Rond de losplank Herdenking 4 mei voortaan wellicht in gewijzigde organisatievorm VOORJAARSBODES LANGS DE WEG NS bestuderen opheffing OPEN HUIS Rectificatie Comitéschool houdt bazaar Zangavond BKV in Nieuwe Kerk lijn IJmuiden-Haarlem 4 |J|IÏ Leer een goed vak: Banketbakker een beroep met vele mogelijkheden. Bf A VELSER GEMEENSCHAP ZOND ENQUETE UIT BLOEMEN VOOR JAN BLINKHOF VAN GEMEENTEBESTUUR IN DE VISHAL ZATERDAG 10 ÏJMUIDER COURANT FEBRUARI 1973 1 (Van een onzer verslaggevers) Platvis Conclusie Administratiekantoor S. VISSER het ge- tot ge- BANKETBAKKERIJ B E E K S M A ng ijk «n ta- je- P. 5e- n”, ïns ni- el- iek BANKETBAKKERIJ B E E K S M A ■m VELSEN Het al of niet hand haven in Velsen van de herdenking van de 4de mei in haar huidige vorm, is zowel binnen als buiten de Velser Gemeenschap al geruime tijd een onderwerp van discussie ge weest. Met name de plechtigheid op het Plein 1945 heeft bij velen de vraag opgeroepen of het nu nog al tijd zinvol is deze herdenking op de enigszins plichtmatige wijze, zoals tot dusver is geschied, ook de ko mende jaren voort te zetten. Hier bij is buiten discussie het feit dat er voor een ieder die hier individueel behoefte aan heeft, de mogelijkheid moet blijven bestaan op deze dag de oorlogsslachtoffers te herdenken. Collecte voor Croesbeekse Tehuizen drang ontstond om alle tijdig voor vertrek in brengen. (Van een medewerker) IJMUIDEN De grote aanvoer bij het begin van deze week is de laatste dagen aanzienlijk terugge lopen, omdat de slechte weers omstandigheden de kleine vaart het vissen vrijwel onmogelijk hebben gemaakt. Slechts een enkel span waagde zich nog even naar buiten, om daarna toch weer spoedig naar IJmuiden terug te keren. Slechts vier schepen die de kustvisserij naar gul beoefenen, slaagden er woensdag in hun vangsten te ko men lossen. Op deze wijze zijn de gul- en kabeljauwprijzen aan eind van de week behoorlijk stegen, vooral in verhouding maandag, toen er een hevig schepen orde te Spanvissers e I? Èi-w ■wi «ƒ7 ui Pö -1 NOORDELIJKE verschillende hiervoor de ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) Velseroordstr. 11 - IJmuiden - tel. 1 06 74 IJmuiden Frans Naereboutstraat 72 (achter de Hema) Inrichten en bijhouden van administraties belastingzaken verzekeringen hypotheken financieringen Leerlingen van de 6e klas van de basisschool met hun ouders zijn die dag van harte welkom om ons bedrijf in werking te bezichtigen. Tevens is er gelegenheid tot gesprek met de consulent van het leerlingstelsel banketbakken. IJMUIDEN. —In het artikel over de Prof. Gunningschool gisteren is in de kop een fout geslopen. Het niet bestaan de woord „entrusting” moet vervangen worden door „onttrekking”. KW 180 10.700; KW 190 6 600; KW' 210 5.900; KW 213 13.200; WR 50 9.900; UK 1 22.700; UK 207 12.400; UK 210 9.200; UK 48 1.300; UK 57 5.800; UK 97 2.800; UK 22 6.600. MAANDAG 12 FEBRUARI a.s. van 3.30 tot 6.00 uur bijt iets De bos. leze •ler- i de ader hik- zalo tria- Gal- lue- opez ezu- loge stuk l 20 was van wa de jers 70- ssen 150, )sje. per es te per .bod 60 Tel. 11348 Ofschoon de zwaluwen het nog laten afweten, zijn de eerste voorjaarsboden gesignaleerd. Het zijn de attributen wel ke langs de trottoirbanden opgesteld worden als de grof-vuil wagen in aan tocht is. De voorjaarsschoonmaak heeft zijn intrede gedaan. Na de griep zijn de huisvrouwen nu in de ban van het virus, dat haar dwingt het huis op zijn kop te zetten en alles met bezems te keren. toraat-Generaal van hel verkeer en de N.S. is over deze lijn thans een studie gaande, ofschoon de uiteindelijke beslis sing berust bij de minister van verkeer en waterstaat. Na informatie bij de voorlichting van N.S. in Utrecht werd ons bevestigd dat het hier inderdaad een „zwakke lijn” betreft, maar concrete plannen tot op heffing bestaan nog niet. onderwijs. Hiervan zijn inmiddels 138 formulieren terugontvangen, zodat 32 percent van de aangeschreven instellin gen heeft gereageerd. Uit deze antwoorden bleek dat slechts 23 inzenders de middagherdenking op Plein 1945 in haar huidige vorm, dus georganiseerd wensen te handhaven, ter wijl 103 inzenders zich hier tegen ver klaarden. De stemverhouding voor indi vidueel, dus ongeorganiseerd luidde 88 voor en 40 tegen. In Velsen zal van maandag 12 tot en met zaterdag 17 februari weer een collecte worden gehouden, waarvan de gehele opbrengst is bestemd voor de Groesbeekse Tehuizen. Hierin wor den ongeveei’ driehonderdvijftig kin deren en volwassenen opgenomen die, of thuis liefde en begrip tekort zijn gekomen, of als sociaal en geestelijk gehandicapten dreigen door de huidi ge maatschappij te worden overspoeld. Met deze tehuizen tracht men in dit alles te voorzien door opvoeding, on derwijs, vorming buiten de school- en werksfeer, aangepaste werkvoorzie ningen en aanvullende therapieën. Hoewel in de Groesbeekse Tehuizen het evangelie als basis wordt opgeno men, let men bij het plaatsen van nieuwe bewoners niet op'hun levens beschouwing. Dit werk wordt niet voldoende door subsidie gedekt, van daar deze jaarlijkse collecte. Bijdra gen kunnen ook worden gestort op gironummer 882788, ten name van Groesbeekse Tehuizen in Groesbeek. weer een ander achtte het opstellen van het korps zeekadetten weinig zinvol, omdat hiermee aan militair vertoon kan worden gedacht. Volgens deze inzender is de herdenking het meest gediend met symbolen van vrede. Tenslotte werd op SCHAKEN. Het doorgaan van de schaakwedstrijd tussen Rusland en de rest van de wereld in mei te Grningen is dubieus. Talrijke topspelers hebben wenig animo in verband met grote toer nooien in Zuid-Amerika en de Sovjet unie in de zomermaanden. De KNSB, die deze wedstrijd organiseert in ver band met zijn eeuwfeest overweegt de strijd te verplaatsen naar oktober of november. Uit dit alles meende men bij de Velser Gemeenschap te mogen concluderen dat voortzetting van een herdenking op 4 mei door zeer veel burgers nog als zinvol wordt ervaren. Alleen geeft men hierbij de voorkeur aan een bloemleg- ging in ongeorganiseerde vorm voor hen die hier behoefte voor gevoelen. Tevens werd uit de enquête afgeleid dat men geen voorstander is van een opstelling van de stoet op Plein 1945,in plaats waarvan met een grote meerderheid de Nicolaas Beetslaan in Driehuis wordt aangewezen. Overigens hadden nog- veertig inzenders aan hun antwoord een opmerking of suggestie toegevoegd. Zo als het voorstel deze herdenking voor taan om de vijf jaar te organiseren, waarbij er door een nog op werd aange drongen de plechtigheid toch te blijven regelen omdat hij anders voor een on waardig karakter vreesde. IJMUIDEN.De Comitéschool orga niseert zaterdag 24 februari aanstaande een grote bazar om gelden in te zamelen voor het feest rond het vijfenzeventigja rig bestaan. Zoals bekend zal dit in de tweede week van mei groots gevierd worden. Het voornaamste onderdeel van de bazar vormt de loterij waarvoor mo menteel reeds zo’ n vijftienhonderd lo ten zijn verkocht. Diverse bedrijven en instellingen hebben prijzen beschikbaar gesteld. De bazar heeft verder een rad van avontuur, diverse kraampjes waar men iets kan eten en drinken en tevens zal een pottenbakster demonstraties ge ven. De bazar wordt ’s morgens om tien uur opengesteld en zal om zes uur des middags worden gesloten. Na afloop van de voorstelling bevond zich bij da voor de Velsense zanger aangedragen bloemen ook een bloemstuk van het gemeentebestuur. Het hieraan bevestigde kaartje vermeldde: „Burge meester en wethouders van Velsen ho pen dat door Cavaradossi voor onze medeburger een grote zangerstoekomst zal worden afgeschilderd”. Hiermee werd gezinspeeld op het feit dat de figuur van Cavaradossi in deze opera een kunstschilder is. enkele formulieren meer aandacht ver zocht voor een herdenking op de scho len, eventueel met een spreker of een door de oudere jeugd op te voeren bewegingsspel. In aansluiting op deze enquête is in middels een werkgroep ingesteld, onder leiding van de heer G.W.F. de Man, met onder meer als lid mejuffrouw E. Vijl- brief en de heer B.C. van der Kolk. Het ligt in de bedoeling hier nog twee gede legeerden van de Velser Jeugd Centrale aan toe te voegen. Deze werkgroep zal de suggesties onderzoeken, om het be stuur dan daarna van advies te dienen. OOK DE IJMUIDEN. In de Hervormde Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat in IJmuiden wordt dinsdag 13 februari een zanguitvoering gegeven door de Bijbel Kiosk Vereniging in Driebergen. De BKV is een dienstverleningsorgaan voor de kerken, dat met mensen en materiaal, met lectuur en grammofoon platen, met advies en bemiddeling hel pen wil het Evangelie te presenteren. Kees Deenink zal dinsdag oude en nieuwe liederen zingen. Bovendien zal hij een samenzang leiden. Medewerking verlenen verder: het Gereformeerd Kerkkoor, en het Hervormd Kerkkoor IJmuiden-West, beide onder leiding van Jan te Loo; het Herv. Bethlehemkoor, onder leiding van Dirk Out; het Canto- res Felisen, onder leiding van Fred Schaap. De begeleiding wordt verzorgd door Leen van der Plas, als organist, en Ton Kalkman, trompet. Ds. J. M. D. van den Berg en ds. P. C. Koster zullen eveneens hun medewerking verlenen. De toegang is vrij. Er wordt gecollec teerd. Aanvang 20 uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN. De opvoering van „Tosca” door de Nederlandse Opera Stichting in het Circustheater in Sche- veningen werd vrijdagavond ook bijge woond door de locoburgemeester van Velsen. Als vertegenwoordiger van het Velsense gemeentebestuur was hij in gezelschap van voorlichtingsambtenaar Jan Dooijes. Dit ter gelegenheid van het optreden van hun plaatsgenoot Jan Blinkhof, die in deze opvoering als Ma rio Cavaradossi zijn eerste grote partij heeft gezongen. Een archieffoto van de herdenking op 4 mei voor het stadhuis in Velsen, in welke organisatie waarschijnlijk enige veranderingen zullen worden aange bracht. Dit zou bijvoorbeeld kunnen geschie den door bloemlegging bij het bevrij- dingsmonument voor het stadhuis, of des avonds tijdens de herdenking op Wester - veld. Wat dit laatste betreft wordt, in verband met de sterk teruggelopen be langstelling voor de stille tochten van de diverse delen van de gemeente uit, ge dacht aan een centrale opstelling van de deelnemers, zoals de Nicolaas Beetslaan in Driehuis. Uit de discussies over dit onderwerp binnen de Velser Gemeenschap is geble ken dat de suggesties en de beweegrede nen voor de achtergrond daarvan, over het algemeen als positief werden erva ren. Daarbij gaf men nog In overweging te trachten deze dag een nieuwe impuls te géven, door bijvoorbeeld in een mee ting voor jongeren allen te herdenken die thans nog onder dictatuur of over heersing hebben te lijden. Op deze wijze zou een bezinning op gebeurtenissen el ders in de wereld kunnen samengaan met een herdenking van de slachtoffers uit de laatste wereldoorlog. Door dit alles besloot het bestuur van de Velser Gemeenschap in december 1972 tot het houden van een enquête zo dat een onderzoek kon worden ingesteld naar de gevoelens die bij de deelnemers aan de herdenking van de 4de mei bestaan ten opzichte van het organiseren en houden daarvan. Hiervoor werden toen 430 formulieren verzonden naar verenigingen, instellingen, bedrijven en ille scholen voor basis- en voortgezet VELSEN. De reeds jaren lopende kwestie over een eventuele opheffing van de spoorlijn Haarlem-IJmuiden is thans opnieuw ter sprake gebracht in de Memorie van vragen en antwoorden, behorende bij de begroting 1973 voor de provincie Noord-Holland. Een der leden had namelijk geïnformeerd naar het aantal in deze provincie onrendabele spoorlijnen, waar de vraag aan was gekoppeld of er bij de Nederlandse Spoorwegen plannen bestaan deze lijnen op te heffen. Het antwoord hierop luidt dat, indien de rentabiliteit van de verschillende spoorlijnen in Noordholland op bedrijfs economische basis wordt beoordeeld, vrijwel alle lijnen onrendabel zijn. Een dergelijke beoordeling wordt echter niet als reëel beschouwd en is dan ook niet gebruikelijk. Volgens de bij N.S. verkregen inlich tingen komt bij een dergelijke beschou wing in deze provincie alleen de lijn naar IJmuiden voor een eventuele op heffing in aanmerking. Door het Direa- was dinsdag de koek weer op en kon niet eerder dan vrijdag opnieuw van een behoorlijke aanvoer worden gesproken. WAT DEZE VRIJDAG betreft ver dient in de eerste plaats de lading van de KW 34 „Rose Marie” te worden vermeld. Dit schip kwam namelijk, wel iswaar na een overweekse reis aan de markt met ongeveer 6200 kilogram tong, 700 kilogram tarbot en griet, ruim vier honderd kisten schol en nog een hoe veelheid kabeljauw. Alleen voor de tong en de tarbot werd reeds 61.000 „gevan gen”, zodat deze reis met de benijdens- waardige besomming van f 84.000 kon worden afgesloten. OOK VOOR DE vislosregeling was het prettig dat een schip met een dergelijk grote lading vrijdag kon worden gelost, want nadat men met zeventien man hiermee was begonnen, kwam de lading om zeven uur voor de verkoop gereed. Alleen mag hierbij niet worden vergeten dat elke schol en elke tong met de hand op maat moet worden gesorteerd, alvo rens dezë vis in de hallen wordt afgezet. DE AANVOER VAN platvis en in het bijzonder van schol is maandag zeer behoorlijk geweest. Er kwamen namelijk meerdere schepen aan de markt met van drie- tot vierhonderd bakken schol, plus nog kleine hoeveelheden tong en tarbot. Doordat vooral de kleinste scholsoorten stevig aan de prijzen zijn gebleven, kon den door deze platvisschepen prachtige besommingen worden gemaakt. Alleen Voorts vond de stille tocht en de herdenking op Westerveld 105 voor- en 18 tegenstemmers alleen meenden 91 inzenders dat de opstelling niet meer op punten in de gemeente dient te geschieden. Het aantal voor stemmers bedroeg slechts 15. Tenslotte werd door 88 inzenders voorkeur gegeven aan een centraal punt, bijvoorbeeld de Nicolaas Beetslaan, met ook weer 17 tegenstemmers. De bij een eventuele optelling ontbrekende uitspra ken, dus respectievelijk 12, 10, 15, 32 en 33 maakten over de gestelde vragen geen mening kenbaar. Noordzee heeft deze week veel minder vis opgele verd dan daarvoor, zodat de handel na dinsdag van aanvoer door noordboten verstoken moest blijven. Hetgeen door alle werkers in de haven werd betreurd want het zijn juist deze schepen waar bij de maandagmarkt veel man kracht door wordt opgeëist. Het enige voordeel bestond uit de geringe hoeveel heden vis, welke door de noordboten werden aangevoerd, waarvan de hoogste vanger nog altijd beneden de vijftien honderd kisten blijft. Een en ander in tegenstelling tot andere jaren, waarin nog wel eens drieduizend kisten werden binnengebracht. OP DEZE MANIER zou het lossen van de schepen veel tijd in beslag heb ben genomen, ten koste van de anderen. Het verdient daarom wellicht aanbeve ling dat men met dergelijke grote ladin gen in het midden van de week arri veert maar omdat de bemanningen ui teraard de voorkeur geven aan een week eind aan de wal, zal dit ongetwijfeld voorlopig tot de vrome wensen moeten behoren. IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd te IJmuiden 19.050 kg tong; 45 kisten tarbot en griet; 4400 kisten kabel jauw; 360 kisten wijting; 2197 kisten schol. 109 kisten schar; 67 kisten varia; 79 kisten haring; 2125 stuks stijve kabel jauw aangevoerd. Prijzen in guldens: Per 1 kg: grote tong 7,58-7,28; groot middel tong 9,66-9,24; klein middel tong 9,57-9,22; tong I 11,52-10,82; tong II 11,69-10,66; tarbot 9,20-8,44. Per 50 kg: tarbot 387-212; griet 338- 154; kabeljauw 1 112-42; kabeljauw 2 117-42; kabeljauw 3 90-75; kabeljauw 4 92-80, kabeljauw 5 100-81: schol 1 51-41, schol 2 72-54; schol 3 74-58; schol 4 70- 55; schar 81-61, wijting 1 66-46, wijting II 66-53; haring 62; steenbolk 47-46, bot 7,50; lever 71-23; kleine kuit 105-80; grote kuit 55-32; krab 51-40. Aan de vrijdagmarkt werden de vol gende besommingen gemaakt: KW 29 15.400; KW 34 83.900; KW 215 10.700; IJM 44 20.600; KW 4 ƒ3.190; ZOALS REEDS gemeld werd door de span vissers weinig gul en kabeljauw in de hallen gebracht, hetgeen ook gold voor hen die op haring visten. Vandaar dat enkele schepen deze visserij weer hebben opgegeven, om zich naar andere gronden te kunnen verplaatsen. En wel voor de kustvisserij op gul of op platvis. VOORTS IS AAN DE VLOOT vis sersschepen nog toegevoegd de kotter IJM 29 „Rean” van de rederij RES, (Van Raamsdonk, Egmond en Van der Schie). Dit schip wordt nog gevolgd door de thans in aanbouw zijnde IJM. 30. Beide schepen zijn bestemd de kotters KW 66 en KW 218 te vervangen, die rond de jaarwisseling naar Urk zijn verkocht. TENSLOTTE ARRIVEERDE hier vrij dag nog een schip met slechts honderd- achtenenvijftig kisten in Ierland gekochte haring. In dit verband kan als vrij zeker worden gesteld dat men de aanvoer uit dit land geëindigd mag beschouwen, zo dat nu weer naar de nieuwe haringteelt 1973 moet worden uitgezien. Las" jé 1 AH ït»

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5