LUCIFER WIL ONS VERMAKEN Rockgroep moet vernielde piano Recordprijzen Cliff Richard naar ons land betalen schilderijen z A z s I Hl 1 0 x v Hl POPPEPPERS SOOSAGENDA TOP DE POP POP DERTIEN 6 3 to O EERSTE UITZENDING BRACHT KRANTEN IN HET GEWEER De eerste rellen Tourneesuccessen iV S’ n Z VRIJ MAN” SIMENON THANS Ned. Dans Theater ,de Uilenboom’ „De Stoeterij” 15 DONDERDAG 2 2 FEBRUARI 19 7 3 n door A 5? If! N z A Wie in deze tijd van nog altijd teruglopende single-verkopen en zegevierende disc-jockeys een nieuwe groep wil oprichten, is of gek, of heeft een idee waarmee hij denkt de aandacht te kunnen trekken van pers en popgebrui- ker. Dat laatste geldt voor Dick Buysman, eens oprichter en bas sist van de Dizzy Man’s Band en sinds september vorig jaar in de zelfde kwaliteiten bezig aan de opbouw van de groep „Lucifer”. Perfectie (Van onze RTV-redactie) EINDHOVEN Voorlopig is zij een gevaar, groter dan de beheer sing van de atoomenergie. Dit niet alledaagse proza van de zijde van een plaatselijk dagblad viel 25 jaar geleden de eerste „officiële” experi mentele televisie-uitzending vanuit het Natuurkundig Laboratorium van Philips in Eindhoven ten deel. Terwijl in andere delen van de we reld de beeldbuis reeds een ver trouwd onderdeel van het huis- kamermeubilair vormde, wist anno 1948 het „elektronische wondermid del” in de Lage Landen nog een polemiek van jewelste op te wek ken. TV in 1948: Gevaar groter geacht dan atoomsplitsing ADVERTENTIE gesproken. in (Van onze RTV-redactie) (Van onze medewerker) ADVERTENTIE Opmerkelijke puntje 1: de groep bestaat slechts uit drie man, van wie één dan nog een vrouw is, namelijk Margriet Eshuys, een zowel fysiek als muzikaal gezegend vrouwtje met een absoluut gehoor, een stem én vaar digheden op orgel, piano en gitaar. Behalve door Dick Buysman wordt zij geflankeerd door Henny Huisman, 1. Block Buster The Sweet; 2. Go like Elijah Chi Coltrane; 3. Long Haired Lover from Liverpool Jimmy Osmond; 4. Bianca Freddy Breek; 5. Love Story Nino Tempo April Stevens; 6. School’s Out Alice Cooper; 7. Donna 10 CC; 8. Do you wanna touch me? Gary Glitter; 9. If you hold my hand Donna Hightower; 10. Uche Uche Vader Abraham; 11. Let us try Robert Long; 12. Mama Loo The Les Humphries Singers; 13. Yellow Boomerang Middle of the Road. Ferry Tromp e j z A s •I AMSTERDAM. Op de tweede dag van de openbare verkoping bij Mak van Waay in Amsterdam, waar uiterst willig werd geboden, is een winterlandschap van Schelfhout van eigenaar veranderd voor een bedrag van 360.000. Dit is volgens de kunstveiling zeker een der hoogste bedragen ooit in Europa betaald voor een 19e-eeuws werk. om de mensen op de hoogte te brengen van de laatste stand van zaken met betrekking tot de TV. Over de twee Philips-caravans, waar mee hij door Europa trok, vertelt Van Vlerken: „Je moest die caravans als een soort demonstratie-eenheden beschou wen. Ze bestonden uit beeldzenders, uit- schuifbare masten en ontvangers, alsme de camera’s, een filmprojector en water- gekoelde kwiklampen, want licht was in die dagen essentieel. De plaatsen waar wij demonstraties en voorlichting gaven, waren de grote hoofdsteden.” „We werden als het ware overvallen door het uitbrekende oorlogsgeweld. Een demonstratieset heb ik via Marseille nog kunnen redden. De andere werd ver woest in Warschau. De oorlogsjaren zijn gebruikt om de apparatuur uit te bouwen en te vervolmaken.” ---- - Vlerken zich te herinneren: „Natuurlijk UNIEKE COMBINATIE van uitspanning en exclusief oud-Hollands specialiteiten restaurant De gelegenheid voor uw recep ties en diners. In het Tuighuis grote barbecue mogelijkheden, culinair symbool van onze tijd. later vertegenwoordigt op het Eurovisie Songfestival in Luxemburg. Het programma wordt donderdag 29 maart in de Evenementenhal in Gronin gen opgenomen. De uitzending is op vrijdag 6 april. Op zaterdag 7 april wordt het Eurovisie Songfestival in Luxemburg gehouden. Welk nummer Cliff Richard daar gaat zingen is nog niet bekend. Op 6 maart zal een Engelse jury een keuze maken uit zes liedjes, die Cliff die dag in een BBC-programma zal brengen. slagwerker met niet te stuiten neigin gen tot clownerie en gekkigheid. Opmerkelijke puntje 2: Lucifer is van plan ons nu eens echt te gaan vermaken. Onder het motto „weg met de hokjesgeest” gooien ze het niet alleen op de muziek, maar ook op de show, een trend die overigens duide lijk opgang aan het maken is (zie Alice Cooper, Slade, David Bowie, Long Tall Ernie etcetera). Lucifer wil het minder in eng, sexy, nichterig of pooierig en meer in gezellig zoeken, getuige de schemerlamp die onveran derlijk zijn licht over hun optreden laat schijnen. Donkey Shot. A. Verherentstraat 1, Heemskerk, vrijdag en zondag: disco. Shaffytheater, Keizersgracht 324, A’dam, zondag: groep Axis. „zonder beroep”. Het verzoek werd inge willigd. Toen dat gebeurd was, slaakte hij een diepe zucht van verlichting, alsof er een enorme last van hem was afgevallen. „Ik voel me thans als iemand, die de vrijheid herkreeg. Vijfenvijftig jaar lang heb ik het leven van romanfiguren ge leefd, ik was hun slaaf!”. The Kinks en dr. Hook and the Medicine Show komen difinitief niet naar het al veelbesproken televisie Popgala op 16 maart aanstaande, het evenement dat gepresenteerd zal wor den door Ringo Starr, maar dat ge looft pas iemand als hij op het podium staat. Wel komen onder vele anderen Colin Blunstone, Argent en Chi (spreek uit „Shy”) Coltame, een zeer goed ogende Amerikaanse die met haar zingend uitgesproken inten tie om net zo dood te gaan als Elijah momenteel 2 staat in de hitparade. Onthouden moet worden dat aan staande zondagavond de Flying Bur rito Brothers-Country Gazette hun Nederlandse toernee afsluiten in het Amsterdamse Concertgebouw. Nie mand gelooft meer dat het hun laat ste toernee zal zijn, maar de echte liefhebber van deze countryrockers mag er niet op gokken. Over countryrock Nog even doorzetten en de Neder landse blue grass die „carnaval” heet is voorbij. Hopelijk verdwijnen dan ook mijn hallicunaties over vliegen en muggen in de wintertijd en word ik op mijn nuchtere maag niet meer aangespoord om „bier met plezier” te drinken. Wat hebben wij noorderlin gen moeten afzien deze weken. Zeker vijftig carnavalsschlagers en allemaal „krakers”, zo heet het. Enige beper king volgend jaar zou wat mij betreft geen kwaad kunnen, al was het alleen maar omdat het leven nu eenmaal niet maanden achtereen lollig kan zijn. Willy van Vlerken, een der TV-pioniers op technisch gebied. HILVERSUM Hoewel de TROS nog angstvallig het stilzwijgen probeert te bewaren, is het zeker dat Cliff Ri chard eind maart zal optreden in het tv- programma Zevensprong. De TROS wil de komst van de nog steeds populaire Engelse zanger als een songfestival- klapper lanceren omdat het de bedoeling is dat Cliff in Zevensprong het liedje zal zingen, waarmee hij Engeland een dag ARNHEM. Rijn Muntinga, manager van de succesvolle Arnhemse rockgroep Long tall Ernie and the Shakers, heeft van de SUdwestfunk in Baden-Baden een brief ontvangen, waarin hij wordt verzocht de schade te betalen die de groep onlangs aanrichtte tijdens een op treden in het Duitse TV-programma „Hits a go-go”. De opnamen voor deze uitzending vonden plaats op 17 januari. De Duitse televisie had de groep een piano ter beschikking gesteld voor het betreffende optreden. Volgens de brief was er evenwel geen afspraak gemaakt, noch met de regisseur, noch met de producer, dat de voorkant en het deksel van de piano zouden worden afgebroken. Evenmin was men van tevoren overeen gekomen, dat deze piano-onderdelen in het decor zouden worden gegooid. Volgens de betreffende brief zijn deze beschadigingen toch aangebracht. Ook wordt melding gemaakt van het feit, dat de pianist zich tijdens het optreden op de piano gooide en daarbij het hamer- mechaniek vernielde. Dat tenslotte ook nog een stoel aan diggelen werd gesla gen, vindt de Sudwestfunk minder erg. In de brief wordt Rijn Muntinga ge vraagd of hij een regeling wil treffen met betrekking tot het betalen van de aangerichte schade. Voorlopig lijkt het erop, dat de Südwestfunk evenwel geen geld zal ontvangen. Want het commen taar van Long tall Ernie and the Sha kers op de brief luidt: „Eerst onze fietsen terug”. Als je razendsnel bent, kun je dat vanavond nog (gratis) zelf gaan be oordelen in dancing Moulin Rouge in de Haarlemse Kleine Houtstraat, waar Lucifer vanaf 20.30 uur op treedt. Nederlands^ televisie gaat. „Er zit een heel klein beetje van mij bij, weten schappelijk beteken ik niets.” Van Vlerken is de mening toegedaan dat de televisie in Nederland qua tech niek en programmaverzorging de graad van perfectie benadert. „Ik heb over de hele wereld TV gezien. Nergens heb ik zulke goed verzorgde programma’s aan getroffen als hier. Ik verzeker u dat een dergelijke perfectie een enorme discipli ne vereist. Hoewel deze uitbarsting van uiteenlo pende en tegengestelde meningen over de „schokkende vinding”, met name werd verwerkt door die eerste televisie uitzending op dinsdagavond 18 maart 1948, was er ook in Nederland, al veel eerder, sinds 1925 sprake van televisie- experimenten. In 1927 ontwierp de Eind hovenaar F. Kerkhof een mechanische zender-ontvanger voor 10 lijnen. Bij Philips werden in die jaren twintig on derzoekingen verricht, die voor de ont wikkeling van de televisie in Nederland van groot belang waren. Prof. dr. B. van der Pol, de latere directeur van het CCIR (Comité Consultant International de Radiocommunicaties in Genève), was één der theoretici „van het eerste uur”. Al in 1930 werden proeven gedaan met de overdracht van ultra-korte gol ven vanaf een toren van het Carlton- hotel in Amsterdam. Acht jaar later gaf Philips in het Jaarbeursgebouw in Utrecht een demonstratie van „televisie- beeldweergave”. Daarna reisden twee „mobiele Philips-eenheden” Europa af LAUSANNE. In Lausanne bezegel den vijf minuten Georges Simenons be sluit om met schrijven op te houden. Hij ging, deukhoedje op en pijp in de mond, naar het Belgische consulaat en verzocht daar een verandering in zijn paspoort aan te brengen. Hij wenste de omschrij ving van zijn functie gewijzigd te zien. In plaats van „schrijver” moest er komen Historische opname, gemaakt tijdens de eerste wielerronde van Nederland in 1948. Sportverslaggever Aad van Leeu wen heeft een gesprekje met de Zaan dammer Cor Bakker, die op dat moment in het bezit van de oranje trui was (uit eindelijk zou hij tweede worden). Voor de wielergeïnteresseerden: De Zaanse ploeg bestond naast Bakker uit onder meer Bouk Schellingerhoudt (Zaan dam), Piet Evers (Wormerveer)Ge rard van Beek (Oostzaan), Harry Schoenmakers (Eindhoven) en de Beverwijkers Arie Vooren en Ad Kuil man. De ploeg werd geleid door wijlen de heer J. J. Cornelissen, voorzitter en een der oprichters van wielerclub DTS. Voor de camera van links naar rechts: Omroeper Fred Knol, Cor Bakker, Aad van Leeuwen en J. J. Cornelissen. Vijfentwintig jaar geleden, om pre cies te zijn op 18 maart 1948, ver zorgde Philips’ Experimentele Televi sie (PET) de eerste „officiële” televi sieuitzending. Aan die gedenkwaardi ge dinsdagavond was al bijna een kwart eeuw onderzoek naar de moge lijkheden van een eigen Nederlandse beeldbuis voorafgegaan. Maar ook in 1948 was het nieuwe medium nog niet wat het wezen moest. Er ontbrak nog alles aan, de omstandigheden waaronder gewerkt moest worden waren verre van voortreffelijk. Maar één ding was in 1948 al duidelijk: er hoefde niet op Barend Servet of een „Zo is het toevallig”-team of een Wilhelmus zingende Willem Duys ge wacht te worden om de eerste TV-rel te doen ontstaan. De rel die toen ontketend werd, werd veroorzaakt door de kranten, die zeer opponerende meningen had den over de „geboorte” van de televi sie. Elsevier schreef in die dagen: „Niet alleen dat de televisie in staat zal stellen alles te zien van iedereen, maar ook ieder ander van óns. Zoals wijlen Orwell in zijn laatste boek heeft voorzien: de staat zal van staatswege tot onze slaapkamers gaan controleren. Alles zien. Alles horen. Zodra „de prinses in het bos” ontdekt is, zal zij blijken een furie te zijn. Wij zoeken niet mee. Ook zonder televisie hebben wij al moeite genoeg niet zeeziek te worden.” De Haagse Post schreef: „De televisie loopt stellig ook het gevaar dat zij in de klauwen van de vermaakindustrie komt: blote benen, banaliteiten”. „Is televisie een zegen”?, vroeg de Maasbode zich af. Het antwoord was helder: „Zolang tele visie slechts een plaatjeskijkerij is zon der begin en zonder einde, zonder in houd en zonder vorm, waarbij dus iede re geestesinspanning overbodig blijft, zal ze een onbenullig tijdverblijf blijven.” Er bestonden ook andere meningen over „het nieuwe medium”. Het Vrije Volk vond dat de televisie een „Poort tot een nieuwe wereld opende”. De Waarheid verklaarde: „Het kan niet nalaten onvoorwaardelijk ons res pect af te dwingen dat mensenhanden dat konden vervaardigen.” Willy van Vlerken, technisch een der belangrijkste mannen bij de ontwikke ling van de TV in ons land vertelt dat hem uit die experimenteerjaren aardige reacties zijn bijgebleven. „Er belden mensen op, die zeiden dat ze een ont vanger hadden gebouwd en een prachtig beeld hadden, maar dat dat beeld op z’n kop stond. Dat losten ze dan op door er een spiegel voor te plaatsen.” Toen Van Vlerken 21 was, had hij prakticus die hij was zelf al een 30- lijnen-ontvanger gebouwd. „Als werker op de buizenfabriek van Philips viel ik kennelijk op. Ze dachten aan mij toen er in Europa met de sets gedemon streerd moest worden.” Over die eerste „echte” experimentele TV-uitzending in maart 1948 weet Van ben je trots dat een vele jaren durend experiment in de praktijk gerealiseerd wordt. Het was een mijlpaal. Aan de andere kant was het een uitzending, die niet erg afweek van andere uitzendingen die we in die dagen maakten. Ik weet nog dat de artiesten, die er aan mee werkten, zoals vader en zoon Pruis, Georgette Hagedoom en ik meen de Wama’s ontzettend zenuwachtig waren.” Veel lovende woorden heeft Van Vler ken over voor Erik de Vries, de kampi oen van de artistieke vormgeving van de programma’s in die eerste TV-jaren, die zelf ook voortdurend achter de camera stond en van die plaats af allerlei aan wijzingen gaf. Nadat Philips toestemming van de re gering kreeg om op grotere schaal te experimenteren, kocht zij in Bussum het Irene-kerkje. Die overdracht naar Bus- sum geschiedde in 1951. Na twee jaar vond daar de eerste veelomvattende uit zending van de NTS plaats. Nog eens twee jaar later was er weer een mijl paal voor de Nederlandse televisie: de E’55 in Rotterdam.” Willy van Vlerken, die thans belast is met de leiding van de coördinatie van de lancering van de eerste Nederlandse sa telliet augustus 1974 in Amerika, is erg bescheiden als het om zijn rol bij het ontstaan en de ontwikkeling van de Opmerkelijke puntje 3: de groep zweert niet bij eigen composities. Lu cifer vindt dat de mensen in de zaal herkenningspunten nodig hebben en speelt daarom zij het eigen arran gementen van nummers van men sen als The Peddlers en Helen Reddy. Hetgeen niet wil zeggen dat eigen composities volledig taboe zijn. Daar van getuigt de single „Morning Sun” die zo juist bij Negram verschenen is; geen opzienbarend werkstuk, maar misschien dat de combinatie muziek- show-schemerlamp wél een vonk doet overspringen. DEN HAAG. „Nederlands Dans Theater” heeft deze maand succesvol voorstellingen gegeven in West-Duits- land en Zwitserland voor vrijwel steeds uitverkochte schouwburgen met per voorstelling ongeveer duizend bezoekers. In de „Frankfurter Allgemeine Zei- tung” zei Lochem Smidt, dat het zonder twijfel een gezelschap vèn wereldklasse is, een attractie voor het publiek. „Lahrer Zeitung” meldde, dat het pu bliek het gezelschap, dat zich het belang rijkste Europese avantgardistische bal let mag noemen, veertig open doekjes gaf. Nederlands Dans Theater heeft reeds een uitnodiging ontvangen om ook in 1973-1974 korte Duitse toemees te ma ken. De eerste van deze serie is van 18 tot en met 24 oktober. Voorstellingen zullen onder andere worden gegeven in Dusseldorp (twee maal), Aken, Bülheim en Wittem. Van 22 tot 25 februari treedt het gezelschap met drie voorstellingen op in het „Teatro Lirico” in Milaan. Auberge van ouds Santpoort Gezellig Frans getint eethuis waar specialité’s uit de Provence in open keuken worden bereid. Prachtig koetshuis waar op klas sieke wijze diners - recepties en feesten van uiteenlopende aard verzorgd worden. Weimar, Santpoort, vrijdag en zon dag: Disco; zaterdag: Glowing Air. Deodate, DSOV-kantine, Zijdewinde, Vijfhuizen, zaterdag: soos met Am sterdamse groep Purple Creed. ’t Turfschip, Turfsteeg 2, zaterdag: koffiebar met Fokke Fellema en de film „Lost Generation”. Moulin rouge, Kleine Houtstraat, iedere avond: bar-dancing-disco; don derdag: Lucifer. Pen, Kanaalstraat 257, IJmuiden, do. film Billy Bud met Peter Ustinov; vr.; boetiek, tafeltennis, film; za.: PAN met experimentele popmuziek en film; zo.: disco. EI Tora, EVNH-gebouw, Engeland- laan. vrijdag en zondagmiddag: disco. ’t Plein, Balkanplein 4, behalve op maandag iedere avond open plus vrij dag-, zaterdag- en zondagmiddag. Disco Dubois, Berlagelaan 45, zon dagmiddag: discodansen. Voom-Voom, Spaarnwouderstr. 61, vr., zat. en zo.: bar-dancing-disco. Can-Can, Stoofsteeg 1, iedere avond: bar-dancing-disco. Riverside, Spaarne 91, woensdag, vrijdag en zaterdag: soos. De Huif, Gen. de la Reijstr. 4, dinsdag en zat. middag soos. De Pauw, Kromhoutlaan 55, open van 8 tot 11 (14 tot 17 jaar). H.J.C. Groot Heiligland 47, vrijdag: Hein van der Gaag Boogie Woogie Trio. De veiling werd trouwens over haar geheel gekenmerkt door recordprijzen. Zo ging een tweede wintergezicht van Leickert van de hand voor 114.000 en werd voor drie werken van de 19e- eeuwse schilder Klinkenberg tezamen f 116.500 betaald. Andere uitschieters waren schilderijen van Weissenbruch 62.000), van Willem Maris 30.000, ƒ31.000 en ƒ44.000), van Mauve 35.000), van Charles Rochussen (Koning Willem III aan de Noordzeekust voor 25.000) en van Willem Roelof* 25.000). O"

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15