Toelating van hoger personeel nog onbeslist Solidariteits- dwang kost te veel geld BEURS DEZE WEEK Teruggang Bensdorp n aanzienlijk Vakbond voor prostituees... Ondernemingsraad Hoogovens „staakt” Industriebonden willen „doordouwen” In SER: Behalve hoger betaalden NVV’ER KOK WERD ONWEL SCHIJVENTARIEF LANG NIET ALTIJD ZO RECHTVAARDIG IN DE SER 9 1973 ZATERDAG 17 FEBRUARI Vraag Heulen In elkaar Oorlog Onduidelijk - OW- Verbetering Doorlichten Antwoord Herstel Schoppen BREUK DOOR INKOMENSGEVECHT (Van onze redactie economie) voor dit van de Getrouwde vrouwen „vangen” vaak minder •MP. «ros en „nr. JOHN BTNDELS üj al )pen- een wat wei van een iheel, t ge- uur stuk- hoger personeel is vrijwel te verwaarlo zen. el af op- s en tiger zijn •ties- icro- i. In i des :e op was, ewe- los Tina ivend eeni ggin- num- Euro, ver. door Ba rnek. 5n in nden, i zin niet it in zo’n ralies rown ider- achi- ?r) is n en dy- hem reni- be soms it je woel weer 'om- als- ling” naar n. eah" zien, t de daar a de de vol- van Industriebonden willen greep krijgen op de inkomens boven de cao. Maar het hoger en middelbaar personeel verzet zich hiertegen, omdat het niet wil, dat er over hen, zonder hen wordt beslist. De metaalwerkgevers vinden, dat de door de industriebonden gehanteerde principes dezelfde zijn als die van de progressieven in de politiek en zijn dan ook niet bereid een stukje van hun ondernemersvrijheid te laten controleren door de werknemers. Bovendien: de werkgevers hebben het hoger personeel nodig om op essentiële punten hun be drijven draaiende te houden. men de sympathie had van het hoger personeel. Door het optreden van de In dustriebonden heeft de vakbeweging de ze sympathie in één klap verspeeld. De vakbonden zullen gauw genoeg merken, dat ze niet veel kunnen doen zonder de inbreng van kennis van dit hogere per soneel”, aldus prof. Van Zuthem. DEN HAAG. Tijdens de vergader ing van de Sociaal Economische Raad is Wim Kok, de kandidaat voor het voor zitterschap van het NVV onwel gewor den en naar het ziekenhuis Westeinde in Den Haag vervoerd. Hoewel de artsen van de GGD concludeerden, dat de heer Kok alleen een flauwte had, achtten zij het toch noodzakelijk hem voor nader onderzoek naar het ziekenhuis te bren gen. De heer Kok werd onwel tijdens een nogal inspannende vergadering van de SER Na het gebeurde werd de ver gadering enige tijd geschorst. De heer Kok kon later naar huis. Een grote breuk ligt er ook tussen de Industriebonden en de beambtenbonden in de metaal en textiel. Deze beambten voelen zich door de Industriebonden in de steek gelaten, met als gevolg een weerstand tegen het beleid binnen de vakcentrales. Een bij het NKV aangeslo ten Unie BLHP zoekt en krijgt steeds in niger contacten met de NCHP. Deze bon den vinden daarbij hoogleraren als Van Zuthem en Albeda aan hun zijde. Beiden zijn van mening, dat door het optreden van de Industriebonden het middelbaar en hoger personeel op een zijspoor komt De industtriebond CNV heeft besloten niet deel te nemen aan de stakingsacties bij Hoogovens, omdat daarvoor geen 75 pet. meerderheid was onder de leden bij het staalconcern. De bond zal de directie wel laten weten dat er geen c.a.o kan komen op basis van de laatste voorstel len van Hoogovens, waartegen CNV’ers is, waarvan de en de vrouw samen werken, aan het eind van het jaar een fikse navor dering krijgen. De gehuwde vrouwen zijn overigens niet de enige werknemers die er schoon op achteruit zijn gegaan. Eerder is al gememoreerd dat de meeste werkne mers, die per 1 januari 1973 nog géén loons verhoging hebben gehad, maar wel meer belasting en hogere sociale premies zijn gaan betalen, gemiddeld twee a drie In de ook al sterk getroffen scheep vaartsector moest vooral Van Ommeren aanvankelijk rond 30 punten terug, welk verlies echter spoedig tot de helft werd teruggebracht. Per saldo werden de ver liezen voor Scheepvaart Ünie en d e KNSM zelfs vrijwel geheel weggewist. Hetzelfde gold voor de internationals waar alleen Koninklijke Petroleum er nog rond drie gulden bij in schoot, evenals Hoogovens. Maar hier waren de moeilijkheden met de vakbonden de oorzaak. Verder bleef ook deze week de positieve stemming op de lokale markt aanhouden. Niet het minst door gun stig bedrijfsnieuws voor Pakhoed, die een bijna 20 percent hogere winst in 1972 heeft geboekt en hierdoor vijf gul den in koers kon stijgen. Zijn die reacties gerechtvaardigd? Ge deeltelijk wel en gedeeltelijk niet. De klappen zijn vooral gevallen bij gezin nen waar het inkomen van de man betrekkelijk laag is. Als in zo’n situatie de vrouw meewerkt, wordt in de meeste gevallen méér belasting betaald dan in de oude situatie, toen de aanslagen van man en vrouw nog gescheiden waren Zulke gehuwde vrouwen houden in de praktijk minder schoon over, soms zelfs een paar honderd gulden per maand vergeleken bij het jaar daarvoor. waarvan Groenevelt enige steun had verwacht, keerde zich fel tegen hem: Groenevelt stond geheel alleen en moest bakzeil halen. De vijf leden aangesloten bij NBT, Unie BLHP en HVA hebben zich van dit verzoek der vakbonden gedistantieerd. Aan de ongeveer vijftig Raden van Overleg de onderbouw als het ware van de Ondernemingsraad is door de vakbonden gevraagd eenzelfde standpunt in te nemen, als het merendeel van de O.R. heeft ingenomen. Het merkwaardige op de beurs was veer het opmerkelijke herstel dat toch ook hier na enige dagen zwakte voor de vermeende getroffen bedrijven weer op trad. Zoals nu al maandenlang in Wall Street geen positief bericht, hoe gunstig ook, goed kan doen, zo kan er nu al een jaar lang op het Damrak geen slecht bericht werkelijk slecht doen. Of het moet wel een complete fall-out zijn zoals de Gero-fabrieken die deze week verder naar de diepte zonken. Maar een onderneming als de KLM die toch zwaar getroffen dreigt te worden door de goed kopere dollars zag weliswaar de eerste aandelenkoers 10 terugzakken, maar daarna toch weer een herstel optreden. Maar het Amerikaanse publiek nam deze kooplust niet over. Integendeel, er werd eerder materiaal afgegeven en na enige uren van krachtige opleving zakte de handel in New York als een pudding ineen. Blijkbaar heeft een tot tweemaal doorgevoerde devaluatie van de dollar, binnen een periode van ruim een jaar, toch het vertrouwen in eigen kracht en kunnen bij de Amerikanen meer onder- mijnd dan zou mogen worden verwacht. Ook een zekere onmacht tegen de enorme concurrentiekracht van Japan speelt daarbij een rol. President Nixon merkte daarom terecht op dat het voor al Japan is geweest dat een fors herstel van de dollar na de devaluatie van december 1971 heeft verhinderd. Daar door bestaat er nog steeds een zeker wantrouwen of ook deze tweede ingreep in de verhouding dollar-yen wel vol doende zal zijn. Te meer daar Japan deze week getracht heeft door verdere dollaraankopen te verhinderen dat de zwevende yen te ver van de dollar (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Bij Hoogovens heeft het grootste gedeelte van de leden der Ondernemingsraad op verzoek van de vakbonden het werk tot nader order opgeschort. Alleen de werkzaamheden in de persoonlijke sfeer zoals bemidde ling bij huisvestingsproblemen en ten aanzien van bepaalde fondsen worden voortgezet. Het betreft hier de 22 onder- nemingsraadleden aangesloten bij NVV, NKV en CNV. Maar zo rampzalig blijft de situatie niet. Aan het eind van het jaar zal het voor de meesten toch wel weer meeval len. Dan volgt er namelijk een verreke ning. De belasting die nu volgens het nieuwe schijven tarief ingehouden voorkomt dat echtparen, man Uit al deze voorbeelden valt af te leiden dat de fiscale klappen bij gehuw de werkende vrouwen vooral zijn geval len in de lagere inkomensgroepen. Dat verklaart waarom de vakcentrales zich daartegen teweer hebben gesteld. Nu in het kader van de inflatiebestrijding alles wordt gedaan om de positie van de laagst betaalden te beschermen, zal er alle reden zijn voor de eerstvolgende nieuwe regering het schijventarief op deze ongelijkheden nog door te lichten. zich in overgrote meerderheid hebben uitgesproken. De CNV-bond is thans be zig te regelen dat CNV’ers die bij sta kingsacties worden betrokken, toch een uitkering krijgen. Dinsdag vergaderen de CNV’ers bij Hoogovens over de be slissing tot stakingsacties van de overige industriebonden. tevoren aangekondigde achteruitgang op giro- of bankrekening wordt gevoeld. kende gehuwde vrouwen betalen nu méér loonbelasting, maar daar staat te genover dat zij aan het eind van het jaar geen naheffing of een veel lagere naheffing in de inkomstenbelasting zul len krijgen. Daarmee is een stuk onze kerheid over de vraag wat er aan het eind van het jaar aan inkomstenbelas ting moet worden betaald voor een groot aantal gezinnen weggenomen. Dit neemt overigens niet weg dat tóch een aantal werkende vrouwen meer belasting zul len blijven betalen, omdat het schijven tarief op zichzelf ongunstig doorwerkt in hun fiscale gezinssituatie. Voor de werkende getrouwde vrouw, van wie de man tot de lagere inkomens groepen behoort, is die belasting vergele ken met vorig jaar verhoogd. De vroege re regeling was vooi deze groepen be paald aan de royale kant, hebben de bewindslieden van financiën vorig jaar bij de schriftelijke voorbereiding van het wetsontwerp geschreven. In de prak tijk lijkt het systeem voor de gehuwd werkende vrouw zó uit te pakken, dai wanneer haar man een wat hoger inko men heeft, het gezin wanneer er twee werken, belastingverlaging krijgt. Hoe veel gezinnen met buitenshuis werkende vrouwen meer 'belasting moeten betalen en hoeveel minder is nog nooit in cijfer1 ’itgedrukt. BUSSUM Het boekjaar 1972 is voor Bensdorp Internationaal NV aanmerke lijk minder florissant verlopen als 1971. Over de eerste negen maanden van 1972 bedroeg de omzet aan derden f 96,8 mln (geheel 1971 f 138,1 mln). De nettowinst over genoemde periode beliep f 0,7 mln. Volgens een voorlopige schatting zal de nettowinst over geheel 1972 omstreeks f 1,3 mln bedragen (v.j. f 2,2 mln). Dit blijkt uit het bericht aan aandeel houders betreffende het bod van Unile ver op Bensdorp. Tot 12 maart hebben aandeelhouders Bensdorp de tijd hun stukken ter om wisseling aan( te melden. Het bod be draagt cum dividend over 1972 f 400 voor nominaal 100. Unilever is gerech tigd het bod niet gestand te doen als er minder dan 90 pet van het totale uit staande gewone aandelenkapitaal wordt aangemeld. De tegenvallende winstontwikkeling in 1972 is in belangrijke mate veroorzaakt door een daling van de export van cacaopoeder in bulk naar de VS als gevolg van de nawerking van de tijdelij ke invoerheffing op cacaopoeder in 1971 en de devaluatie van de dollar in de cember van dat jaar. Voorts werd het bedrijf geconfronteerd met aanzienlijke kostenstijgingen, die niet altijd in de verkoopprijzen konden worden doorbe rekend. Kamerleden hadden vorig jaar bij de schriftelijke voorbereiding van het wets ontwerp uitgerekend dat „de meerder heid van de gezinnen, waarvan de vrouw buitenshuis werkt, meer belasting gaat betalen, en een minderheid min der.” Daarop hebben de minister en de staatssecretaris van Financiën geant woord dat „voor sommigen een belas- tingverzwaring ontstaat”. Daar moet achter gezeten hebben dat de bewinds lieden van financiën het ook zo precies niet vooruit konden becijferen. Zij heb ben bij de indiening van het nieuwe schijventarief wél een paar voorbeelden gegeven, waaruit duidelijk wordt dat het nieuwe belastingstelsel gunstiger werkt Binnen het NVV schijnt de Industrie bond NW ook alleen te staan, zoals bleek tijdens de speciale verbondsverga- dering in Breda. Arie Groenevelt zei daar dat hij zich gehinderd voelt door allerlei kleine bonden en hondjes. Daar om wilde hij het NVV opsplitsen in vijf grote machtsblokken, waarbij het zijn bedoeling was dat de nog te vormen vier blokken eenzelfde beleid als de Indu striebond zouden gaan voeren. Groenevel’ bleek alleen te staan. Zelfs een strijd baar figuur als Bram Buys van de bouwbond NVV herhaalde in bedekte termen het eerder gedane verwijt: „Je bent met je beleid bezig om in ieder geval mijn bedrijfstak kapot te maken”. De Algemene Bond van Ambtenaren Het motief van de minister van Fi nanciën en staatssecretaris Scholten bij de invoering van het nieuwe belasting systeem was, te voorkomen dat betaald werk buitenshuis van de getrouwde vrouw door ons fiscale systeem onnodig wordt afgeremd. Hoe het dan kan dat er op dit moment toch veel meer belasting moet worden betaald dan voorheen, was een vraag die veel getrouwde werkende vrouwen op de lippen brandt en waarop het antwoord pas eind dit jaar duidelijk wordt. Samengevat kan het luiden: De wer- naarmate het inkomen hoger is. Daarbij hebben zij de voorbeelden toegepast op een gezin zonder kinderen. De Sociaal-Economische Raad heeft in zijn nieuwsbulletin de voorbeelden nog eens samengevat: Bij een belastbaar inkomen van de man van tienduizend gulden (komt wei nig voor) en een arbeidsinkomen van de vrouw van 3500 gulden moet 119 gulden meer aan de belasting worden betaald. Verdient de vrouw 7000 gulden (het inkomèn van de man blijft 10.000 gul den) dan moet 274 gulden meer op tafel komen. Verdient de man 15.000 en de vrouw 5.000 gulden, dan is de „schade” 27 gulden méér. Als de vrouw 10.000 gulden verdient, moet 41 gulden minder worden betaald, vergeleken met 1972. Verdient de man 18.000 en de vrouw 6.000 dan is het belastingvoordeel 123 gulden. Zou diezelfde vrouw 12.000 ver dienen dan is het voordeel 395 gulden. Heeft de man een inkomen van 25.000 en de vrouw 7500 gulden dan is het fiscale voordeel 593 gulden. Bij de in komsten van de vrouw pakt het tarief 1248 gulden gunstiger uit. De bewindslieden hebben ook laten berekenen hoe het ligt bij een belastbaar inkomen van de man van 35.000 gulden en een inkomen van de vrouw van 12.500 gulden. In dat geval is het belas tingvoordeel 1814 gulden. Zou de vrouw een baan hebben die 25.000 gulden ople vert, dan is het voordeel zelfs 3607 gulden. verwijderd raakt. Men vindt in Tokio een stijging van 16 percent voldoende. In Amerika zou men liever 20 percent zien. Ook Europa is in de zorgen geraakt. Want nu door de dollardevaluatie de eigen exportkracht naar Amerika en op de wereldmarkten is verzwakt, komt daarbij nog de kans dat de gehinderde uitvoerstroom vanuit Japan nu in volle zwaarte op Europa komt aanstormen. De mislukte onderhandelingen die Philips binnen de Benelux met Japan voerde over de verkoop van Sony en andere merken op zijn thuismarkten, is daar een zeker symptoom voor. DEN HAAG. De strijd op leven en dood om keiharde principes is ontbrand. Bjj Hoogovens, in de groot-metaal en in de textiel gaat het ditmaal niet om honderdsten van percenten, zoals in 1971-1972, maar doodeenvoudig om het doordrukken van een inkomens-herver- deling. percent van hun nettolon afgeknabbeld hebben gezien. Die achteruitgang wordt, later, weer ongedaan gemaakt als de 3,5 percent loonruimte is uitbetaald, die in het sociaal akkoord is afgesproken. Voor de naar schatting 680.000 belastingplich tige werkende vrouwen in Nederland, ligt het wat anders Zij zijn tot de conclusie gekomen dat, hoe je het ook wendt of keert, veel van hen er in ieder geval fiscaal op achteruit gaan. Zij zou den het geweten hebben als zij bij de aankondiging van het schijventarief de rekensommetjes hadden gevolgd, die de bewindslieden voor de Kamer hadden gemaakt. Maar in zulke gevallen is de praktijk meestal dat de klachten pas komen als het nettoresultaat van de al maanden (Van onze beursredactie) AMSTERDAM. Sneller en eerde: dan de financiële wereld had verwacht is de valutabeslissing gevallen en reeds bij de aanvang van deze week konden de effectenbeurzen rekening houden met de nieuwe situatie. Men wist nu waar men aan toe was. En dat was een voordeel dat bij vroegere valutaire crises maar al te dikwijls ontbrak. Zoals bij alle vorige oplossingen gaat elk land bij zijn eigen industrie te rade wat consequenties zouden kunnen zijn. En zo werd er ook deze week op het Damrak over een breed front gegist, verondersteld en gerekend. Maar hoe de uitslagen ook vielen, het meest verras send was wel de reactie van Wall Street. Op het stramien, dat een zwakke valuta gunstig is voor de beurs, zou daar een forse hausse mogen worden verwacht. Alom werd bovendien gewaagd van een krachtige verbetering van Amerika’s concurrentiepositie op de wereldmarkt, zodat het niet verwonderlijk was dat vooral vanuit Europa aanvankelijk om vangrijke kooporders voor Wall Street werden opgegeven. te staan en zich hechter aaneen zal sluiten, tot er een afzonderlijke vakcen trale zal zijn ontstaan. De hoogleraren zijn ook van mening, dat dit voor de vakcentrales kwalijke gevolgen kan hebben. „Die vakcentrales hebben jarenlang werk gehad om de kloof tussen hand- en hoofdarbeiders te overbruggen en men was nu zover, dat Het jaar 1973 is het jaar van de vakbeweging. Over enkele maanden zal moeten blijken, wie heeft gewonnen, de Industriebonden, de werkgevers, de be ambten of het hoger personeel. Daarbij zijn verschillende combinaties mogelijk. De Industriebonden weten zich gesteund door de meest progressieve politieke fi guren, maar het is de vraag, of de grote meerderheid wil meegaan met de rigou reuze principiële verandering, die de In dustriebonden in onze maatschappij wil len bewerkstelligen. 1973 zal dat leren. Bij al deze zaken speelt een grote rol, dat de vakcentrales slechts 30 pet van de werkende bevolking heeft georgani seerd. De Nederlandse Centrale van Ho ger Personeel is hard op weg om onder het hoger personeel eenzelfde organisa tiegraad te bereiken. Dat staat nu al op ruim 20 pet. Het percentage van bij de vakcentrales georganiseerden onder het STOCKHOLM. Zweedse prosti tuees hebben een eigen vakbond ge vormd „ter bescherming van hun rechten op zakelijk en maatschappe lijk gebied”, aldus meldde het Zweed se persbureau vrijdag. De eerste ontmoeting van de bond, die tot nu toe 107 leden heeft, ge schiedde donderdagavond op een niet genoemd adres in Stockholm. Tot voorzitster werd „nr. 76” be noemd en tot vice-voorzitster 42”. De dames willen gezamenlijk gaan adverteren en een contactorgaan uit geven. In de Zweedse pers had men on langs geweigerd advertenties op te nemen van prostituees die zich daarin „fotomodellen” noemden. Daar gaat men nu tegen in, en de bond wijst erop dat men in de krant wel grootscheepse advertenties aan treft van sexclubs met inbegrip van pornografische foto’s, er wordt dus gediscrimineerd. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het schijventarief voor de inkomstenbelasting werkt on rechtvaardig. Dat is de mening van de drie vakcentrales. Ze hebben in hun urgentieprogramma staan dat die on rechtvaardigheden zo spoedig mogelijk moeten verdwijnen. Een groep die daar de laatste weken veel last van onder vindt, is die van de gehuwde vrouwen. Uit heel Nederland komen er klachten over de nieuwe salarisberekeningen. De telefoon bij de loonadministrateurs heeft niet stilgestaan en veel vrouwen hebben het voornemen te kennen gegeven ermee op te houden, „als deze situatie niet verandert”. Er is al geruime tijd een vlucht naar de categorale, maar door iedereen repre sentatief geachte Nederlandse Centrale van Hoger Personeel, een bond die nu reeds 16.000 leden telt. Dezer dagen plaatste de NCHP een advertentie van een halve pagina in een aantal bladen met de veelzeggende tekst, gericht aan afdelingschefs, bedrijfsleiders, stafmede werkers: „Op ontoelaatbare wijze wordt de positie van U allen aangevallen door de Industriebonden. De bedoeling van de Wet op de Collectieve Arbeidsovereen komst en het Centraal Akkoord wordt hierbij met voeten getreden. De vakbon den, kampioenen van medezeggenschap en inspraak willen niet praten met de organisaties van hoger personeel. Wij willen de beste verstandhouding met alle organisaties van werknemers, maar dan dienen zij zich wel te houden aan de spelregels van de democratie. Meldt U aan als lid”. De vakbonden kunnen deze adverten tie als een regelrechte oorlogsverklaring opvatten. De vakcentrales zitten ,toch al een tijdje met deze NCHP in de maag, omdat hun eigen organisaties van hoger personeel zeer kleine ledentallen hebben. De NCHP had de bereidheid aansluiting te zoeken bij het overlegorgaan van de drie vakcentrales. Toen dit min of meer uitlekte of voor de hand lag, hebben de vakcentrales een poging gewaagd hun versnipperde organisaties van hoger per soneel te gaan bundelen en krachtiger te maken, wat tot nu toe niet is gelukt. De bereidheid bij de NCHP is door de laatste ontwikkelingen als sneeuw voor de zon verdwenen. Door de stellingname van de Indu striebonden: de hogere inkomens (van ƒ25.000 per jaar) moeten meer matigen dan de lagere inkomens en de matiging van de hogere inkomens moet ten goede komen aan de lagere, is op een flinke manier tegen de schenen van dat hoger personeel en tegen die van de werkge vers geschopt. In de eerste plaats zeggen de werkgevers, dat volgens de stelling in het centraal akkoord de hoogste inko mens extra moeten matigen, maar die vindt men niet onder het hoger- en middelbaar personeel. Om de nivellering van de inkomens te bereiken hebben de vakbonden in de cao-onderhandelingen twee eisen op ta fel gelegd. Voor de verdeling van de 3,5°/o ruimte in de loonsom wordt een centen-percenten eis gehanteerd. Daar boven willen de vakbonden een vloer in de prijsindexering ten behoeve van de lager betaalden en een plafond „om een bedrag van de hoger betaalden af te nemen ten behoeve van de lager betaal den”. Werkgevers, beambtenbonden en hoger personeel zijn, uitgaande van het centraal akkoord wel bereid de lager betaalden iets meer te geven dan de hoger betaalden, maar willen per sé niet, dat de hoger betaalden er in koopkracht op achteruit gaan. De beambtenbonden, de NVV-bond Mercurius, de Unie BLHP, de Neder landse Centrale van Hoger Personeel, de Nederlandse Bond van Technici, zijn van mening, dat een vakbeweging er ook is om hun belangen te behartigen. Door het optreden van de Industriebonden menen zij dat hun belangen ernstig zijn geschaad. Het tegenargument van de In dustriebonden is: Wij hebben ook jullie belangen behartigd in het verleden en het is nu zaak, dat jullie solidair zijn met de belangen van de handarbeiders. „De beambten hebben geheuld met hun natuurlijke vijand, de werkgever”, zei de werknemersvoorzitter in het me- taaloverleg, de heer W. Wamsteker. De beambten antwoordden, dat zij zich door de Industriebonden genomen voelden en dat zij niet bereid waren achter acties van deze bonden in de bedrijven te gaan staan. Zowel de werkgevers als de hoogleraren Van Zuthem en Albeda vin den, dat de bonden een zeer hoog spel spelen, een spel om de macht, vooral ook, omdat zij via de cao het inkomen van het hoger personeel onder controle willen krijgen, door een cao hoger personeel af te dwingen. (Var onze redactie economie) DEN HAAG De vakbeweging heeft in de Sociaal Economische Raad alle registers opengetrokken om te voorko men. dat de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel een zetel in de Sociaal Economische Raad zou krijgen. Een tus sen voorstel van SER-voorzitter De Pous om de vakbeweging via een onaf hankelijk voorzitter in de figuur van prof. Albeda met de NCHP zich te beraden over de representativiteit, kreeg de banvloek van de vakbeweging „Er moet een studie komen over de representativiteit. Als het voorstel van de heer De Pous wordt aanvaard, dan heeft het voor ons ook geen enkele zin meer daarover onze gedachten te uiten”, aldus de vakbeweging bij monde van NKV’er Spit. Het zware punt van de representativiteit en de toelating tot de SER van de NCHP, wordt weer eens een maand uitgesteld. Voor de aanvang van de SER-verga- dering was bekend, dat de werkgevers zouden afwachten, wat het standpunt de vakbeweging zou zijn. In het concept-advies hadden zij laten dóór schemeren over toelating van het hoger personeel in de SER te zijn. De Kroon- leden zouden verdeeld stemmen, maar tijdens de vergadering bleek, dat de overgrote meerderheid zich schaarde achter toelating van het hoger personeel. De vakbeweging zat toen duidelijk in de knel en deed van alles om anderen voor het vakbeweginsstandpunt te winnen. Dat gaf aanleiding tot heftige discussies tussen vakbewegingsleden en Kroonle- den.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9