Concorde Communistische dominee E Kans op zeer klein 3! Mr. Berkhouwer kandidaat voor Europarlement Nieuwe straf voor Stathis Winnie Mandela krijgt een jaar gevangenisstraf Astmakliniek houdt adem in Tbc-controle op scholen afgeschaft Onderhandelingen in Laos mislukt Panagoelis is verloren” „Slag om de 5 dagen Terschelling personen auto raiAmsterdam „uitkomst” „uit Heath uitgejouwd 4 in Barcelona VERZET VAN RECHTSE MINISTERS HET WEER BESTUUR HOUDT ER MEE OP „Noodmaatregelen” universiteiten lkr ZATERDAG 1 7 FEBRUARI 1973 2 SERVAN-SCHREIBER: ff Kritiek Teruggetrokken I Onderzoek voordelig uit met NS Morgen laatste dag S geopend 10-17 en 19-22 uur, K zaterdag en zondag 10-17 uur, B toegang f 4.- TT biljetten aan N.S. stations. öi van Burger pessimistisch ADVERTENTIE ADVERTENTIE en WEERRAPPORTEN •n Thailand geen op Zon van elk station. 4 3 5 5 3 2 4 6 1 2 14 5 3 2 uur uur uur uur uur uur uur uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0.3 0 0 0 0.1 0 0.1 1 0 o o o o o o 1 0.1 o 5 3 7 1 0 0 1 0 R In zijn reactie op de programgegege- vens van de zes partijen acht de heer Burger het denkbaar: dat bijna gesproken kan worden van een gezamenlijk program, gezien de vele punten van overeenstemming, zodat uit hoofde van het program geen belemme ring zou hoeven te bestaan tot de vor ming van een kabinet; deel” in de Bondsrepubliek. „Maar”, zo zei hij, „niemand kan toch in ernst menen, dat de kerk als ge loofsgemeenschap net zoals een se culiere wereldbeschouwelijke neu- De commissie vindt het wel duidelijk dat voortzetting van de kliniek in Da- 2. dat voorzover wel van strijdigheid zou blijken, de formateur met suggesties komt over een modus vivendi. Met uitsluiting van deze beide uiter sten kan naar de mening van de heer Burger een mogelijke oplossing zin: verlangens in het kabinetsbeleid op ne men en In een brief aan de leden gaat het bestuur in op enkele aspecten van het meer, dat het historische atheïsme in het marxistisch leninisme „zich niet richt tegen een verantwoord theologisch spreken over God nu”, maar tegen „een theologisch histo- VIENTIANE (AFP, Reuter en UPI). In Laos is nog steeds geen bestandso- vereenkomst bereikt tussen de regering van prins Soevanna Phoema en de Neo Lao Haksat (de politieke vleugel van de guerilla-organisatie van de Pathet Lao). Dit als gevolg van de nog steeds niet opgeloste meningsverschillen over de po litieke toekomst van het land. onderzoek van de commissie, dat ook nog eens 100.000 heeft gekost. De Bilt Deelen Eelde no no wzw zzo o 5 4 4 5 6 5 4 3 5 6 17 13 3 6 7 4 1 1 3 2 12 12 6 4 8 15 13 0 12 0 7 10 11 1 3 1 15 17 14 TOULOUSE (AFP.). De politiek die al enkele dagen in Frankrijk aan de gang is over het Brits-Franse superso- ne verkeersvliegtuig „Concorde” en over de Europese „luchtbus” heeft gisteren een vervolg gekregen met een communi qué van Jean Jacques Servan-Schreiber, voorzitter van de Radicale Partij. Deze zegt daarin dat het „de taak van de verantwoordelijke politici is de medewet, king met spoed te staken en de waar heid te zeggen”. C€ al Weer fai blnnen- bultenAand heeft van fil on vi SC h< N st He kelt ook de n< dreig trossi schip strak re ti kapt. Ne het I Spaa het hebb Is al van t tusse voon verst scha] staar land kunn meli] zelfs dige de e opbo pelij. tuur daar meer sche De tuur: groei ge e: dat hand met aann van voor lige Te tillei nog ontw Suri: kuni het genl soci; land bevr volk lam van „Vie voor heid wen luti< kleii den ondi geh< twei sen lane rijn VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Aanvankelijk weinig verandering, later kans op regen en vooral ’s nachts minder koud. Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.temperatuur van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 percent; kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Normale temperaturen tot 19 februari: mi nium 0, maximum 4 graden. De rechter bevond mevrouw Mandela zowel als Magubane schuldig omdat zij met elkaar een ontmoeting hadden ge had die op grond van de hun opgelegde beperking „illegaal” werd genoemd. De ontmoeting op 8 mei van het vorige jaar was „geheel vrijwillig en zorgvuldig voorbereid”. Ze waren echter opgemerkt door leden van de veiligheidsdienst. Peter Magubane, een fotograaf aan wie eveneens deze beperking is opgelegd, kreeg dezelfde straf. De verdediger van de twee veroordeelden is onmiddellijk in hoger beroep gegaan en hangende het resultaat hievan zijn beiden tegen een borgsom van 1200 gulden vrijgelaten. Gisteravond heeft de formateur de zes fractievoorzitters meegedeeld dat de pro grammatische uitwerking van de alge mene uitgangspunten „elkaar in veel opzichten blijken te dekken”. Hij noem de het wenselijk dat komt vast te staan dat het andere dan programmatische geschilpunten zijn die een oplossing van de krisis in de weg staan vos in haar huidige vorm onmogelijk is. De leiding en organisatie van de kliniek zijn volgens de commissie „deplorabel”. „Er heerst een slechte sfeer. Deze ge brekkige leiding en organisatie zijn meer dan enig andere oorzaak bepalend ge weest voor het gevoerde bestuursbeleid” aldus de commissie. Socialistische en gaullistische fracties in het Europese parlement zijn in kennis gesteld van de kandidatuur van mr. Berkhouwer. Deze drie fracties hebben in maart 1971 een akkoord gesloten over de rotatie van het voorzitterschap. De huidige voorzitter, de Westduitse socia list Walter Behrendt^ zou worden opge volgd door een liberaal, en vervolgens door een gaullist. 1. dat over de programmapunten van de christendemocraten d ie niet geheel strijdig zijn met die van de progressie- ven, van de progressieven verlangd wordt dat zjj de christen-democratische dat de programma’s elkaar goed deels zouden uitsluiten en dat daarom duidelijkheid zou zijn verkregen over de onmogelijkheid nm tot kabinetsformatie te komen. De Britse premier Edward Heath bleef gisteren glimlachen ondanks het feit dat hij in Birmingham werd gegroet door honderden jouwende studenten die borden en spandoeken meedroegen. De betoging werd gehouden bij de univer- siteit van Birmingham, een industriestad in de Midlands. De studenten protes teerden tegen de beperkingen op studie toelagen die in Engeland nog van kracht zijn. nw no nno nno ono windst 1 7 2 3 6 6 6 2 3 4 2 windst. 4 6 3 6 3 6 4 5 3 4 5 n n veranderl. wnw licht bew. nno n no nno nno zo o no nnw nw nw jeh. bew. nno Volgens de commissie van onderzoek, vorig jaar naar aanleidng van een motie op de ledenvergadering ingesteld, is de dalende patiëntenbezetting geen afdoende aanleiding geweest voor het besluit van ’iet bestuur, dat bovendien in een besloten ledenvergadering werd genomen. De vereniging had volgens de commissie voldoende mogelijkheden om de exploitatietekorten op te vangen. regenbui licht bew. onbewolkt onbew licht bew. licht bew. half bew. geheel bew Servan-Schreiber zegt in de „luchtbus" nog te geloven ondanks „de onvergeeflij ke vertragingen en belangrijke onvol maaktheden” die snel moeten worden verbeterd. De leider van de Radicale Partij vindt dat de bedreiging van de werkgelegenheid in verscheidene kwets bare sectoren, van de concurrentiepositie in talrijke bedrijfstakken en van de ar beidsomstandigheden voor ’n goed deel te wijten is aan de bureaucratisering van de Franse economie en aan de centrali sering van de politieke gemeenschap. „Als ik de alarmklok heb geluid, dan is dat omdat dit nu moest gebeuren en omdat de slag om de luchtbus nog niet is verloren zoals dat met de „Concorde” wel het geval is”. „Wij zullen geen slag op slag laten toebrengen aan een grote industrie waarvan zoveel mannen en vrouwen leven, niet alleen bij „Aerospatiale” in Toulouse, maar bij bijna 80 onderne mingen onder contract in heel Frank rijk, aldus J. J. S. S. In Londen hebben 36 leiders van Franse en Britse vakbonden besloten tot de in stelling van een vakbondscommissie voor de „verdediging van de Concorde”, het omstreden Britse-Franse supersone ver keersvliegtuig. Het bestuur vreest dat de financiële reserves weldra tot zodanige proporties zullen zijn teruggebracht, „dat ook voor exploitatie van een astmakliniek in een gewijzigde vorm binnenkort niet vol doende middelen meer voorhanden zul len zijn”. Het bestuur wacht af wat de ledenvergadering op 24 februari zal be slissen. „Als men ons als bestuur desa voueert zullen wij daaruit de conse quenties trekken”, aldus mr. Plantega. minister van Binnenlandse Zaken, Pheng Phongsavan, had daarop een onderhoud met zijn tegenspeler, Phoemi Vongvitsjit. Deze twee a fgevaardigden hebben deze week dagelijks met elkaar gesproken. Volgens regeringskringen in Vientiane zou men door de recente moeilijkheden vrijwel op het uitgangspunt zijn terug gekeerd. Inmiddels nemen de Amerikaanse luchtaanvallen op Laos voortdurend in kracht toe. trale staat ruimte kan bieden aan alle mogelijke wereldbeschouwin gen.” Overigens zei hij te wachten op een gezamenlijk standpunt in Premier Soevanna Phoema slaagde er gistermiddag niet in het fiat van het kabinet te krijgen voor de punten waar over tot dusver met de Neo Lao Haksat overeenstemming is bereikt. In het bij zonder stuitte hij op verzet van de rechtse ministers en de militaire leiders. De vertegenwoordiger van de eerste minister bij de bestandsbesprekingen, de In een toelichting op zijn besluit verklaarde president Hild, dat zijn kerk zich niet aansluit bij het „gel dende anti-communistisch vooroor- ATHENE (Reuter). De 26-jarige Stathis Panagoelis die vorige maand in Athene al tot vier en een half jaar gevangenisstraf werd veroordeeld op be schuldiging van samenzwering tot het kapen van een lijnvliegtuig en het ont voeren van buitenlandse diplomaten, heeft gisteren nog eens vier jaar en tien maanden gevangenisstraf gekregen. Dit vonnis kreeg hij omdat hij ge poogd zou hebben onder de dienstplicht uit te komen. Hij was niet opgekomen toen in 1968 zijn periode van uitstel was afgelopen. Stathis is een broer van Alexandros Panagoelis die een levenslange gevange nisstraf uitzit voor zijn aandeel in een „mislukte bomaanslag op premier Geor ge Papadopoulos”. Stathis werd in au gustus jl. aangehouden nadat hij onder valse naam op een Italiaans paspoort naar Griekenland was gekomen om te proberen zijn broer uit de gevangenis te bevrijden. Tegenover de krijgsraad verklaarde Stathis Pangoelis dat hij niet wilde die nen in het Griekse leger sinds door de militaire staatsgreep van april 1967 „een einde is gemaakt aan de vrijheid democratie van Griekenland”. FRANKFORT „Op het ongenblik en onder de gegeven omstandighe den kan een theoloog in dienst van de kerk niet tegelijkertijd lid zijn van de communistische partij van Duitsland.” Dit verklaarde gisteren de president van de Evangelische Landskerk van Hessen-Nassau, Helmut Hild, op een persconferen tie in aansluiting op de synode van deze kerk in Frankfort. Aanleiding tot de verklaring was het ontslag van de evangelische dominee Trommershauser, die lid is van de communistische partij van Duits land. JOHANNESBURG (Reuter) Me vrouw Winnie Mandela, echtgenote van de vroegere leider van het verboden Afrikaanse Nationale Congres, is giste ren in Johannesburg veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Ze zou niet hebben voldaan aan de haar opgelegde beper king van bewegingsvrijheid. Radio Bangkok heeft gisteren gemeld dat Thailand op grond van het akkoord tussen de VS en Noord-Vietnom zijn laatste groep militairen in Zuid-Viet- nam 38 man in totaal heeft terug getrokken. In de door het radiostation uitgezon den regeringsverklaring dat naar Zuid-Vietnam zal sturen om even tuele militaire acties van de regering van Saigon te steunen. Dr. Bas de Gaay Fortman, fractie voorzitter van de PPR in de Tweede Kamer, wil dat een Nederlandse parle mentaire delegatie een bezoek brengt aan Vietnam Zo’n reis zou volgens hem ie eenheid in de Nederlandse hulpverle ning aan Vietnam gunstig kunnen beïn- 'Zloeden. De PPR-fractieleider vraagt in een brief aan de voorzitters van de vaste kamercommissies voor Buitenlandse Za ken en Ontwikkelingssamenwerking om een gezamenlijke vergadering over zijn voorstel. Evangelische theologen en domi nees van de landskerk Hessen-Nas sau een uitvoerige verklaring uit gegeven. Daarin zeggen zij onder DEN HAAG De tbc-controle op de scholen wordt per 31 juli dit jaar afge schaft. Dit heeft het ministerie van Volksgezondheid gisteren meegedeeld. De maatregel is het gevolg van de sterke vermindering van het aantal tuberculo- segevallen onder scholieren. Volgens een woordvoerder van Volksgezondheid wacht de maatregel nog op een formele kabinetsbeslissing. wordt gezegd militairen meer Het is de bedoeling na 31 juli een nieuw bewakingssysteem in te voeren, waarbij drie tbc-controlecentra overblij ven. De centra zullen komen in Zuid- Holland, Overijssel en Zuid-Limburg, omdat hier relatief de meeste tbc-geval- len voorkomen. Op die manier blijft het volgens het ministerie mogelijk aan on verhoopte tbc-explosies in het land snel het hoofd te bieden. Winnie Mandela is de 37-jarige vrouw van Nelson Mandela, die in de gevange nis van Robbeneiland levenslang uitzit wegens „sabotage en samenzwering tot gewelddadige revolutie”. 5 Dagen genieten op het eiland aan de Golfstroom. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis: f97 Vertrek dagelijks t/m 10 mei 1973. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS” op de stations. De formateur concludeerde dat er een minimale marge is om een „uitkomst” te vinden en zei, gezien de ingewikkelde situatie, een poging tot een oplossing niet achterwege te willen laten. Naar zijn mening is de kans daarop verkleind, nu de christendemocratische drie „niet geacht willen worden hun programma gegevens aan de formateur te hebben verstrekt.” Mr. Burger spreekt in zijn brief de hoop uit dat de christendemo craten hun huidige standpunt nogmaals willen overwegen „als een bijdrage aan het openhouden van de toch al minimale mogelijkheden’’. BARCELONA (UPI). De Spaanse re. gering heeft gisteren het statuut van de drie universiteiten van Barcelona opge schort, waarmee het aantal universiteiten in Spanje waar noodmaatregelen van kracht zijn, op vijf is gekomen. Hoog water Laag water ZONDAG 18 FEBRUARI op 7.50 uur onder 17.59 19.49 uur onder 7.48 LUXEMBURG. Het Tweede-Ka- merlid mr. C. Berkhouwer (VVD) is gisteren door de liberale fractie in het Europees parlement waarvan hij voorzitter is formeel kanidaat gesteld voor het voorzitterschap. Dit betekent dat thans twee Nederlanders naar deze functie dingen: het Eerste-Kamerlid dr. W. J. Schuit (KVP) is donderdag officieel kandidaat gesteld door de christen democratische en conservatieve fracties. De verkiezing wordt op 13 maart in Straatsburg gehouden. In eerste aanleg heeft mr. Berkhouwer de steun van 87 afgevaardigden, dr. Schuit van 75. Dit betekent dat de stemmen van de 21 niet bij een fractie aangesloten afgevaardigden, onder wie negen Italiaanse commnunisten en vijf Ierse afgevaardigden, de doorslag kun nen geven. Zon Maan op MAANDAG 19 FEBRUARI op 7.48 uur onder 18.01 Maan op 21.05 uur onder 8.03 deze zaak van alle landskerken van de Evangelische Kerk in West- Duitsland. In een reactie op deze mededeling van president Hild hebben 150 Hoog water Laag water MAANDAG 19 FEBRUARI 4.58 uur en 17.09 0.46 uur en 13.06 DEN HAAG Kabinetsformateur mr. Burger heeft de fractievoorzitters van PvdA, PPR, KVP, ARP en CHU laten weten dat hij mogelijk maandag met conclusies zal komen over de hem gezonden programgegevens van de belde politieke blokken. Namens het bestuur heeft mr. M. P. Plantenga gisteren meegedeeld dat het bestuur hoe langer hoe meer gesterkt raakt in zijn mening dat de kliniek in Davos geen levensvatbare zaak meer is. Het aantal patiënten loopt terug en de financiële moeilijkheden nemen toe. Hij is het niet eens met de conclusie van de commissie van onderzoek, die naar zijn mening tot een oordeel is gekomen zon der voldoende inzicht in de financiële gegevens te hebben. „Het tekort over 1972 beloopt vier tot vijf ton. Het is voornamelijk ontstaan in de tweede helft van het jaar. Op het ogenblik beloopt het exploitatietekort maandelijks f 80.000. Het is niet verantwoord om verder te gaan”, aldus mr. Plantenga. De reserves bedragen volgens hem om streeks f 800.000. Verder zijn er nog de gebouwen van het Eugeniacomplex waarvan de waarde onlangs is «etaxeerd op ruim f 5,3 miljoen. DEN HAAG. Het bestuur van de Vereniging tot behartiging der belangen van Nederlandse longlijders, die de ast makliniek „Eugenia” in Davos exploi teert, heeft besloten zijn mandaat ter beschikking te stellen. Het bestuur doet dat naar aanleiding van een rapport van een commissie van onderzoek, waarin het onjuist wordt genoemd dat het be stuur besloten heeft de kliniek per 1 april te sluiten in plaats van een noodza kelijke reorganisatie door te voeren. Hierover hebben wij gisteren bericht. De algemene ledenvergadering van de vereniging zal op zaterdag 24 februari in de Stadsschouwburg in Utrecht over het bestuursbeleid en over het rapport van de commissie van onderzoek spreken. In juli werden noodmaatregelen van kracht voor de twee universiteiten van Madrid. Dit gebeurde na een golf van studentendemonstraties, stakingen en vechtpartijen met de politie. Soortgelijke omstandigheden hebben tot het besluit van gisteren geleid. De afge lopen dagen zijn in Barcelona tientallen studenten gearresteerd. risch achterhaald godsbegrip het midden der vorige, eeuw” De theologen zijn van mening, dat men een dominee niet met andere maten mag meten dan de gemeen teleden, anders, zo zeggen zij, neemt men het algemeen priester schap der gelovigen niet serieus. Overigens hebben zij een positieve waardering voor een politieke be slissing als van dominee Trom mershauser. Zij zeggen: „Kan het „zout der aarde” dat wij moeten zijn, bang zijn om in de soep te worden gedaan, die het (och pittig moet maken?” Via het blad „Nhan Dan” heeft de Noord Vietnamese regering gisteren felle kritiek geleverd op de Verenigde Staten omdat het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht van Saigon naar Thailand is verplaatst. Het blad meldt dat Washington tiental, len bases met een totale bezetting van rond 50.000 man in Thailand heeft en onlangs besloten heeft die bases te ver sterken. Volgens „Nhan Dan” maakt de over plaatsing van het hoofdkwartier van Saigon naar Thailand deel uit van de Amerikaanse plannen. Het blad noemt deze overplaatsing een bedreiging van de vrede in Zuidoost-Azië, omdat „men op zeer goede gronden kan aannemen dat de Amerikaanse regering met steun van de regering van Thailand voorbereidin gen treft voor een nieuwe oorlog”. Van Zuidvietnamese zijde is in Saigon meegedeeld dat in de afgelopen 24 uur 151 schendingen van het bestand zijn geconstateerd. „Geruime tijd hebben wij onze gedach ten laten gaan over het treffen van maatregelen om tot een opzet te komen, waarbij exploitatie van de kliniek voor lopig nog op verantwoorde wijze zou kunnen worden voortgezet. Vrijwel alle door de commissie van onderzoek in dit verband gedane suggesties zijn door ons onderzocht, tot dusverre helaas zonder enig positief resultaat”, aldus het be stuur. Het somt op dat zijn pogingen om met het Nederlands Astma Fonds en de andere astmacentra tot een opnemings- beleid voor alle Nederlandse Astmacen tra te komen geen resultaat hebben gehad, dat de therapeutische directie in Davos ondanks herhaald verzoek geen mogelijkheden heeft aangegeven om de exploitatie van „Eugenia” aan te passen aan het verminderde aantal pa tiënten, en dat ook de „werkgroep be handeling hooggebergte” nog niet met een realiseerbaar plan voor Davos tafel is gekomen. licht bew. licht bew. licht bew. Zd. Limburg licht bew. licht bew. regen half bew. geheel bew. nw zwaar bew. licht bew. onbewolkt geheel bew. motregen onbew. Kopenhagen geh. bew. Lissabon Locarno Landen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Tunis hall De twee reden die het bestuur heeft aangevoerd voor zijn besluit om de kliniek te sluiten waren het teruglopende patiëntenaanbod en de moeilijke finan ciële situatie van de kliniek in Davos. w n wzw no no I wnw i nw I windst. nno zwaar bew. nnw sneeuw zwaar bew. regen regen sneeuw sneeuw zw. bew. half bew. geh. bew. If bewolkt ZONDAG 18 FEBRUARI 4.23 uur en 16.33 0.06 uur en 12.28 Amsterdam onbewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt Eindhoven Den Helder licht bew. Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck X Kg? <3

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2