Sociale fraude valt nogal mee Leegstand van huizen effectiever aanpakken Gasstakingen: Cao-overleg Van Gelder gevaar voor Dertig man ontploffingen Veertig man bij Kipo nu ontslagen bedrijven te Stakingsleider Henk Herrenberg in vraaggesprek: Alcoa had een goed jaar met Offringa naar aluminium Stevin-groep J ontslag bij Grofsmederij gaat verder Ha 1 Staatssecretaris Rietkerk: CONSUMENTENBOND KOMT MET VERLANGLIJST BIJ MINISTER 19 VRIJDAG 16 FEBRUARI 19 73 Van den Hoff: Achterhouden (Van onze speciale verslaggever, H. L. Leffelaar) Oude structuren Socialisme T PARAMARIBO. Henk Herrenberg is een van de Surinaamse namen die in het nieuws kwam in verband met de stakingen in Para maribo. Hij deed eind-examen aan de MULO in Paramaribo en was van 1958 tot 1963 in Nederland waar hij onder meer een deurwaar- ders-cursus in Amsterdam volgde, en wachtmeester was bij de artil lerie. Van 1,963 1966 studeerde hij met een beurs in Algerije, toen Ben Bella nog aan de macht was. Sociale programma’s Aan het lijntje Vergoeding -• H Huurder moet beter beschermd bruik mag bevatten. 23 van mening Surinamer wil sociaal program Van de circa 40.000 werknemers in de gasbedrijven zijn er 6700 in staking, terwijl 25.500 een stiptheidsactie voeren. De bonden eisen voor hun leden een loonsverhoging van 3,5 pond (ongeveer 27 gulden) per week, terwijl de regering in haar streven naar inperking van de inflatie voor loonsverhogingen een pla fond van 2,5 pond heeft gesteld. Premier Heath heeft woensdag de leiders van het algemeen vakverbond TUC nog eens on omwonden gezegd dat de conservatieve regering in geen geval van haar beleid zal afwijken. Frima, heeft dat donderdag meegedeeld. De rechtbank in Rottendam verleende het bedrijf woensdag uitstel van beta ling. Directeur W. Knoops zei eind vori ge week dat hij bereid was in geval van ontslag Zijn personeelsleden een aanvul lende uitkering te doen van 20 pet op de 80 pet WW-uitkering. De bewindvoerder heeft donderdag echter contact moeten opnemen met de bedrijfsvereniging om dat hij voor loonbetalingen geen garan tie kan geven. De staking van het ogenblik, die begon met de douane-ambtenaren en die inmiddels veel verder is gegaan, wil uiteindelijk dat dit soort sociale programma’s wordt geïntroduceerd”. toe en I De uitvoeringsorganen zijn zeer waak zaam. Zij gaan nooit direct tot uitkering over, aldus de staatsscretaris. In de eer ste drie kwartalen van het vorig jaar schommelde het fraudepercentage tussen 0.6 en 0.33 pet. Op het departement van Sociale Za ken zijn verscheidene maatregelen in voorbereiding om het „oneigenlijk ge bruik” van de sociale wetten tegen te gaan. Een ervan is een wijziging in de wet werkloosheidsvoorziening, die moei voorkomen dat iemand die voordeel heeft van deze wet daarnaast nog onbe kort andere uitkeringen ontvangt. Een andere maatregel is het coördineren van het werk van de diensten, die de sociale wetten uitvoeren. Het tegengaan van dit oneigenlijk ge bruik is geen eenvoudige zaak door het aantal voorzieningen, verzekerden, uitke ringsgerechtigden en de totale bedragen die daarmee zijn gemoeid, aldus de staatssecretaris. Uitgangspunt blijft dat er bestaansze kerheid moet zijn voor hen die terecht een beroep doen op de sociale wetten. De nieuwe maatregelen zijn bedoeld om te voorkomen, dat de wetten worden toegepast voor gevallen, voor welke zij niet zijn bedoeld. Staatssecretaris Rietkerk deelde mee, dat het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in 1972 tot een bedrag van f 4,5 miljoen Dividend Mees en Hope Mees en Hope- groep NV stelt voor het dividend over 1972 te bepalen op f 7,50 per aandeel van f 50 nominaal (v.j. f 7). De aan delen A van f 50 die tot en met het boekjaar 1972 aan een dividendbeper- king onderhevig zijn, zullen bij een dividend van f 7,50 op de gedane aan delen gerechtigd zijn tot een dividend van f 2 per aandelen tegen f 1,50 vorig jaar. De nettowinst per aandeel van de Mees en Hope-groep NV steeg van f 15,61 over 1971 tot f 17,53 over 1972, een stijging van 12,3 pet. Wat bank Mees en Hope betreft, viel een stijging van de nettowinst over 1972 t.o.v 1971 waar te nemen van 14,4 pet tot f 18,2 mln, zo deelt de bank mee. De jaarvergadering is op 19 april en het jaarverslag zal op 4 april verschij nen. Tegenover persvertegenwoordigers verklaarde de eerste-minister later dat de regering „alle nodige maatregelen” zal treffen. In Britse bladen wordt de mogelijkheid geopperd dat de premier desnoods verkiezingen zal laten uit schrijven om de kiezers te laten uitma ken „wie het in Groot-Brittannië voor het zeggen heeft de vakbeweging of 'de regering”. DEN HAAG. Staatssecretaris Riet kerk (Sociale Zaken) beschikt over geen enkel gegeven dat het misbruik van sociale verzekeringen fraude bij het verstrekken van gegevens over het inko men op grote schaal voorkomt. Hij zei dit donderdag in de Tweede Kamer. UTRECHT. De tweede onderbande- lingsvergadering over een nieuwe cao bij Van Gelder-papier (6000 werknemers, waarvan 4800 in de papiersector) heeft donderdag geleid tot een nieuwe af spraak tussen de werkgeversdelegatie en heel stuk verder gevorderd dan na vier gesprekken in de textielindustrie”, aldus de heer R. Knobbe van de industrie- bond-NV V. LONDEN. In Groot-Brittannië heb ben ruim drie miljoen gezinnen te lijden van de wisseistakingen en stiptheidsac ties van het personeel van de gasbedrij ven. Ongeveer 650 fabrieken ztfn geheel van gas verstoken waardoor duizenden arbeiders zonder werk zijn. Gevreesd wordt dat zich als gevolg van de ver minderde gasdruk ontploffingen zullen voordoen. „We vonden toen dat de regering de boel al sinds 1969 belazerd had, en op een goed spoor een beleid moesten „ALLE PARTIJEN hebben in hun officiële programma’s sociale onder delen, streefprogramma’s; dat ze zich daar niet aan houden is een tweede, maar het is een feit dat socialistische ideeën hun niet vreemd zijn. aan verschuldigde premies niet kon in nen. Dit bedrag was het dubbele van dat van 1971, en beloopt twee promille van het totaal premiebedrag. De stijging van de niet te innen premies is zijns inziens het gevolg van de teruggang van d« conjunctuur en de „bewuste vlucht in het faillissement”. De sociale verzekeringsraad, de zie kenfondsraad en andere uitvoerende or ganen bezinnen zich thans op de kwestie om niet-invorderbare premies te voorko men. DEN HAAG. De wet moet de huurder meer bescherming geven vindt de consumentenbond. Daarom zijn een aantal wensen op dit punt voorgelegd aan de minister van Justitie. De bond heeft dit gedaan omdat op het ministerie van Justitie momenteel wordt bekeken, of het huurrecht in het burgerlijk wet boek gewijzigd of aangevuld moet wor den. DEN HAAG. Het zou de algemeen directeur van de Nationale Woningraad, mr. C. van den Hoff, niet verbazen als er op het ogenblik in ons land 80.000 tot 90.000 woningen onbewoond zijn. In april 1972 schommelde dit aantal vol gens CBS-gegevens nog tussen de 50.000 en 60.000. Zei het CBS toen, dat leeg stand vooral bij oude en slechte wonin gen voor kwam, mr. Van den Hoff merkt op, dat het hem niet zou verbazen als de toename vooral uit woningen zou bestaan, die nog nooit bewoond zijn geweest. De algemeen directeur van de Natio nale Woningraad zegt dit in een artikel in het maandblad van de Nationale Wo ningraad, waarin hij de leegstand be spreekt. Hij is van oordeel, dat de toenemende leegstand van huizen om een effectieve aanpak vraagt. Hij concludeert onder meer, dat de omvang en de aard van de leegstand nog onvoldoende bekend zijn; de problematiek een regionaal of zelfs plaatselijk karakter draagt; de te kiezen oplossingen ook naar de aard van het toe te passen instrumentarium gediffe rentieerd moet zijn en dat oplossingen Slechts verantwoord zijn, als zij deel uitmaken van een totale visie op de regionale en nationale ontwikkeling. Over het instrumentarium zegt hij nu eens zal tijdelijke leegstand kunnen worden geaccepteerd en zullen oplossin gen moeten worden gezocht voor de financiering van de huurderving of het extra renteverlies, dan weer zal structu rele huur- en marktmanipulatie noodza kelijk zijn. „AAN DE ANDERE kant geloof ik dat deze regering het op veel punten met ons eens is. Als de heer Lach- mon (leider van de Verenigde Hin- doestaanse Partij) zelf, wanneer we demonstreren tegen de hoge prijzen, een prijsstop-betoging, een parle- mentszitting bijeen roept en daar zegt dat men moet overgaan tot de op dat ze nu eens moesten komen, ontwerpen. Men beloofde Na zijn terugkeer in Suriname sloot hij zich aan bij de Partij Natio nalistische Republiek van mr. Eddie Bruma, en was hoofd van de afdeling Buitenlandse Betrekkingen voor de partij toen deze in het kabinet verte genwoordigd was. In 1967 gaf hij zijn functie op ten gevolge van een ver schil van mening met partijleider Bruma, die bereid was met premier Pengel in zee te gaan over een grens geschil met Guyana. ROTTERDAM. De veertig perso neelsleden van het in ernstige financiële moeilijkheden verkerende Rotterdamse in- en verkoopbedrijf Kipo zijn ontsla gen. De bewindvoerder mr. R. P. W. LEIDEN. Op grond van een door Bureau Berenschot uitgebracht rapport heeft de directie van de nv Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij besloten nog ongeveer 30 personeelsleden te ont slaan. „Als voorwaarde voor het rendabel voortbestaan van onze onderneming is nog een verdere aanpassing van het personeelsbestand in de indirecte sfeer noodzakelijk”, aldus een communiqué. „Ik geloof dat wanneer het Suri naamse volk de keus zou worden gegeven, het dan voor het socialisme zou stemmen. Er zijn er die zeggen dat Suriname het geld niet heeft voor sociale voorzieningen, maar het is de maatschappelijke structuur die maakt dat er geen geld is. Waarom durft de Surinaamse regering zulke bedrijven als de Billiton, de Suralco, en Bruyn- zeel niet aan te spreken? De huidige regering-Sedney heeft het beloofd. Tenslotte was er in 1971 ook een staking van drie dagen, waarbij een beroep werd gedaan op de regering om het sociaal-economische beleid om te buigen”, aldus de Surinaamse stakingsleider Henk Herrenberg gis teravond. Tot 1970, aldus Herrenberg, „was ik politiek dood”. Daarna richtte hij de Surinaamse Socialistische Unie op, een socialistische beweging die nu een belangrijke rol speelt in de sta kingen. „DE REGERING zal moeten inzien dat wanneer je de oude structuren blijft handhaven, er geen verbetering kan komen. Kijk, een maatschappij kan hier komen met privileges van enkele jaren belasting-vrijdom, om dat aan 200 man werk wordt ver schaft. We hebben inderdaad een pro bleem van grote werkloosheid, maar ik vind dat wanneer een maatschap- Verbetering van de rechtspositie van de huurder is volgens de consumenten bond o.m. op de volgende negen punten gewenst: Veel huurcontracten bevatten beperkende bepalingen over het gebruik van het gehuurde, zoals een verbod om huisdieren te houden, een verbód om loge’s Langer dan een bepaalde periode in huis te hebben of een verbod om de muren en plafonds eén andere kleur dan wit te geven. Die bepalingen zijn onno dig. Als een huurder werkelijk overlast bezorgt, kan immers de huur worden opgezegd en als de huurder tijdens de huurtijd liever tegen gekleurde muren aan wil kijken, deert dat de verhuurder niet, want hij kan bij het einde van de huur weer oplevering in de oorspronke lijke toestand verlangen. Wettelijk zou daarom geregeld moeten worden, dat het huurcontract geen onnodig beperkende bepalingen met betrekking tot het ge- BLOEMENDAAL. De besturen van 8tevin-groep nv in Bloemendaal en van Offringa Holding bv te 't Harde (Gelder land) onderzoeken gezamenlijk de moge lijkheid van een toetreden van de Of- fringabedrijven tot de Stevin-groep, zo hebben zij gezamenlijk bekendgemaakt. Met de vakbonden is overleg gaande. De Stevin-groep behaalde in 1972 met een personeelsbestand van ongeveer 6000 man een omzet van ruim f 600 mln. De groep bestrijkt vrijwel het hele terrein van de bouwnijverheid, met uitzondering van de wegenbouw. De bedrijven van Offringa zijn gespe cialiseerd in wegenbouw. Er zijn vesti gingen in Groningen, Den Haag en Vught. De omzet bedraagt omstreeks 60 mln. De personeelssterkte is circa 450. Weliswaar voelt men ook bij Van Gelder evenals elders in het bedrijfs leven niet voor de principiële verlan gens van de vakbonden betreffende ni vellering, uitbreiding van de werkings sfeer van de cao en centenverhogingen, maar er blijft volgens de heer Knobbe toch een basis voor voortzetting van het overleg. De vakbonden kregen donderdag de beschikking over de looncijfers van het totale personeel, op basis waarvan de industriebonden nu een concreet voorstel gaan formuleren betreffende de wense lijke verhoging van de salarisschalen, de indexering, de vakantietoeslag en even tuele „vloeren”. Behalve bij Hoogovens heeft men elders in het bedrijfsleven tot nu toe steeds geweigerd de looncijfers van het voltallige personeel te verstrek ken. Van Gelder heeft ook bedenkingen tegen het verlangen van de industrie bonden om faciliteiten te verstrekken voor het zgn. bedrijvenwerk van de bonden. Een duidelijk verschil pij ziek hier wil vestigen, je niet mag toestaan dat er contracten worden afgesloten die in de vorige eeuw thuishoren”. „Met Reynolds hebben ze het een beetje beter gedaan (een Amerikaanse maatschappij). Die zijn hier nu iets langer dan een jaar, en met hen hebben we een soort fifty-fifty-rege- ling”. De wet zou een duidelijke regeling van de wederzijdse onderhoudsverplich tingen moeten geven met tenminste een opsomming van de verplichtingen die de huurder in dat opzicht heeft. Het rege len van de onderhoudsverplichtingen kan wegens de zwakke onderhandelings positie van de huurder zeker niet aan onderlinge afspraken worden overgela ten. De wet zou de huurder, ongeacht wat er in het huurcontract staat, de bevoegdheid moeten geven een gedeelte van de huur of een huurverhoging niet te betalen, wanneer het huis door onvol doende onderhoud door verhuurder ge breken vertoont. Huurder zou die gebre ken dan wel moeten kunnen staven met w een verklaring van een deskundige bij voorbeeld de huuradviescommissie of bouw- en woningtoezicht). In de wet zou moeten worden bepaald, dat de verhuurder jaarlijks bijvoorbeeld voor 1 september een gespecificeerde afrekening moet geven voor de servace- en verwarmingskosten. Uitdrukkelijk zou moeten worden vastgelegd, dat door de verhuurder alleen de werkelijk ge maakte kosten in rekening mogen wor den gebracht. Sanctie op niet-nakoming van deze verplichtingen zou kunnen zijn, dat de huurder verdere voorschotbeta lingen mag opschorten zonder dat ver huurder van zijn kant de dienstverle ning mag staken. Over de waarborgsom zou wettelijk verplichte rente moeten worden vergoed, terwijl het maximum van de waarborg som niet meer zou mogen bedragen dan één maand huur. Er zou een uiterste termijn voor terugbetaling moeten wor den gesteld. Veel verhuurders trekken bij het einde van de huur nogal eens kosten van de waarborgsom af voor repa raties van gebreken, die volgens de huurder al bij het begin van de huuro vereenkomst aanwezig waren, of bij het einde van de huur niet werden gecon stateerd. De wet zou daarom moeten bepalen dat altijd bij het aangaan en het einde van de huur een beschrijving van het gehuurde moet worden gemaakt. Gebeurt dat desondanks niet, dan zou de verhuurder bij geschil moeten bewijzen, dat de woning bij het aangaan van de huur geen gebreken vertoonde. Voor ge breken, die niet schriftelijk zijn vastge legd bij de eindcontrole in aanwezigheid van de huurder zou de verhuurder geen herstelkosten in rekening mogen bren gen. De huurder moet bij het einde van de huur het recht hebben op een financiële Vergoeding voor door hem bekostigde verbeteringen, die de huur- of verkoop waarde van de woning verhoogd hebben. De huurder moet een wettelijk voor keursrecht hebben, wanneer de eigenaar de verhuurde woning wil verkopen. De prijs zou dan door een onpartijdige des kundige moeten worden bepaald. Omdat ook bij een verbeterde wette lijke regeling geschillen tussen huurder en verhuurder zullen blijven voorkomen, is het wenselijk, dat zij op een eenvou dige wijze advies kunnen vragen aan een onafhankelijke instantie. De huurad viescommissies moeten daarom op een meer permanente basis gaan functione ren. Deze zouden een adviesplicht moe ten hebben en hun samenstelling zou verbeterd moeten worden. Met name zouden vertegenwoordigers van specifie ke huurdersorganisaties daarin moeten worden opgenomen. richting van volkssupermarkten en volksapotheken, dan liiggen zijn idee- en niet ver van de onze. Maar het punt is dat hij ze niet uitvoert. Af en toe worden mensen als hij gedreven naar een punt waar ze dergelijke uitspraken doen, maar in feite wor den we om de tuin geleid. Dat soort dingen wordt gezegd om het volk aan het lijntje te houden”. „Wat ik nu zou willen^ zijn geen nieuwe verkiezingen, want dat is geen oplossing. Wat we moeten heb ben is dat de regering, de politieke partijen en de vakbeweging om een tafel gaan zitten en zeggen: kijk eens, jullie vakbondsmensen houden van het land, jullie regeringsmensen en politieke partijen houden van Surina me, jullie hebben samen na 1948, toen jullie zelf mochten gaan rege ren, er geen moer van terecht ge bracht laten we nu eens een soci- aal-economisch plan gaan maken om dit land te besturen. En dan moet in dat plan worden opgenomen dingen die je direct moet gaan doen, dingen die je op korte termijn, en op lange termijn moet gaan doen”. ment dat de bauxietmarkt zo ongun stig was en dat hij het daarom niet had gedaan. Korte tijd later kwam er een be richtje in de krant uit Pittsburgh van de een of andere Alcoa-man die zei dat ze zo’n goed aluminium-jaar had den gehad. Dan wordt er wel iemand voor de gek gehouden”. Op korte termijn zullen hierover ver dere besprekingen met de vakorganisa ties en het personeel worden gevoerd. De nieuwe ontslagen vallen buiten de al genomen beslissing tot sluiting van de gieterij begin 1974. De definitieve beslis sing over de kettingfabriek zal op korte termijn, afhankelijk van lopende bespre kingen, worden genomen, aldus de KNG. Bij de sluiting van de gieterij zijn ongeveer 150 personeelsleden betrokken voor wie volgens de heer P. A. Kats, districtsbestuurder van de industriebond NVV, een bevredigende afvloeiingsrege ling is getroffen. De sluiting van de gieterij houdt verband met het aflopen van het contract met Hoogovens voor het gieten van blokvormen. Per 1 janua ri 1974 gaat Hoogovens dit gieten zelf ter hand nemen. Het bedrijf heeft nog 390 man personeel, van wie er 200 blijven. Siemens Nederland. Siemens Nederland NV in Den Haag heeft over het op 30 september afgesloten boekjaar 1971-72 een netto-winst geboekt van f 3,16 mln tegen f 485.000 in het voorgaande jaar. De omzet steeg van f 294,3 mln tot f 352,2 mln. het dividend wordt verhoogd van 8 tot 10 pet. Het resul taat over 1971-72 werd zeer gunstig beïnvloed door het feit, dat enkele bijzonder grote opdrachten werden af gerekend, zo blijkt uit het jaarverslag. Dank zij het brede programma (elec- trotechniek, electronica en informatie techniek) kon Siemens Nederland de conjuncturele invloeden grotendeels opvangen door het accent van de activiteiten te verleggen. Vervoerscijfers KLM. Het totale vervoer van de KLM heeft in januari volgens voorlopige cijfers 111,3 miljoen tonki- lometer bedragen, 16 °/o meer dan in dezelfde maand van 1972. De produk- tie nam met 11 ’/«toe tot 219,4 tonkilo meter. De beladingsgraad bedroeg 50,6 tegen 48,5 ’/o In de eerste tien maan den van het lopende boekjaar bedroeg het vervoer 1224,2 miljoen tonkilome ter, 16 meer dan in de periode april 1971-januari 1972. De produktie nam met 14°/o toe tot 2296,9 miljoen tonkilometer en de beladingsgraad steeg van 52,4 tot 53,3 "/o. Premielening Dordrecht Bij de jaarlijkse uitloting van de 2,5 pet premielening dordrecht 1956 is de f 25.000 gevallen op obligatie nr. 112552. Met f 5.000 lootte uit nr. 60787 en met 2.500 nr. 69192. de vijf prijzen van f 1.000 vie len op de nrs. 17480. 37265, 40446, 51420 en 104009 en de vijf prijzen van f 250 op de nrs. 47179, 66173, 95265, 102462 en 102690. Voorts worden nog 187 obligaties met f 125 aflosbaar ge steld. tussen beide onderhandelingsdeiegaties bestaat er ook over de werkingssfeer van de cao. De industriebonden willen de functies, die thans niet in de cao zijn opgenomen, dit jaar laten klassificeren en in de loop van dit jaar in de cao laten opnemen. Van Gelder heeft dit verlangen afgewezen. De onderhandelingen worden op februari voortgezet dat men naar de Billiton en de Suralco zou gaan om een groter aandeel te vragen in hun winsten op onze mineralen en grond stoffen die opraken. Maar Sedney (de premier) durfde niet, en hij kwam toen met een smoesje in het parle- i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19