Scheepvaart De Jong Industriebond NVV: Zeer teleurstellend gesprek LIJMPOGING HOOGOVENS MISLUKT Besmette hal aan Hemdijk nog niet gesloopt NKV-ers willen Fokkers contract met Fairchild door acht ontslagen over F 28 stop Verspilling van vele Cemsto met Engelsen baas bij Rath en Co Bezetting leidt tot proefperiode van een jaar verhoogt tarief 10% 1 hervorming maar geen revolutie miljoenen 1 lat Gunstiger beeld in weg- en waterbouw Scheurende huizen in Schore en Vlake 11 DINSDAG 20 FEBRUARI 1973 10 Protest B. en W. Amsterdam: Ziekenfondsunie: Oproep Raddraaiers I Actie O_ 1ALEN Pamflet I 1 (Van onze correspondent) Shz 02-73 Metaalwarenfabriek in Tilburg gaat door een weer (Van onze redactie economie) en 'ERWUK ■VEG - IUIDEN Op 7 februari was bekend geworden dat de fabriék in Tilburg zou worden gesloten en de produktie en 150 van de 175 man personeel zouden worden over geheveld naar de dochteronderneming De Kruithoorn in Den Bosdh. Na een bezetting van anderhalve dag door het personeel deelde de directie mee, dat de De bedrijfsleiding heeft verklaard dat ze de maatregel heeft genoden om her haling van de wilde staking te voorko men. In 1969 was een reeks wilde sta kingen in het Roergebied al eens begon- Dit antwoorden B. en W. op vragen van de D’66 raadsleden Van Antwerpen en Martini. B. en W. vinden het onjuist om te spreken van een levensgevaarlijk gebied. Het sloopterrein is -zeer grondig geschei den van de bedrijfsterreinen van Phi- lips-Duphar door een twee meter hoge omheining. Tevens zijn in vier talen gestelde borden aangebracht met waar schuwingen. De besmette hal is met kettingen en hangsloten gesloten en de ingang van het terrein wordt dag en nacht bewaakt door de veiligheidsdienst .utu van imper nger. 1. rt 't. furt is gehouden tussen vertegenwoordi gers van de vakbonden en de hoofddi rectie van het internationale industrie- werkconcern in Karlsruhe, IWCA, waar toe de Tilburgse fabriek en de wapen en munitiefabriek de Kruithoorn in Den Bosch behoren. Directeur L. Duyndam van De Kruit hoorn in Den Bosch en gedelegeerd commissaris van de MFT te Tilburg: „We willen Tilburg dat jaar geven. We rekenen op een positieve medewerking van het personeel. We blijven het ver trouwen behouden. Tussen de vakbonden directie en ondernemingsraad het ac- Een van de ontslagen arbeiders ver klaarde: „Als wij de raddraaiers van de staking zijn geweest, dan kunnen alle 15.000 werknemers bij Hoesch als rad draaiers worden beschouwd. Wij hebben ons wel aan het hoofd van de demon stratie in Dortmund gezet, maar alleen om eventuele uitspattingen te voorko men”. Aangezien enkele ontslagenen deel uitmaakten van een gekozen commissie voor het onderhouden van contacten met de vakbeweging, werd het ontslag bovendien onmiddellijk als een aanval op het werk van de vakbeweging in de bedrijven bestempeld. rooskleurig is, krijgen. De heer O. Bender van de Unie van BLHP, maandagmiddag tijdens een pers conferentie juist nadat het personeel van de laatste ontwikkelingen op de hoogte was gebracht: „We zijn vooral verheugd over de positieve benadering van de directie, met als inzet de werkgelegen heid te behouden voor Tilburg”. BONN. Bij het staalbedrijf Hoesch in Dortmund, sinds 1971 hecht verbon den met de Nederlandse Hoogovens, heerst grote spanning. De bedrijfsleiding heeft de werknemersvertegenwoordiging en de vakbeweging tegen zich in het harnas gejaagd door acht arbeiders op staande voet te ontslaan. De acht man nen, van wie er twee lid zijn van de bedrijfsraad, zouden de aanvoerders zijn geweest van een wilde staking. Bijna 15.000 arbeiders bij Hoesch hadden op 8, 9 en 10 februari het werk neergelegd om een loonsverbetering af te dwingen. De secretaris van de Unie van Zieken fondsen, de heer J. de Vries, zegt dit in het blad van deze organisatie. Hij uit daarin ernstige kritiek op de volgens hem slechte coördinatie tussen het mi nisterie van volksgezondheid en het de partement van onderwijs en wetenschap pen. In Amsterdam, Leiden en Utrecht, al dus de heer De Vries, worden onder verantwoordelijkheid van het ministerie van onderwijs en wetenschappen plan nen beraamd voor nieuwe extreem dure academische ziekenhuizen. De kosten zullen zeker op 400 miljoen gulden per ziekenhuis uitkomen. Volgens de heer De Vries is bij deze plannen alleen rekening gehouden met het aantal in de toekomst op te leiden artsen. „Wie in die bedden moet gaan liggen weet geen mens. Nu al is immers bekend dat de toekomstige behoefte minder zal zijn dan de geplande ruim 1000 bedden per academisch ziekenhuis”. De heer De Vries houdt er dan ook rekening mee, dat binnen niet al te lange tijd afdelin gen van andere nieuwe ziekenhuizen in deze steden zullen moeten worden geslo ten om de academische ziekenhuizen vol patiënten te krijgen. DEN HAAG. De werkgelegenheid in de grond-, wegen- en waterbouw beweegt zich geleidelijk naar een wat plezieriger niveau. In 1972 liep de werk gelegenheid met 400 manjaren terug, doordat op de begroting qua volume 30 mln minder beschikbaar kwam. Dit jaar is dat 30 mln meer en het ziet ernaar uit dat een deel van het verlies aan manjaren zal kunnen worden gecompen seerd. Minister Udink van Verkeer en Wa terstaat deelde dit maandag mee in de openbare commissievergadering over de DEN HAAG. Achter elkaar kondi gen scheepvaartconferenties verhogingen van hun tarieven aan in verband met de devaluatie van de dollar met tien per cent, en de andere valuta-aanpassingen, die er vorige week zijn geweest. Deze tariefsverhogingen, die valuta-aanpas- singstoeslagen heten, lopen van 9,24 tot 24 pet., meldt de Financial Times. AMSTERDAM. Het is volgens B. en W. van Amsterdam niet juist dat Rijkswaterstaat begonnen is met de sloop van een met een uiterst gevaarlij ke gifstof besmette hal van Philips- Duphar aan de Hemdijk in de hoofdstad. Voor deze hal is een aparte sloopvergun ning aangevraagd en deze vergunning is niet verleend. Op grond van een afzon derlijke sloopvergunning zijn wel enkele andere voormalige bedrijfsgebouwen van Philips-Duphar gesloopt die niet besmet waren. Het puin hiervan is in de eerste fase van het slopen tijdelijk in het Noordzeekanaal geborgen. Ofschoon dit puin niet besmet is, verspreidt een deel ervan wel een onaangename geur. VLAKE De bewoners van Schore en Vlake op Zuid-Beveland bekijken elke morgen met bezorgdheid de scheu ren in hun huizen. Deze liggen in de onmiddellijke nabijheid van de bouw putten, gegraven ten behoeve van de bouw van de „Vlaketunnel” onder het Kanaal van Zuid-Beveland. Tot dusver zijn bij Rijkswaterstaat 93 klachten bin nengekomen. De klachten variëren van lichte scheuren tot een algehele verzak king. In Vlake staat een café gestut in verband met verzakkingsverschijnselen. nen met een neerleggen van het werk bij Hoesch. Ook nu heeft overal in het Roergebied grote belangstelling bestaan voor de gebeurtenissen bij de Dort- mundse onderneming, waar namelijk de arbeiders zich niet hebben willen neer leggen bij een door de vakbeweging aanvaarde loonsverhoging. zal er om de drie maanden overleg zijn”. Unaniem verheugd over het voortbe staan van de metaalwarenfabriek Til burg NV waren de vakbondsbestuurders: „Alles is gerealiseerd wat we in de afgelopen weken hebben geëist. Het is de start van een nieuwe zaak, alhoewel, we moeten niet te vroeg juichen”. Volgens de drie industriebonden van de vakcentrales hebben de werknemers bij Hoogovens die minder verdienden dan het netto besteedbaar inkomen van het zgn. CBS-standaardgezin de laatste jaren minder loonsverhoging gehad en de werknemers die meer dan dat stan daardgezinsinkomen verdienden meer. In een pamflet dat de drie bonden maan dagmiddag onder het personeel van Hoogovens hebben laten verspreiden to nen ze, naar hun mening, aan de hand van Hoogovens-voorbeelden aan dat ze de laagst betaalde groepen in zeker op zicht achteruit hebben geholpen en de beter betaalde vooruit. Het standaardgezin van het CBS had in 1969 een netto gezinsinkomen van 11.800,-. Dit gezin moet per 1 januari 1973 volgens het CBS een netto besteed baar inkomen hebben van 14.620,- om, tengevolge van de sinds 1969 opgetreden De partijraad van de PSP heeft de leden van de partij opgeroepen acties van de industriebonden te steunen. De acties binnen de bedrijven en de solida riteitsacties daarbuiten verdienen naar de mening van de partijraad steun van de gehele arbeidersbeweging en van alle linkse en progressieve partijen. De partijraad van de PSP besprak zaterdag de recente ontwikkelingen rond de cao-onderhandelingen bij de Hoogo vens, in de groot-metaal en in de textiel. De raad vindt dat de vakbeweging te recht deze cao-onderhandelingen, gege ven de ruimte voor loonsverbeteringen aangrijpt om de scheefgegroeide inko mensverhoudingen binnen de onderne mingen recht te trekken. De instemming geldt de eisen inzake een loonsverhoging in centen in plaats van percenten, een volledige prijscom pensatie met een plafond en een vloer per procent prijsstijging per jaar en de uitbreiding van de werkingssfeer van de cao tot alle werknemers van elke onder neming. En wat, als er over enige tijd mocht blijken dat de fabriek tóch niet rendabel te maken is? Directeur Duyndam: „Dan zullen we moeten zoeken naar een ge lijkwaardige industriële produktie en dat zal dan naar alle waarschijnlijkheid ge volgen hebben voor een 50-tal werkne mers in Den Bosch. Maar we gaan nu eerst werken aan de Metaalwarenfa- UTRECHT. „Honderden miljoenen guldens van ziekenfondsverzekerden worden nodeloos uitgegeven doordat verschillende ministeries langs elkaar heen werken en hun beleid niet op el kaar hebben afgestemd.” AMSTERDAM. Het schoonmaakbe drijf Cemsto bv heeft samen met de Britse Office Cleaning Services ltd (DCS) een 100 pct. belang verkregen in een van Nederlands grootste wasserijbe drijven, Rath en Co bv in Veghel. Het is een overneming op joint venture-basis, waarin Cemsto voor 60 pet. en OCS voor 40 pet. deelneemt, zo deelt Cemsto mee. Rath en Co is een textielreindgingsin- dustrie met circa 230 man personeel, die zich de laatste jaren steeds meer heeft toegelegd op het verzorgen van de was voor ziekenhuizen, alsmede de verhuur van linnen- en bedrijfskleding. Ook voor rolhanddoekenservice en papier- en zeep- automaten is zij van landelijke beteke nis. De afdeling stomerij van Rath is vooral in het zuiden van het land be kend. Haar steeds omvangrijker activi- UTRECHT. De leden van het NKV hebben grote behoefte aan medezeggen schap van de werknemers in bedrijf en maatschappij. Ze willen een hervorming van de samenleving, maar asonder revo lutie. Dit is een eerste conclusie uit de resultaten van het zogenoemde „in- •praakproject” dat het NKV in het na jaar van 1972 heeft opgezet. Het ging over de medezeggenschap in de onderne ming. Gebleken is, dat de leden actief betrokken willen zijn bij de maatschap pelijke ontwikkeling. Ze vragen daarom scholing en vorming, bewustmaking en democratisering van de vakbeweging. De NKV-ers denken genuanceerd over het Joegoslavische model van arbeiders- zelfbestuur, maar een zeer grote meer derheid van hen beoordeelt het systeem als zodanig positief. Deze meerderheid zou willen dat ook de Nederlandse vak beweging zich voor een systeem van zelfbestuur uitspreekt. De bouwputten liggen ongeveer veer tien meter beneden NAP. Per uur wordt er duizend kubieke meter water aan de bodem onttrokken. Hierdoor is de bodem op sommige plaatsen dertig centimeter verzakt. De „Commissie Wateronttrekking bouw Vlaketunnel” zal elke schadever- bouw Vlaketunnel” zal elke schadever- goedingsaanvrage afzonderlijk behande len. Het scheuren en verzakken van de huizen wordt geen onverwachte strop genoemd. De scheuren in de huizen wor den voorlopig gedicht. Tot uitbetaling van schadevergoeding komt het pas als de werkzaamheden klaar zijn. De belangrijke Far Eastern Freight Conference en de daarbij behorende kartels hebben de tarieven voor goeder envervoer vanuit Nederland, Duitsland en België en ook vanuit Japan met 24 pet. aangepast. Voor verschepingen van uit het Verenigd Koninkrijk geldt een aanpassing van 12 pct., van die vanuit Scandinavië zijn de tarieven met een toeslag van 18 pet. en voor die vanuit Frankrijk met 21.5 verhoogd. De verho gingen gaan op 20 februari in. Op de zelfde dag gaat een verhoging van 11,11 pet. in voor de tarieven van de scheep vaartmaatschappijen, die behoren tot de India-Pakistan conferences. Een verho ging van 11,1 pet. gaat eveneens op 20 februari in voor de tarieven van de New Zealand European Shipping Association Joint Service. De U K-Australia Ship ping Conference heeft haar valuta-aan- passingstoeslag met 9,21 pct. verhoogd. In de komende dagen worden nog meer soortgelijke tariefsaanpassingen verwacht. VELSEN Een laatste lijmpoging van Hoogovens in het cao-conflict is gisteren mislukt. Op verzoek van de directie van Hoogovens is maandagmid dag onverwacht de onderhandelingsdele- gatie van de drie industriebonden voor een gesprek uitgenodigd. De woordvoerder van deze delegatie, de heer J. de Jong van de industriebond NVV, heeft na afloop te kennen gegeven dat dit gesprek een „zeer teleurstellend” verloop heeft gehad. Van de kant van de directie zijn voornamelijk de standpun ten herhaald die de directie van Hoogo vens woensdag j.l. heeft vermeld in haar brief aan de drie industriebonden. Er hebben zich maandagmiddag vol gens de heer De Jong geen nieuwe gezichtspunten voorgedaan. Het gesprek, dat omstreeks half vier maandagmiddag was begonnen, was na ongeveer een uur afgelopen. De vakbond IG Metall beperkte zich maandagavond tot de mededeling dat de ontslagenen juridische bijstand zal wor den verleend. Eerder al had de bedrijfs leiding van Hoesch laten blijken dat zij op een behandeling van de zaak door de rechter rekent. De bedrijfsraad, een li chaam dat door de medezeggenschap in de Westduitse ijzer- en staalindustrie tot stand is gekomen en waarin het perso neel is vertegenwoordigd, heeft het ont slag met algemene stemmen verworpen. TILBURG. Directie en personeel van de Metaalwarenfabriek Tilburg .NV gaan met een proefperiode van een jaar alles in het werk stellen om de werkge legenheid bij dit bedrijf te Tilburg te behouden en wel voor een langere ter mijn. De directie verplicht zich met alle te haren dienste staande middelen de orderportefeuille te vergroten en het personeel stelt zich daartegenover als dole met inzet van alle krachten de produktiviteit zodanig te verhogen dat de levensvatbaarheid van de Metaalwa renfabriek Tilburg NV inderdaad bewe zen wordt. SCHIPHOL. Fokker-VFW is met de Amerikaanse Fairchild fabrieken overeengekomen het vertegenwoordi- gingscontract voor de verkoop van de Fokker F 28 fellowship te beëindigen. Fairchild blijft wel de verkoop in Ame rika behartigen van de F-27 Friendship. De Fairchild-fabrieken hadden tot dus ver voor beide types het alleenrecht van de verkoop in de VS, Canada en Mexico. Nog voor juli a.s. zullen de activiteiten ten behoeve van de F 28 (marketing en service) door de eigen organisatie van Fokker-VFW worden overgenomen. Tot nu toe hadden de Fairchild fa brieken van Fokker tien F 28 fellowships afgenomen. Daarvan zijn er twee aan de Canadese luchtvaartmaatschappij Trans air in huurkoop geleverd. Van de overi ge acht gebruikte Fairchild er een als demonstratietoestel. Er zijn tot nu toe 65 fellowships verkocht aan 20 maatschap pijen in 16 landen. zou worden naar de mogelijkheden om het bedrijf voort te zetten. In de tijd tussen het opheffen van de bezetting en hel: gesprek in Frankfurt heeft een actiecomité uit het personeel in samenwerking met de vakbonden een enquête gehouden en een actieprogram ma opgesteld. In een communiqué gaf het actiecomité de wensen weer die zijns inziens noodzakelijk zijn om de produk tiviteit van het bedrijf ook echt te realiseren. Van de directie verwacht het actiecomité een positievere benadering van de ideële inhoud die het begrip werkgelegenheid voor veel werknemers heeft. Vooral werd door het actiecomité en de vakbonden verzet aangetekend tegen het feit dat men van domicilie zou ebiljet te' 1972 ver- ïrvaren el 'consulent afspr. Tel prijsstijging met 23.9 pet., „gelijk te blijven”. Het netto-inkomen van dit standaardgezin had, aldus de bonden, met 2820,- moeten toenemen. De bonden merken op dat in 1969 niet alle werknemers tenminste het inkomen van het standaardgezin hadden. Velen verdienden minder. Zo had een werknemer bij Hoogovens in functiegroep 1 (de laagste functie groep) in 1969 met nul functiejaren 9110,-. Had deze werknemer er op 1 januari 1973 sindsdien hetzelfde bedrag er bij gekregen als het standaardgezin sinds 1969, dan had zijn inkomen nu 11930,- moeten bedragen en niet 302,- minder dan het in feite is, aldus de bonden. De volgende voorbeelden die de bon den vermelden zijn: functiegroep 5, 1969: 9946,-, 1973 f 12462,-, maar had moeten zijn 9946,- plus 2820,- is 12766,-, zodat 304,- ontbreekt, Func- tiegroep 8, 1969: f 11463,-, 1973: 13964,-, had moeten zijn 14.283,-. Functiegroep 9, 1969: 11.970,-, werd in 1973 14.879,-, had 14.790,- moeten zijn (overcomoensatie van 89,-). Func tiegroep 12, 1969: f 13991,-, 1973 f 17047, overcompensatie, volgens de bonden, van 236,-. Functiegroep 15, 1969: 17.540,-, 1973: 20.923,-, overcompensatie van 563,-. Functiegroep 18, 1969: 22.689,-, 1973: 27.160,-, overcompensatie van 1651,-. teiten en de investeringen brachten an derhalf jaar geleden een zakelijke ver bintenis tot stand met Cemsto in de vorm van oprichting van Tip Top Totel bv, die als verkoop- en verhuurmaat- schappij voor de rolhanddoekenservice ging optreden. Via Cemsto werd het contact gelegd met OCS. Door deze aandelentransactie kunnen nieuwe impulsen aan Rath gege ven worden. Rath zal onder eigen naam en de huidige directie blijven doorwer ken. Inmiddels is al een eerste fase van uitbreiding begonnen, die in de komende maanden wordt voltooid. OCS is het grootste schoonmaakbedrijf in Engeland met vele diversificaties in andere dienstverlenende sectoren (o.a. een divisie met 14 gespecialiseerde was serijen) en een personeelsbestand van 50.000 mensen. Bij Cemsto zijn ongeveer 13.000 mensen in dienst. De werknemersorganisaties hebben zich akkoord verklaard met de aange- kondigde joint venture. Districtsbestuurder C. Berio van de industriebond NKV bevestigde dat de vakbonden tijdig zijn geïnformeerd over de overneming. De bonden zijn met de transactie bijzonder ingenomen omdat de overneming voor Rath en co zeer waarschijnlijk een belangrijke uitbrei ding van de activiteiten van het perso neelsbestand met zich mee zal brengen Drie vertegenwoordigers van de Alge mene Vereniging van Hoogovenpersoneel in de ondernemingsraad van dit bedrijf hebben, door middel van een ingezonden brief aan een aantal kranten, maandag protest aangetekend tegen stakingsacties die in het voornemen der drie industrie bonden liggen. (De ondernemingsraad van Hoogovens telt 27 leden. De 21 gekozen leden van die raad allen van een der drie industriebonden hebben, naar aanlei ding van het antwoord van de directie van Hoogovens op de brief van 7 febru ari van die bonden, op woensdag 14 februari het verdere overleg in de on dernemingsraad opgeschort. Blijkens het jaarverslag personeel en organisatie van 1971 der directie is de Algemene Vere niging van Hoogovenspersoneel een der drie personeelsgroeperingen die geen partner zijn in de cao). De drie ondernemingsraadsleden van de Algemene Vereniging van Hoogovens personeel protesteren tegen de voorstel ling van zaken, als zou de onderne mingsraad staken, als zouden werkne mers Hoogovens achter bonden staan en als zouden er dinsdag al acties bij Hoog ovens zijn. Volgens de drie ondernemingsraadsle den, mevrouw C. E. van Heijningen en de heren F. van Arenthals en D. van der Kroef, telt Hoogovens ruim 23.000 perso neelsleden. „Op verzoek van de indu striebonden hebben 1880 leden van NW en NKV zidh voor staking verklaard en 180 tegen. De stemming onder de CNV- leden om tot acties over te gaan leverde zelfs niet de vereiste meerderheid op”. Volgens de drie O.R.-leden blijkt hier uit dat het overgrote deel van het perso neel niet meegestemd heeft over het stakingsvoorstel en dat op generlei wijze gebleken is dat men er voor is. De drie O.R.-leden zijn van mening dat het overgrote deel van het personeel juist tegen is. De drie leden distantiëren zich van elke vorm van actie, zij vinden stakings acties zinloos en gevaarlijk. knauw zou de lijmpoging is mislukt. ;---r E Rti? HM begroting van het rijkswegenfonds. briek”. tiecomité is maandagmiddag opgeheven genheid, die in Tilburg toch al niet zou worden uitgesteld en dat gezocht king die vorige week vrijdag in Frank-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11