Diskwalificatie op 1000 meter Profbaas TIGCHELAAR DUPE VAN MISVERSTAND POSITIE VAN NEDERLANDSE DAMES LIJKT ONGENAAKBAAR Driedubbele zege van Atje Schenk mist alleen sprint Neely op glad ijs Neely: „ISU houdt mensen van de baan” 8T EERSTE PROF-WERELDTITELS VOOR SCHENK EN BÖRJES Trijnie Rep kroonprinses van ijzersterke Atje Keulen-Deelstra HMSIJUK» MAANDAG 12 FEBRUARI 1973 13 Jï ■K I - 9 be- ratie vaar salie eek- zou 1 i (Van onze sportredactie) GOTHENBURG. Slechts één spandoek hing dit weekeinde langs de betonnen balustrade van het Nya Ullevi-stadion. Maar de tekst daarop was indringender en betekenisvoller dan al die andere teksten die bij voor gaande schaatsafleveringen op duizenden meters textiel werden gekalkt. ISU-ISSL make love. Niet de reusachtige bekers maar juist dit spandoek voerden Ard Schenk en Hasse Börjes, de eerste wereldkampioenen bij de profrijders, gisteren mee tijdens een overwinningsronde over het Zweedse kunstijs. De tekst op dit door vier Nederlandse meisjes meegebrachte spandoek is illustratief voor de grote onrust die sinds de scheuring in de schaatswereld leeft bij zowel begeleiders, rijders als supporters. Winst Stereotiep i| Bedenkingen Alle problemen en organisatorische blunders in het raam van de ISSL hebben ook de rijders natuurlijk niet onberoerd gelaten. Schenk daarover: „Halverwege het seizoen had ik ook de nodige bedenkingen van mij afgezet. Die meer. Ze zoeken het maar uit. Die financiën interesseren me totaal niet financiële achtergrond is mijn zaak niet. Ik voel me nu als een werknemer die in dienst is bij Philips. In de eerste maan den waren wij er allemaal zonder uit zondering zeer nauw bij betrokken, maar nu het project eenmaal van de grond is, wil ik mij uitsluitend bezig houden met schaatsen.” Ander gevoel (Van onze sportredactie) Sippie Tigchelaar: misverstand. af- je- oe- kon nog ■erd ge- 34 31 29 29 29 29 29 28 27 26 24 24 21 21 21 20 19 19 18 18 8 8 8 8 BRANBU. Een vreemd misverstand tussen starter Per Sandli en coach Maarse was er de oorzaak van dat Sippie Tigchelaar de slechtste tijd op de 1000 meter kreeg toegewezen. Hasse Börjes (links) en Ard Schenk tijdens de huldiging. 40.62 (2) 41.19 (5) 40.38 (1) 41.39 (7) 41.79 (8) 39.70 (2) 1.22.71 (1) 39.43 (1) 1.22.98 (2) 39.95 (3) 1.23.23 (4) (1) (2) (6) (2) O) 7.22.27 (1) 7.24.28 (2) 7.28.11 (4) 7.27.85 (3) 7.34.77 (7) (1) (3) (5) (6) (8) (2) 2.03.03 (1) 2.05.03 (2) 2.05.39 (4) 2.06.58 (5) 2.06.61 (6) 39.30 (1) 39.39 (2) 40.19 (4) (1) (3) (4) (2) (5) 15.23.26 (1) 15.28.50 (2) 15.48.60 (8) 15.41.77 (5) 15.37.31 (4) 1.22.98 (1) 161.845 1.23.57 (4) 162.095 1.23.20(2) 163.355 172.020 173.720 174.418 175.390 176.336 185.117 188.161 188.809 196.627 191.631 193.580 195.163 van 7an 1. oe- de het iten erk ch- ou- ina :el- ian te en- RS ber NA eis ers, iran na eis ers, gen :hts hof ,oe- irin en- svas ede on- ters unt stil jer- erd het 1 -0. SP EC sch les te- ust »t, ilse 1 -1. □u- lijk oe- erd ;rst vv len 1 1 nk, vas :ri- zan Jan Bols in actie op de 5000 meter. Negatief saldo ISSL in Gothenburg opgevoerd ran poen, niet rijzen buren het it de t ons open onze een rs te 44.3 44.9 45.6 44.9 45.9 47.0 (18) 47.9 (22) Volgens de starter zou Sippie drie valse starts hebben veroorzaakt en de interna tionale regel zegt dan dat de rijdster eruit ligt. Zowel Maarse als Sippie verklaarden na afloop echter nadrukkelijk, dat zij dachten dat Sippie maar twee valse starts had veroorzaakt. Starter Sandli was echter zeer positief in zijn bewering dat Sippie drie valse starts had veroorzaakt. Maarse: „De starter is de enige die de dienst uitmaakt. Als. hij zegt dat Sippie de schuldige was, dan is dat zo”. Sippie zelf was na afloop erg nuchter. „Als de starter zegt dat het er drie waren dan zal dat wel zo zijn. Ik meende ook van twee, maar ja zo is het leven nu eenmaal”. 2.18.3 2.21.8 2.22.7 2.23.2 2.23.8 2.21.6 2.26.4 (12) 1.30.58 1.31.55 1.32.56 1.31.04 1.32.97 1.41.13 (24) 1.35.34 (14) 4.56.56 (3) 5.01.31 (4) 4.56.17 (2) 5.14.84 (14) 5.07.88 (9) 4.52.89 (1) 5.04.76 (6) De rijdersraad van de ISSL, die wordt gevormd door Kees Verkerk en Roar Grönvold, gaat de komende da gen gesprekken voeren met Edgar Neely over uitbreiding van de prof- ploeg. Op het verlanglijstje van de ISSL staan onder meer de namen van Sten Stensen, Goeran Claesson, Jos Valentijn en de Amerikaanse sprinter Dan Immerfall. Eddy Verheijen en Ard Schenk volgen het advies van Anton Huiskes op en zullen in de eerste week van maart niet deelnemen aan de record- wedstrijden in Savallen, waardoor het toernooi op losse schroeven komt te staan. Na de revanches van het wereldkampioenschap in Den Haag (24 en 25 februari) willen Schenk en Verheijen zich volledig richten op hun studie. Roar Groenveld, die in het eindklasse ment achter Schenk en Bols eindigde. Opvallend knap was de tijd (2.05,03) van Jan Bols op de 1.500 meter, per traditie zijn zwakste afstand. Nu echter bleef hij slechts twee seconden boven de tijd van Senk, wardoor hij op de 10.000 meter slechts zes seconden op Groenveld hoefde goed te maken om de Noor in het eindklassement te passeren. Uiterst matig waren de pretsaties in het sprinterstoernooi, dat met uitzonde ring van het tweegevecht Linkovesi Bjkrjes, geen moment kon boeien. Ook de manier waarop Erhard Keller zich dit weekeinde manifesteerde, weekte veel kritiek los. In zijn contract is een clausule opgenomen, dat de tweevoudige olympische kampioen zich dit seizoen voornamelijk kan concentreren op zijn studie en dat het schaatsen voor hem slechts bijzaak is. Sinds het toernooi om de World Cup in Den Haag heeft de Duitser slechts anderhalf uur op het ijs gestaan. (Van onze sportredactie) GOTHENBURG. Edgar Neely heeft gistermiddag op wel erg pijnlij ke wijze moeten ervaren op welk glas ijs hij zich heeft begeven met de oprichting van de ISSL. Op de mijl bleven alle acht rijders onder de 2.07. Een duidelijke winst ten opzichte van het Europese titelgevecht in Skiën, toen Verheyen laatste werd in 2.09,95 en Schenk die afstand won in 2.04,80. Een rechtstreekse gevolg van de aanzienlijk opgevoerde tempotraining bij vooral de vier Nederlandse rijders. Maar ook op de vijf kilometer werden voortreffelijke tijden gerealiseerd. Van de acht rijders bleven er vijf (onder wie Schenk, Bols en Verkerk) ruim onder de 7.30. Een duidelijke tegenvaller daaren tegen was de zwakke tweede dag van inspireren, dat je ook op zo’n tien kilo meter maximaal doorgaat.” Voornamelijk daarin is het ook te wijten, dat Ard Schenk na zijn briljante 2.03,03 op de 1.500 meter (nieuw baanre cord) in zijn tien kilometerrit tegen Jan Bols niet verder reikte dan de toch nog alleszins goede tijd van 15.23,26. Een tijd die de snelste was van de vier séances, waardoor Ard Schenk, dit in tegenstel ling tot in Skiën, drie van de vier afstanden op zijn naam bracht. Want na zijn verrassende verlies op de 500 meter overbrugde hij zaterdagmiddag de vijf kilometer in de winnende tijd van 7.22,27. Een erg zwak toernooi reed Eddy Ver heyen, die als excuus mocht aanvoeren dat hij erg veel hinder ondervond van ontstoken slijmbeurzen in de knieholte Huiskes had hem geadviseerd zich te laten opereren was in feite de enige dissonant bij de all-rounders. (Van onze sportredactie) BRANDBU. In de spookjesachtig mooie omgeving van het hoog in de Noorse bergen gelegen Brandbu, waar een stralende zon uitbundig over de met een laag wit sneeuwdek aangeklede berg schijnt, is het internationale dames- schaatsen inderdaad geworden tot wat de Nederlandse damescoach Gerard Maarse vorige week al voorspelde: een internationale korfballerij. Gevreesd moet worden dat Nederland de komende jaren een onaantastbare positie gaat in nemen. Problemen waren er zaterdag ook rond de dopingcontrole. Jan Bols, die samen met Erhard Keller voor deze controle was aangewezen, wei gerde aanvankelijk zijn medewerking te verlenen, omdat de flesjes niet duegdelijk konden worden afgesloten. Pas na herhaald aandringen, maar wel onder protest, deed Jan Bols uiteindelijk zijn plasje. De prolongatie van de Eurpese titel was voor niemand een verrassing, behal ve dan voor Atje zelf, want op de vraag of ze dit inderdaad had verwacht, was het stereotiepe antwoord: „Ik had dit niet verwacht. Vorig jaar heb ik alles gewonnen en ik dacht dat dat dit jaar niet weer kon. Maar de Russinnen zijn me erg tegengevallen en daardoor heb ik het nu nog gemakkelijker gehad dan vorig jaar in Inzell.” Al na de eerste dag stond vast dat Atje Keulen-Deelstra opnieuw de sterk ste vrouw op de schaats in Europa zou worden. In een dichte sneeuwbui raffel de ze de 500 meter af in 44.3 en alleen Monika Pflug en Trijnie Rep konden met 44.9 enigszins in haar spoor blijven. Op de 1500 meter besliste Atje echter op abrupte wijze het toernooi. Formidabel Met vijf hechtingen in zijn voor hoofd en een totaal vernielde bril, keerde de Amerikaan gistermiddag te rug in ’t Nya Ullevi-stadion, waar hij een uur daarvoor direct na de huldi ging van de 5.000 meter met zijn hoofd tegen de ijsvloer was geslagen. Totaal versuft ging hij op het hoogste schavot van het erepodium zitten waarna Anton Huiskes en dr. Cees Lap zich over hem ontfermden. Het enige land dat Nederland tegen spel had kunnen bieden, Rusland, ging in dit toernooi af als de bekende gieter. De Russen, die vorig jaar in Inzell nog de tweede tot en met de zevende plaats bezetten, kwamen nu niet verder dan een derde plaats voor Nina Statkevitsj. Toch wilde coach Yevgeni Krasilnikov niet spreken van een afgang van zijn ploeg. „Kijk”, zegt hij, „jullie Hollanders moeten niet zo hoog van de toren bla zen, omdat jullie toevallig dit keer ge wonnen hebben. In Leningrad, toen wij alles wonnen, zeiden we toch ook niet dat het Nederlandse schaatsenrijden niets meer voorstelde. Ik geef toe dat we erg laat naar Noorwegen zijn gekomen (drie dagen voor het Europese kampi oenschap) waardoor onze meisjes niet voldoende acclimatiseren, maar voor ons is Brandbu niet zo belangrijk. Pas in Strömsund, tijdens de wereldkampioen schappen, zullen onze meisjes hun top bereikt hebben. Dan zal Rusland zijn ware gezicht laten zien, kom den nog eens een keertje praten.” Dappere woorden van Kraskolnikov, maar de feiten wezen duidelijk naar een Nederlandse overmacht. Atje Keulen- Deelstra had zich onbetwist de sterkste getoond van het Europese gezelschap dat op het knusse baantje van Brandbu in actie kwam. Slechts een formidabele prestatie van Sippie Tigchelaar op de drie kilometer weerhield Atje ervan de concurrentie haar wil volledig op te dringen. De overheersing en superioriteit van de 34-jarige Friezin was er nauwe lijks minder om. Atje Keulen in de lauwerkrans. Links Trijnie Rep (2) en Nina Statkevitsj (3). entourage hier. Als de marinejongens hier niet waren geweest, was er hele maal geen sfeer en publiek geweest. Het zegt me eigenlijk niets méér dan de wedstrijden om de IJsselcup.” Maar het moet toch voldoening schen ken te weten dat als Atje stopt en dat zal toch ééns gebeuren jij een riant uitzicht hebt op de titels? „Als Atje stopt ja, maar ik denk dat ik er eerder mee uitschei dan Atje.” De oranje-overheersing had nog groter kunnen zijn als Sippie Tigchelaar niet driemaal vals was gestart op de 1000 meter. Ze kreeg de tijd van de slechtste deelnemer (de plaatselijke favoriete Ce cile Funnemark) toegewezen en duikelde daardoor naar de elfde plaats. Met Elly van de Brom op de zevende plaats en de wat teleurstellende debu tante Sijtje van der Lende op de der tiende plaats overheerste Nederland ech ter al royaal. Té royaal naar het oordeel van coach Maarse. Edgar Neely, een van de leiders van de ISSL, heeft de laatste week bij her haling uitgeroepen dat de ISSL te allen tijde bereid is te praten over een vorm van samenwerking met de ISU. Dit wee keinde in Gothenburg herhaalde hij het nog eens. „Tot twee keer toe, de laatste keer drie weken geleden, heeft de ISSL een brief gestuurd aan de ISU. Daarin hebben wj gedetailleerde voorstellen ge daan, maar op die brieven hebben wij nooit antwoord gekregen. De manier waarop de ISU ons probeert dood te zwijgen, is fnuikend voor de schaats sport. De ISU hoopt serieus dat wij naar de bliksem gaan, maar wij gaan de eerstkomende drie jaar gewoon door. Zoals de ISU nu handelt, houden ze de mensen van de baan.” De haatcampagne van de ISU tegen de ISSL heeft in dit woelige schaatsseizoen in elk geval tot het resultaat geleid, dat de belangstelling over de gehele lijn aanmerkelijk is gedaald. Ook in Gothen burg passeerden niet meer dan 12.000 toeschouwers de toegangshekken van het Nya Ullevi-Stadion. En dat zijn er dan, 57.000 minder dan twee jaar geleden toen Ard Schenk in Gothenburg zijn tweede wereldtitel binnenhaalde. Er zal op korte termijn veel moeten veranderen, wil het hardrijden op de schaats nog ooit weer een deel van die popularietit terugwinnen. Hoewel het aantal bezoekers in de Zweedse haven stad ver boven de verwachtingen lag, heeft de ISSL nauwelijks enige levens vatbaarheid. Zeker financieel niet, want ook dit weekeinde is het negatieve saldo opnieuw sterk opgelopen. Alles wijst er desondanks op, dat de ISSL ook volgend seizoen rustig door zal gaan, maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat het finan cieel verantwoord is. Hoewel het ook in dat opzicht moeilijk oordelen is, omdat uit belastingtechnisch oogpunt de schade nog wel eens enorm zou kunnen mee vallen. Bovendien weigert Edgar Neely daaromtrent ook maar iets te onthullen. Hetgeen de hele materie alleen maar raadselachtiger en ingewikkelder maakt. Zodra de Amerikaan met financiële vragen geconfronteerd wordt, haalt hij niet begrijpend de schouders op. Of roept hij, zoals zaterdagmiddag in Gothenburg, „I hate you.” Er is duidelijk sprake van een uitterst geprikkelde stemming. Zo wel bij de leiders van de ISSL als bij sommige rijders, wier prestaties door alle problemen volledig naar de achter grond worden verdrongen. Daarom was het antwoord van Schenk op de vraag wat hij met zijn verdiende geld (in totaal 105.000) gaat doen ook niet zo verwonderlijk. „Als dat de enige, vraag is, begrijp ik niet waarom wij hier twee dagen geschaatst hebben”, was zijn reac tie. BRANDBU De resultaten van de wedstrijden om het Europees kampioen en pun- GOTHENBURG De resultaten van de klassementsrijders in het wereld kampioenschap voor profs z(jn (resp. 500, 5000. 1500 en 10.000 meter en punten totaal): 1. Ard Schenk (Ned) 2. Jan Bols (Ned) 3. Roar Grönvold (Noorw) 6. Kees Verkerk (Ned) 8. Eddy Verheyen (Ned) De resultaten bjj de sprinters (resp. 500, 1000, 500 en 1000 meter en punten totaal): 1. Hasse Börjes (Zwe) 2. Leo Linkovesi (Finl) 3. Erhard Keller (Wdld) schap schaatsenrijden voor dames zijn (resp. 500, 1500, 1000, 3000 meter ten): 1. Atje Keulen (Ned) 2. Trjjnie Rep (Ned) 3. Nina Statkevitsj (Rusl) 4. Monika Pflug (Wdld) 7. Elly v. d. Brom (Ned) 11. Sippie Tigchelaar (Ned) 13. Sijtje v. d. Lende (Ned) Sippie Tigchelaar werd op de 1000 meter teruggezet wegens het maken drie valse starts. Zjj kreeg de tyd van de Noorse Funnemark (laatste) toege wezen. Hetzelfde overkwam Ute Dix (Odld) op de 500 meter. „Natuurlijk ben ik erg blij met deze □restaties. Daar hoef ik verder weinig over te zeggen. Maar ik ben ook erg blij dat er toch nog een Russin op het erepodium is gekomen en ik ben ook erg gelukkig met het goede rijden van Si- grid Sundby en Monika Pflug. Anders hadden we helemaal geen concurrentie meer. We zijn nog nooit zo sterk ge weest als dit jaar.” Toch geeft ook Ard Schenk, die zater dag op de 500 meter in een rechtstreeks gevecht met Roar Groenvold verrassend werd verslagen, volmondig toe, dat al die problemen van wezenlijke i nvloed zijn geweest op zijn prestaties. „Via de pers word je telkens weer geconfron teerd met de rivaliteit tussen de profs en de amateurs. En met al die andere zaken is het gewoon moeilijk om tot de kern van de zaak (prestaties) door te dringen. Ik wil ook best toegeven, dat ik twee jaar geleden beter in vorm was dan nu. Waarbij natuurlijk ook nog komt, dat je inmiddels gewend bent geraakt aan de wetenschap dat je toch gaat winnen. En dan is het soms wel heel erg moeilijk om jezelf zodanig te rijdend zette ze een tijd van 2.18.3 op de klokken en verpulverde daarmee elke nog aanwezige buitenlandse illusie. Atje kon dus zeker zijn van prolonga tie van haar titel. Wie echter de volgen de dag Atje voor de start van de 1000 meter tegen Monika Pflug zag kon am per geloven dat daar een zekere Europe se kampioene aan de start stond. Hyper nerveus, het gelaat strak en wit wegge trokken, staarde ze wezenloos voor zich uit. Desondanks was Monika Pflug lang niet opgewassen tegen de fel vechtende „wat al te fel”, zei Gerard Maarse Atje. Met een halve seconde achterstand moest de Olympisch kampioene ervaren dat er tegen de huidige Atje geen kruid gewassen is. Het was echter wederom Trijnie Rep die Atje vergezelde op weg naar het erepodium. De kittige Oost- zaanse toonde zich een ware kroonprin ses door driemaal eremetaal op een afstand te halen. Het betekende voor Trijnie de tweede plaats in het algemeen klassement en voor de eerste maal in haar schaatscarrière mocht ze op het internationale ereplatform plaats nemen Trijnie later: „Het klinkt misschien gek maar het zegt me niet zoveel. Ik had gedacht dat' ik een heel ander gevoel zou hebben. Misschien komt dat ook wel door de

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13