blijf motiveren tot je er bij neer valt Vreemde vis bij kust d JAN WEBBE I 2,90 04 I &ïkk maar ook die pittige smaak van pure tembacoshag maakt van Javaanse Jongens een heel aparte shag 3 B as b „Botte dwang is keuze voor eigen onmacht; BW: fci I I I 1,40 2,25 3,50 I o JAVAANSE JONGE B' NIEUW UNICUMDIRECTEUR SLOOF OPTIMISTISCH OVER OPLOSSING CONFLICT te t l 1 Bisschoppen willen gehuwde diakenen V erenigingsnieuws uit de IJmond Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. „DREEFZIGT” 5 bmh Ki MAANDAG 12 FEBRUARI 1973 6 Problemen Ontmoeten Creativiteit Prioriteiten Varkens- en Paardenslagerij Rund I 1 Elke dag verse paardeworst uw Jac. v. Heemskerkstr. 23 - Tel. 14039 Toch voordelig 2e concert vrijdag 16 febr. Concertserie 1973 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN In het Amster dams Zoölogisch Museum is een geconserveerde Spaanse zeebrasem: de eerste die in het Nederlandse kustwater werd gevangen. Voor die primeur zorgde de Texelse kotter TX 24 tijdens de visserij bij het Gaatje van Ellen, westelijk van Texel en om precies te zijn: 55 gr. -55 min. noord en 03 gr. -55 min. oost op de Noordzee. Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant. Logisch want die kunt u niet missen, geen dag. Velsen-Noord Heel dikke BRAADKRABBEN per 500 gram T Heerlijk mals HACHEEVLEES per 500 gram ms mi da zei CO! mi no gn he aa: ne: g* lui Ar sta TALENPRACTICUM nieuws uit uw stad en uw streek, binnen- en buitenland, radio en T.V., sport, kunst, elke maandag de bijlage „Sportief” elke zaterdag de bijlage „Erbij” Voor een proefabonnement Altijd het beste DINSDAG- EN WOENSDAGREKLAME: Heerlijke STOOFLAPPEN Iets doorregen per 500 gram GEHAKT half om half per 500 gram (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT Nieuw Unicum heeft een week vol spanningen en emoties achter de rug. Een week, waarin een conflict in de staf en een schorsing na boosaardig in een bad van sex en alcohol te zijn gedompeld de wereld werden ingeslingerd en door een landelijk ochtendblad in de schijnwerpers werden gezet. Een week, waarin het medisch en para medisch personeel na een motie van wantrouwen het hoofd van de direc teur eiste. Een week, waarin de bewoners zich angstig afvroegen welk onheil de dag van morgen weer zou brengen. Het is ook directeur J. Sloof niet in zijn kouwe kleren gaan zitten, maar het heeft hem niet gevloerd. Hij heeft twee onwrikbare steunpilaren: een rotsvast geloof in de filosofie, waarop het beleid in Nieuw Unicum is gebouwd en een niet omver te pra ten optimisme dat alles weer op zijn pootjes terecht zal komen. „Ik geloof in het gesprek”, zegt hij over het conflict met de (para)medici. „Als je naar elkaar luistert, overtuigd bent van eikaars goede wil, eikaars goede bedoe lingen, dan kun je tot elkaar komen. Dan gebeurt dat”. Beverwijk Heemskerk Velsen-IJmuiden •z V io Br-, I Huijgens- BIBLIO- voedt zich Piano: Janny de Jong Klarinet: Henny Drost Aanvang 20.45 uur Toegangsprijs 7,50 p.p. 5,voor cursisten) PROGRAMMA: Bach - Debussy Schumann - Loevendie Flosman DINSDAG 13 FEBRUARI Openbare bibliotheek. Filiaal Wjker st raat weg; geopend 19-21.30 u. he de zi: de de ki d< w g< tv h< ee DREEF 12 - HAARLEM TEL. 81 27 39 De gewone zeebrasem is rose-zilver- achtig van kleur en heeft een zwarte schoudervlek; de Spaanse zeebrasem is van dezelfde kleur, maar heeft een zwarte vlek ter hoogte van de aanhech ting van de borstvin. Ik wist allang dat de mensen uit de „medische hoek” moeite hebben met de filosofie van de vrijheid, dat zer in hun sector moeilijk mee kunnen werken. Daar heb ik begrip voor, dat weten ze. Daar hebben ook het bestuur en de maatschappelijke dienst begrip voor. Die filosofie van de vrijheid, dat ze er in hun maatschappelijke en het medische mo del. Het gaat er om of je de ander als object of als mens beschouwt, stelt de heer Sloof en hij vertelt over de behoef te aan een aangepaste woon- en leefge meenschap. „Dat hebben we hier gepro beerd te realiseren, een materieel aange past stukje normale samenleving. Maar dan moet je daar ook de consequenties uit durven trekken. Dit betekent in principe dat de bewoners, ook in hun kamer van 5 bij 3, dezelfde vrijheden hebben als de gewone burger. Ik zie de bewoners hier ook als ’gehandicapte me deburger’ en niet als ’patiënt”. Die filoso fie houdt niet in dat vrijheid gelijk te stellen is aan bandeloosheid.” wegen van geleidelijkheid moet worden bereikt, dit vrijheidsideaal moet je genu anceerd toepassen, aldus directeur Sloof. „Maar als je de essentie van de filosofie onderschrijft dan heb je opdracht om voor ieder afzonderlijk geval een exege se te maken, de vrijheid te zoeken en toe te passen. Natuurlijk blijft die gelei delijkheid; je kunt de mensen niet in een vacuüm gooien en zeggen ’zoek het zelf maar uit’. Daar gaan ze kapot aan.” Hij illustreert verschillen in denkwijze aan de hand van een ongeval, waarbij iemand van de ene seconde op de andere een dwarlaesie krijgt, (een onderbreking van de zenuwgeleiding in het ruggemerg, waardoor het deel van het lichaam bene den het letsel verlamd raakt)’’. Natuur wetenschappelijk is er dan eerst een gebrek, waar dan wat aan gedaan moet worden. Ze zien alleen dat gebrek en niet de andere dimensies van het mens zijn. hoofdzakelijk met vis, kreeftachügen en schelpdieren en voelt zich lekker in ondiep kustwater tot op een diepte van zestig meter. Ze wordt hoogstens 36 centimeter lang, terwijl de gewone zee brasem wel een halve meter kan worden. Er zijn veel zeebrasemsoorten, ze ko men voornamelijk voor in tropische en subtropische wateren. De Spaanse zeebrasem is nauw ver want aan de zeebrasem Pagellus centro- dontus, die in bescheiden hoeveelheden ten zuiden van het Kanaal wordt gevan gen. Er is in Nederland een stijgende vraag naar, met name door Chinezen die zeebrasem naar waarde weten te schat ten. I Re< Wa Lig dar var art te het var in atn get dat Wc het wil lijk ker I ver ker nik te tiel pia kn< ger OP fixi har eas thii opg sha eer wa bre me tra we Se’ S Wi dit te re zij mc spe het tie zijl (ar hei Bo we En bewoners van Nieuw Unicum niet de geestelijke vermogens heeft om een ver antwoorde keuze te maken binnen die vrijheid. „Ik zou niet kunnen zeggen, die is wel daartoe in staat en die niet. Hoe kan ik die scheidslijn aanbrengen. Ieder een heeft toch zijn onzekerheden, u net zo goed als ik. Sartre heeft eens gezegd dat ieder mans een handicap heeft. Of die bezinningsdag waar we alle proble men van de filosofie hebben besproken zei dokter Bekkering dat hij of zij die niet uit zichzelf ergens heen kan of wil dan maar gebracht moet worden. Het begeleiden moet voortaan leiden worden, was zijn opvatting.” Men kon kennelijk niet wachten ook al was de discussie nog in volle gang na die eerste dag. Er was afgesproken dat er nog een tweede bezinning zou komen, maar nu zijn die motie en die eis tot ontslag er gekomen. Directeur Sloof ver telt dat hij de mening was toegedaan dat ook de bewoners zelf bij een derge lijke bespreking aanwezig horen te zijn. „We moeten mèt de bewoners en de bewonersraad zoeken naar wegen om de verantwoordelijkheid gestalte te geven. Maar je moet de mens willen ontmoe ten, die totale mens. Daar zit van mijn kant een stuk bewogenheid achter, een stuk geloof, anders zou ik het zo niet kunnen brengen” Een ander voorbeeld: Stel iemand heeft een multlple-sclerose en weet wat de consequenties zijn. Hij of zij heeft er behoefte aan onder een glas sherry met leeftijdgenoten over allerlei problemen te praten. Het wordt dan wel eens drie uur, vier uur. We zeggen dan wel, maak het niet zo laat, ga om twaalf uur naar bed. Als zo iemand dan zegt ’mag ik ook nog leven’ dan moet je dit aspect niet buiten beschouwing laten. Komt er een terugval bij zo’n m-s geval dan wordt er meteen gezegd ’zie je wel, dat komt er van zonder te bedenken dat een derge lijke golfbeweging één van de verschijn selen van m-s is. De groep van dokter Bekkering denkt daar anders over. Zij zegt dat een aantal Over de controverse met de heer Re- mijnse wil directeur Sloof In het belang van het hoofd Verpleging en Verzorging niet veel zeggen. Wel stelt hij dat de ziekmelding beslist „vals” was en dat „laakbaar gedrag” inhield dat de heer Remijnse iemand die de brief contra- Sloof niet wilde ondertekenen een 115 Hij leest een stukje uit zijn nieuw jaarsrede voor waarin het verantwoor delijk gebruiken van die vrijheid aan de orde is gekomen en waarbij hij de blijvende verantwoordelijkheid stelt voor alle mensen, ook voor hen, die soms „nee” zeggen. Botte dwang is nooit goed, men moet blijven proberen andere wegen, middelen te vinden. Alle creati viteit moet worden uitgeput om de juis te opvang en begeleiding te vinden. „Dat is moeilijker dan regels opleggen. Maar je moet blijven motiveren tot je er bij neervalt. Botte dwang is kiezen voor de eigen onmacht.” De vrijheid is een ideaal, dat langs Deze Spaanse zeebrasem werd ge vangen voor het Gaatje van Ellen: Een zeer zeldzame plaats voor deze vis, die normaal in warmere wateren leeft. MAANDAG 12 FEBRUARI Wijkerbaan, Pres. Kennedyplein. 20 y. openbare bijeenkomst PSP over cao- onderhandelingen en dreigend conffiö bij Hoogovens. Harmoniegebouw, Groenelaan. 19.45 u. voortzetting jaarvergadering. Café Sport, Alkmaarseweg. 20 u. le denvergadering VVD. Bodega Bellevue, Breestraat. 20 u. le denvergadering KVP. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 20 tot 23 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44 volwassenen 19-21 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 19-21 u. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Op de agenda van de bisschoppenvergadering, die dinsdag in Haarlem zal worden gehouden staat on der meer het vraagstuk van Iet perma nente diaconaat van gehuwde mannen. De Nederlandse bisschoppenconferen tie heeft al in beginsel besloten de invoering van dit diaconaat in ons land aan Rome voor te leggen. De bisschop pen willen zich nu gaan btigen over een advies betreffende de voorwaarden waaraan moet worden voldaan, willen zij de zaak in Rome aanh»ngig maken. Op de vergadering zal rerder aandacht worden besteed aan het Landelijk Pasto raal Overleg, dat eind januari in Noord- wijkerhout is gehouden. Met een geleerde na am wordt deze brasem aangeduid als Pagellus acame (Risso 1826) aldus dr. S. de Groot van het Rijksinstituut voor Visserij-onder zoek in IJmuiden, die er nog het volgen de over wist te vertellen. Normaal komt de Spaanse zeebrasem voor zuidelijk van de Golf van Biskaje en in de Middellandse Zee. ïn de Noordzee is deze vis wel eens waargenomen, maai- ze blijft hier een zeer zeldzame verschijning. De Spaanse zeebrasem Iniddeis is voorzitter Hertroys van de bewonersraad binnengekomen. „Ik heb als inrichtingspedagoog altijd ver antwoordelijkheid gedragen en zou i k dat nu, in de rolstoel, niet meer hebben. En wat anderen betreft: we helpen el kaar hier toch, het is hier toch een normaaly sociaal gebeuren. Hoe verzin je het dat wij elkaar niet zouden kunnen helpen. De medische groep ziet ons door wat ik alt(jd maar een constructiefout maar als patiënten. aDt we geestelijk noem, niet als volwaardige medeburgers niet volwaardig zouden is ook zo iets. Er zijn een aantal mensen met een goede opleiding. Ze hebben een goed verstand maar kunnen bjjnvoorbeeid doordat ze spastisch zijn hun opleiding niet in praktijk brengen”. Dat zijn mening door de anderen gedeeld wordt is zaterdaga vond wei gebleken toen de bewoners spontaan reageerden op een t.v.-uitzen- ding, waarin de filosofie aan de orde kwam. Of uit de pro-Sloof-reacties op de steliingname van de groep-Bekkering. MAANDAG 12 FEBRUARI Nijman, Kerkweg. 19.30 u. vergadering KVP met als gast minister Van Agt. Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. jaarverga dering Tropica. Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. NCVB. 20 u. EHBO. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. VERENIGDE OPENBARE THEEK. Kerkweg 45: volwassenen 19-21 u.; Ruijsdaelstraat 7: jeugd 19-21 u. DINSDAG 13 FEBRUARI Zevensprong, Const. Huijgenstraat. K u. instuif. Schuilhoek, Van Bronckhorst. 14 v kookmiddag van wijkberaad De Maer. Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. scheid.'- rechtercursus Ned. Handbalbond. Progress-sociëteit, Const. Huijgei- straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat Ge pend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek. Rüjs- daelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 u. DINSDAG 13 FEBRUARI Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9 tot 12 en 13.30 tot 15.30 uur. Scheybeeck, Velserweg. 13.45 u. alge mene ledenvergadering Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: 15-17.30 u. Stump hiusstraat 46: jeugd 15.30-17.30 u. „lat hebben we hier geprobeerd te reiliseren, een materieel aangepast stukje normale samenleving”. MAANDAG 12 FEBRUARI Sporthal Zeewijk, Planetenweg, Ij. muiden-West, 18.30-21 u. Exercitia; 21-23 u. Full Speed. Openbare Bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 19-21.30 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-Noord, 19-21.30 u. NVSH, depot, bibliotheek en inlich tingencentrum, geopend van 19.30 u. tot 20.45 u. in benedenzaal 3 van gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden. Rijmonders, Sprokkelrit De Rij. monders, start 19.31 u. bij Marktplein IJmuiden. De Ring, 19.30-21.30 u. boksen en-con- ditietraining in gymzaal Ossendorp- school, Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden. DINDSDAG 13 FEBRUARI Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen: 6.30-8 u.; 12.15-13.15 u.- 16.40-18 u.; 20-21.30 u. Zwetnver CSB 18.30-20 u. en 21.30-22.30 u. Federatie Bejaardenzorg Velsen, spreekuren: 9-10 u. voor IJmuiden en omgeving in gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, benedenzaal noi 3; 16-17 u. voor IJmuiden-Oost in ge bouw Abeelenstraat no. 1, tel. 12464; 11- 12 u. voor Velsen-Noord, in buurthuis De Mei, Geelvinckstraat 28, tel. 02510- 24025; 14-15 u. voor Santpoort in Post kantoor Hagelingerweg 98, Santpoort- Noord. Stichting Huishoudelijke en Gezlns- voorlichting, 9.30-12.30 u. in Willebrord- straat 102, IJmuiden, tel. 10715. Openbare Bibliotheek, Centrale biblio theek, Plein 1945, IJmuiden, 10-12.30 u. en 14.30-17.30 u.; Centrale jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost, 15.30-17.30 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-oord, 14.30- 17.30 u.; filiaal Wijkerstnaatweg 177, Velsen-Noord, 19-21.30 u.; filiaal Zee- wijkplein, IJmuiden-West, 19-21.30 u. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJ- muiden-West, 18-23 u. BC IJmond. PTT-gebonw, Lange Nieuwstraat, in gang Spaarnestraat 4, IJmuiden, 19-20 u Medisch Maatschappelijk consultatiebu reau voor Alcoholisme. Manly Sport, boksen en conditietrai ning in gymzaal Moerberg-Comitéschool, Kerkstraat, oud-IJmuiden, van 19.30 u tot 21.30 u. NIVON, in gebouw Velserduin, Velser- duinplein, IJmuiden, 20 u. Bram v.d. Lel over alles wat het NIVON maar ook anderen aangaat. Bel Canto, Velser operakoor, 20 uur repetitie in gebouw Cultureel Centrum. Moerbergplantsoen 22, IJmuiden. Velsens Gemengd Koor, repetitie om 20 u. in gebouw De Abeel, Abeelenstr?" 1, IJmuiden-Oost. spreekverbod oplegde. Een andere grief var de groep, de verandering in de leding van de welzijnsstafvergadering, is vdgens hem wel degelijk besproken en genotiveerd met een wijziging in de aatpak en de bespreking van de wel- zijisproblematiek. Dat hij bepaalde toe- zefgingen over begeleiding niet zou zijn nqjekomen is een onjuiste beschuldiging. „Ik heb het nog even moeten laten liggen, want ik heb ook mijn prioritei- tei. Ik moet een heel centrum runnen. Ah ze vinden dat ik het niet vlug geioeg doe, wordt er gezegd dat ik naatig ben.” Jver de toekomst. De heer Sloof ver- wicht niet dat de door het dagelijks betuur voor ontslag voorgedragen Re mise weer terug zal komen. En de crisis tussen hem en de groep-Bekke- riig? „Ik blijf streven naar een synthese var onze opvattingen, daarvoor ben ik te vel optimist.” Dat de zaak in een enor- m» impasse zit geeft de heer Sloof wel tot en als er helemaal niets uit zou kanen kan de groep alleen de conse- qientie van het weggaan trekken. Maar da wil hij niet, omdat dit de bewoners nirt ten goede zou komen. „Nieuw Uni cum moet blijven zoals het nu is, dat is va>r mij een soort geloofsbelijdenis”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 6