EN Tien tot vijftig maal duurder dan telefoon Beeldtelefoon sta tussy m boel W NA In Nederland in 1980 pas operationeel 4 Je. AIER V Problemen ene n ■R Twee miljoen? Spelen met beeld Grappig F? IEMIE JOL Ir. P. van de Avoort bij de beeldtelefoon in actie. d tot De vraag kan worden gesteld of beeldtelefoon met eenzelfde spreiding als de huidige telefoon zal leiden tot vermindering van het autoverkeer. Op het ogenblik zijn hierover nauwelijks meer dan veronderstellingen mogelijk, veronderstellingen die elkaar dan ook nog tegenspreken. De futuro loog drs. Hupkers van het centrum voor vervoers plannen in Utrecht is ervan overtuigd dat beeld telefoon wel tot vermindering van bet horizontale verkeer zal leiden. Zo pleegt hij tegen elke journa list die van elders bij hem komt, te zeggen: „Als er beeldtelefoon was geweest, had u niet naar Utrecht hoeven te reizen”. Maar prof. ir. J. Volmuller, hoogleraar in de vervoerseconomie aan de TH in Delft, betwijfelt zo’n verkeersvermindering. Hij zegt: „Alle uitvin dingen op het gebied van telecommunicatie hebben geen vermindering van de verkeerskromme (trendlijn) tot gevolg gehad. Ik geloof dan ook niet dat beeldtelefoon van enige meetbare invloed op het vervoerspatroon zal zijn. Als het er is, is het complementair, niet vervangend. Het beïnvloedt de vervoersbehoefte niet wezenlijk”. Tegenover deze twee theorieën staan enige waarnemingen uit de praktijk. Het proef net van Bell in het Amerikaanse Pittsburgh heeft de in druk gevestigd dat beeldtelefoon niet zal leiden tot vermindering van het horizontale verkeer, maar wel tot vermindering van het verticale. „Beeldtelefoon blijkt zeer geschikt voor gebruik in hoge gebouwen, wereldhandelscentra bijvoor beeld,” aldus ir. Van den Berg van de PTT. Niet vooruitlopend op beeldtelefoon, maar wel als mogelijkheid om de noodzaak tot reizen te reduceren, biedt de PTT de telefonische vergade ring. Door tussenkomst van de telefoniste op 000 kunnen maximaal twaalf abonnees in binnen- en buitenland gelijktijdig met elkaar worden ver bonden. Er wordt echter weinig gebruik van deze techniek gemaakt omdat telefonisch vergaderen onveranderlijk tot spraakverwarringen leidt. Met tien of twaalf mensen aan de lijn vraagt men zich voortdurend af wie er nu weer aan het woord is, hoe goed men ook de stemmen herkent als men ze afzonderlijk aan de lijn heeft. De beeldtelefoon is gereed voor een uitgebreid experiment. In september zullen de PTT en Philips beginnen met een proefnet waarop vijftig abonnees zijn aangesloten. De proef duurt precies twee jaar. Beeldtelefoon op bureau: een prachtig statussymbool, maar „het wordt zeer duur in gebruik”, zegt ir. D. van den Berg van de PTT: „tien tot vijftig maal zo duur als gewoon telefoneren”. Eerder dan in 1980 verwacht hij geen beeldtelefoonnet in Neder land. Ir. Van den Berg, hoofddirectielid van de PTT met bijzondere aandacht voor technische ontwikkelingen, baseert deze uitspraak op ervaringen in de Verenigde Staten. In de rokerige staalstad Pitts burgh, Pennsylvania, is Bell Telephone Telegraph in juli 1970 begonnen met een proefnet met tachtig aangesloten bedrijven. „De abonnementskosten zijn 160 dollar per maand, een communicatie- minuut 1.60 dollar. Het kostte Bell grote moeite 100 abonnees bij- elkaar te krijgen”, aldus ir. Van den Berg. ”1 Uitvindingen bij telecommunicatie brengen geen verkeersvermindering 'hrijven PTT EN PHILIPS BEGINNEN AAN N >nen b.v. EXPERIMENT MET BEELDTELEFOON ije werk- •p IR. J. VAN DEN BERG dens- oe. I IP- HARRY KUIPER Erbij Hierarchisch wordt er meer van boven naar beneden gebeld BIB ienst; 0 uur Over- iin Al- opna- •1 6801 verking Voor de proef waarmee in september wordt begonnen wordt een aansluiting gemaakt tussen 50 „abonnees” in Den Haag (PTT), Leidschendam (dr. Neherla- Het is niet noodzakelijk om in beeld te komen. De overige knoppen op het telefoontoestel stellen beide communi ën ook tijdens de conversatie blijft hij op de haak. „Er is nog iets. Het is natuurlijk leuk dat je bij een beeldgesprek een document kunt tonen, maar het zou een mooi ding zijn als de ander dat document vanaf het beeldscherm kon kopiëren. En hoe moet je dat doen zonder dat degene di» een beeldtelefoon op tafel heeft staan, al lerlei poespas met flesjes en vellen papier krijgt? De kopieermogelijkheid bij beeld telefoon staat nog maar aan het begin van haar ontwikkeling. ,Aan de andere kant zijn we met het aantal noodzakelijke adertjes een heel stuk verder gekomen doordat er twee konden vervallen. Voor de beeldverbin ding heb je twee adertjes nodig in elk» richting, vier dus, voor de telefoon twee. Nu is het zo dat 10 percent van de zend tijd voor het beeld onbenut blijft. Door die 10 percent voor de overdracht van het gesprek te gebruiken, wonnen we twee adertjes. Dat is een vinding van Philip» die nogal kostenbesparend is”. lelijke t uit zalen >23-222318 on 321337. atroon- in de avonds ibiihg N.O 25 74 02 23 «7 85 121233 d en ij werk oorden in. ARLEM 3 60nini «5,- ir, 249.. 372,- 499.. EN 10 jaar iris is regel- ie in Wat zijn Philips’ ervaringen met de beeldtelefoon? „Aanvankelijk wilde ie dereen aan die proef meedoen, maar toen we het toestel ook in werkplaatsen gin gen neerzetten, dat was gewoon een noodzaak in het kader van de proef was de statussymboliek er gauw af. Verder heeft de computer die alle ge sprekken registreert, aangetoond dat er hiërarchisch meer van boven naar bene- constatering die eerder grappig dan on logisch is. Tenslotte blijkt beeldtelefoon discipline van de gebruiker te vereisen.” canten in staat het beeld te laten ver vangen door een testbeeld, of het geluid te laten wegvallen (zodat men onzicht baar en onhoorbaar is wegens rugge spraak), maar steeds zonder dat de verbinding wordt verbroken. Ook kan men het beeld laten in of uitzomen, zodat een bepaald deel van een getoond document in beeld komt nadat de spiegel is uitgetrokken. Ir. Van de Avoorts stemgeluid ver dwijnt in de microfoon op het telefoon toestel, het antwoord komt uit de spea ker boven het beeldscherm terug. Maar niet voortdurend. Zodra het geluidsvolu- me van de spreker groter is dan van de tegenspreker, valt het geluid van de tegenspreker weg door de ingebouwde spraakregelaar. Wil men toch graag door elkaar heen praten of niet gehinderd worden door de spraakregc’aar, dan kan men nog de telfoonhoorn nemen. Ook als de ander dat niet doet, is toch te horen wat hij zegt. Overigens staat de PTT bepaald niet te trappelen om Nederland met beeldte lefoon op te zadelen, als we ir. Van den Berg mogen geloven. „Juist omdat het zo duur wordt, voelen we daar niets voor. Maar we willen wel de techniek onder de knie hebben vóór het ons zuur zal opbreken”. Hij verwacht wat Nederland betreft niet dat de beeldtelefoon voor 1980 operationeel zal zijn, maar „als voordien, bijvoorbeeld in het kader van de spreiding van rij ksdien sten om de aanleg zou worden gevraagd, dan doen we het”. „We zijn er nog lang niet”, zegt ir. Van de Avoort. „Een van de technisch» problemen is hoe we kunnen voorkomen dat beelden van de ene verbinding op d» andere overwaaien. Zowel bij de tefoon als bij de tv is dat overwaaien wel een» te merken. Bij mist zie je soms een ander beeld vaag op het scherm en een enkele keer kun je ’s nachts met een ander telefoongesprek meeluisteren. Dat laatste is een kwestie van kabelkwaliteit. Maar het probleem is dat je niet alle kabels kunt gaan vervangen door betere. Beeldtelefoon, of videofoon zoals de PTT het noemt, is een telefoonverbin ding met daaraan gekoppeld een beeld verbinding. Er wordt in verschillende landen mee geëxperimenteerd. In Duits land was dat al in 1936. Thans bestaat in Engeland, ook bij wijze van proef, de confrravision. Tussen een paar postkan toren in Londen en Birmingham wordt een aantal gesloten tv-verbindingen on derhouden. De tv-toestellen staan in rui me cellen die te huur zijn. Met behulp van microfoons, speakertjes en telefoon lijnen kunnen aan weerszijden van de verbinding enige mensen met elkaar confereren en zonodig elkaar papieren of andere relevante zaken tonen. Ir. Van de Avoort gaat aan het tele foontoestel zitten en drukt op een knop. Op het beeldscherm verschijnt een over zicht van aangeslotenen met hun num mers. Op zijn druktoetsen kiest hij een nummer en even later hoort men de zelfde wektoon als bij de gewone tele foon, maar dan met tv-geluid. Weer een moment later verschijnt de opgeroepene in beeld. De verbinding is nu tot stand gekomen, het gesprek kan beginnen. AI die tijd heeft ir. Van de Avoort de hoorn van het telefoontoestel niet aangeraakt Ji Naast hem staan een kast met een beeldbuis zo groot als die als die van een draagbaar tv toestel en een wat ingewikkeld uitgevoerd telefoontoestel. Boven het objectief bevindt zich nog een uittrekbaar spiegeltje, met behulp waar van men documenten in beeld kan laten komen die voor de beeldkast op tafel zijn gelegd. Onder het scherm zitten knoppen om helderheid van het beeld en volume van het geluid te regelen. boratorium van de PTT), Hilversum (Philips’ PTI) en Eindhoven (Philips). „Allemaal mensen die nu al functioneel contact met elkaar hebben”, aldus ir. P. M. van de Avoort leider van de groep visuele communicatie bij Philips in Eindhoven. In zijn „nat-lab” is een jaar geleden een begin gemaakt met een interne proef met beeldtelefoon. Aan vankelijk met drie aansluitingen, op het ogenblik met twaalf. Zowel de PTT als Philips heeft tot dusver elk ongeveer een miljoen gulden aan de ontwikkeling van beeldtelefoon besteed. Het juiste bedrag schijnt men bij geen van beide bedrijven precies te weten. De PTT houdt sinds 1968 „mini maal” rekening met de komst van beeldtelefoon. „Feitelijk investeringen voor de beeldtelefoon hebben we nog niet gedaan”, aldus ir. Van den Berg. „Slechts door niet twee maar vier tele foondraden (adertjes) naar huizen te leggen: door de toepassing van iets ande re moffen en door er rekening mee te houden bij het ontwerp van nieuwe tele fooncentrales hebben we nu kunnen voorkomen dat we later een hoop extra, en dan wel kostbaar werk zouden moe ten doen”. AÜiXti’ ■rjËigëjHHi.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13