Arbeiders bij Bruynzeel en Suralco leggen ook het werk neer Drs. Den Uyl op manoeuvre Plan om Leidse binnenstad te restaureren VVD wil boycot van Begrijpelijke ongerustheid Politie Belfast houdt Razzia In Zuid-Korea eind februari Controle Vietnam-bestand moeilijk Regering van Uruguay treedt af amro bank Medewerker van Helder Camara gearresteerd Rust in Natal weergekeerd verkiezingen VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken spaart u gunstig: „Den Haag vandaag ‘.i.i 1 Opgedirkte bloedhond achtergrond r zaterdag 10 MADRID VERBIEDT SATIRISCH WEEKBLAD „Te veel aandacht voor links 3 FEBRUARI 1973 99 Laat u bij de Amro Bank vrij blijvend adviseren over de voor o meest geschikte spaarvorm. I „Neutraal” Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van een spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar,die nu zelfs een gegarandeerde rente biedt van maar liefst commissie, een aantal militairen van het Bevrijdingsfront en Noord- vietnamese officieren aangevlogen. De Amerikanen en Zuidviet- namezen waren er al veel langer. L (Van onze speciale verslaggever) MY THO. Er werd nog steeds Nieuwjaar gevierd en daarom arriveerde de bonte groep waarnemers zonder veel fanfare in de drukke Zuidvietnamese marktstad My Tho in de delta van de Me kong. Ze namen het Grand Hotel over en de Amerikaanse militairen installeerden met moeite voor hen een telefoon om toch vooral con tact met Saigon te houden. Even buiten het stadje werden met oranje gestreepte helikopters leden van de gemeenschappelijke militaire Bescherming Steeds meer Surinamers staken het kantoorpersoneel, gistermorgen (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE zwaaiende n on- iantal :kom- andse drie reent, van van nhem ideels rtoef- prin- Bij de WD leven al geruime tijd bezwaren tegen „Den Haag vandaag”. De rubriek wordt verweten te veel aan- en lië ng ng ise sen em ein in- in tte in ureau emeld zuid- :zoean n aan ti. De >r. ant me, het der zan liet an- hij net liet In te ing lo- ta- er- en ?en de te er n- en 3 00 38 03 :er an il- >a- er le en de dit ten 71 )or 25 )72 ol- an ?e- len - W* RECIFE (KNA). Een van de directe medewerkers van de bekende Brazili aanse aartsbisschop Helder Camara is gearresteerd. Het is Joao F. de Sousa uit Deodato, leider van het basisgroepen- werk in het aartsbisdom Recife. Tot de gearresteerden zouden „voor aanstaande protestanten” betrokken zijn. Buiten Belflast zijn nog vier mannen aangehouden van wie één gewond onder verdenking donderdag een politie man vanuit een hinderlaag te hebben doodgeschoten. JOHANNESBURG (DPA). In Natal, waar de afgelopen dagen arbeidsonrust heerste onder tienduizenden Bantoes, is gisteren de rust weergekeerd. In de havenstad Durban en omgeving gingen de meeste arbeiders weer aan het werk. De overheidsinstellingen en ook vele particulieren hebben gehoor gege ven aan de eisen en de 1 onen met gemiddeld vijftien percent of twee rand per week verhoogd. De stad Ehirban betaalt aan de 16.000 gemeentearbeiders het loon van de stakingsdagen door. In Johannesburg en in Kaapstad zijn de lonen van het zwarte gemeenteperso- neel zelfs met 20 percent verhoogd. DEN HAAG. De VVD-fractie in de Tweede Kamer heeft zich beraden over een boycot van de parlementaire rubriek van de NOS-tv „Den Haag vandaag”. Besloten is te onderzoeken of de bezwa ren, die bij de VVD tegen het program ma bestaan, terecht zijn. Volgende week dinsdag wordt aan de hand van. de uitkomst van dat onderzoek de definitie ve opstelling bepaald. Dit is de bloedhond „Super-Snoqp”. Zijn eigenares, mevrouw Barbara Sel- wood in Lee, zuidelijk Londen, pleegt het dier altijd nogal op te tutten. Hier zit hij, warm aangekleed, klaar voor zijn ochtendwandeling. BELFAST (UPI). —De politie in Bel fast heeft gisteren bij eht aanbreken van de dag een razzia gehouden en een aantal personen gearresteerd in verband met de jongste moorden. Protestantse vrouwen hielden onmiddellijk een de monstratie, maar bij de verkterde ge vangenis. Informateur Burger staat dit weekein de voor de taak de confessionelen het gevoel te geven dat zij toch als gelijk waardige gesprekspartners worden be handeld. Als hem dat lukt moet hij nog nagaan of de programmatische hoofd punten diie beide kampen hebben ingé bracht, op elkaar te passen zijn. Burger zal een en ander stellig proberen pas send zien te maken zonder de indruk te wekken een nieuw programma aan het schrijven te zijn. Lukt hém dat, dan nog is de zaak lang niet rond, want dan komt de bezetting van het kabinet aan de beurt en dat zal nog de meeste moeilijkheden geven. Het is voor Den Uyl, gesteld al dat hij het zou willen, nog niet zo eenvoudig de PPR te laten vallen. Een deel van zijn eigen achterban denkt in dezelfde lijn en staat ook uiterst kritisch ten opzichte van de NAVO en de atoombewapening. Dat is op het laatste PvdA-congres dui delijk gebleken. Maar er kan in de formatie-Burger nog wel eens een mo ment komen dat de progressieve leider moet kiezen tussen de PPR en de steun van KVP en ARP. De uitvoering van het plan is aange past aan andere reconstructieplannen voor wegen, busbanen en voetgangers- straten. Men wil zoveel mogelijk reke ning houden met de verkeersgevoelig- heid van de binnenstad. Men zal er echter niet onderuit kunnen dat er veel opgebroken wordt. Wethouder Cret van Stadsontwikkeling en Verkeer zei giste ren dat er intensief overleg gepleegd zal worden met de bevolking, omdat werken als deze pijnlijk zijn voor het econo misch leven in de binnenstad. Hij heeft goede hoop dat de hogere overheden het plan zullen goedkeuren. „Er is intensief vooroverleg geweest met het ministerie van Binnenlandse Zaken en met Ged. Staten van Zuid-Holland. Dit plan is dus beslist geen schot in de lucht”, aldus de wethouder. MONTEVIDEO (Reuter en DPA). Het kabinet van Uruguay is gistera vond collectief afgetreden. Dit is offici eel in Montevideo bekend gemaakt. Vol gens officiële kringen zijn de ministers afgetreden om president Bordaberry de vrije hand te geven in het conflict met het leger. Volgens politieke kringen is de maat regel een gevolg van de huidige popula riteit voor sociale en politieke satires. Hoofdredacteur Alvaro de La Igle&ia kreeg een boete van 12000 gulden we gen „twee bijzonder vergaande” over tredingen van perswetten die „eerbiedi ging van instellingen en personen eisen bij het leveren van kritiek op politieke De Spaanse rege ring heeft gisteren het satirische week blad La Codorniz („De Kwartel”) een verschijningsverbod voot vier maanden opgelegd wegens inbreuk op de perswet ten. geval Nederlandse troepen als stakings- brekers mogen laten gebruiken. De ruim achthonderd in Suriname aanwezige Ne derlandse militairen dienen uitsluitend tot verdediging en bekrachtiging van de Nederlandse verantwoordelijkheid ten opzichte van de buitenlandse politiek van Suriname. Eventuele binnenlandse onlusten zouden tenmiste het karakter van een oproer moeten aannemen, voor dat deze verantwoordelijkheid in het geding komt. Een gewapende botsing tussen Neder landse militairen en sociale activisten zou onvoorstelbaar fatale gevolgen kun nen hebben, ook voor de Nederlandse sociaal-politieke verhoudingen. Vakbon den en politieke partijen in Nederland tonen zich terecht zeer ongerust en ma nen de regering tot de grootst mogelijke voorzichtigheid. ven afnemen en dat de drie partijen de Noordvietnamezen, de Zuidviet- namezen en de Vietcong zullen gaan zoeken naar een politieke oplos sing. Die taak is uiteindelijk veel belangrijker dan het controleren van het „Luipaardbestand”. Maar zonder naleving van dat laatste zijn verkie zingen onmogelijk. DEZE WEEK nog hebben Ameri kaanse militairen bij herhaling ge dreigd dat de bombardementen van uit Thailand en door vliegtuigen van de Zevende Vloot opnieuw zullen be ginnen als het Akkoord niet wordt na geleefd. De Zuidvietnamese politie en mili tairen kregen opdracht om ieder van communistische activiteiten verdacht persoon op straat neer te schieten. Dat is bepaald niet de meest ideale sfeer om te overleggen over wederop bouw en herstel van de betrekkingen. In My Tho paradeerden laat in de middag nog de draken door de stra ten. Op grote trommels werd het nieuwe jaar aangekondigd. De leden van de controlecommissie lachten wat verlegen toen de drakenmaskers met een lange slangehuid van rood ka toen en vijftien jonge, gebukte men sen eronder, lange kwamen. Het was feest in My Tho, maar de officieren uit Hongarije en Polen, Indonesië en Canada wisten niet hoe lang het zou duren. MADRID (UPI). 81 in wijk eveer cfilmi innen pand Het was onmogelijk voor hen te beginnen, omdat er geen mandaat was. De gemeenschappelijke militaire commissie moet eerst uitmaken waar de bestandslijnen liggen. Als men weet dat dit akkoord het „Luipaard bestand” heet, dan kan men begrijpen hoe moeilijk het is om die gevlekte De woordvoerder zegt vooralsnog niet met cijfers te kunnen staven dat „Den Haag vandaag” de VVD tekort zou doen. „Maar daar gaat het ook met zozeer om. Het gaat er om dat er altijd aandacht aan wordt besteed als iemand een inter pellatie aanvraagt. Aan het reguliere debat in de Tweede Kamer wordt dan geen aandacht geschonken. De NOS moet neutraal zijn. Ongetwijfeld speelt bij onze kritiek de algemene ontevre denheid van de WD over het omroep bestel mee.” In een volgende week in de VARA- gids verschijnend vraaggesprek met de redacteuren van „Den Haag vandaag”, voor welk interview zij toestemming hadden van de NOS-programmaleiding, wordt elke politieke vooringenomenheid ontkend en wordt die, met zoveel woor den, aan de VVD verweten. De redac teuren zeggen zich uitsluitend te laten leiden door het journalistieke beginsel van de nieuwswaarde van gebeurtenis sen in politiek Den Haag. dacht te schenken aan links en aan actiegroepen en te weinig aan wat, zoals de WD die noemt, constructieve groe peringen. „De NOS is een overkoepelend orgaan. We hebben daarom het gevoel dat de NOS ook ons moet vertegenwoordigen, maar dat zij dat niet doet”, aldus de woordvoerder van de WD-fractie. SEOEL (Reuter). Op 27 februari worden in Zuid-Korea verkiezingen voor de Nationale Vergadering gehouden. Dit is vier maanden nadat president Park Tsjoeng-Hie de zittende volksvertegen- woordigng in een golf van politieke hervormingen naar huis stuurde. De nieuwe vergadering zal bestaan uit 146 leden die een ambtstermijn van zes jaar zullen vol maken en 73 met een ambtstermijn van drie jaar, aan te wij zen door de nationale conferentie voor eenwording op basis van benoeming door de president. Tsijoeng-Hie verklaarde dat alles in het werk zou worden gesteld om de verkiezingen in een ordelijke sfeer te doen verlopen. Hij vroeg de politic mee te werken om te bevorderen dat de verkiezingen eerlijk zijn. De president werd op 27 december voor zes jaar herkozen. vakbondsman liet het echter afweten. Later w°rd van vakbondszijde vernomen dat men de bemiddelaar (de federatie) te licht had bevonden. Daarbij was men van mening dat de federatie ook een vakbond is en dus in feite eveneens partij in het conflict. De persdienst van de Surinaamse amb tenarenbond (CLO) meldde gisteren dat de troepenmacht in Suirname (TRIS) in staat van paraatheid is gebracht. De commandant van de TRIS ontkende dit. Opvallend is echter wel dat geen Neder landse militairen i n uniform op straat zijn te zien. De wacht bij het paleis van de gou- veneur is betrokken door Surinaamse soldaten. Aartsbisschop Camara deelt dit mee in een herderlijke brief, die hij naar aan leiding van De Sousa’s arrestatie heeft geschreven. Daarin verklaart hij dat De Sousa in de ochtend van 8 januari werd gevangen genomen door vier mannen in boerenkleding, die weigerden zich te identificeren. De aartsbisschop en zijn hulpbisschop richtten zich onmiddellijk tot de gehei me politie, maar deze gaf geen inlichtin gen. Of deze inderdaad niet van de arrestatie op de hoogte was, is niet duidelijk. In zijn herderlijke schrijvèn klaagt de aartsbisschop het klimaat van onveilig heid en onderdrukking in Brazilië aan. Een groep bosnegers heeft gisteren gouverneur Ferrier, premier Sedney en de procureur-generaal een petitie aange boden, waarin zij om bescherming vraagt. Dit naar aanleiding van de schietpartij donderdag, waarbij een bos neger door een politiekogel werd getrof fen. De bosnegers vragen in hun petitie maatregelen te treffen, opdat zij niet het slachtoffer van het conflict worden. Een bemiddelingspoging van de fede ratie van Luchtvaartbonden is mislukt. Nadat de regering het aanbod had aan genomen had de federatie een ontmoe ting gearrangeerd op de luchthaven Zanderij, waarbij minister van Arbeid, R. Dundas, en vakbondsvertegenwoordi- ger H. Rusland aanwezig zouden zijn. De delen van de huid precies op de kaart weer te geven. De grootste moeilijkheid is echtet de verplichting in eensgezindheid te rapporteren. Weliswaar mogen indivi duele leden met een minderheidsrap- port komen, maar het is de bedoeling volgens het Akkoord van Parijs dat men tot unanieme uitspraken komt. Dat was hier al moeilijk in My Tho toen het over de verdeling van de hotelkamers ging. De Canadezen, die bij deze operatie duidelijk de leiding hebben genomen, dachten dat ze goed kwartier hadden gemaakt, maar de Hongaren en Polen klaagden over de verdeling van de kamers en de slechte voorzieningen om een Oosteu- ropees kantoortje op te zetten. In hun gebroken Engels of Frans probeer den ze daarin verandering te brengen, maar de eerste dag lukte dat slecht. Verder werden stakers genoteerd bij de verschillende bankinstellingen, hoe wel de stakingspecentages daar niet hoog zouden liggen. Ook bij de bedrijven Reli (stalen meubelen en wegenbouw) en Alginko (installatiebedrijf) wordt ge staakt. Door de zeer slechte telefoonver bindingen in Paramaribo is het moeilijk Het dagblad „De Ware Tijd” leverde gisteren hevige kritiek op het blad „De Rode Tribune” dat tot officieel stakings- orgaan is uitgeroepen. In de Rode Tribu ne lezen wij onder andere: „De dikta- tuur van de werkende klasse moet ge vestigd worden”. Aangezien de vakbon den dit niet hebben tegengesproken, moet aangenomen worden dat zij achter deze uitspraak staan,” aldus De Ware Tijd. Het blad vervolgt: „We weten nu dat we diktatuur zullen, krijgen als de vakbon den de overwinning behalen. Iedereen zal wel weten dat in een diktatuur de burger geen rechten en vrijheden geniet, dat er maar een enkele politieke partij wordt toegestaan en dat iedereen, die zijn eigen mening denkt te laten horen, snel gelikwideerd wordt. Dat hebben de stakingsleiders met ons voor. De stakers die nog geen ingewijde in deze boze plannen waren weten het nu. Als makke schapen laten ze zich naar deze afgrond leiden”, zo schfijft de krant. Het gaat schaduwpremier drs. Den Uyl maar niet voor de wind. Nauwelijks komt het Catshuis voor hem in zicht, of hij raakt verstrikt in zijn eigen tactiek en moet zich in allerlei bochten wringen om zijn achterban in het gareel te houden. Deze keer is het niet de Am sterdamse gewestvoorzitter Pelle Mug, die dwars ligt, maar zijn radicale coali tiegenoot Bas de Gaay Fortman. De radicalen verzetten zich tegen de vorming van een rood kabinet met een wit randje, een andere term voor een kabinet-Den Uyl, waarin ook confessio nele ministers zitten. Maar Den Uyl wil zijn goede wil tonen en voelt ook wel aan dat hij een stap in de richting van de KVP moet doen om zijn kabinet enige levenskansen te bieden. Hij zal vandaag proberen het PPR-congres in Wageningen mee te krijgen. Om de verdeeldheid in eigen kamp wat te camoufleren, houdt hij naar buiten onverkort vast aan het pro gressieve regeerakkoord. De confessionelen beginnen langza merhand uiterst geprikkeld te raken over de toeren die Den Uyl aan het maken is om aan de macht te komen. Zagen zij al voor de verkiezingen een uitnodiging om te praten afgewezen, ook toen zij op eis van Den Uyl de VVD lieten vallen, ging de progressieve leider nog steeds elk gesprek uit de weg. Dat Irriteert de confessionelen grenzenloos. Vooral de linkervleugel in de KVP be gint zich verongelijkt te voelen. Aan de andere kant ziet men in het confessionele kamp ook wel in hoe moeilijk Den Uyl moet manoeuvreren om zijn eigen achterban niet tegen zich in h et harnas te jagen en toch de confessionelen wat tegemoet te komen. Vooral de PPR hangt als een blok aan De werknemers bauxietbedrijf in (ongeveer 2000 man) het werk neer. Bij de overheid is het stakingspercen- tage gelijk gebleven, zo is officieel mee gedeeld. De leider van het Marxistisch Leninis tisch Centrum Suriname, de heer Keer- veld, is inmiddels na té zijn verhoord door de politie op vrije voeten gesteld. LEIDEN. Burgemeester en Wethou ders van Leiden hebben gisteren een vijftienjarenplan gelanceerd voor de res tauratie van de Leidse binnenstad. Vol gens het plan, waarvan de uitvoering meer dan 65 miljoen gaat kosten, zul len rioleringen worden aangelegd of vernieuwd, walmuren worden vernieuwd en binnen de singels verhardingen wor den aangebracht. B. en W. willen d e raad om te beginnen dit jaar een krediet' vragen van f 4,5 miljoen. De explosieve situatie in Suriname, die mu kunnen leiden tot een reeds jaren geleden, voorspelde complete chaos, is voornamelijk het gevolg van sterke soci ale spanningen en onhoudbare misstan- Atn in de Surinaamse samenleving. Of ie regering van premier Sedney de zaak h de hand zal kunnen houden door het volgen van de gekozen „harde lijn” is reer problematisch, maar het is te hopen dat hij daarbij niet de militaire hulp van Nederlandse troepen heeft ingecal culeerd, want dat zou een kapitale blun der zijn. Gouverneur Ferrier, die na een even tuele instemming van het koninkrijkska- binet het bevel zou kunnen geven Ne derlandse militairen ter beschikking van de Surinaamse regering te stellen om een eventuele opstand te dempen, zal zo’n besluit tot gewapende bijstand tot het uiterste moeten uitstellen en in geen om aan de juiste stakingspercentages te komen. zijn been. De naidcalen zijn door hun kri tische opstelling tegenover de NAVO en de atoombewapening voor Den Uyl toch al niet zo’n erg betrouwbare coalitiege noot meer. Ze zijn voorlopig dan nog wel gebonden aan het progressieve re geerakkoord dat het NAVO-lidmaat- schap vooralsnog bestendigt, maar te voorzien valt dat hierover vroeg of laat toch moeilijkheden ontstaan. De PPR wil nu al een staatssecretariaat op bui tenlandse zaken ter dekking van scha- duwminister Van der Stoel, die zich loyaal tegenover het bondgenootschap opstelt. In het Dong Tam-kampement wer den de Bevrijdingsfront-leden snel opgeborgen en niemand kreeg ze te zien of te spreken. Zo begn in My Tho en op zeven andere plaatsen de controle op het Vietnamese bestand. Maar vanaf de eerste dag bleek hoe moeilijk het is schendingen van dat bestaand na te gaan. De eerste dagen mochten de Indonesiërs en Hongaren, de Polen en Canadezen nauwelijks hun hotel uit. PARAMARIBO. De stakingen in Suriname breiden zich verder uit. Ook bij grote bedrijven als Bruynzeel en de Bauxietmaatschappij Suralco hebben de werknemers het werk neergelegd. De 800 tot 900 werknemers bij Bruynzeel hebben, uitgezonderd het werk neergelegd. van het grootste Suriname, Suralco, legden vannacht SOMMIGE Oosteuropese officieren en onderofficieren spreken hele maal geen Engels en toen er voor het eerst een borrel werd gedronken onder de snel zwaaiende propeller van de luchtkoeling in de hoge dineerzaal, zaten de Polen en Hongaren trouw en wat somber aan de ene kant van de lange tafel met wat verschraalde biertjes en de Indonesiërs en Canade zen aan de andere kant met hun waterige whisky’s. Er zal nog heel wat water door de delta van de Mekong moeten stromen voor het ijs gebroken is en de internationale com missie zal functioneren. Hoe controleer je een bestand met 1.160 man, waarvan tenminste de helft nodig is voor logistiek en ver bindingen. Behalve regionale hoofd kwartieren zullen er straks ook nog 24 veldteams komen en 18 posten langs de grens om te zien of er troepen of materieel binnenkomen uit Noord-Vietnam via Laos en Cam bodja. De Vietcong en Noord-Vietna- mezen hebben jaren lang met hun guerrillatactiek stand gehouden tegen het Zuidvietnamese leger van 1.100.000 man, 125.000 nationale Zuid vietnamese politiemannen en de Amerikanen. Zal een internationale controlecommissie onder deze condi ties dan wel kunnen functioneren? De internationale controlecommis sie in Saigon hoopt dat de inmiddels verminderde militaire incidenten blij- De bevelhebbers van landmacht en luchtmacht hadden het ontslag van de nieuwe minister van Defensie, generaal Francese, geëist. Het collectief aftreden van het hele kabinet betekent automatisch ook het ontslag van generaal Francese. Volgens waarnemers kan Bordaberry op deze manier de eis van de rebellerende leger leiders inwilligen zonder gezichtverlies. Mogelijk zint hij op een onderlinge ver wisseling van ministers. De omstreden generaal Francese zou dan minister van Binnenlandse Zaken kunnen worden terwijl de huidige minister van Binnen landse Zaken, Walter Ravenna, naar De fensie zou kunnen gaan. De legerleiding schijnt Francese te beschouwen als een werktuig van presi dent Borberr, die de steeds zelfbe wuster optredende strijdkrachten van Uruguay weer in het gareel zou moeten brengen. if''

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3