Grote hoeveelheden Amerikaanse wapens naar Ierland gesmokkeld Malta akkoord met aanbod van NAVO Sijes neemt het op voor Daudt Drie Griekse politici verdedigen studenten Personenauto-RAI werd een succes Auto slipte bij Meppel: 2 doden »g Bedrijf verkocht; personeel deelt mee in opbrengst Je krijgt gewoon andere kleren" n i RECORD-AANTAL BEZOEKERS Ex-gangster Frank Costello overleden In India sterven elke maand aan ondervoeding 100.000 kinderen „Academische vrijheden weer invoeren” b 3 MAANDAG 19 FEBRUARI 1973 2 Ruim zes miljoen meer Twee doden Frontale botsing Twijfel Zacht pitje Internering „Alle lichten uit” (Van onze redacteur in-Saigon) SAIGON. „Ze hebben mijn orders weer ingetrokken en ik moet nog zien dat we op tijd vertrekken”. Korporaal Lee Johnston uit Char- over zijn vertrek uit Zuid-Vietnam te praten. Drie keer zou hij gaan leston in de Amerikaanse staat South-Carolina, durft haast niet meer en drie keer is hij gebleven. „Ze hebben moeite ons te vervangen. Ik werk bij de verbindingsdienst, codes, radio en telefoon, waarvan we het geluid kunnen vervormen en geheimen beter te bewaren. Het was een Opleiding die anderhalf jaar duurde. Je dacht toch niet dat de Vietnamezen, hoe handig ze ook zijn, onze dienst in dertig dagen kunnen overnemen?”. VIETNAM-VETER AN EN BIJ IRA (Van onze correspondent) lens kon in en niet ibliek dner- mlsel erden zaak lit ae leen iden ■ank lang litie ont- aan was Dezelfde rapporten zouden ook aanto nen dat 40 percent van de fondsen van de IRA-provisionals vorige jaar onge veer 1,5 miljoen gulden afkomstig is van gunstiggezinde groeperingen in Bos ton en New York. Tot nu toe is tenmin ste één Amerikaan, ex-militair Gerald Oud-premier Kanellopoulos, die bij de militaire staatsgreep in 1967 werd afge zet, centrumleider Georgios Mavros en de JOHNSTON ziet zijn verblijf in Vietnam als een opdracht die hij als beroepsmilitair gewoon moet uitvoe ren. Hij heeft twijfels over de ge volgde tactiek en gelooft niet dat het Zuidvietnamese leger het lang zal kunnen volhouden, ondanks de uit stekende bewapening en alle andere hulp. zisser kam- won- brul- t uit t dat andi- ver- sader inbe- t een iljoen ie in sia- aan rende zich km istad het vaalt Er □stitf. ennii iptain 1 he- jury jkend vezen n die reers- rderi )U en unis- >uden aarin (met id te een st.” rcello cieeel •neldt ezoek p dit n. :ar- :un- est- ibe- de ge- een ens. ■olie met >che elen één ink- den eist, het hem zijn erkt weg J te pro- g van tuzen. eege- anaal If in" nalen uiling fhon- Tei iartij- 'ogel- ebben tmars Met een traditioneel en oorverdovend claxonconcert van de deelnemers werd het internationale evenement gistermid dag besloten. Deze RAI is er een van records geworden. De eerste zondag (11 februari) was met 66.932 bezoekers de drukste dag die er ooit is geweest (het record lag sinds 1963 op ruim 58.000) en drie dagen later werd het record van een door-de-weekse dag met ca. 8000 gebroken (53.071 tegen 46.000 in 1965). Tot nu toe trok de „gouden (50ste) personenauto-RAI in 1965 met een to taal van 418.598 de meeste bezoekers. In het afgelopen weekeinde was het bezoe- DEN HAAG. Prof. dr. B. A. Sijes, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, heeft het in een brief aan het college van bestuur van de universiteit van Amsterdam opgenomen voor prof. dr. H. Daudt. dan uit Thailand en vanaf de Zeven de Vloot. Net zo erg als voor Kerst mis. Nixon durft het aan”. „Maar opnieuw infanterie en mari niers en tanks en verbindingen geloof ik niet. In Amerika zelf wordt dat niet meer genomen. We leren nu toch dat de diplomaten nieuwe afspraken maken met de communisten 7 Die Kissinger drinkt nu toch thee met de vijand? Van mij mag het, begrijp me goed, dit is nooit een echte oorlog geweest. Ik zal nooit bitter worden, echt bitter over dit avontuur. Maar we hebben wel veel geleerd van deze zeven jaren”. „Vrienden van mij in Danang moe ten blijven. Ik ken er 200 die tijdelijk de burger-status hebben gekregen. Dat zal met duizenden van ons ge beuren. Je krijgt gewoon een andere pas en andere kleren en je rappor teert bij de consulaten of bij de ambassade in plaats van bij het mili taire commando. Dat maakt niet zo bar veel verschil. En verder proberen ze nieuw burgerpersoneel te krijgen, maar dat gaat langzaam. Verwacht wordt, dat er toch na eind maart zo’n 10.000 Amerikanen hier blijven. Ik vrees dat ik erbij ben”. Officiële Britse woordvoerders hebben tot nu toe geweigerd commentaar te geven maar de inlichtingendienst meldt dat een bericht in de Londense Sunday Telegraph dat Amerikaanse veteranen de militante voorlopige vleugel van het IRA trainen „in het algemeen op goede informatie berust”. AMSTERDAM. De personenauto- RAI in Amsterdam, die gisteren is geslo ten, heeft een recordaantal bezoekers getrokken. In totaal bezochten dit twee jaarlijkse autofestijn 440.248 personen tegen 407.880 in 1971. De 155 exposanten hebben volgens de RAI uitstekende za ken gedaan. Volgens de Britse Inlichtingendienst heeft de internering van de meeste wa pendeskundigen van het IRA de guerril- la-organisatie gedwongen Amerikaanse militairen als zodanig aan te trekken. Men schat dat bijna 90 percent van de wapens van de „voorlopigen” uit Ameri ka afkomstig is. Hoewel woordvoerders Brady uit Chicago, in de gevangenis gezet omdat hij het IRA zou hebben geholpen. waar het mij om gaat, zijn de dienst plichtigen”. „Veertig percent van de jongens die hier aan de frontlijn stonden al die jaren waren negers. Want wij konden niet zo vlug smoesjes bedenken, ken den geen uitvluchten, hadden geen geld of relaties en daarom moesten er wel zoveel negers de dienst in. Wij knapten het op. Tienduizenden sneu velden en er waren telkens weer nieuwe beloften. Maar thuis veran derde er weinig. Ik weet dat het nu wat rustiger is geworden in de get to's. Engeland en Malta hadden vorig jaar maart al een akkoord gesloten voor het verdere gebruik van de Britse basis op het eiland ten bedrage van 112 miljoen gulden per jaar. Kort daarna eiste Min- toff echter een verhoging van tien per cent wegens de waardevermindering van het Britse pond toen deze munteenheid ging zweven. Londen weigerde, waarna de andere NAVO-landen zich bereid verklaarden hun bijdrage te verhogen. Over één zaak maakt hij zich pas echt kwaad: over het grote percenta ge negers dat deze oorlog heeft moe ten voeren. „Ik groeide op in South Carolina en je weet dat we het in het Zuiden altijd moeilijk hebben gehad. Ons negers werd iets beloofd. Als we in het leger gingen, bereikten we écht iets en als we echt iets bereikten zouden we, zo werd ons voorgehou den, automatisch beter behandeld worden door de rest van de maat schappij. Velen van ons hebben dat gedaan en daarom zie je percentueel ook meer negers in dienst. Maar „Het Nederlandse publiek heeft over duidelijk zijn belangstelling voor perso nenauto’s getoond”, zo zei een woord voerder van de RAI. In autokringen is men er na deze succesvolle tentoonstel ling van overtuigd dat 1973 ondanks alle prijsverhogende factoren (hogere belas tingen en gestegen benzine- en autoprij- zen) voor de autoverkoop een goed jaar zal worden. Wel worden voor populaire automerken langere levertijden verwacht. JOHNSTON PRAAT niet graag. Hij is beroepsmilitair en het is de tweede keer dat hij in Vietnam is. Deze middag heeft hij vrij en op een terras van het hotel „Continental” kijkt hij naar de bar-meisjes. Ze doen een wat amechtig beroep op de laatste dollar. Er waren weken dat ze vijfduizend gulden verdienden. Nu is het minder, veel minder en er wordt soms op het drukke terras gevochten voor die laatste gunsten. MEPPEL. De 83-jarige J. H. H. Lunter uit Oss en de 4-jarige R. Wub- bels uit Enschede zijn gisteren bij een verkeersongeluk in de omgeving van Meppel om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de personenauto die door de moeder van het jongetje werd bestuurd slipte en tegen de vang rail botste. Haar auto werd daarna aangereden door een tegemoetkomende personenauto, waarin naast de heer Lunter nog twee personen zaten. Deze werden beiden ernstig gewond naar het ziekenhuis in Meppel overgebracht. Ook mevrouw Wubbels is in het ziekenhuis opgenomen. Mevrouw Betty Browne, wier man Al bert, een 29-jarige protestant, ter dood is veroordeeld wegens moord op een Ulster politie-agent, gisteren met haar twee jonge kinderen op een persconfe rentie in Belfast. De persconferentie was belegd door de Ulster Defence Association. Hij vertelde ten overstaan van een groep journalisten dat het zeer hoge sterftecijfer onder de kinderen van het ondervoede bevolkingsdeel voornamelijk voortvloeit uit damrstoomissen, bloedar moede en diverse storingen in de stof wisseling. Volgens professor Walia telt India op het ogenblik ongeveer zestig miljoen on dervoede mensen. NEW YORK.— (UPI)— Frank Cos tello, eens de beruchte leider van de georganiseerde misdaad in de Verenigde Staten, is gisteren op 82-jarige leeftijd in een Newyorks ziekenhuis overleden. In Winschoten is zaterdag de 66-jarige H. Vos uit Bijham (Gr.) dodelijk veron gelukt. De man werd toen hij met zijn fiets de weg overstak gegrepen door een personenauto. In het Prinses Julianaziekenhuis in Almelo is gistermiddag overleden de 63- jarige mevrouw Klein jan, die vorige week zondag bij een verkeersongeval in Hellendoom werd gewond. Gisteravond is In IJsselmuiden de 23- jarige Coen Dokter uit die plaats bij een auto-ongeluk omgekomen. Hij reed met zijn auto bij een inhaalmanoeuvre tegen een boom. Maar het is een kunstmatige rust. Nixon profiteert ervan dat we ver deeld zijn over de tactiek die we moeten volgen. Maar na alle offers in Vietnam kan je niet zeggen dat de negerbevolking in Amerika er veel wijzer van is geworden. En dat is het enige dat me echt pijn doet”. UTRECHT. De rond 300 werkne mers van Van Meurs golfkartonfabrie- ken In Bussum hebben meegedeeld in de verkoopopbrengst van hun bedrijf, dat is overgenomen door het grote Britse con cern Reed-International. De vakbonden deden het voorstel en de aandeelhouders van Van Meurs gin gen er mee akkoord. Ze hadden begrip voor het standpunt van de vakbonden, dat de gunstige verkoopopbrengst mede was bereikt door de inzet van het perso neel. De uitkeringsformule was gebaseerd op het aantal dienstjaren. Wie een jaar of korter in dienst is kreeg 75. Het maximum bedrag was 300 bij 25 dienstjaren. Niemand had zo’n grote belangstelling voor deze autoshow verwacht, ook de exposanten (Nederlandse importeurs) niet. Er zijn duizenden auto’s in de afgelopen elf dagen verkocht. Bij som mige exposanten gingen er dagelijks meer dan 100 stuks van de hand. Ook de belangstelling voor de duurdere auto’s blijkt groot te zijn geweest. BELFAST (Reuter fen UPI) Het Britse leger maakt zich in toenemen de mate bezorgd over Amerikaanse hulp aan het Ierse Republikeinse Leger en de mogelijkheid dat Vietnam-veteranen naar Ierland komen om aan de zijde van het IRA te vechten. Volgens functionarissen van de Britse inlichtingendienst zijn Amerikaanse oud-militairen, onder wie vele oor logsveteranen uit Vietnam, al bezig leden van het IRA te oefenen in de vele aspecten van de guerrillastrijd. Amerikaanse regeringsagenten ope reren in de Ierse Republiek en Noord-Ierland om de omvang van de Ameri kaanse inmenging vast te stellen. Met name kritiseert prof. Sijes het feit, dat het college van bestuur prof. Daudt het bevel heeft gegeven het werk te hervatten. Hij verwijt het college van bestuur dit harde middel te gebruiken juist in een tijd, dat grote groepen ambtenaren po gingen doen zich de vrijheid te verove ren om ook door middel van staking hun vrijheid van beweging tevens maat schappelijke inhoud te geven. VALETTA (UPI). Het geschil om de Britse basis op Malta is opgelost. Premier Dom Mintoff van Malta aanvaardde het aanbod van v(jf NAVO-landen (de Verenigde Staten, Italië, West-Duits- land, België en Nederland) akkoord te gaan met tweederde van de extra-huur die hij van Engeland eiste. Dit aanbod bedraagt 6,5 miljoen gulden. NEW DELHI. (AFP) „Door onder voeding en slechte voeding sterven elke maand ongeveer 100.444 kinderen in In dia”. Dit zyn woorden van professor Wa lia, kinderarts aan het medisch instituut, van Chandigarh in het noordwesten van India. „VIETNAM ZELF was een op dracht. Een oorlog op een zacht pitje. Zo’n oorlog win je natuurlijk nooit. We hebben die aardige mensen hier geholpen. Of ze het nu alleen kunnen moet je deze korporaal niet vragen. Charly (het Bevrijdingsfront) heeft natuurlijk veel meer uithoudings vermogen. Zij zijn gehard en hebben de voordelen van een guerrilla”. Denkt Johnston dat de Verenigde Staten hier nog eens terug zullen komen, militair dan? „Als het hier snel misgaat dan zullen onze bommen werpers opnieuw beginnen. Ze komen Costello was tien dagen geleden met keelkanker opgenomen in het zieken huis. Hij leed al jaren aan de ziekte. Costello was berucht om het manipule ren van politici. Costello w.erd in Italië geboren onder de naam Francisco Castiglia en kwam op vierjarige leeftijd met zijn ouders naar de Verenigde Staten. In 1925 werd hij genaturaliseerd Ame rikaan. In 1959 werd hem zijn staatsbur gerschap ontnomen omdat hij het frau duleus zou hebben verworven. Hij moest het land verlaten, maar ging in beroep bij het hooggerechtshof en won. In 1957 werd een moordaanslag op hem gepleegd en sedertdien leefde hij teruggetrokken. kersaanital lager dan de eerdere records hadden doen vermoeden. Zaterdag wa ren er 39.586 en gisteren 31.109 bezoe kers. „De wereldkampioenschappen schaatsen in Deventer hebben hierin ook een rol gespeeld”, aldus de RAI. van de provisionals ontkenden dat er van Amerikaanse hulp sprake is, tonen volgens de Sunday Telegraph vertrou welijke Britse rapporten aan dat „enor me hoeveelheden Amerikaanse wapens Noord-Ierland bereiken”. Ter staving wordt gezegd dat in de afgelopen 18 maanden 130 geweren van verschillende typen, 18 halfautomatische geweren, 200 karabijnen en meer dan 100.000 patro nen, alle van Amerikaanse makelij, door de Britse troepen zijn buitgemaakt. ATHENE (DPA, Reuter en UPI). In de Griekse hoofdstad Athene hebben drie vooraanstaande politici gisteren voor de rechtbank de houding van elf studenten verdedigd. De studenten moes ten zich na de recente ongeregeldheden verantwoorden wegens „belediging van de overheid”. Een functionaris voegde er aan toe: „De Amerikaanse regering lijkt zich hierover zorgen te maken. We weten dat zij agenten in Ierland heeft om de zaak te onderzoeken.” De Sunday Telegraph meldde in het bericht dat de Britse Inlichtingendienst 12 Amerikaanse oud- militairen had geïdentificeerd die met het IRA samenwerken. Een groot deel van de veteranen zou zich voordoen als toerist of journalist en zou voornamelijk opereren in de Ierse republiek en zelden in het noorden. Ze zouden gespecialiseerd zijn in het maken van trucbommen. Volgens de Sunday Telegraph ligt het fn de verwachting, dat William White law, de Britse staatssecretaris voor Noord-Ierland, leden van de Amerikaan se ambassade zal ontbieden om de affai re te bespreken. Het blad citeerde een hoogstaand Brits officier in Belfast die zei: „Er is geen twijfel mogelijk. De Amerikaanse inmenging wordt een be hoorlijk probleem. Als we de Ameri kaanse hulp een halt zouden kunnen toeroepen zouden we ook de dodelijke campagne van het IRA kunnen stop pen.” liberaal-democratische vroegere parle mentsvoorzitter Dimitrios Papaspirou le verden felle kritiek op de houding van de politie tijdens de demonstraties van studenten aan de polytechnische hoge school. De politici spraken zich ook uit tegen de nieuwe wet die het mogelijk maakt studenten die staken of hun collega’s tot staking aanzetten onder de wapenen te roepen. Zij zeiden dat het proces in een sfeer van terreur wordt gehouden en beschuldigden de politie ervan getuigen a décharge te vervolgen. Kanellopoulos en Mavros pleitten voor opnieuw invoering van de academische vrijheden. Behalve de 4.000 studenten van de polytechnische hogeschool zijn ook de studenten van de kunstacademie en van de juridische faculteit in staking gegaan. In een protestschrijven hebben 254 schrijvers, kunstenaars, advocaten en academici intrekking van de omstreden wet geëist. De openbare aanklager eiste later ver oordeling van tien van de elf studenten. Hij eiste echter geen bepaalde gevange nisstraffen. De verdachten kunnen maximaal drie jaar krijgen. De openbare aanklager vroeg vrijspraak voor de elfde student en deed een beroep op het hof de beschuldiging van „verzwarende om standigheden”, die vijf jaar gevangenis straf kan betekenen, te laten vallen. Hij verklaarde dat de maatschappij wil dat de studenten alleen militant zijn „binnen de grenzen van de wet, maar de verdachten hebben het strafrecht ge schonden en de autoriteiten beledigd”, zo voegde hij eraan toe. De elf studenten verklaarden tijdens de zitting niet schuldig te zijn. Een andere fatale slippartij speelde zich af op de Zwaagdijk in Zwaag (bij Hoorn). Daarbij botste de bestuurster van een personenauto, de 22-jarige mej. E. Laan uit Andijk, tegen een boom. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Twee passagiers uit de auto liepen lichte ver wondingen op. In de nacht van zaterdag op zondag is in het Noordbrabantse Nunen een auto in een slip genaakt en tegen een boom gereden. De bestuurder, de 20-jarige F. C. M. Dekker uit Nunen, overleed vrij wel meteen. De 27-jarige J. Holtriger uit Apel doorn is gisterochtend dood onder zijn auto gevonden. Het voertuig lag in een sloot langs rijksweg 1 tussen Bunschoten en Hoevelaken. Volgens de rijkspolitie is de auto vermoedelijk in een slip geraakt. Onderzocht wordt of er meer mensen in de auto hebben gezeten. Het is niet bekend hoe laat het ongeval zich heeft voorgedaan. JOHNSTON HOOPT, terug in Amerika, een verdere opleiding te kunnen volgen. De dagen telt hij af. Het kan gevaarlijk voor ons worden als we nog maar met weinig zijn. We hebben een stencil gekregen met waarschuwingen. President Thieu moedigt anti-Amerikanisme aan om zelf sterker te staan .Aardige dank baarheid voor ons werk hier. Dit is allemaal Vietnamese politiek, waar schuwen onze officieren. Lee Johnston woont nog in de „Pentagon-East”, een kolossaal barak kenkamp vlakbij het vliegveld Tan Son Nhut. Steeds minder militairen werken er. Op de bureaus hangen overal wijze waarschuwingen. Eén luidt: „Wie het laatste het gebouw verlaat doet alle lichten uit”. Dat, zo gelooft Johnston zal Amerika in Vietnam nooit doen. Maar straks, eind maart wordt het wel donker. Intussen heeft het geweld in Noord- Ierland het afgelopen weekeinde het le ven gekost aan twe personen. In de katholieke wjk Lower Falls in Belfast werden zondag twee mannen gedood toen ze vanuit een passerende auto met een machinegeweer werden beschoten. Ze maakten deel uit van een groepje mensen op de hoek van de Divis Street en Albert Street. De auto was eerder op de dag gestolen. Inmiddels is gisteren de kans op een gesprek tussen de twee tegenover elkaar staande godsdienstige groeperingen in Noord-Ierland getorpedeerd door een ve to van protestantse zijde. De Ulster Loyalisten Raad (ULC) waarin verschillende protestantenorgani saties van de harde lijn zitting hebben, maakte na een bijzondere vergadering bekend dat unaniem was besloten een aanbod van de sociale democratische en arbeidspartij (SDLP) voor een ronde ta felconferentie te verwerpen. De SDLP had het aanbod gedaan na uitlatingen van ULC-voorzitter William Craig die de SDLP hadden doen veron derstellen dat er gemeenschappelijke ba ses waren op grond waarvan kon wor den gesproken. In de gemeente Haaksbergen zijn gis teravond twee personenauto’s op de rechterhelft van de weg frontaal tegen elkaar gebotst. Een van de inzittenden, de 19-jarige H. Doornbos uit Enschede, kwam daarbij om het leven-. Op de rijksweg van Eindhoven naar Weert in de gemeente Waalre is van morgen vroeg een personenauto die in de richting Eindhoven- reed, van achte ren aangereden door een andere perso nenwagen. De bestuurder van de aange reden auto, de 26-jarige heer L. N. Bouhuys uit Heerlen, kwam hierbij om het leven. In Veenwouden is de 62-jarige me vrouw Fokje Oosterhof-Sjaerdstra uit Broeksterwoude zaterdagavond bij een verkeersongeluk omgekomen. Haar echt genoot verleende geen voorrang aan een van rechts komende personenauto. De vrouw werd uit de auto geslingerd. Zij was op slag dood. Haar man werd ern stig gewand. In Den Haag is zaterdagavond de 72- jarige mevrouw A. M. Goedhart-Verha- gen toen zij op een kruispunt voorbij een zebrapad de straat overstak door een auto aangereden. Met ernstig hoofd letsel kwam zij op het fietspad terecht, waar zij even later overleed.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3