ECONOMISCH BELANG SCHIEP BOLLENSTREEK UIT WILDERNIS Misericordes: bijzonder snijwerk in Sint Bavo Weerloze eenling geeft zijn wapen uit handen DAAROM ALUMINIUM HORDEUREN: KvanlIEElEN Huiszoeking bij Amalrik Korte historie door Tom Lodewijk ANSICHTEN UIT NOORD-HOLLAND IN KASTELENKIJKBOEKJE J «fa J ft W ZUILDHOLLANDSE KERKENTOCHT Boek door J. A. J. M. Verspaandonk Zaterdagavond met oude Paul Vlaanderen DAAROM VREES&ZN CENTRUM SPEELT „DE REVQLVER VAN BAS” 1 9 1973 ZATERDAG 10 FEBRUARI uk IN DE SERIE kijkalbums „In oude ansichten” van de Europese bibliotheek uit Zaltbommel is verschenen „Kastelen en Land huizen in Noord-Holland in oude ansichten”, samengesteld door A. I. J. M. Schellart, directeur van de Nederlandse Kastelen stichting. Het deeltje bevat 76 afbeeldingen van gebouwen, die voor een deel nog te verge lijken zijn met bestaande situa ties, maar voor een ander deel inmiddels zijn verdwenen. In het laatste geval zijn de ansichten uit historisch oogpunt des te waardevoller. EERSTE IJMUIDER MARKIEZENFABRIEK (Van onze kunstredactie) HAARLEM De conservator van het Bisschoppelijk Museum in Haarlem, de heer J. A. J. M. Ver spaandonk heeft tien jaar van zijn vrijetijdsleven besteed aan een bij zonder historisch onderzoek. Van ouds was hem bekend, dat de steu nen onder de zittingen van middel eeuwse koorbanken anders van ka rakter zijn dan de overige beelden en symbolen in oude kerken en kathedralen. Het zijn profane voor stellingen, een ludieke uiting, die houtsnijders in de middeleeuwen zich blijkbaar veroorloofden. Er is door de officiële kunsthistorie wei nig aandacht aan besteed. Maar de hèer Verspaandonk vond het be langwekkend genoeg om er de Uit geversmaatschappij Buijten en Schipperheijn in Amsterdam voor te interesseren. En zo is dan het eerste boek in de Misericorde-reeks, handelend over de Grote of Sint Bavokerk dezer dagen van de pers gekomen. F»™*,: - zo- tot PETER HEEMSKERK ADVERTENTIE ADVERTENTIE Op het oog is „De revolver van Bas” een wat vreemd uitgevallen kroegver haal. Bas is een weerloze goeierd; dat blijkt al in de eerste scène. Hij komt in de kroeg van Sjef vooral om Lies te zien, zijn vroeger buurmeisje wier hand thans al twintig jaar getrouwd is met de kroegbaas. Ze is vrijwel geheel verlamd, hij ooit mocht vasthouden maar die In andere gevallen blijkt de actua liteit de toelichtende tekst te hebben achterhaald. Zo staat bij het Huis met de Beelden in Haarlem dat nog steeds geen koper is gevonden. In feite is het nu aan een Amsterdams antiquair verkocht die er apparte menten van wil maken. voorbeeld bij Bloemenheuvel in Bloe- mendaal dat dit is afgebroken, maar niet dat het inmiddels is herbouwd en nu als raadhuis dienst doet. Middenhavenstraat 27 IJmuiden - Telefoon 02550-14108 Na 18.00 uur telefoon 02550 - 11202 in erd Er da- ge- ons 9,3 8,7 vat Per en ap- ziet ïin- dus ïd- ver den lin- vo- da- wel rij- iwe uit- lal- ’72 ap- ital nes ent ere ng- en liet zo ook ven ’ige dde rer- 'oei is gen gen tel- an- een van tot an- lol- dat nig eze jn- len, ;sen >or- lid- ties zo be- ap- we dit am *en J. er wis ent tot na- ian 10 )en. ïta- 'en, ?ls- >rm de in eek an- pan and len, yen urs rs” or- er- be- :eer aze op. aot al een eer ke- lij- ae- een ir- dse site or- roestvrij, vederlicht fraaie vormgeving werkelijk mugdicht maximale licht- en luchtdoorlaat elke maat leverbaar uiterst snelle levering ruim 20 jaar vakmanschap In aluminium produkten Vrees-prijzen zijn aluminimum prijzen Anthonlestr. 45 HAARLEM tel. 023*317753 oor id- jen •iH, sri- gen and us- het nd, :en. id- de oed At cw De prenten zijn gemaakt vóór 1920, in de tijd dat de huidige generatie bejaarden jong was. Bij hen zullen de platen weemoed oproepen; ze kunnen zich verliezen in herinneringen. De jongeren zullen wellicht meer met verwondering het boek doorbladeren en opkijken van bijvoorbeeld de tuin aanleg in grootmoeders tijd. De samensteller schrijft in zijn in leiding dat de correspondentie op de kaarten zelden iets te maken heeft met het afgebeelde gebouw. De ver zenders van de ansichten schrijven doorgaans over het mooie weer of een vergeten paraplu. De bijschriften van de auteur geven niet van elk kasteel of landhuis een uitputtende beschrijving. Soms is de toelichting zelfs wel erg summier. Zo staat bij- HAARLEM. Na de première van „De revolver van Bas" door toneelgroep Centrum gisteren in de Toneelschuur, moet de auteur Gerard hemmens zijns ondanks de Nederlandse letterkunde in -als de schrijvende lijstenmaker in Haar lem. Wat vreselijk eigenlijk, want' op welke bezigheid wordt de goegemeente nu geacht neer te zien: het lijstenmaken of de letterkunde, hemmens lijkt me nu juist het soort schrijver, voor wie het er weinig toe doet wat men van hem denkt, zo naar binnengekeerd op het eenzelvige af is hij werkzaam. Vit het eerste stuk, dat van hem wordt opgevoerd, blijkt hoezeer hij de goege meente wantrouwt. Zijn hoofdpersoon de straatveger Bas, de vriendelijke een voud zelve, laat zich vrijwel zonder protest koeoneren, gevangen zetten, tot ilaaf maken en tenslotte afmaken door ie vertegenwoordiger van de goege meente, een doortrapt slechte kroegbaas. De politie heeft brieven en papieren betreffende het overmaken van geld naar het buitenland in beslag genomen, evenals het boek „1984” van George Orwell. Andrei Amalrik, de 34-jarige auteur van „Haalt de Sovjet-Unie 1984” moet in mei op vrije voeten komen. H5j zit drie jaar werkkamp uit wegens „an- ti-Sovjet laster”. Volgens de vrienden houdt de huiszoe king verband met het onderzoek naar het ondergrondse getypte blad „Kroniek van lopende gebeurtenissen”, dat bericht over de activiteit van de oppositie in de Sovjet-Unie. UNIEBOEK-BUSSUM, in de Fibula Junior-reeks twee deeltjes: „Babylon en Jeruzalem” van E. J. Sheppard en „De Azketen” van Jane Domer. Een uitstekende serie, voor de wat oudere jeugd om in kort bestek geïnfor meerd te worden over landen en streken op historisch en cultureel ge bied. Opvallend is het grote aantal pren ten van gebouwen in Zuid-Kenne- merland. Vooral de bewoners van deze regio zullen dus hun hart aan het album kunnen ophalen. „LANGS DE OUDE Zuidhollandse kerken” is een uitgave van Bosch en Kenning in Baarn, van de hand van Wiert J. Berghuis. Het boek vormt een goede handleiding voor tochten door de provincie. Eerder zijn derge lijke gidsen verschenen over de Gro ningse en Friese kerken. Er zijn vier routes in opgenomen, die elk in één dag te rijden zijn wanneer men het bij een opprvlakkige kennismaking met de kerken houdt, maar het is net zo goed mogelijk wat dieper op de details in te gaan en de reis over meer dagen te spreiden. Zangers gevraagd De Christelijke Oratorium Vereniging te Haarlem begint op 15 februari met de repetitie voor Se Matthaus Passion van Bach, die op 17 april wordrt uitgevoerd. Wie mee wil doen en kan zingen is welkom op de re petities op donderdagavond van 19.45 tot 22 uur in het gebouw Zang en Vriend schap, Jansstraat 74. Inlichtingen: tel. 023-254637. Een aapje als misericordes in de Grote of Sint Bavokerk. Misschien een vrije fantasie van een middeleeuwse hout snijder, maar wellicht ook een ver wijzing naar het middeleeuwse gezegde, dat „mensen Gods apen zijn”. x>ekenboekenboekenboekea| boekenboekenboekenboeken! boekenboekenboekenboeken! boekenboekenboekenboeken! boekenboeken boekenboeken WIJ ONTVINGEN boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekeni boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl zit opgebonden op een barkruk en stoot alleen maar wat klanken uit. Waarom laat Lemmens die vrouw als een pop zien? Wellicht om duidelijk te maken dat ze geheel en al het bezit is van Sjef, een man die hoe dan ook iedereen in zijn macht wil hebben. Met allerlei goedkope drogredenen en intimi- datie-tactiek drijft hij Bas in een zelfde slavenrol als zijn vrouw. Hij mag nooit op de barkrukken zitten, niet op een stoeltje terzijde, en tenslotte wordt Bas op de luifel boven de bar gejaagd, waar hij niet vanaf mag. Als Lies gestorven is, krijgt Bas zelfs dezelfde wenkbrau wen en lippen als zij had, geschminkt en wordt ook hij op de barkruk gebonden. Hij protesteert, mag weer op de luifel maar wordt daar doodgeschoten door Sjef die hem zijn enige wapen (een revolver) heeft ontfutseld. Voortdurend is daar nog Victor, de barkeeper die zich zo veel mogelijk gedeisd houdt, en intus sen het conflict Bas-Sjef van commen taar voorziet. Hij kiest natuurlijk de zijde van de kroegbaas, in wiens econo mische slavernij hij verkeert. Met die revolver heeft Bas zo ver telt hij een aapje doodgeschoten. Het was, nadat Lies met Sjef trouwde, de enige met wie hij ooit contact had, maar het aapje was net als Lies van een andere man. Toen deze stierf, kon MABICEZEN/ZONNESCHERMEN KOLLUIKEM/LUXAPLCX JAL0UZIEEN MOSKOU (Reuter). De Russische geheime politie (KGB) heeft huiszoeking verricht in de flat van het echtpaar Amalrik in Moskou. Mevrouw Aatnalrik moest voor ondervraging naar het bu reau van de veiligheidspolitie. Dit heb ben vrienden van het echtpaar gisteren in Moskou meegedeeld. V.l.n.r.t Frans Koppers, Ben Hulsman en Piet Römer in „De revolver van Bas”. Een ouderwetse bollenzondag toen het trammetje Bello nog door de streek reed. Deze foto is opgenomen in Lodewijks beschrijving van de Bollenstreek. Bello passeert hier een file auto’s in Hillegom. De heer Verspaandonk heeft een groot aantal kerken in ons land, maar ook België en Duitsland bezocht, op zoek naar misericordes. Hij vond er enorm veel, zelfs helaas onopgemerkt door kerkgan gers, die ze natuurlijk wel zagen, maar aan wie de betekenis ontging. De middel eeuwse houtsnijders hebben in die mi sericordes hun fabelwezens gebeiteld, maar ook zegswijzen en spreekwoorden vastgelegd. Zo vind je niet alleen apen in de Haarlemse Sint Bavo, maar ook het ezeltje, waarop Christus volgens de bijbel bij zijn intocht in Jeruzalem zou hebben gereden. Maar eveneens een hui selijk rund, dan wel een adelaar als symbool van de evangelist Johannes. De laatste dan wel voorzichtig weer met een vraagteken in het boek in twijfel getrokken. Dit boekje met Nederlandse en Engel se tekst is een eerste uit een reeks, waarin alle oude kerken van belang worden opgenomen. Op het program ma staan onder meer uitgaven over de Sint Martinuskerken te Bolsward en Venlo, waarna nog andere kerken zullen volgen. Voor alles zijn het „kijkboeken” met veel foto’s en toelichtende tekst. De schrijver heeft de 90 foto’s, ruim de helft van het aantal pagina’s, alle zelf genomen. Hij heeft dat op een documen taire wijze, zonder toe te geven aan romantisering uitstekend gedaan. Waar hij een kenner bij qitstek is op dit zeer speciale terrein is dus een heel aantrek kelijk eerste deel van een reeks ont staan. Het kost 25. Binnenkort komen we uitvoeriger op deze uitgave terug. «sè (Van onze correspondent) HILVERSUM. Iq het VARA-pro- gramma „De jaren vijftig in doorsnee” zal zaterdag van 23-10 tot 23.55 over Hilversum I worden uitgezonden een samenvatting van het beroemde „Mar- got-mysterie” van Paul Vlaanderen. In die uitzending zijn nog eens de stemmen te horen van Jan van Ees als Paul Vlaanderen, Eva Janssen als zijn vrouw Ina, Louis de Bree als Sir Graham Forbes en Donald de Marcas als Charlie. „Van wildernisse tot bollenstreek” is de titel van een Triangeldeeltje, een uitgave van Knoop en Niemeijer in Haren (Gr.). De auteur van deze streekbeschrijving is Tom Lodewijk, „bollenjoumalist” die al meer dan dertig jaar de streek heeft verkend en daarbij uitstekend ingevoerd is geraakt. Hij geeft er blijk van „het vak” in alle facetten te kennen. Hij maakt daar ruimschoots gebruik van bij zijn beschrijving van de teelt, de verede ling, de veiling en de export. Ook het toeristische element betrekt hij in zijn analyse van het bollen wereldje, zoals de Keukenhof en het bloemencorso. Daarnaast brengt hij de lezer veel informatie bij over 'de historie van Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Voorhout en Warmond en besteedt ook aandacht aan plaatselijke folklore en sociale diversiteit. In de streek heeft het nut gezegevierd, concludeert Lodewijk, als hij beschrijft hoe het gebied tus sen Haarlem en Leiden eens een bloeiende lusthof was met herenhui zen en buitenverblijven. Grote heren van staten en steden, generaals en gouverneurs, de raden van de Oost en West-Indische Compagnie, trokken met hun karossen of speeljachten naar deze streek. Dat is bijna niet te geloven, stelt Lodewijk, wanneer men de Bollen streek van nu bekijkt. Behalve in de paar bloeimaanden is aan de regio smaak noch heerlijkheid te bespeu ren. Asfaltwegen met lichtmasten en verkeersborden, vlakke grauwe vel den, bollenschuren en hooimijten zijn de enige stoffering van het landschap en slechts hier en daar vindt men een restantje van de vroegere schoonheid, zoals in de Keukenhof. Lodewijks streekbeschrijving laat zich lezen als een boeiend verhaal en zelfs menige bewoner van de streek zal soms verrast zijn als hij leest over ontwikkelingen vlak naast de deur waar hij nooit weet van heeft tetetek-U.wx te gehad. Jammer dat de uitstekende kennis van zaken afbreuk gedaan wordt door een in het oog lopende foutieve informatie. Bij een foto van het Witte Kerkje in Noordwijkerhout staat vermeld dat men dit gebouw in Voorhout aantreft. Dat komt toch even vreemd aan. Deze ruim geïllus treerde „Baedeker” van de bollen streek is de moeite waard. In dezelfde serie is van Kees van der Maas verschenen „Walcheren, een eiland. Of niet soms”. Journalist Van der Maas geeft een boeiende analyse van de ontwikkelingen in dit deel van het Deltagebied. het aapje niet verder leven en daarom doodde Bas het. Als Lies sterft, kan ook Bas niet leven en misschien daarom laat hij zich gewillig neerknallen. Het verhaal heeft twee lagen. Het verhaal van een mislukkend menselijk contact, waarin het revolverschot als een soort verlossing komt. En het ver haal van slavernij van een weerloze minderheid die zijn enige wapen (wat Lemmens daarmee ook bedoelen mag: fallus, mannelijkheid, creativiteit) af staat aan de vijand en daarmee zijn doodvonnis tekent. Tot zover het verhaal, een goed kort verhaal, dat ook heel speelbaar toneel oplevert. De dialoog is simpel en de karakters zijn helder getekend, het stuk is in vele scènes gehakt, die elk een andere dag voorstellen, misschien wat te veel omdat de exacte tijdsduur minder met de ontwikkeling van het thema in deze gelijkenis te maken heeft. Er was iets naars aan de opvoering en ik weet na lang nadenken nog niet wat het was. Nu hielp het decor van Gras Heyen niet mee; een hoogst ongezellig café waarvan de wanden niet eens bruin waren, maar van grijze rotsblokken. Maar nu is die kroegbaas ook een blok bazalt, zeker nu hij zo door en door gemeen gespeeld wordt als door Piet Römer die nu eens heel wat anders laat zien dan zijn gemoedelijke Jordanezen van bekende tv-series. Ten tweede wrong er iets tussen het heel realistische toneelbeeld en het veel minder realistische verhaal. Weliswaar werd er alleen maar gedaan of er bor reltjes geschonken werden er zat geen drank in de fles maar voor de rest was er weinig aan de fantasie van de toeschouwer overgelaten. De typeringen van de drie mannen waren uitstekend. Frans Koppers was een gluiperd van een barkeeper, Ben Hulsman aandoénlijk en oprecht als Bas, Piet Römer een valse tiran. Maar om nu te zeggen dat tussen die drie de giftige atmosfeer van terreur en onderwerping heerste; nee. Regisseur Jacques Com mandeur heeft er wel alle moeite voor gedaan om het zover te krijgen, gezien de enscenering en de blikken die men elkander toewerpt. Maar het was er, door een gebrek aan vertrouwen in het stuk of elkaar misschien, nog niet. Jam mer, want daardoor had het stuk aan overtuigingskracht gewonnen. De enige keren dat er werkelijke spanning onder ling flitste, waren in de scènes waarin Nanny Cijs (als de vrouw) aanwezig was. Haar hulpeloos gestamel en loze glimlach (heel knap gedaan) en de ma nier, waarop Ben Hulsman dan reageer de, vormden de belangrijkste momenten, dat er echt iets gebeurde. JAC HEIJER Het startpunt voor de eerste route ligt in Leiden, waar zes kerken staan die de moeite waard zijn en voert naar Bodegraven en terug. De tweede tocht bestrijkt de kuststrook noorde lijk van Den Haag. Bijzonder interes sant is hierin hetgeen de auteur te zeggen heeft over de abdij van Rijns- burg. Voor de abdis, die geen gezag boven zich kende dan de paus, zou zelfs Karel V in het stof zijn ge knield. De nonnen, veertig in getal, moesten van adel zijn en minstens vier adellijke voorouders hebben. De godsdienstige verplichtingen wogen niet zwaar en voor sommige plechtig heden in het koor werd zelfs presen tiegeld uitgekeerd. Deze anekdotische zijsprongetjes verhogen de leesbaarheid en dit illus treert dat de lezer meer te weten komt dan alleen bouwkundige we tenswaardigheden. Een derde tocht voert door Den Haag en omgeving. Wiert Berghuis vertelt over een kerk in Leidschendam dat deze na ver woesting door brand op een zeer oecumenische manier kon worden herbouwd: door een loterij. Zelfs de mohammedaanse Turkse keizer Soli- man verrijkte de christelijke kerk door tien loten van twee gulden te kopen. De reeks wordt gesloten door een excursie door het Westland en Delft. In het boek komen heel wat ver woestingen van kerkgebouwen ter sprake en zo ook hier. De auteur vertelt dat een inwoner van Maas land in 1945 in de roes van de bevrijding een lichtfakkel afschoot die op het dak van de kerk terecht kwam. De feestvreugde kwam iets te vroeg: de brandweer kon nog niet uitrukken bij gebrek aan benzine, zodat het vuur nauwelijks bestreden kon worden. Berghuis wil eenzelfde reisboek samenstellen over de kerken op de Zuidhollandse waarden en eilanden. J in i;e-i>: up ■“-•feMH ’lil r kpREi. T iaff! jïïi -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9