Alpha-Beta: huwelijk Spel Black Sabbath is gaat herkenbaar kapot er nog niet James Brown schreeuwde z’n soul uit COIFFEURS EN MODEMAKERS OP DE EXOTISCHE TOER amro bank spaart u gunstig: 5 dagen Terschelling KvanVEELEN Dankbare werken op koorconcert Santpoort CENTRUM SPEELT STUK VAN WHITEHEAD In Amsterdam In Rotterdam Modejournaal Dubbelkwartet „Haarlem” werkte mee I ZATERDAG 1 7 FEBRUARI 19 73 8 ZA Laat u bij de Amro Bank vrij blijvend adviseren over de voor u meest geschikte spaarvorm. EiSè DE ONMISKENBARE en fascinerende klanken van de immer zo mysterieuze jungle hebben ongetwijfeld door de goed gekapte hoofden van coiffeurs en ont werpers gespeeld toen zij respectievelijk een nieuwe haa i modelijn en een even zo nieuwe maquillage voor het komende seizoen wilden gaan lanceren. Het jacht luipaard inspireerde hen tot de Ligne Léopard en de Maquillage Léopard. Léon Ellerbroek, chef d’équipe van het Zotos Showteam, heeft deze nieuwe Neder landse haarlijn onlangs in Amsterdam gedemon streerd. DE LIGNE LÉOPARD moet reminiscenties oproe pen aan de katachtige elegance van de Hollywood- style uit de jaren vijftig. Om zulks nog even te on derlijnen werden er tijdens de show zelfs drie beeld schone jonge panters ten tonele gevoerd afkomstig uit het Dierenpark Wassenaar. Edoch, beste mensen, geen enkele tweevoeter - hoe fraai ook gekapt - even aart de souplesse en de deinende eiegantie van deze bijzonder fraaie roofdieren, hetgeen niet wegneemt dat het op hun geïnspireerde kapsel allercharmanst op onze koppies kan uitkomen. AMSTERDAM De pseudo- mystieke schijn die de Britse for matie Black Sabbath enkele jaren geleden aan haar muziek meegaf, is, naar het ook gisteravond bleek, grotendeels verlaten. Het Concert gebouw kon ervan getuigen dat Black Sabbath een sterkere nadruk op de muziek zelf is gaan leggen, een wending die de groep zeker ten goede is gekomen. Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van een spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar.die nu zelfs een gegarandeerde rente biedt van maar liefst voordelig uit met NS EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK 1 tel 1 x’XBlaap k*1 CEES STRAUS Ligne Gepard-ooiffure. ADVERTENTIE Bé TER MAAT FERRY TROMP. ADVERTENTIE Geborduurde organdi in KEES MAAS 7“ Al blijft het relatief gezien nog steeds zwak geproduceerde heavy rock die al leen met een grote dosis aanstekelijke gebaren op het publiek overgebracht kan worden. Black Sabbath’s platen zijn waarschijnlijk voor een kleiner publiek bestemd dan gisteren in de zaal aan wezig was. seksualiteit te maken heeft. Mevrouw Elliot gaat uitsluitend tegen haar man te keer. Zij kijkt helemaal niet verder dan haar neus lang is. Jules Hamel en Els van Rooden in „Alpha-Beta”. hoofddeksels gedrapeerd. De geknoop te uiteinden van de turbans wezen de weg naar de hemel of hingen enigs zins ondeugend langs het gezicht. In ons winderige en regenachtige landje zijn deze nauw om het hoofd sluitende hoedjes ideaal. En mocht van tijd tot tijd ons haar niet al te best willen, niemand die er, met deze alles bedekkende hoofdtooi, iets van zal merken. van elk station. Middenhavenstraat 27 IJmuiden - Telefoon 02550-14108 Na 18.00 uur telefoon 02550 - 11202 do Bi de ho 19 do de op ho zit er De do pr pr oo on do we no drl sti /2 da va ko nu pe ve: de he mt via mi be ca< fel 3,5 cei bo de laf bei ne de: ho cei be ho da op 1 Mt lar Ne mt orr he mt ge du be he de sei va rei pl; ee mi afi w< de de W ko hii de en or w: al da de U til or et or P< Di te di u: vt vt s< m bi la di Het on-dramatische van het stuk is, dat we ons het leven van de Elliots vóór, tussen en na die drie gesprekken heel goed kunnen voorstellen. „Alpha Beta” is geen drama, dat op het toneel zoals „Wie is bang.in zichzelf vol tooiing vindt. Dat vind ik het originele van Whitehead en het knappe is, dat de drie episoden toch heel duidelijk met elkaar te maken hebben. In het ene gesprek worden dingen gezegd, die in een later gesprek in andere vorm terug komen. Bovendien zijn de bezigheden van het tweetal (behangen, strijken, ver slonzen) doelbewust aangebrachte illu straties van de toestand van het huwe lijk. Whiteheads personen zijn uit een niet te definiëren „klasse”, nét geen arbeiders en nét geen werknemer. Sommige critici verwijten Whitehead dat hij die mensen voor aap zet. Een misvatting. Hij schrijft over hen, omdat hij een van hen is. Hij schrijft vanuit een woede over hun on vermogen zich te bevrijden van de bur gerlijke normen, die zij (onbewust) van de gezeten burgerij hebben af gekeken; het onvermogen een eigen karakter en identiteit te vinden. Whiteheads woede is zo groot dat hij er niet aan toe komt, de samenhang met de hele maatschappij te schetsen, noch aan te duiden waar die verkrampte moraal dan wel vandaan komt. Of misschien denkt hij dat we dat al weten? Onder leiding van de uiterst energieke dirigent Pieter de Jong, die soms armen en benen nodig heeft en daaraan nog zeer expresssieve gelaatsuitdrukkingen paart, voerde het koor een keur van dankbare werken uit, daarbij voortdu rend een uitstekend klankevenwicht be warend. Opmerkelijk was vooral de zeer gedisciplineerde wijze waarop diminuen- di en crescendi werden verwezenlijkt. Eigenlijk vond ik het hoofdwerk, de Missa Brevis in G (KV 140) van Mozart nog het minst interessant. Mozart heeft geniale werken geschreven, maar ook veel confectie, en deze mis klink maar zelden geïnspireerd. ROTTERDAM. Popbeschrijvend Nederland lag gistermiddag weer een» met de billen bloot. Ondanks toezeggin gen uit Amerika dat „Mister Soul num ber one” in elke „haven” van zijn Euro pese tournee bereid was te praten, ver scheen het idool niet in de daartoe door Polydor afgehuurde gelegenheid „Le Ba teau” in Rotterdam. De heren lijfwach ten van mr. Brown, die zich in Hilton in drie kamers rond zijn suite beuonden, deelden mee dat de meester geen zin had. Oh zo. Iedereen kwam dus om niet (drank en platen uitgezonderd), dit in tegenstelling met gisteravond, toen zo’n zesduizend fans in het Ahoy-sportpattes wel degelijk vis a vis met James Brown kennis mochten maken. HAARLEM. Een kapot huwelijks leven. Daar gaan heel wat toneelstukken over. Laat ik er twee nemen. „Wie is er bang voor Virginia Woolf?” van Edward Albee en „Alpha Beta” van E. A. White- head, dat gisteren bij Centrum in de Haarlemse schouwburg in première ging. Bij het eerst kom ik beroerd door de inhoud vandaan en heb genoten van het stuk. Van het tweede word ik beroerd, maar zonder artistieke genietingen, want daar werkt Whitehead niet op. Het ge nieten van de spelers laat ik even buiten beschouwing; ik vergelijk de aard van de stukken. De vraag is welke van de twee stukken nu beter laat zien hoe een huwelijksleven in werkelijkheid is. Ik geloof „Alpha Beta”. Zanger en sologitarist van Black Sab bath in actie. DE VOORPARTIJ KAN zowel op zij, doch eveneens als pony worden gedragen. De zijpartijen vallen naar achteren en laten de oren vrij, waar mee de stroomlijn en de supersnel heid van het jachtluipaard worden gesuggereerd. Nu kan het zijn dat deze omlijsting uw gezicht niet be paald verfraait, de haren mogen dan terug over de oren worden gedra peerd. De achterpartij is van de kruin af tot de nek op 25 centimeter ge houden, terwijl het geheel bol gesne den dient te worden. Niet echter de nekpartij, deze wordt bot geknipt. Daar stonden werken tegenover als „Rejoice in the Lord always” van Rath bone en „Praise the Lord, O my soul” van Roland Smart en het later gebis seerde ,O Lord, how manyfold are Thy works” van Barnby. Ook Psalm 23 van Schubert was een dankbaar onderdeel van het rijke programma, dat werd opgeluisterd door het gemengd dubbel kwartet Haarlem dat een al vergaande graad van vervolmaking toonde. Ragfijn was het kaatsspel tussen de verschillende stemmen in „Heer Jezus heeft een hofken”, een bewerking van de dirigent, waarin alleen de tenoren hier en daar iets tekort schoten. Een hoogtepunt in het optreden van het dubbelkwartet was vooral het Arioso van Handel dat zeer enthousiast werd gezongen en muzikale toppen bereikte. Een van de sopranen uit het dubbel kwartet, mevrouw Riek de Jong, zong als soliste „Piu Jesu” van Gabriel Fauré. Haar voordracht was innig, maar als haar stem wat minder van achter uit haar keel zou komen, zou haar voor dracht sterk aan articulatie en nuance ring winnen. gedetailleerde, naar binnen gekeerde speeltrant terugvindt. In „Kwartet” van Whitehead liet hij veel meer het zelfge vondene zien. Els van Rooden toonde bijzonder knap het ouder worden van mevrouw Elliot. Vooral in het twede bedrijf heb ik geen oog van haar kunnen afhouden, zoals ze daar op de bank zat als een opgedofte kloek die elk moment in gillen kan uitbarsten. De vechtpartij tussen man en vrouw die erop volgde was verbluffend goed geënsceneerd en uitgevoerd. JAC HEIJER DE BIJPASSENDE maquillage van Isabelle Lancray zorgt voor de kat achtige ogen onderstreept met een Jules Hamel leek me bij de première nog heftig Jte worstelen met zijn rol, die overigens razend lastig is. Hij moet een evenwicht vinden tussen de holle olijk- heid, waarmee meneer Elliot zijn ver meende wijsheden verkondigt, en de in nerlijke onzekerheid waarvan deze af en toe blijk geeft. Maar er is alle kans dat als het stuk is ingespeeld Hamel zijn turban marineblauw van Carven. 5 Dagen genieten op het eiland aan de Golfstroom.. Volledig verzorgd, dus ind. logies, maaltijden en reis: f97 Vertrek dagelijks t/m 10 mei 1973. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS” op de stations. Hij laat twee mensen zien, die nooit de vrijheid hebben leren kennen zelf te denken. Zijn meneer Elliot gaat welbe spraakt te keer tegen de verkrampte huwelijksmoraal. Maar hij blijft denken, dat waartegen hij vecht alleen iets met om tot een behoorlijke prestatie te kun nen komen. De ongenuanceerde klanken die Os- burne van tijd tot tijd uitstoot mogen geen naam hebben. Enige vorm van sub tiliteit die je toch zou verwachten bij een tekst als van If I could tune with the grave en War Pigs blijft bij hem volkomen uit. Hoezeer de groep afhankelijk van de drummer is, bleek uit het nummer Iron Man dat aanvangt met een minuten lan ge uiterst eenvoudige solo van Bill Ward. Bedoeld om de zaal te laten meeklappen, verzandde dit werkje in een brij van ongearticuleerde klanken die nauwelijks nog het predikaat popmuziek mocht dra gen. Beter was Getting yourself to live, dat zal worden opgenomen op de vijfde en nieuwe plaat die tijdens deze tournee wordt opgenomen. De eveneens Engelse groep van heavy rock-signatuur Badger was in het voor programma geplaatst. Badger zal in de nabije toekomst op grote schaal in En geland worden gelanceerd, naar organi sator Lou van Rees meedeelde. Het blijkt een erg aardige groep te zijn die melo- dieus-getinte muziek maakt. Badger is geformeerd rond Tony Kaye, een der oprichters van Yes, op orgel, en drum mer Roy Dyke (ex Ashton, Gardner and Dyke). Daaraan zijn toegevoegd de gita risten Brian Parrish en Dave Forster (bassist bij de Warriors). In ieder geval brachten ze muziek die qua structuur een heel stuk beter in elkaar zat dan bij Black Sabbath. MARKIEZEN ZONNESCHERMEN RtKLUIKeM/LUXAPLCt JAUVZISëN IN HET DECOR van een kil betonnen nieuwbouwhuisje (van Frank Raven) legden de spelers zich onder regie van- Han Bentz van den Berg toe op een soort realistisch spel, dat niet overal los kwam van een zekere toneelmatigheid. Misschien had de regisseur de spelers meer kans moeten geven mise-en-scène en tekstbehandeling vanuit zichzelf te vinden. Maar dat kan gaandeweg nog komen. EXOTISCH ZIJN evenzo de tur bans van de Parijse couturier Carven. Je zou soms denken dat de befaamde en kleurrijke Surinaamse koto-mis- sies er model voor hebben gestaan. Geborduurde organdi, bedrukte crêpe de chine en gestreepte jersey werden door Carven tot flatteuze Zanger Ozzy Osburne, sologitarist Tony lommi, basgitarist Terry Butler en drum mer Bill Ward goten een niet te stuiten rijstebrij van vaak voorspelbare en mo notone klanken uit over de aanwezigen, die alles moeiteloos bleven accepteren. Voorspelbaar, omdat Black Sabbath nu eenmaal tot weinig verrassingen in staat is en zich krampachtig blijft vasthouden aan een eenmaal verworven techniek. Helaas wordt niet ingezien dat de groep met een kleine wijziging in opzet aan de basis veel beter kan worden. De instru mentale opbouw van de groep is name lijk gebaseerd rond het zeer magere drumwerk van Ward die nog steeds de minst getalenteerde musicus van het kwartet is. Hij komt regelmatig een paar noten achteraan hollen en is nog steeds niet in staat het soms knappe solospel van lommi te volgen. Zou de rol van de gitarist minder ondergeschikt worden dan zou dat zeker ten goede komen aan het geheel. De ruimte die lommi nu kreeg, bleek beslist te weinig voor hem Een belangrijk man hebben we nog niet genoemd: organist Adriaan Ver schoor, die uiterst accuraat begeleidde. Hij speelde als solowerk Psalm 103 van Jan Zwart, en ook hier was sprake van een geserreerde uitgebalanceerde voor dracht. De talrijke bezoekers vertolkten tenslotte ook nog een rol in de bewer king door Jan van Ingen Schenau van „Rule Brittannia” van Thomas Arne, waarin zij het koor „Hem zij de glorie” uitbundig meezongen. Aft ■E Tot ieders verrassing verscheen hij al voor de pauze in bruin met gele stippen- pak, zij het toen nog alleen voor een duet met zangeres Lynn Collins, wat orgelspel en enig overbodig maar wel oogstrelend dirigeerwerk ten behoeve van zijn 12-man sterke J. B. Orchestra, een fantastisch op elkaar ingespeeld geheel, dat alleen maar in het stopcontact ge stoken hoeft te worden om twee uur lapg als een trein door tientallen stuk ken muziek te razen. James Brown gij kunt het onder hand weten is soul. Zijn „Sex Machi ne” (ook gisteravond weer een topper) is waarschijnlijk niet meer te evenaren en zijn arrangementen en ongelofelijke dy namiek op soul-gebied hebben van hem één van de rijkste negers van de Vereni gde Staten gemaakt. Dat was aan de show dan ook wel af te zien: typisch Amerikaans, groots op gezet werk met erg veel gebaartjes en een pijnlijk hard roepende aankondiger die zo weinig vertrouwen had in zijn volume dat hij de namen van de arties ten tien keer achter elkaar in de micro foon meende te moeten schreeuwen. In dit perfecte geheel was het daarom des te merkwaardiger dat de enige blanke op het podium nota bene de danseres was, die met haar houterige, sterotiepe bewe gingen hartstochtlijke verlangens los welde naar de Ikettes van Ike Tina Turner. James Brown moet ik eerlijk be kennen is me wat te jachtig. Soms lijkt het er in het begin even op dat je wat rust krijgt met een lekker zwoel nummer, maar dan breekt hij al weer los met jankende saxen, gillende trom petten en een overslaande stem die als maar blijft roepen of we „our thing” wel doen en of we ons allemaal maar dan ook allemaal „allright” voelen. Nou, na zes keer keihard „yeah" schreeuwen heb ik het dan wel gezien, maar het spreekt bijna vanzelf dat de overgrote meerderheid van de zaal daar anders over dacht. Zij bleven hun na de pauze in fel rood gestoken idool op de banken staand tot het bittere eind vol gen in zij nrazende race. Het zij hun van harte gegund. SANTPOORT. Er zijn maar weinig amateurkoren, die een hele avond kun nen verzorgen en daarbij voortdurend hoog peil kunnen handhaven. Gistera vond in de gereformeerde kerk in Sant poort is duidelijk gebleken dat het Christelijk Gemengd Koor Santpoort bij deze ensembles hoort. eyeliner. De mond mag ook een op vallend kleurtje krijgen. Wilt u in dit luipaardenspel een rolletje gaan meespelen, oefen dan nog even voor de spiegel uw soepele en deinende gang. Rest mij u nog een rijke buit toe te wensen. Whitehead laat drie gesprekken uit het huwelijk van meneer en mevrouw Elliot zien; in 1963, in 1968 en in 1972. In het eerste bedrijf staat z i j de kamer te behangen en verkondigt h i j de wens om met andere vrouwen naar bed te gaan. In het tweede zijn ze nog steeds bij elkaar, maar leven gescheiden; h i j gaat vreemd. In het derde woont h i j met zijn vriendin elders, maar komt even langs als z ij dreigt zich van kant te maken. Turban van rood-wit gestreepte jer sey. Whitehead toont een situatie, maar gunt ons geen medelijden. En daar moet je als toeschouwer wel even aan wen nen. Hij geeft ons slechts de gelgenheid dat huwelijksleven te herkennen, de vaak heftige discussies tijdens de pauze en na afloop over ieders eigen huwelijk of dat in zijn omgeving, zijner een bewijs voor. Maar hij verzuimt z’n pu bliek te tonen, wat het er nu mee aan moet. Voor deze Carven turban van be drukte crêpe de chine zouden de koto- missies weleens model hebben kunnen staan. R - tLL Lr

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 8