Ruim 350 studenten in academiegebouw Ie Een stuk koninkrijk op drift Lord Caradon over Midden-Oosten: Acties tegen Vragen over doodstraf 1 geheime informatie automatisch Calley houdt twintig jaar met vrouwenarts Gevangenengeld voor zwembad in Ethiopië Cyprus krijgt ook vice-president Publiek maakt Engelse tv VAN DAG TOT DAG 'commentaar op actuele zaken „Koehandel gedreven Reuzenzuiger opgeleverd 1” Belgische comité tot Justitie: 99 DODELIJKE VAL 3 19 73 ZATERDAG 17 FEBRUARI 2 r: Verontwaardigd In Noord-Ierland iek :en Reclame vrij meer dan 100.000 bolbloemen 40ste Westfriese Flora 19 t.e.m. 25 februari 1973 modeshows veestal florabeurs mechanisatie De lente begint in Bovenkarspel gecombineerde trein toegang biljetten openingstijden 19 februari 14.00-22.00 uur 20 t.e.m. 24 februari 09.00-22.00 uur 25 februari 09.00-18.00 uur BEZETTING IN GRONINGEN i Vredeskansen gestegen ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Brussel) een GRONINGEN. Het academiegebouw van de Rijksuniversiteit in Gro ningen is om acht uur gisteravond bezet door ruim 300 studenten. Aanlei- leld ord zijn iet- ug- gon uur zijn inse 1 in n tot ifge- allen dan n en niet irde” van van van en Volgens een circulaire van deze stich ting en een toelichting van haar voorzit ter, mr. Francissen, betreft de aangebo den informatie „berichten en mededelin gen die nog niet voor publikatie geschikt zijn zoals bijvoorbeeld begrotingsbedra gen en plannen en voorstellen die nog niet in gemeenteraden zin behandeld.” Het DS ’70-Kamerlid heeft zijn vragen gericht aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, omdat hier plan nen worden voorbereid die kunnen lei den tot grote aanbestedingen en aan de minister van Binnenlandse Zaken, omdat deze ook het toezicht op de gemeentelij ke ambtenarenapparaten onder zijn su pervisie heeft. „Nee. Berichten dat Israel bereid zou zijn de moslim- en christelijke wijken een bijzondere status te verlenen zijn direct ontkend”. In Israel wordt u beschuldigd anti- Israel-gezind te zijn. Gelooft u dat de impasse doorbroken kan worden? on- egd leer en- ïng re. n de >pge- eiten van itiek n de erso- over ;eren iuni- iber, Deze i de wer. 'aar- ital. van en /er- ieng loud tsjit. deze ken. lane ;den rug- ■anse e in- voor het ver- tie- ede -le ngt em •le- ïn- in iste 2a- om ijn /er van de emt i de op dat van lin de felle aten eri- laar bus" eflij- ivol- >rden icale n de vets- asitie J ar tel te van ;rali- het punt van de abortus in versneld tempo voor herziening aan de volksver tegenwoordiging te zullen voorleggen omdat „zowel de justitiële macht als de bevolking daarop met ongeduld wach ten”. Het bestuur van de Rijksuniversiteit in Utrecht heeft de ongeveer honderd studenten die sinds donderdagavond het instituut voor Pedagogische en Andrago gische Wetenschappen aan de Trans be zet houden, laten weten dat het niet op de eisen van de bezetters kan ingaan en overleg met hen ongewenst en overbodig acht. laten istrie iwen in :rne- ank- BRUSSEL „Het Nationaal Comité Willy Peers”, dat ijvert voor de vrijla ting van de vrouwenarts uit Namen, heeft de Belgische justitie ervan be schuldigd met de vrijheid van dr. Peers „een soort koehandel te drijven”. „Het grote breekpunt tussen Israel en Jordanië is Jeruzalem”, zegt Lord Cara don in het Intercontinental Hotel in Amman. „Ik heb de indruk dat Jordanië en Israel het over de rest wel eens kunnen worden, maar alles draait om Jeruzalem. In Israel heb ik gezegd dat ik voor een Arabisch en een Israëlisch Jeruzalem ben zonder barrières en prik keldraad. De Israëlische pers heeft mij onvolledig geciteerd doordat „Arabisch en Israëlisch Jeruzalem” weggelaten zijn waarmee de verkeerde indruk gewekt is dat ik voor handhaving van de status quo ben”. In de beroemde veiligheidsraadsreso- lutie wordt gesproken over ontruiming van bezette gebieden, en niet „de” be zette gebieden Betekent dat dat u de Israëlische versie steunt dat aanzienlijke grenswijzigingen mogelijk moeten zijn? „De grenzen van vóór de Zesdaagse Oorlog waren niet veilig en niet erkend. Er moeten nieuwe grenzen komen. De formulering van de resolutie was uiter aard bijzonder zorgvuldig gekozen. Hoe die grenzen zullen lopen: daarover moet onderhandeld worden. Het is duidelijk dat beide partijen maximale eisen stel len. Israel in het behouden van de Golanhoogten, Jeruzalem, grote stukken van de West-oever, Gaza en Sjarm-El- Sjeik. De Arabieren in hun eis van ontruiming van alle bezette gebieden”. NICOSIA RTR). Rauf Denktash is gisteren automatisch vice-president van Cyprus geworden, doordat zijn enige te genkandidaat bij de voor morgen uitge schreven verkiezingen, Ahmet Berberog- lu, zich terugtrok. Volgens de grondwet van Cyprus kie zen de Griekse Cyprioten de president, terwijl de Turkse minderheid de vice- president aan wij st. Aartsbisschop Maka rios was eerder al door het ontbreken van een tegenstander verzekerd van een nieuwe ambtstermijn. Denktash, die hoofd is van het bestuur voor de Turkse bevolkingsgemeenschap, volgt dr. Fazil Kutchuk op, die zich na twee ambtstermijnen niet herkiesbaar had gesteld. Berberoglu publiceerde gis teren in de Turks-Cyprische pers een tegenspraak op Grieks-Cyprische persbe richten dat hij zich onder druk uit de verkiezingen zou hebben teruggetrokken. Denktash verklaarde dat hij zijn be leid zou baseren op de beginselen van Kemal Ataturk, de grondvester van de Turkse republiek, en samen met Turkije zou ijveren voor een vreedzame oplos sing van de problemen op Cyprus. Dit hield in dat hij ook zou streven naar vreedzame betrekkingen tussen Turkije en Griekenland. Het hof verwierp de stelling van de verdediging dat de luitenant niet van plan was moord te bedrijven en slechts orders had opgevolgd LA CORUNA (UPI) De Spaanse filmregisseur Claudio Querin is gisteren omgekomen nadat hij van een kerktoren viel waar hij aanwijzingen gaf voor een scène uit de film „Duivelsland”. De 34-jarige Querin viel van hoogte van veertig meter in het dorp Nuya aan de noordkust bij Coruna. Hij stierf op weg naar het ziekenhuis. Een woordvoerder van de filmprodu cent zei dat men de film zal afmaken als eerbewijs aan de regisseur. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM „De kansen op vrede in het Midden-Oosten zijn groter dan ooit tevoren,” aldus Lord Caradon, voor malig Brits ambassadeur bij de Verenig de Naties. Lord Caradon brengt op het ogenblik een bezoek aan het Midden- Oosten, en is afgelopen woensdag terug gekeerd in Amman na een bezoek aan Israel. Lord Caradon is de initiator van de veiligheidsraadsresolutie van 1969 over het Midden-Oosten, die inhoudt dat Israël bezet gebied moet ontruimen in ruil voor erkenning en veilige grenzen. „Ik geloof dat er voor de EEG-Ianden een belangrijke rol is weggelegd om een nieuw initiatief te nemen, waar Enge land uiteraard een belangrijke rol in kan spelen. Ook de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Waldheim zal initiatieven kunnen ontplooien”. Het landelijk overleg van grondraden is „uiterst verontwaardigd over de pro vocaties van het politie-optreden of dreiging ermee in sommige universiteits steden.” De studenten streven volgens het LOG geen gewelddadige botsingen op de universiteit na, maar voeren acties „in het belang van het onderwijs en tegen het beleid van de regering”. De grondraden aldus het LOG zijn vastbe sloten niet op deze provocaties in te gaan. Zij blijven hun acties richten op het versterken van de eenheid op de universiteit tegen de huidige onderwijs politiek.” worden verkocht. Daartoe moeten de laatste alinea’s van artikel 383 van het Wetboek van Straf recht worden geschrapt, waarin elke vorm van publiciteit voor voorbehoeds middelen wordt verboden. In de Ka- mercommmissie van Justitie heeft mi nister Vanderpoorten zich overigens over de abortuskwestie in het vage gehouden, al heeft hij wel te kennen gegeven ervan overtuigd te zijn dat de wetgeving ook op dit punt herziening verdient. Maar over een tijdschema heeft hij niets gezegd. LONDEN )DPA) De BBC gaat tele- visie-programma’s uitzenden die het pu bliek kan samenstellen. Er hebben zich al politieke organisaties van links en rechts, studenten, vakbonden, religieuze instanties, zonderlingen en zelfs een ille gale organisatie aangemeld. De eerste experimentele uitzending begint in april onder de titel „Open deur”. De BBC zal de amateurs geen honorarium betalen maar zal alle tech nische hulpmiddelen en vakmensen ter beschikking stellen. Overigens zal in België weldra vrij reclame worden gemaakt voor voorbe hoedsmiddelen. Voorbehoedsmiddelen die niet onderworpen zijn aan een genees kundig voorschrift mogen dan ook vrij De 29-jarige Calley werd oorspronke lijk door de krijgsraad tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op ten minste 22 Vietnamezen, maar zijn commandant wijzigde de straf in 20 jaar. ding van de bezetting is het goedkeuren door de universiteitsraad van de voorstellen van het college van bestuur der universiteit over de controle maatregelen op de duizend guldenwet. In de voorstellen wordt gesteld dat niet-betalers geen gebruik meer zullen mogen maken van de onder wijsvoorzieningen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Keuning (DS ’70) wil een onderzoek naar de herkomst van de „vertrouwelij ke mededelingen met berichten omtrent voorgenomen (vaak onderhandse) aanbe stedingen en aankopen”, die de Haagse Stichting Eurinform aan het bedrijfsle ven te koop aanbiedt. Maandag vertrekt vanaf de ADM-werf in Amsterdam een grote 44 meter hoge zuiginstallatie voor het lossen van. aluminiumhoudende aarde. De installa tie werd gebouwd voor de Söral-fabriek in Husnes (Noorwegen)een opdracht die werd uitgevoerd door Conrad Stork in Haarlem in samenwerking met een Zwitserse onderneming. Het projekt heeft ongeveer 5 miljoen gulden gevergd. het universiteitsbestuur kwalificeerde de eisen van de bezetters daarom als „zin loos”. De vertegenwoordigers van de studen ten in het dagelijks bestuur en de facul teitsraad van de faculteit der dierge neeskunde in Utrecht hebben gisteren besloten, hun werkzaamheden in bestuur en raad op te schorten. Het college van bestuur van de socië teit Minerva, het Leidsche studenten korps (LSC) en de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten in Leiden hebben zich gedistancieerd van het optreden van corpsstudenten tegenover de bezet ters van het bureau Inschrijving van de universiteit. Zij hebben in een verklaring medege deeld dat zij zich „non-politiek” opstel len en dat de leden elk individueel vrij zijn zich politiek op te stellen ten op zichte van de wet op de college-en inschrijfgelden. Het college van bestuur van de rijksu- teit Minerva, heeft het gebruik van ge weld door corpsstudenten „ten zeerste” afgekeurd. Het collge van bestuur van de rijksu niversiteit in Leiden zegt in een gisteren uitgegeven verklaring de bezetting van het bureau Inlichtingen en Inschrijvin gen onrechtmatig te vinden. Het bestuur veroordeelt eveneens de actie van corpsstudenten. Op dit moment worden gegevens over hun actie verza meld. Volgens het bestuur is er in het gebouw vrijwel geen schade aangericht en zijn de bescheiden van het bureau geheel in tact gebleven. Het koninkrijk der Nederlanden wan kelt op zijn grondvesten. Men kan het ook wat minder emotioneel uitdrukken: de nog overgebleven overzeese rijksdelen dreigen op drift te raken, want de trossen waarmee zij aan het Europese schip van Staat verbonden zijn staan zó jtrak gespannen dat zij binnen afzienba re tijd wel zullen moeten worden ge kapt- Nederland volgt daarmee de weg die het Britse imperium, de Franse unie, de Spaanse en Portugese koloniale naties en het Belgische zwart-witte koninkrijk hebben gevolgd. De tijd van de koloniën Ij al vele jaren voorbij, maar de tijd van de statutaire politieke verbondenheid tussen voormalige moederlanden en voormalige overzeese wingewesten is ook verstreken. Wat overblijft is de vriend schap omwille van de wederzijdse be- staansbelangen. De banden die Neder land met de West in de toekomst zullen kunnen blijven verbinden zijn voorna melijk economische en financiële. Maar zelfs die binding zal niet altijd tweezij dige voordelen opleveren. Zij zullen in de eerste plaats moeten bijdragen tot opbouw en sanering van de maatschap pelijke en nationaal-economische struc tuur der vroegere koloniale gebieden en daardoor aan het ex-moederland vaak meer geld kosten dan dat zij economi sche winstaspecten bieden. De uiteindelijke bedoeling moet na tuurlijk zijn, dat tot zelfstandigheid ge groeide overzeese rijksdelen een zodani ge eigen positie in de wereld veroveren, dat zij op voet van gelijkheid normale handelsbetrekkingen kunnen aangaan met alle andere landen die daarvoor in aanmerking komen. Als zij dan omwille van de vroegere verbondenheid enige voorkeur doen gelden voor hun voorma lige moederland, is dat meegenomen. Ten aanzien van Suriname en de An tillen is dit echter allemaal voorlopig nog grove theorie. Om de meest actuele ontwikkeling als voorbeeld te nemen: In Suriname heerst een situatie die zou kunnen leiden tot een versnelling van het proces der losmaking, maar de ei genlijke crisis ligt in de onmachtige sociaal-economische structuur van het land zelf en niet op het vlak van de bevrijdingsstrijd. Een op dit ogenblik volkomen aan zichzelf overgelaten Suri name zou onmiddellijk een prooi worden van zijn milieu, de Zuidamerikaanse „Vierde wereld”. Politiek gezien ligt er voor Suriname geen kans op zelfstandig- heidsbehoud open in dat deel van de wereld, waar zich twee gigantische revo luties aftekenen die de grenzen van kleine landen onherroepelijk overschrij den: ten eerste de linkse volksbeweging onder inspiratie van Cuba, die in het gehele Caraïbische gebied infiltreert, ten tweede de economische worsteling tus sen de grootinvesteerders uit de rijke landen, waarbij Zuid-Amerika alleen zijn eigen belangen zal kunnen beveili- „Dat is unfair. Ik heb veel vrienden In Israel en ook in de Arabische landen. In de dertiger jaren was ik onder het Britse mandaat werkzaam in Palestina. Ik heb toen met gevaar voor eigen leven joodse nederzettingen tegien Arabische aanvallen helpen beschermen. Daarom accepteer ik zo’n beschuldiging van Is raëlische kant absoluut niet,” zegt Lord Caradon verontwaardigd. Diplomatiek voegt hij daaraan toe: „Ik ben pro- Israelisch, pro-Arabisch en pro-vrede”. Volgens het bestuur verhinderen de bezetters het doorgaan van „vitale werk zaamheden”. Als daar na ontvangst van de brief van het bestuur geen verander ing in komt, dan zal het college „niet aarzelen, tot ontruiming over te gaan”. De bezetters 1 bben van het insti- tuutsbestuur geëist, dat het niet zal meewerken aan uitvoering van de dui zend gulden-wet. Naar aanleiding daar van stelt het universiteitsbestuur na overleg met bestuursleden van de subfa culteit dat alle uitvoeringsmaatrege len in het kader van deze wet in overleg met de universiteitsraad worden geno men. Tot nu toe is alleen de door de universiteitsraad aanvaarde maatregeln van het versturen van „maanbrieven” uitgevoerd. Aan de instituutsbeheerders zijn geen verdere instructies gegeven en Calley heeft nu dertig dagen om een petitie in te dienen bij het hoogste militaire hof van beroep. Het hof van beroep achtte bewezen dat Calley als aanvoerder van een peloton had deelge nomen aan en zijn ondergeschikten had gelast ongewapende mannen, vrouwen en kinderen die zich niet verzetten dood te schieten. gen door zich in zo groot mogelijke eenheden op te stellen. De tendens naar schaalvergroting in politiek opzicht wordt voornamelijk gestimuleerd door de economische onmacht der kleine een heden. Suriname zou een kleine eenheid zijn die door haar tekortschietende struc turele potentie geen enkele kans zou maken zich te handhaven. Er is echter nog een ander, niet minder ernstig probleem dan dat van de sociale, industriële en economische on macht van Suriname, dat is de bevol kingsopbouw die door allerlei opportu nistische ingrepen in het verleden een bont scala heeft gekregen dat aanleiding tot interne botsingen kan zijn. Ongeveer 350.000 mensen in totaal, verdeeld over minderheden die willekeu rig bijeengebracht of gekomen zijn, kun nen moeilijk als een hechtverbonden nationale eenheid worden gezien in een situatie waarin aan al die groepen af zonderlijk stevig getrokken wordt door buitenlandse agitatie. 120.000 Creolen, 115.000 Hindoestanen, 50.000 Indonesiërs, 3000 Indianen, 6000 Chinezen, 600 Euro peanen, en verder enkele duizenden Mestiezen, Mulatten en enkele onbeken de rassen, dat is ongeveer het bevol- kingsbeeld, maar het is uit sociaal en politiek oogpunt een onbruikbare verde ling. Want de scheidslijnen en tegenstel lingen lopen soms dwars door deze inde ling heen, zoals bijvoorbeeld bij de Cre olen, die zich verdeeld hebben in stads negers en bosnegers via duidelijke socia le en culturele verschillen, uitmondend in een volkomen uiteenlopende interne machtspositie. Een sluimerend rassen conflict, een sociaal moeras en een ge brek aan een eigen nationale economi sche basis zijn nu niet direct factoren die ervoor pleiten dat Suriname zo snel mogelijk als onafhankelijke natie aan zijn lot wordt overgelaten. Een kind, dat erom schreeuwt te vondeling te worden gelegd. Aan de andere kant kan een te lang durige voortzetting van de huidige status van Suriname in het Koninkrijk nog meer destructieve krachten losmaken, waartoe in het omringende buitenland ongetwijfeld agitatoren op de loer liggen. Suriname heeft een regering nodig die zowel naar binnen als naar buiten een doelmatige blauwdruk van beleid opstelt en pas daarna het veiligste tijdstip voor de onafhankelijkheid bepaalt. Het schiet er niets mee op dat het zich van Neder land bevrijdt en dan een prooi wordt van andere, ogenschijnlijk geen neo-kolonia- le maar in wezen veel tirannieker machten, die in Zuid-Amerika in op komst zijn. De regering-Sedney kan in ieder geval de zaak niet meer redden door de onrust te dempen en alleen het venster open te houden dat uitzicht op Nederland geeft. Zij staat voor een gigantische taak, met povere middelen, geringe kansen en ge vaarlijke risico’s. BELFAST (Reuter). De doodstraf uitgesproken tegen een militante protes tant wegens het doden van een politie man. is gisteren door zowel protestanten als rooms-katholieken in Noord-Ierland veroordeeld. Noord-Ierland is het enige deel van het Verenigd Konikrijk waar de dood straf geldt voor het doden van een poli tieman of soldaat tijdens de dienstuitoe fening, maar of de straf ten uitvoer wordt gelegd hangt af van een uitspraak van de kroon. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse militaire hof van beroep heeft gisteren de veroordeling van luitenant William Calley bekrachtigd wegens moord op Zuidvietnamese burgers bij het bloedbad van My Lai in maart 1968. Aldus het ministerie van Defensie in Washington. Ook de strafmaat, twintig jaar dwangarbeid is door het hof ge handhaafd. Hebt u in uw besprekingen met de Israëlische leiders enige soepelheid ten aanzien van Jeruzalem kunnen ontdek ken? Het bureau van de Britse minister voor Ulster, William Whitelaw weigerde gisteren commentaar te geven op de straf die is uitgesproken tegen de 29- jarige Edward Brown. In politieke krin gen acht men het onwaarschijnlijk dat Brown, lid van de Ulster Defence Asso ciation, zal worden opgehangen. De militante dominee Ian Paisley eiste gisteren van de regering een verklaring waarom geen leden van het Ierse Repu blikeinse Leger ter dood zijn veroor deeld, „die vele politiemannen hebben gedood” ZUTPHEN Gedetineerden uit de jeugdgevangenis in Zutphen hebben geld bijeengebracht voor de bouw van een klein zwembad ergens in Ethiopië. Zij namen hiertoe het initiatief, nadat een priester in de gevangenis had verteld over de armoe en ellende waarin vele Ethiopiërs leven. De kosten voor het bad worden ge schat op 250 gulden, een voor Ethiopi sche begrippen groot bedrag, maar ook voor de gedetineerden, die dagelijs ge middeld twee gulden voor verteringen ontvangen. Het geld is bijeengebracht, via bingo- avonden en de verkoop van kerstkaarten in de gevangenis. Peers, een van de grondleggers van de Belgische beweging ter liberalisering van de abortus, zit, zoals gemeld in voorar rest omdat hij in de provinciale gynea- cologische kliniek van Namen enkele honderden malen vruchtafdrijvingen heeft verricht. De gynaecoloog zou voor lopig op vrije voeten hebben kunnen komen als hij een document had gete kend waarin hij zou hebben beloofd van zijn activiteit af te zien totdat er een wettelijke oplossing voor het Belgische abortusvraagstuk is gevonden. De Belgische minister van Justitie doet er inmiddels het zwijgen toe. Ter wijl hij volgens het comité toch had beloofd zijn invloed bij het parket aan te wenden om dr. Peers vrij te krijgen. Het actiecomité vindt overigens dat hij te kennen moet geven de wetgeving op i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3