OP „ZWARTE LIJST” WERELDRAAD VAN KERKEN BEURS DEZE WEEK Vakverbond 14 landen in EUROPA Soepeler telefoneren Remmen DC-3 GELD WERKNEMERS GERED Herenkappers aanzienlijk verminderd In een jaar 139 miljoen aan bijstand bedrijven deugden niet 3r CJ Bo Ongeluk met supporters Door snelle actie vakbeweging bij IMVA: ZATERDAG 10 FEBRUARI 1973 8 Lï Onrust Geen voordelen Deuk Zelfde beeld Managers o Genuanceerder Amsterdam: 7 re 1 va: He sp; vri zoi ou ne ee' ra' en ka stt ho zie do ni; he la: ge Sc te ee hc Bi ge 1F >4 Begeleiden Terugvallen Amsterdam t 8 tm 18 februari fe geopend 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 4.— «1 TT biljetten aan N.S. stations. g| Kritiek op Unilever-groep gaat (Van onze medewerker) voorbij aan sociale pluspunten (Van onze redactie economie) en se ADVERTENTIE In de Utrechtse wijk Overvecht is een (Van onze correspondent) telefooncentrale in gebruik genomen voor toestellen met druktoetsen in plaats van met de vertrouwde kiesschijf. Het gaat om een proef van de PTT. Als die goed uitvalt, komen er geleidelijkaan andere telefoontoestellen. Bij drukken schijn je minder fouten te maken dan bij draaien. En het gaat ook wat sneller se ■w ■W O een haa blij: de zier tha; kro hij H „De Cen moe ondi .als i lem. well nu i of d juis' wei: den] een: het opö< mee de s vou prol slaa de mee aa Be m ze ge aa M se m Vc in h( bi h< S< sj la et dat het ontslag onredelijk is. Maar al die verschillende mogelijkheden voor het voeren van acties waren in dit geval theoretisch omdat ze geen geld in het laatje zouden brengen. Je kunt niet opboksen tegen een lege kas en zeker niet tegen een bedrijf met een schulden last van 6,5 miljoen gulden”. LONDEN. Het Unilever-concern is vanouds een multinationale onderneming bij uitstek: een bedrijf dat de activitei ten hoofdzakelijk buiten de moederlan den Engeland en Nederland uitoe fent. Slechts een derde van de omzet wordt in de moederlanden zelf behaald. Unilever is dus een goed voorbeeld om aan af te meten in hoeverre zo’n mul tinationale onderneming bijdraagt aan de ontwikkeling van de landen waarin ee werkt. Dan gaat het uiteraard om de landen die minder ontwikkeld worden genoemd, of onderontwikkeld, maar die In ieder geval nog in ontwikkeling zijn, wms zelf nog maar heel kort. teruggeeist. En het is duidelijk dat hoe meer er in de boedel komt des te gunstiger dat voor de ontslagen werkne mers is”. UTRECHT.„Toen het ons duidelijk werd dat de groothandel IMVA geen levensvatbaarheid n\er had - er heerst daar een sfeer van het sterfhuis- stond ons nog maar één ding te doen: redden wat er te redden viel. In dat licht moet de faillissementsaanvraag door drie van de ontslagen werknemers worden ge zien”. Aan het woord is de heer Wesse ling, adviseur van het regionaal bureau voor arbeidsrecht van het NVV, in wiens kantoor de bureaukalender nog steeds de fatale ontslagdatum van maandag 5 fe bruari aangeeft. Belastingschijf. Op de informatiebeurs van de uitgeverij „Vers voor de pers” die gisteren voor het eerst was geor ganiseerd in Krasnapolsky te Amster dam toonde Kluwer zijn nieuwe be lastingschijf. Maar met al is het beeld van een multinationale onderneming in ontwik kelingslanden toch genuanceerder dan de critici door hun politiek-gekleurde brillen vaak zien. Het is onmiskenbaar dat de multinationale ondernemingen door hun investeringen, hun overdracht van kennis, hun „werkverschaffing”, hun opleiding van mensen en hun produce ring voor de lokale markten bijdragen tot de ontwikkeling van de landen waarin zij werken, ook de landen met een blanke minderheidsregering. Dat neemt aan de andere kant niet weg dat deze situatie omdat d ie landen nog lang afhankelijk zin van vreemd kapi taal en elders vergaarde know-how haar bezwaren heeft. AMSTERDAM. —De gemeentelijke gociale dienst in Amsterdam heeft in 1971 aan 47,500 gezinnen en alleenstaan den 139 miljoen gulden uitgekeerd op basis van de Algemene Bijstandswet, zo blijkt uit een thans verschenen jaarver slag over 1971 van de gemeentelijke sociale dienst. Van de totale uitgaven ad 261 miljoen gulen van deze dienst in genoemd jaar ging voorts 5 miljoen gulden naar 480 kunstenaars. Ingevolge de regeling complementaire arbeidsvoor ziening beeldende kunstenaars en op grond van de wet sociale werkvoorzie ning werd aan 3100 personen 39 miljoen gulden besteed. Uit rijkssubsidies en - bijdragen en dergelijke werd 132 miljoen gulden terugontvangen. Welnu, het Unilever-concern werkt als Unilever behalve in een groot aantal ontwikkelde landen in 26 over zeese ontwikkelingslanden: negen in Midden- en Zuid-Amerika, zeven in Af rika (Zuid-Afrika daaronder begrepen) en tien in Azië. Het loopt van Chili via Turkije en Nigeria tot Bangladesj. Uiter aard zijn de landen in onderling verschil lende stadia van ontwikkeling. AMSTERDAM. De beurs kreeg de ze week vele emoties te verwerken. De dollarvloed is weer losgebroken en voor al de Duitse centrale bank moest deze week dagelijks rond één miljard aan dollars uit de markt nemen om het aanbod te stuiten. En dat ondanks de het vorige weekeinde afgekondigde af- weermaatregelen, die ook aankoop van effecten voor buitenlandse rekening be oogden. Vrees voor navolging in andere Europese landen als bijvoorbeeld Neder land deed het Damrak deze week zeer bedachtzaam en enigzins onzeker ope nen. Maar de daling viel mee. Vooral voor de internationals. Alleen de wat incouranter lokale topfondsen moesten het bij ontstentenis van buitenlandse kopers, tijdelijk ontgelden. Toen echter bleek, dat onze grenzen voor de dollarstroom bespaard bleven, en ook het Duitse verbod om effecten aan het buitenland te verkopen, geen navolging zou krijgen, kwam de belang stelling gaandeweg weer opzetten. Per saldo bleken de aanvankelijke verliezen dan ook volledig te zijn weggewist. Wall Street daarentegen bleef in zak en as. De hernieuwde onrust rond de Ameri kaanse dollar is voor dat land een grote tegenvaller. Nog tijdens het monetaire akkoord van december 1971 verkondig den zelfverzekerde Amerikaanse finan ciële kringen dat hun munt in 1972 en in elk geval in 1973 wel weer eens een De receptiekantoren van de sociale dienst kregen ruim 85.000 bezoekes te verwerken.De sociaal-raadslieden gaven aan 33.750 personen adviezen met betrek king tot 38.750 zaken. overigens de UAC opgevallen dat de drang naar nationalisatie in de ontwik kelingslanden minder voortkomt uit een vertrouwen in het socialisme, dan uit een inderdaad bestaande wens naar on afhankelijkheid van het buitenland. UAC-directeur G. H. Wilson zei het ons wat laconiek: „De meeste Afrikanen beschouwen zichzelf als socialisten, of schoon ze op het persoonlijke vlak meer kapitalisten zijn. Het vergaren van pri- vé-welvaart is een universeel verschijn sel, met als enige uitzondering Tanzania, waar president Nyere een zuivere figuur is in socialistische zin.” Deze schijf is geënt op net nieuwe belastingtarief dat met ingang van dit jaar is ingevoerd onder de naam „schijventarief”. Op de schijf, een vondst na lang rekenwerk van drs. J. Hartog en ir. W. J. Keiler, kan men er snel achterkomen welk bedrag de gis- cus zal gaan opeisen. De schijf rekent elk belastbaar jaarinkomen tot 80.000 „in een handomdraai” voor. Er bestond al een Europees vakver bond, waarin de bonden uit de „oude” EEG-lidstaten samenwerkten. Dat vak verbond is nu uitgebreid met bonden uit de tot de EEG toegetreden landen en uit landen, die de Europese vrijhandelsasso ciatie vormen. Dit nieuwe Europese verbond met vrije vakverenigingen lijkt mooier dan het is. Men is er namelijk tot nu toe nog steeds niet in geslaagd de samenwerk- king tussen socialisten, christendemocra ten en communisten tot stand te bren gen. Vorig jaar in mei stelden de christe lijke bonden in een bijeenkomst in Luxemburg voor om één bond te vor men, op voorwaarde dat elke nationale bond in eigen land „baas in eigen huis zou blijven”. Tot nu toe hebben de socialistische bonden dat voorstel op de lange baan geschoven. Het nieuw vakverbond is min of meer tot stand gekomen in een „schrikreactie” op de Akzo-affaire van vorig jaar. Het is dan ook in de eerste plaats bedoeld om een dam op te werpen tegen de zich Uitbreidende macht van de multi-natio- nale ondernemingen. BRUSSEL. Zeventien vakbonden uit veertien Europese landen hebben in Brussel besloten een Europees vakver bond te vormen, dat open staat voor toetreding van andere democratische vakbonden. In totaal organiseert dit nieuwe vakverbond 29 miljoen werkne mers. Christelijke organisaties uit Ne derland en België, die samen ongeveer 3 miljoen leden hebben, en communisti sche organisaties uit Frankrijk en Italië, met tezamen ongeveer 5 miljoen leden hebben zich niet aangesloten. DEN HAAG. Het aantal herenkap salons loopt drastisch terug en het ziet er niet naar uit, dat er een abrupt ein de komt aan deze ontwikkeling, aldus het Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf in een rapport over het herenkappersbedrijf. Eind ’71 stonden de Nederlandse man 1.291 kapsalons min der ter beschikking dan vier jaar tevo ren. In dezelfde periode is het aantal da- meskapsalons toegenomen. Er waren wel vele sluitingen van dameskappersbedrij- ven, maar hun aantal werd door nieuwe vestigingen overtroffen. In percenten uit gedrukt: het aantal herenkapsalons daal de in de periode 1 jan. ’68 tot 1 jan. ’72 met 16 percent en het aantal dameskap- salons steeg met 5 percent. Het aantal gemengde bedrijven (die zowel dames als heren kappen) is met 22 percent verminderd. Het totale aantal kappersbedrijven in ons land is in deze vier jaar verminderd van 10.937 tot 9.829 of met 1.108. Er waren op 1 januari 1972 183 meer da- meskappersbedrijven, 573 minder ge- gemengde bedrijven en 718 minder salons voor heren. Over het gehele land bezien zijn er 9,3 kapsalons per 10.000 vrouwen en 8,7 salons per 10.000 mannen, althans wat de stand per 1 januari 1972 betreft. Per provincie kan de verhouding anders en zelfs andersom liggen. Een van de punten van kritiek op multinationale ondernemingen is, dat zij de plaatselijke bevolking wel als werk kracht gebruikt, maar niet bij de leiding betrekt en dus niet schoolt. Welnu, van de genoemde 50.000 mensen zijn 2000 „manager”. Van die 2000 zijn slechts 210 niet uit het desbetreffende land afkom stig. Het concern voert dus wel degelijk een politiek van zoveel mogelijk bestuur ter plaatse, van zoveel mogelijk zelf standigheid. Niettemin produceren de overzeese be drijven van Unilever hoofdzakelijk voor de lokale markt, die zij dus van produk- ten voorzien. Bovendien verschaffen zij werk aan de autochtone bevolking. In 29 overzeese landen (de 26 plus Australië, Nieuw-Zeeland en Japan) werken 50.000 mensen bij Unilever. Hoe de zaak zich nu verder zal ont wikkelen durft Wesseling niet te voor spellen. „De bewindvoerder in de sursé ance kan een voorstel tot faillissement aan de rechtbank doen, maar het blijft altijd nog mogelijk dat zich iemand meldt die in de zaak toch nog brood ziet, zij het met waarschijnlijk minder perso neel. Zo’ n overname zal na overleg met de bonden tot stand kunnen komen. Het is ook mogelijk dat de bewindvoerder - in dit geval de Utrechtse advocaat en procureur mr. Wesselink - mogelijkhe den ziet een deel van het bedrijf af te stoten of bepaalt dat een deel moet worden voortgezet. In afwachting van wat er gaat gebeuren blijf ik de zaak begeleiden, kijken of met het GAK alles soepeltjes verloopt en eventueel ingrij pen”, aldus de heer Wesseling. Hij vervolgt: „Er waren natuurlijk ook andere procedures mogelijk geweest. De 44 ontslagen werknemers hadden nietigheid van het ontslag kunnen inroe pen omdat er geen toestemming voor was verleend door de directeur van het Gewestelijk Arbeids Bureau. Degenen die langdurig bij de IMVA in dienst zijn geweest - en er is er één die er 34 jaar heeft gewerkt- hadden kunnen stellen Dit alles neemt ook volgens de heer Wilson niet weg dat de Afrikaanse lan den een greep hebben op brede terreinen van economische activiteiten, vanuit de drang naar zelfstandigheid. De heer Smit vindt dat deelneming van regeringen in Unilever-bedrijven volgens hem eveneens een politieke zaak het leven van die bedrijven niet of nauwelijks gemakkelijker maakt. Het geeft geen extra-faciliteiten die andere bedrijven niet zouden krijgen. Zelfs uitbreidingen zijn niet eenvoudiger. Maar om terug te komen op de greep van de Westerse kapitalisten op het bedrijfsleven in de ontwikkelingslanden: de UAC heeft in Afrika 67 fabrieken. Daarvan heeft zij slechts 15 volledig in bezit; er zijn nos zes meerderheidsbelan gen, waarbij 'c- Hike leiding bij de UAC ligt. Dit dus met behulp van autochtone functionarissen. De 46 overblijvende fabrieken zijn óf 50 percent-deelnemingen, óf minder- heidsdeelnemingen van de UAC. Van de 46 worden twee geheel door de UAC gerund en 16 zakelijk door de UAC geleid. In 27 oefent de UAC alleen controle uit en in één heeft de groep helemaal niets in te brengen. De 67 fabrieken zijn ondergebracht in 63 ondernemingen. In slechts 12 daarvan hebben Afrikaanse regeringen aandelen. De privé-onderneming is dus ook in de ontwikkelingslanden een heel gewoon verschijnsel. De deelnemingen vanuit de ontwikkelingslanden is van de zijde van de UAC ook weer geen filantropie. Dat is door overheidsbepalingen vaak afge dwongen en soms in een tempo dat de UAC wat benauwt. Het toestel, een DC-3, van Moorman Air, dat voetbalsupporters vervoerde, schoot over de landingsbaan heen en trof een aarden wal waardoor twee van de 32 inzittenden verwondingen opliepen. Volgens het Britse rapport kwam het toestel pas halverwege de landingsbaan aan de grond. Voorts waren zowel voor als tijdens de landing de remkleppen niet goed gebruikt, terwijl de wielrem- men zodanig waren versleten dat zij niet goed werkten. Tenslotte was geconsta teerd dat zowel het aantal inzittenden als het gewicht van de lading hoger waren dan toegestaan. „Waarom dan wel een faillissements aanvraag kan men zich afvragen”, gaat Wesseling verder. „Sinds de klap bij de radiatorenfabriek Van Heyst in Den Haag in 1968 (een geruchtmakende zaak) zijn er minder bepalingen opgenomen in de werkloosheidswet. De voornaamste daarvan luidt: „Indien geen of geen tijdige betaling geschiedt van loon va kantiegeld of vakantietoeslag ten laste van de werkgever die in staat van faillissement is verklaard of aan wie surséance van betaling is verleend, kan de werknemer jegens de bedrijfsvereni ging (in dit geval het GAK) aanspraak derheidsregering” en steunen zo het es tablishment, waardoor ze dus de eman cipatie van de gekleurde bevolking te genwerken. Het voorbeeld is uiteraard Zuid-Afrika, waar, zoals reeds gezegd, Unilever inderdaad werkt. Natuurlijk zit er een kern van waar heid in de politieke redenering van de Wereldraad van Kerken. Maar tè ge makkelijk wordt over het hoofd gezien dat de aangeklaagde multinationale be drijven, die bewust a-politiek zijn, ook bijdragen aan de ontwikkeling van de onderdrukte meerderheid. Ze verschaf fen werk en scholen hun mensen dat niet alleen op technisch gebied. Wat Unilever in het bijzonder betreft, wordt ook een opwaartse druk op de sociale omstandigheden uitgeoefend. In Zuid-Afrika betaalt het Unilever-con- cem zijn medewerkers 12,5 percent meer dan daar in de industrie in het algemeen gebruik is. Dat geeft dus een druk naar boven. Bovendien is door Unilever in Zuid-Afrika nu voor „zwart” en „wit” één pensioenregeling doorge voerd, zonder discriminatie voor „zwart” wat de pensioenbedragen betreft. Ook hier weer een zuigkracht naar boven op sociaal gebied. Behalve als Unilever werkt het con cern ook met het dochterbedrijf United Africa Company in 32 landen in Afrika en het Midden-Oosten. Hier een zelfde beeld. De directeur personeelsleden van de UAC, de heer A. K. Markland, ver telde ons in zijn Londense burcht, het United Africa House, dat de groep in die landen in totaal 37.000 werknemers LONDEN (Reuter). Bij een officieel Brits onderzoek naar het ongeluk met een Nederlands chartervliegtuig in juni 1971 op het Engelse vliegveld Southend Is gebleken dat het toestel versleten remmen had, te laat aan de grond werd gezet en te zwaar was beladen. maken op het hem nog toekomende”. En daar gaat het nu om: vordering op de IMVA zag ik op geen enkele manier zitten. Nu kunnen alle werknemers van het bedrijf ook degenen die er nog werken terugvallen op het GAK”. Het is volgens juridisch adviseur Wes seling sedert 1968 wel eens vaker voor gekomen dat werknemers het faillisse ment van hun werkgever aanvroegen. „Maar dat betrof dan minder spectacu laire gevallen en doorgaans van een enkeling. Cijfers zijn daarvan niet be kend”. In het geval van de IMVA ziet Wesse ling nog een extra reden voor de faillis sementsaanvraag. „De gehele sfeer in de zaak bracht ons tot de veronderstelling dat niet uitgesloten moet worden geacht dat de bewindvoerder handelingen aan het licht brengt die zouden kunnen wor den aangetast. Ik noem een fictief voor beeld: als zou blijken dat het de directie duidelijk was dat de zaak op springen stond en er zou toch nog betaling van een ton aan een bevriende relatie zijn geweest dan kan dat bedrag worden de zwarte lijst van de Wereldraad van Kerken. Ze Voorop gesteld zij dat Unilever in al deze landen niet werkt als een filantro pische instelling. Tot de maatstaven bij het beoordelen van de diverse onderne mingen behoort wel degelijk de ontwik keling van de winst, overigens vóór belastingen, die soms fors kan zijn, terwijl er ook belemmeringen zijn voor het overmaken van winst. De voorzitter van de Overseas Committee van Unilever, tevens lid van de raad van bestuur, dr. E. Smit, liet over deze commerciële aan pak geen twijfel bestaan tijdens ons bezoek ,aan Unilever House in Londen. Fpersonen auto zrai Het internationale effectenverkeer liep door de Duitse ingreep deze week weer een lelijke deuk op. Maar Amsterdam bleef buiten schot en berokkende het langzamerhand al bekende Engelse meespeelbelang geen teleurstellingen. Er werden ook nu weer zaken gedaan voor buitenlandse reke ning, mede ingegeven door gunstig blij vende berichten van de diverse onderne mingen. Het politieke gehannes om een nieuwe regering begint bovendien zo ir ritant te worden, dat vele buitenlandse financiële centra al niet meer de moeite nemen naar het beloop ervan te infor meren. Wel hangt nog altijd als een donkere wolk de ontwikkeling rond enige belang rijke arbeidsakkoorden boven beurs- en bedrijfsleven. Maar zolang die zich niet ontlaadt, houdt ieder zich rustig. En zo bleef het deze week op het Damrak ook rustig en kalm. De internationals bleven vrijwel op het slotniveau van de vorige week. Alleen Heineken beantwoordde het verschenen jaarverslag met een ver lies van 15 gulden. Men vond de groei wat tegenvallen en de Agio-reserve is uitgeput. De scheepvaartwaarden lagen verdeeld want tegenover winstnemingen tot 20 punten voor Van Ommeren stel den zich weer nieuwe buitenlandse aan kopen voor Scheepvaart-Unie met een winst tot 10 gulden. Vooral de lokale markt zorgde voor stimulerend nieuws door het onroerend- goedconcern Wereldhaven. Behalve een hoger contant dividend zal het bedrijf, dat vorig jaar aan zowel een Ameri kaanse als twee Engelse ondernemingen flinke minderheidspakketten ter hand stelde, ook nog 50 procent aan bonus aandelen uitgeven. De koers van het fonds dat al op rond 1000 procent stond, kon er nog eens fors door aantrekken. Maar ook voor de andere onroerend- goedmaatschappijen ter beurze werd de stemming vast waarbij vooral Pakhoed opviel met een winst van 20 gulden, dollars inde sleutelvalutajaren 1950 tot keiharde valuta zou kunnen worden zo als 20 jaar geleden. Het is anders gelopen. Zou het interna tionale betalingsverkeer vrij zijn dan zou de dollar zeker al tenminste 10 procent in waarde zijn teruggelopen. Ook in 1972 is de Amerikaanse beta lingsbalans zwaar negatief gebleven, maar wat veel erger is, ook de handels- balans bleek in dat jaar een enorm tekort te vertonen. En dat, terwijl de dollar toch tenminste 10 procent in waarde was gedaald. Daarentegen bleek een enorm overschot op de Duitse han- delsbalans te staan, evenals in Japan zodat toen de rekeningen vorige maand werden opgemaakt en bekend werden, een nieuwe crisis tussen de dollar, yen en Duitse mark te verwachten was. Door de grootscheepse uitverkoop van dollars in de sleutelvalutajaren 1950 tot 1970 zijn alle centrale- en handelsban ken in de wereld met zulke grote dol larrekeningen opgescheept geworden, dat het uitlokken van nieuwe crisis weinig moeite en inspanning behoeft. Ook deze nieuwe crisis zal naar alle waarschijn lijkheid pas bezworen kunnen worden, als er een nieuwe verhouding tussen de drie betrokken valuta wordt door gevoerd. Aangezien hieraan echter mid dels de EEG enorme consequenties verbonden zijn, is die oplossing niet zo gemakkelijk. Daarom proberen de be- trbkken landen het eerst nog met lap middelen. heeft, van wie slechts 720 niet uit de desbetreffende landen. De ontwikkeling is snel gegaan. In de Common Wealth West-Afrika, dat wil zeggen de landen Nigeria, Ghana en Sierra Leone, bestaat de leidinggevende staf nu uit 706 mensen uit deze landen en 368 uit andere landen, onder wie uiteraard Europeanen. Dit op een perso neelsbestand van 26.000 mensen. In 1960 waren bij de leiding betrokken 347 au tochtonen en 1047 lieden uit andere landen. Hieruit blijkt de uitdrukkelijke wens om meer en meer autochtonen bij de leiding te betrekken en hun ook werke lijk de leiding te geven. In de Common Wealth West-Afrika besteedt Unilever per jaar ongeveer 250.000 pond sterling aan de opleiding van autochtone krach ten. Dat is rond 19 miljoen gulden. Aan opleiding van medewerkers uit deze lan den van de Common Wealth in Enge land wordt dan nog 50.000 pond sterling per jaar besteed. Het kan niet anders dan dat deze opleidingen het gehele land direct of indirect ten goede komen. Het zou ideaal zijn, wanneer al deze ontwikkelingslanden de multinationale ondernemingen niet nodig hadden. Maar het dilemma is dat deze landen hun grondstoffen en arbeidskrachten alleen produktief kunnen maken met behulp van de kennis en het kapitaal van de Westerse wereld. Kennis en kapitaal dat bij de multinationals voorhanden is. De kritiek ligt nu weer voor de hand. Door deze situatie komen de landen in de greep van de kapitalisten uit het Westen. Ze willen hun economie wel volgens een socialistisch patroon inrich ten, maar ze kunnen het niet. Het is Unilever behoort tot de 15 Nederiland- _j bedrijven (onder 650 in de gehele wereld) die voorkomen op C- ---ric werken in landen met een „blanke min-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 8