BONDEN DEDEN NIET ALLES OM geschilpunten TOT AKKOORD TE KOMEN WESTFRIESE FLORA OPEN Al over 2-3 jaar Bezetting in bouw tunnel bij Rotterdam Buitenhuizen Nieuwe artsenbond opgericht Kist met lijk van Pétain gestolen loos alarm Radioactief vat’ „Bonden spelen „Geen onoplosbare met vuur” i X p DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN V) AGENDA nijman Het woord is aan... PROGRAMMA-CONCLUSIE MR. BURGER Hoogovens: Vakbeweging aansprakelijk voor stakingsschade TEGEN ABORTUS EN EUTHANASIE pagina 7 Verder in de krant HET WEER Dr. Peers voorlopig vrijgelaten 2’ Erasmus-universiteit Drs. Justman Jacob: 2 3 3 7 7 Beurs 9 Radio en tv 9 Strips 11 Economie 12, 13 Weinig verandering Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Sport Deze krant bestaat uit veertien pagina’s DINSDAG 20 FEBRUARI 1973 63e jaargang nummer 91 Perspex lichtbakken en NEON REKLAMES Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel.10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. J«j I rond acht graden. ►Haarlems Dagblad Haarlem «4 bij vooruitbetaling 9.30 p.tnnd. 27.00 p.kwartaai (p.post J 30,00), p.jaai 106,20. Losse ara. 40 ccdl Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Grafische Bedrijven Damiate B.V. Directie: Mr H. C. van der Mije, H. P. Stuurman. H. van Looij Abonnement AM het Benjamin Franklin: Een huwelijk zonder liefde ver oorzaakt liefde zonder huwelijk. Hoogovens nachtploegen flink uit de hand Justman Jacob. Dit antwoord van Hoogovens kwam na een onverwacht gesprek waarvoor de industriebonden gisteren waren uitgeno digd. Het gesprek verliep volgens de bonden zo onbevredigend dat ook deze toenaderingspoging in hun ogen als mis lukt kon worden beschouwd. Wanneer vanmiddag om vijf uur het ultimatum is verlopen zijn de eerste stakingsacties al begonnen. Voorzover die gericht zijn op het be lemmeren of het verstoren van de nor male gang van zaken bij Hoogovens, stelt de directie de industriebonden al bij voorbaat verantwoordelijk voor de „schade van mogelijk zeer grote omvang”. heeft van NAMEN (ANP)De Belgische vrou wenarts Willy Peers is vanochtend voor lopig op vrije voeten gesteld. Peers werd op 16 januari in hechtenis geno men omdat hij in ongeveer 300 gevallen abortus heeft gepleegd. EIGEN ONTWERPSTUDIO (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/IJMOND De tunnel onder het Noordzeekanaal bij Buiten huizen, onderdeel van de zogenoemde Stamweg, wordt onmiddellijk na de tun nel bjj Dordrecht gebouwd, dat wil zeg gen dat de werkzaamheden al over twee a drie jaar (1975.1976) beginnen, eerder dan verwacht. Dit heeft minister Udink meegedeeld aan de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat. Minister Udink heeft verder meege deeld dat de voortzetting van de aanleg van de ringweg om Amsterdam, die tot dusver traag verloopt, de hoogste priori teit krjjgt. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Loos alarm”. Daarmee beëindigde de politie van Velsen gister middag haar speurtocht op het strand van IJmuiden naar een geel vat met radioactieve stof, dat ai een half jaar vermist wordt en zondag door een wan delaar gezien zou zijn. ROTTERDAM Ongeveer honderd studenten hebben vanochtend het ge bouw van de studentenadministratie van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam be zet. De colleges gingen vandaag gewoon door. UTRECHT. De groep artsen, die zich sinds 1971 heeft verzet tegen de „abortus-richtlijnen” van het hoofdbe stuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst, heeft een niieuwe vereniging, het „Nederlands Artsenverbond’ ’opge richt. Deze vereniging streeft ernaar, „de eerbiediging van het menselijk leven als doel en begrenzing van het medisch handelen in de praktijk te brengen en7of te handhaven” Veel bewolking en over wegend droog weer. Plaatse lijk mist. Zwakke tot matige westelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks vijf graden, maxima De eiken .kist met zinken bekleding, waarin het gebalsemde lijk van de maarschalk lag, woog ongeveer 800 kilo. De politie veronderstelt daarom dat de\ diefstal door meer dan één persoon moet zijn gepleegd. Pétain werd na de eerste wereld oorlog gevierd als de held van de slag bij Verdun, maar tijdens de Verwachting van woensdagavond De initiatiefnemers stellen in hun brief aan de Nederlandse medici, dat de abortus-richtlijnen, die zij tevergeefs hebben proberen te wijzigen, de eerste stap vormen op een weg die de artsen De vereniging heeft alle artsen in Ne derland, leden en niet-leden van de KNMG, opgeroepen zich bij haar aan te sluiten om op die manier „een niet te onderschatten invloed uit te oefenen op het verdere beleid inzake abortus en euthanasie”. Ze richt zich met name tot de 2300 artsen die het bezwaarschrift van de „artsen aktie eerbiediging mense lijk leven” tegen de abortus-richtlijnen van de KNMG hebben ondertekend. steeds verder verwijdert van wat het wezen van de geneeskunde uitmaakt. Een eerste stap, zeggen zij, wordt meest al als een vrij onschuldige concessie voorgesteld. „Tijdens de Duitse bezetting hebben wij dit goed beseft toen de nazi's trachtten ons te verleiden in te stemmen met de liquidatie van ernstig en onge neeslijk zieken, wat in Duitsland zelfs de weg opende voor de „euthanasie” van de sociaal onproduktieven, de ideologisch onbruikbaren en de racistisch ongewen- sten”. dag en technici De voorzitter van het college van bestuur van de Erasmusuniversiteit, mr. Boer, zou vanmorgen nog met de bezet ters praten om hen te bewegen de administratie te verlaten. „Als dat ge*- sprek niets oplevert moet er rekening worden gehouden met ingrijpen van de politie”,aldus een woordvoerder van het college. De progressieve personeelsvereniging van de Faculteit Sociale Wetenschappen A van de universiteit van Amsterdam vindt „het niet meer dan billijk” dat Daudt en de vijf medewerkers Veertig percent van het gedurende hun stakings- periode ontvangen salaris afstaan aan een goed doel, „alleen al uit solidariteit met al diegenen in ons land die zich voor stakingen grote offers moeten ge troosten en dit middel daarom ook niet lichtvaardig gebruiken”. Een uit 25 MO-studenten bestaande actiegroep heeft vanochtend onder het motto „stop afbraak MO-opleidingen” het administratiegebouw van het eigen nutsseminarium voor Pedagogiek aan de Nieuwe Prinsengracht in Amsterdam be zet. Degenen die de lijkkist uit het graf haalden, hadden de deksteen weer teruggelegd. Desondanks werd ge constateerd dat het graf geopend was De veertigste Westfriese Flora in Bovenkarspel is maandagmiddag officieel geopend door mr. Pieter van Vollenhoven. Bij het betreden van de prachtige bloementuin, geweest. Gisteren werd de steen op nieuw verwijderd (foto) en werd ge constateerd dat het graf leeg was. Dat betekent stakingsacties, temeer omdat in deze voor de vakbeweging principiële zaak van het verkleinen van inkomensverschillen Hoogovens op dit moment model staat voor het hele land. waar zo’n honderdduizend bloeiende bollen in hun fraaiste kleurschakeringen bij een zijn gebracht, ontving hij een boeket voor zijn echtgenote. Mr. Van Vollenhoven kon niet nalaten zijn gezicht er diep in te drukken. Geruime tijd werd hij in de expositiehal rondgeleid. Ook de veestapel elders in het veilingcomplex werd bezocht. (Zie verder pagina 7) van de diefstal van Pétains lijk con troleert de politie al het scheepvaart verkeer tussen het eiland en het Franse vasteland. De advocaat Jac ques Isorni, die Pétain heeft verde digd, tijdens het naoorlogse proces wegens collaboratie, verklaarde giste ren dat hij een tijdje geleden de tip kneeg dat voorbereidingen werden ge troffen om het stoffelijk overschot van de maarschalk over te brengen naar Fort Douamont. Dtt fort ligt op het slagveld van Verdun, waar Fran se troepen onder leiding van Pétain in 1916 en 1918 de aanval van het Duitse leger afsloegen. Bij een opinie-onderzoek in 1971 sprak, 72 percent van de ondervraag den zich uit voor het begraven van Pétains liik bii Verdun. De meeste Volgens hen ligt de situatie nu nog moeilijker omdat „de nieuwe orde niet van buitenaf door een direkt aanwijs bare vijand wordt opgelegd maar zich van binnenuit sluipend manifesteert en het medisch beroep aantast”. De abor tusklinieken, aldus de brief, zijn de eer ste „geneeskundige” centra in ons land waar niet meer genezen wordt maar gedood. Na een groots opgezette speuractie vond een ploeg van vier politieagenten toen het eb werd vijfhonderd meter ten zuiden van de zuidpier een groot olievat, waarvan alleen de bodem geel geschil- deze aanvaardbaarheid alleen kunnen blijken uit aanvullende reacties en een eventuele gedachtenwisseling. Zelf zegt hij daarvan dat een nadere gedachten wisseling bij de progressieven zal afstui ten op hun uitgangspunt dat zij niet kunnen onderhandelen en zelfs de schijn daarvan willen vermijden. Bij de ehris- ten-democraten zal het schipbreuk lij den op het feit dat het program naar hun mening op hoofdzaken slechts ter kennisname is verstrekt en niet in het kader van het formatiewerk is gegeven. De voor 1974 voorgenomen beleids punten zullen slechts in beperkte mate kunnen worden doorgevoerd, die voor cjit jaar in zeer beperkte mate, zo is de slotsom van mr. Burger. De hem voorge legde stukken van progressieven en christen-democraten houden rekening met de moeilijker geworden financieel- economische situatie, met name in ver band met de voortgeschreden inflatie. IJMUIDEN. De industriebonden spelen met vuur en hoogst explosief materiaal. Dat zei vanmiddag drs. P. Justman Jacob van de Hoogovensdirectie naar aanleiding van de verwachte sta kingsacties. „De vakbeweging heeft wel de bereidheid, maar beslist niet de vak kennis om installaties en mensen te beveiligen. Daardoor kan het wel eens lopen” aldus drs. DEN HAAG. Kabinetsformateur mr. Burger meent dat de beschikbare programmagegevens geen aanwijzing be vatten als zouden de christen-democra ten uit programmatische overwegingen geen progressief kabinet kunnen velen. De formateur heeft dit vandaag laten weten aan de fractievoorzitters van PvdA, PPR, D’66, KVP, ARP en CHU. Htf heeft een „gave indruk” gegeven van wat naar zijn mening van een progressief kabinet kan worden verwacht. Hij vraagt nu de fractievoorzitters om hun oordeel. daarom leidende rondlopen om de stakers voor de geva ren te waarschuwen. Drs. Justman: „Wij doen dat niet om de rotzooi nog groter te maken, maar om rampen tot een minimum te beperken”. Mocht het ex plosiegevaar groot worden, dan zal de directie er zelf toe besluiten het bedrijf stil te leggen. Hoogovens vindt, dat een complete staking en een volledige geor ganiseerd stilleggen van het bedrijf het veiligst zou zijn. Maar, zo zei dr. M. Albrecht van de directie, dan wordt er een te zwaar beroep op de stakingskas sen gedaan en daarom wil de vakbewe ging dat niet. Directeur Van Veelen benadrukte dat als er in de produktieke- ten ook maar iets komt stil te staan, het gevolg miljoenen schade is. Er zijn in stallaties bij Hoogovens die vier miljard hebben gekost. Als een hoogoven niet deskundig wordt stilgezet, kan hij voor maanden buiten bedrijf raken. Boven dien is het ontploffingsgevaar dan groot, aldus de heer Van Veelen. LA ROCHE SUR YON (DPA en UPI). De kist met het lijk van maarschalk Philippe Pétain, leider van de Vichy-regering tijdens de Duitse bezetting van Frankrijk, is gestolen van het kerkhof van Port- joinville op het eiland Yeu voor de westkust van Frankrijk. IJMUIDEN. De industriebonden hebben niet gedaan wat redelijker wijs van hen had mogen worden verwacht om door onderhandelingen tot een nieuwe cao te komen. Die beschuldiging heeft de directie van Hoog- sproken aan het adres van de vakbeweging. De bonden zijn aan onze ovens vanmorgen tijdens een spoedpersconferentie in Amsterdam uitge- oprechte en reële poging om een opening voor een verder gesprek te maken, volledig voorbij gegaan, aldus de directie. Tijdens de persconfe rentie deed zij opnieuw een beroep op de industriebonden om van stakings acties zoals die voor deze middag zijn aangekondigd, af te zien. Directie en industriebonden hebben verschillende opvattingen over de salarisverhogingen van 2Vj percent en over de prijscompensatie. De bonden willen iedereen 465 gulden geven.Hoogo- vens wil een mengvorm van centen en percenten: 240 gulden plus 1,25 percent, of varianten daarop. In het laatste concessiegesprek heeft de directie verder willen gaan, waarbij de nadruk kwam te vallen op een groter gedeelte in centen. Hoogovens is tegen een maximum van 250 per percent rpijsstijging, maar heeft zich nu bereid verklaard een grens te aanvaarden van 32.500 met een verdere afvlakking daarboven. De industriebonden willen de grens op 25.000 handhaven. Hoogovens en de bonden willen beide een minimum in de prijscompensatie in bouwen. Aanbod van Hoogovens op dit punt 145 gulden, antwoord van de bonden daarop 152 gulden. Uit bereke ningen blijkt volgens de directie dat het voorstel van Hoogovens en dat van de bonden voor de lagere salarisgroepen een verschil van vijf gulden besteedbaar inkomen per maand te zien geeft. Voor de hogerbetaalden treedt onbetwistbaar een achteruitgang op, waarbij de indus triebonden veel verder willen afromen dan de Hoogoven-directie. Het laatste geschilpunt: Hoogovens wil op dit mo ment het hoger personeel niet onder de c.a.o. brengen. Dat zou aantasting zijn van de beginselen van inspraak en mon digheid van iedereen die erbij betrokken is, aldus de directie. Ondanks toezeggin gen aan de industriebonden om bij een volgende gelegenheid te proberen deze kwestie definitief te regelen is de vakbe weging onverkort bij haar eisen gebleven. KNMI tot De formateur zegt dat er geen geschil punten zijn waarvoor niet een weder zijds aanvaardbare oplossing kan worden gevonden. Hij zegt echter dat het te ver gaat om daaruit te concluderen dat het opstellen van een voor alle zes partijen aanvaardbaar program uitsluitend een kwestie van formuleren zou zijn. Naar de mening van de formateur zou NAAM: ADRES: WOONPLAATS: als hoofd van de Vichy-regering met de Duitse bezetters. Hij stierf in 1951 op 95-jarige leeftijd in ballingschap op het eiland Yeu. Na de ontdekking ondervraagden dachten bij het horen van Pétains naam eerder aan de oor logsheld van Verdun dan aan de leider van de Vichy-regering. de wandelaar gesignaleerde vat niet de vermiste „neutronenbom” kon zijn, werd bevestigd toen de politie het gevonden voorwerp nauwkeurig inspecteerde. Hierbij bleek dat het vat leeg was. Vraagt Inlichtingen Elektrotechniek en Lichtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 U kunt mij noteren als abonnee en ik ontvang de krant dan de V eerste 14 dagen GRATIS. per maand, per kwitantie f 9.30 per kwartaal, per giro/bank f 27.-* L co Oc,er Postzegel

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1