LAATSTE KARWEI: TOERNOOI OM n DE WERELDTITEL IN AMSTELVEEN Van Grimbergen: nog één jaar hockeycoach I? p. Verboden sporten Insluipsels Spanningen Sensatiezucht N aakteulturisme I I I je I I I Ier’ I I I ■M 1973 ZATERDAG 10 FEBRUARI Erbij noet tte It 11 Het geval Buij Voorbereiding .n nen al druk gesproken over een opvolger. „Maar”, zegt Van Grimbergen, „daarover is nog niets bekend. Zeker is alleen, dat ik ermee stop. Toen ik in sep tember 1970 na de Europese kampioenschappen in Brussel coach werd, stond me een periode van twee, hooguit drie jaar voor ogen. Dat worden er dus drie. Het bondsbestuur was ervan op de hoog te, dat ik de mogelijkheid open liet om na Mün chen te stoppen dan wel door te gaan”. Het overgrote deel van de formatie die in Mün chen de rol van Nederland als toonaangevende hockeynatie onderstreepte, besloot de topsport niet te laten voor wat het was. Dat was de doorslag gevende factor voor Van Grimbergen om nog een jaartje aan te blijven. Twee redenen waren er voor Ab van Grimber gen om na de Olympische Spelen in München te besluiten zich nog één seizoen beschikbaar te stel len als coach van het Nederlands hockeyteam. Daar was ten eerste het toernooi om het wereld kampioenschap, dat ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond aan Nederland werd toegewezen en het komende najaar in Amstelveen wordt gehou den. Tweede belangrijke reden: Van Grimbergen kan naar dat toernooi toewerken met vrijwel alle spelers, die in München juist naast een Olympische medaille grepen. Na het toernooi om de wereldbeker zet Van Grimbergen ef dan echt een punt achter. Er wordt r it COACH VAN GRIMBERGEN ont- DOELMAN BUIJ •lem BERT BREVOORD. am- cïe van lad. I STOPPER HIERONDER geef ik weer wat er in dat artikel staat over de bevindin- ding om Maarten Sikking uit het elftal te laten”. „Door het ontbreken van behoorlijke controle en leiding van de kant van de sportcomités in de sectie atleti sche gymnastiek, zijn enkele groepen daarvan ontaard in naaktculturisme. „In Moskou, Sverdlovsk, Vornoezj, Riga, Leningrad en Tallin zijn vrou wenafdelingen voor sambo opgericht. De training in deze afdelingen houdt geen enkele rekening met de fysiolo gische bijzonderheden van het vrou welijk organisme, met kracht uitge voerde, manlijke grepen, worpen be geleid door slagen en dergelijke wor den zonder meer toegepast. Dit alles heeft niets gemeen met de heilzame gevreesd sensatie- wij mannen niet behept zijn met uiterst kwetsbare lichaamsdelen, die wij toch ook zonder bedenken in de waagschaal werpen ten behoeve van de mooie voetbalsport (al geef ik toe dat nauwkeurige bestudering van fo to’s van „muurtjes” bij vrije schop pen toch op een zekere beduchtheid bij de spelers wijst). bij voor keling en de vervolmaking van de mens die zich met actieve arbeid bezighoudt, maar baseert zich op ide alistische, filosofische inzichten vol mystiek”. Wordt het, gezien die tendens, voor Nederland niet erg moeilijk zijn plaats in de internationale top te behouden? Van Grimbergen: „Ik zie de toekomst van het Nederlandse hockey bepaald niet pessimistisch tegemoet. Er is een uitstekende achterban. De benadering en de opvang van de jeugd kan niet anders dan positief worden genoemd. In de districten Zuid, Noord en Oost worden centrale jeugdtrainingen gehouden. Daar wordt prima werk gedaan. Gezien die gunstige ontwikkeling ben ik er niet bang voor, dat Nederland op internatio naal niveau iets zal moeten prijsgeven". Inmiddels heb ik het sportdagblad „Sovjetski Sport” van 25 januari 1973 in mijn bezit gekregen. In wat de „officiële rubriek” heet staat een lang artikel, getiteld: ,Naar een nieuwe opbloei van de Sovjet-Sport”, waarin nog even de doeleinden van de Sov- jet-sport worden uiteengezet: „Met alle middelen van de fysieke cultuur en de sport actief invloed uitoefenen op de vorming van hoge fysieke en geestelijke eigenschappen in de Sov- jet-mensen, en de opvoeding bevorde ren van de alzijdig ontwikkelde mens, die de sportbeoefening harmo nisch combineert met enerzijds deel neming aan het maatschappelijke le ven, en anderzijds goed-renderende arbeid”. en esthetische doeleinden vrouwensport.” Ondertussen hebben de echtparen die verslaafd zijn aan bridgen al door een betrouwbare timmerman een schier onzichtbaar geheim vakje in de eikehouten lambrizering laten ma ken, waarin alle kaartspullen bij het eerste blijk van onraad kunnen wor den weggeborgen, terwijl de karate- beoefenaars druk bezig zijn open haarden in huis te installeren, zodat zij alle sporen van door midden gesla gen planken ogenblikkelijk in het haardvuur kunnen wegwerken. De yogabeoefenaars, toch al niet gauw van hun stuk te brengen, vatten het gevaar dat hen bedreigt filosofisch op. „Als ze komen,” zei een yogale- raar laconiek, „dan ga ik wel even gewoon in mijn stoel zitten”. De training met gewichten is erop gericht de musculatuur bovenmatig te vergroten en voorziet in het instu deren van het poseren, waardoor deze „sport” een zuiver culturistisch ka rakter krijgt. Egoïstische eigenliefde voor het lichaam, pronken met „li chaamscultuur”, kortom een eenzijdi ge, ongezonde ontwikkeling van het organisme is het doel waar de cultu- risten naar streven: een doel dat dui delijk tegenstrijdig is aan de grond slagen van het Sovjetsysteem voor lichamelijke opvoeding.” gaat nog wel. Moet ik naar Overveen, dan ben ik in totaal zo’n negen uui' onderweg. Een complete dagtaak. Ik ben een pure amateur en ik hoef echt geen financiële tegemoetkoming. Ik wil graag sporten, maar dan met plezier. Gezien de ervaringen rond die uitnodi ging en het feit dat er na München nog geen gesprek heeft plaatsgevonden, zie ik dat plezier niet meer zo. Of mijn bedanken definitief is weet ik niet. Ik blijf spelen voor mijn club EMHC in Eindhoven, dus ik blijf echt wel in beeld. Maar aan de voortiereiding op het wereldkampioenschap doe ik niet mee”. Met die voorbereiding wordt in maart begonnen. Van Grimbergen: „We begin nen met een vrij lage trainingsfrequen- tie, die gaandeweg wordt opgevoerd. In het voorseizen worden er vijf, mis schien zes interlands gespeeld. Zeker zijn de uitwedstrijden tegen Engeland, Schotland en West-Duitsland en de thuiswedstrijd tegen België. Een vrij grote kalender, maar dat is ook nodig. Bovendien moet er ervaring worden op gedaan met de nieuwe buitenspelregel, die bij ons in de competitie al wordt toegepast en die nu ook internationaal gehanteerd gaat worden. Na de laatste interland, op 6 mei is er een korte pauze en dan begint de nieuwe campagne op 1 juni. Tot het wereld toernooi worden er dan, dat is tenminste de bedoeling, nog tien of vijftien wedstrijden tegen sterke tegenstanders gespeeld”. Het is duidelijk, dat de nationale hoc- keyploeg opnieuw een zeer zwaar sei zoen tegemoet gaat. Van Grimbergen: „Ik heb enorm veel respect voor de spelers. Er wordt heel wat van ze geëist met die steeds om vanglij ker wordende voorbereiding naar een volgend hoogte punt was begonnen. En dan denk ik natuurlijk vooral aan de Olympische Spelen van ’76 in Montreal”. Vier spelers gaven te kennen niet meer in aanmerking te kunnen (of wil len) komen voor de nationale selectie: vaste keus Kick Thole, reserve-doelman Jan Willem Buij en de reserves Flip van Lith de Jeude en Paul Brauckman. Van Grimbergen: „Van Thole wisten we al ver van tevoren, dat hij er na München mee zou stoppen. Van Lith de Jeude Wat anders ligt het met Jan Willem Buij, die al heel lang met Maarten Sikking in sportieve strijd is gewikkeld om de kwalificatie „beste doelman van Nederland”. Buij deelde vorige week mee het Nederlandse team verlopig te laten voor wat het is. Van Grimbergen: „Buij heeft in München heel moeilijk kunnen accepteren, dat hij niet werd opgesteld. Maar ja, Sikking speelde in de laatste oefenwedstrijd tegen Pakistan grandioos. Voor iedereen, ook voor Buij, was het daarom logisch dat Maarten in München in de eerste wedstrijd, tegen India, zou worden opgesteld. Hij deed het toen zo voortreffelijk, dat hij ook de volgende wedstrijd in doel stond. Dat was voor Buij een enorme teleurstelling. Zijn houding was daarna van dien aard, dat het vrijwel onmogelijk werd hem op te stellen. Buij zegt nu, dat er een controverse bestaat tussen hem enerzijds en manager Hans Schnitger en mijn persoon anderzijds. Er zijn in München problemen geweest, zonder meer. Er is met Buij gepraat, maar hij bleek niet te kunnen accepteren dat hij geen kans kreeg. Ik besef dat het voor een top sporter een moeilijk te verteren zaak is om in een zo belangrijk toernooi als de Olympische Sepelen, waar je jarenlang naar toeleeft, gepasseerd te worden. Maar er was nu eenmaal geen aanlei- gen van het Sportcomité van de USSR inzake bovengenoemde onge wenste sporten: mesvoetbal. Is het bezwaar daartegen esthetisch of medisch? Is kogelstoten esthetischer, is zaalhandbal medisch dan wél verantwoord? En bridgen? Ik speel nooit kaart, maar bridgen zal wel moeilijk zijn en eenzelfde soort kunde vereisen als schaken en dam men. De laatste twee sporten worden in de Sovjet-Unie enorm gestimu leerd, ja zou dus menen dat bridge nog meer gestimuleerd zou dienen te worden, omdat dat geen individuele sport is (zoals schaken en dammen), naar een „ploegsport”Wat is er pre cies tegen karate, als je wel judo en sambo propageert? Het begrijpelijkste leek me nog het verbod van yoga, want dat houdt verband met Indische mystiek dat is meer een kwestie van stilzitten dan van handen uit de mouwen steken, dus dat is strijdig met alle marxistisch-leninistische fi losofieën. heeft voorlopig bedankt. Hij heeft het te druk met zijn werk. De mogelijkheid bestaat, dat hij na de interlands die dit voorjaar worden gespeeld weer beschik baar is. Paul Brauckman hij sukkel de heel lang met een blessure komt zeker niet terug. Een zuiver persoonlijke zaak. Hij kon de combinatie maatschap pelijke carrière-topsport niet langer op brengen”. EEN ULTRA-KORT BERICHTJE in de krant: damesvoetbal, yoga, ka rate en bridge zijn in de Sovjet-Unie tot verboden sporten verklaard. Wat betekent dit? Om te beginnen, dat alle leden van de damesvoetbalclubs die in ons land als paddestoelen uit de grasmat opschieten, zusterlijk ver eend met alle bridgende dames en heren, met alle yoga- en karate- beoefenaars de troepenbewegingen van het Rode Leger voortaan met argusogen zullen volgen. In gezinnen waarin man en vrouw beiden voet ballen, wordt gerepeteerd hoe bij raz zia’s verklaard zal worden dat er twee paar voetbalschoenen in de kast staan: één paar maat 43, en één paar 38. „Dat zijn mijn schoenen uit mijn juniorentijd,” zal de man zeggen, „die bewaar ik voor mijn zoontje”. agenda. Ik heb van heel wat mensen die centrale trainingen van beroepsvoetbal lers op Papendal hebben vergeleken met die van de nationale hockeyselectie, ge hoord dat de hockeyers het zwaarder te verduren hebben. Toch zijn het pure amateurs. En dat laatste gaat voor het totale wereldhockey niet meer op. In landen als India en Pakistan is de situa tie altijd al anders geweest dan in Europa, maar ook in een land als West- Duitsland is er door de „Sporthilfe” het nodige veranderd. Daar komen de spe lers aan een tegemoetkoming toe van, laat ik niet veel zeggen, 1200 gulden per maand aan onkosten, loonderving en reiskosten”. Van Grimbergen: „Het gebeurt maar al te vaak, dat een team dat drie of vier jaar naar een bepaalde climax toewerkt en de Spelen in München zijn wat dat betreft een schoolvoorbeeld na het bereiken daarvan uiteen valt. Daar toe kunnen diverse aanleidingen bestaan. Bij veel hockeyers is die aanleiding er een van maatschappelijke aard. Zou na „München” het gros van de spelers ge zegd hebben: ik kap ermee, dan had ik het niet zinvol gevonden nog een seizoen door te gaan. Dan zou ik het beter hebben gevonden, dat een nieuw begelei dingsteam met een nieuwe selectiegroep was gestart en op die manier aan de Optimistische woorden dus van coach Van Grimbergen, die overigens toch moeilijk als een pessimist kan worden aangemerkt. Ook voor de Spelen in München waren zijn verwachtingen hoog gespannen. „In al mijn optimisme had ik gehoopt op een medaille. Maar ik zal de eerste zijn om toe te geven, dat die vierde plaats een geweldig resultaat is. Na het vreselijke incident in het Olympisch dorp waren de spelers erg aangeslagen. Daarna zijn ze niet meer aan een werkelijke topprestatie toegeko men. Wat mij in München wel gebleken is, dat is dat de Nederlandse hockeyer meer geëngageerd is met #het wereldge beuren dan spelers uit andere landen. Eerlijk gezegd ben ik daar, tot op zekere hoogte, wel gelukkig mee”. „De laatste tijd zijn verschillende takken van lichaamsoefeningen en spelen tot ontwikkeling gekomen, die niets met het Sovjetsysteem van lichamelijke opvoeding gemeen heb ben en een schadelijke sociale richting inslaan”. „Zo zijn er in Kiev, Charkov, Dne propetrovsk en enkele andere steden in de Oekraïne voetbalelftallen voor vrouwen opgericht, die vorig jaar verschillende tournees hebben ge maakt, zowel in de republiek als daarbuiten. Naar de mening van ge leerden en medici is voetbal schade lijk voor het vrouwelijk organisme, om maar te,zwijgen van de ongezon de sensatiezucht die het oproept". „Tot geen enkel doel dient de op- richting-van-„sport”-secties voor brid ge. Desondanks functioneren er brid- ge-groepën in Moskou, Wiljnjoës, Tallin, Leningrad, Kiev, Charkov, Lvov, Tbilisi, Riga en andere steden. In Estland en Litouwen bestonden gedurende enkele jaren zelfs federa ties die tussen verschillende steden bridgewedstrijden organiseerden.” „Hier en daar zijn er-groepen ont staan die zich met het zogeheten „yoga” bezighouden. Dit yoga is niet dienstbaar aan de veelzijdige ontwik- Ik heb, toen ik dat berichtje las, voor mezelf proberen te bedenken wat de redenen van het verbod van deze sporten, of semi-sporten (wel licht zelfs: quasi-sporten), zouden kunnen zijn. Neem bijvoorbeeld da- Sambo is een soort, uit de Kauka- sus stammend, vechtjudo, het „cultu- risme" (mooi woord, waard om over genomen te worden) schijnt overge waaid te zijn uit Polen en wordt in de Sovjet-Unie blijkbaar als deca dent gezien, dit in tegenstelling tot de „atletische gymnastiek”, die nog wel door de beugel kan. Het wonderlijke van de afwijzing van bovengenoemde sporten is natuurlijk, dat zij blijkens de opgesomde steden waar zij beoe fend worden tamelijk wijd verbreid zijn. Veel mensen beleven er hun plezier aan en zullen er nu opeens mee moeten stoppen, omdat er van modische insluipsels sprake is, die „vreemd zijn aan onze gemeenschap”. Goed, yoga stamt uit India, maar judo stamt uit Japan, en de Rus Koesnetsov was toch ook niet te be roerd om in München van Ruska te verliezen! Een en ander neemt na tuurlijk niet weg dat het aantal Sov- jet-Russische staatsburgers verdub beld zou worden als de regeling van kracht werd dat alle niet Russen die ook van mening zijn dat damesvoet bal verboden moet worden, dat yoga onzin is, bridge niets met sport te maken heeft en de „fyscultuur” met wortel en tak moet worden uitge roeid, automatisch de Russische nati onaliteit verwierven Buij over zijn bedankje voor de natio nale selectie: „Er zijn in München span ningen geweest tussen de teamleiding en mij. Dat is trouwens een vaak voorko mend verschijnsel tijdens een belangrijk sportevenement. De communicatie tussen leiding en spelers is vooral dan van groot belang. Laten we zeggen, dat die communicatie niet perfect is geweest. Daardoor is er een spanningsveld staan, dat in München niet uit de weg te ruimen bleek. Na de Spelen is er van contact nauwelijks sprake geweest. En ik had echt wel verwacht, dat het een en ander bijgespijkerd zou worden. Dat is niet gebeurd. Nu kwam er kortgele den een brief van mijnheer Duinker, de directeur van de hockeybond, waarin de vraag werd gesteld of ik me in principe beschikbaar wilde stellen voor de selectie, die zich gaat voorbereiden op het toernooi om de wereldbeker. Ik heb geantwoord, dat ik het nogal vreemd vond, dat er verwacht werd dat ik me beschikbaar stelde voor een periode van een aantal maanden, terwijl ik de zaak niet kon overzien. Dat staat bij mij gelijk met tekenen van een blanco che que. Ik heb een omschrijving van de plannen gevraagd, maar niet gekregen. Via onofficiële wegen kwam ik te we ten, dat anderen wel iets meer over de centrale training wisten. Ik niet, terwijl ik juist om informatie had gevraagd. Ik had bijvoorbeeld graag willen weten of er een mogelijkheid was om gedecentra liseerde trainingen te geven. Want voor de spelers uit het zuiden is het nogal een belasting om de centrale trainingen te volgen, zeker als die in Amstelveen of Overveen worden gehouden. Papendal WAT OPVALT, is dat enige malen als broeinesten van ongewenste sporten Tallin (hoofdstad van Estland), Riga (hoofdstad van Let land), Wilnjoes (het vroeger Wil na, hoofdstad van Litouwen) worden genoemd. Lvov was het vroegere Poolse Lemberg, ook al zo’n „oneigen lijke" ex-buitenlandse buitenplaats waar de ware geest nog altijd niet is doorgedrongen. De bezwaren doen soms wat onwezenlijk aan. De USSR zal wel het laatste land moeten zijn, waar bij damesvoetbal wordt voor „ongezonde zucht”. Waarom wel bij voetbal en niet bijvoorbeeld wielrennen, of zaalhandbal, of basketbal? En lijdt het vrouwelijk organisme minder bij een sport als zaalhandbal, dat lang zamerhand ontaard is in een soort waterpolo op het droge? Ja maar, als je de bal tegen een borst krijgt kun je kanker krijgen, wordt dan tegen- gesputterd. Ik ben medisch te weinig geschoold om dat te kunen ontkennen, maar als ik zie hoe volleybalsters en zaalhand- bdlsters zichzelf onvervaard, voor overwerpen op de zaalvloer, en als ik ook zie hoe bij het zaalhandbal de lieverdjes elkaar bij de doelcirkel vasthouden, beetgrijpen, wegduwen etc., dan vraag ik mij toch af wat het medische verschil met damesvoetbal nu eigenlijk is, tenzij je van mening bent dat vrouwenbenen tot iedere prijs ongerept moeten blijven. Maar dat lijkt me minder een medisch of esthetisch, dan een ego'istisch- mannelijk standpunt. Nog geheel afgezien van de vraag, of ook lilii

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17