Ernstige onlusten in Paramaribo POLITIE BESCHIET STAKERS Euthanasie geen Vakbeweging waarschuwt Wederopbouwwerk in Hanoi Opnieuw Franse school in as gelegd t Scholier door zelfgemaakte bom verwond Moskou overlegt met Egypte Cambodja is oorlog beu Vuilverbranding op volle toeren VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken test case” „Ieren maar aan hun lot overlaten” achtergrond Ontvoerde Italiaan GEVOEL IN ENGELAND NA OPROER: HULPACTIE TEGEN HONGERSNOOD IN INDIA vrijgelaten 3 1973 FEBRUARI V R IJ D A G 9 99 28-jarige Ongerustheid Geen slachtoffers (Van onze medewerker Chr. Roll) Wapencontrole Zaak van Cambodjanen Enorme corruptie Inzameling PNOM PENH In de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh werd enkele dagen na de wapenstilstand in Vietnam een plechtige bijeen komst voor de vrede gehouden. Bij een tempel op het stationsplein, die relikwieën van Boeddha bevat, verzamelden zich de leden van de regering, hoogwaardigheidsbekleders van beide boeddhistische ordes en leden van de generale staf, die gezamenlijk gebeden voor de vrede reciteerden. De bijeenkomst werd besloten met traditionele dansen door het nationale ballet. Het was als in de tijd van prins Sihanoek, alleen de vrolijke mensenmassa’s ontbraken en de aan- voerwegen werden bewaakt door zwaar bewapende soldaten. naar het gebouw van de Surinaamse Bank. Toen zij probeerden ook dat gebouw binnen te dringen, greep de politie in. Toen de betogers terugkeer den naar een stakingscentrum in de buurt, kwam het daar tot hevige vechtpartijen met de politie. Volgens vakbondskringen zijn daarbij één w 4^ Vandaag wordt de Surinaamse in duidelijk (Van onze redacteur in Londen) door De Cambodjanen zijn een weinig ijn nee icht and leer ilde van het zoor loor het den :ga- lor- het sver ;end >nd- iven djs; vat- niet wijs i in men veer De ongeveer 50.000 Cambodjaanse guerrillastrijders vallen in drie groe pen uiteen: de „Rode Khmers”, waar toe voor een deel in Hanoi opgeleide Cambodjaanse communisten behoren; pro-Sihanoek-boeren, die de Vietcong heeft gemobiliseerd en de „Khmer Rumdad”, de echte aanhangers van Sihanoek. De leider van het marxistisch-leninis- tisch Centrum Suriname, de heer Keer- veld, is in Paramaribo gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van het aanzetten tot verstoring van de openbare orde. Het overlegorgaan van de drie vak centrales (NVV, NKV en CNV) wil op korte termijn de situatie in Suriname bespreken met minister Geertsema, die voorlopig is belast met Surinaamse en Sinds het bestand in Vietnam van kracht is, zijn de Noordvietnamezen hard aan het werk om hun verwoeste steden weer op te bouwen. De foto toont arbeiders in de Kamthienstraat te Hanoi bezig met de wederopbouw van hun stad. Het overlegorgaan is voorts van me ning, dat de huidige Surinaamse regering het functioneren van de vakbeweging LONDEN Nu Britse troepen in Bel fast niet alleen door ’t IRA, maar kenne lijk ook beschoten worden door mannen van de UDA, de extreem-protestantse Ulster Defence Association, stijgt in En geland het gevoel dat de Ieren maar beter aan hun lot kunnen worden over gelaten. Dit gevoel wordt nog versterkt MOSKOU. (UPI). De leider van de Communistische Partij in de Sovjet unie, Leonid Brezjnjev, heeft gisteren diepgaand van gedachten gewisseld over de „vredesstrategie” in het Midden-Oos- ten met de Egyptenaar Hafez Ismail. Dit is gisteren door Egyptische functionaris sen in Moskou meegedeeld. Hafez Ismail is de adviseur voor veiligheidszaken van de Egyptische president, Anwar Sadat. Het gesprek van de Russische partij leider met Ismail werd in het Kremlin gevoerd en duurde 2Vs uur. je- ;e- :ld 1e- li- •aad lam •an- het lef- gen van van me- het ierd me de dak het iudt Iteit wijs on mee door an en is- >r- aats aver Igde rval 1. ni er en ge- oor ran oe- en, de Antilliaanse zaken. De vakcentrales zijn ernstig verontrust over de jongste ont wikkelingen. De woordvoerder van het overlegorgaan verklaarde dat de vakcen trales de minister onder meer ten sterk ste willen ontraden een artikel uit het Koninkrijksstatuut inzake militaire bij stand te hanteren in de huidige gespan nen situatie. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales meent, dat inschake ling van Nederlandse militairen alleen maar olie op het vuur zou betekenen. De oorlog heeft ook bij de Cam bodjaanse kooplui een nieuwe klasse van rijken doen ontstaan, die hun succes danken aan zwarte handel en speculaties. Er zijn in Pnom Penh nu bijna tweemaal zoveel auto’s als drie jaar geleden. De grote massa van de bevolking droomt van de goede oude tijd. Onder prins Sihanoek kostte een kilo rijst vijf Riel, nu 40. De winkels in Pnom Penh zijn nog goed gevuld en er bestaat eigenlijk op geen enkel gebied gebrek of schaarste, maar de prijzen zijn geweldig gestegen. De brede massa’s, vooral de boeren en de VALENCIENNES (AFP). Nog geen twee dagen na de brand in een Parijse school waarbij tenminste 21 slachtoffers vielen ,is gisteren in de Noordfranse plaats Saint Saulve bij Valenciennes weer een school door brand getroffen. Dankzij een snel gegeven alarm konden alle interne en uitwonende leerlingen in totaal 700 bijtijds het gebouw ver laten. Whitelaw verklaarde met nadruk dat de Britse regering zich niet zal laten overhalen tot drastische acties. Hij gaf voorts te kennen dat hij een of andere vorm van controle op privéwapens in Noord-Ierland in overweging zal nemen. De Noordierse rooms-katholieken stel len dat de protestanten misdaden begaan met vuurwapens waarvoor zij een ver gunning hebben gekregen van de voor malige Noordierse regering, waarin de protestanten het voor het zeggen had den. Whitelaw heeft altijd beweerd dat in levering van deze wapens niets uithaalt, omdat het in wezen gaat om de wapens uit het buitenland die Ulster worden binnengesmokkeld. De Britse bewinds man liet tenslotte weten dat het niet direct de bedoeling is de ruim 16.000 man Britse troepen in Ulster te verster ken. In Belfast is het gisteren nog tot een schietpartij gekomen tussen leden van het IRA en een Britse patrouille. Een vrouw kreeg een kogel in haar been. In Clady, aan de grens tussen Noord-Ier- larid en de Ierse Republiek, beschoten sluipschutters vanuit de Ierse Republiek Britse militairen. Een sluipschutter zou bij het vuurgevecht dat volgde getroffen zijn. na de enorme uitbarstingen van geweld van afgelopen woensdag in Belfast. Daarbij werden als gevolg van een sta king, die door de extreem-protestantse Vanguard-beweging van William Craig was uitgeroepen en die op oproer uitliep, vijf mensen gedood en 27 gewond. PA VIA (AFP). De rijke Italiaans* industrieel Pietro Toriello, die 18 decem ber werd ontvoerd, bevindt zich sedert gisteren weer op vrije voeten. Naar verluidt, is voor zijn invrijheid stelling een losgeld van 6,7 miljoen gul den betaald. De auto van Toriello werd 19 decem ber op 25 kilometer van zijn woonplaats Vigevano in Lombardije gevonden. Na een week schortte de politie de speurac ties op om de ontvoerders in staat te stellen contact met de familie op t* nemen om over een losgeld te onderhan delen. Toriello, die uitgeput Was, is in een ziekenhuis opgenomen. het nde we ing ge- >an tten >nt- loe- het i.jds side •nor de na PARAMARIBO In de gespannen toestand in Paramaribo is gister middag weinig verandering gekomen. Het bleef rumoerig, maar scher mutselingen van grote omvang hebben zich niet voorgedaan. Gistermorgen werden twee mensen door de politie neergeschoten, toen het tot een treffen kwam met betogers. Officieel kon niet worden bevestigd of er bij dit ge vecht een dode is gevallen. De ongeregeldheden in het centrum van Para maribo ontstonden nadat groepen demonstranten voor korte tijd het kan toor van de Algemene Bank Nederland hadden bezet. Daarna trokken zij hoofdstad een nog hardere confrontatie verwacht tussen de stakers en de over heid. De politie heeft opdracht gekregen forser op te treden. De regering heeft strenge maatregelen aangekondigd om de „veiligheid van de werkwilligen te garanderen.” ika eel kt. die ten ?e- die len aar n.” ran de Ü- er- t>m en op DEN HAAG. De vuilverbrandings installatie van de Afvalverwerking Rijnmond in het Botlekgebied kan volle dig gaan draaien, zowel voor de ver branding van huisvuil (wat al enige tijd geschiedde), als voor het verwerken van chemisch afval en industrieel vuil. Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland hebben voor het bedrijf niet alleen een hinderwetvergunning afgegeven waaro ver wjj al berichtten, maar ook beslist dat de eveneens benodigde vergunning inge volge de wet inzake de luchtverontreini ging terstond van kracht is geworden. Dit direct van kracht worden betekent dat de eventuele beroepen bij de Kroon, van instanties die bezwaren hebben te gen het verlenen van de vergunningen door G.S., de bedrijfsvoering van „Rijn mond” niet zullen opschorten. oorlogszuchtig volk. Niemand is er in geïnteresseerd verder te strijden voor een corrupte en onmachtige regering. De corruptie in leger en regering heeft een onvoorstelbare omvang aangenomen. De soldij van de solda ten verdwijnt grotendeels in de zak ken van de officieren. Op de lijsten van de bevelhebbers staan meer sol daten dan er in werkelijkheid zijn, vaak ook de namen van gesneuvel den. Toen onlangs een inspectie werd gehouden, huurden de commandanten koelies, die snel een uniform moesten aantrekken om de op papier bestaan de sterkte te kunnen bewijzen. De regering-Lon Nol heeft zich be reid verklaard met de „Rode Khmers” te onderhandelen. De com munisten, die de ontevredenheid van de Cambodjaanse massa het beste kennen, willen eigenlijk het liefste verder strijden om de regering ten val te brengen. Het Cambodjaanse volk heeft het vertrouwen in de regering al lang verloren. De geestdrift, waarmee men drie jaar geleden na de val van Sihanoek, de oorlog begroette is al lang verdwenen. In Pnom Penh is de situatie anders dan in Saigon. De vraag die hier steeds opnieuw wordt gesteld luidt: „Wanneer wordt het ein delijk vrede?” onmogelijk dreigt te maken en dat voor een gezonde opbouw van dit land een onbelemmerd functioneren van de vak beweging een absolute voorwaarde is. De leidende kringen in Pnom Penh willen niet erkennen, dat er een Cambodjaans vraagstuk is en dat de oorlog in Cambodja al lang een zaak van de Cambodjanen is geworden. Meer dan tweederde deel van het land, overigens grotendeels niemands land, is nagenoeg in handen van de rebellen. Veel waarnemers in Pnom Penh geloven, dat de toekomst aan de „Rode Khmers” is als het in Pnom Penh niet lukt een sterke en integere regering te vormen. Maar het is ook nog steeds mogelijk, dat prins Siha noek naar Cambodja terugkeert. Het volk zal hem op de knieën begroeten. De eerste rechtszaak over euthanasie jn Nederland heeft haar eerste hoofd stuk beleefd voor de rechter in Leeu warden. De weliswaar zeer milde eis betekent voor de Noordwoldse huisarts mevrouw Postma-Van Boven toch een schuldigverklaring door de justitie, die nog door de rechter in zijn uitspraak zal moeten worden bevestigd. Er is een bijzonder kleine kans dat de rechtbank tot vrijspraak zal concluderen, omdat de wetsovertreding volledig is vastgesteld. Zelfs als de rechtbank tot schuldigver klaring zonder strafoplegging komt, be tekent dit proces toch dat er een juris prudentie ontstaat die de ontoelaatbaar- heid en strafbaarheid van actieve eutha nasie nog eens zeer nadrukkelijk vast stelt. De Wet is in het algemeen bedoeld om de veiligheid, vrijheid en bestaansmoge lijkheid van het individu te beschermen. De wet die euthanasie verbiedt is even eens in de eerste plaats een garantie tot bescherming van het persoonlijk welzijn, ofschoon men zich kan afvragen of in sommige gevallen en omstandigheden een formele toepassing van die wet niet eerder het persoonlijke welzijn kwetst dan beschermt. De vraag of er iets aan die wet veranderd moet worden, is actueel en even moeilijk te beantwoorden als te omzeilen. Toch is uit de behandeling van de onderhavige zaak voor de rechtbank in Leeuwarden niet met zekerheid ko men vast te staan, dat de bestaande wetgeving onhoudbaar en ondoelmatig is. Het proces tegen mevrouw Postma- Van Boven is allerminst een proef op de som, die zonneklaar aantoont dat in gevallen als het behandelde de toepasser van actieve euthanasie eigenlijk (en zelfs zonder justitieel onderzoek) volkomen vrijuit zou moeten gaan. Het onzuivere element in deze zaak zit namelijk in de omstandigheid, dat de dodelijke dosis morfine buiten de be moeienis of toestemming van de behan delende geneesheer door een familielid van de patiënt is toegediend. Het is eenvoudig ondenkbaar dat de wetgeving op dit gebied de mogelijkheid zou bie den, dat familieleden van zieken of de menten op eigen gezag, zij het op ver zoek van de patiënt, de ingreep zouden verrichten. Moet er op dit gebied iets aan de wetgeving veranderen, dan toch zeker UTRECHT. De Commissie voor In terkerkelijke Hulp van de Wereldraad van Kerken heeft een beroep gedaan op de leden-kerken en de aangesloten orga nisaties 400.000 dollar bijeen te brengen voor hulp aan de miljoenen Indiërs die zijn getroffen door de extreme droogte in hun land. Om ook vanuit Nederland hulp te kunnen verlenen, is het giro nummer van de Stichting Oecumenische Hulp in Utrecht opengesteld. Volgens deze stichting blijven de alar merende berichten uit India binnenstro men. De droogte, in sommige streken de ergste sinds 100 jaar, heeft tweederde deel van de bevolking, ongeveer 200 miljoen mensen, getroffen. ALMELO. Een 14-jarige scholier uit Almelo L gistermiddag in zijn woon- een te eenvoudige mensen in de steden, staan apathisch tegenover de politiek. Zij zouden een terugkeer van prins Sihanoek toejuichen, hoewel de rege- ringspropaganda hem onveranderlijk afschildert als een „volksverrader”, die het land aan Noord-Vietnam heeft uitgeleverd. President Lon Nol, die bij elk be sluit astrologen raadpleegt en als goed boeddhist in de gunst staat van de clerus, wil een laatste poging doen alle krachten, die eens tegen Siha noek in opstand kwamen, samen te bundelen om de kar uit de modder te trekken. Vanwege de vijandschap en afgunst in de leidende klasse lijkt hem weinig succes beschoren. Het vuur dat ontstond in een slaap zaal, had rampzalige gevolgen kunnen hebben, doordat er aanvankelijk te wei nig druk op het water stond, waardoor de brandweer het vuur onvoldoende kon bestrijden. Al spoedig stortte het dak in. Ondanks de hulp van de brandweer van naburige plaatsen duurde het nog ruim vier uur voordat de laatste brand haarden konden worden geblust. Volgens de directeur hadden de leidin gen van de brandblusvoorziening te wei nig capaciteit. Er waren plannen om over twee maanden zwaardere buizen te leggen. Door verhoging van de water druk had men tenslotte toch over het nodige bluswater kunnen beschikken President Lon Nol verkondigde, dat de regeringstroepen alle offensieve acties hadden gestaakt en zich alleen nog bezighielden met de bescherming van de bevolking. Gehoopt wordt, dat ook de communistische troepen hun wapens zullen neerleggen. Officieel wordt in Pnom Penh nog altjjd gesproken over de agressie van Noord-Vietnam en de Vietcong, hoe wel de guerrilla in Cambodja voor het grootste deel door Cambodjanen wordt gevoerd. Dë schade van de staking wordt op ongeveer 23 miljoen gulden geschat. De schade ontstond voornamelijk door plundertochten van opgeschoten jongens, die onder meer een katholieke kerk in brand staken en de pastorie vernielden, en een regelrecht beleg begonnen van een katholiek internaat voor debiele kinderen. Oud-premier Faulkner, de leider van de grote groep van gematigde protestan ten, verklaarde dat Craig en de zijnen een „verschrikkelijke schuld” dragen. De Britse gevolmachtigd minister voor Noord-Ierland, William Whitelaw, heeft gisteren in het Lagerhuis in Londen de militante protestantenleiders van Ulster verantwoordelijk gesteld voor de schiet partijen in Belfast. niet door wijzigingen die de weg tot misbruik zouden openen en de justitie zouden uitschakelen in gevallen, waarbij mogelijk heel andere overwegingen dan het medelijden en de gewetensnood tot de euthanasie zouden leiden. Hoe dan ook, de wetgeving zal altijd ingebouwde zekerheden moeten behou den of krijgen die gericht zijn op het volledig uitsluiten van ieder spoor van onveiligheid voor het zieke of onmachti ge individu. De volstrekt objectieve en onafhankelijke begeleiding van medici liefst van een team van medici van de procedure die tenslotte tot een euthanasie-beslissing zou leiden, lijkt volkomen onmisbaar en conditioneel, zelfs in de meest moderne wetgeving op dit gebied. Iedere familieband of privé- betrokkenheid met de patiënt van dege ne die de euthanasie bedrijft en ze ker van degene die eigenmachtig de daad stelt moet door de wet worden aangemerkt als een factor die straffeloos heid uitsluit. Ware dat niet of nauwe lijks het geval, dan zou de justitie een vorm van bewegingsvrijheid scheppen voor criminaliteit en zou de wet justitie en rechter verhinderen, in alle gevallen het individu te beschermen tegen crimi naliteit. Dat zou een toestand zijn die in een rechtsstaat onduldbaar moet heten. Het proces te Leeuwarden heeft, hoe het ook afloopt, niets bijgedragen tot verheldering van het vraagstuk van de euthanasie, behalve in een tamelijk ne gatief opzicht, namelijk: een eventueel veranderde wetgeving mag zeker niet het bedrijven van euthanasie zoals in Noordwolde heeft plaatsgehad toestaan. Dit wil niet zeggen dat niet het uiter ste mededogen met mevrouw Postma- Van Boven moet worden verwacht van iedereen die functioneel betrokken is in dit proces. Dat mededogen is ook wel tijdens de behandeling gebleken. Als zij veroordeeld wordt en het zal een nauwelijks voelbare straf zijn wordt zij niet veroordeeld omdat zij haar moe der uit een onverdraaglijk lijden heeft verlost, maar omdat zij dit heeft gedaan op een ontoelaatbare wijze, zonder in achtneming van de regels die onwrik baar moeten gelden om iedere mogelijk heid van twijfel aan haar beweegrede nen uit te sluiten, en als familielid van de patiënte voor wie geen enkele wet ooit de weg tot eigenmachtige euthana sie mag openen. Dat de jongen nog leeft, heeft hij te danken aan een zwaar legerjack, dat hij droeg; tut jack werd voor een deel aan flarden gereten. De jongen is met ernsti ge verwondingen aan de handen en lichtere verwondingen aan borst en hoofd opgenomen in een ziekenhuis. Hij had de bom samen met twee leeftijdsge noten, die geen letsel opliepen gemaakt van een mengsel van fosfor en natri- umchloraat. Volgens de politie is het een wonder, dat bij de explosie niet meer mensen zijn gewond. Hij deed het expe riment op het schoolplein van de Prinses Beatrixschool waar op dat moment kin- eren speelden. plaats ernstig gewond geraakt, toen hem zelf gefabriceerde bom vroeg ontplofte. Volgens de politie was de bom krachtig genoeg om een auto op te blazen. Het „landelijk orgaan van Surinaamse organisaties in Nederland” begint van daag met een inzamelingsactie ter „on dersteuning van de strijd van het Suri naamse volk tegen het imperialisme en zijn handlangers”. De ontvangen gelden komen in een steunfonds, dat de stakers in Suriname in staat wil stellen „de strijd tot het einde te voeren.” In het landelijk orgaan werken samen bet Ac tiecomité Rotterdam, de Socialistische Beweging van Surinamers Amsterdam, de Surinaamse Studenten Vereniging Utrecht, de Surinaamse Studenten Vere niging Wageningen en de Werkgroepen- Suriname in Delft, Leiden en Groningen. Over de achtergronden van de huidige strijd, zegt het landelijk orgaan, „dat reeds in 1969 het Surinaamse volk mas saal in verzet kwam tegen het wanbe leid van de regering-Pengel. De strijd van de Surinaamse werkende klasse werd toen ondersteund door de „Lach- mon-Sedney-kliek”, met name de strijd tegen het vertrappen van de vakbonds- rechten door het inschakelen van sta- kingsbrekers. Dit was een doelbewuste poging zelf in de regering te komen. Toen ze hierin geslaagd waren, bleek „het verraderlijke karakter van deze kliek. Geen van de eisen van het volk, waar ze zich toen achter hadden gesteld, werd gerealiseerd”, aldus de verklaring van het landelijk orgaan van Surinaamse organisaties. dode en zeker twee zwaar gewonden gevallen. Van regeringszijde is wel toegegeven, dat twee stakers werden gewond. Het zijn een Hindostaan en een 23-jarige bosneger. «WW? t r k V v*

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3