KOUDE OORLOG IN interne zaken Zitting gewijd aan oecumene en BERLIJNSE KERK SYNODE NEEMT AFSCHEID VAN DS. LANDMAN Geestelijk PROBLEMEN ROND PATERS OP PORTO RICO Abbé Pierre blijft armen steunen Vernietiging van het joodse volk BIJBELS NAAR Amerikaanse rabbijnen bevreesd voor RAMPGEBIED christelijke evangelisatiecampagne EPISCOPAAT NAAR BUITEN Leven „WIJ ZIJN JODEN” I I HhW r HET !,W« u VIA KOPPELGEMEENTEN HELPEN IN BANGLADESJ II 4 Concordie Fel In Italië: „Socialist” Predikanten Beroep ZATERDAG FEBRUARI 1973 Erbij 14 i Mexicaanse Indianenstam: 99 99 In de Oostberlijnse Mariakerk is afgelopen zondag de eerste Evan gelische bisschop van Oost-Berlijn geïnstalleerd. Het is de 61-jarige dr. Albrecht Schönherr, een oud strijder tegen het nazisme en een protégé van de befaamde predikant en theoloog Dietrich Bonhöffer, die geëxecuteerd werd wegens samen zwering tegen het Hitler-regime. Schönherr studeerde aan het ille gale seminarie van Bonhöffer en promoveerde daar ook. 1 De generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk komt op 19, 20 en 21 februari voor haar eerste vergadering in 1973 bij een in het centrum „Hydepark” bij Driebergen. De agenda voor deze synodezitting omvat punten van be lang voor de verstandhouding tus sen de kerken onderling, van in terne aard, terwijl verder bespro ken zal worden hoe als christenen en kerken in de wereld van vandaag te staan. Drie Nederlandse paters Domini canen zijn op Porto Rico uit hun ambt gezet en in feite door hun bisschop en hun overste uit het dorp Comeiro, waar zij tot dan werkzaam waren, verbannen. De dorpsbewoners waren het duidelijk met deze beslissing niet eens en haalden de vier priesters (met de drie Nederlandse was ook de Porto- ricaanse pater William Loperena ontslagen) terug. Nu doen zij het zelfde, zij het clandestien, hetzelfde wat zij altijd deden. De reden voor het conflict? Officieel wordt die door de rooms-katholieke autori teiten niet gegeven, maar volgens Frans Lohman, een van de in on genade gevallen priesters, was hun te originele en daarom gedurfde wijze van evangeliseren een doom in het oog van de burgerlijke auto riteiten. I DS. LANDSMAN Maandag- en woensdagmiddag staan ABBÉ PIERRE [Mior Havana^ S.Juan^ :o— 7 A tl antiic h 9—— ===Ocaoon-- Afgelopen dinsdag vergaderden de Ne derlandse bisschoppen in Haarlem. De agenda omvatte twee niet-onbelangrijke punten, namelijk de mogelijkheid van gehuwde diakenen in de Nederlandse rooms-katholieke kerk en de situatie in de kerkprovincie na het Landelijk Pas toraal Overleg. Dr. Nahan Magar, medewerker van ft» faculteit voor Latijns-Amerikaanse stu dies heeft enige tijd doorgebracht bij ’n Mexicaanse Indianenstam, waarvan de negentig leden beweren van joodse af komst te zijn. derlanders, van wie Cyril Meyers al 23 jaar als missionaris op Porto Rico werkt. PUERTO RICO Rabbyn Mare Tannanbaum, nationaal directeur van het bureau voor interker- Abbé Pierre, die het afgelopen week einde in Nederland was, kwam op het idee van „koppelgemeenten” na een be zoek in 1971 aan Oostpakistaanse vluch telingenkampen in India. Dat gebeurde toen hij na de India’s-Pakistaanse oorlog in het bevrijde Bangladesj kwam en Rabbijn Maurice Eisendrath, voorzitter van de Unie van Amerikaanse Joodse Gemeenten (UAHC) en reeds lang actief Het gaat hierbij om „een structurele en inhoudelijke verbetering van de pre- dikantspositie”, die vorig jaar juni in eerste lezing is behandeld en waarove' de classicale vergaderingen, de bred< ministeries van predikanten en andere kerkelijke organen zich inmiddels heb ben kunnen uitspreken. Een andere functionaris van de Unie van Joodse Gemeenten, rabbijn Balfour Brickner, bereidt materiaal en program ma’s voor om joodse jongeren te helpen, wanneer activisten van „Sleutel 73” met hen in gesprek komen. Via pers, radio en televisie wil deze campagne, zoals de organisatoren het omschrijven „het Amerikaanse continent tot Christus brengen.” staan zij erop, dat je het meeneemt. Toen wij in Dacca waren was ik te gast bij premier Rachman en werd ik onder gebracht in het vaste verblijf van de premier. Maar ik vond, dat ik beter bij de rest van ons gezelschap kon wonen. En toen ik dat zei vroegen zij onmiddel lijk: wat hebben we verkeerd gedaan?” van het, onder bepaalde voorwaarden, openstellen van de hervormde kerk voor niet-hervormden. Abbé Pierre ziet veel in internationale samenwerking op gemeentelijk niveau, omdat zo zei hij dat het eerste politieke niveau is waarop mensen ver antwoordelijkheid dragen voor het func tioneren voor elkaar. Kleine gemeenten hebben, waar dan ook, dezelfde menselijke problemen. „Er moet daarom meer contact komen tus sen deze gemeenten”,, aldus abbé Pierre. Go/zR von^^ Mtxico' De derde Nederlandse pater is Fons Damman. Hij verklaart het verzet, dat de burgelijke autoriteiten die volgens hem de beslissing van de bisseihop heb ben beïnvloed tegen hun manier van evangeliseren hadden, uit de typisch Amerikaanse angst voor het „communis me”. „Als je zo doet zoals wij, dan moet je toch wel minstens een socialist zijn”, aldus Damman. fnrv onder redactie van Ronald Kraayeveld De vier paters vormen nu zo’n beetje een commune, zijn alle vier gaan wer ken voor hun brood en blijven gewoon hun werk doen, ook al doen zij dat niet meer vanuit het instituut van de kerk. De politieke wind, die na de pas gehou den verkiezingen op Porto Rico is gaan waaien, is hun ook gunstig gezind en zij hoeven nu niet meer zo bang te zijn naar Nederland teruggestuurd te wor den. Immers, de zeer rechtse en door sommigen zelfs fascistisch genoemde gouverneur Ferre is verslagen door de volkspartij van Colon. Afgelopen maandag werd een andere documentaire, die Marga Kerklaan op Porto Rico maakte, uitgezonden. De sub titel van haar film luidde „Verloren Paradijs”. Porto Rico bleek een eiland, dat totaal afhankelijk is van de Verenig de Staten en dat mede daardoor totaal verarmd is geraakt. Maar ook de in Amerika in getto’s levende Portoricanen, die dachten het daar veel beter te heb ben dan op hun eiland, hebben zich vergist. „De mensen daar beschouwen je als gast. En dat betekent bijvoorbeeld, dat ze zorgen voor een goede maaltijd. Hoe wel je weet dat zijzelf de volgende dag niets te eten hebben, kun je die niet weigeren: zij zouden dat als een beledi ging zien. Als je van een of ander voorwerp zegt, dat je het mooi vindt, kelijke zaken van het joods comité in de Verenigde Staten, verklaarde onlangs voor dit comité, dat „een christelijke theologie, welke is gebaseerd op ontken ning van het jodendom en die het chris tendom ziet als een vervanging van het joodse geloof, menselijkerwijs zal uit draaien op vernietiging van het joodse volk.” bespreking van de „Concordie van Leu- enbeng”, de naar de vergaderplaats (vlakbij Bazel) genoemde ontwerp-bij- eenkomst tussen Europese kerken van calvinistische en lutherse oorsprong. Aan dit ontwerp is enige jaren ge werkt. Op grond van de concordie kun nen de kerken die tot ondertekening overgaan, met elkaar kansel- en avond- maalsgemeenschap aangaan. Wat Neder land betreft waren de hervormde en de lutherse kerk in 1966 gingen zij al een consensus aan de remonstrantse broederschap en de gereformeerde ker ken bij het Leuenberger overleg betrok ken. Ook over andere oecumenische zaken zal mededeling gedaan worden, zoals de verhouding tot de doopsgezinde broeder schap, de wereldzendingsconferentie van rond de jaarwisseling in Bangkok en de omstandigheden van de kerken en chris tenen in Oost-Europa. ’s Middags gaat de synode verder met haar bespreking van het rapport „Ge meentevennen en gemeenteopbouw” in samenhang met de adviezen en opmer kingen vanuit de classicale vergaderinen en het structuurrapport van de algeme nen hervormde kerkvergadering (AKV). Het voorgestelde pakket wijziginge en verfijningen omvat onder meer d< mogelijkheid om in de „beroepsbrief’ een nadere omschrijving van de werk zaamheden van de betreffende predikan’ op te nemen, verplichte periodieke rap porten ook door de predikant, structure le verbetering van de tractamenten (waarbij in vijf jaar de helft vandde achterstand ten opzichte van de salaris sen van leraren bij het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs wordt inge lopen). Rabbijn Eisendrath deed een beroep op de Nationale Raad van Kerken en op de katholieke bisschoppenconferentie om al het mogelijke te doen om fundamen talistische evangelische groeperingen van overdreven ijveren terug te houden. De ze rabbijn zei met name bang te zijn, dat deze groeperingen het joodse jonge ren en volwassenen geregeld moeilijk zullen maken en niet zullen terugschrik ken voor pogingen tot dwang. Rabbijn Steven Shaw tenslotte, die vooral werkzaam is onder studenten, wil de betekenis van de campagne voor de joodse jongeren niet onderschatten .Een groter gevaar ziet hij echter in de oos terse religies yoga, Hare Krishna, transcendente Meditatie omdat deze de joodse jongeren veel serieuzer bezig houden dan de zogenoemde Jesus People. „Het werkelijke probleem ligt niet in de bekering tot het christendom, maar in het onvermogen van de joodse gods dienstige gemeenschap de joodse jongeren werkelijk iets te zeggen”. Woensdag 21 februari staan kerkorde lijke aangelegenheden op het vergader schema, de informatie-nota over de be handeling van lopende zaken sinds de vorige synodezitting en het vraagstuk van het gastlidmaatschap ter regeling Frans Lobman :„Comeiro Is een straat arm dorp. Van de 18.000 bewoners is 44 percent werkloos, omdat de tabakscul tuur door een politieke manoeuvre van de Verenigde Staten, waarvan Porto Ri co een kolonie is, wegviel. Wij vieren vonden, dat we ons werk alleen goed konden doen, als we ons solidair ver klaarden, ons identificeren met de ar men. Zij geen bezit, wij geen bezit. Onze manier om het evangelie uit de ook daar zo bekende autoritaire sfeer te halen en te vermenselijken, moet als een shockef fect gewerkt hebben. Wij vinden, dat we, als leden van een orde, die de armoede in zijn blazoen draagt, niet anders dan juist hebben gehandeld”. Inmiddels en dat blijkt ook uit een KRO-tv-documentaire, die Marga Kerk laan over deze affaire maakte en die maandag 26 februari zal worden uitge zonden kwam de beslissing van hun overste toch hard aan bij het trio Ne- I In zijn toespraak tot de synode trok bisschop Schönherr fel van leer tegen de wat hij noemde „communistische onder drukking van de godsdienst”. „Onder de steeds groeiende eisen van de marxisti sche ideologie om alle aspecten van het leven te beheersen, is het ogenblik der waarheid thans aangebroken”, aldus bis schop Schönherr. Hij wees erop, dat in sommige bisdommen van Saksen 95 per cent van de kinderen godsdienstonder richt volgde, totdat de autoriteiten pres sie begonnen uit te oefenen. Toen stopte vijftig percent van de kinderen met het godsdienstonderwi j s. „Sleutel 73” is een landelijke campag ne, waaraan meer dan 130 protestantse en katholieke organisaties deelnemen. VERENIGDE STATEN In de ochtendvergadering van dinsdag begint de hervormde synode met een interne zaken op het programma, ’s Maandags zal gesproken worden over de voorstellen betreffende de rechtsposi tie van de predikanten. Tot vorige week was Kurt Scharf bis schop van zowel Oost- als West-Berlijn, Zijn functie heeft hij in Oost-Berlijn ech ter nooit kunnen uitoefenen: hij was geen Oostberlijns burger. Vanwege de onmogelijkheid voor bis schop Scharf om zijn functie in Oost- Berlijn uit te oefenen, werd Schönherr gemachtigd de bisschoppelijke functies daar uit te oefenen. Vorig jaar novem ber liet men na langdurige twistgesprek ken de aanspraak van bisschop Scharf op Oost-Berlijn vallen en werd Schönherr door de Oostberlijnse synode tot bisschop gekozen. in de oecumene, verklaarde dat „fouten van christelijke jongeren waarbij hij doelde op de Jesus People „schade zouden kunnen toebrengen aan de zorg vuldig gekweekte wortels der christe- lijk-joodse verhoudingen in onze samen leving en het resultaat van pluralisme en godsdienstvrijheid zouden kunnen aantasten.” Amerikaanse joden voelen zich be dreigd door het opdringen van de chris telijke kerken, dat dit jaar bijzondere vormen zal aannemen door een geza menlijke christelijke, protestantse en rooms-katholieke campagne onder de naam „Sleutel 73”. De joden zien in deze evangeliseringscampagne vooral een be dreiging van de joodse jongeren- Het idee van abbé Pierre, een man van inmiddels zestig jaar, die zijn hele leven wijdt aan het verbeteren van het lot der armen, bleek aan te slaan in Frankrijk, Italië, Denemarken, Zweden en ook Nederland. In Bangladesj, waar het werk van de koppelgemeenten tot nu toe beperkt is gebleven, was premier Rachman enthousiast en verleende me dewerking. Met de installatie van de Oostberlijnse bisschop is de afscheiding in de Berlijnse evangelische kerk nog dieper geworden. Om deze scheiding nog eens te onder strepen weigerden de Oostberlijnse auto riteiten aan bisschop Kurt Scharf van West-Berlijn toestemming de plechtig heid in de Mariakerk bij te wonen. Middtn-= Amerika 1 De levenswaarden, waarvan wij in het Westen kunnen leren illustreerde abbé Pierre bij zijn bezoek aan 'de hand van zijn ervaringen in Bangladesj. Dr. Magar zei na zijn verblijf bij de stam, dat zij een synagoge in gebruik hebben. Zij hebben verder een He breeuwse leraar en gebruiken Thorarollen, evenals tefillim en gebedenboeken, die hun geschonken werden door de Joodse Gemeenschap in Mexico. De stam verblijft bij de stad Pachuca. De stamleden, die zich aan de geboden houden, zeggen dat hun voorouders Marranen zouden zijn geweest, waarvan er velen in de zestiende eeuw op de brandstapel het leven lieten. f HAI' 4 Communiqués over de inhoud van het besprokene worden echter nooit gegeven. In Italië gaat dat al anders. Daar mogen bij de eerstkomende bisschoppenconfe rentie in juni ook journalisten aanwezig zijn. Volledige openbaarheid is welis waar nog niet verwezenlijkt' persmen sen worden slechts tot ..enkeb dttineen” toegelaten zo deelden de bisschoppen onlangs mee. Maandag 19 februari wordt de synode om 11.00 uur geopend, waarna onder meer de verkiezing van het presidium voor 1973 plaatsvindt en andere huishoudelij ke zaken worden behandeld. In de och tendvergadering zal de nieuwe scriba van de synode en secretaris-generaal van de hervormde kerk, dr. Albert van den Heuvel ingeleid worden. Woensdag wordt een informele afscheidsreceptie voor ds. F. Landsman gehouden. De Franse priester heeft in Nederland mensen ontmoet van de Derde-Wereld- winkels, besprekingen gevoerd met de Nederlandse Stichting Open Gemeenten Bangladesj en op uitnodiging van de Solidaire Werkgroep Zaanstreek over ontwikkelingssamenwerking gesproken tijdens een dienst in de hervormde kerk in Koog aan de Zaan. Wij gaan er vanuit, dat alle volken onderontwikkeld zijn. De arme landen missen materiële ontwikkeling, maar wij missen een hoop andere dingen. Hier wonen mensen in een gezellige flat die elkaar niet kennen, mensen die geweldig somber zijn, individualistische mensen. De arme landen zijn onderontwikkeld, maar onze samenlevingen zijn slecht ontwikkeld. Daarom moeten er contac ten zijn tussen mensen in rijke en mensen in arme landen. Zij kunnen niet alleen van ons Ieren, maar wij ook van hen. Dat is de mening van abbé Pierre, naast „kampioen-voddenraper”, ere voorzitter van de vereniging van comités van Koppelgemeenten. =0OMIN.= CF*iRES= -a—iZcludadia ".'Trujilloz ~ri biach 9 ~Z j córoeo mmS” VENEZUELA ÈV ZUID-»-AMERIKA ^COLUMBIA merkte, dat het lot van de mensen die inmiddels uit India naar hun geboorte dorpen teruggekeerd waren nog even beroerd was. De zending was mogelijk geworden door een bliksemactie van de wereld bond van bijbelgenootschappen, die had gezorgd voor het materiaal voor deze uitgave. „Heden in uw nood spreekt God tot u” heet de uitgave, die speciaal in Honduras werd gedrukt. De 2000 kilo drukwerk werd met een speciaal ge charterde vrachtwagen naar Managua gebracht. Protestantse en rooms-katholieke hulpverleningsorganisaties hebben het voor de overlevenden van de omvangrijke aardbevingsramp, die de hoofdstad Ma nagua van Nicaragua enige maanden geleden heeft getroffen, niet gelaten bij 't verschaffen van zaken als voedsel en kleding. Zij deelden een half miljoen exemplaren uit van een brochure met vertroostende en bemoedigende bijbelge deelten. 7

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 14