Huiskes Ook PSV bang voor afgang tegen Ajax Twee goals Van Kooten Met vijf man op het middenveld HAARLEM BLUNDERDE TEGEN FC DEN HAAG Kwakkernaat boos af Eredivisie in cijfers Scheidsrechter De Bruin liet Bert Jacobs gele kaart in zijn zak overspannen „Ik kan er ook niets aan doen” „Zo niet verder” v- ftp Fgg BA N f I E si J -O At je Keulen: RIJVERS„GEEN BREUK IN OPBOUW” ft <ni I ft:F MAANDAG 12 FEBRUARI 11 1973 Furie (Van onze sportredactie) In de hand n Vaste greep (Van onze sportredactie) zaam- 1 r Wip Br m7 (Van onze sportredactie) TELSTAR SLOEG TERUG (Van onze sportredactie) een THEO KLEIN r BERT BREVOORD. larleffl GroningenFC Stand: EF Van Kooten tikt de voorzet van De Wit door, zonder dat Kornelis of Peters er iets aan kunnen doen. Ook Sobczak zou mistasten: 21. ATJE KEULEN: bij de heren is het ook zo DEN HAAG. Het had zo mooi kunnen zijn in Den Haag. Trainer Joop Brand van Haarlem had zijn huiswerk keurig gemaakt in de hoop een puntje van de FC Den Haag/ ADO te kunnen aftroggelen. Maar het ging niet door. Haarlem speelde één van zijn slechtste wedstrijden van het seizoen. Den Haag trouwens ook. Maar dat had tenminste nog de troost met 30 te hebben gewon nen. naar de mening van Joop Brand een gigantische fout in de verdediging van Haarlem. Op rechts gaf Beer Wentink de linksbuiten van FC Den Haag Brand: „nota bene twee koppen kleiner dan Beer”) Van Eeden de gelegenheid de bal in het centrum te koppen. Daar stond de Haarlemse libero Piet Hoeben die de bal „in de diepte” doorkopte (Brand: „In plaats dat hij de bal naar links of naar rechts kopt”). Daar stond Advocaat die ineens inschoot. overkookten, gemakshalve af met een scheidsrechtersbal. PROFCOACH ANTON HUISKES: ...er moet gepraat worden 21 21 21 21 21 5 4 2 2 9 8 7 8 6 7 5 5 2 0 3 5 5 7 5 6 55-13 70-12 59-17 27-16 33-23 30-23 29-25 27-29 24-33 22- 31 27-39 20- 34 21- 32 20-35 23- 43 19-34 10-38 6-45 38 36 33 27 25 25 21 20 19 18 18 17 16 16 15 13 11 10 UTRECHT. De Utrechtste trainer Bert Jacobs is vorige week donderdag met vakantie naar Roemenië vertrokken. Sinds de voor Jacobs slopende affaire met arbiter Ram op 1 oktober, had hij problemen op het psychische vlak. Manager Van der Klink: „Het is be grijpelijk dat zo’n plotseling besluit vra gen opwerpt. De conclusie dat zijn ver trek iets te maken heeft met ontslag, is absurd. Jacobs was aan rust toe, omdat hij al diverse malen een inzinking heeft gehad. De trainingen bij FC Utrecht worden tijdens de afwezigheid van Ja cobs verzorgd door Fritz Korbach. VELSEN. Heel even zag het er naar uit dat Telstar de cyclus van afwisselend één goede en één slech te wedstrijd zou onderbreken. Vol gens de berekeningen van Bartjens was het gisteren in het duel met NEC tijd voor de goede match. Vorige week immers, hadden de Velser voetballers tegen PSV hun slechte beurt al gemaakt. Nog was er niets aan de hand geweest als Haarlem ietwat meer doorzettings vermogen had getoond en de routine van Den Haag niet zo groot was ge weest. Illustrerend voor die routine was de overtreding van Advocaat die een doorbraak van Gerrit Peys wist te voor komen door de Haarlemse linksback met beide handen te vloeren. Scheidsrechter De Bruin die dit schoolvoorbeeld van een zeer grove obstructie voor zijn neus zag gebeuren verzuimde de gele kaart te trekken. Dat deed hij ook niet in de tweede helft toen een omspeelde Mans veld Bobby Vosmaer het verder voetbal len belette door hem onderuit te tikken. Evenals hij een wraakoefening van René van Breevoort op Bregman, die in bot sing was gekomen met doelman Lelie veld in de eerste helft onbestraft liet. Maar niet de routine van de FC Den Haag, noch de lankmoedigheid van De Bruin irriteerde Brand maar wèl het gebrek aan doorzettingsvermogen bij de werknemers van Haarlem. „Doorzetten op beslissende momenten had een veel florissantere stand opgeleverd. Ik ben een beetje kwaad. Dat mag je gerust weten.” Het wend zoals gezegd drie-nul. Twee- nul door een doelpunt van aanvoerder Aad Mansveld, die een voorzet van Berg intikte. En drie-nul door al weer slecht wegwerken van de Haarlemse verdedi ging. De bal werd na een vrije schop voor de voeten van Den Haags belan grijkste man Harald Berg gekopt. Zijn schot was onhoudbaar voor doelman Le lieveld. Moet nog gezegd worden dat een doelpunt van Piet van den Berg werd afgekeurd omdat de vrije schop niet indirect werd benut. JOHN DRIES KEN S 21 18 21 18 21 15 21 11 21 10 21 21 Inclusief keeper Sobczak met enkele blunders welwillend bijdroegen tot deze ommekeer. Ruim een half uur was er gespeeld, toen Van Egmond een kopduel van Jo Peters won en de bal doorstootte naar de aanstormende Monne de Wit, Telstars meest verdienstelijke man. NEC maakte ruim baan en de doelman stelde zich zo op, dat hij de inzet alleen nog kon stoppen door zich met bal en al over de doellijn te werpen. En dat is ook voldoende voor een goal: 1-1. De tweede helft werd ingezet met een minder fraai duel tussen Janssens en André! Janssens meende zijn tekorten te moeten compenseren door zijn bewa ker, op een moment dat de bal niet in zicht was, hinderlijk tegen het lijf te lopen en uiteindelijk te laten vallen. ingaat Steeds als wifj lekker draaien, zoals vandaag in die eerste minuten, dan volgt er een blunder van de keeper, waardoor het zlefvertrouwen in het het team wordt weggevaagd”. den er in de hun toebedeelde rol intens te beleven. Met de aanvalslinie Swart (na rust weer op rechts)Arnold Mühuren-Rep slaagde Ajax er niet meer in tot pro- duktieve daden te komen. PSV (na rust met Lubse op de plaats van de weinig opvallende Hoekema) slaagde daarin wel. Een paar seconden voor het einde pas seerde de na rust opvallend vaak vrijlo- pende Schmidt Hansen doelman Heinz Stuy met een strakke schuiver. Ajax verwerkte het doelpunt met een supe rieure glimlach, PSV- kan er na de ingecalculeerde onderbreking van zater dagavond wellicht de moed uit putten de reeks van hoopgevende resultaten van de afgelopen weken voort te zetten. Dat kwam gedeeltelijk doordat de FC Den Haag al vlug een voorsprong vero verde. En dat was geheel in strijd met de denkbeelden van Joop Brand. Al in de tiende minuut van de wedstrijd scoorde de opponent van Bobby Vos maer Dick Advocaat. De oorzaak was De gevolgen bleven niet lang uit, al moet hier eerlijkheidshalve bij vermeld worden dat de Nijmeegse verdedigers ROTTERDAM Sinds 5 november van het vorige jaar was het Excelsior niet meer gelukt om een doelpunt te produceren. Toen, bij NAC deed zulks de tegen AZ ’67 falende Roggeveen. Kwakkernaat slaagde er zondag einde lijk weer in de draad op te nemen. In de 33e minuut kregen de felle Kralin- gers loon naar aanvallend werken. De zwoegende De Mos zette op links voor. Kwakkernaat kopte de bal tussen de handen van de mis tastende Vooys door: 1-0. Joop Brand. Hij had in Den Haag een belangrijke rol willen spelen. Daartoe ontwierp hij een technisch concept, dat er mocht zijn. In de voorste linie zette hij Piet van den Berg op een eenzame post. Zijn taak was het tweemanschap Piet de Zoete en Aad Mansveld een zo druik mogelijke middag te bezorgen. Achter Van den Berg posteerde Joop Brand maar liefst vijf man. Gerrie de Goede, Tonnie Nieuwenhuys, René van Breevoort, Günther de Haan en Bobby Vosmaer. Van Breevoort en De Haan hadden de opdracht de vijanBelijke ver bindingslijnen af te schermen en zo mogelijk de aanvallende acties te onder steunen. Ook De Goede, een spits, werd door Brand naar het middenveld gediri- geed. De Goede, die de wedstrijd Haar- lern-FC Den Bosch op de reservebank meemaakte, moest met Bobby Vosmaer het team de richtlijnen verstrekken vol gens welke de aanvallen konden worden opgezet. De Goede noch Vosmaer slaag- BRANDBU Het toernooi om het Europees schaatskampioenschap da mes in Brandbu mag dan een ecla tant Nederlands succes zijn gewor den, die suprematie heeft ook een schaduwzijde. Van enige strijd in het fraaie Noorse plaatsje Brandbu was namelijk nauwelijks sprake, met na me door de enorme overmacht van Atje Keulen-Deelstra, die haar titel zeer overtuigend prolongeerde. Atje: „Het is misschien niet zo interessant, maar dat heb je met Ard Schenk bij de heren ook. Ik kan er ook niets aan doen, dat ik zo hard ga. Ik kan toch niet langzamer gaan rijden om de wedstrijden spannender te maken.” Dokter Rolink: Geen sprake van. Johan heeft een flinke bloeduitstorting in het bovenbeen. Een lelijke blessure, zonder meer. Maar bij Cruyff genezen blessures nogal snel. En daar hopen we nu dan ook maar weer op. In ieder geval gaat hij wel mee naar Grieken land (Ajax speelt daar deze week twee vriendschappelijke wedstrijden)”. NEC gaf zich nog niet direct gewon nen. Even na de gelijkmaker kon Van der Meeren aan de andere kant een schot van Janssens alleen ten koste van een corner onschadelijk maken, terwijl Kamps zijn kopbal net naast zag vlie gen. Met deze tegenstoten kon NEC echter niet voorkomen dat Telstar lang zaam maar zeker een vaste greep op de wedstrijd kreeg. Drie minuten voor rust drukte Van Kooten dat door middel van een doelpunt ook in de stand uit. De voor bereiding voor deze treffer kwam van zwoeger De Wit, die zjjn spits met een listig hakje bediende. Dat Jo Peters en Kornelis hem flankeerden, kon Van Kooten er niet van weerhouden om met een halve sliding langs Sobszak te schie ten: 2-1. GOTHENBURG Anton Huiskes is het volgend seizoen niet genegen onder de huidige condities als trainer van de Nederlandse schaatsers in de profgroep aan te blijven. „Het dienen van twee heren is niet mogelijk”, aldus Huiskes. „Zowel mijn werk bij de Katholieke Jeugdraad als de schaatsers Ijjden eronder. Ik ben het niet eens met wat ik zelf doe. Er zal de komende maand worden gepraat over wat er dient te gebeuren.” Huiskes sluit niet bij voorbaat de mogelijkheid uit dat hij, als daartoe de mogelijkheid wordt geopend, de training van de Nederlanders blijft verzorgen. Maar dan moet het wel meer continue gebeuren dan nu het geval is. Dat de Nijmeegse verdediger slechts twee passen nodig had om de hele Velser verdediging te passeren, kwam door de weinig kwetsbare opstelling van Telstars Laatste Vier, die zich op een lijn hadden geplaatst. André: „Wij ston den allemaal op elkaar te wachten. Dat had natuurlijk nooit voor mogen komen. Iemand had die man aan moeten val len”. Telstar schrok van dit eigen onver mogen. Het schrikbeeld van een neder laag voor eigen publiek tegen NEC, dat vorige week door NAC thuis uit zijn voegen werd geslagen (2-0), werkte sti mulerend. Achter werd orde op zaken gesteld. André posteerde bij topscorer Cas Janssens en ook de lichtvoetige Jan Peters en Hoevenberg kregen minder speelruimte. Deze fouten zouden de Nijmeegse keeper zijn plaats kosten. Na de rust marcheerde Schellekens in zijn plaats het veld op. Het was dan ook niet zo verwonderlijk dat NEC-trainer Wiel Coerver juist na afloop van dit duel terugdacht aan zijn vorig jaar verkochte doelman Nico de Bree (Racing White). Coerver: „Sinds zijn vertrek zitten we met een groot keepersprobleem. Het lijkt misschien overdreven, maar volgens mij hebben wij, met uitzondering van de uitwedstrijd tegen Ajax, steeds beter gespeeld dan onze tegenstanders. Het probleem is echter dat elke bal die bij ons tussen de palen belandt er ook 1 3 3 5 6 5 8 8 3 10 6 9 4 10 7 9 6 10 3 10 8 5 11 5 12 7 12 6 13 proberen? Dat tweede doelpunt van Ajax kwam al vrij snel en dan zit in je achterhoofd toch de gedachte aan een afgang. Je weet dat Ajax de klasse heeft om in zo’n geval uit te lopen tot zeven of acht-nul”. De 6000 toeschouwers die nog net op tijd het zonnetje hadden zien doorbre ken, om de oversteek naar Schoonenberg te wagen, fronsten dan ook de wenkbrau wen toen zij het spel van de thuisclub in de eersie twintig minuten aanschouw den. Want in niets leek het erop dat André en de zijnen een goed figuur gingen slaan. Talrijke misverstanden en gewriemel in de laatse lijn zorgden voor een vrij chaotisch tafereel, waarin Fred André als enige mnnhaftig overeind scheen te blijven. Hij werkte zoals ge woonlijk als een paard om de missers van zijn collega’s goed te maken. Het was dan ook dubbel triest' dat juist hij na 19 minuten de bal van zijn voet moest laten springen, waardoor de opgekomen Kornelis in de gelegenheid werd gesteld alleen voor Van der Meeren te komen. Diens uitlooppoging leidde tot niets, Kornelis schoof de bal keurig tussen de palen: 0-1. vy-ul Waarop de gestruikelde André, ook niet misselijk, zijn aanrander met een effec tieve schaarbeweging met de benen neerhaalde. Arbiter Van Gastel deed dit incident, waardoor de emoties even Maar vooral dankzij een aantal voor treffelijke reddingen van juist Jan van Beveren kwam Ajax bij lange na niet tot een dergelijke produktie. Vooral zijn ingrijpen bij twee messcherpe schoten van Gerrie Mühren, beide kort na de openingstreffer gelost, kwamen op voor PSV kritieke momenten, overdonderd als de ploeg was door de Ajax-furie zoals die in de openingsfase woedde. Al na vijf minuten werkte John Rep (weer in plaats van Sjaak Swart in de basisop stelling) de bal langs Van Beveren, toen die een door Cruyff van dichtbij afge vuurd schot niet onder controle had kunnen krijgen. Kees Rijvers: „Als Ajax zo snel een voorspomg neemt wordt het helemaal moeilijk. Daar zijn voorbeel den genoeg van”. Maar behalve de door PSV omstreden tweede voltreffer van Rep, bleef de schade voor het zonder persoonlijkheid spelende PSV in die voor de Eindhovenaren zo moeiljke eer ste helft beperkt. In het laatste kwartier voor rüst nam Sjaak Swart de linksbui tenplaats van Piet Keizer over. Kei zer, samen met Gerrie Mühren een plaag voor de rechterflank van PSV, stapte op de maagstreek wijzend naar de zijlijn en keerde niet terug. Ajax-arts Rolink: „Piet kreeg een „rechtse directe” in de maagstreek. Dan ben je een paar uur uitgeteld, maar gevolgen heeft het verder niet”. De blessure die Johan Cruyff halverwege de tweede helft (vlak nadat hij Ajax’ derde had gescoord) tot uitvallen noopt heeft wellicht verder strekkende consequenties. Cruyff werd ten val gebracht door Pleun Strik op een maniqr, die de Ajax-aanhang tot weinig vleiende spreekkoren bracht. Strik: „Misschien ging ik een beetje te onbesuisd in, maar er was echt geen sprake van opzet. Ik hoop dat hij niet al te erg geblesseerd is. Ik geloof niet, dat het een reactie van me was op dat derde doelpunt. Of het zou onbewust moeten zijn geweest”. Cruyff (hij werd vervangen door Ar nold Mühren): Toen ik gepakt werd, dacht ik dat mijn been gebroken was. Later hield ik het op een kniebandbles- sure”. Dat Telstar de wedstrijd in de tweede helft volledig in de hand had, illustreer de trainer Jan Rab met het inzetten van de nieuwste aanwinst Jerzy Willim, die na 26 minuten Dick Bond verving. AMSTERDAM. De verlammende angst om door Ajax te worden afge slacht is niet het exclusieve eigendoms recht van de staartclubs in de eredivise. Ze strekt zich beduidend verder uit. Tot PSV bijvoorbeeld. Want bij de Eindho- vense club heerste zaterdagavond eerder opluchting dan teleurstelling over de 3-1 nederlaag in Amsterdam. Nadat Van der Meeren redding had gebracht bij een schot van Kamps en een knaller van Janssens net over had zien gaan, zorgde Van Kooten met een formidabele kopbal voor 3-1. Dit doelpunt betekende tevens Excel siors tweede overwinning in dit seizoen. De eerste was tegen Sparta. Het heeft overigens maar weinig gescheeld, of de door voortreffelijk aanvalsspel verkregen schaarse winst was in de slotfase tegen het weinig overtuigende AZ, verloren gegaan, namelijk voor de angst van trainer Castenmiller, die na een uur spelen Kwakkernaat uit het veld haalde en voor hem de meer verdedigend spe lende Gerrit den Butter inzette. Excelsi or kreeg hierdoor een morele tik. In het Alkmaarse slotoffensief misten schoten van De Jager, Kist, Schaafstra en Mol echter hun doel. Excelsior, dat de ge schorste Aad den Butter en de gebles seerde Van Nierop niet in de ploeg had, speelde het eerste uur uitstekend. Scheidsrechter: Berrevoets, 3500 toe- Schouwers. SpartaMVV 4-0; ExcelsiorAZ’67 1-0; FC Den HaagHaarlem 3-0; FC Den BoschFC Amsterdam 0-0; FC TwenteGo Ahead Eagles 3-0; Ajax —PSV 3-1; Telstar—NEC 3-1; NAC— Feyenoord 0-5; FC Utrecht 2-1. Trainer Kees Rijvers:„Ik dacht dat er van een normaal wedstrijd verloop en een normaal resultaat sprake is geweest We zijn niet naar Ajax toegegaan met de gedachte, dat we de beste kansen op een overwinning hadden. Je moet de realiteit onder ogen zien. Laten we eer lijk zijn, als je tegenAjax snel op een achterstand wordt gezet (het eerste doel punt viel al na vijf minuten, na 25 minuten was het 2-0-Red) mag je blij zijn dat- je niet afgaat. Mijn grootste angst was, dat het zelfvertrouwen, dat we de laatste weken hadden opgebouwd, een deuk zou krijgen. Dat is niet ge beurd. Ik til niet zwaar aan deze neder laag en de spelers ook niet. Er is geen breuk in onze opbouw gekomen”. Dat mag dan waar zijn, maar PSV zal zich na zaterdagavond toch meer dan ->oit moeten realiseren, dat er tussen de Eindhovenaren en Ajax een respectabele kwaliteitskloof gaapt. Het formaat van die kloof was vooral zichtbaar in het eerste half uur, toen het in die periode uiterst geconcentreerde Ajax zijn tegen stander alle hoeken van het veld liet zien. Rijvers: „Ajax brak onze af weer toen aan alle kanten open. Dat heb ik heus wel gezien. Maar ik was er niet door verrrast. De klasse van Ajax is nu eenmaal groter dan de onze”. Maar al was de logische nederlaag voor geen enkele PSV’er een punt van discussie, toch werden er vraagtekens gezet achter twee van de drie Amsterdamse doelpun ten. Doelman Jan van Beveren: „Aan die tweede goal (omhaal van Rep, die werd belaagd door Nordquist en Van Kraay' ging volgens mij gevaarlijk spel vooraf In een Europa Cup-wedstrijd van ons tegen Real Madrid werd een soortgelijk doelpunt afgekeurd. En dat derde doel punt (Cruyff knalde na een vrije trap van Swart, gevolgd door een listig wip- balletje van Blankenburg, van dichtbij raak) leek me geheid buitenspel. Ik ben beide keren naar scheidsrechter Pijper gegaan. Hoor eens, ik weet zo langza merhand echt wel, dat die protesten weinig uithalen. Ik ga ook echt geen theater meer maken. Maar het is toch te Feyenoord Ajax Sparta FC Twente MW FC Den Haag PSV FC Amsterdam 21 Telstar NEC FC Utrecht NAC Haarlem FC Groningen 21 AZ’67 21 Go Ahead E. 21 FC Den Bosch 21 Excelsior 21 HRIt 2746

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11