Veilig met de puma naar de bank Opklaptafels DRIE RITMEN BEPALEN ONS LEVEN ieder mens heeft Bio-ritmiek zijn goeie en zijn slechte dagen :s :s DOE RUSTIG OP DE MIN-DAGEN VBOUWj z ree I 4* '1 - 1 41^ WEER IN DE BELANGSTELLING Constant Groene zeep 21 i’-a ra -ss A •A A A A 4^ 4^ A A Li v 19 Erbij 1973 ZATERDAG 10 FEBRUARI 18 Volkskunst Zaanstreek »S «Ai A zoo .-«bJJii 4 van lem GERRIT ZANTIJVGE PETRA CLARIJS ven „We leven in zo’n enerverende tijd en vinden steeds betere technische middelen Eddy Merckx won de Tour de France 1971 (27 juni-18 juli) na een spannend duel met Luis Ocana, die halverwege de Tour gevaarlijk dichtbij kwam. „Dat klopt met beider ritmogram”, wijst de heer Zantinge: „Merckx was aan het be gin en einde van de Tour tweemaal plus en legde het in het midden van de strijd af tegen zijn Spaanse rivaal, die toen dubbel plus was”. (Opmerking: In 1971 maakte een dramatische val een voortijdig einde aan Ocana’s tour; vorig jaar moest hij opgeven wegens bronchitis). In de documentatie in Ertnelo bevinden zich brieven van de „Taxizentrale AG Basel”, die het bioritmiekcentrum in die stad nauwkeurig op de hoogte houdt van het ongevallen-aantal met betrekking tot 50 bioritmisch gecontro leerde chauffeurs. In mei 1970 waren er tien schuld aan een ongeluk, in mei 1971 zeven; in juni 1970 acht; in juni 1971 vijf; in juli 1970 zes; in juli 1971 vier; in augustus 1971 vijf. Het afgebeelde tafeltype is minder eenvoudig door de vorm en door de beschildering. Toch is het geen stads meubel, maar een echt boerenmeubel evenmin. Het komt uit een milieu van zeevarenden, uit Ameland. Hem volgt, jongste, de omwendend rend uit de 16de eeuw. Hoewel dit meubel niet vroeger dan. in de 18de eeuw ontstaan is. 1 „Allemaal zijn we onderworpen aan de drie ritmen en dank zij de strikte wetmatigheid daarvan zij we in staat vooruit te rekenen. Ieders zwakste mo menten liggen vast, of hij er nou veel of weinig van merkt”. Aldus de leer van de bioritmen. De bewijzen die de heer Zantinge aanvoert, zetten we hier even op een rijtje: Op de „Bio-Karte des Herrn Ard Schenk, Holland, 16-09-1944 (copyright Biorhythmik AG Basel)” wijst hij ons op 6 jannari. de dag van de wedstrijden om de wereldcup in Den Haag: een lichamelijke „min-dag” voor Ard. „Op zijn routine en kracht heeft hij drie van de vier afstanden gewonnen”, zegt de heer Zantinge, „maar toen het op uithoudingsvermogen aankwam, op de 10 km, moest hjj het afleggen tegen Kees Verkerk”. (In de kranten slaan wij het wed strijdverslag na en lezen: „Ard Schenk: „De toestand van het ijs was me te on duidelijk, daarom heb ik in het begin niet alles gegeven”). „Zeker”, beaamt de heer Zantinge. „Er kan een oorzaak zijn buiten de man of vrouw om. Er kan groene zeep op die trap zitten - ik noem maar wat - en, of hij nou plus is of min, hij bréékt dat been. Zo kun je in die gunstige fase natuurlijk ook een auto-ongeluk krijgen door de schuld van een ander, of door weersomstandigheden. Maar jij zult niet de veroorzaker zijn als je weerstand en je concentratievermogen optimaal func tioneren”. Je kunt, geeft hij toe, moeilijk van je werk thuisblijven op een kritische dag. Evenmin kan een produktiebedrijf zijn produktie afstemmen op de bioritmen van elke werknemer afzonderlijk. „Maar doe dan wel zo kalm mogelijk aan”. Waarschijnlijk staan veel mensen sceptisch tegenover bio-ritmiek? De heer Zantinge: „De belangstelling neemt in ons land toe. Ik heb bijvoor beeld contacten met Veilig Verkeer, dat er erg positief tegenover staat en ook veel artsen zijn geïnteresseerd en vragen om nadere gegevens. Je moet de mensen ermee bekend maken en ik wil dat doen onder meer door publikaties in bladen van de ANWB, Veilig Verkeer en in de nieuwsmedia. En via de politie en sport clubs. Het lichaamsritme telt 23 dagen, zegt de heer Zantinge, 11,5 plus (actief) en 11,5 min (passief). Dit ritme is bepalend voor energie, werklust, ondernemings- drang, zelfvertrouwen, moed, lichamelij ke kracht, uithoudingsvermogen, weer stand. Het gevoelsritme van 28 dagen (14 Het gegeven was al omstreeks 1900 bekend. Ruim twee jaar geleden kwam de leer van de bioritmen naar ons land, meegebracht door het echtpaar Zantinge uit Ermelo, dat tijdens zijn vakantie in Zwitserland over bioritmiek hoorde, erin dook en er vervolgens door werd gefa scineerd. Het is wel een stuk volkskunst, ont staan in een bepaalde gemeenschap, met eigen zeden en gewoonten, eigen klederdracht, eigen kunstvormen, die meestal minder verfijnd zijn dan die van de stadskunst, maar van n eigen, za«r karakteristieke schoonheid, direct van alle andere kunstuitingen te onderscheiden. Juist in de volks kunst komen veel meubels voor be schilderd met bijbelse voorstellingen BESCHILDERDE klaptafels kennen we ook uit de Zaanstreek en Hinde- loopen. Maar meestal hebben die de voorstelling aan de onderzijde van het blad. Ze worden met de onbe schilderde zijde tegen de muur gezet. Simpel uitgangspunt voor het compu- terberekende ritmogram is de geboorte datum, liefst met de exacte tijd. Volgens de heer Zantinge begint namelijk elke baby zijn leventje drievoudig-plus, waardoor hij tevens over de beste over levingskansen beschikt. Als men dus van dat tijdstip uitgaat, is de geboortedatum voldoende om het verdere verloop van de ritmen, die immers een vast schema volgen, te berekenen. HET is bekend hoe bijbelse voor stellingen, geschilderd op meubels, al le naar prenten werden gemaakt en in vele gevallen heeft men deze voor beelden ook kunnen vinden. Het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen heeft in 1970 hier een tentoonstelling aan gewijd. ’’Volkskunst en voorbeeld,” waar deze tafel trouwens niet aanwe zig was. Het voorbeeld voor deze schildering is ook nog niet gevonden. Opklaptafels komen niet zoveel voor. Het meest bekend is de ronde, boe- ren-klaptafel op drie schuin staande plankenpoten, stevig en stoer. Gelder se tafel wordt die vaak genoemd, ofschoon ze ook in andere provincies voorkwamen. Daarvoor is tegenwoor dig nogal belangstelling; zo zelfs dat ze nieuw worden gemaakt om, ge makkelijker dan de antieke, te wor den gekocht voor het tweede huis. „Zoals gezegd blijven deze ritmen on der alle omstandigheden constant, in te genstelling tot vele andere lichamelijke ritmen, die zich bijvoorbeeld door kli matologische omstandigheden in de war laten sturen (vocht-, zout-, zuurstofhuis- houding). Deze constatering komt van medici, die sportlieden begeleiden”. uit. Maar een wrijfpunt blijft, dat we de factor menselijk falen nooit kunnen uit schakelen. Dat wil zeggen: niet voor 100 procent”. Hij vindt dat toepassing van de bio-ritmenleer dan ook het zwaarst we gen in situaties waar het mensen be treft: verkeer, sport, dreigende overspan ning door het werk. „Wist u dat een onderzoek heeft uitgewezen dat 65 pro cent van de hartinfarcten viel op een kritische dag”. Is er nou bijvoorbeeld als je met een flinke griep en hoge koorts in bed ligt, ook sprake van „plusdagen”? Vroeger werd het feest van de Epifa- nie, het verschijnen van Christus aan de heidenen, aan de drie wijzen in dit geval, door onze voorouders gevierd in een vrolijk huiselijk feest, met verkleedpartijen, waarbij de kinderen zingend met de ster liepen langs stra ten en wegen. Misschien gebeurt dat op enkele plaatsen nog. Maar bijbelse voorstellingen op meubels behoren helemaal tot ’t verleden en de beschil derde meubels van de vroegere volks kunst zijn schaars, ook in de antiek handel. Een paar jaar geleden was er op de Delftse beurs nog een Workumer kast, nu een der pronkstukken van het Zuiderzeemuseum. En ondergete kende zag een poos geleden eens een Amelander kastje bij een antiquair in Rome. Wie Amelandse volkskunst wil zien bezoeke de Amelander kamer in het Fries museum, waarin ook deze tafel, uit de antiekhandel verworven, het driekoningentafereel toont. „Eerst was het mijn hobby”, vertelt Gerrit Zantinge (46 jaar), „maar nu neemt de bioritmiek al bijna mijn hele dag in beslag. Ik hoop er dan ook over een tijdje samen met mijn nu al vaste medewerker mijn dagtaak van te ma ken”. Hij heeft een technisch-econo- misch bureau, maar hevelde de supervi sie steeds meer over op andere schou ders. Nu leidt hij het „Centrum voor bio-ritmisch denken en handelen” in Er melo, tot nu toe het enige centrale punt voor deze wetenschap in ons land. Ook zijn vrouw is een vurig aanhangster. Bioritmiek een wetenschap? „Jazeker”, zegt de heer Zantinge. „Het is medisch- wetenschappelijk bepaald”. Het waren prof. dr. H. Swoboda, docent aan de Weense universiteit, en de Berlijnse arts dr. W. Fliess, die de schommelingen in het menselijk organisme als niet zo vanzelfsprekend aanvaardden. Zij stel den vast dat dit biologisch fenomeen De Amelander tafel deed misschien tevens dienst als vuurscherm, en staat met de bovenkant van het blad naar ons toe. Zo kan men de beschil dering veel beter zien dan in horizon tale toestand. Veel perspectief zit er in. Binnen de verhoogde bladrand is een soort schilderijlijst geschilderd die enigszins diepte geeft. Dan komt, op de voorgrond, een muur en daar achter een negerjongen, die kijkt naar wat zich op enige afstand af speelt: de aanbidding van de drie koningen. Links bevindt zich de heili ge familie op een soort verhoging, in het stralend licht van de ster. Mel chior, de oudste koning, knielt neer. Doorredenerend achten wij het eveneens mogelijk dat iemand zijn been breekt op een plus-dag. plus en 14 min) bepaalt gevoelens, stem ming, optimisme, gemeenschapszin, in tuïtie, scheppend vermogen, overdenkin gen. Tot slot het intelligentieritme (16,5 plus en 16,5 mindagen) dat scherpzinnig heid, opnamevermogen, tegenwoordig heid van geest en slagvaardigheid be paalt. Niet iedereen beschikt natuurlijk over zo’n speciale lijfwacht als deze Stella Lacey. Nu er zoveel overval len worden gepleegd op banken en geldvervoerders leek het de heer Lacey goed om zijn vrouw bij haar vaste trip naar de bank een puma mee te geven. Dat is ook weer niet zo vreemd, want ’t Engelse echtpaar Lacey heeft een dierentuin in Not tingham. Bonnie de puma is zes maanden oud. Tot nu toe waagde geen rover het om iets tegen Stella Lacey te ondernemen. meest, omdat steeds weer opnieuw wordt bevestigd dat op kritische dagen de neiging tot lichamelijk of geestelijk falen bijzonder groot is”. En grotere voorzichtigheid dus geboden op deze da gen, meer nog dan in de minusfase, die immers een herstelfase is: een tijdsbe stek waarin de in het lichaam verbruik te stoffen versneld worden afgestoten en nieuwe krachten worden verzameld. Logisch, aldus de heer Zantinge, „dat je je dan geen beer voelt, maar toch wel beduidend beter dan in de „min-dagen”. Bij 'mensen die niet kerngezond zijn, schijnen de verschillen tussen plus- en min-fase zelfs duidelijker aan de dag te treden. „In Zwitserland opereert men in bepaalde ziekenhuizen bewust in het be gin van de plusfase van de patiënt”. „De kritische dagen zijn de overgangs- dagen van de plusfase naar de minfase en omgekeerd en daarvoor”, aldus de heer Zantinge, „hoede men zich het Normale verplichtingen kunnen in de min-dagen gewoon doorgaan, maar tot maximale inspanning en een hoog pres tatievermogen, zoals in de plusfase, zal men niet kunnen komen. „Opvallend is dat bij vrouwen zich de kritische dagen het meest manifesteren in de geestelijke, bij mannen in de lichamelijke fase”. „En als je nu weet”, betoogt de heer Zantinge, „wanneer je beste tijd is en vooral wanneer je kritische dagen val len, en je houdt daarmee zoveel reke ning als de omstandigheden toelaten, kunnen veel mislukkingen en fouten worden voorkomen”. Want echt rustieke meubels zijn het, niet alleen om de eenvoud van vorm, maar ook omdat ze opgeklapt kunnen worden en dan zo tegen de wand geplaatst. Veel meer dan in de stad heeft het platteland het mobiel ka rakter van het meubel (afgeleid van mobiks, verplaatsbaar) behouden. Want niet de woon- maar de werk ruimte was het belangrijkst voor het werk moest zo nodig het meubi lair aan de kant. Opgeruimd was dan ook: aan kant. Niet de volle, maar de lege ruimte had men nodig. De beschilderde klaptafel uit Ameland. Het motief: Drie koningen in aanbidding voor het kind. Ieder mens heeft z’n goeie en z’n slechte dagen. Perioden waarin hij zich tot grootse verrichtingen in staat voelt en die waarin hij moe en prikkel baar is en niets van wat hij onderneemt, lijkt te lukken. „Vandaag zit het me helemaal niet mee”, heet het dan. En het slachtoffer kan alleen maar hopen dat het morgen beter gaat. Maar is dat wel zo? Ben je hulpe loos overgeleverd aan de nukken van de natuur, of valt daarin een be paalde lijn te ontdekken, zodat je tenminste bent gewaarschuwd? Deskun digen in Zwitserland en vooral in Japan denken het bevestigend antwoord op die vraag te hebben gevonden in de „bio-ritmiek”. Definitie van bio ritmiek: de lichamelijke en geestelijke gesteldheid en de intelligentie van ieder mens zonder uitzondering zijn onderworpen aan een vast ritmee dat in werking treedt op het tijdstip van zijn geboorte en dat zich zijn hele leven lang nooit meer wijzigt. Zo zou men dus in staat zijn zijn eigen goede, minder goede en slechte („kritische”) dagen van tevoren te bepalen en er rekening mee te houden. AöMfSSKW ADV LTS Zir CHILDREN 15 v CARS MCWtCw«W»(W5r ftéW .ste* tWWW i|Ss :s«: zich periodiek herhaalt en verder onder zoek wees uit dat deze reactie van het menselijk lichaam in een ritme-verloop van resp. 23 (lichaamsritme), 28 (ge voelsritme) en 33 dagen (intelligentierit me) moet worden ondergebracht. Een verklaring voor het feit dat niet alle ritmen een zelfde aantal dagen duren, is er niet: „Dat is gewoon telkens weer uit de onderzoekingen gebleken”, zegt de heer Zantinge. tegen de traditie in, de moriaan Balthasar, zich naar Kaspar. Een page heeft zijn handen vol aan de zware koningsmantel. Er zijn krijgslui en andere figuren uit het gevolg, die toezien. De os, met horens als kapi- teelvoluten toont de kop,waarover de ezel de zijne reikt voor een hapje hooi. De achtergrond vertoont een soort boerenschuur, een begroeide ruïnemuur en een fraaie renaissance- boogconstructie. Het is allemaal niet zo heel verfijnd gepenseeld, maar ontzettend leuk, een beetje naïef. De kleuren zijn niet uitbundig en be perkt tot bruin, lichtgeelbruin, rood en blauw. Het is niet goed denkbaar dat een schilder, die op deze vrij primitieve wijze werkt, de nogal in gewikkelde compositie met zoveel bijwerk heeft kunnen bedenken en realiseren. Het tafereel is stellig ont leend aan een voorbeeld, en dit zal geen schilderij geweest zijn, dat men niet zo gemakkelijk bij de hand kon hebben, maar een prent, te oordelen naar verschillende onderdelen date- Het tafereel van de drie koningen behoort tot het drieluik van de kerst voorstellingen die der geboorte en de aanbidding der herders en het drieko ningenfeest op 6 januari, de twaalde nacht na Kerstmis, dat de periode de winterfeestdagen afsluit. S-'r éi 1 4 Het centrum in Ermelo functioneert in nauwe samenwerking met het Cen trum voor Bio-ritmiek in Zürich, waar de computerberekeningen worden ge daan en waar men sinds een jaar of vijf werkt aan de bewijsvoering van de juistheid van de leer van de energiegol- met een plus- en mincurve. („In Japan is men overigens al veel verder, daar doet men er al op miljoenenschaal aan”, vertelt de heer Zantinge. Hij brengt dat in verband met de mentali teit van de Japanner. Zo stelde in Tokio bijvoorbeeld een busonderneming haar dienstregeling vast aan de hand van het ritmogram van de chauffeurs).

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19