h Russen vormen klasse apart DELTALLOYD VIEL NA START TERUG STERKE Droom van mysterieuze flip Finale werd formaliteit Prinsen niet gestart Oppositie legde net in Ronde Andalusië af tegen BWB-leiders S' G Opnieuw zege EMIEL PUTTEMANS LIEP Wereldrecord WEER SNELLER DAN OOIT Margaret Court niet te stuiten Beekman te vroeg verstoord Shane Gould Fittipaldi at at f I VULTINK ZATERDAG AL KAMPIOEN KADER 47/2 Wielend in België bleef uit MA MAANDAG 1 2 FEBRUARI 1973 14 Rehabilitatie 9 B w I (Van onze sportredactie) Jan Krekels: tweede. Maar toen Beekman, die vooral uit zijn eerste, opmerkelijke winstpartij te gen Van der Smissen eerst alle „zwak keren” terugwees en vervolgens dus ook Bessems, sloeg de gereserveerdheid om in bewondering, temeer omdat er een duidelijk progressieve lijn in zijn presta ties zat tegenslagen met diep gefronst voorhoofd maar verder uiterst sportief en later ook vol humor, opving. Spanjaard Gomez Lucas een sleutelbeen- breuk en de Belg Houlbrechts een diepe wond aan de pols opliep. De uitslag 1. Van Linden (Bel) 36 min 23 sec. 2. Krekels (Ned) 3. Godefroot (Bel), 4. Cuevas (Sp), 5. Wagtmans (Ned), Pustjens (Ned), 7. Spetgens (Ned), 8. Koeken (Ned), 9. Vrancken (Ned), 10. De Koningh (Ned), 11. van Pol (Ned). Ploe- genklassement: 1. Canada Dry, 2. Rocado, 3. Flandria, 4. La Casera. 5. Kas. BRUSSEL. Niet de opstandig ge worden leden, maar de bestuurders van de Belgische Wider Bond (BWB) zijn de grote winnaars geworden van de jaar vergadering. De officials zaten allemaal nog op hun stoe’ toen de uitputtende bijeenkomst over het financiële beheer was afgelopen want onder de afgevaar digden bleken weinig echte durvers. Een beeld uit de sensationele eerste set tussen Deltalloyd en CSKA. Valkenburg (links) smasht door de handen van Polishuk. Tv 14- 2f veen Akri Most 15- 6, 2. A! trip vast tege raet Di zien hers een nat spel nu zett H/ HOC blijv VC De woei had kant uitvi HOC twee guns lem beho Tv 14-21 KNS tia 1 diac 2). St: Juve Star: Noor ichei In dubt stoei stere 55— helft Bij 1 ten scho dwe en 1 Tops De snel geze door spro: zich thui: van 28. I tot v tegei 35 a de 1< des meet wins onve Held gens thuis onov gen. Veer met Ee blijk stuit van den Al v Chri: Maai een ploej karv DSS eind: BETA PELL Eerste Feyer SC Ca NEC-, FC U PSV-1 Haart AZ '6' ZATE KNVI 2e kla ASW1 CSVE Geino te kla Bl. W VEW- te kla Oppe: Bes. 3 Kerm BASE Herer Bona Fiat S Trans „En al ging het daarna een hele tijd niet best, toen ik eenmaal (na 15 beurten) op 369 stond, had Van Nijnatten er nog maar 136. Toen evenwel kwam deze onbereken bare Brabander opeens met reeksen van 105 en 96 in kansrijke positie, hoewel...: „Ik stond op winst, nog zeker drie keer, bij 371, 386 en 392. En dan ineens zo’n rot-missertje”, aldus Beekman, die nog nimmer tevoren in zijn carrière zo dicht bij de top van het 47-2 kwam en de De 1500 meter dames was de laatste wedstrijd van de Australische kampi oenschappen, waarin vier nationale re cords werden gebroken. Linda Young legde de 100 meter rugslag af in 1.07,4 minuut. Mike Wenden veroverde voor de zesde maal de Australische titel op de 100 meter vrije slag, ditmaal met een tijd van 53.6 seconden. De vierde beste Australische tujd was voor Olympisch kampioene Beverly Whitfield, die de 200 meter schoolslag aflegde in 2.42.9 minu ten. Shane Gould veroverde op deze kampioenschappen in totaal zes titels. Naast 1500 meter won zij de 100 meter de 200 meter en de 400 meter vrije slag (59.6, 2.09,3 en 4.31.3). De 100 meter vlinderslag (1.04.4), de 200 meter en de 400 meter wisselslag (2.28.5 en 5.08.8). toch op 345 naderbij komen. Een onno zel „klotsje” deed het jonge talent uit St-Willebrord vervolgens op 399 op nieuw stranden. Die kans liet de gerou tineerde Vultink zich natuurlijk niet ontgaan. 's Avonds, tegen Bessems, een treffen dat tevoren eigenlijk als finalepartij was geprogrammeerd, waren er voor Vultink nauwelijks problemen, wat Bessems zelf al onderkend had: „Het was een verlo ren zaak waarvoor ik streed. Ik was naar Neede gekomen om eerste te wor den en die kans was weg.” Beekman leek toen op de andere tafel onderweg naar zijn finaleplaats-met-ge- lijke-kansen, die de weinige tot dit late uur gebleven toeschouwers in de Needse Harmonie hem eigenlijk allemaal best gunden. „Na drie beurten had ik al 175 pun ten”, verzuchtte de Amsterdammer later. Reactie van Ceulaers: „Toen ik van mijn bezoek terugkwam vond ik een tweede inspectie noodzakelijk om de rennerskeuken zo goed mogelijk in te richten”. Met dat antwoord nam de afgevaardigde genoegen en op die ma nier liet iedereen zich op onbegrijpelijke wijze met een kluitje in het riet sturen. Ook door voorzitter Moyson, de man die dubbel gedeclareerd zou hebben (bij de internationale organisatie UCI en BWB) na buitenlandse trips. Verdediging van Moyson: „Niet de UCI vergoedt de door u bedoelde kosten maar het organiseren de land”. NEEDE. Om vijf over twee zaterdagnacht gleed er een glimlach over het gezicht van Bert van Nijnatten. De lange biljarter uit Steenbergen, zelf kansloos maar nog wel in de zorgen vanwege zijn degradatiegevaarlijk moyenne, had het klaargespeeld •en op dit nachtelijk uur even onverwachte als beslissende wending te geven aan het kampioenschap van Nederland ankerkader 47-2. Zijn zwaarbevochten zege op Flip Beekman, wiens naam niettemin aan dit toernooi verbonden zal blijven als die van een soort „mystery man”, bracht de nationale titel evenals vorig jaar voortij dig weer in het bezit van Hans Vultink, die zelfs bij een eventuele, overigens onwaarschijnlijke nederlaag, via een niet meer overtrefbaar algemeen gemiddelde kampioen zou zijn geweest. Dat alles was, gezien de voorgeschie denis, op zichzelf natuurlijk allerminst een verrassing. Wél dat het toch nog op dit tijdstip gebeurde, na een biljartdag vol dramatische verwikkelingen. Niets immers scheen een finaleplaats en dan een finaleplaats waarin hij, in het bezit van de maximale winst, zijn kansen nog wel degelijk in eigen hand zou hebben voor Beekman nog In de weg te staan, nadat de Amsterdammer zaterdagmiddag Bessems had verslagen. Het was de bevestiging van het voortdu rend toenemende zelfvertrouwen en vooral het steeds sterker wordende ka- derspel van Beekman wiens verrichtin gen de eerste dagen nogal argwanend en naar later bleek ten onrechte wat geringschattend waren gevolgd. 7.57,6 lag ruim binnen de limiet van 8.04,0 en slechts 0,2 seconden boven het nationaal record van de nu teleurstel lende Egbert Nijstad. Opmerkelijk was de kwaliteit bij het hoogspringen voor dames. Zowel Mieke van Doorn, Ria Ahlers ei Annemieke Bouma overschreden de limiethoogte van 1,78 meter; slechts één centimeter onder Ria Ahlers’ nationaal record. Niet onverwacht kwamen de scherpe sprint- tijden. Sammy Monsels en Raymond Heerenveen, die beiden deze avond een razendsnelle zij het met de hand ge klokte 6,6 seconden liepen hebben de beste kansen voor afvaardigng naar Rotterdam. Eddy Monsels en Piet Tam- minga zullen vermoedelijk om de derde plaats gaan strijden. Bij de dames bleef uiteraard Wilma van Gool-Van de Berg met 7,3 seconden ruimschoots onder de limiet van 7,5 seconden, die Mieke Sterk op de horden met 8,4 seconden ook al goed voor een limiettijd evenaarde. Poulewinnaar zoneter meer. De „finale” Vultink-Beekman werd door dit alles natuurlijk een formaliteit, waarvoor de kampioen slechts drie beurten nodig had. De derde plaats was, dank zij een beter gemiddelde dan dat van Van der Smissen, voor Bessems, die in de laatste partij Van Nijnatten ver sloeg: 400-90. En toen lachte Van Nij natten niet meer. De dertien beurten betekenden voor hem namelijk degrada tie uit de ereklasse. De pas 20-jarige Nijmeganaar Eltjo Schutter kwam bij het polshoog natuur lijk niet in aanmerking voor Rotterdam, maar de wijze waarop hij het indoorre- cord (4,50 meter) van Bert Krijnen ver pulverde was imposant. Het nationaal record staat nu op 4,60 meter. De grote aanval bleef uit, ook al kwamen er de afgelopen tijd merkwaar dige cijfers in de openbaarheid. Toen daarnaar geïnformeerd kon worden, ADELAIDE. Shane Gould, de Au stralische zwemster die In München drie gouden medailles veroverde, beeft zon dag tijdens de Australische zwemkampi- oenschappen in Adelaide, als eerste vrouw ter wereld de zeventien minuten grens op de 1500 meter vrije slag door broken. Shane Gould maakte een tijd van 16 minuten en 56.9 seconden, wat uiteraard een nieuw wereldrecord bete kent. Het oude wereldrecord stond sedert december 1971 met 17.00.6 reeds op naam van Shane Gould. hielden de meeste afgevaardigden als bij toverslag hun mond en werden er toch nog vragen gesteld, dan weerden de bondsautoriteiten die zo slagvaardig af dat de discussie acuut sloot. Bijvoorbeeld toen een van de zeldzame dapperen in de zaal aan Frans Ceulaers, secretaris van de sportcommissie, vroeg waarom hij vorig jaar 50.000 frank (3.500 gulden) nodig had voor een oriëntatiebezoek aan Gap in verband met de wereldkampi oenschappen. MIAMI. Margaret Court lijkt op dit moment niet te verslaan. Zij drong door in de finale van het Virginia Slim- toernooi via een zege op Rosemary Ca sals: 7-5, 6-0. Betty Stöve drong samen met Francoise Durr door tot de finale in het damesdubbel. Zij komen daarin uit tegen Billy Jelan King en Rosemary Casals. Rod Laver, als eerste geplaatst in het toernooi om het kampioenschap van de VS voor profs, is in de kwartfinales uitgeschakeld door de Zuidafrikaan Bob Maud. Maud werd in de halve finales uitgeschakeld door Stan Smith. Fittipaldi nam direct na de start al de leiding om die niet meer af te staan. Tot de vroege pechvogels behoorde de Zweedse Lotusrijder Ronnie Peterson, snelste in de training. Reeds na twintig van de veertig te rijden ronden had leider Fittipaldi een voorsprong van 13,5 seconde op Jackie Stewart. Dennis Hul- me volgde op 22 seconden. Tot grote geestdrift van de ruim 100.000 toeschou wers kwam de zege van hun 26-jarige landgenoot geen moment In gevaar. Uiter mate regelmatig reed htf zijn rondjes op het 7960 meter lange circuit. Zo snel ging het, dat slechts Stewart en Hulme in dezelfde ronde finishten als de win naar. De zege in zijn woonplaats Sao Paulo is de achtste triomf van Fittipaldi in een Grand Prix tellend voor de wereldtitel der coureurs in de laatste twee-en-half jaar. (Van onze sportredactie) FÜENGIROLA. Voor Wim Prinsen was de Ronde van Andalusië al voorbij voor hij begonnen was. De kleine Bra bander viel tijdens een trainingsrit en hield daar zware hoofdpijn aan over. Op het laatste moment verving ploegleider Ton Vissers hem door Jo van Pol. In het eerste weekend van de Spaanse ronde, was er geen overwinning voor de Neder landers weggelegd. Jan Krekels was daar in de eerste echte etappe wel heel dicht bij. In de eindsprint van de rit in lijn van Malaga naar Fuengirol.a (30 km.) moet hij in de sprint zijn meerdere erkennen in de Belg Rik van Linden, die eerder op de dag reeds de proloog, een criterium van 12 rondjes van 2 kilometer, op zijn naam had geschreven. De eerste rit werd op enkele honder den meters van de eindstreep ontsierd door een massale valpartij, waarbij de (Van onze sportredactie) LEIDEN. Tot twee keer toe Hep hij een ereronde, beide malen hartstochte lijk toegejuichd door het talrijke publiek in de Leidse Groenoordhal: Emiel Putte mans, de met 7.45.2 nieuwe wereldre cordhouder op de 3000 meter indoor. Dezelfde Belg die in München eerst op het laatste rechte stuk van de tien kilometer moest capituleren voor die ongelooflijk felle eindsprint van de Fin Lasse Viren. Dezelfde Belg die kort na de Olympische Spelen tot een nog in drukwekkender explosie kwam. Op de drie en vijf kilometer en op de drie mijl liep de 25-jarige Emiel Puttemans naar tijden waartoe zelfs Lasse Viren niet in staat was. Het leverde de Belgische tuin man even zovele wereldrecords op. De Leidse organisatoren hadden op een nieuwe stunt van Puttemans gehoopt. De hoop werd levendiger toen in de eerste serie van de drie kilometer Puttemans’ landgenoot WiUy Polleunls haast spelen derwijs naar een winnende tijd van 7.52.6 Hep; slechts 5,6 seconden boven het' in 1970 door de Engelsman Wilde gevestigd wereldrecord. Eigenlijk liet Emiel Puttemans het publiek geen moment in onzekerheid omtrent zijn bedoelingen. Qnvoorstel- Jansen, de Jager, Veldhuis, Valken burg, Hoebcer en Trompetter speelden een briljante set, die de Russen totaal in verwarring bracht, want hun grenzeloze onverstoorbaarheid werd zelfs doorbro ken. Met 15-8 pakte voor een enthou siast publiek Deltalloyd de set en tot 5-4 in de tweede hoopte iedereen nog op het wonder, dat echter niet kwam. De te recht gewaarschuwde Moskovieten ver hoogden het tempo en in het Amster damse spel ging de brutaliteit verloren, ook al omdat de eerste bal onvoldoende werd verwerkt, een manco, dat de Rus sen gaandeweg meer punten ging ople veren. 9-8 en 1-15 waren de cijfers waarmee CSKA Moskou de werkelijke krachtsverhoudingen blootlegde, maar met ook in de tweede en derde set vaak bijzonder sterk Nederlands tegenspel. Overigens had Deltalloyd zich zaterdag avond al gerehabiliteerd voor het mati ge spel tegen Rode Ster, want in drie sets werd Panini Modena kansloos gela ten (15-8, 11 en 4). De Tsjechen, die met precies dezelfde cijfers van Panini won nen, bleken in de titanenstrijd tegen CSKA ver in de minderheid, ofschoon zij toch ook van vele wateren gewassen zijn. Voor de Russen was dit duidelijk hét zware karwei, dat geklaard moest worden, gezien hun opperste concentra tie en de feilloze manier, waarop de Praagse steraanvallers Vapenka, Pene en Groessl aan banden werden gelegd. De vergadering nam er wonderwel genoegen mee, en wenste de b-vraag (is er daarnaast tóch nog bij de BWB gedeclareerd?) niet te stellen Sterker: het bondsbestuur kreeg jaarverslag en begroting (waarop een post van 63.000 gulden voor reiskosten van de officials) goedgekeurd nadat penningmeester Kint bij aanmerkingen een zo grote lawine van cijfers deed losbarsten dat het ie dereen duizelde. Een voorzitter Moyson buitte de situatie psychologisch uit met een voltreffer. „Stemmen over onze be groting duurt te lang”, redeneerde hij. „Wilt u daarom met handgeklap kenbaar maken of u het er mee eens bent”. Met een triomfantelijke blik namen de BWB-leiders de ovatte in ontvangst. De toen uitgeschakelde Bessems: „Beekman kon alles vanmiddag. Hij speelde me finaal weg in de laatste drie beurten (met series van 94, 126 en 134). Zelf heb ik de partij, dacht ik, al in het begin uit handen gegeven.” Van der Smissen zorgde tegelijkertijd op de andere tafel bijna voor een zeker zo grote sensatie. Tegenstander Vultink raakte namelijk na een al in de tweede beurt gescoorde, weer veelbelovende reeks van 173, het ritme volledig kwijt. Van der Smissen intussen, toch nog een goede klassering en in elk geval een verbeterd moyenne bespeurend, was na acht beurten met 378 caramboles al bijna aan de finish, (Vultink had er toen 203!), maar zag daarna zijn opponent CSKA Moskou bewees evenals kortgeleden in Lefozig, ’s werelds sterkste clubteam te bezitten en zij zijn ook het verst gevor derd in de voortdurende tweestrijd tus sen de aanvaller en zijn blokkering. Hun soms ongrijpbare combinaties voor het net verwijzen echter naar een enorme trainingsarbeid en stoelen verder op een feilloze pass. Verdedigend beschikken al le Russen over een moeilijk te verwer ken opslag en een ijzeren hoge blokke ring, wat alle ploegen in Amstelveen tot hun schade hebben ondervonden. Toch vend Deltalloyd/AMVJ in de eerste set het wapen: onbevangenheid en een even snslle, gevarieerde aanval en dat kon, want vrijwel iedere Amsterdamse pass bereikte in die fase de spelverdeler. Achtereenvolgens 11, 8 en 5 punten legden zij de Russische machinerie in de weg, die op sublieme wijze door één spelverdeler (Starounski tegen Delta lloyd in een verdienstelijke aanvallers- rol!) werd gevoed. Naast de uitzonderlij ke aanvallende capaciteiten van Poli schuk en Tchoulak is de homogeniteit van het hele team de pijler voor hun vermogen tot combinaties. De manier waarop CSKA en in iets mindere mate ook Rode Ster Praag hun spelopbouw demonstreerden hebben in Amstelveen het volleybal een dimensie erbij gege ven, die voor de Nederlandse top zeker niet buiten bereik ligt, als men er ten minste de practische „studie” voor over heeft. SAO PAULO. De Braziliaan Emer son Fittipaldi heeft zondag op het circuit van Interlagos bij Sao Paulo ook de tweede wedstrijd voor de competitie om het wereldkampioenschap der coureurs (Formule 1-renwagens) gewonnen. Met een Lotus zegevierde de wereldkampioen van 1972 in de grote prijs van Brazilië. Twee weken geleden bracht hij de Ar gentijnse Grand Prix op zijn naam. De titelhouder voert het klassement voor het wereldkampioenschap aan met acht tien punten. De Schot Jackie Stewart staat met tien punten op de tweede plaats. baar hard vertrok hij voor de driedui zend meter. Hoe snel het ging, bewees de tussentijd op die 1500 meter, waar door Puttemans 3 minuten en 48 secon den werden geklokt Eén seconde boven de limiet voor de 1500 meter. Puttemans’ voorsprong bedroeg toen al zo’n halve baan. Sterker nog, toen Puttemans fi nishte, dacht hij even dat hij nog een ronde te gaan had. „Dat was een ronde van eenzelfde allure geworden, want ik had nog genoeg over”, vertelde de Belg kort nadat hij had gehoord dat hij met zijn tijd van 7.45.2 het oude wereldre cord met liefst 1.8 seconde had verbe terd. Een zaak die de ruimschoots vrije tijd en dus trainingstijd genietende Belg uiteraard deugd deed, maar die hem niet verbaasde. Ik wist dat het binnen m’n mogelijkheden lag”, aldus de favoriet voor die Europese kampioenschappen van Rotterdam, die de organisatoren van dit atletiekfestijn echter in onzekerheid hield. „Ik weet niet of ik naar Rotter dam kom. Ik heb een enorm druk baan- seizoen voor de boeg. Daar wil ik nog betere tijden maken dan in het afgelo pen seizoen”, klonk het. Een Belgisch feest dus in Leiden. Toch was er ook een redelijke Nederlandse oogst. Jos Hermans was kansloos tegen Polleunis en Ornelis, maar zijn tijd van (Van onze volleybalmedewerker) AMSTELVEEN. Drie dage grandioos volleybal in Amatelvee. kwamen zondagavond ten einde nt een unieke halve finale van de Europa-cup voor landskampioenen Dat Deltalloyd/AMVJ als Neder landse vertegenwoordiging niet in is geslaagd om de finalepoule in Antwerpen te bereiken doet daa" verder niets toe of af. Integendeel want de Amsterdammers zorgden in de laatste wedstrijd van het toer nooi voor een onverwacht hoogte punt door CSKA Moskou naar een geregelde setnederlaag te spelen, maar de (veel te onregelmatige) kennismaking met het spel van Oosteuropese ploegen doen toch het vermoeden rijzen, dat hier voor het Westen onbereikbare zaken aan de orde zijn. '7 ■‘fT. te j-.' te i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 14