Kerncentrale in F Strand niet IJmuiden pas in Lagere Technische School in Velsen afzetten voor 2000 actueel nudisten fungeert als experimenteerschool Karei Nagel wil onderzoek naar gif in grond I Henk van Ulsen prachtig in een nieuw 1 ©e 3MtI)oetoe Uitgevaren visserijschepen „Dagboek” lJ I Voor Suède Nappa kleding I n Seren-Upde beste manieromje dorstte lessen, kost 99 cent I I I OSfbli I I per week v.a. 142.- I v.a. 137.- per week I v.a. 150.- I I I I I I I QUO VADIS? I WAARHEEN? J DE MAGNEET h GERICHT WERKEN OP INDIVIDUELE INBRENG VAN LEERLINGEN ZELF Restauranthouder krijgt twee maanden cel PROVINCIE WACHT OP HAARLEM VOOR KANTINEBOUW VRIJ DAG 9 FEBRUARI 1973 6 VR PROVINCIEBESTUUR: ingevoerd, met als doel een veralgemening van de technische vakken door en M M Revolutie Boerderij-Restaurant SPORTWEG 5 S3 GEOPEND van DINSDAG t.m. ZONDAG I I var Dri sin in te voi Va de kei op aki gai is die wa dr: (Van een onzer verslaggevers) middel van het invoeren van het nieuwe leervak Algemene Technieken. Dit betekent onder meer dat er gerichter gewerkt wordt op de individuele inbreng van de leerlingen zelf, waarbij de leraar vooral optreedt als be geleider in het leerproces en eigen inbreng van zijn leerlingen stimulerend op gang helpt. VELSEN Toen voor de Technische School in Velsen het nieuwe leer jaar begon, werd vorig jaar tevens een begin gemaakt met verscheidene nieuwe vormen van lesgeven. Zo werd er met goedkeuring van het mi nisterie van onderwijs en wetenschappen een tweede algemeen leerjaar Talenpracticum Vernieuwing appartementen en bungalows GARDAMEER TIROL LUXEMBURG hotels (Voll. verzorgd) ZWARTE WOUD GARDAMEER caravans KARINTHIë v.a. 90.* v.a. 120.- v.a. 175.- II i J es '.rit- i g FES ■'''''TWHBHT'. K (Van onze stadsredactie) ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ADVERTENTIE Zijweg Planebenlaan bij Chevron-pomp Tel. reserveringen 26 5110 Hij vertelt dat de technische school in deze tijd de poort opent voor alle moge lijke vervolgopleidingen. Daarvan noemt „Door de ophanden zijnde maatschap pelijke revolutie neemt de techniek in Uw gastvrouw en gastheer LILJAN en FONS POST i vai del cat doi wo de! De Zijlstr. 29 Raaks 34 Tel. 310766 Tel. 310865 Ir 197! Drii ver wor baa het en wor tun Rijl 24.C (Van onze stadsredactie) I tot tü eer der hel bui V na 1#I ne kan lan nu Gai tooi Mo In i var het Hij vervolgt: „Natuurlijk willen ou ders hun kind naar een school doen waar het zich thuis voelt maar waar het ook zo goed mogelijk tot zijn recht komt en waar het zich thuis Voelt maar waar het ook zo goed mogelijk tot zijn recht komt en waar het zich thuisvoelt. Naar een opleiding die goede perspectie ven opent voor de toekomst.” De grootste Speciaalzaak in en LEDER KLEDING Spreekuur. Woensdag 14 februari komen de spreekuren van burgemeester en wethouders van Beverwijk te verval len. Het spreekuur van wethouder Klomp wordt verschoven van dinsdag 13 februari om 16 uur. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Het P.v.d.A.-statenlid Karei Nagel heeft Gedeputeerde Staten van Noord-Holland schriftelijke vragen gesteld in verband met de ontgronding ten behoeve van de verbreding van het Noordzeekanaal in de buurt van de gif- hal van Philips-Duphar. Karei Nagel stelt dat op dit gebied tussen de Eerste en die Tweede Wereld oorlog een fabriekshal heeft gestaan, die in gebruik was bij de Artillerie-in- richtingen (destijds in de volksmond de „bommenfabriek”) en dat daar (proef) produktieseries gelopen hebben in ver band met chemische oorlogvoering. Hij vraagt of het terrein nog restanten be vat van agressieve chemicaliën, die daar volgens de toenmalige praktijk begraven zouden zijn. Moet Rijkswaterstaat in dit geval een ontgrondingsvergunning van het minis terie van Verkeer en Waterstaat of van Gedeputeerde Staten krijgen en is deze vergunning al aangevraagd of verleend, aldus Karei Nagel, die wil weten of een werkplan voorziet in complicaties die kunnen voortkomen uit de vroegere aanwezigheid van de „bommenfabriek” en, indien er nog geen werkplan is, of dan met de complicatiemogelijkheden rekening kan worden gehouden. Dinsdag 23 januari: MT Elly VL 73 Zaterdag 27 januari: Hektrawler Eg- mond IJM 36 Maandag 29 januari: Hektrawler Na vis IJM 21, Zeehaan IJM 57, Hendrika Johanna KW 81 Dinsdag 30 januari: Hektrawler Rijn mond I KW 15. Rijnmond II KW 43 Donderdag 1 februari: Hektrawler Cornells den Duik KW 144, Vooraan VL 115 Vrijdag 2 februari: Hektrawler Elisa beth Christina KW 41 Zaterdag 3 febrauri: Hektrawler Willy KW 141, Frank Vrolijk Czn Sch 81. Maandag 5 februari: Hektrawler Rijn mond IV KW 85, Annie Hillina KW 170, MT. Protinus IJM 154, Koraalbank KW 3, Wilhelmina Johanna KW 39, Jacob KW 55, Albatros KW 87, Marry Martin KW 149, Soli Deo Gloria KW 152, On derneming III SCH 117, Ursinus VL 1, Voorloper VL 16 (7 feb. binnen), Ada VL 7, Anita VL 34, Caroline VL 90, Voorbo de VL 103, Elizabeth VL 105, Beits en Gerda VL 112, Willem VL 121, Petronel- la VL 131, Antje TX 46, ML. Sola Gratia KW 52, Jacoba Catharina KW 132, Mi chiel KW 167 (7 feb. binnen), Arend HAARLEM. Het Amsterdamse hof- heeft donderdag een 27-jarige ex-restau- ranthouder uit de Haarlemmermeer tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld omdat hij in Sassenheim een auto had gestolen en zonder vergunning een vuurbuks in zijn bezit had gehad. De procureur-generaal had drie maanden voorwaardelijk geëist, terwijl de Haar lemse politierechter de man voor beide feiten een geheel voorwaardelijke straf had gegeven. SUèDE, NAPPA Onder leiding van leraar J. de Weert krijgen de leerlingen van de lts in Vel sen Engelse les met behulp van het Audio-actief systeem, wat in het talen practicum van de school wordt toege past. Zowel de jongens als hun leraren zijn er enthousiast over. HAARLEM. B. en W. van Haarlem hebben nog niet beslist op een verzoek van het provinciaal bestuur in de tuin van het provinciehuis tegen de blinde muur van perceel Dreef 1 een kantine te mogen bouwen.Dit antwoorden GS op vragen van een statenlid. Ze merken op dat de behoefte aan een kantine bij het provinciehuis zich sterk doet voelen. In mei 1972 is B. en W. van Haarlem gevraagd of zij in beginsel hun mede werking kunnen verlenen maar er is nog geen besluit door het college geno men. Een 40-jarige coupeur uit Hoofddorp werd vrijgesproken voor het verborgen houden van een ontvluchte gevangene in een kamer uit Hoofddorp. De coupeur was er na een poos pas achter gekomen dat de man uit de gevangenis kwam. De procureur-generaal had vier weken voorwaardelijk en een boete van f 100 geëist en de politierechter had de man tot twee maanden veroordeeld. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vinden dat er geen stranden of delen daarvan mogen wor den onttrokken aan het algemene ge bruik, aldus hebben zij geantwoord op een vraag op welke wijze de provincie faciliteiten kan verlenen aan nudisten. Over de mogelijke situering van een toekomstige kerncentrale bij de noord- pier in IJmuiden merken Gedeputeerde Staten in antwoord op vragen van statenleden op dat het denken hier over pas In 2000 actueel zal zijn. Een verantwoorde beslissing hoeft voorlopig niet genomen te worden. Over de vraag wanneer kernenergie actueel wordt voor het provinciaal elektriciteitsbedrijf Noord-Holland, merken GS op dat dit afhankelijk is van en ten nauwste sa menhangt met het contractuele aanbod van Hoogovengas aan de PEN-centrale in Velsen. In de huidige beschouwingen wordt verwacht dat dit niet voor het jaar 1985 het geval zal zijn. Omtrent de oorzaak van de explosie in de centrale in Velsen op 5 oktober, waardoor de provincie korte tijd zonder stroom was en waarbij twee doden te betreuren waren zeggen GS, dat bekend is dat een kortsluiting in de desbetref fende spanningstrafo heeft plaatsgevon den. Dit heeft uiteindelijk tot een explo sie van olie-damp geleid. Bij het ongeval hebben hulpdiensten uitstekend werk verricht, zodat nieuwe of ingrijpende voorzieningen niet nodig zijn gebleken, aldus G S. Overigens behoort het al dan niet toelaten van nudisten op bepaalde stran den tot de competentie van de gemeen tebesturen. Het strand dient openbaar te blijven en wanneer het er om gaat voorzieningen te scheppen ten behoeve van bijzondere activiteiten, zo menen G.S., dan moeten hierbij de normale juridische- en planologische procedures in acht genomen worden. het leven een steeds grotere plaats in”, zegt de heer Nicolay. „Het aantal mensen dat in de toekomst een functie van technische aard zal bekleden neemt steeds meer toe. Daarom is het uiterma te belangrijk te weten welke mogelijk heden het tegenwoordige technische on derwijs te bieden heeft. En dit speelt vooral een rol wanneer er beslist moet worden over kinderen die het basison derwijs gaan verlaten”. HAARLEM. De plaats waar de vol gende kern-energie-centrale tegen 1979 gesitueerd wordt, verwachten Gedepu teerde Staten van Noord Holland in Zeeland of in Zuid-Holland. Diemen bij Amsterdam is daarvoor geen kandi daat. Overigens zien gedeputeerde Staten geen behoefte een speciale commissie in te stellen om de stichting van kern- energie-centrales te bestuderen, omdat zij reeds medewerking hebben toegezegd aan Doodewaard en de snelle kweekre actor te Kalkar in Duitsland. Het Hof bevestigde het vonnis van de politierechter tegen een 70-jarige direc teur uit Vogelenzang waarbij deze voor rijden onder invloed tot twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk, een boe te van 750 en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid werd veroordeeld. De man, die door de Zandvoortse politie was aangehouden, ontkende te hebben gedronken. De procureur-generaal had in verband met de leeftijd geen on voor waardelijke straf gevraagd. beweerde dat zijn leerlingen als gevolg van de nieuwe leermethode reeds na een maand beter engels spreken dan na een veel langere periode volgens de „klassie ke” methode. Wie het practicum-lokaal binnenkomt wordt geconfronteerd met een ongewoon beeld. Alle leerlingen en ook de leraar zitten aan tafeltjes met op het hoofd een koptelefoon die ook van een microfoon voorzien is. Zij kunnen op deze manier de les volgen die via een geluidsband vanaf het „lesorgel” waarachter de leraar zit, hun oren binnenvloeit. Zij moeten bepaalde zinnen - nadat zij eerst een aantrekke lijk, spannend, verhaaltje in het engels hebben beluisterd, nazeggen. Dat zoiets ook werkelijk door elke leerling gebeurt, kan de leraar controleren, afluisteren, zonder dat de betrokken leerling daar iets van merkt. Het systeem werkt vol gens leraar De Weert uitmuntend en hij laat ons een bandje horen, waarop leer lingen na een maand engelse les, zelf een hoorspelletje hebben ingesproken. Het engels klinkt vlot en natuurlijk gesproken door en met weemoed denk je terug aan je eigen schooljaren, toen dit soort gemakken nog niet voor je waren uitgevonden. De Technische School aan de Brinio- straat heeft nu de schijnwerper gericht op het lesgeven met behulp van een video-recorder. Dat is nog niet helemaal rond, maar er wordt intussen wel al hard aan gewerkt. Wie weet als het nieuwe schoolgebouw er staat, zal dit ook tot de leermiddelen behoren welke door een nieuwe generatie schoolgaande jeugd als volkomen normaal wordt be schouwd. Een interessant voorbeeld daarvan noemt hij het talenpracticum van de school, waar de leerlingen op uiterst gerichte wijze een vreemde taal leren. We maakten daar een praatje met de leraar Engels, de heer J. de Weert en hij Cornells KS 205, MK. Dageraad IJM 4, Gelria IJM 18, Eben Hazer IJM 23, Maarten Cornelia IJM 44, Wiron VI IJM 207, Janny Jacoba KW 4, Deo Volante II KW 11, Ada KW 29, Wilma KW 113, Mare Liberum KW 117, Klazina Maryke K2 127, Anna Lydia K2 145, Gijsbert Marian KW 150, Cornelia KW 174, Valk KW 185, Elly KW 187, Hans KW 189, Margaretha Christina KW 190, Alida Ja coba KW 195, Willem Senior KW 197, Yvonne Yolanda KW 206, Janneke KW 209, En Avant KW 210, Jana KW 213, Agatha KW 214, Anna Hendrika KW 215, Jacob Senior KW 226, Marco WR 32, Tiny WR 33, Dieuwina WR 45. Dinsdag 6 februari: Hektrawler Rijn mond V KW 42. Cornells Vrolijk Fzn SCH 171, MT. Ora et Labora KW 51, Dirk Maria KW 80, Brittenburg KW 121, Francina KW 153, Michiel Jan VL 110, Voorwaarts VL 142, Liesje en Rutger VL 153, MK. Ada KW 29. Woensdag 7 februari: MT. Voorloper VL 16, ML Michiel KW 167. Spreekuur. De wthouder van on derwijs in Velsen, de heer M. Roessingh, houdt op dinsdag 13 februari geen spreekuur. De LTS-directeur vindt het opmerke lijk hoeveel mensen zo weinig weten van het tegenwoordige technisch onder wijs en gaat verder:„Het technisch on derwijs op deze school richt ziöh naar de nieuwe visie op de toekomstige ar beidssituatie in het bedrijfsleven en de plaats die de mens daarbij inneemt. Het onderwijs aan de school is er op gericht een ontwikkeling te geven waardoor het welzijn van de leerling in de toekomst meer kans krijgt werkelijkheid te wor den. Ruwweg gezegd hangt dit welzijn af van twee factoren: de welvaart en het zo goed mogelijk deelnemen aan het maatschappelijke leven. Voor het eerste punt is een gezonde economie nodig, waarbij het onontbeerlijk is dat de mens op zijn plaats zo vruchtbaar mogelijk meewerkt. Voor het tweede gedeelte moet de mens over een zekere algemene ontwikkeling beschikken en over bepaal de maatschappelijke deugden”. Door de invoering van dit nieuwe leerjaar, waardoor de opleiding eigenlijk met een jaar vermeerderd is, zijn een aantal aantrekkelijke mogelijkheden voor de leerlingen aan de LTS aan de Briniostraat geschapen. Zo krijgen de nieuwe tweedejaarsleerlingen een betere en meer verantwoorde aansluiting op de brugklas en worden zij in situaties ge plaatst van waaruit door zelf denken, onderzoeken en beproeven, bepaalde wetmatigheden worden ontdekt: het zo genoemde „probleem oplossend hande len”. Doormiddel van projektonderwijs worden de leerlingen in aanraking ge bracht met diverse vakinrichtingen. Ver der leren zij werken in groepsverband met als doel sociale aanpassing. Groepjes van vier leerlingen werken bijvoorbeeld aan het zelfde projekt, ondervinden zelf bepaalde moeilijkheden die daarmee gepaard gaan en zijn genoodzaakt om met elkaar daarvoor een oplossing te zoeken. Vanzelfsprekend fungeert de le raar daarbij als „reddingsboei” en is hij altijd te raadplegen als het groepje ad vies nodig heeft. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Dankzij de Veiser Kunstkring „Voor Allen” heeft ook Vel sen kunnen genieten van Nicolaj Gogols „Dagboek van een gek”, met evenals een aantal jaren geleden Henk van Vlsen in de rol van het kleine Petersburgse amb tenaartje Popritsjin. De opvoering werd donderdagavond gegeven in de Stads schouwburg. In deze nieuwe versie van „Het dag boek’’ hebben Henk van Ulsen en Kees van lersel (regie) een geheel andere toneelvorm gevonden, dan die waarin het stuk bij de vorige produktie gegoten was. Er is in deze nieuwe voorstelling gestreefd naar abstraheren. Niet noodza kelijk attributen op het toneel en dat was in de nieuwe vorm elk herkenbaar gebruiksartikel waren weggelaten. Als decor diende een schitterende weef- toestand van toouwwerk, waarbinnen vooral zich het proces van de door de maatschappij rond hem krankzinnig wordende ambtenaar afspeelt. Steeds nauwer sluiten de netten van zijn obse derende denkwereld rond hem, totdat hij er tenslotte geheel in verstrikt raakt. Deze toneelvorm werkt vooral in het tweede deel van de voorstelling indrin gend en vaak huiveringwekkend. In het eerste deel komt zij minder tot z’n recht omdat er dan nog te veel betrok kenheid is met het concrete leven. Het abstracte deel van het hele verhaal is dan nog niet aangebroken. Het netwerk van touwen is van Corrie van Oerle-van Gorp en biedt een schit terende gelegenheid om met behulp van lichtspots de mooiste accentueringen te bereiken. Daarvan wordt vooral aan het eind met zilverwit licht uiterst geraffi neerd gebruik gemaakt. Henk van Ulsen zelf voelt zich prach tig ingekapseld in de vreemde gedach tengang die hem via Gogol wordt bij ge bracht en evenals bij de vorige Dag- bloekproductie weet hij ook hier weer op subtiele wijze de gedachtenkronkels over te brengen. Welke van de twee produkties te pre fereren is, zal moeilijk te zeggen zijn. Interessant is in elk geval met deze opvoering na ook de vorige te hebben gezien te ervaren hoe belangrijk het werk en de interpretatie van een regis seur is. Directeur H. Nicolay: „Terwijl we hard bezig waren met de besprekingen rond de vernieuwing van ons gebouw hebben we de onderwijsvernieuwing niet uit het oog verloren. Onze school is een zoge noemde experimenteerschool en hier wordt de basis gelegd voor leervormen die ook later op andere soortgelijke scholen zullen worden ingevoerd. De theorie Is er vooral op gericht dat onze leerlingen later werkelijk als mens in de maatschappij kunnen meedoen en daar voor moeten ze meer weten dan alleen de kennis van de vakken waarmee zij later aan de slag moeten. De theorie is een middel geworden en geen doel meer”. i' per week en 50-jarige koopman uit Utrecht werd conform de eis tot 200 veroor deeld omdat hij een auto van een vriend had weggehaald bij een smid in Zwa nenburg. De auto was achtergehouden omdat de rekening niet was betaald. De Haarlemse politierechter had de man tot één week veroordeeld. hij er enkele zoals de middelbare tech nische opleidingen, waarna HTS en zelfs Delft voor LTS-leerlingen kunnen open staan.” Ook voor verscheidene politie functies wordt onze opleiding bijzonder gewaardeerd en ze kunnen er tevens mee naar de luchtvaarttechnische school", aldus de heer Nicolay. Er wordt ook terdege bij het lesgeven op gewerkt dat er aansluiting wordt gezien door de leerlingen bij andere vakken als bijvoorbeeld mechanica, na tuurkunde. wiskundevakken en dergelij ke. Voorts wordt het lesgeven zo inge kleed dat de functies van bepaalde con structies gemakkelijk door de leerlingen worden ontdekt en dat zij daaruit de wetmatigheid leren onderkennen. De bij behorende technisch-theoretische vakken dienen zij te beleven als één geheel met het practisch handelen. Vraag snel de Quo Vadis gids aan! Nieuw autoreizenprogramma I Enige voorbeelden: de meest complete reisorganisatie I Reisbureau De Magneet b.v., Haar lem, Barteljorisstraat 25, tel. 023- H 321140; Gen. Cronjést. 125, tel. 023- 263563; Heemstede, Binnenweg 187, I tel. 023-287281; Magneetboekingskan- toren: Bloeinendaal, Reisbureau Europa, Bloemendaalseweg 74a, tel. I 023-267490; Santpoort, Reisbureau Europa, Hoofdstraat 179, tel. 023- 379801; IJmuiden, Reisbureau Intra- ned, Kennemerlaan 25, tel. 02550- 16744; V.S.A., Kanaalstraat 71, tel. 02550-19106. I -I—- -'V v''>

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 6