COACH LATTEK AAN BAYERN VERSPEELD ENERGIE Een elftal kan niet alleen bestaan bij gratie vedetten „IK HEB VEEL Waar bemoeien zich mee? w*- J Deel entreekaarten in twee parten Vier penalties Aanvangspublieïk 17 Erbij ZATERDAG 17 FEBRUARI 1973 r. et ilm ir- :iie ren L# Ml J ■fes sÉH BECKENBAUER I I MARC SERNé I UDO LATTEK STOPPER Het is er Ajar natuurlijk alles aan gelegen om ook die eerste-helftbe- zoekers vast te houden, dus reken naar, dat de spelers zich de benen uit het lijf lopen! Resultaatvoetbal is er Laten we even aannemen dat Ajar inderdaad zodanig speelt dat niemand weg wil (en ook in de tweede helft op volle kracht door blijft draaien omdat de toeschouwers zich anders „grotelijks belazerd" kunnen voelen). ?e al ze at i« o- as et il, at e- •r or sr- uw ver 3a- )n- zen urs de en. be ige ite) al- >u- te- ent ï- ers :n? ar ■it- te te n* an er toe en en, iet de len ?r- iat :en ïs- en rfje Im- rde les. en ;de der uit de ten >le- één het en en !tje eus ers unt >tte en •rie “en jna lan tot. lij: de. >n. lar de 1de in zan :iri- ge- lis- lijk :in- Verder is Lattek toch wel een beetje gebeten op de defaitistische houding van de Westduitse sportpers. Als rechtgeaar de Duitser wil hij niet worden begraven voordat de strijd definitief gestreden is, maar de ene Westduitse sportjournalist (Bildzeitung baarde ook hiermee weer opzien door een grote enquête onder de voetbaljournalisten te houden) na de andere ziet Bayem München als kans loos tegen „der Saubermacher aus Am sterdam”. zeer belangrijk voor hem. Een deel van zijn leven waar hij moeilijk meer buiten zou kunnen. In het geval Krauthausen bediende de vakkundige psycholoog Lattek, geschoold aan één van de bijkans academisch op gezette Duitse Sporthochschulen, zich van een oud maar effectief middel. Hij dreigde met een nieuwe aankoop. Lattek liet uitlekken dat hij wel belangstelling Toch heeft Lattek een verrassend goe de analyse van Ajax uitgewerkt. Hij is tot de conclusie gekomen dat de moge lijkheden op succes summier zijn, maar dat zich mogelijkheden voordoen weet hij ook. Lattek vindt Ajax kwetsbaar als er met een veelvoud van aanvallers wordf geattaqueerd en het elftal verliest de bal. Via uitvallen met Höness en Müller (de voetballers die volgens Glas gow Rangers-coach Waddell doelpunten uit het niets kunnen maken) moet Bay ern dan doelpunten kunnen produceren. Als u toevallig de Duitse tv kunt ontvangen heeft u zaterdagavond waarschijnlijk de samenvatting ge- een groot maar vooral menselijk vak man aan. Bovendien zou Lattek volgens Beckenbauer één van de weinige oefen meesters zijn die erin zou slagen om de missie, om Bayem München om te vor men tot één van de sterkste clubelftal- len ter wereld, tot een goed einde te brengen. had voor de spits van VFB Stuttgart, Horst Koppel, voor wie ook Feyenoord- manager Guus Brox vorig jaar nog meer dan gewone belangstelling had. Dit nieuws baarde enorm opzien bij Bayem. Lattek beschikt over een zeer smalle selectie en ook daarom speelt hij nu al jaren met een min of meer ongewijzigd elftal. Alhoewel Koppel al tegen de dertig loopt en Stuttgart een vraagprijs bedong (meer dan één miljoen mark) die in geen enkele verhouding tot Koppels capaciteiten stond, had dit shockeffect toch wel zo’n heilzame uitwerking op Krauthausen dat Lattek uitgerekend in hem één van de grote steunpilaren ziet voor de gigantische krachtmeting met het Amsterdamse Ajax. Lattek: „Ik ben dan ook zeer veel energie aan Bayem kwijtgeraakt. Ik heb het geduld gehad om te wachten om mijn talenten te ontplooien bij een wer kelijk klasseteam. Wij hebben net als Ajax nu enkele hoekstenen (Maier, Breitner, Beckenbauer, Muller) die het elftal dragen. Maar de rest is al lang geen waterdrager meer. Natuurlijk zou dit Bayem nog sterker kunnen worden. Er bestaat tenslotte geen ideaal elftal. Dat had Real Madrid indertijd niet en dat heeft ook Ajax niet. Je kunt er alleen maar naar streven dat je het ideaalbeeld dat je als trainer van een elftal hebt ook zo veel mogelijk bena dert. Ik moet zeggen dat Ajax daar aardig in geslaagd is.” Laat ze zes gulden voor de eerste helft (statistisch gezien de „beste helft”) betalen, vijf gulden voor de tweede helft, en wie de hele wed strijd ineens neemt krijgt één gulden korting en betaalt slechts tien gulden De mogelijkheid moet bestaan dat men in de rust een kaartje voor de tweede helft bijkoopt, als men zozeer geniet dat men de rest van de wed strijd in geen geval wil missen. niet meer bij, het hele stadion zindert van voetbalvreugde, zodat alleen doodarme toeschouwers die echt geen vijf gulden extra kunnen spenderen, van de tweede helft moeten afzien. Een reputatie waar op T maart in Amsterdam wel eens niets van terug te vinden zou kunnen zijn. Al is Udo Lattek geen kettingroker, hij is minstens zo nerveus als zijn te genspeler Kovacs. Lattek is ook even explosief als het Belgische buskruitvaat- je Raymond Goethals, de Belgische bondscoach. Soms trekt hij zijn gezicht in een grimas van afgrijzen. Andere keren veert hij juichend op. Bayem is Bovendien ziet Lattek in Krol en Suurbier meer aanvallers dan verdedi gers. Defensief vindt hij Krol maar vooral Suurbier niet de sterksten. Sterk ste punten van Ajax ziet hij in het enorme lopen met of zonder bal van het elftal. Het constant gaten trek ken van spelers van wie je dat eigenlijk niet zou verwachten en de geweldige individuele en collectieve techniek. Spe lers van absolute wereldklasse, wat voor Lattek betekent dat zij op één lijn te stellen zijn met Muller en Beckenbauer, zijn voor de Duitse oefenmeester, Cruyff, Keizer, Neeskens en Hulshoff. Daaruit blijkt dus, dat Ajax in beide wedstrijden na de rust „terug schakelde in de tweede versnelling”, „stoom afblies”, „zijn voorsprong con solideerde”, of wat voor betitelingen er nog meer bestaan voor „kalmer aan doen”. In andere wedstrijden zal dat dus ook wel het geval zijn, be halve waarschijnlijk als de stand diep in de tweede helft nog gelijk is of Ajax zelfs achter staat. Twee vragen wellen bij mij op als ik over dit verschijnsel nadenk. Ten eerste: is het verstandig van Ajax om die an derhalf uur speeltijd zo in te delen? Als we ervan uitgaan dat profvoetbal showbusiness is, moet het antwoord „nee” luiden. Wim Kan kwam vroe ger altijd na de pauze. Toon Hermans zal er niet over peinzen zijn beste nummers in het begin te zetten, hij bewaart ze tot het laatst. Als je wilt dat de mensen met ’n gevoel van wel behagen naar huis gaan, vastbesloten om de volgende keer terug te komen, dan moet je ze als voetbalclub een „slotoffensief” aanbieden, zo mogelijk gepaard gaand met enkele doelpun ten. Bayem mist eigenlijk dus alleen maar een dirigent op het middenveld, een Netzer bijvoorbeeld. Lattek: „Dat is be trekkelijk. Wij spelen een iets ander voetbal dan het nationale team. Meer door het midden en minder via de vleugels. Krauthausen en Hoffman, onze vleugelspelers, zijn niet zo sterk als Rep en Keizer. Toch werken zij verschrikke lijk hard. Vooral over de inzet van Krauthausen, die zich tijdens de inzinking van de laatste weken die wij hebben doorgemaakt soms als één van de beste spelers ontpopte, ben ik bijzonder te spreken. Dit zijn types die nooit opge ven. Altijd maar blijven werken en alleen al daardoor een voortdurende bron van inspiratie voor de rest vormen. Zulke voetballers heb je ook nodig. Een elftal kan namelijk niet alleen bestaan bij de gratie van vedetten.” De grote vraag is natuurlijk wat het voordeel van zo’n regeling is. Een nadeel is de administratieve romp slomp: er moeten meer verschillende kaartjes worden gedrukt en in elk vak moeten kaartjesverkopers aanwe zig zijn die in de rust „tweedehelft- jes” verkopen. Maar de voordelen voor het Nederlandse voetbal, en voor het voortbestaan van ons voet bal, zijn onvoorstelbaar groot. In de eerste plaats lok je nu ook al die mensen naar het stadion, die een tientje wel wat begrotelijk vinden voor een gebeuren waarvan zij de kwaliteit tevoren niet kennen. Als je naar de film gaat weet je tevoren dankzij de recensies of je iets goeds te wachten staat, maar dat weet je zien van Hertha BSC-Bayern München. Bayem won met 2-5. Scheidsrechter was de heer Quindeau geen typisch Duitse naam als u het mij vraagt. Maar ik heb wel erg van hem genoten. Eerst gaf hij Hertha een penalty, maar Horr schoot naast. Daarna kreeg Bayern een penalty wegens hands (Handelfmeter heet dat in het Duits). Gerd Muller schoot hoog in. In de tweede helft kreeg Hertha nog twee „Fbulelfmeters" van scheidsrechter Quindeau. De eerste werd door Kudi Muller, de tweede door Luggi Muller verzilverd, waar mee de bittere pil van de gemiste strafschop wat verguld werd tegeno ver de Berlijnse toeschouwers die, gebronsd door de wintersport, zaten te vernikkelen op de tribune. Terwijl Hertha dus met 2-5 van Bayem voor zijn roodkoperen kreeg (prijs u ge lukkig, mijn voorraad oudroest is hiermee opgesoupeerd), was Bayem toch erg ontevreden over de arbiter vanwege die drie penalty’s tegen. Ten onrechte, vond ik. Eindelijk eens een scheidsrechter die simpelweg overtre dingen die op het middenveld met een directe vrije schop zouden zijn bestraft, binnen het strafschopgebied tot penalty’s promoveerde! Zo hoort het. Bij de laatste penalty (Becken bauer nam een Hertha-speler in de heupzwaai) applaudisseerde Becken bauer nadrukkelijk, vlak voor de neus van Quindeau. Deze haalde on verstoorbaar de gele kaart uit zijn zak en stak die in de lucht. Becken bauer, ook niet meer te intimideren natuurlijk, bleef rustig applaudisseren. De scheidsrechter haalde zijn schou ders op en hervatte het spel. Zo mag ik het graag zien! Hoewel uitschakeling tegen Ajax ook door Lattek („ik schat de kansenverhou ding op 60-40 percent voor Ajax”) tot de reële mogelijkheden worden gerekend, heeft hij in zijn drie jaren bij Bayem opmerkelijke resultaten bereikt. Lattek, die tot 1975 bij Bayem onder contract staat en ondanks alle Europa-cupbesog- nes nu alweer geruisloos op een prolon gatie van de Westduitse voetbaltitel af stoomt, vertelt daarover: „Er is sinds mijn komst bij Bayem veel veranderd. Rond gevestigde sterren als doelman Sepp Maier, Beckenbauer en Gerd Müller was het mogelijk een elftal te vormen dat tot het beste in zijn soort mag worden gerekend. Toch ben ik er niet van uit gegaan dat Müller en Beckenbauer zo wel goed genoeg waren. Zij hebben zich bij Bayem sedert enkele Lattek praat veel maar zegt in feite weinig. Zo eens in de zoveel tijd komt er echter een opmerking dat Lattek de zaken wat Ajax betreft erg juist ge taxeerd heeft. Dat hij als het brein achter Bayem ook een bijzonder gesle pen tegenstander is. Lattek: „Er komt voor ons voor die wedstrijden tegen Ajax nog een ander probleem bij. De Nederlanders hebben in stilte al jaren gehoopt op een krachtmeting met het Westduitse voetbal. Ons voetbal is terecht trouwens zo vaak opgehe meld dat de Nederlanders op een ver pletterende nederlaag voor ons uit zijn. Wat dat betreft moeten wij een klap opvangen die beter door ons nationale team opgevangen zou kunnen worden. Ajax kan ons misschien verslaan maar ik denk niet dat het Nederlands elftal tegen het Westduitse elftal is opgewas sen.” En Franz Beckenbuaer, wiens naam zoals gezegd tegenwoordig meer voor komt in de roddelrubrieken dan op de sportpagina’s: „Slechter kon het niet. Ajax heeft het beste clubelftal van Eu ropa. Het team is op alle punten even sterk bezet. Wij zullen een buitengewone prestatie moeten leveren om Ajax te verslaan.” Lattek: „Nou, op alle punten sterk bezet. Het kan dan wel zijn dat Stuy in belangrijke wedstrijden wel op zijn post staat, maar die man maakt toch wel een bijzonder zwakke in druk...” seizoenen nog beter ontwikkeld. Zij voetballen op weliswaar minuscule on derdeeltjes nog beter dan voorheen. Het grootste probleem was om rond boven genoemde arrivés explosieve jongeren in het team te voegen. Dat is gelukt. Schwarzenbeck en Breitner hebben zich binnen korte tijd ontwikkeld tot vol waardige internationals. Höness (het tus senstation in de lijn Beckenbauer- Müller, red.) wordt nog steeds sterker. In feite heeft dit Bayem zes vaste internationals die tot het Westduitse team behoren. Gezien de kwaliteit van ons nationale elftal zegt dat toch wel iets dacht ik.” bij voetbal niet: het verslag wordt pas geschreven als het al te laat is. Nu gaan die twijfelaars toch maar denken: die zes gulden voor de eerste helft kunnen me de kop niet kosten, ik kan het één helft aanzien, bevalt het me niet dan ga ik weg en ga ik voor de vier gulden die ik in mijn zak gehouden heb, naar de film. Vorig jaar, op 12 maart 1972, speel de Ajax thuis tegen PSV. Ajax won met 4-1. Rust 1-1, maar al kort na de rust was het 3-1. Afgelopen zaterdag, bijna een jaar na dato, speelde Ajax opnieuw tegen de Eindhovenaren. Dit keer werd het 3-1. Rust 2-0, 18 minu ten na rust 3-0, vlak voor het eind signaal 3-1. Vrijwel identieke wed strijden dus, met een jaar tussenpau ze. Ik heb in beide wedstrijden het aantal keren geturfd dat Jan van Beveren in actie moest komen. In maart 1972 was dat voor de rust 22 maal, na de rust 17 maal en in februari 1973 voor de rust 27 maal en na de rust 17 maal. Er komt om te beginnen dus meer „aanvangspubliek"Laten we zeggen dat er bij AjaxPSV onder de huidi ge, normale omstandigheden 23.000 mensen komen die allemaal een tientje betalen en dus f 230.000 in het laatje brengen (ik vereenvoudig en rond het allemaal af om de redene ring te vergemakkelijken). Kan men gesplitste kaartjes kopen, dan zit het Ajax-Stadion bij het beginsignaal vol: 30.000 mensen. Van dezen hebben 10.000 een heel kaartje gekocht voor tien gulden, maakt f100.000. De rest 20.000 man, heeft alleen een eerste helftkaartje gekocht voor zes gul den: totaal f 120.000. Zekere opbrengst dus f 220.000. En nu komt het. Dat betekent dan, dat 20.000 mensen nog eens zes gulden dokken, maakt f 120.000 extra, tel daar de f 220.000 van daarnet bij op en u krijgt een totale recette van f 340.000. Dat is dus f 110.000 meer dan bij de oude methode. Van die meeropbrengst kunnen gemakkelijk de extra contro leurs en kaartjesverkopers worden betaald, die in de „gele vakken” (vak ken waar alle kopers van „eerste- helftjes” worden ondergebracht, hun kaartjes zijn namelijk geel) alle blij vers bliksemsnel van een tweede kaartje voorzien. Ik voorzie overigens wel, dat daarvoor de rust tot een half uur moet worden uitgebreid. Maar ook dat behoort bij showbusiness. De mensen kunnen dan op hun gemak iets gaan drinken of eten in de kanti ne, het bevordert de gezelligheid en de post „horeca-inkomsten" wordt ook weer drastisch vergroot. Nee, hoe meer ik er over nadenk, hoe meer ik er van overtuigd raak dat alleen die kaartjessplitsing het Nederlandse voetbal nog kan redden. Brigitte Beckenbauer ia een ondernemend vrouwtje. Niet het type dat zich uit fluitend bezighoudt met het wassen van de vaat en het verzorgen van de kinderen, twee karakteristieken waaraan ook het ideaalbeeld van de Duitse huisvrouw dient te voldoen. Het zou allemaal nog wel meevallen als uitgerekend Frau Beckenbauer niet de echtgenote was van één van werelds beroemdste voetballers. De wederhelft van een man die er volgende maand met Bayem tegen Ajax en volgend jaar met het Westduitse elftal tijdens de wereldkampioenschappen voor moet zorgen dat het hoog gerezen Westduitse voetbalimago geen deuken oploopt. Wat dat betreft verwacht men wel het één en ander van de Westduitse libero. Zo’n man heeft volgens de pu blieke opinie een echtgenote nodig, die hem na zjjn zware arbeid op het voetbalveld thuis rustig opvangt. En geen vrouw die haar man van de ene party naar de andere fleurt, waardoor de Beckenbauers binnen enkele jaren tot één van de bekendste echt paren van het Westduitse mondaine leven zijn uitgegroeid en graag geziene gasten ijjn op de grote feesten van de jet set die zich over de gehele Bondsrepubliek uit strekken. Het financieel gevoelige Ajax kan niet buiten de Europa-cuprecettes. Hoe krijgt Bayem zijn dure huishouding sluitend. Lattek: „Wij hebben dit jaar zo veel vriendschappelijke wedstrijden gespeeld dat voortijdige uitschakeling geen ramp betekent. In de toekomst zullen wij die Europa-cup echter hard nodig hebben.” Hoe is het met de belangstelling voor Müller en Beckenbauer? Lattek: „Die zijn niet te koop. Müller heeft het indertijd goed gespeeld maar hij had nooit naar Feyenoord gegaan. Deze jon gens verdienen aan hun reclameop brengsten zo veel dat zij nooit uit Duits- Er is echter nog één punt waar Lattek zich wel zorgen over maakt. Hij be denkt: Het gemiddelde niveau in de Bundesliga is een beetje gezakt de laat ste jaren. Wij zijn steeds sterker gewor den en daarom zijn er in Duitsland nauwelijks gelijkwaardige tegenstanders voor ons. Daarom deel ik ook het ver wijt van die mijnheer Groot van Ajax niet. Hij heeft ons verweten dat wij voor het publiek niet aantrekkelijk ge noeg zouden spelen. Een beetje eenzijdig. Vorig seizoen maakten wij 101 doelpun ten terwijl wij ook dit seizoen in de Bundesliga verreweg de meeste goals hebben gescoord. En daar komt het publiek toch voor. Wij staan niet voor niets bekend als één van de aanvallend- ste teams van Europa.” Om die reden wagen de boulevardbla den met hun enorme oplagen, Bild Zei- tung voorop, het herhaaldelijk om de levensloop van Franz Beckenbauer in diskrediet te brengen. Beckenbauer woe dend: „Waar bemoeien die kranten zich eigenlijk mee. Zij kunnen alleen kritiek leveren als ik bij Bayern of in het nationale elftal ook wezenlijk slechtere prestaties zou leveren. En ik meen toch dat de naam Beckenbauer overal ter wereld nog wordt geassocieerd met klas je. Ik verbeeld mij niets maar ik voetbal toch nog steeds tot ieders tevredenheid.” Het wordt bevestigd door Bayem- München-trainer Udo Lattek die vol bewondering opmerkt: „Zonder de an deren tekort te willen doen is Becken bauer bij ons en in het Duitse elftal nog tteeds de voetballer om wie op grond van zijn geweldige klasse en internatio nale ervaring zeer veel draait.” D« ode van Lattek aan het adres van zijn aanvoerder en sterspeler is niet zo verwonderlijk. De onverbrekelijke twee- •enheid manifesteert zich namelijk al finds 13 maart 1970, de datum waarop de 38-jarige Lattek bij Bayern München zijn intrede als trainer deed. Op instiga tie van Beckenbauer werd Lattek uit de hoeveelheid kandidaten gelicht. Als as fistent van de Westduitse bondscoach Helmut Schön, die hij ook vergezelde tijdens de wereldkampioenschappen in 1966 in Engeland, was Lattek Becken bauer al opgevallen. Hij prees bij het bestuur van Bayem München Lattek als A'vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvv^ De tweede vraag die me kwelt is: hoe moeten wij, als toeschouwers, daar tegenover staan? V moet mij eigen lijk niet meerekenen, want ik kom er op mijn perskaart gratis voor nie mendal op, krijg vooraf een gratis programma en in de rust en nafloop gratis drinken en als ik vervolgens laatdunkend over het vertoonde schrijf, krijg ik daar nog betaald voor ook! Maar u zelf? U betaalt, laten we zeggen: 10 gulden voor an derhalf uur topvoetbal, zittend bij te tvonen. Vijf gulden per helft. Maar voor die tweede helft krijgt u slechts gedeeltelijk waar voor uw geld. La ten we zeggen voor vier gulden. Heeft u dan een gulden te veel be taald (vijf plus vier is negen gulden), of moet u rekenen dat u voor de eerste helft zes en voor de tweede vier gulden hebt betaald? Zo zal Ajax wel redeneren, denk ik. Goed, we houden even die verdeling zes en vier gulden aan. Nu zijn er nogal wat mensen die tien minuten voor het einde weggaan om de drukte te ont lopen. Die mensen gooien ongeveer een gulden zomaar over de balk: zij hebben nog voor een gulden wed strijd te goed, maar zien daar vanaf. Als het erg spannend is blijven ze heus wel zitten, maar het is vaak niet spannend meer, de spelers hebben in hun tweede versnelling teruggescha keld, etc. Wat ik mij nu afvraag is dit: als er mensen zijn die tien minu ten voor het einde al weggaan, dan zullen er ook wel mensen zijn die in de rust al weg willen, mits ze niet het gevoel hebben dan vier gulden weg te smijten! Daarom wil ik dit voorstellen: geef de mensen de gele genheid drie soorten kaartjes te ko pen: voor de hele wedstrijd, voor de eerste helft, of voor de tweede helft! land weggaan. Een Haller en SchnelMn- ger zijn voor de reclame veel minder interessant omdat zij in het buitenland voetballen. Voor de Duitse clubs zijn Müller en Beckenbauer niet te betalen. Trouwens de waarde van dergelijke voetballers valt niet in geld uit te druk ken. U kunt mij toch ook niet vertellen wat Cruyff en Keizer waard zijn?”

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17