Vernielzucht bij "g Poging om gebouw met fluorinstallatie bank in an Velsen-Noord van pompstation Santpoort te kraken Derde cyclus avond trok grotere belangstelling Zucht van verlichting in Heemskerk naar beneden Politie vraagt Vechtpartij in Breestraat C.v.-pijp kwam door windstoot ra Onderweg met gestolen koper F ARCAS UITZENDBUREAU 'V*<or kantönfpersoneèl inlichtingen 1 SS Wira - Maandag 19 februari eerste paal complex De Jansheeren rally» I a S3 5 4 WATERLEIDINGBEDRIJF BRACHT STALEN PANTSER AAN Werken van Schumann en Brahms politie ingesloten Ds. J. Bouwman naar VERZAMELAARS BESTORMDEN RUILBEURS Velsen-Noord Man met „gekregen” overhemden door j»; TOSSW ^ra, ■■.ra SEra--- .si x ftra MAANDAG 1 2 FEBRUARI 1973 o Rijksvergunning 225 176 1 Kort IJmondnieuws Jubileumgift Tel. 02510 26882 Breestraat 3 E Beverwijk i i ra SANTPOORT. Eerst nu is be kend geworden dat men aan de Wijnoldy Daniëlslaan gepoogd heeft het gebouwtje, waarin de fluoride- ringsinstallatie staat van het Sant- poortse waterpompstation, open te breken. Reeds geruime tijd geleden ontdekten employe’s van het Vel- sense waterbedrijf dat de houten toegangsdeur, waarachter het appa raat geïnstalleerd is, behoorlijk be schadigd was doordat men gepro beerd heeft de deur te vernielen. Over wat precies de bedoelingen van de dader(s) geweest zijn tast men in het duister. Niettemin houdt men er rekening mee dat tegen standers van fluor in het Velsense drinkwater aan het werk zijn ge weest. i '*0i (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK De eerste paal van het gebouwencomplex De Jansheeren wordt maandagmiddag 19 februari geslagen. Het begin van wat over anderhalf jaar een dien stencentrum voor bejaarden, een vernieuwde en uitgebreide biblio theek, de kantoren van de gemeen schapsraad, een grote zaal (plaats voor ongeveer 200 mensen), een dienstwoning voor de nog aan te trekken beheerder en nog te ver huren kantoorruimten moet wor den, is er dan eindelijk. ÈSL* - iqtra uitzendbureau ra wsi In geval van nood bel: POLITIE02550-19019 BRANDWEER 02550-16400 ONGEVALLEN 02550-15400 ra ra Afe -ra; jwi g* |lt4~ 1,1 9' '1 O' «BK ra4»-: BliBH Ril ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) 'i. (Van een onzer verslaggevers) 1“ Het gebouwtje, waarin zich de fluorideringsinstallatie bevindt, met zichtbaar de nieuwe stalen deur. soms (Van een medewerker) 1 |S: zei de er, de jcces. VELSEN-NOORD.Na ruim een jaar zonder predikant te zijn geweest maakte de kerkeraad van de Hervormde Ge meente Velsen-Noord bekend, dat domi nee J..GBouwman uit Ee (Fr.) het be roep naar Velsen-Noord heeft aangeno men. De intrededienst van ds. Bouwman zal vermoedelijk in mei of juni plaats vinden. NCVB. De afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwen bond zal dinsdagavond 13 februari: in gebouw „De Meerpaal” aan de Banjaert- straat in Velsen-Noord haar jaarfeest houden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het winkelpand Vroom en Dreesmann in de Een enthousiast applaus beloonde Har ry Vooren na afloop voor zijn meer dan goede uitleg en zijn fijne pianospel, waaraan de meer dan veertig toehoor ders veel plezier hebben beleefd. idigde irden- g vele >eeck- j ver- ieuwe ar- als eyclub in het (scheid enburg leerder i diens andere m alle Aar- zaliteit op de heer e ver- !r van niging s heer goede aantal s heer d het in de kreeg igebo- (Van een onzer verslaggevers) jool; ntic, Tor City ugh, nui- nan, cke, x>n- Po- ■adlj ien; -W, and, Bot- >ell« dia, am; ionge- kber- zee- door een 1 het igetje nmen 7, t sr was ig van goud Ttrou- ckafa- ien; Bo- Ered >m- Cü- Lo- ho len; lier, Ar- Fa- or- ma rd- inn, lo- rd- rg; slo; Men zag het gebouw in eerste instan tie voor: bejaardensoos, bejaardenzorg, bibliotheek, een grote zaal en kantoorac- comodatie, alsmede een lokaal voor maatschappelijk werk, dat later uit dit plan is verdwenen. naar uit, dat die eerste paal er nooit zou komen. De voorzitter van de Stichting Jansheeren, de heer J. Jongsma, zei vrijdagmiddag in de Boerderij aan de Vrijbrugtlaan: „Moge de bouw voorspoe dig zijn, opdat over anderhalf jaar de droom van jaren werkelijkheid wordt.” Die droom kost dan ongeveer anderhalf miljoen gulden, bijeengebracht door sub sidies, de gemeente, het jubileumfonds van Hoogovens (ongeveer anderhalve ton) en de Stichting Sociaal en Cultureel Ontwikkeling in Heemskerk. (Van een onzer verslaggevers) De heer Jongsma bracht vrijdagmiddag hulde aan die leden van het stichtings bestuur die zich in tijden van nood uitstekend hebben geweerd en de stuur hut niet verlieten. „Onwrikbaar en standvastig waren; de heren Machielse, Bleeker, Van Herpen en Jongsma.” In vijf jaar is er heel wat afgepraat en langzamerhand werd het iedereen duidelijk, dat er moeilijkheden met de financiële mogelijkheden dreigden. De raad ging er zich mee bemoeien. Een keerpunt was de verkoop van het café- restaurant Nijman in 1970. Voorts kwam Hoogovens met een jubileumgift van 150.000 over de brug en in datzelfde jaar werden er nog enkele dingen duide lijk: het complex moest plaats bieden aan de gemeenschapsraad, de bibliotheek en een dienstencentrum voor bejaarden. van en Dreesmann in de Lange Nieuwstraat heeft het ook in het afgelo pen weekeinde weer moeten ontgelden. In de nacht van zondag op maandag werd er een winkelruit vernield. Na een telefonische melding kon de politie een 23-jarige inwoner van Velsen aanhouden die met acht overhemden liep. Hij ver klaarde ze van iemand te hebben gekre gen, doch de hemden bleken afkomstig van V D. De man is ingesloten De fluorinstallatie staat apart van het hoofdgebouw met de pompeninstallaties. Het gehele complex ligt vrijwel omslo ten door bomen en struiken in een groenstrook tussen de Wijnoldy Daniëls laan en de spoorlijn. Woonhuizen in de directe omgeving ontbreken. Er is geen bewaking. Vooral ’s nachts ligt het stati on verlaten, een „ideale” omstandigheid voor mensen met kwade bedoelingen. Bij het waterbedrijf heeft men blijk baar deze gevaarlijke situatie onderkend. De houten deur en het kozijn heeft men weggesloopt en vervangen door materi aal van zwaar staal. Het openkraken van deze nieuwe deur wordt onmogelijk geacht. De fluorinstallatie is een vitaal punt in de Velsense waterleiding. Met behulp van dit apparaat worden miniscuul kleine ne hoeveelheden van het fluoride aan het drinkwater toegevoegd. Miniscuul hier in de betekenis van nog geen één gram per duizend liter. Hoewel de in stallatie uitsluitend voor het toevoegen van fluor gebruikt wordt, is zeker niet denkbaar dat hiermee oók andere stof fen in het water gebracht kunnen wor den. Ook om dergelijke sabotages te .voorkomen heeft men het zekere voor (het onzekere genomen en de fluorinstal- late achter staal gepantserd. Bij navraag bleek overigens dat de Velsense politie van deze poging tot in braak niets wist. BEVERWIJK. Rond één uur van nacht brak op de Breestraat, in de buurt van een snackbar, een vechtpartij uit tussen drie Hollanders en een groep Spanjaarden. De aanleiding tot de ruzie is niet bekend. De politie, die de gemoe deren uiteindelijk wist te kalmeren, heeft twee Spanjaarden van wie er één een aantal vechtersbazen had gebe ten ter nader verhoor ingesloten. HEEMSKERK De belangstelling voor de derde cyclus-avond van de Be- verwijkse pianist Harry Vooren op vrij dag 9 februari in de Progress-sociëteit is beduidend groter geweest dan tjjdens de tweede inleiding van enkele weken gele den. Wellicht is het meer conventionele programma van deze avond hieraan wel debet. De muziek van de Spaanse com ponist Granados schijnt het publiek minder te trekken dan de werken van Schumann en Brahms, die Harry Vooren dit keer op het programma had staan. De heer Jongsma ging in het kort na, wat er sinds het ontstaan van de eerste Jansheeren plannen allemaal is gebeurd. Reeds vijf jaar geleden waren er vage ideeën om in Heemskerk een cultureel centrum te bouwen; een soort gemeen schapshuis, waar mensen elkaar konden ontmoeten. De Stichting, die dit doel nastreefde, kreeg geen gemakkeliijk taak te vervullen. Onder voorzitterschap van de heer Boerée (die maandag 19 februari de eerste paal slaat) bogen zich de heren Bleeker, van Carsbeek, Duin, Van Her pen en Jongsma zich over de groeiende problemen, want wie zou het complex financieren en wat moest in de gebou wen onder gebracht worden. HEEMSKERK heeft lang op die eerste paal moet wachten. Het' zag er (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeentepolitie van Velsen doet een beroep op de burgerij van deze gemeente om meteen de politie (02550-19019) te bellen als men meent dat iemand zich ergens verdacht op houdt. Men wordt verzocht ruime aan dacht te schenken aan signalementen, vooral wat de lengte van iemand betreft en of er ook mogelijke andere herken bare punten zijn, zoals een afwijkende gang bijvoorbeeld. Hoofdinspecteur J. W. van Buuren zegt: „Het kan ons helemaal niets sche len of we honderdmaal voor niets ko men, dus laat men vooral niet schromen ons te bellen wanneer ergens iets onge woons wordt gesignaleerd.” Met name wat betreft de overval op het postkantoortje van afgelopen vrijdag in Velsen-Noord, meent de politie van Velsen dat zij veel meer had kunnen doen wanneer gewenste inlichtingen tij dig en correct de politie hadden bereikt. VELSEN. Zaterdagavond even na elf uur reed een man nogal slingerend op zijn bromfiets over de Minister van Houtenlaan. Voor op de bromfiets lag een langwerpig pakket, dat een hoeveel heid roodkoper bevatte van vijfendertig kilo. De man werd aangehouden en hij bleek het koper bij Crown Van Gelder te hebben weggenomen. Het was een Haarlemmer van 24 jaar. Op de hem eigen humoristische wijze beschreef Harry Vooren de karakters van de beide componisten. Schumann was volgens Vooren een fantast, als mens zeer genuanceerd en een compo nist, die geniale dingen heeft gedaan met groot raffinement. Brahms daarentegen was naar de mening van Vooren een S..Ï, ,^'l, gr' - 3 .jSj- ,=S L -v ..1 Ji': V' - De fluorinstallatie van het Santpoortse hoofdpompstation. In de hoge trechter bevindt zich de fluoride, die via een ingewikkeld transportsysteem met tal van ingebouwde veiligheden aan het drinkwater wordt wegevoegd. typisch verinnerljkt figuur, sober, stug, eerlijk en in en in goed. De compositie „Papillons van Schu mann betitelde Vooren als een carnava lesk stuk, waarin „vlinders” van gedach ten werden verklankt. In het oeuvre ko men soms heel zachte, tintelende en lyrische en soms ook harde, polonaise achtige gedeelten voor. Uit het gehele werk is naar het oordeel van Vooren de literaire inslag van Schumann duidelijk te herkennen. De drie intermezzi opus 118 van Brahms noemde Vooren volkomen inte- genstelling met het werk van Schumann. De rechtlijnigheid van het karakter van Brahms komt in zijn muziek tot uiting. Het eerste gedeelte van het besproken werk is een zwaar beladen, min of meer waardig geheel. Het tweede is heel vriendelijk, zangrijk met prachtige me lodieën. In het laatste gedeelte, dat heel dromerig, duister en mystiek is. werkt Brahms met veel imitiaties. BEVERWIJK. De afdeling Kenne- merland van de Nederlandse vereniging De Verzamelaar heeft zondagmorgen in het Kennemer Theater een grote ruil- beuis gehouden. De belangstelling voor de beurs was dermate groot, dat 's mor gens tien uur alle stands waren ver huur!. Ongeveer 500 verzamelaars heb ben de ruilbeurs bezocht. Op de lange tafels stond een uitgebreid assortiment van artikelen. Het was de eerste ruil beurs, die de afdeling Kennemerland van De Verzamelaar in Beverwijk heeft gehouden. Sinds begin januari zijn Vel sen, Heemskerk, Beverwijk, Velsen- Noord e.i Wijk aan Zee in de gelederen van de efdeling opgenomen. De vereni ging wil twee maal per jaar een grote beurs in de IJmond houden, zodat in het najaar het Kennemer Theater opnieuw het domein van honderden verzamelaars tal zijn. In het complex De Jansheeren worden ondergebracht: een dienstencentrum voor bejaarden van 441 m2, een grote zaal van 222 m2, een bibliotheek van 456 m2, de gemeenschapsraad krijgt 220 m2 vloeroppervlakte en extra kantoorruim ten voor derden ongeveer 206 m2. Gega digden voor deze kantoren zijn er nog niet, maar men heeft er vertrouwen in, dat dit in de toekomst zeker wel het geval zal zijn. De financiering van het complex is rond, de nodige vergunningen zijn door diverse instanties afgegeven, zodat, zo zei de heer Jongsma, thans niets meer de bouw van de Jansheeren in de weg staat. De bouwkundige vorm van het gebouw is ontworpen door de Stichting Eigen Woningbezit, naar de ideeën van de heer v.d. Kolk. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Door een krachtige windstoot is zaterdagmiddag omstreeks vijf uur de pijp van de centrale verwar ming van het dak van een flat aan de Jan Lighthartstraat naar beneden ge stort. Gelukkig werd er niemand getroffen door de neervallende brokken. De scha de bleef beperkt tot een totaal vernielde gloednieuwe racefiets, die in een aan de flat aangebouwde fietsenstandaard stond. De racefiets had een waarde van f 250. wsw' VELSEN De bewakingsdienst van Hoogovens hield in de nacht van zondag op maandag een 19-jarige inwoner uit Velsen-Noord aan, die zich verdacht op hield in de nabijheid van het filiaal van de Algemene Bank Nederland op de Grote Hout of Koningsweg. De man bleek bij het filiaal twee ruiten te hebben vernield en een brandblusappa- raat te hebben gestolen. Ook had hij ruiten vernield van het verkeerregel- huisje in de Wenckebachstraat. Daar had hij tevens een spiegel op straat gegooid en het slot van een schakelkast vernield. in Ik /'k - ra-- .ra.;: f 'V De bouw van het complex De Jans heeren aan de Kerkweg start op 19 fe bruari. Op deze plaats komen het dienstencentrum, de bibliotheek, kan toren en ruimte voor de gemeen schapsraad. Het gebouw gaat twee etages tellen. g,SSS»!.i WH» ..«IBS

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5