Stakingsacties industriebonden verlopen zonder incidenten Eindconcessie van bonden verworpen Jac. Zuurbier bedankt voor Velsense gemeenteraad Israëliërs plegen overval op Libanees vluchtelingenkamp Voorwaardelijke ban straf voor euthanasie Industrieel in Argentinië ontvoerd Jill J® Ml' 11 fes ...n jit: ifi i DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA pagina 7 KOFFIE HflE jPw det woord is aan.. Verder in de krant HET WEER Plaatselijk een bui „€[fen Hut CL overal XHnmn boet CL bij If - v |M (Van onze redactie economie) Concessies -4 2 1 16 Haarlem meer psch. I IJMUIDEN. Hoogovens ligt stil. Een zorg vuldig voorbereid stakingsplan van de drie industrie bonden had gisteren en vandaag tot gevolg, dat en kele produktieslagaders werden afgebonden. Moge lijk is er nog een kleine produktie-uitloop naar mor gen, maar dan draait er ook werkelijk niets meer, verzekerde vanmorgen stakingsleider Herman Bode. De produktieschade loopt op dit moment al in de miljoenen. Het zal van de duur van de staking af hangen welke schade daardoor aan de nationale eco nomie wordt toegebracht, doordat Hoogovens zijn afnemers niet kan bevoorraden. In totaal zijn nu on- geveer 1600 tot 1700 mensen rechtstreeks actief als staker. Omdat zij in ploegendiensten werken, valt daar op de terreinen van de staalstad, waar in totaal 23.000 mensen hun bezigheden hebben, weinig van te merken. Maar met nog geen 10% van de totale personeelsbezetting zijn de industriebonden erin ge slaagd vitale bedrijfsonderdelen en daarmee de to tale produktie te verlammen. Tegen het middaguur lagen al vijf hoogovens stil. Eén werkte volgens de directie normaal. De staalfabrieken werkten groten deels niet meer en ook de zuurstoffabrieken gingen dicht. Er was geen aanvoer van grondstoffen meer en er werden evenmin kwaliteitscontroles uitge voerd. mag... elk uur van de dag! Kantoor:LangeNieuwstraat 427.IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. U I 1 I Umuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Grafische Bedrijven Darmate B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement bij vooruitbetaling - f 9.30 p.mnd. 27,00 p.kwartaa] (p.post 30,00), p.jaar f 106.20. Losse ars 40 cent HOOGOVENS GEHEEL VERLAMD sa- lim Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Beurs 7 Radio en tv 11 11 13 15, 17 Sport het KNMI tot NAAM: ADRES: WOONPLAATS: Postzegel Deze krant bestaat uit achttien pagina’s WOENSDAG 21 FEBRUARI 1973 63e jaargang nummer 92 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9, 13 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN In verband met zijn drukke werkzaamheden heeft de heer Jac. Zuurbier gemeend per 1 maart aanstaande als lid van de Velsense gemeenteraad te moeten bedanken. Zoals bekend vertegen woordigde hij hier de PPR. Het is thans nog niet bekend of zijn opvol ger door deze partij zal worden aan- Speciaal ook voor zakenlunches en familiediners Stakingsleider De Jong zei op de pers conferentie verder nog dat de onderhan- delingsdelegatie van de drie industrie- helikopters aangevoerde Israëlische mili tairen zouden vier man zijn gewond. moord op de twaalf Israëlische sportlie den in München. Het Libanese ministerie van Landsver dediging heeft in een communiqué be kendgemaakt, dat een aantal personen bij de gevechten werd gedood of gewond maar dat nog niet alle slachtoffers zijn geteld. gewezen, dan wel door de met de PPR samenwerkende D’66. Jac. Zuurbier werd in 1966 als lid van de KVP voor de gemeenteraad gekozen, waar hij de plaats kwam innemen van de vertrekkende mr. G. J. van Roozen- daal. Hij werd op deze wijze op 23- jarige-leeftijd een der jongste raadsleden in Nederland. BUENOS AIRES. (AFP) De direc teur van een Amerikaanse limonadefa- briek in Buenos Aires, Norman Lee, is door leden van het communistische „Ar gentijnse Bevrijdingsleger” (FAL) ont voerd. De ontvoering werd uitgevoerd in Ra- nelagh, ongeveer derig kilometer ten zuiden van de hoofdstad. O O in n. 5 van cherp. togen, :lang aidien inwe ele Zij stond twee weken geleden terecht, omdat zij haar ernstig zieke moeder van het leven had beroofd door haar een injectie te geven met 200 milligram morfine. Zij deed dit op uitdrukkelijk verzoek van haar 78-jarige moeder. De officier van Justitie, mr. G. R. Nubé had één maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd 'van twee jaar geëist. Strips Economie bonden dinsdag nog de volgende uiterste concessies deed: Het mengvoorstel centen-percenten werd aanvaard; Een groep stakers overlegt dinsdag avond in de vrijwel verlaten hal van de staaf- en draadwalserij. Daarbij werd hij in 1970 nog door de PPR aangewezen als lid van de Provin ciale Staten, waar hij inmiddels als fractie-voorzitter fungeert. Van dit li chaam blijft de heer Zuurbier echter voorlopig lid. In de kantine van de afdeling Railver- voer-West hadden zich enkele groepjes van fervente kaarters gevormd, die op hun gemak een kaartje legden in af wachting van de schaduw, welke aan grote gebeurtenissen voorafgaat. TEL AVIV (AFP, AP en UPI). Een Israëlische legereenheid heeft in de af gelopen nacht een aanval gedaan op een Palestijns vluchtelingenkamp aan de norodkust van Libanon. De aanval was gericht tegen „bases en militaire instal laties” bij Nahr el Bared en Badawi, ten noorden van de stad Tripoli Van de met Van Israëlische zijde wordt beweerd dat in deze kampen „leden van terroris tische groepen worden opgeleid”. Zo zouden hier de Japanner Kozo Okamoto, die vorig jaar mei aan de overval op de luchthaven van Lod deelnam en de „moordenaars van München” een speci ale opleiding hebben gehad. Op 8 sep tember vorig jaar voerden Israëliërs ook al een aanval uit op het vluchtelingen kamp om wraak te riemen voor de Magazijnen en materieelbeheer: to tale bezetting 270 man; De staafwalserijmet reserves men 400 man; De laboratoria west, cokes en pellet- fabriek: 600 man als alle resarch- afdelingen worden meegerekend. De stakingsleiding, behalve Herman Verwachting van donderdagavond Bode ook diens collega De Jong van de Industriebond NW, vond die aantallen overigens niet zo belangrijk. Het ging voornamelijk om het uitschakelend ef fect van de acties op de totale bedrijfs- gang. Inmiddels hebben zo’n 1200 men sen bij Hoogovens zich in een gezamen lijk protest uitgesproken tegen het feit dat „nog geen 2000 man hun wil aan 23.000 mensen willen opleggen”. Arie Groenevelt, voorzitter Industriebond NW, zei in het actiecentrum De Buiten hof: „We moesten er toch ééns mee beginnen. Alleen, voor het jaar 1973 moeten de hoger betaalden genoegen nemen met iets minder méér.” Met die visie zijn de hoger betaalden het aller minst eens, want zij tonen met cijfers aan, dat ze er in koopkracht op acther- uitgaan. De stakingsleiding deelde dinsdag avond tijdens een persconferentie in het gebouw van de Industriebond NW in Velsen-Noord mee, dat de Hoogovens- directie zoveel mogelijk mensen had opgetrommeld om de mensen te bewe gen aan het .jverk te blijven. Die staf zou de aanvankelijke „bezetters” van zuurstoffabriek II er in overleg met de stakingsleiding ook toe bewogen hebben de stakingsactie daar op te heffen. Feit is dat het stakingsparool daar later werd ingetrokken. Er bestond explosiegevaar en er werd grote schade aan installaties voorzien, aldus stakingsleider De Jong. De stakingsleiding zei met de directie te hebben afgesproken dat steeds twee uur tevoren zou worden meegedeeld voor welke afdelingen het stakingsparool zou worden gegeven. De bedoeling daar van was dat de directie dan tijdig veilig heidsmaatregelen zou kunnen nemen, heidsmaatregelen ou kunnen nemen. ,,"Hniiiiiiii|||||||||IHim| In 1968 ging de heer Zuurbier over naar de PPR, waarbij hij zijn raadszetel evenwel bleef bezetten. Een en ander gaf toen aanleiding tot de nodige pro testen van de zijde van de KVP, doch Jac. Zuurbier motiveerde zijn handeling door erop te wijzen dat bij de gemeente raadsverkiezingen ruim driehonderd voorkeurstemmen op hem werden uitge bracht. De directie van Hoogovens heeft be sloten niet tot uitsluiting over te gaan als gevolg van de stakingsacties. Op dit moment wordt er ook niet over gedacht de rechter in het cao-conflict in te schakelen. Hoogovens heeft, evenals de stakingsleiding, pers, radio en televisie alle faciliteiten gegeven. Journalisten kunnen zich op elk gewenst moment persoonlijk in het bedrijf oriënteren en met de stakers praten. ROTTERDAM. Ongeveer vijftig studenten hebben vanmorgen opnieuw een deel van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam bezet. Het gaat ook nu weer om de vleugel met het bureau van de studentenadministratie. Libanon meldt dat tijdens de aanval kampen van Palestijnse vluchtelingen door Israëlische oorlogsschepen en heli kopters zijn beschoten. Er zouden veel mensen zijn gedood. Aan de actie is ook deelgenomen door parachutisten en ma riniers. Israëlische oorlogsverslaggevers, noemden de operatie „geslaagd”. In een beknopt Libanees communiqué werden geen nadere bijzonderheden ver strekt over de aanval. Woordvoerders voor de Palestijnen hebben nog geen commentaar op de gebeurtenissen gele verd. Het vluchteligenkamp Nahr el Bared ligt 125 km ten noorden van Beiroet bij de Syrische grens. In dit kamp zitten 12.000 vluchtelingena Het is het op één na grootste van Libanon. Het zou een bolwerk zijn van het volksfront voor de bevrijding van Palestina. I Eerst veel bewolking met enige regen. Morgen af en toe zon, maar ook plaatselijk een bui. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Minimumtemperaturen om streeks 4 graden, maxima rond 7 graden. Kleine Houtstraat 44, Haarlem Telefoon 32 37 34 Er gaan geruchten dat de directie per soneelsleden die hun werk niet kunnen doen naar huis zou sturen. „Dit bericht is volstrekt uit de lucht gegrepen: Nie mand wordt naar huis gezonden”, aldus Hoogovens. Vanmorgen liepen bij Hoogovens nog dertien locomotieven. Zij waren bemand j met leden van de industriebonden, die daarvoor „dispensatie” van de stakings leiding hadden gekregen. Dat gebeurde in meer bedrijfsonderdelen in het belang van de veiligheid en voor het bescher men van apparatuur en installaties. Omdat het railvervoer (400 man) van morgen vrijwel stil kwam te liggen, was er ook geen transport meer naar de walserijen. Die kwamen in de loop van de dag stil te liggen. Het personeel van de dagdiensten in de centrale werkplaat sen had vanmorgen ook het stakingspa rool opgevolgd. Daar werkten zo’n vier honderd mensen niet. Vannacht waren in nog enkele andere bedrijfsafdelingen de stakingsparolen al opgevolgd. Dat gold voor: De bonden bleken bereid de wer kingssfeer, van de cao uit te breiden tot en met functiegroep 17, het hogere kader waarin de grootste groep beterbetaalden zit; Over uitbreiding van die werkings sfeer tot en met functiegroep 20 (alles behalve een directiegroep van 70 man) zou dan volgend jaar ver der worden gepraat. De Hoogovens-directie ging daar niet op in, omdat zij de werkingssfeer van de cao op dit moment niet verder uitge breid wenst te zierff Als gevolg daarvan begonnen de stakingsacties. De Industriebond CNV heeft de acties tot het laatst toe mee helpen voorberei den, maar doet verder niet mee. Deze bond heeft bemiddeling in het conflict aangeboden. CNV-leden di ewillen mee staken, zullen een uitkering krijgen, ge lijk aan de anderen. (zie verder de pagina's 5 en 13) LEEUWARDEN. De rechtbank in Leeuwarden heeft vnadaag een 45-jarige arts, mevrouw G. Postma-van Boven uit Noordwolde veroordeeld tot één week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van één jaar. U kunt mij noteren als abonnee en ik ontvang de krant dan de V eerste 14 dagen GRATIS. C) per maand, per kwitantie f9.30 per kwartaal, per giro/bank f 27.-^ ’^►Haarlems Dagblad HJmuider Courant s.v p. het gewenste Beverwijkse Courant aankruisen. 1 I I G. B. Shaw: Als iedereen de helft van zijn .verlangens vervuld zag, zou iedereen dubbel zoveel zorgen hebben. iMÏÏ l c e s

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1