Robert Kreis Ontroerend fluitspel Jenny Arean speelt de t doet méér van Renée Hesmerg nieuwe Irma la Douce met imitaties Litteraire Bloot, bloter, blootst werkwinkel in de Waag I Seven-Up,de beste manierom je dorstte lessen, kost 99 cent F' HF CROCUSCONCERT JEUGDORKEST IN HAARLOHEIM V V Modejournaal a 4 Oi Mi „IN PRINCIPE MOET IK HET KUNNEN” I i J NL MAANDAG 12 FEBRUARI 1973 8 (Van onze redactie in Amsterdam) k AMSTERDAM Vreemde ge luiden boven in het huis van Jenny Arean (30) doen haar keer op keer opkijken. Maar in het gerestaureer de pandje aan de Prinsengracht (boze buurman Dick Swidde woont een paar huizen verder) is geen klopgeest aan de gang. Het gerom mel komt van dochter Myra-Alber- te (2), die de slaap niet vat en daar om maar met het meubilair aan de haal gaat. IN AL ZIJN REALITEIT komt het nu op ons af, lieve modevriendinnen. Het voorj aars en zomerseizoen belooft één grote, sprankelende show te worden. Enkele maanden ge leden heb ik u er in dit journaal al op voorbereid. Londen, Rome en Parijs hadden hun stellingen vastberaden ingenomen. Vooral de Engelse ontwerpers de aan sluiting bij de EEG stond voor de deur hadden zich enorm ingespannen. Tuin- en andere party’s konden wat hun betrof tot flonkerende, fleurige festij nen worden verheven en de beel dige, romantische avondtoiletjes waren er reeds een afspiegeling van. S 1 Jenny Arean met haar dochtertje. J. H. Moolenijzer KO VAN LEEUWEN (Van onze kunstredactie) A die spai ing] nor var aan har Wa voc Wa: ma llc ee; ADVERTENTIE on Pikanterie van Jean Var on. kir we Gr ge res sei ha he vo Pi sc to be C L< dcx man tijd Het lijkt erop dat Jenny gek is op lange series. Klopt dat? Zwierige, sexy avondjapon van syn thetische jersey uit de collectie van Frank Usher. f «i Ai van eens l cit< Ne de tot dat ker jaa ero sch I twi aar het I W( suj Wk V0( te is. aai en ovi fle ooi he1 C voi wa we sla< eer anc ver dar en het mo ver de vol gel cal hij vel op „sl I VOI de< de m (ei De Suite Francaise van Francis Pou lenc vormde een uitstekende ouverture voor dit lente-concert. De oude Franse dansen van Claude Gervaise (16e eeuw) heeft hij in fris nieuw kleed gestoken door ze met grote kennis van zaken te instrumenteren voor een groepje van negen blazers, slagwerk en clavecimbel. De uitvoering slaagde wonderwel dank zij de grote toewijding van alle mede werkenden. Opmerkelijk was de delicate wijze waarop de jonge slagwerker zijn licht ruisende bekkenslagen uitvoerde en Ragfijne geruite katoenen voile werd voor deze romantische avondjapon gebruikt. Frank Usher hield de kraag en de hoge manchetten in het popu laire wit. fabelachtig goed gedaan hebben. Maar die rol is gesneden koek voor me. In principe moet ik het kunnen”. Irma is Jenny Arean’s derde musical. In Anatev- ka zat ze in 264 van de 600 voorstellin gen en in En nu naar bed speelde ze het vorig seizoen van de 350 keer 242 maal het vriendinnetje van Frans Halsema. duidelijk wordt meteen de opvallende knipoog naar Chanel en Saint Lau rent. Ter afronding van dit korte showt je nog wat andere trois-pièces. bestaande uit een gekleurde zig-zag gedessineerde rok met een zwart twinset, waarvan boordjes en randen de kleuren van de rok vertonen. Naar mijn overtuiging zullen zij het ko mende voorjaar hart en lijf op de juiste temperatuur weten te houden ZEER ROMANTISCH en meer „ge kleed” vind ik zelf de nu volgende avondjapon van een ragfijne, geruite katoenen voile met een effen boven lijfje terwijl de zeer hoge, strakke manchetten en tevens de kraag in het voor het komende seizoen zo populai re wit zijn gehouden. Wat zou u er overigens van vinden om in gedach ten met mij een heerlijk zomers tuinfeest bij te wonen in een met bloemen gedessineerde japon, waar van de mouwen strak tot boven de elleboog piepkleine plooitjes meekre gen tot de eveneens strakke man chetten? De hooggeplaatste ceintuur VOOR DE KILLE voorjaarsdageri bedacht Frank Usher grof gebreide composé ensembles bestaande uit rok of pantalon met jasjes, zowel zonder als met mouwen. Hij completeert de ze combinaties met strikblouses en HAARLEM Het spande er zaterdag avond in Haarloheim werkelijk even om of cabaretier Robert Kreis werkelijk nog zou komen. Lange tijd na het aan- vangstijdstip verkeerden directeur en publiek in het ongewisse of de voorstel ling wel zou doorgaan. Lang verwacht is hij toch gekomen, opgehouden door een verkeersongeluk, zo meldde Paul Scheel- ings. En nadat haastig de glazen van het naar de bar gestroomde cabaretpubliek waren geleegd, wisten Robert Kreis en pianist Peter Stoops door vooral vak kundig optreden elke herinnering aan een wachttijd uit te wissen. TOT BESLUIT NOG even aandacht voor twee luchtige zomerjurkjes uit de collectie van Jean Varon, die de zer dagen in Londen werd getoond Het zomerse karakter werd zonder meer verkregen door zowel het lange als het korte model (zie foto) van zeer hoog oplopende splitten te voor zien. Omdat in het bovenstukje toch ook nog iets op zijn plaats moest worden gehouden kwamen er, om zulks te bewerkstelligen, wat ragdun ne koordjes aan te pas. De pikante rie werd enigszins verzacht door de duizenden kleine bloemetjes die over de stof waren gestrooid. Of Jean met dit zomerse recept succes zal oogsten zullen wij naar het zich laat aanzien niet al te spoedig vernemen. Bé TER MAAT. In augustus beginnen de repetities voor Irma. Binnenkort komt de Franse regis seur Georges Vitaly over om kennis te maken. Vitaly regisseerde de musical destijds ook voor het Nieuw Rotterdams Toneel. Lia Dorana speelde toen Irma. Jenny zegt dagelijks aan de musical te denken. Maar ze denkt er niet over om met Lia Dorana over de rol te gaan praten: „Néé zeg. ’tldee”. Sleeswijk vroeg de ras-Amsterdamse een paar maanden geleden en ze zei in principe meteen ja. Ton Lutz, directeur van Globe zegt al jaren dat Irma ge knipt voor haar is. Naast Jenny spelen onder meer Henk van Ulsen en Steye van Brandenberg mee. Jenny Arean heeft Irma la Douce nooit gezien. Ze kent alleen de plaat. „Het is een enige musical. Maar toch zie ik er wel een beetje tegenop. Want het is wel een beetje griezelig om tegen het image van Lia Dorana op te boksen. Die moet het Uniek is hij in imitaties en hij werkt daar veel beter mee dan bekende jon gens als Pikos en Van Dusschoten. Hij gaat er verder mee, bouwt er een ge beurtenis omheen. Notoire televisiekij kers zullen daarover kunnen meepraten, want zij hebben Robert Kreis vrijdag in de „Vuist” van Duys kunnen zien, toen hij daar in hoogst eigen persoon twee „artiesten van vroeger jaren”, Heintje Davids en Mary Dresselhuys bijeen bracht Van beide dames gaf hij een bliksemrake nabootsing. Henriëtte als de mollige Zandvoortgangster en Mary die al maar „Slippers” blijft spelen Henriëtte die geen afscheid kan nemen en Mary die maar wereldvreemd bekakt blijft praten en tastend lopen als een bijziende. Waarom dan toch getekend voor Ir ma la Douce? Dat wordt toch minstens een half jaar elke avond zingen en dansen? Teksten van dit cabaret, dat volgens het programma „Polichinelle”hee: zijn van Kreis zelf en van Peter Stoops, uitzonderingen daargelaten. Peter Stoops toont zich tijdens Kreis’ optreden trou wens een stimulerend pianobegeleider. Samen zijn ze een duo dat goed is voor een avondje voortreffelijk cabaretwerk. Zij komen weer naar Haarlem op 17 en 24 februari. Jenny Arean: „Ja dat is zo. Maar op een gegeven moment kies je voor wat ’t zwaarst weegt. Er staat tóch een gewel dige rol tegenover. Bovendien heb ik dit jaar m’n werk wel afgewogen”. Jenny Arean zit bijna 12 jaar in het vak. Ze kwam in het theater terecht door Albert Mol, die haar met Jacco van Rennesse een serie musicals voor de NCRV liet doen. Toen kwam ze bij Wim Kan. „Verleden jaar heb ik echt te veel gedaan. En nu naar bed en voor de televisie Het meisje met de blauwe hoed en drie eigen shows. Ik merkte toen, dat ik privé helemaal niets te beleven had. Het was alleen maar hollen. Je ziet en hoort niets meer. Maar ik laat me steeds weer verleiden, omdat ik het werk zo leuk vind”. Televisie en theater; Jenny is op beide media even gek. Maar: „Met een avond tv bereik je evenveel mensen als zes jaar in het theater. Dat is het belachelijke en het onwaarachtige van de televisie. Het heeft niets met werke lijke waarde te maken”. In En nu naar bed speelde Jenny Arean een belangrijke rol die later door Sylvia Alberts werd overgenomen, toen Jenny naar Globe ging. Bijna 250 voor stellingen werden er van Annie Robert speelt ook een stomme-film- fragment, eigenlijk weer een imitatie, dat ook vreselijk knap van beweging is. Kreis laat vooral de twintiger-dertiger- jarenbelevenissen in de kleinkunst, Jenny’s man Huib Rooymans komt precies op tijd binnenwandelen om „Miertje" naar beneden te halen. Als hij haar op de arm binnendraagt, kan hij meteen doorlopen naar de keuken om de babyzalf van haar snuit te halen, waar mee ze zich fiks heeft ingesmeerd. Jenny Arean vertelt over Globe, waar ze speelt in „Soldaat Tanaka” en over de musical, waarvoor ze nét heeft getekend. Jenny gaat het nieuwe seizoen de titelrol spe len in het oude succes „Irma la Douce”, waarmee producent René Sleeswijk op succes hoopt na „Promotie-Promotie”, de grootste musicalmislukking van de laat ste jaren. Ze zegt daarover: „Aan iets wat al te lang duurt zitten op den duur geen positieve kanten. Maar iets vrij frequent spelen heeft wel zin. Als een voorstel ling een tijdje niet wordt gespeeld, loopt ’t geheel als los zand uit je vingers. Als je een stuk af-en-toe speelt, blijft ’t groeien”. Een levensgroot bezwaar van het avond-aan-avond spelen vindt Jenny Arean dat je bijna geen deel meer aan het leven hebt. „Je hebt geen tijd meer om iets voor jezelf te doen. Films en voorstellingen zien, thuiszitten, een boek lezen, platen draaien kun je wel verge ten. Je bent dan wel overdag vrij, maar daar heb je niets aan. Dan ben je bezig met het kind, je doet boodschappen. Het enige wat je kunt is een expositie bekij ken. Dat gaat mij op den duur wel waanzinnig irriteren”. Na de pauze mochten wij eerst luiste ren naar de organist Jan Jongepier, die al drie jaren achtereen tot winnaar werd verklaard van het Orgel improvi satie Concours. Hij speelde sonates van Scarlatti en Mozart z-n goed afgewo gen interpretatie maakte diepe indruk op het luistergrage publiek dat weer een nieuwe ontdekking aan zijn belevin gen kon toevoegen. De symfonie-concertante van Joseph Haydn, die tot slot werd gespeeld werd, was onmiskenbaar het grootste succes van de avond. Het intens muzikale spel van Radboud Oomens (Viool), Dieuwke Schreuder (cello). Corrie Kerkhoff (ho bo) en Annette van der Laan (fagot), werkte inspirerend op het gehele orkest. Het is te hopen dat deze uitvoering op een of andere manier spoedig herhaald kén worden, want één keer is niet genoeg. Misschien ter gelegenheid van het tienjarig bestaan? bestaat uit twee tinten ribslint, cor responderend met de kleuren van het bloemendessin. Noppen in gelijke en ongelijke grootte worden voorts over de avondjurken gestrooid dat het een lie ve lust is. Zo heb ik hier voor u een zwarte japon met gele en oranje noppen. Een schatje, vooral door de bijzonder aparte rok. die vanuit de taille geplooid overgaat in een asym metrisch aangezette volant. Om de asymmetrie extra te accentueren is er, hoe speels, een effen zonnig gele bies opgezet. NA IEDERE FEESTELIJKE avond of nacht volgt onvermijdelijk een dag. Om ons dan niet direct minder feestelijk te voelen zijn er voor die uren snoezige chemisiers van Qiana en katoenen voiles in leuke kleuren en dessins. En ziehier, allerliefste kostschooljurkjes met stipjes, witte kragen en manchetten. een tweede bijzonderheid was het clave cimbel dat met duidelijk hoorbare ac- coorden begeleidde. De fluitiste Renée Hesmerg, die on langs haar einddiploma solospel behaal de aan het Koninklijk Conservatorium in den Haag, trad op als soliste in het Concert voor fluit en orkest in D. van Mozart. DE EXCLUSIEVE collectie Frank Usher zou ik vandaag graag voor u willen showen. Kijkt u dan eens allereerst naar die garaffi- neerde zwarte avondjapon van crêpe, in een samenstelling van katoen en rayon. Hij kreeg, behalve de zo mo dieuze halsterlijn, van het decolleté af tot aan het einde van de meters- wijde rok een brede volant. En dan hier een paar vlotte sexy modellen, In de kleuren rose, rood, groen, blauw en zwart, vervaardigd van synthetische jersey. Let even op die lange rok, die alleen van onder de buste wordt vastgehouden en die naar achteren zo diep mogelijk is weggesneden. Dit concert lijkt als twee druppels water op het hobo-concert (in C.) dat Mozart eerder schreef voor de Salsz- burgse hoboïst Giuseppe Ferlendis en het is vrijwel zeker dat wij hier te doen hebben met een transcriptie voor fluit. Toen Mozart op weg naar Parijs in Mannheim verbleef, werd hij door tijd en geldgebrek gedwongen op korte ter mijn een fluitconcert te leveren aan de ongeduldige amateur-fluitist De Jean, Hij transponeerde het concert in D en voldeed op snelle wijze aan zijn op dracht. Jammer genoeg maakte de Ne derlandse koopman met de Franse naam niet veel haast met de betaling. Het is onbegrijpelijk dat Renée Hesmerg haar plaats nog niet gevonden heeft in de eer ste rij van de Nederlandse fluitisten. Haar spel is uiterst muzikaal en zo ontroerend mooi, dat zij algemene erkenning ver dient. Alleen al de manier waarop zij de cadens speelde in het eerste deel, geeft haar het recht op de hoogste waarde ring. Robert Kreis, na zijn kleinkunstacade mie samen met Stoops nog maar enkele jaren binnen de vaderlandse cabaret arena aan het oefenen, is zeker geen spartelaar meer. Zeer zelfverzekerd, met een Sonneveldachtige ironische arrogan tie staat hij tot zijn publiek. Hij waar schuwt al bij de intro van zijn optreden dat hij niet van zins is maatschappijkri tiek te spuien, of zelfs maar betrokken heid te suggereren met zaken die niet van vrolijke aard zijn. Daar houdt hij zich ook aan, een snel verouderd viet- namgrapje dat in deze conceptie een misplaatste indruk achterlaat, daargela ten. BLOOT, BLOTER, blootst deed hierbij opgeld, maar ja, wie staat daar tegenwoordig nog van te kijken? En om heel eerlijk te blijven, mooi bloot is niet lelijk! Mocht het aloude gezegde „Bloot slaat dood” u nu door het hoofd spelen, laat ik u dan verze keren, dat al die beeldige modellen het bloot zo levend doen zijn als maar enigszins mogelijk is. Wilt u zo’n levend middelpunt zijn? Wel, dat is vandaag de dag echt niet zo moei lijk meer. De zeer modebewuste Hans van Dijk van Image Fashion in Am sterdam brengt een aantal van deze kostelijke Engelse ontwerpen waar onder die van Frank Usher, in onze Nederlandse modezaken. HAARLEM. Een van de meest stel lige voortekenen van de naderende lente is het jaarlijkse Crocus-Concert van het Haarlems Jeugdorkest. Het Jeugdorkest kan nooit zijn aantrekkelijkheid verlie zen omdat het zichzelf steeds weer ver langt. Elk concert is een nieuw avon tuur, omdat de gevorderden hun plaats op een gegeven moment moeten afstaan aan de pas-beginnenden. Het is natuur lijk een verheugend verschijnsel, dat er altijd nieuwe krachten klaar staan, mar de jonge aanwas is niet altijd direct m staat om de betrouwbare ouderen te vervangen. Dit brengt vaak problemen met zich mee die het uiterste aan geduld vergen van de dirigent, maar gelukkig behoort déze eigenschap tot de beste kwaliteiten van de onvolprezen André Kaart. Trois-pièces: Met een knipoog naar Chanel en St. Laurent. Schmidts musical gegeven. „Het was soms wel moeilijk om enthousiast te zijn”, geeft ze toe. „Maar dan zag je Conny Stuart en Mary Dresselhuys weer, die wijven die zich er door dik en dun doorheen stortten. Dan ging ik er zelf ook maar weer tegenaan”. Ze zou best wat eigenschappen van Conny en Mary willen „pikken” bekent ze. „Van Conny de positieve instelling. Die is niet kapot te branden. Als ze in de sores zat, hoorde of merkte nooit iemand daar iets van. En dan hoe ze over haar kinderen praat en hoe ze er mee omgaat. Dat geldt trouwens ook voor Mary Dressel huys. Als je zo’n moeder bent, gut, dat hoop ik ook op te brengen”. Vreemd genoeg is Jenny Arean nooit voor een film gevraagd. Ze heeft er toch best zin in. Maar alleen als „het hele concept goed is”. toneel en film, als een rode draad door het programma lopen. Hij schrikt er zelfs niet voor terug te tapdansen in een Fred Astaire-parodie. Heerlijk om te zien allemaal, fijne ingrediënten die door een kundige kleinkunstkok middels een beproefd recept worden opgediend en niet meer kunnen mislukken HAARLEM. Voor alle amateur- ichrijvers uit Haarlem en omstreken wordt donderdag 15 februari in de Haarlemse Waagtaveerne weer een litte raire werkwinkel gehouden. Deze activi teit van de Vereniging Litteraire Avon den Haarlem behelst onder andere het ter plaatse samenstellen en stencillen van een bundel, Literaria, die wordt verkocht in vijf grote boekhandels. Aan- vang van de werkwinkel acht uur. En tree 1,25. De litteraire werkwinkel is voor ieder een toegankelijk en ieder die zijn of haar gedichten, verhalen of andere schrijfsel gepubliceerd wil zien kan aan zijn of haar trekken komen. Men kan het eigen werk meebrengen en inleve ren, maar ook ter plaatse schrijven. Papier is aanwezig. Verder is gelegen heid om uit eigen werk voor te lezen en er met anderen over te praten. Ook is een. grote boekenstand ingericht. Voor de specifiek geïnteresseerden laat de werk winkel iedere maand een stapel litte raire tijdschriften aanrukken en wordt informatie gegeven over litteraire wed strijden. 't- ■M’ 1 B i i BStsSHiÜl': u, -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 8