Lading van schepen wordt steeds i bij de Rijkshavenmeester gemeld Verontruste brief over ontrusting ;t leerkracht prof. Gunningschool Raad krijgt inzage in dossier over speelplaats in Velsen-N SPIJKER ■■I OVER p E ier ier GORDIJNEN gesproken 10% KORTING SR -l I LOODSEN KUNNEN TE ALLEN TIJDE INLICHTINGEN KRIJGEN Fauna Felisena Vermindering van leerlingenbestand DICK BARTELS Provincie steunt Chef-koks bij Hoogovens STRAF EN BOETE Veel belangstelling voor „Slimming International” Bankwerker gewond HOF GEEFT VISSER VOORWAARDELIJKF geen particuliere bedrijven koos bestuur „DE APPEL VAN EVA” IN DE RAADSZAAL Sr 5 T.TMUIDER COURANT 1973 VRIJDAG 9 FEBRUARI vet Bontmodehuis Speciaalzaak in Pelterijen Snelliusstraat 23-27, IJmuiden Telefoon 1 56 53 Kromhoutstraat 56, IJmuiden Telefoon 1 71 50 Nieuwe gordijnen hangen zo mooi. Zijn een lust voor het oog. Worden ’s avonds gesloten weer opnieuw bewonderd. Onze prachtige stoffen vallen magnifiek. De prijzen in uw smaak Vergelijkt u ze maar. SPECIALISTEN IN DEKORATIESTOFFEN (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Bij het innemen van hun zetels ontdekten de leden van de Velsense gemeenteraad donder dagavond dat men op hun lessenaar een fleurige appel had gedepo neerd. Volgens loco-burgemeester C. Ockeloen, die hier weer als voorzitter fungeerde, was dit fruit afkomstig van het actie-comité „Antifluoridering Kennemerland”, waarmee het aanbieden van de open brief aan de raad maandagavond op het stadhuis werd begeleid. Met dit bewijs van respect voor alles wat leeft en bloeit wenste men kennelijk op de openbare behandeling van dit schrijven vooruit te lopen. Voor de wintersport: 7/8 Bontmantels in alle kleuren Speciale aanbieding: 7/8 Cumafixlam 7/8 Pankali (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Twee verontruste ouders van leerlingen van de open bare Professor Gunningschool aan de Hunzestraat hebben aan het ge meentebestuur en aan de raads leden van Velsen een brief ge stuurd, waarin ze protesteren tegen het afvloeien van een van de leer krachten. Een steeds verdergaande verlaging van het leerlingenbestand van de school maakt dit afvloeien noodzakelijk. De ouders spreken hun verontrusting uit over het feit dat op de school momenteel aan zes klassen onderwijs gegeven moet worden door vijf leerkrachten, waardoor het systeem van combi natieklassen noodzakelijk is. Der gelijk onderwijs noemen zij „on verteerbaar” De ouders willen zich bij het besluit van de gemeente om een leerkracht te onttrekken niet neerleggen. Niet de kapiteins VELSEN. Ruim een uur heeft de gemeenteraad zich donderdag avond bezig gehouden met de beant woording van de vragen, welke het PPR-raadslid Jac. Zuurbier heeft gesteld over het vervoer van ge vaarlijke stoffen in het Noordzee kanaalgebied. De vragensteller zei niet geheel content te zijn met de antwoorden. Zij dragen naar zijn mening meer de teneur van de uit spraak van een oud-staatsman „gaat u rustig slapen, wij zorgen voor u”. En die staatsman had toen ongelijk. De heer Zuurbier drong aan op een meer effectieve controle op de zich aan boord van de schepen bevin dende stoffen. Loco-burgemeester C. Ockeloen repliceerde daarop, dat bij de Rijks- havendienst steeds bekend is, welke stoffen zich aan boord van de sche- VELSEN pen bevinden. De loodsen kunnen bij de Rijkshavenmeester of zijn vervanger alle inlichtingen krijgen, doch doen dat niet altijd. Het zou naar zijn mening beter zijn, als de loodsen dat wel deden, inplaats van artikelen te schrijven welke de burgerij beangst maken. Vergeefs Compromis L ij tr li ADVERTENTIE ADVERTENTIE Hunzestraat in IJmuiden. voor: n raak eri- een eri- de de icht kli- de Deze stelde dat steeds meer blijkt hoe bedrijven gesloten worden en mensen worden ontslagen door onverantwoorde machtsconcentraties. Daarom kwam de vraag naar voren of de provinciale over heid niet de taak heeft arbeiders te steunen bij het ovememen van zulke bedrijven. Volgens het statenlid kan de werkgelegenheid in de provincie hier door gehandhaafd blijven. het gemeentebestuur berust, is dit toch verantwoordelijk voor de veiligheid van de burgers. Vastgesteld is, dat op zo verantwoord mogelijke wijze voor die veiligheid gewaakt wordt en de brand weer over goede „know how” en goed materiaal beschikt. Spreker heeft de in druk, dat het niet voorkomt, dat een schip met gevaarlijke stoffen zonder loods binnenvaart. Overigens moet niet de kapitein melden, wat hij aan boord heeft, doch de cargadoor. Voor wat Velsen-Noord betreft, is een andere route voor tankauto’s in voorbe reiding. De heer Reichenfeld wil deze auto’s naar de pont bij Buitenhuizen verwijzen, doch de loco-burgemeester zou daarover geen beslissing durven te nemen. Voor velen is het een grote omweg. In tweede instantie kwam de heer Zuurbier terug op hetgeen over de lood sen is gezegd door de loco-burgemeester. „Als wij voor de Voorhaven de loodsen nodig hebben, zijn zij wel goed”, aldus dit raadslid. De loco-burgemeester repli ceerde daarop met erop te wijzen, dat het niet gaat om het schrijven door de loodsen als zodanig, doch of zij gelijk hebben. Hij zegde toe, dat de zaak in de commissie voor milieubeheer nog eens aan de orde zal worden gesteld. De hoofdonderwijzer van de Gunning- school vond dat de brief „geen been had om op te staan”. Hij zei dat het perso neel bepaald niet gelukkig was met het initiatief van beide ouders. Meer mede delingen wilde hij niet doen omdat hij de besprekingen over deze zaak en een antwoord op deze brief van het gemeen tebestuur niet wilde doorkruisen. WAGENWEG 146 - HAARLEM Telefoon 31 65 29 rijn tot eb- aar gen inis «ht /an :kt- aat- ba- vis- de de aan lers iveg van W. Se van en- i de zen. ou de en kan ive- I al aan )UW ën- :cin (Van een onzer verslaggevers) de Jlde on- van au- 3ig- 1 in ige- >ro- ijk- loor al risie ige- >er- em. lar- ;ktt zer- voorstel de brief voor nader advies eerst aan de commissie van verzoekschriften voor te leggen. De heer Reichenfeld (PvdA) be schouwde de brief noch als een verzoek, noch als een bezwaarschrift, omdat hij er louter klachten in had aangetroffen. Ook meende hij te weten dat de heer De Rouville bij deze kwestie „al meer dan zijn pond vlees” heeft gehad, zodat hij de verdere afhandeling gaarne aan het college overliet. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op maandag 19 februari zullen de leden van de Nederlandse Club van Chef-Koks uit Amsterdam en omgeving in vol ornaat en behangen met de medailles en onderscheidingen, welke zij door hun werk op tentoonstel lingen hebben gewonnen, naar Hoogo vens komen. hoogte te stellen als er een gevaarlijk transport plaats heeft, dan is men voor bereid. De heer B. J. van Os (WD) merkte op, dat de loodsen toch niet zonder reden zullen ageren. Hij constateerde onvoldoende maatregelen bij de rijksin- stanties en was van oordeel, dat er een uniforme regeling moet komen voor de Waterweg en het Noordzeekanaalgebied. Loco-burgemeester C. Ockeloen was van mening dat de schrijvende loodsen rampen afroepen over aller hoofden heen. Zij wekken de indruk dat alles goed zit, als er een loods aan boord is. Maar bij de recente ongelukken, was er wel steeds een loods aan boord. Bij de rijkshavenmeester of zijn vervanger is altijd alles bekend. By een navraag op het stadhuis van Velsen deelde men mee dat het ant woord op de brief van de ouders gereed ligt voor verzending. Er zal nagegaan worden of dit voor publiciteit beschik baar gesteld zal worden. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Bij Hoogovens raakte een 42-jarige bankwerker uit het West- duitse Meerbusch-Lank met zijn rechter onderbeen bekneld, toen hij laswerk- zaamheden verrichtte aan een installatie in blokwalserij 1. De bankwerker, die in dienst is bij de firma Dillinger Stahlbau uit Düsseldorf, moest met een gecompli ceerde onderbeenbreuk in het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk worden opgenomen. Bovendien is een van de leerkrachten van de onderwijsbegeleidingsdienst ad ministratief ingedeeld bij de Gunning- sdhool. De briefschrijvers willen nu dat deze taakonderwijzer op de school werk zaam wordt gesteld. Hoewel zij een goed werkende begeleidingsdienst erg belang rijk vinden, vragen beide ouders zich toch af of deze dienst op deze manier mag blijven functioneren, „Omdat niet de kinderen de dupe mogen worden van fouten die door de beleidsmensen wor den gemaakt”. Bij navraag blijkt dat het leerlingen bestand van de Gunningschool momen teel 157 is en binnenkort opnieuw met twee zal afnemen. Volgens de telnormen moet de school voor zes gesubsidieerde leerkrachten een leerlingenaantal van minstens 166 hebben. Op de school zijn op het ogenblik twee combinatieklassen, een 4-5-klas en een 5-6-klas. Geen been HAARLEM. Het Amsterdams Ge rechtshof heeft donderdag een 29-jarige zeevisser uit Heemskerk wegens diefstal van een brommer in beroep veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier weken en een boete van 400. De procureur-generaal had zes weken, waarvan vier voorwaardelijk en 200 boete geëist. over tot het benoemen van enige be stuursleden in de vacatures, ontstaan door het bedanken van de heer H. A. de Boer als wethouder. In deze plaatsen werd steeds zijn opvolger, wethouder H. van der Werff gekozen. Voorts benoem de de raad de heer W. N. Koopman (KVP) als lid van het algemeen bestuur van het woonwagencentrum „IJmond”, welke vacature door het vertrek van drs. J. van de Geijn is ontstaan. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De provinciale over heid wil geen hulp bieden bij de finan ciering van particuliere bedrijven. Zij ziet daartoe geen aanleidng, ook niet wanneer het bedrijf door werknemers wordt overgenomen. Dit antwoorden Ge deputeerde Staten van Noord-Holland op vragen van een lid van provinciale sta ten. De voorzitter van de oudercommissie bevestigde dat aan de Gunningschool inderdaad een administratieve leerkracht verbonden is, die werkt voor de onder wijsbegeleidingsdienst. Hij zei dat het onmogelijk is deze onderwijzer voor de school op te eisen. Verder zei hij dat meerdere scholen in deze wijk van IJ muiden met dezelfde problemen te kam pen hebben. Verschillende oudercommis- sies zijn volgens hem dan ook in bespre king met de gemeente om gezamelijk tot een oplossing te komen. Als een van de mogelijkheden noemde hij het samen voegen van scholen. f 695,— 850,— 995,— 135,— De visser had nadat hij de bromfiets had gestolen hem overgeschilderd maar het verzekeringsplaatje was hij vergeten te verwijderen. Daardoor kon de politie hem aanhouden. De Haarlemse politie rechter had de man tot zes weken, waarvan twee voorwaardelijk veroor deeld maar omdat de visser de hele week op zee zit had hij beroep aangete kend tegen de onvoorwaardelijke straf. Gedurende de maand februari nog 7/8 Nerts-pieces Nertshoeden v.a. IJMUIDEN. De volièrevereniging Fauna Felisena heeft op haar laatstge houden jaarvergadering een bestuur ge kozen dat alsvolgt is samengesteld: voorzitter J. B. Domseiffen; secretaris W. C. de Bruin, Lange Nieuwstraat 375, IJmuiden; penningmeester C. H. Frie drichs; tweede voorzitter J. H. Nijland; tweede secretaris H. Drost; tweede pen ningmeester J. C. van de Zwet. Wie verder nog belangstelling voor deze afslankmethode, gebaseerd op een soort competitie-effect, heeft kan vrij blijvend de komende cursusavonden (ie dere woensdag, aanvang 20 uur, in het Jeugdgebouw) bezoeken of zich eventu eel als lid aanmelden. Duidelijk bezwaar hebben de ouders tegen de huidige opzet van de gemeente lijke onderwijsbegeleidingsdienst, waar <»an verschillende zogenoemde bovental lige leerkrachten verbonden zijn. Deze onderwijzers zijn speciaal voor het bege- leidingswerk op openbare scholen vrijge maakt. De briefschrijvers zijn het niet eens met dit systeem zo lang er nog op te veel scholen onderwijs gegeven moet worden in combinatieklassen. De bekende Hoogoven-kreet: „Wat doet een chef-kok bij Hoogovens”, zou hier het best beantwoord kunnen wor den met de opmerking, dat een chef-kok in zijn dagelijkse arbeid te maken heeft met allerlei stalen en roest-vrije voor werpen, die vaak hun oorsprong hebben bij het staalbedrijf Hoogovens. Daarom nu een bezoek aan de basis industrie in de IJmond, waar zij worden rondgeleid en voorlichtingsfilms te zien krijgen. Aan het einde van de dag zullen de mannen uit het restau- rantwezen de maaltijd gebruiken in het bedrijfsrestaurant en hun warme maal aan de balie opgeschept krijgen, hetgeen voor deze vakmensen een speciale erva ring is. IJMUIDEN. Na afloop van de on langs in het Hervormd Jeugdgebouw aan de IJmuidense Rembrandtlaan gehouden informatieavond over de afslankcursus „Slimming International”, hebben zich vijfenveertig bezoekers opgegeven als lid. De opgaven van de ladingen gaan via een IJmuidense cargadoor, omdat deze vaak per telex de inlichtingen over de ladingen binnenkrijgt vanaf de af- scheephaven. Er is geen sprake van, dat er jaarlijks 400 niet-gastvrije tankers door het Noordzeekanaal varen be toogde de heer Ockeloen. Ofschoon de verantwoordelijkheid voor het Noordzeekanaalgebied niet bij Deze geste was voor de heer Hoorn (CPN) aanleiding even glimlachend te herinneren aan het gebeuren rond de eerste appel uit de historie, waarop de voorzitter repliceerde: „Of ik dat weet En wat een ellende daar niet allemaal uit is voortgekomen!”. Na deze luimige inzet van de vergade ring werd het onmiddellijk weer ernst, toen de voorzitter een ingekomen brief van de heer J. de Rouville uit Velsen-Noord aan de orde stelde, met als onderwerp de speelplaats van de Ir. Krijgerschool. Hij stelde voor deze brief ter afdoening in handen van het college te stellen. Een dergelijke gang van zaken leek de heer Hoorn (CPN) echter minder juist. Hij was van mening dat het schrijven tenslotte aan de raad is gericht, waar deze kwestie volgens hem dan ook dient t« worden afgehandeld. Vandaar zijn ruim ingaan om te zien of wel klopt, wat wordt aangegeven. Als malafide ge zagvoerders niet de juiste inlichtingen verstrekken, dan weten de loodsen van niets. Het is hem bekend, dat de inlich tingen verstrekt moeten worden, uiter lijk vier uur van tevoren, doch het bevreemdde hem, dat dit geschiedt aan een IJmuidens cargadoorskantoor en niet direct aan de Rijkshavenmeester. Het raadslid drong erop aan, dat het college hieraangaande bij de overheid stappen gaat ondernemen om tot een effectieve controle te komen. Hij vroeg of het mogelijk was dit in een desbe treffende nota tot uitdrukking te bren gen, dan wel aan de orde te stellen in de commissie voor milieubeheer. Het PvdA-raadslid F. F. Reichenfeld, zelf oud-gezagvoerder, laakte de kritiek van de loodsen, die op zo negatieve wijze over hun éigen dienst spreken. Juist zij zijn het, die alles te weten kunnen komen van de lading en zij kunnen een schip weigeren, dan wel een overtreding rapporteren of ter kennis brengen van de rijkspolitie te water. Daarnaast wees spreker op het vervoer van gevaarlijke stoffen door tankauto’s, die niet door de Velsertunnel mogen, maar wel door het dichtbevolkte Velsen- Noord naar de pont moeten rijden. Ook vroeg hij de brandweer steeds op de GEBOREN F. P. V. Rutte-Uriot, z., IJmuider- straatweg 13f, IJmuiden; E. C. Schenk- Raave, z., Sluiseiland 66, IJmuiden; M. W. Hoekstra-Robh, z., Plein 1945 25, Utnuiden; N. Schelbis-Rothe, d., Gilden- laan 47, Velsen -Noord; D. Teunisse- Blokstra, d., Jan Steenstraat 56, Haar lem; G. P. Meijer-Huijgen, z., Dr. Kuy- perlaan 33, Velsen-Zuid. ONDERTROUWD: J. J. Rozeboom. Jean Monnetstraat 264, Heemskerk, en J. M. A. Wit, Wijker- oogstraat 98, Velsen-Noord. La. Bever wijk, Peperstraat 36; L. J. M. Geels Lange Nieuwstraat 492, IJmuiden, en J. M. Bakker, Lange Nieuwstraat 492. IJ muiden; M. L. Noordzij, Bakkerstraat 29, IJmuiden, en B. S. van Gelder, Geleen- straat 14, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Ge penstraat 14: W. A. M. Verkooijen, Plu- tostraat 12, IJmuiden. en J. G. Moleman, Doomeberglaan 82, IJmuiden, t.a. IJmui den, Schiplaan 496; J. M. van Oost, De Noostraat 88, IJmuiden, en D. F. W. Molenkamp, Eikenstraat 31, IJmuiden, t.a. Haarlem, Jansweg 23; J. Spruit, J. P. Coenstraat 143, IJmuiden, en G. Haan, Gijzenveltplantsoen 39, IJmuiden, t.a. IJ muiden, Rijnstraat 71; H. G. van Rixel, Kennemerlaan 119, Utnuiden.. en R. J. M. Binkhorst. Linnaeusstraat 62, IJmui den. La. Alkmaar. Waalstraat 22; H. Mol, Gijzenveltplantsoen 79, Umuiden, en M. C. Langbroek, Gijzenveltplantsoen 107, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Steenbokstraat 88- GETROUWD: R. Passchier en M. I. Carton, Amstel veen, Mont Blanc 142; P. S. Duin en J. Jongejan, Beverwijk, Pieter Verhagen laan 84; H. R. Hoftekoesveld en P. A. van der Maarel, Oudorp N.-H., Waal straat 325. OVERLEDEN: Ch. E. Riekerk, 80 jr., weduwnaar van L. A. M. van Zegen, De Noostraat 91, IJmuiden; R. van Rihee, 51 jr., echtgeno te van H. M. Quaak, Kortenaerstraat 32, IJmuiden; R. F. Brouwer, 64 jr., echtge noot van B. J. Ebbeling, Willemsbeek- weg 76, IJmuiden. Overigens hoopt hij dat een spoedig antwoord van het gemeentebestuur o de brief van de twee verontruste ouders niet lang zal uitblijven. Ook de ouder commissie heeft in december reeds een brief aan de onderwijswethouder ge schreven over dit probleem. Hierop is evenmin nog geantwoord. „Nee’’ was de heer Koopman (KVP) van mening, „als een burger zich met een brief tot de raad wil wenden, mag hij daar ook gehoor verwachten”. Vandaar dat hij zich bij het voorstel van de heer Hoorn wenste aian te slui ten. In een uitvoerig betoog heeft het raadslid Zuurbier de moeilijkheden van de loodsen naar voren gebracht. Naar zijn mening kunnen zij moeilijk het Ook moesten nog twee leden worden aangewezen voor het algemeen bestuur van de stichting „Onderwijsbegeleidings dienst Midden-Kennemerland” in op richting, waarbij de heer Van H o - riek (D’66) zich vergeefs tegen de kan didatuur van wethouder M. Roessingh heeft verzet. Zijn bezwaren waren gebaseerd op het feit dat „een wethouder reeds voldoende aan de touwtjes trekt”, zodat het hem gewenst leek een opeenhoping van func ties te voorkomen. Vandaar dat door zijn fractie de heer C. Hoek (PSP) voor deze bestuursfunctie kandidaat werd ge steld. Wethouder Roessingh wenste een en ander uiteraard niet onbeantwoord te laten, waarbij hij er wel even op wilde wijzen dat „een wethouder niets is en het college alles”. Voorts achten de voorzitters van de schoolraden het zelfs wenselijk dat wethouders in het bestuur worden opgenomen. Dit zal nu in ieder geval geschieden, want wethouder Roessingh werd daarop door de raad als bestuurslid aangewezen. Alleen vergat de loco-burgemeester waarschijnlijk de juiste stemverhouding aan te geven. Als tweede lid werd ver volgens de heer D. Schermer nog geko zen. De heren Visser (Prot. Chr.) en Hoek (PSP) meldden zich daarop met een compromis dat behelsde deze kwes tie nog drie weken aan te houden, zodat het antwoord van het college eerst in de commissie kan worden besproken. Hierdoor werd de voorzitter ge noodzaakt de raad te onthullen dat over deze zaak reeds een geheel dossier met verslagen en brieven moest worden sa mengesteld, ook al omdat de heer De Rouville destijds op een hearing het grootste deel van de beschikbare spreek tijd voor zich had opgeëist. Het college heeft dan ook met zijn voorstel gemeend de raad de noodzaak te besparen, zich opnieuw in deze kwestie te verdiepen. Maar volgens hem bestaat er geen enke le reden inzage van het dossier te weige ren, indien de raadsleden dit mochten wensen. En met een dergelijke toezeg ging ging ook de heer Hoorn akkoord. Na het passeren van een groot aantal kamerstukken ging de raad tenslotte fel ooi aan de

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5