Bossche formatie zegevierde (102-83) Twee punten Ir in mindering E voor CBS Gerard Maarse niet in paniek E Wildeboer moet rust houden Theo Tielrooij alleen op kop Kaufmann leidt districtsfinale SPIERPIJN? in het libre NBB-Commissie van Beroep faalde opnieuw Winter bouwde zijn winst bekwaam uit Eerste clubrit DE KUYPÈR A - KUY® DAAROM ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN: door geringere belangstelling I j L gloedvolle hulp puur natuur Damesschaatscoach soms de tegenpool van Leen Pfrommer ZATERDAG 1 7 FEBRUARI 1973 10 ZXTJ ■1 1 Wereldrecord Hobby zie de personeelsadver tentie elders in dit blad DAAROM VREES&ZN L - y k Fritz bracht Cardinals in grote moeilijkheden (Van onze basketbalmedewerker) ADVERTENTIE (V ANNO (Van onze dammedewerker) ADVERTENTIE (Van onze basketbalmedewerker) DIF tot ADVERTENTIE (Van onze dammedewerker) E ADVERTENTIE Vraag Uw Slijter de gratis Voordeelkaart voor het verzilveren van de puntenzegels, de extra attractie bij elk De Kuyper-artikel Lind (13) reikt hier hoger dan De Vries (Cardinals). Geheel rechts EBBC- uit blinker Fritz APELDOORN. De Apeldoornse veld rijder Gertie Wildeboer zal dit seizoen niet meer in wedstrijden mogen uitko men. Bij een val tijdens het nationale kampioenschap twee weken geleden in Tilburg liep hij een hersenschudding en een heupblessure op. Door deze verwon dingen verblijft hij nu nog steeds in een ziekenhuis. De Nederlandse ploeg zal du« zonder Wildeboer naar het wereldkam pioenschap in Crystel Palace (25 februa ri) moeten reizen. M< de a gezo maa: uit Evei fan nen nade lang, extr in e De deze top gebr ders Hl door maa hoge uur ten CITROENJENEVER CITROENTJE MET SUIKER (ZOETE CITROENJENEVER) CITROENBRANDEWIJN O uur is djle döe ené en woi jr. ver wee D< 1. tink ver 2. ver Joli< 3. Jam Out: 4. ver. Out: 5. thar 6. Elar tiaa 7. Inel 8. Ivai Out 9. me, Out 1( 2. zorj 1. Bel 2. Roe 3. Jea lm] 4 Kei Joz 5 Fra 6 De; dia 7 He) out 8 Ko noi se cla: 1 Cai Ou HAARLEM. Naar aanleiding van het staken van de ontmoeting CBS— Nieuw Vennep in de tweede klasse HVB op 21 januari heeft de strafcommissie van de KNVB afdeling Haarlem bepaald dat CBS twee winstpunten in mindering wordt gebracht. Bovendien werd de club veroordeeld tot een boete van tien gul den. Door deze uitspraak staat CBS nu met twee punten uit achttien wedstrij den onderaan de ranglijst van de tweede klasse. LISSE. Op het 4700 meter lange parcours aan de Spekkelaan in Lisse wordt zondag door de Ren- en Toerver- eniging De Bollenstreek het wegseizoen ingezet met een onderlinge clubrit. Men verwacht daarvoor vrijwel alle renners uit eigen kring aan het vertrek. De jeugdklassers starten reeds om ne gen uur, terwijl de overige categorieën aspiranten, nieuwelingen en amateurs om half tien aan hun eerste rit beginnen. Maarse heeft nog andere pijlen op zijn boog om de schaatssport in betere banen te leiden. „Willen we de schaatssport niet verder laten degraderen tot een internationale korfballerij dan zullen we het buitenland moeten helpen”. De da- mescoaoh neemt daarbij een tegenover gestelde houding aan als zijn collega bij de heren Leen Pfrommer, die vindt dat het buitenland zelf moet proberen uit de puree te komen. Maarse zegt: „We moe ten het buitenland aan goede trainers helpen in ons eigen belang. Als we straks nog meer gaan winnen, en dat zie ik gebeuren, is de schaatssport internati onaal naar de knoppen. Ik zou er erg veel voor voelen als een Nederlandse trainer een jaar naar het buitenland ging om trainers op te leiden”. Over de kansen op het komende toernooi zegt hij: „In Atje hebben we natuurlijk de grote topper, maar ook Trijnie Rep kan op het erepodium komen. Sippie komt ook ver maar het probleem met haar is dat ze te hoog wil grijpen. Ze moet weten dat ze vooral op de kortere af standen nog niet tegen Trijnie opkan. Maar de kans is groot, dat we twee meisjes op het erepodium krijgen en als Nederlandse coach zeg ik dan: hartstik ke mooi. Maar tegelijk is het natuurlijk wél een verlies. Als Rusland straks ook geen belangstelling meer heeft, is het gebeurd met het damesschaatsen”. geen verfonderhoud meer roestvrij, veredeld metaal strakke vormgeving waardevermeerdering pand betere isolatie mogelijk door dubbele beglazing uiterst snelle levering 3» ruim 20 jaar vakmanschap In aluminium produkten Vrees-prijzen zijn aluminimum prijzen Anthonlestr, 45 HAARLEM tel. 023-317753. In een tumultueuze laatste minuut heeft DSS Epibratos in Zaandam de zwaar bevochten winst op de club van die naam veroverd. Twee seconden voor afloop presteerde Simon Bruyn het, om zeer koelbloedig bij een 77-77 stand de twee strafworpen te benutten, die de Haarlemmers nu tot op twee punten van Hij is er van overtuigd dat ook de belangstelling in Nederland zal teruglo pen. „Kijk, zolang je Atje hebt en je rijdt in Heerenveen dan komen er wel mensen kijken, maar die stopt ook eens een keer en wat dan? Het gaat dezelfde kant uit als bij atletiek en zwemmen. Daar komt ook geen kip bij kijken, maar daarom kun je nog niet zeggen dat het waardeloze sporten zijn. Na tien jaar topschaatsen zijn we in Nederland wat verzadigd. Ook zonder de profs was de belangstelling teruggelopen. Trouwens, wat is eigenlijk het verschil tussen ons en de profs? Onze opzet is in wezen zo professioneel als de pest. Het enige ver schil is dat de profs te veel geld krijgen voor hun prestatie”. Maarse, en dat blijkt uit het boven staande wel, is geen voorstander van het gesmij t met geld in de topsport. „Een aantal meisjes in onze ploeg vindt dat ze ook weleens wat geld mogen zien, maar ze vergeten kennelijk dat ze deze hobby vrijwillig gekozen hebben. Als ze vinden dat ze te weinig krijgen kunnen ze er iedere dag mee ophouden. Als ik trou wens zie wat de bond voor de meisjes doet dan zeg ik: je krijgt echt genoeg terug voor je inspanning. Het probleem is echter dat sommigen zich wat te veel de grote vedette gaan voelen”. Gerard Maarse trekt nu voor het tweede jaar een aantal maanden met Nederland’s beste schaatssters door Europa. Wat vindt hij van het leven in zo’n kleine, vrij besloten gemeenschap? „Ik moet je eer lijk zeggen het benauwt me soms. Het gedachtenwereldje van de meesten is griezelig beperkt. Ze kunnen het schaat sen amper van zich afzetten. Ik zie soms erg verkrampte situaties. Dan hoop is op een stevige ruzie maar dan blijven ze lief vriendinnetje tegen elkaar spelen. Relativeer toch eens wat, vraag ik me dan wel eens af. Voor jullie is de sport geen spel meer, maar een haat-spel met jezelf. Ik zou het echt niet prettig vin den als mijn kinderen op dezelfde ma nier topsport zouden willen bedrijven”. Het is om dezelfde reden dat hij grote vraagtekens zet bij de enorme prestaties De derde plaats wordt bezet door Frans Tielenburg, door winst in 33 beur ten op Bert Engwerda sr. Het was tussen deze twee oud-hoofdklassers een spannend opgaand gevecht. Tielenburg stond aanvankelijk zo’n 60 caramboles achter, maar zijn sterke mentaliteit gaf op den duur toch de doorslag voor de partijwinst. De laatste partij uit deze eerste ronde werd gewonnen door Frans Hekelaar. Met slechts acht caramboles verschil moest Bes van Wonderen met de haven in zicht de eer aan zijn tegenstander laten. De strijd wordt van daag en morgen vervolgd. Aanvang mid- dagpartijen om één uur; aanvang avond partijen zeven uur. ik dan wel een assistent hebben. Onder mijn supervisie zou hij dan de huidige ploeg moeten trainen terwijl ik me be moei met het jonge talent. Als er grote wedstrijden zijn neem ik natuurlijk de kernploeg en dan kan zo’n assistent met de jongere meisjes ergens anders verder werken. Dat lijkt me een ideale situatie. En je kunt een Atje van 34 jaar en een Pietie van 14 jaar best in één ploeg onderbrengen. Dat kan zelfs heel gezond zijn als je als coach maar constant waakzaam bent. Het zal van mij veel meer inspanning vragen, maar het lijkt me erg boeiend”. Maarse is ervan overtuigd dat dat laatste mogelijk is. „daarom kan het in het buitenland wel en bij ons niet? Dat meisje Priestner uit Oost-Duitsland is 16 jaar. Ann Henning uit Amerika was 14 jaar toen ze een wereldrecord reed. De jongste in mijn ploeg is nu 20 jaar (Sippie Tigchelaar, red.) Natuurlijk moet Pas toen Fritz zich met de score ging bemoeien, werd het voor Cardinals moeilijk. Traditiegetrouw werd snel een 17-12 voorsprong genomen. Het eerste gewin, bleek echter opnieuw kattege- spin. Tot aan de zestiende minuut hiel den Dick de Liefde en zijn mannen de strijd in evenwicht. De gave dribbeltech- niek van Fritz en zijn verrassende pas ses deden nog voor de rust de balans doorslaan naar EBBC. De 49-42 voor sprong bij de basketverwisseling Is in de tweede helft nog maar een keer in gevaar geweest. Bij 65-60 verhoogde EBBC echter het tempo. De diskwalifi catie van Mooy (8-4) en Amama (4-16) in de zestiende minuut waren in feite niet meer belangrijk. EBBC leidde toen reeds met 86-71 en kon moeiteloos op 102-83 finishen. Wim Winter kreeg al na tien zetten van Silvius een schijf cadeau. Dit bleek HAARLEM. De nieuwe sponsor Kennemer-Intersport heeft Haarlem Cardinals in het belangrijke duel tegen EBBC niet aan het gewenste succes kunnen helpen. In een niet al te beste wedstrijd bleef de Bossche formatie met 102-83 aan de winnende hand. Ook EBBC stak niet in een blakende vorm, maar „gastarbeider” Vince Fritz maakte zijn overtocht uit Amerika opnieuw waar. Niet ten onrechte merkte men aan EBBC-zjjde na de wedstrijd op, dat het wellicht aanbeveling verdient de naam te wijzigen in „Fritz-boys”. HEEMSKERK. Eén van de weinige mensen die niet in paniek zijn geraakt omdat de belangstelling voor de schaats sport dit jaar schrikbarend is teruggelo pen, is damescoach Gerard Maarse. Maarse is er zelfs wel blij om dat die belangstelling voor het schaatsen en ook voor andere takken van sport minder wordt. „Misschien”, zo stelt hij, „mag ik als trainer van een kernploeg wel hele maal niet zo denken maar ik geloof dat er een gezonde ontwikkeling gaande is. De mensen willen niet langer een hele dag passief toekijken hoe mooi een an der schaatst. Ze trekken er nu zelf op uit en dat vind ik eerlijk gezegd een gezonde ontwikkeling” Iets anders is dat hij gelooft dat er heel veel mensen zijn die uit gemakzucht thuis blijven en in een luie stoel de wedstrijd via de TV volgen. „Daar ben ik uiteraard niet voor. Ik vind dat er veel te veel schaatsen en ook andere sport door de TV wordt uitgezonden. Daar moet eerst iets aan gedaan worden. Hoewel, al zou je van de dameswedstrijden helemaal niets uit zenden dan komen ze hier in Noorwegen nog niet kijken. Alleen in Nederland en Rusland heeft men een beetje belang stelling voor damesschaatsen. In andere landen stelt het helemaal niets voor. Dat de Noren het Europees kampioenschap in zo’n gat als Brandbu houden zegt wel genoeg". Huib van der Vossen had het tegen zijn broer Harry niet gemakkelijk. De laatste was voortdurend in de aanval, maar een minder sterke voortzetting deed de kansen keren. Met sterk spel dwong Huib van der Vossen een win nend eindspel af. Het lukte Nico van Hal niet om Gerrit van der Eem met een halve hekstellinig op de knieën te krijgen. Met de puntendeling mocht Van Hal zelfs zeer tevreden zijn. Henk Wil- lemse kwam met Henk Beliën remise overeen, nadat verwoede aanvalspogin- gen keer op keer teniet waren gedaan. In een moeilijke flank-centrumpartij verspeelde De Groot in tijdnood zijn positionele voordeel. IJMOND. In de zesde en laatste ronde van het toernooi om de persoon lijke damtitel van de IJmond, voorwed- strijd van het kampioenschap van Ken- nermerland, greep Wim Winter zijn laatste kans aan door van Silvius te winnen. Omdat de partij tussen Bert van Domselaar en Ton de Haas uitge- steld werd, is nog niet zeker welke twee spelers in de finale mogen uitkomen. (Van onze biljartmedewerker) HAARLEM. Gisteravond is in bil- jartacademie v. d. Kuyl te Haarlem de finale van het districtskampioenschap libre, eerste klas van start gegaan. Na de eerste ronde staat Jan Kauffman door een hoger moyenne aan de leiding. Na een slechte start tegen Ton Wisker, scoorde hij in de achtste beurt een goede serie van 56 caramboles en in de slotfase nog eens series van 48 en 38. Voor de winst had hij slechts 27 beurten meer nodig. Wisker kwam tot 124 ca ramboles. Kauffman wordt op de voet gevolgd door zijn clubgenoot, Jan Jas persen, die tegen Hans Handgraaf slechts vier beurten meer nodig had om tot winst te komen. Jaspersen begon uitermate sterk. Na tien beurten had hij reeds 107 caramboles gemaakt, mede dank zij een serie van 58 caramboles. Maar in de eindfase zakte hij ver terug en kwam Handgraaf nog gevaarlijk dicht bij. Het verschil was maar 20 caramboles. Merkwaardig is echter, dat de schor sing ingaat op 22 februari. Het is Horton derhalve wel toegestaan vanavond te gen Levi’s uit te komen. Pas na de wedstrijd tegen Fiat Stars komende woensdag, staat Horton buiten spel. Ge lukkig zijn de Rotterdammers allerminst met deze gang van zaken. Secretaris Rob Hoek verklaarde desgevraagd de halve finale beker tegen Raak-Punch op zon dag 25 februari niet te zullen spelen. Bij de jeugd is Rob Zwemmer onge naakbaar. Nu was Walthuis zijn slacht offer. Standen: hoofdklasse: 1. B. van Domselaar 8 punten uit 5 partijen, 2. W. Winter 8 uit 6, 3. T. de Haas 7 uit 5. 4. J. Silvius 7 uit 6. Eerste klasse: 1. H. van de Heuvel 9 uit 5, 2. K. te Bos 8 uit 5, 3. K. de Jong 7 uit 5. Jeugd: 1. R. Zwemmer 8 uit 4. 2 tot en met 4. Jenninga, Out en B. de Haas allen 4 uit 4 Nog één ronde te spelen. HAARLEM. In tegenstelling eerdere berichten blijkt de commissie van beroep van de NBB toch nog uit spraak gedaan te hebben in de beroeps zaak van Transol R/Z aangaande de „straf Horton”. Overeenkomstig de ver wachtingen werd het beroep verworpen en wacht Horton een definitieve schor sing van twee wedstrijden. (Van onze sportredactie) van de Friese schaatsjeugd. „Over een paar jaar zijn het allemaal Friezinnen in de kernploeg. Die ploeg van Wiebe Kort is een soort Jong Oranje maar ik vraag me af of het wel zo gezond is wat daar allemaal gebeurt. Je bent bezig een vrij grote groep op te prikken tot een vrij hoog niveau maar ze kunnen echt niet allemaal in de kernploeg. Daar komen straks vreselijke teleurstellingen. Zeker op zo’n jonge leeftijd moet het schaatsen een hobby zijn. Moet de ijsbaan een speeltuin zijn maar ik ben bang dat door de enorme rivaliteit in de ploeg van Kort daar geen ruimte voor is” Zo’n meisje als Pietie Postma bijvoor beeld is een natuurtalent die moet i laten spelen. Daar zou ik erg graag twee jaar mee willen werken. Zo’n meisje moet plezier in het schaatsen blijven houden en toch spelend de top kunnen bereiken. Aan het einde van dit seizoen ga ik beslist praten met de bond om df kernploeg uit te breiden met een aantal van deze jonge meisjes. Alleen op die manier krijg je een gezonde aanvulling van de kernploeg. Die junioren moeten volgend seizoen seniorlijden kunnen rij den”. voldoende om te winnen. Peter Pippel moest na maar liefst 86 zetten toezien hoe Ron Adelaar met een finesse remise ging maken. Ton de Haas gaf Cees Nij- man een groot deel van het bord, zodat het erop ging lijken dat Nijman geen vrees voor een nul hoefde te hebben. Maar nadat Nijman in tijdnood kwam, nam De Haas een vinnige door braak, die hem winst opleverde. In de eerste klasse heeft Hans van de Heuvel de titel zo goed als zeker te pakken. In een interessant duel verraste hij Kerst de Jong met een damcombina- tie. Te Bos leek tegen Gomes in de opening een schijf te gaan winnen. Doordat de laatste zich bekwaam verde digde, lukte dat net niet werden de punten gedeeld. HEEMSTEDE. In de vierde ronde van het damkampioenschap van Heem stede kwam Theo Tielrooij alleen aan de leiding door zelf van Co Sluiter te winnen, terwijl concurrent Han de Groot tegen Piet Beliën niet verder kwam dan een gelijkspel. In een klassie ke partij besloot Tielrooij tot een korte vleugelopsluiting om de bezwaren van zijn tempogebrek op te heffen. Sluiter kreeg de betere papieren, maar toen hij een geraffineerde finesse over het hoofd zag, was het snel afgelopen. In de landelijke eerste klasse had HOC opnieuw veel moeite met een laag geklasseerde ploeg. Maakte vorige week Argus V/C het de Haarlemse ploeg las tig, nu deed Frisol/R dit nog wel in Haarlem. Ondanks een grote foutenlast slaagde Frisol/R er direct na de basket verwisseling in een kleine 21-18 achter stand om te zetten in een comfortable 33-28 voorsprong. HOC, dat ook nu weer de indruk wekte de Dordtse gasten te onderschatten, slaagde er pas bij het ingaan van de laatste drie minuten in om naast Frisol/R te komen. Louter de routine van de koploopsters behoedde de ploeg voor een nederlaag. Ria Metselaar (2-14) bracht haar ploeg tenslotte toch nog de ruime 47-38 zege. Wil HOC de titel inderdaad veroveren, dan zal in de resterende wedstrijden duidelijk met een andere instelling gespeeld moeten wor den. BV Zaandam hebben gebracht. De Zaan dammers, die hun teleurstelling met een protest tegen de Haarlemse wijze van timing af reageerden, stonden vrijwel de gehele wedstrijd achter. De marge van twee punten, die DSS bij de rust vero verd had, bleef de gehele tweede helft gehandhaafd. Een belangrijk aandeel in de Haarlemse winst hadden: Simon Bruyn (23-8), Hans Vervloed (2-13) en Hans van der Meyden (2-12) De streekderby tussen Exercitia en Hoofddorp leverde de thuisploeg een verdiende overwinning op. Toch ging een 39-27 voorsprong in de tweede helft nog zo wat verloren. Het lengtevoordeel bleek echter voor Hoofddorp een te grote handicap. De pressie, die coach Lammerts tien minuten na het begin van de tweede helft inzette, strandde bij 68-64 toen de tijd verstreken was. Uit blinker aan Exercitia-zijde was Rinus Spaans (15-10), goed geassisteerd door Frits Borst (10-9). Theo de Cock was de animator bij Hoofddorp met een score van 15-10. Boudewijn Maat (4-2) was volkomen kansloos tegen de IJmuidense defensie. Uitslagen: Heren: HOCThe Typhoons 42-50; The Hawks—-The White Stars 56- 53; The Lions 2DSS Epibratos 2 37-36; HCK—Cronjé Shots 27-23; Hoofddorp 4Akrides 5 28-32; Haarlem Cardinals 4— Levi’s Flam. 4 33-72; DSS Epibratos 5— HOC 4 41-17. Dames: The OutsidersHaarlem Car dinals 115-18; HoofddorpAkrides 2 28- 29.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 10