Anneke de Lange nam crosstitel van Berwie Boxem over GESLAAGDE REVANCHE VAN EGBERT NIJSTAD IN RHENEN Zwemrecord van ZIAN/Vitesse Amstelvener Koning kampioen in lichtgewicht goed voor twee OOK AIGLON KON ELAND NIET AAN Rudi Lubbers bokst Taylor won Kopenhagen Van Enkhuizen neemt afscheid Jos Hermens na ongelukkige val uitgeschakeld Routine Martin Poglajen judotitels Elly Appel traint op Queensclub tegen Cassius Clay Bulgarije won van Australië CEULEMANS WEER STERK Valkeniers tot finale floret HF'k til?. nil I aki l i >1 S| SPORT IN HET KORT MAANDAG 1 9 FEBRUARI 1973 AA 14 HM i I 1 F JOS HERMENS: Val. sen (CIKO ’66) 33.00,0. Manin Poglajen: De Nederlandse judokampioen alle categorieën en i i machtige eindsprint. De Franse hengst Aiglon (rechts) i I 5 1 J i i j i he wl kt lil oo tei de sti he on St ee de he ei Ti a I( t F e o ■v d r e I oi or K w tc CC w B h; V P n zi Cl Ij Overigens betekende dit voor Anneke de Lange niet, dat ze nu geheel vrij spel had. Dat ondervond ze ook tijdens de race, waarin met name de Helmondse Annie van de Kerkhof haar tot het uiterste dwong. Dit duo was het, dat de strijd volledig beheerste. In de slotfase had Anneke de Lange voldoende over om haar concurrente juist een seconde vóór te blijven. Zonder meer verrassend was het optreden van de al 32-jarige Roosendaalse Corry Konings. Deze THOR- atlete, die pas op latere leeftijd aan at letiek ging doen, zag haar eerste con frontatie met de nationale top daarvóór liep ze in België van de ene triomf naar de andere gehonoreerd met het brons. Dit overigens op een afstand van 46 seconden van de winna res. De finish van de Grote Prijs der Winterfavorieten. Eland wint na een 1 blijft b(jna een lengte achten Ook in de titelstrijd alle categorieën toonde Poglajen zich de sterkste. De fanatiek vechtende Amsterdammer Chris Dolman verwees hij naaf de tweede plaats. Verrassend was het, dat favoriet Henk Kruis, die bij de zwaargewichten nationaal kampioen werd, nu niet verder kwam dan een vierde plaats. DEN HAAG Elly Appel, finaliste enkelspel bij de nationale tenniskampi oenschappen, zal van 26 februari tot 31 maart trainen op de banen van Queens club in Londen. Elk jaar organiseert de Engels tennisbond een dergelijke trai ning. DEN HAAG. Het ZIAN-Vitesse- kwartet Henk Mulder. Ruud Beele, Hans Elzerman en Bert Bergsma heeft zondag in Den Haag een nieuwe record (25m) gevestigd op de 4 x 100 meter vrije slag estafette: 3.3&.3 minuten. Het oude re cord stond met 3.39.8 op naam van Bergsma, Prijdekker, Mulder en Brou wers. Mulder, Beele, Elzenman en Bergs ma zwommen hun 3.38.3 tijdens wed strijden van de verenigingscompetitie in het zwembad De Morgenstond. De Haagse zwemvereniging ZIAN-V1- tesse toonde zich op deze laatste dag van de a-competitie, net als op de drie voorgaande, weer verreweg de sterkste. HJPC degradeerde. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Rudi Lubbers zal in Djakarta uitkomen tegen Mohammed Aii, alias Cassius Clay. Dat staat defini tief vast. Lubbers zal morgen in het sportpaleis Ahoy het contract voor dat gevecht, dat in mei wordt gehouden, tekenen. De Indonesische generaal Soemantri, promotor van het bokstreffen, vertegen woordigt in Rotterdam zijn regering en neemt de contracten meer die door Ali- al zijn ondertekend. Manager Henk Rühling wilde zich niet uitlaten over de gage van beide boksers. De Nederlands kampioen in het zwaargewicht vroeg enige tijd terug een bedrag van 100.000 dollar. (Van onze sportredactie) RHENEN. Zowel de nieuwe natio nale kampioen bjj de heren Egbert Nij stad ais de nieuwe kampioene bij de dames Anneke de Lange, waren het er na afloop roerend over eens: „Deze erosskampioenschappen waren de zwaar ste die ooit in Nederland zijn gehouden”, klonk het eenstemmig. Een uitspraak, waarmee dit zondag in het Utrechtse Rhenen triomferende duo zichzelf onge wild een compliment maakte. Egbert Nijstad (DOS Dwingelo) en Anneke de Lange (de Spartaan Lisse), nieuwe kam pioenen dus, die in Rhenen Jos Hermens en Berny Boxem-Lemferink van de titel- prolongatie afhielden. Iets dat de Spar- taan-atlete het gemakkelijkst afging, want de nationale kampioene van ’70 trof onder haar tegenstandsters niet de kampioene van ’70, de Twentse Berny Boxem aan. KOPENHAGEN. Roger Taylor, niet geplaatst voor het professionaltoernooi van WCT in Kopenhagen, heeft zaterdag zijn reeks overwinning afgesloten. In de eindstrijd versloeg de 31-jarige Brit Marty Riessen in drie sets, 62, 63, 76. Roger Taylor werd met zijn eerste prijs 10.000 dollar, een kleine 30.000 gulden, rijker. MELBOURNE Het Bulgaarse voet balteam heeft zondag in Melbourne de derde en laatste ontmoeting met het Australische elftal met 2-0 gewonnen. De ruststand was 1-0. De eerste wedstrijd tussen beide ploe gen, in Sydney gespeeld, eindigde onbe slist: 2-2. De tweede de elftallen ontmoetten elkaar toen in Adelaide leverde een zege van 3-1 voor de Bul garen op. Het Nederlandse ijshockey team ver sloeg in Brive de Franse ploeg met 5-3. In deze vriendschappelijke ontmoeting scoorde Jo Simons twee keer en De Heer, De Grauw en Hunting één maal. Het schip Stormy van Bruynzeel is officieel tot winaar verklaard van de KaapstadRio zeilrace. Gecorrigeerde tijd voor de in Zuid-Afrika wonende Nederlander: 19dagen, 20 minuten en 18 seconden. De titelverdedigster, die wel als toe schouwster aanwezig was, had al ruim vóór deze crosstitelstrijd de atletiekunie bericht dat zij het voorlopig een jaartje rustig aan wil doen. Met Berny Boxem bleef ook een andere aan de kant, zij het om een geheel andere reden. „Tk vond het niet verantwoord om IIja te laten starten. Het parcours is doodge vaarlijk. Ilja heeft last van een zwakke enkel en we willen het niet riskeren dat ze hier een blessure oploopt, hoe jammer ik het ook vind voor de deelneemsters en de organisatoren”, gaf Ilja’s echtge- noot-trainer Hans Keizer als verklaring. „Ilja heeft haar training vooral afgestemd op het baanseizoen, waarin ze zal probe ren haar record op de 1500 meter te verbeteren. Op de 800 meter zie ik mogelijkheden voor haar om onder de twee minuten te komen, terwijl ze ook de 3000 meter gaat lopen. Dit allemaal volgend op de Europese indoor-kampi- oenschappen waarvoor ze het komend weekend in Leiden de limiet zal probe ren te halen”, vertelde Hans Keizer die deze plannen van echtgenote Ilja Keizer niet doorkruist wilde zien door een mo gelijk ongelukkige val. Bij de heren was de top volledig aanwezig en rond die top een enorm groot gezelschap dat 200 atleten telde. Voor de favorieten was het dan ook zaak om op het smalle startterrein dusdanig snel op tempo te komen, dat zij bij het ingaan van de al snel opdoemende fuik geen al te grote achterstand zouden hebben opgelopen. De kanshebbers slaagden daarin. Egbert Nijstad bijvoor beeld. Jos Heimens, en Haico Scharn. Het trio, dat het koersverloop zou gaan bepalen. Na de eerste ronde waren het deze drie atleten die aan kop gingen, gevolgd door onder anderen Bnam Was senaar, John van de Wansem, Hans Rui ter en Toine van Wilderen. In de tweede ronde kwam voor titelverdediger Jos Hermens een ongelukkige val. „De bril was beslaigen, waardoor ik een boom stronk niet zag”, vertelde de Nijmege- naar die op dat moment nog aansluiting had met de leidende Egbert Nijstad. Uiteraard veroorzaakte deze val een gat tussen Nijstad en Hermens, die zelfs de sterk lopende Amsterdamse marathon specialist Geert Jansen nog even moest laten passeren. „Zo’n 400 meter voor het einde zette ik nog één keer aan. Geert kon ik pakken, en ook Haico Scharn moest achterblijven. Nijstad was niet meer be- ARNHEM. Hordenloper Hans van Enkhuizen zal volgende maand bij de Europese indoorkampioenschappen te Rotterdam zijn laatste wedstrijd lopen. De houder van het nationaal record op de 110 meter horden met 13,8 seconden stopt daarna definitief met de wedstrijd sport. Het feit dat Van Enkhuizen er niet in slaagde zich vorig jaar te kwali ficeren voor deelname aan de Olympi sche Spelen heeft bij zijn besluit niet meegespeeld. De enige hordenspecialist, die ons land rijk is, geeft de houding van officials op als reden voor zijn besluit. „Ik heb gewoon genoeg van <de hypocriete houding van Olympische be- stuurderen en van het KNAU-be®tuur. De wijze waarop bijvoorbeeld sponsoring bemoeilijkt wordt. Die mensen hebben geen idee van wat er komt kijken om in de top mee te draaien". S, 8. Interest, Winn. 1,80 pl. 1.30, l,ao 2,20 koppel 6,60. Diligenceprlja: 1600 m. 1. Isnathan (J. v. Dooyeweerd), 2. Impala, 3. Hibma A. Wlnn. 3,40 pl. 1,60 2,20 2,00 koppel 10,30 trio 136,10. Grote Prijs der Winterfavorteten: 2440 m. 1. Eland (J v. Dooyeweerd), 2. Aiglon, 3. Floris- aant. Winn. 1,40 pl. 1,30 1.40 3,10 koppel 2,10. Dogcartprijs: 2000 m. 1. Goya (P. E. Born), 2. Iris Volo, 3. Ineke R. Winn. 3,70 pl. 2,20 2,20 4,50 koppel 7,40 trio 221,-. Maria Chrlstinaprijs: tweede afdeling. 2000 m, 1. Ivan Axkit (J, v. Leeuwen) 2. Fan Pom B, 3. Giovanni. Winn. 2.80 pl. 1,20 1,80 2,20 koppel 4,50. Char-a-Bancsprijs: 2440 m. 1. Karei Duke (G. Bosachieter), 2. James Hagheweyde, 3. Idool Vredenhof. Winn. 2,20 pl. 1,40 3,- 2,70 koppel 12,- trio 196,30. Cartprljs: tweede afdeling. 2000 m. 1. Kurdy Mars (A. Suykerbuyk), 2. Karla Buitenzorg, 3. Krone Buitenzorg. Winn. 3,40 pl. 1,60 1.30 1,90 koppel 6,-. Totalisator-omzet: 630 702,-. GRONINGEN Martin Poglajen heeft zondag in Groningen tijdens het toernooi om de nationale judokampioen- schappen twee titels veroverd. In de finale van het middengewicht moest de geroutineerde judoka, die in zijn lage sportloopbaan evenwel nog een enkele maal Nederlands kampioen is geweest, het opnemen tegen Adri van Polanen. Poglajen, enigszins gehinderd door een knieblessure, toonde in de eindstrijd dat hij over meer ervaring dan zijn tegen stander beschikte. De man uit Geleen won op belsissing van de scheidsrechter. HILVERSUM. Aiglon. de door Sjeng Hendriks uit Frankrijk geïmpor teerde hengst, heeft het toch ondanks alle roem die aan het optreden van het paard vooraf ging, moeten afleggen te gen de nationale trots Eland. Gisteren ontmoetten beide matadoren elkaar In de Grote Prijs der Winterfavorieten, een koers over ruim 2400 meter. Eland won de draverij na een schitterende eind spurt; hoewel Aiglon uitstekend liep, kwam het paard toch niet verder dan een tweede plaats. CAIRO Na zes ronden in het we reldkampioenschap driebanden in Cairo heeft de Belg Raymond Ceulemans sa men met de Japanner Kobayashi de leiding. Beiden hebben twaalf match- punten, maar Ceulemans heeft een aan merkelijk sterker gemiddelde: 1.457 te gen 0.954. De Japanner Suguimizu staat op de derde plaats met acht punten, gevolgd door de Belg De Paepe met zes. De Egyptenaren Mohammed en Moesta- fa Diab delen de laatste plaats met ieder één gewonnen partij. DEN HAAG Tijdens de Nederland se kampioenschappen schermen op floret heeft het team van de Valkeniers uit Haarlem zowel bij de dames als bij de heren de finale bereikt. De equipes van zaal Visser uit Amsterdam bleken echter te sterk voor de dames Kokkes, Boom gaard, Van der Hem en Van Laere en de heren Kneefel, Boutmy, Mosman Janssen. De Belgen Sercu en Stevens bezet ten zondag de eerste plaats in de Zes daagse van Milaan. De Nederlanders Loevesijn (met Schulze) en Duyndam-De Wit spelen nog geen rol van betekenis. Het paar Förch-Sint won in Tilburg het open bridgekampioenschap van Ne derland. In de finale van de lichtgewichten triomfeerde de Amstelvener Koning over de sterke Fred Schilder, die met een houdgreep werd uitgeschakeld. Theo Schneider scoorde in de einstrijd bij de halfmiddengewichten met een heupworp een vol punt tegen de Vlaardinger Hoogendijk. Vincent Boot veroverde eveneens met een heupworp het kampi oenschap bij de halfzwaargewichten. Hij triomfeerde over de Amsterdammer Bosman. De Nederlandse halfzwaargewicht Rudy Koopmans behaalde in Keulen tij dens een boksgala een overwinning op de Westduitser Alfred Fries. Taylor verdiende de eerste prigs van Kopenhagen ten volle. Ook in de eind strijd tegen Riessen speelde hij geweldig sterk. Taylor had het duel van begin tot eind vast in handen, zijn service was schitterend, zijn passeerslagen waren haarzuiver en aan het net liet hij geen enkele kans ongebruikt. In één uur en drie kwartier had Taylor het werk vol tooid. De finale van het dubbelspel werd een Amerikaanse triomf. Tom Gorman/Erik van Dillen (VS) wonnen met 64 64 van Mark Cox/Graham Stillwell (Gbr). De Almeloër Prinsen plaatste zich na een tweekamp met de Amsterdam mer Goeree voor de finale van het toernooi om het Nederlands damkampi oenschap dat op 31 maart in Apeldoorn begint. De 16-jarige Shane Gould zegevierde tijdens internationale zwemwedstrijden in Los Angeles op de 200 yards vrije slag (1.51,2), de 200 yards wisselslag persoonlijk (2.10-) en de 100 yards vrije slag (53,3). De indoor-wedstrijd tussen de atle ten van Groot Britannië en Oost Duits land, zaterdag in het Engelse Cosford, is zowel bij de dames als de heren door de bezoekers gewonnen. In Roskilde (Denemarken) plaatste het Nederlandse damestafeltennisteam zich als tweede in een internationaal toernooi. Lange tijd heeft het er in de koer» van gisteren naar uitgezien dat noch Aiglon noch Eland uiteindelijk zou gaan winnen. Want het was Harrie Pools die met For Ever eigenlijk tot het ingaan van de laatste bocht de race zijn stem pel opdrukte. For Ever had al kort na de start de kop genomen en leek niet van plan deze nog af te staan. Zelfs verwoede pogingen daartoe van Aiglon liepen op niets uit. De strijd tussen het tweetal verliep zo evrwoed dat Aiglon in de voorlaatste bocht ging springen. Sjeng Hendriks ving de draver echter snel en kundig op. Inmiddels had Eland zijn voorgift van 25 meter op de rest van het veld goed gemaakt en aansluiting gevonden. Met een vinnige tussensprint dirigeerde Jan van Dooyeweerd de vedette naar de vijfde positie. Van daaruit begon Eland met nog een paar honderd meter voor de boeg aan een indrukwekkende spurt, waarbij het Florissant in zijn kielzog meetrok. For Ever betalde nu de tol voor de zware inspanningen en viel terug naar een vierde plaats Eland won in de kilometertijd van 1.21.6. Uitslagen van zondag zijn: Carrierprijs: 2030 m. 1. Kensington (J. de Jong), 2. Katinka, 3. Kronos. Winn. 4,00 pl. 1,40 m. I. Jackal Hanover (R. Krant). 2 Ilovier, 3. Iris Zorge- nest. Winn. 2,70 pl. 1,50 2.- 1,80 koppel 13.30. Amateurwinterkamp. prijs: 2000 m. 1. impe- reur (H. Kutten), 2. Korry Buitenzorg. 3. Karollne N. Winn. 4,40 pl. 1,80 2.40 4,30 koppel 11,90 trio 599,80. Maria Chrlstinaprijs: eerste afdeling. 200 m. L Ido Hanover (M. v. Leeuwen), 1 Gleteltag reikbaar”, vertelde na afloop een overi gens tevreden „Ik weet nu dat ik goed zit voor de zomer” Jos Hermens die vrijikort achter zich Haico Scharn heel knap de sterk opkomende Geert Jansen nog naar de vierde plaats zag verwijzen. Voor Egbert Nijstad was het de derde maal dat hij zich mocht laten huldigen als crosskampioen. Een huldiging waar naar hij de afgelopen maanden via kei hard trainen heeft gewenkt. Juist in Rhenen wilde hij bewijzen dat hem het afgelopen jaar ten onrechte kwalificatie- kansen voor München waren geweigerd. Voor zijn gevoel was deze triomf vooral een revanche op de KNAU. Een geslaag de revanche, van de 30-jarige Arnhemse politieagent. De uitslagen: Dames (3695 meter): 1. Anneke de Lange (Sparta) 14 min., 25 sec., 2. Annie v.d. Kerkhof (HAC) 14.26,03. 3. Corrie Konings (Thor) 15,11,0, 4. Ria Groen (Trias) 15.19,0, 5. Hilde Dikx (Hel las) 15.26,0, 6. Henny Grimbergen (Spar taan) 15.33,0, 7. Greta v.d. Akker (AV ’55) 15.39,0, 8. C. Spauwen (Achilles TOP) 15.47,0, 9. Sjoukje Dijkstra (DOS D) 15.53,0, 10. Toos Martens (Sprint) 16.02,0. Heren (10.413 meter): 1. Egbert Nij stad (DOS D) 31.42,0, 2. Jos Hermens (Quick) 31.48,0, 3. Haico Scharn (Ci- ko *66) 31.50,0, 4. Geert Jansen (AAC) 31.51,0, 5. John v. d. Wansem (Sparta) 32.23,0, 6. Hans Ruiter (Ciko’66) 32.24.0, 7. Piet Vonck (HAV) 32.27,0, 8. Bram Wassenaar (Ciko’66) 32.40,0. 9. Ben van Sijtveld (AV ’23) 32.56,0, 10. Peter Berend- Glunderend van trots laat kersverse crosskampioen Egbert Nijstad zijn door modder sen (CIKO ’66) 33.00,0. en drab besmvkte linkervoet zien. =ja "A, 1. All n lpJg w

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 14