Geslaagd experiment bij dansschool Dick Heemskerk Rond de losplank Pijpleidingen leggen in Noordzee brengt grote kosten met zich mee Uitgevaren visserijvaartuigen Dagrecord bloemenveiling met omzet van twee ton I Ïm een IN DE VISHAL Gas en olie uit zee langs kortste weg naar de wal 5 IJMUTDER COURANT 1 7 19 73 ZATERDAG FEBRUARI 4 (Van een onzer verslaggevers) Vriendenschaar Een cadeaubon Platvis van welkom MARKTPLEIN 7 i s Zilver geschenk IJMUIDEN Geen verschil Vertragingen Plezier BEVERWIJK Administratiekantoor S. VISSER Uitdaging IJMUIDEN Maandagmorgen konden in de vishallen de handen el LUIFEL” Besommingen al direct flink uit de mouwen wor den gestoken, zodat er noch aan rond-, noch aan platvis veel gebrek is geweest. Maar nadat dinsdag de restanten van het weekeind waren opgeruimd, moest de koek helaas weer voor op worden verklaard. Het ruwe weer had de schepen het uitvaren immers opnieuw belet, zo dat hun vertrek tot woensdag moest worden uitgesteld. Welis waar werd hier door een enkele noordboot een uitzondering op ge maakt, omdat de weerberichten voor het noordelijk deel van de Noordzee iets gunstiger luidden. Zij konden zich aldus met de wind in de rug naar mildere contreien be geven, waar inderdaad betere weersomstandigheden dan elders werden aangetroffen. hDE U» mg in at. BURGERLIJKE STAND w J it Blinden in medaltest voor brons kgroep liems» J. tie- ?opend ïiems- ADVERTENTIE lopend nopend avond jgens- 20 u. omzeild. jgens- Geo» jgens- ijker» januari Hektrawler 5 Hektrawler februari (Van een medewerker) ADVERTENTIE Velseroordstr. 11 - IJmuiden - tel. 1 06 74 reden Is op rijdag) land- s (be- Geo- 0 uur. voor dfilm. iavond repe- (Jmul- De blinde kan immers de door de leraar voorgedanste passen niet met de ogen volgen, zodat hij of zij volledig moet kunnen vertrouwen op de partner. Ook speelt uiteraard het enorme geheu gen van de blinden hierbij een rol, De gesproken aanwijzingen van de leraar worden dermate goed in het hoofd ge prent, dat het danscen van de geleerde variaties een volgende maal geen proble men oplevert. Bovendien gaat de heer Heemskerk van het standpunt uit: „Als het moeilijk ii, wordt het eerst interessant.” Hij zag de opgave om blinden te leren dansen min of meer als een uitdaging en nam de opdracht aan. Voor een goed verloop van de lessen zegde hij toe te zorgen voor ziende partners. dansschool aan de Zeestraat om inge wijd te worden in de moderne dansen, al moet gezegd worden, dat zij aan een kruispolka, de valeta en andere gezel schapsdansen ook het nodige plezier be leven. De inzet van de blinden, de ziende partners en de heer Heemskerk wordt dus bekroond op vrijdagavond 23 febru ari om zeven uur tijdens de medaltest, die naar onze mening danstechnisch be zien beslist goede resultaten zal opleve ren. Het is vrijwel zeker, dat de blinde leerlingen van dansschool Heemskerk in het volgend seizoen weer van de partij zullen zijn. De vraag of zij dan ook een poging zullen wagen de zilveren medail le te bemachtigen, is nu nog niet beves tigend te beantwoorden. Een groot deel van de gehandicapten voelt er wel voor, maar wil toch eerst het oordeel en de mening van de heer Heemskerk hierover afwachten. Vanzelfsprekend zijn voor het komend seizoen andere blinden ook van harte welkom bij dansschool Heemskerk. Hoe ver het daarnaast voor andere soorten gehandicapten mogelijk is om dansles te nemen, is uiteraard afhankelijk van de aard en ernst van de handicap. re zeedieren en planten zich vastzetten, die voedsel zijn voor grotere vissen. meel- -ereld Kerk- 19-21 chey- nsdag i 19.30 bij P. 02510- Hen- 14- olwas- olwas» phlus. -21 u; 30 u. ichtin- bene- Cen- iden. IJ. 21-23 5. IJ- 5 bad- ag II Jefde Vood- i pair 19 en 15 u.: 1 da eesten 30 u., „Bij lor”. 20 u. „Ro- Zes moorden. De politie van Santa Cruz in de Amerikaanse staat Californië heeft een 25-jarige jongeman beschul digd van moord op zes personen. Ver der wordt de man nog van vier moor den verdacht. Voor deze gehandicapten, onder wie enkele echtparen, betekent dit dansen niet enkel de mogelijkheid om enkele vrije uren op aangename wijze door te brengen, maar in het onderhavige geval krijgen deze mensen werkelijk het ge voel er helemaal bij te horen ondanks hun handicap. Het is een vorm van sociaal contact, die door de blinden op hoge prijs wordt gesteld. Inrichten en bijhouden van administraties belastingzaken verzekeringen hypotheken financieringen (Van een onzer verslagggevers) IJMUIDEN/BERGEN.— Het vraagstuk van de zeebodem-exploitatie en de kwalijke gevolgen ervan voor de zeevis serij het belangrijkste onderwerp van bespreking op de tweede dag van de Volkshogeschoolbijeenkomst voor de Ne derlandse visserij op de Zandhoeve in Bergen (N.H.). Door de goede leiding bij het dansen door deze ziende partners, die allen tot de gevorderde leerlingen van dansschool Heemskerk behoren en op 23 februari I 'dan ook meedingen naar zilver en zelfs goud en goud met een ster, worden de I vóór blinden specifieke moeilijkheden Bij een bezoek aan de dansschool valt het op. dat er weinig of geen verschil is waar te nemen tussen een les voor tienden en een les voor blinden. Hoog stens kan het voorkomen, dat een dame een heer naar zijn plaats begeleidt. Dit gebeurt dan echter zo ongedwongen, na tuurlijk en hartelijk, dat het niet eens opgemerkt wordt door iemand die niet weet dat de heer blind is. BEVERWIJK Deze week heeft de bloemenveiling een dagrecord gebroken met een omzet van net iets boven de tweehonderdduizend gulden. De vrij gro te aanvoeren en de heel goede prijzen waren er de grondleggers voor. Het blijft tot nu toe heel goed gaan met de bloemenafzet. De Valentijdag heeft mo gelijk een groter verbruik van bloemen bevorderd. OVERIGENS WAS er vrijdag slecht» weinig platvis aanwezig, welke kleine voorraad nog door twee kotters enigszins kon worden opgevijzeld. Daarbij hebben de regelmatiige bezoekers van de Zuid- hollandse en Zeeuwse eilanden deze week ook verstek laten gaan. Voorts is door de brand bij het fileer- en diep- vriesbedriif Bos in Urk een belangrijk deel van de afzet lelijk in de knel gekomen. Hiervan is het fileerbedrijf het minst beschadigd, zodat men hoopt met vereende krachten binnen veertien da gen de invriesmogelijkheden weer enigs zins op gang te hebben. Weliswaar zal de opslag van de diepgevroren produk- ten nog met enige moeilijkheden ge paard gaan, maar men hoopt ook hier een redelijke oplossing voor te kunnen vinden. DE HARINGVISSERIJ is nu zo lang zamerhand geheel beëindigd, zodat nog slechts een enkele premiekist van de kust wordt aangevoerd. Aldus hebben de meeste schepen de haring maar voor gezien verklaard, omdat de besommin gen in geen enkele verhouding lagen tot die van de schepen, waar men reeds op andere mogelijkheden was overgescha keld. BEVERWIJK. Geboren: Michel A. z.v. J. W. Hulst en A. Vrolijk; Wendy P., d. v. J. W. Hulst en A. Vrolijk; Stephanie C., d. v. S. J. van Aken en E. ten Cate; Andres, z. v. M. Semitiel y Marin en C. Marin y Marin; Nancy P., d. v. J. Slager en L. Landman; Niels, z. v. H. K. Timmer en O. A. van Gessel; Petra, d. v. H. Cre- zee en F. C. van Essert; Juani, d. v. A. Morneo y Nunez en M. D. Alcantara y Perez; Derk A. A., z. v. G. C. Martens en M. A. T. Groeneveld; Hendrik, z. v. J. E. Vedder en E. van Rooden; Monique, d. v. J. E. Vedder en E. van Rooden; Tanja, d. v. C. Valk en A. M. Bol; Miranda, d. v. H. Kalkman en W. Enkelaar; Katharina G.. d. v. J. W. C. J. de Mol en D. Rade- maker. Ir. D. van Leeuwen, hoofd van afde ling Ontwerpen en constructies in zee van de Nederlandse Aardolie Mij BV, gaf een uiteenzetting over de installaties voor de ontwikkeling voor een mogelijk on derzees gasveld. Er worden booreilanden op zee gebouwd; in de wandeling noemt men ze platforms. Deze platforms zou den invloed hebben op het visbestand. Het schijnt, aldus de heer Van Leeu wen, dat in de Golf van Mexico waar talrijke produktieplatforms staan het visbestand aanzienlijk is toegenomen sinds de eerste platforms, nu ongeveer twintig jaar geleden, werden geplaatst. Niet alleen de hoeveelheid vis zou toege nomen zijn, maar ook nieuwe soorten zouden zijn verschenen, soorten die voordien niet of nauwelijks in de Golf van Mexico voorkwamen. Een feit is, dat scholen vis zich bij voorkeur bij platforms ophouden; beroeps- en sport vissers weten dit, het geldt trouwens niet alleen voor platforms, maar ook voor wrakken, etcetera, waaraan kleine- VAN DEZE noordboten hebben er twee het grootste deel van hun ladingen weer in Duitsland gelost en verkocht, waarna zij met schelvis, wijting en hake naar IJmuiden zijn teruggekeerd. Ver volgens vertrokken zij opnieuw ter vis serij. Hun geringe hoeveelheden vis had den zij echter tegen een, hoge prijs verkocht, zodat in deze gevallen stellig van redelijke besommingen sprake is ge weest. Om het door het platform geprodu ceerde gas aan de wal te krijgen is er, wat de Noordzee betreft, maar één re- ele mogelijkheid en dat is: het leggen van een pijpleiding. Voor Nederland is de hele procedurekwestie voor het aan land komen van een pijpleiding uit zee en het bouwen van een eindstation nog nieuw. BEVERWIJK Aan de medaltest ballroomdancing, welke op vrijdag 23 februari bij dansschool Dick Heemskerk aan de Zeestraat in Beverwijk wordt gehouden, wordt ook meegedaan door 14 blinden. Deze mensen dansen om de bronzen medaille. DE PLATVISSCHEPEN hebben wel grote hoeveelheden schol aan de markt gebracht, doch daarentegen waren de tongvangsten beduidend minder. Door de hoge prijzen voor de tong en schol werden voor deze schepen mooie be sommingen in de hand gewerkt, dikwijls tot ver boven 20.000. Dit gehoor van de blinden is zo sterk ontwikkeld, dat zij het als minder pret tig ervaren als de heer Heemskerk ge bruikmaakt van de microfoon, omdat deze het stemgeluid vervormt. Hierdoor wordt het voor hen veel moeilijker de plaats te bepalen waar de heer Heems kerk zich bevindt. Deze danslessen voor blinden zijn als het ware ontstaan uit een initiatief van mevrouw Reinders, die evenals haar man. de telefonist van het Stadskantoor In Beverwijk, blind is. Ongeveer 20 jaar geleden, toen zij nog in Amsterdam woonden, hadden de heer en mevrouw Reinders al lessen gehad bij een particu liere dansschool. Een soort nostalgie naar deze periode deed mevrouw Rein ders contact opnemen met het district Noord-Holland van de Nederlandse Blindenbond om naar eventuele moge lijkheden te informeren. Omdat blinden en andere gehandicap ten toch al vaak in Beverwijk hun recreatiemogelijkheden, zoals bijvoor beeld zwemmen, moeten vinden, wilde men dit keer liever in Haarlem of Alkmaar een kans wagen. Een Alkmaar- se dansleraar zag echter niet veel heil in het plan en wimpelde het af om de naar zijn mening te geringe deelneming. Tenslotte kwam men in 1971 bij de heer Heemskerk terecht, die mede door de studie van zijn dochter wel het een en ander van blindenwerk af wist. Voor het behalen van de hoofdakte voor on derwijzeres hospiteerde deze dochter na melijk een jaar in het blindeninstituut in Grave. Weer of geen weer kwamen de gehan dicapten uit onder andere Obdam, War menhuizen, Alkmaar, Haarlem, Zeist en Breda elke zaterdagmiddag naar de IJMUIDEN Aan de vrijdagmarkt werd in IJmuiden aangevoerd: 3415 kg tong, 10 kisten tarbot, 1170 kisten kabel jauw, 1085 kisten koolvis, 115 kisten schelvis, 317 kisten wijting, 47 kisten schar, 125 kisten hake, 58 kisten leng, 9 kisten haring, 228 kisten diversen en 512 kisten schol. Prijzen in guldens: Per 1 kg: grote tong 9,45-8,92, grm. tong 10,86-10,33, kim. tong 12,49-11,65, tong 1 14,61-13,48, tong 2 14,21-13,23, tarbot 13,98-13,38. Per 50 kg: tarbot 492-350, griet 284-213, hake 1 175-125, hake 2 112-87, hake 3 87-52, leng 70, lever 65-57, kuit 145-50, poontjes 50-36, schar 112-63, haring 62- 31,60, haai 65-20, wijting 1 105-60. wij ting 2 65-40, schelvis 1 105-92, schelvis 2 115-112, schelvis 3 100-65, kabeljauw 1 133-48, kabeljauw 2 120-42, kabeljauw 3 112-75, kabeljauw 4 102-81, kabeljauw 5 87-68, schol 1 68-66, schol 2 78-71, schol 3 83-75, schol 4 100-75, koolvis 1 52-49, koolvis 2 56-41, koolvis 3 47-40, koolvis 4 48-35. Per 125 kg: grote leng 150-140, grote hake 480-420, middel hake 640-620. Aan de vrijdagmarkt werden de vol gende besommingen (in guldens) ge maakt: IJM 23 4.600, 29 29.900, 44 7.600, KW 29 8.300, 41 6.600, 144 37.200, 149 5.200, 167 3.800, 226 13.300, WR 25 6.100, UK 23 en UK 107 4.500, 54 en 208 600, 59 en 237 4.570, 135 en 145 7.000, VD 1 en VD 15 8.400, 9 en 19 2.800, 46 en 115 7.100, 53 en 180 3.900, 73 en 128 17.000. De nodige richtlijnen moeten nog uitge werkt worden, maar de ervaring met andere soortgelijke installaties leert dat hier wel eens aanzienlijke vertragingen kunnen optreden. Evenals bij het plaatsen van platforms zullen bij het uitleggen van het tracé van de pijpleiding de belangen van scheepvaart en visserij in het oog ge houden moeten worden. Onderzeese ban ken of zo genoemde megaribbels, harde bodem en allerlei andere dingen kunnen obstakels vormen en tenslotte kan de exploitant de financiën ook niet hele maal uit het oog verliezen. Een korte leiding is goedkoper dan een lange lei ding en hier gaat het om astronomische bedragen. Moet de leiding nu ingegraven worden of kan ze eenvoudig op de zeebodem worden gelegd Het hangt er van af. Ingraven is erg duur; de noodzaak ervan moet dus eerst terdege worden bekeken. Veiligheidso verwegingen spelen bij een beslissing uiteraard de belangrijkste rol: in een druk bevaren gebied of in een gebied waar veel gevist wordt is de kans op beschadiging van de leiding door ankers of visgerei veel groter dan in water waar geen of weinig scheepvaart is. Er kan ook tot ingraven worden besloten uit andere overwegingen, bijvoorbeeld een oneffen zeebodem, met gevaar van doorbuigen van de leiding; of ter be scherming tegen verschuiven door in werking van golven of stroom. De vraag is dan niet alleen hoe diep, maar of er überhaupt wel kan worden gegraven. Ook in de Noordzee zijn gebieden waar de bodem zo hard is, dat het ingraven praktisch onmogelijk is, gezien tijd en geld die ermee gemoeid zouden gaan. De techniek van het ingraven is overigens nog lang niet volmaakt; er wordt ge werkt aan verbetering en aan het ont wikkelen van nieuwe technieken. Het scherpe gehoor en het sterk ont wikkelde gevoel van de blinde zorgen er vaak voor, dat hij zelf weet waar zijn stoel staat en dat hij bij het einde van de dans soms tot zijn ziende partner zegt: „Wij hoeven niet ver te lopen.” De blinde gehandicapte oriënteert zich on der andere zeer sterk op het geluid van de muziek en de stem van de dansleraar als deze een nieuwe dans aankondigt. n, ge- 1-18.00 lersta- eisen, biblio- en 19. merbi- uiden- stelaan en 19- 177, 1 Zee. 10 uur. ling in n Zee- NA MAANDAG is er echter nog slechts weinig platvis aangevoerd. Be halve aan het slechte weer kan dit ook worden toegeschreven aan de woensdag overal in Nederland gehouden bidston den. Daarna arriveerde aan de vrijdag markt de nieuwste aanwinst van de IJmuidense vloot, de IJM 29 „Riane”. Dit schip was reeds woensdag binnengelopen met een gebroken bok, waarna de vis pas vrijdag werd verkocht. Dagelijks komen er uit geheel Noord- Holland grote hoeveelheid bolbloemen, maar men ziet ook beste en grote partij- »n fresia aan de veiling komen. Bij de tulpen zag men de meeste soorten in prijs onhoog gaan. Zo noteer de de Apeldoorn deze week tot 245 cent per bos. Prominence kwam tot 210 cent DE TRAWLERS die het voor de kust nog steeds wisten uit te houden, kwa men deze week weer met opmerkelijke variaties uit de bus. Aldus werden er besommingen gemaakt van ƒ12.000 tot 23.000, terwijl een schip erin slaagde tweemaal aan de markt te verschijnen, hetgeen een opbrengst betekende van ruim 45.000. Een dergelijk mooi resul taat werd mogelijk gemaakt door het vangen van enkele „spoklken” kabeljauw. Wel was het hierbij opmerkelijk dat schepen die de kabeljauw hadden ge mist, in plaats daarvan weer wijting wisten buit te maken, soms wel vierhon derd kleine kistjes. Ditzelfde was het geval met de grotere kotters die evenals de trawlers op de kust hebben gevist. Van hen kwamen er eveneens enkele tweemaal aan de markt, zonder dat deze activiteiten echter veel resultaten heb ben opgeleverd. Vol enthousiasme volgen de dansers de aanwijzingen op van de heer Heems kerk, die met argusogen de verrichtin gen van zijn leerlingen gadeslaat. Gehuwd: R. J. M. Hofland en M. J. P. Jansen, F. A. Portegies en H. J. M. Conijn, T. P. T. Blijendaal en M. M. J. W. Bruinenberg, A. H. van der Waal en G. J. T. Kuenen, R. L. Mooibroek en E. Jager. Overleden: J. van den Burg, oud 74 jaren, geh. m. G. van Doorn; T. L. J. Groenland, oud 30 jaren; F. Pleging, oud 66 jaren; J. Q. Overweel. oud 73 jaren. Ondertrouw: G. T. Roof en C. B. Lolkema, H. W. G. Mantjes en M. Schou ten, J. Wallert en J. H. de Haan, J. Horst en A. Korver. De gehandicapten zijn erg tevreden en verheugd over de manier, waarop zij door hun ziende medemensen bij de dansschool worden behandeld. Dit leidt er zelfs toe, dat een aantal van hen verscheidene malen op zondagavond naar de Zeestraat komt om vrij te dansen. Zij blijven dan niet op een kluitje bij elkaar zitten, maar mengen zich onder de anderen en worden zowel door de zaterdagmiddagpartners als door andere bezoekers ten dans gevraagd. 5 u.: baret >neel- s.” 20 u.: cwam per bos, terwijl Pax ook voor deze prijs verkocht werd. Soorten als Alladin, West Point en Queen of Sheba kwamen boven de vier gulden per bos. De narcissen trokken ook in prijs aan. Zo lag de Carlton rond de 150 cent per bos en werd er voor Flower record rond de gulden per bos betaald. Anjers lagen rustiger in de markt. Daar werden prij zen van 20 tot 45 cent per stuk voor besteed. De rozenprijzen trokken nog wat aan en kwamen tot !65 cent per stuk, terwil de babyroos tot 90 cent per stuk noteerde. Fresia was en blijft duur. Ondanks de ruimere aanvoer gaan partijen als Balle rina en Fantasie tot boven de vier gulden per bosje. Er is een levendige handel in potplanten. Het sortiment en de aanvoer worden groter. Speciaal de extra kwaliteit wordt goed betaald. Het is dan één grote vriendenschaar. Voor de wijze van lesgeven door de heer Heemskerk hebben de blinden niets dan lof. Door zijn manier van optreden geeft hij de gehandicapten namelijk nog meer het gevoel normale mensen te zijn. De Beverwijkse dansleraar op zijn beurt vindt het geven van dansles aan blinden een plezierige bezigheid. Hij heeft veel bewondering voor het grote geheugen van de blinden en is het meest gefrappeerd dor hun enorme gevoel voor humor: Naar de mening van de heer Heemskerk kunnen de zienden op dit gebied vaak nog wel het een en ander van hun blinde vrienden opsteken. Maandag 29 Navis Urn. 21. Vrijdag 2 februari Hektrawler Eli- sabet Christina KW. 41. Donderdag 1 februari Hektrawler Cornells den Duik KW. 144. Zaterdag 3 februari Hektrawler Willy KW. 141, Frank Vrolijk Cz SCH. 81. Maandag 5 februari Hektrawler Annie Hillina KW. 170, MT. Wilhelmina Johanna KW. 39. Dinsdag 6 februari Hektrawler Rijnmond V KW. 42, Cornells Vrolijk Fzn SCH. 171. Woensdag 7 Holland KW. 123, MR. Haarlem IJm. 9, Rean IJM. 28 (le reis, 14 feb. binnen). Donderdag 8 februari Hektrawler Tetman Hette KW. 74. Dinsdag 13 februari Hektrawler Egmond IJM.36, Hendrika Johanna KW. 81. Rijnmond IV KW. 85. Woensdag 14 februari Hektrawler Rijnmond I KW. 15. Rijnmond III KW. 44. Rijnmond VI KW. 135, Vooraan VL. 115, MT. Protinus IJM. 154, Wiron II IJM. 211, Sakina Martine KW. 32. Ora et Labora KW. 51, Jacob KW. 55, Dirk Maria KW. 80. Albatros KW. 87. Britten burg KW. 121, Marry Marian KW. 149, Soli Deo Gloria K™ ’’’-ancina KW. 153, Ursinus VL. 12. Ada VL. 7, Voorlo per VL. 16. Anita VL. 34, Elly VL. 73, Caroline VL. 90, Voorbode VL. 103, Eli zabeth VL. 105, Michiel Jan VL. 110, Bets en Gerda VL. 112. Willem VL. 121, Voorwaarts VL. 142, Lies^e en Rutger VL. 153, Onderneming III SCH. 117, Antje TX. 46, MK. Gelria IJM. 18, Maarten Cornelia IJM. 44, Wiron VI IJM. 207, Janny Jcoba KW. 4, Deo Volente II KW. 11, Ada KW. 29, Rose Marie KW. 34, Karla Ellen KW. 106, Wilma KW. 113, Mare Liberum KW. 117, Anna Lydia KW. 145. Gijsbert Marian KW. 150, Cornelia KW. 174, Solea KW. 180, Valk KW. 185, Elly KW. 187, Hans KW 189, Margaretha Christina KW. 190, Alida Jacoba KW 195, WillemSenior KW. 197, Yvonne Yolanda KW. 206, Jana KW. 213, Agatha KW. 214 Anna Hendri ka KW. 215, Jacob Senior KW. 226, Okko Bosker WR. 25, Marco WR. 32, Tiny WR. 33, Dieuwina WR. 45. De cursus verliep bijzonder vlot en de vorderingen bleken parallel te- lopen. Mede door het enthousiasme van de blinden en de hulp van de ziende part ners waren de resultaten beter dan de heer Heemskerk verwacht had. Na de zomervakantie van 1972 werden de les sen om deze reden weer hervat met als gevolg, dat de blinden nu in staat zijn mee te doen aan de medaltest voor brons, waarbij Dick Heemskerk op hoge cijfers rekent. fl

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5