Ook in de textiel acties verwacht VRIJE BEROEPEN REMMEN PRIJZEN 0,5 PCT OMHOOG Economie in VS vooruit Top griepmeldingen rond half januari Europese hof: In Sluiskil en Nog klein Emmeloord verlies bij 112 ontslagen Van Gelder Controledienst verdiende miljoenen voor consument „Overname van bedrijven sw| Verblifa mag” KAMER WIL INKOMENS IN Ondanks nieuw aanbod werkgevers: Confessionelen stemmen voor eventueel ingrijpen 17 DONDERDAG 22 FEBRUARI 19 7 3 Onjuist Nixon voorziet: „Geen behoefte” „Zelf oplossen” Toegenomen Minder klachten Verlagingen 1 Verbetering (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) de Prijscorrecties in meer dan 900 ondernemingen Speciale aandacht heeft de ECD be steed aan sectoren, waar op grond van bekende omstandigheden prijsverlagin gen mogelijk zouden zijn of prijsverho- De reden van deze maatregel is vol gens de directie de voortschrijdende me chanisering van het bedrijf en de ver grijzing van een gedeelte van het perso neel. afkomstig. Voor een deel schrijft de ECD dit toe aan de omstandigheid, dat degenen die duidelijk de noodzaak zien om in de pas met de beschikking te lopen, niet wensen te accepteren, dat hun le veranciers zich onvoldoende dienover eenkomstig gedragen. Het aantal klachten dat van consu menten werd ontvangen, was beduidend lager dan in de periode rond de invoe ring van de BTW per 1 januari 1969. Over de verslagperiode gezien ligt het daggemiddelde tussen de 50 en 60. In het centraal akkoord in acht te hebben genomen. Voor het personeel op wie de cao’s niet van toepassing is, hebben de werk gevers op bonden toegezegd de leden van werkgeversorganisaties te adviseren de betrokken punten van het centraal akkoord in acht te nemen en daarbij bijzondere aandacht te besteden aan een extra matiging van de hoogst gesalarieer- den. AMSTERDAM. Papierfabrieken Van Gelder zonen nv heeft in 1972 nog een gering verlies geleden, zo heeft de maatschappij bekend gemaakt. In september 1972 maakte Van Gelder bekend, dat in het eerste halfjaar een verlies was geboekt van 2,9 mln. Ge zegd werd toen, dat ook voor het tweede halfjaar met een verlies rekening moest worden gehouden. Door een geleidelijk herstel van de marktsituatie in het vier de kwartaal werd het tweede halfjaar echter positief afgesloten, waardoor het verlies uit de eerste zes maanden voor een groot deel kon worden gecompen seerd. Van Gelder (voor de helft eigendom van het Amerikaanse Crown Zellerbach) boekte voor het laatst een positief netto resultaat in 1969 16,3 mln), waaruit f 9 dividend per aandeel van toen 100 werd betaald. Het jaarverslag over 1972 zal in de eerste helft van mei verschij nen: de jaarvergadering is op 29 mei. van een moeilijke LUXEMBURG (AP). In een zeer belangrijke beslissing heeft het Europese hof gisteren de overname van de Neder landse firma Thomassen en Drijver-Ver- blifa in Deventer door Continental Can gehandhaafd, maar heeft tevens de mo gelijkheid geschapen voor een scherp toezicht op internationale fusies door de uitvoerende commissie van de Europese gemeenschap. De commissie had gesteld dat Conti nental Can vrijwel een monopolie bezet op het terrein van blikjes en kroonkur- ken in West-Duitsland, België, Neder land en Luxemburg. het vaststellen van de prijzen voor de opvolgende schakels, zoals bij toepassing van verticale prijsbinding of adviesprij zen. Het inkomensdebat in de Tweede Ka mer had regelrecht te maken met het cao-conflict zoals zich dat nu bij Hoog ovens voordoet. Het staalbedrijf komt daar dezer dagen geheel stil te liggen, als gevolg van de staking. De president zei dat de scherpe stij ging van de prijzen van levensmiddelen nog verscheidene maanden zal voortdu ren doordat de vraag boven het aanbod uitgaat. Maatregelen die zijn genomen om het aanbod te vergroten, zoals ver ruiming van de contingenten voor vlees in de Verenigde Staten, zullen de Ame rikaanse huisvrouw echter verlichting brengen zonder af te doen aan de wel vaart van de boeren. Er bestaat volgens Nixon grote kans op dat de inflatie, die thans op jaarbasis ongeveer 3% be draagt, tegen het eind van het jaar zal zijn teruggedrongen tot tweeëneenhalf percent of minder. De president legde een verbinding tussen zijn binnenlandse economische maatregelen en zijn al eerder bekendgemaakt voornemen van het congres bevoegdheden te vragen waarmee hij de positie van de Verenigde Staten in de komende handelsbesprekin- gen met de vergrote Europese economi sche gemeenschap en Japan kan verste vigen. De devaluatie van de dollar met tien percent zal het grote tekort op de Amerikaanse handelsbalans verminder en, zal de concurrentiepositie van Ame rikaanse produkten op buitenlandse markten verbeteren en zal bescherming bieden aan de werkgelegenheid in de VS zelf. De commissie maakte de zaak aanhan gig in 1970 toen Continental Can, de grootste fabrikant van blikjes ter we reld, de Nederlandse firma overnam. De commissie beschuldigde Continen tal Can ervan „misbruik te maken van een overheersende positie”. Het hof was het daarmee niet eens. Het hof verklaarde dat de commissie niet duidelijk had gesteld welke markt de firma nu eigenlijk werd veronder steld te beheersen. De vraag was of Continental Can een overheersende posi tie innam op het terrein van blikjes voor vlees en vis en in kroonkurken, of op het gehele terrein van de metalen verpakkingsindustrie. Maar het hof deed een uitspraak ten gunste van de commissie op één punt dat in de toekomst van groot belang kan blijken. Het hof zei dat in sommige gevallen fusies beschouwd konden wor den als „een onrechtmatige uitbuiting van een overheersende positie”, hetgeen verboden is in het Verdrag van Rome. Als de overheersende positie de con currentie belangrijk vermindert, zo ver klaarde het hof, dan kan dit als een misbruik worden beschouwd. De voorstellen van de werkgevers houden verder in: de vakantietoeslag voor het vakantiejaar 1973-1974 verho gen met 0,5-0/0 en in plaats van een vloer in de prijsindexclausule, de mini mum vakantietoeslag voor gehuwde mannen en kostwinners extra met circa 125 te verhogen, tot 1025 op jaarbasis welk minimum al met de vakantie 1973 zal worden aangehouden. Door de aangeboden minimum-loons- verhoging en de extra verhoging van de minimum-vakantietoeslag wordt de in komstenpositie van de laagst betaalden sterker verbeterd dan die van de hogere inkomenscategorieën. Met deze voorstel len menen de werkgevers ten aanzien van het cao-personeel de strekking van van de ECD rechtstreeks bereikte prijs- aanpassingsbedrag is naar men kan aannemen, bereikt door spontane aan passingen door ondernemers en door het preventieve effect van de prijzenbe- schikking, aldus de directeur van de ECD. Wat dit heeft opgeleverd, is niet in een benaderend bedrag uit te drukken. TERNEUZEN. De directie van de Nederlandse Stikstofmaatschappij nv te Sluiskil is na besprekingen met de vak organisaties en een afvaardiging uit de ondernemingsraad tot een regeling geko men om 57 werknemers van 62‘/2 jaar en ouder te laten afvloeien. Als het GAB en het GAK hun goedkeuring aan deze regeling zullen hebben gegeven,zal de afvloeiing tussen de maanden juli en oktober plaatshebben. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft woensdag met 83 tegen 28 stem men de motie-Barendregt (PvdA) aange nomen, waarin gezegd wordt dat de hogere inkomens zich bij de loonvor ming in 1973 sterker moeten matigen om tot rechtvaardiger inkomensverhoudin gen te komen. De motie, aangenomen dank zij de steun van de drie confessio nele fracties, vraagt de regering zonodig in de inkomensvorming van de zoge noemde vrije beroepen, die niet onder een cao vallen, in te grijpen. VVD, DS’70 en CPN stemden tegen. Het leggen van een maximum in de prijsindexclausule van 25 per percent prijsstijging op jaarbasis, achten de werkgevers onjuist, omdat bepaalde ca tegorieën werknemers langs deze weg in hun wekelijkse koopkracht zouden wor den aangetast. Bovendien blijven de werkgevers van mening dat zij met de bonden geen afspraken kunnen maken ten aanzien van het personeel waarop geen cao van toepassing is. flicten die ontstaan bij cao-onderhande- lingen moeten contractpartijen zelf maar oplossen zonder bemoeiingen van de centrale werkgevers- en werknemer sorganisaties, zo zei hij tijdens een lunchbijeenkomst van het departement Utrecht van deNederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel. Op de vraag of het wel rechtvaardig is dat sommige groepen er in besteed baar inkomen op achteruitgaan, ant woordde Mertens dat die achteruitgang „van geval tot geval” zal moeten worden bekeken. grote meerderheid richten de klachten zich op prijsverhogingen van artikelen, die voor het dagelijks levensonderhoud van belang zijn. Wanneer het om kle ding gaat of om duurzame gebruiksgoe deren, waarbij zich flinke tussenruimten bij de aankopen voordoen, zijn de prij zen voor de consument niet zo doorzich tig. Categorieën van overtredingen die zich het meest frequent voordeden, waren het vooruitlopen op te verwachten maar nog niet gerealiseerde kostenstijgingen en het handhaven van percentuele mar ges bij inkoopprijsstijgingen van meer dan 5 percent. Juweline-tricot in Emmeloord gaat per 1 april over tot liquidatie van haar bedrijf. De 55 werknemers worden ont slagen. Het zijn 10 mannelijke en 45 vrouwelijke werknemers, van wie 20 op part-time basis. DEN HAAG. De griep aan het •begin van het jaar heeft vooral in de tweede week van januari op zeer grote schaal om zich heen gegrepen. Dit blijkt uit de aantallen ziekmeldingen, die de uitvoeringsorganen van de ziektewet hebben moeten verwerken. Bij het GAK. waar 100.000 werkgevers en ongeveer tweederde van alle Nederlandse werkne mers zijn ondergebracht, bedroeg het aantal ziekmeldingen in de tweede week van januari 70.000 tegenover 57 000 vorig jaar. Onder pressie van AR-minister van Söciale Zaken Boersma, die de motie inhoudelijk onderschreef, besloten KVP, ARP en CHU op het laatste moment vóór te stemmen. KVP-woordvoerder Van der Gun zei echter dat de fracties daarmee niet partij kiezen in het con flict in de metaal, maar dat het hen alleen om de strekking te doen is. Boersma schijnt eerst de AR-fractie te hebben omgepraat en daarna ook KVP en CHU te hebben meegekregen. Opval lend was dat premier Biesheuvel, hoewel Kamerlid, niet aan de stemming deel nam. verhogen. Mevrouw Barendregt kreeg voor deze motie alleen de steun van het linkse blok. Het Tweede-Kamerlid S. Keuning (DS’70) heeft minister Boersema van So ciale Zaken woensdagmiddag gevraagd of hij mogelijkheden ziet in het arbeids conflict bij Hoogovens te bemiddelen. Voorzitter Mertens van het Neder lands Katholiek Vakverbond heeft woensdag benadrukt dat op ingrijpen of bemiddeling van de kant van de vakcen trales bij het Hoogovens-conflict in geen geval behloeft te worden gerekend. Con- De werkgevers verklaren zich bereid om per 1 januari 1973 een loonsverho ging van 2,9 percent te geven met een minimum van 13 cent op de basis uurlonen voor werknemers van 23 jaar en ouder, ressorterend onder de cao voor het produktiepersoneel. Het komt over een met de door de werkgevers voorge stelde minimum verhoging van f 31 per maand voor werknemers van 23 jaar en ouder, vallende onder de beambten-cao. gingen achterwege zouden kunnen blij ven, dan wel zeer gematigde verhogingen verwacht konden worden. Zo werd bij voorbeeld nagegaan of het effect van de lagere boterprijs, die voor verwerkers resulteerde bij verwerking van boter- bergboter, voldoende tot uitdrukking kwam. In zijn algemeenheid bleek dat het geval te zijn, ofschoon hier blijvende aandacht geboden is. Opvallend was, dat bij de ontvangen klachten in vele gevallen de klager zelf ondernemer was een omstandigheid die zich in de jaren 1969-1971 nauwe lijks voordeed: het klachtenbestand was toen vrijwel geheel van consumenten DEN HAAG. Het leven is weer een half percent duurder geworden. Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie zou in januari zonder het effect van de uitverkopen 0,4 pet. meer zijn gestegen. In het volgende prijsindexcijfer is dan ook een omgekeerd effect te verwach ten. Alleen al het eindigen van de uit verkopen zal het prijsindexcijfer met minstens hetzelfde percentage laten stij gen. Het blijkt uit een analyse van de stijging van het prijsindexcijfer, die de minister van Economische Zaken Tweede Kamer heeft toegezonden. De Kamer verwierp een tweede mo tie-Barendregt, waarin gevraagd wordt een minimumregeling in te voeren voor de jeugdlonen en de jeugdlonen met ingang van 1 juli met 2 percent extra te Rextools naar Thyssen. De Thyssen-Bor- nemisza Group NV en Rex Tools BV in Hengelo (O) voeren onderhandelin- gen over de overneming van alle aan delen van Rex Tools door T hyssen- Bornemisza. De laatste is via haar 100 pet. dochteronderneming Gerfa-ge- reedschappenfabriek BV in Apeldoorn (ongeveer 250 personeelsleden) al nauw betrokken bij de fabricage en verkoop van gereedschappen. Rex Tools fabriceert steemboren en neemt op dit gespecialiseerde terrein een vooraanstaande plaats in, aldus een bericht van Thyssen-Bornemisza. Een dochteronderneming van Rex Tools in Puerto Rico verzorgt de produktie voor de Amerikaanse markt. Overne ming van Rex Tools past „uitstekend in het streven naar uitbreiding van de activiteiten in de gereedschappensector van de divisie handel en transport”, zo zegt Thyssen-Bornemisza. Voor het 60 man tellende personeel van Rex Tools zal de overneming geen nadelige ge volgen hebben. aantal weer tot onder de 57.000. Tot half februari verder reiken de cijfers nog niet bleef het aantal ziekmeldingen bij hét GAK onder de aantallen in de overeenkomstige weken van vorig jaar. Door de „ware top” van de tweede week van januari lag het aantal ziekmeldin gen bij het GAK tot half februari in totaal nog 3 percent hoger dan vorig jaar. Bij de bouw telde men na een lichte stijging in de eerste week van januari blijkens getallen van het sociaal fonds bouwnijverheid (25.000 werkgevers en 375.000 werknemers) 33 percent meer „griepmeldingen” in de tweede week dan in dezelfde week vorig jaar. De derde gaf nog 19% meer ziekmeldingen te zien dan vorig jaar. Het aantal ziekmeldingen in deze bedrijfstak van 1 januari tot begin februari was als gevolg van de griepepidemie 13 percent hoger dan in 1972. Bij de Detam, de bedrijfsvereniging voor detailhandel en ambachten (ruim 84.000 werkgevers en 400.000 werkne mers), in de eerste zes weken van dit jaar 27 percent hoger dan in 1972. In de tweede week 28 percent hoger dan vorig jaar en in de week daarna 50 percent. In de nabije toekomst is voorts te verwachten, dat het duurder worden van de gezondheidszorg in het prijsin dexcijfer tot uiting zal komen. Anders gebeurde dit al in januari, maar in tegenstelling tot voorgaande jaren zijn de ziekenhuistarieven, na de stijging in oktober, in januari niet verhoogd. Ver wacht wordt, dat de eerstvolgende door berekening van met name de loonkos tenstijging in maart zal gebeuren. Ook moeten de verhogingen van de tarieven van artsen en specialisten nog in het prijsindexcijfer tot uitdrukking worden gebracht. Bijna de helft van de stijging van het prijsindexcijfer van januari, namelijk 0,22 pct., was het gevolg van de hogere prijzen van de particuliere dienstverle ning. In deze sector stegen de prijzen het meest, namelijk met 2,8 pet. Agrari sche produkten en vis werden 0,4 pet. goedkoper, industriële produkten uit voornamelijk agrarische grondstoffen stegen 0,9 pet. en de overige industriële produkten werden 0,1 pet. duurder. Overheidsdiensten waren 1,6 pet. duur der en veroorzaakten een stijging van het prijsindexcijfer met 0,09 pet. De prijsstijging in de sector particulie re dienstverlening werd vooral veroor zaakt door de BTW-verhoging en de loonkostenstijging, aldus de minister in zijn analyse. Het ziekteverzuim in zijn totaliteit is de laatste jaren aanzienlijk toegenomen. Voor mannen steeg het van 6.1% in 1963 tot 7.6% in 1971: voor vrouwen van 5,4% tot 9.1%. Het laat zich volgens voorlopige cijfers van het centraal bu reau voor de statistiek aanzien dat het ziekteverzuim in 1972 weer wat zal zijn toegenomen. Vrijwel alle bedrijfsverenigingen heb ben dit jaar de premies ziektewet ver hoogd. Vorig jaar konden de premies in vrijwel alle gevallen door het uitblijven van de griep in 1971 gelijk blijven of zelfs worden verlaagd. De premieverhogingen voor 1973 zijn doorgevoerd ondanks het feit dat zich ook in 1972 geen griepepidemie heeft voorgedaan. Bij het GAK en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid noemt men de toename van de duur van de ziektewet- gevallen een van de factoren voor de verhogingen. WASHINGTON. President Nixon heeft de Amerikanen woensdag een schitterend rapport uitgebracht over de situatie waarin de economie van de Verenigde Staten zich thans bevindt. Hij deed de toezegging dat het enige moei lijke punt de snel stijgende prijzen van levensmiddelen in de tweede helft van 1973 een keer ten goede te zien zal geven. In de eerste week was al van een stijging van het aantal griepgevallen sprake. In de derde week zakte het Pluimveevoer duurder. De prijzen van pluimveevoeders, die de laatste maan den van 1972 plotseling sterk zijn gestegen, zijn in januari en februari opnieuw met enkele guldens per 100 kg omhoog gegaan. Volgens de voor zitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer J. T. Mellema, moet de komende maanden met verdere prijsstijgingen rekening worden gehouden. Hij zei woensdag op de vergadering van het schap in Zeist, dat de devaluatie van de Ameri kaanse dollar waarschijnlijk niet tot belangrijke prijsdalingen zal leiden omdat de grondstoffen vismeel en so- jaschroot schaars zijn. Ook PPR-woord voerder Van Gorkum zei geen behoefte te hebben de verdeeld heid tussen vakbonden en de organisa ties van hoger personeel aan te wakke ren. Hij vond wel dat de motie—Baren dregt „het faillissement over het centraal akkoord” uitspreekt, het akkoord dat winsten, huren en pachten onaangetast laat. De communisten zagen in de motie een uitwerking van dat centraal akkoord en stemden tegen, omdat het de hogere inkomens ongemoeid laat. Gruyters van D’66 sprak maatschappelijk bijzonder operatie, waarbij psychologisch ernstige fouten kunnen worden gemaakt. Hij vond dat het hogere personeel een pas sende vertegenwoordiging dient te krij gen in het overleg. De liberalen weiger den mee te werken, omdat zij in de motie een tendens tot nivellering zagen. Met de VVD stemde ook DS’70 tegen, in de verwachting dat ook de confessione len de motie niet zouden steunen. KVP- fractieleider Andriessen, die deze ver wachting kennelijk had gewekt, bood DS’70-fractieleider Berger later zijn ex cuses aan. DS’70 was het met de strek king van de motie wel eens, maar vond het niet juist een demissionaire regering de bevoegdheid te geven in de inko mensvorming in te grijpen nu er een centraal akkoord is, dat op vrijwillige matiging stoelt. Mevrouw Barendregt, die de motie ziet als steun in de rug van de indu striebonden, zei later dat zij niet een wederinvoering van de geleide loonpoli tiek beoogt, maar de regering slechts vraagt een „instrumentarium” te ont wikkelen dat het mogelijk maakt de inkomensvorming onder de vrije beroe pen wat beter onder controle te krijgen. Zij denkt aan concrete afspraken met de organisaties van artsen, advocaten, ac countants, notarissen e.d., aan publikatie van inkomens, verbetering van de statis tiek en een gericht prijsbeleid. ENSCHEDE. Werkgevers in de tex- tieindustrie hebben op het ultimatum van de drie industriebonden geantwoord dat ze wel bereid zijn verder te onder handelen over een nieuwe cao, maar dat alleen wanneer de bonden ook begrip opbrengen voor het werkgeversstand- punt. Dat komt erop neer dat de werk gevers het hoger personeel niet onder de cao willen brengen en ook geen guldens- grens van 250 per percent in de prijs compensatie aanvaarden. De werkgevers hebben wel een nieuw voorstel voor een loonsverhoging van 2,9% gedaan. Van daag beraden de bonden zich over het antwoord. De verwachting is dat zij op dit werkgeversaanbod niet ingaan en acties voorbereiden. Minimum melkprijs. Het produktschap voor zuivel gaat een ontwerpverorde ning publiceren, waarbij het verboden wordt verpakte volle melk (melk met meer dan 3,15 pet. vet) voor minder dan 69 cent per liter aan de consu ment te verkopen. Het bestuur van het schap besloot hiertoe in een woensdagmiddag gehouden extra-ver- gadering. In zijn gewone vergadering van 7 maart hoopt het de verorde ning definitief te kunnen vaststellen. Op het ogenblik wacht het nog op het koninklijk besluit, waarbij het de door minister Langman van Economische Zaken onder bepaalde voorwaarden toegezegde bereidheid tot het maken van regelingen in deze krijgt. Maatre gelen om het ontwerp zo snel mogelijk gepubliceerd te krijgen heeft het schap al genomen. Het produktschaps- bestuur vindt dat er behalve voor de volle melk, waarvoor de minister zijn toezegging heeft gedaan, ook een mi nimumprijs moet komen voor melk met een lager vetgehalte, de zoge naamde halfvolle melk. Er werden tot eind januari ongeveer 9.500 onderzoeken ingesteld. Bij iets meer dan 900 ondernemingen konden prijsaanpassingen worden bewerkstelligd. Het direct totaal effect van de activitei ten van de ECD in de periode 22 no vember 1972 (datum van inwerkingtre ding van de prijzenbeschikking) tot en met 31 januari kan globaal worden ge steld op 95 miljoen gulden op jaarbasis. Een veelvoud van dit door het optreden DEN HAAG. Er zijn veel prijsaan passingen tot stand gekomen, die zonder beschikking achterwege zouden zijn ge bleven, schrijft directeur Bruins van de Economische Controledienst in een ver slag over het toezicht op de naleving van de prijzenbeschikking goederen en diensten tot eind januari. Dit behoeft niet alleen te worden toegeschreven aan het dwingend karak ter van de maatregel, aldus de directeur van de ECD, van belang is voor vele ondernemers mede de wetenschap, dat ook concurrenten hetzelfde prijsgedrag zullen moeten opbrengen, wat van extra betekenis wordt wanneer het gaat om

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17