak is dat ze kijken”. De waarheid van Gothenburg is, dat de Zweedse televisie geen enkele interesse heeft om het komende titel- toernooi op de beeldbuis te brengen. Hetgeen tevens inhoudt, dat ook Noor wegen en Nederland niet over recht streekse beelden kunnen beschikken. Wel of geen tv-uitzending, voor de publieke belangstelling in het Nya Ulle- vi-stadion maakt het totaal geen ver schil. Hoewel de ISSL hardnekkig wei gert het aantal tot dusver verkochte kaarten bekend te maken, hebben enkele telfoontjes met de voorverkoopadressen geleerd dat er donderdagavond in totaal nog geen 500 kaarten waren verkocht. De algemene verwachting is dat hooguit 5000 tot 6000 toeschouwers over beide dagen de profschaatsers in actie zullen zien. Een bedenkelijk laag aantal, vooral wanneer men bedenkt dat Ard Schenk nog geen twee jaar geleden in hetzelfde Nya Ullevi-stadion door 40.000 toeschou wers werd gehuldigd als wereldkampi oen. In Skiën probeerden Schenk en Ver kerk met handtekeningen-acties de be langstelling te vergroten. In Gothenburg gebeurt niets van dien aard. „Misschien omdat ze hier niet zoveel toeschouwers nodig hebben”, opperde Schenk. Maar de reden is waarschijnlijk dat de rijders weigeren izch verder voor dit soort za ken te lenen. Dat zal men ze echter niet horen zeggen. Naar buiten tredende onderlinge onenigheid is in dit stadium het laatste wat de ISSL kan gebruiken. Als men Ned Neely mag geloven gaan de profs door. Of de supporters nu komen of niet. Volgende week dinsdag heeft de Vader van Hasse Boerj es een eendags wedstrijd op natuurijs in Ratt- vik (midden Zweden) georganiseerd en na de revanches van het wereldkampi oenschap op 24 en 25 februari in Den Haag (waarvan de te verdienen geldprij zen overigens nog niet vaststaan) zijn de recordwedstrijden in Savallen gepland. De Noren hebben deze privébaan van een hoteleigenaar (kosten 40.000 gulden), die op een hoogte van 720 meter ligt, al bestempeld als nieuw Alma Ata. „Over dreven”, aldus Schenk, „het weer is er veel te wisselvallig”. En wat gebeurt er daarna? „Dan hebben we elf maanden de tijd om de fouten die we dit seizoen hebben gemaakt te verbeteren”, aldus Tom Llden. NEEDE. „Het ziet er nu al erg fraai uit voor Hans Vultink”, verzuchtte de Limburger Jean Bessems, nadat hij op de eerste dag van het nationaal kampioenschap ankerkader 47/2 ,dat is ondergebracht in het Gelderse Neede, voor de tweede keer in zijn biljartioop- baan van het 18-jarige Brabantse talent Christ van der Smissen had verloren. Dat gebeurde in het riante bondsge- bouw, voor velen een bron van ergernis door de luxe waarin de autoriteiten wensten te huizen zodat de begroting toaaal uit de hand liep: van 14 miljoen Belgische francs (ongeveer 1 miljoen Nederlandse guldens) kwam het complex op 30 miljoen (ruim 2 miljoen gulden). ƒ58,70 ontvangen. De premie wordt na van de reclametermijn woensdag 28 februari 1973 bij loting toegewezen aan een van de eerste prijswinnaars. Nu koesterden de Belgen al geruime tijd argwaan over het beheer van hun wielergelden, want ondanks dat de lid- maatschapskosten regelmatig in prijs omhoog gingen, bleef de Belgisch Wieler Bond (BWB) alsmaar klagen over tekor ten. Bondsvoorzitter Moyson deed dat onlangs nog bij de feestelijke uitreiking van internationale ereprijzen aan Eddy Merckx. WW w.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19