Ontvoerders Merendeel van passagiers komt om bij drama boven Sinaiwoestijn lijk Pétain gegrepen Tweede kamer wil meer geld voor departement van CRM Amerikaanse luchtsteun Lévi-Strauss Militairen in Turkije Britse defensie- eisen nieuwe wetten uitgaven hoger Vietnam heeft alle hulp nodig Huurverlaging in Almelo Laos stopt Erasmusprijs voor Claude achtergrond I O KRITIEK OP REGERINGSBELEID Kritiek op „onverantwoordelijke politici 3 DONDERDAG 2 2 FEB RUARI 1973 Zelfmoordaanslagen i I Radioapparatuur I Hulp Uitweg Oorlog niet voorbij Bureaucratie Congres „Vriendschappelijk” t t t MM fVan onze speciale verslaggever Willebrord Nieuwenhuis) SAIGON In de hele wereld wordt gepraat over massale hulpver lening aan Vietnam, maar zowel in Noord- als in Zuid-Vietnam weet men nog lang niet waai men aan toe is. Beide partijen weten wel wat men het liefste heeft. Voor Zuid-Vietnam is dat geld dat hier besteed kan worden en Noord-Vietnam zegt alleen van „vrienden” hulp aan te nemen en zelf nauwkeurig te willen aangeven wat er met de goe deren gedaan zal worden. TEL AVIV/BEIROET (AFP, DPA, Reuter en UPI) Israëlische straal jagers hebben gisteren boven de Sinaiwoestijn een Libisch passagiersvlieg tuig neergeschoten. Negen inzittenden van de Boeing 727 werden met zware verwondingen opgenomen in een militair ziekenhuis; de andere in zittenden kwamen om het leven. Het aantal doden was gisteren nog onzeker. Volgens Israëlische zegslieden zaten er 74 passagiers in het toe stel. Een bericht van het Libisch Persbureau zegt dat er 113 passagiers waren. Door het neerschieten van het vliegtuig zijn de vredeskansen in het Midden-Oosten verkleind. Verwacht wordt dat het Israëlische optreden harde reacties zal oproepen in de Arabische wereld. Geen waarschuwing W: Israel schiet Libisch vliegtuig neer (Van onze correspondent) 1 l i 95 1 jt 1 r „Ik ben ervan overtuigd dat deze com missie, het Congres en het Amerikaanse volk ons standpunt delen dat een op verantwoorde en juiste wijze geënga geerd Amerika, te verkiezen is boven een Amerika dat inteert en zich aan een leidende rol op het wereldtoneel ont trekt, aldus minister Rogers. Enkele belangrijke punten uit het La- otiaanse akkoord zijn: il e e e n In de gisteren uitgegeven verklaring van de raad van het Turkse opperbevel, die door de Turkse radio is uitgezonden, heet het verder, dat de militaire leiders vorige week een aantal keren hebben vergaderd met leiders van politieke par tijen met het doel, een uitweg te zoeken uit de huidige crisissituatie. Onderwerpen die besproken werden, waren o.m. invoering van hervormingen, die door de militairen in maart 1971 werden geëist: het staken van recht streekse en zijdelingse aanvallen op de strijdkrachten, wijzigingen in de kieswet, zodat de nationale wil tot uiting komt en eerlijke verkiezingen worden gewaar borgd. Dit is de derde keer, dat de raad van het Turkse opperbevel een dergelijke Een eveneens door de gehele linkse oppositie gesteunde motie diende Voogd voorts in over de subsidiepositie van het Concertgebouworkest. De bestaanszeker- Evenals vele officieren van de in ternationale controle commissie moe ten ook de Rode Kruis-officieren in hun hotels blijven, omdat ze niets kunnen doen zolang er geen werke lijke vrede is. Bovendien wil de rege ring in Saigon precies weten wat er allemaal binnenkomt en wat ermee gedaan wordt En die bureaucratie houdt de hulpacties enorm op. De Vietcong wil de hulp voorlopig via Hanoi laten lopen en zegt veel behoefte te hebben aan medische ap paratuur, aan medicijnen, aan pro theses en aan educatief materiaal. i B I l. t B 1 n e n !t 4 ■r e ■t S e n d pleiten velen om hulp te verlenen van privé-instituut tot privé-instituut om zo de corruptie te ontgaan. Het Rode Kruis komt hier maar moeizaam aan de slag. Wel arriveren er goederen. Soms de verkeerde, zoals winterkleren en jeeps, in een land waar je in de steden bij iedere garage zó een jeep kan kopen voor een paar honderd gulden. Maar de hulpverle ning is er. Alleen zijn vele wegen nog gesloten en kunnen de convooien van het Rode Kruis maar moeilijk Saigon uitkomen. Bovendien, hoe langer de goederen aan de haven staan of op het vliegveld, des te groter is de kans dat ze gestolenworden. Volgens de militaire verklaring zijn de besprekingen gevoerd in een vriend schappelijke sfeer. Alle politieke leiders hadden serieus aan de besprekingen deelgenomen, „uitgezonderd de voorzitter van de Rechtvaardigheidspartij” De heer Voogd (PvdA) deed een felle aanval op de naar zijn mening ongefun deerde kritiek uit de hoek van VVD en DS’70 op het (financiële) beleid van de omroepen, met name de NOS. „Dergelij ke insinuaties wijzer, wij volstrekt' van de hand, wij lusten deze methode niet", aldus Voogd. In dit verband wees de liberaal Keja erop dat de VVD de klacht tegen de NOS-rubriek „Den Haag Van daag” in tegenstelling tot andersluidende berichten in de pers, niet heeft ingetrok ken. Dat is omstreeks 5,75 percent van het bruto nationaal produkt. Rekening hou dend met de inflatie, is er sprake van een reële verhoging van de defensie- uitgaven met 5,6 percent. verklaring heeft uitgegeven. De eerste maal gebeurde dat in maart 1971, de tweede maal in december vorig jaar, toen de militairen zich krachtig kantten tegen een politieke amnestie voor leden van de verboden Democratische Partij. Demirel heeft geweigerd commentaar te geven op de verklaring. Wel heeft hij gezegd, dat pijn rechtvaardigheidspartij haar bestaansrecht ontleent aan de grondwet en haar macht aan de natie, waaraan zij uitsluitend verantwoording verschuldigd is. -i „We willen”, zo hebben Noordviet- namezen tegen bezoekers in Hanoi gezegd, „onze maatschappij niet te snel veranderen. We willen geen snelgroeiende stad in Azië worden die onleefbaar is zoals Tokio of Djakarta. Wij willen zelf bepalen wat de snel heid zal zijn en we vragen om wat materiaal om het puin te ruimen en de wederopbouw te beginnen.” Een commentator van de Israëlische radio herinnerde aan de dreigementen van Arabische terroristen, dat zij met vliegtuigen vol explosieven zelfmoord aanslagen op Israëlisch grondgebied zouden plegen. Hij bracht dit dreigement in verband met het „zonderlinge gedrag van de gezagvoerder van het Libische vliegtuig.” Zuid-Vietnam, bang dat de econo mie door het vertrek van de Ameri kanen verder in moeilijkheden zal geraken, wil vooral fondsen die hier besteed kunnen worden. Voor de vluchtelingen (één miljoen in getal) allereerst: voor de terugkeer naar de dorpen, alleen dié dorpen natuurlijk die in handen van de regeringstroepen zyn. Verder voor het herstel van de landbouw, vooral de rubberplantages, de suiker-, kaneel en tuinbouw, voor irrigatie van rijstvelden en voqr re habilitatie van oorlogsslachtoffers. DEN HAAG. Een meerderheid in de confessionele Kamerfracties wil de begroting-1973 van het departement van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk met 11 miljoenverhogen. Via verschuivingen binnen het totaal van de rijksbegroting zal de dekking voor dit tedrag kunnen worden aange geven bijtte indiening van de zogenoem de voorjaarsnota. Dit zei mevr. Garde- niers-Berendsen (KVP) gisteravond toen zij over dit verlangen een motie indien de tijdens de begrotingsbehandeling van CRM. LONDEN (AFP). De Britse regering heeft gisteren haar defensiewitboek ge publiceerd, waarin zij voor het jaar 1973-1974 een vtrhoging van de defen- sie-uitgaven met ongeveer vier miljard gulden tot bijna 26 miljard gulden aan- kondigt. WASHINGTON. (Reuter) De Ver enigd» Staten zullen hun steun vanuit de lucht aan het koninklijke leger in Laos beëindigen zodra vandaag het be stand, dat tussen de Laotiaanse regering en de opstandelingen van de Pathet lao is gesloten, van kracht wordt. Dit is gisteren in Washington bekend gemaakt door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Ro gers. Tegenover de senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken zei Rogers dat het akkoord in Laos de hoop wettigt dat het nu ook tot een regeling in Cambodja komt. Om nog onbekende reden was de Boeing 727 uit de koers geraakt. Moge lijk door een navigatiefout of als gevolg van slecht weer vloog het toestel het luchtruim boven de door Israel bezette Sinai-woestijn binnen. Volgens Israel kwam het vliegtuig daarbij terecht bo ven militaire objecten en een militair vliegveld. Kernpunt in het drama is de vraag waarom de piloot niet heeft gereageerd op de Israëlische radio-oproepen. Egypti sche woordvoerders beweren dat er moeilijkheden waren met de radio-appa- ratuur aan boord. De vorming van een tijdelijke rege ring op nationale basis, waarbij de kabi- netsposten voor de helft gaan naar rechtse en nationalistische groeperingen en voor de andere helft naar de commu nistische Pathet Lao. De 72-jarige prins Souvanna Phoema, de neutralistische premier die sinds 1962 aan het hoofd staat van de regering, zal naar wordt aangenomen zijn functie behouden. De Israëlische premier, mevrouw Gol- da Meir, heeft verklaard het te betreu ren dat het incident mensenlevens heeft gekost. De Israëlische minister zonder portefeuille, Galili, sprak in een vraag gesprek voor de Israëlische radio van „een ongeluk.” In een gisteravond uitgegeven verkla ring van de militaire woordvoerder in Tel Aviv wordt over de gebeurtenissen onder meer gezegd, dat het door de De Franse politie heeft gistermiddag zes mensen, onder wie een vrouw en een conservatief ex-kamerlid, gearresteerd die in de nacht van zondag op maandag op het Atlantische eilandje Yeu het lijk van maarschalk Pétain uit zijn graf hadden gelicht. De stoffelijke resten van het Franse staatshoofd onder de Duitse bezetting waren gisteravond teruggevon den De chef van het commando, een zeke re Hubert Massol, had in de voormiddag in een Parijs’ café journalisten voor een oersconferentie (zie foto) bijeengetrom- meld teneinde de gehele aansprakelijk heid voor de kidnapping op zich te nemen. Hij sprak over het lijk van de maar schalk dat hij had „bevrijd” om aldus de verzoening tussen aanhangers en tegen standers van Pétain mogelijk te maken. Hij verklaarde ook bestuurslid te zijn van de ultra-rechtse Alliance Républi- caine, waarvan de bekende Parijse advo caat Tixier-Vignancour de grote leider is. De bedoeling van de grafschenners was, dat de eens wegens hoogverraad ter dood veroordeelde ex-maarschalk voor lopig in de Parijse Dóme des Invalides, de officiële rustplaats van Frankrijks il lustere zonen, zou worden bij gezet. Daar na zouden de historische botten dan. vol gens dat scenario, nog eens naar Douau- mort worden getransporteerd, waar ook de tienduizenden soldaten rusten die on der Pétains commando in 1917 zijn ge sneuveld. De band wordt vandaag op een pers conferentie af gespeeld voor journalisten. De Egyptenaren zeggen de band ter beschikking te zullen stellen van inter nationale organisaties, die een onderzoek zullen instellen naar het incident. Onze redacteur in Beiroet meldt dat de Arabische wereld in grote verwarring is gebracht door het neerschieten van het vliegtuig. De Arabische kranten en radiostations hameren erop, dat Israel geen incident meer nodig heeft om tot agressie te komen. Zij borduren hiermee voort op een thema dat eerder door de premier van Libanon ter sprake was gebracht. De minister gaf geen enkele aanwij zing omtrent de hoogte van de bijstand die president Nixon van het Congres voor de wederopbouw van Indo-China, Noord-Vietnam inbegrepen, zal vragen. Wel gaf hij de verzekering dat de rege ring van president Nixon geen bijstands- verplichtingen zal aangaan zonder het Congres daarin te kennen. Om die hulp zal niet worden gevraagd vooraleer een weldoordacht hulppro gramma is ontworpen, zei Rogers. De meeste landen wachten af wat de beste manier zal zijn om het Vietnamese volk te helpen. Maar de beste manier bestaat hier niet. Pas met hulp die op verschillende wijze wordt gegeven, bestaat er een kans dat het Vietnamese volk werkelijk geholpen wordt. Pas dan is er de mogelijkheid dat dit wankele bestand ooit tot echte vrede kan leiden. Maar bij iedere actie n u zal men niet moeten vergeten dat de oorlog nog niet voorbij is en dat de strijd hier nu gaat tussen hen die van de oorlog hebben geprofiteerd en degenen die van de oorlog het meest te lijden hebben gehad. Voogd diende voorts een motie in waarin hij de minister vroeg het voort bestaan van toneelgroep Proloog te ver zekeren. Demirel, leider van de Rechtvaardig heidspartij, die de meerderheid heeft in het parlement, moest in maart 1971 als premier aftreden toen de generaals dreigden de macht in handen te nemen, tenzij een regering zou worden gevormd die „boven de partijen” stond en harde maatregelen werden genomen tegen „de linkse terreur”. Sindsdien zijn in Turkije een reeks wankele coalitieregeringen aan het bewind geweest. ANKARA (Reuter). Militaire lei ders in Turkije hebben zich gisteren opnieuw gemengd in het politieke leven van hun land en nieuwe wetten geëist, die verkiezingen moeten waarborgen. In een verklaring van de raad van het opperbevel, waarin alle top-officieren zitting hebben, wordt kritiek geoefend op het gedrag van sommige politici, die geen verantwoordelijksgevoel zouden hebben. Met name genoemd wordt oud- premier Suleyman Demirel. Door zijn „merkwaardige houding”, aldus de ver klaring, had Demirel vorige week een uitnodiging niet aanvaard tot het voeren van besprekingen met militaire leiders over de huidige situatie. aanzien van Amerikaanse hulp aan Noord-Vietnam die in het Ame rikaanse Congres op steeds groter tegen stand stuit verklaarde Rogers gisteren dat de Verenigde Staten zich niet aan hun verantwoordelijkheid bij de weder opbouw van Indo-China zouden moeten onttrekken. Israëlische waarschuwingsschoten be schadigde vliegtuig een noodlanding wil de maken, waarbij het verongelukt is. De woordvoerder wilde niet ingaan op vragen van verslaggevers of de Boeing nu al of niet was neergeschoten. In de eerste berichten van Israëlische zijde was gezegd dat het toestel was geraakt en daarna op de grond was geëxplo deerd. heid van het „nationale orkest” moet gewaarborgd blijven. Wat betreft de sport diende de opposi tie amendementen in om de rijkssubsidie voor de sport met ongeveer 10 percent omhoog te brengen (1,3 miljoen meer dan in 1972). De Olympische Spelen moeten naar het oordeel vai de PvdA niet in Neder land worden gehouden. De ontplooiings kansen van gewone mensen bepalen in de eerste plaats de glorie van een land, niet een prestige-object als de Olympi sche Spelen. De vorming van een gemengde poli tieke commissie die verkiezingen zullen voorbereiden. Ten De verlangens van de confessionelen schillende leden van de AR-fractie en enkele KVP’ers, zijn deze mening niet toegedan. De ver angens van de confessionelen kunnen als bescheiden worden bestem peld in vergelijking met de amendemen ten van de progressieve drie. Zij willen ruim 55 miljoen meer voor CRM: mu ziekscholen, (her)scheppende kunsten, monumentenzorg, jeugd- en jongeren werk en buurthuiswerk, bibliotheken, vormingswerk internaten en plaatselijk Nivo, sportsubsidies, aankoop natuurter reinen, accommodaties, bejaardenhelp sters en gezinszorg (grootste post met 19,5 mln), bureaus levens- en gezins vragen en werk ten behoeve van geeste lijk gehandicapten. Zowel Noord- als Zuid-Vietnam re kenen op Amerika dat 7,5 miljard dollar heeft toegezegd. Een bedrag waarop men nu al weer terugkomt en waarvan Washington zegt dat het moet worden opgebracht, maar niet noodzakelijk door Amerika alleen. Daarnaast verwacht men veel van Japan, hoewel de regering in Tokio nog geen enkel cijfer heeft laten horen. Wel zitten de hotels al vol met Japanse zakenlui die plannen komen maken voor als het ooit vrede wordt In Noord-Vietnam heeft Japan al in teresse getoond voor de grote kool- voorraden in dat land. Volgens het Egyptische Persbureau blijkt uit een bandopname, opgenomen door de verkeersleiding in Cairo, dat de Israëlische straaljagers hebben geschoten zonder waarschuwing vooraf. DEN HAAG. De stichting Praemi- um Erasmianum heeft de Erasmusprijs 1973 toegekend aan Claude Lévi-Strauss, hoogleraar in de sociale anfhropologie aan het College de France. De Erasmusprijs, die 100.000 gulden bedraagt, is een der belangrijkste op cultureel gebied. De Laureaat zal een deel van de prijs besteden voor een nog nader te bepalen cultureel project van Europese betekenis. De prijs zal hem in de tweede helft van mei worden uitge reikt door Prins Bernhard, regent van de stichting. Claude Lévi-Strauss, in 1908 in Brus sel geboren, heeft niet slechts een sterke invloed gehad op de culturele anthropo logic, maar ook op de filosofie van de taal, de studie der godsdienten de kennis van mythen. De Arabische landen hebben het neer schieten van de Boeing bestempeld als „een daad van massamoord”. Een in Cairo uitgegeven verklaring zegt dat „Is raël een hoge prijs voor zijn optreden te betalen zal krijgen en door Arabieren afgestraft zal worden.” In New York zei Kurt Waldheim, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, „met diepe verontwaardiging en bezorgdheid” de berichten te hebben vernomen. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Maurice Schumann, heeft vanmorgen een gesprek met de Israëlische zaakgelastigde in Parijs, Yossi Hadass. Ambassadeur Natan is op het ogenblik in de Verenigde Staten. D’66’er Beekmans uitte kritiek op het bejaardenbeleid van de regering. De be jaarde wordt niet als een volwaardig mens beschouwd in deze maatschappij. Er wordt „bedroevend weinig” voor hem gedaan. Er is sprake van een totaal gebrek aan visie, aangekondigde onder zoeken naar de plaats van de bejaarde in deze samenleving worden voortdurend uitgesteld. ALMELO Geconfronteerd met een maandenlang leeg staan van een 21 miljoen gulden kostend complex van nieuwe premiewoningen in Almelo, heeft het Algemeen Burgerlek Pensi oenfonds (ABP) in Heerlen als belegger besloten de huur van deze woningen met 70 tot 95 per maand te verlagen. Het gaat om 338 industrieel gebouwde wo ningen, waarvan er pas 23 verhuurd zijn. Half maart komt de laatste serie huizen gereed. Het aannemingsbedrijf Van Egteren in Enschede is met de bouw belast. De huren variëren thans van 355 tot 415 per maand. Ze worden 260 tot 340 per maand. De 23 huurders die er thans al wonen zullen extra profiteren van de huurverlaging. Besloten is name lijk dat de verlaging voor hen ingaat op het moment dat ze er kwamen wonen. In totaal wordt ongeveer 10.000 aan deze huurderw terugbetaald. De controletoren van dit vliegveld gaf de gezagvoerder van het Libische vlieg tuig opdracht te landen. De Franse pi loot reageerde niet op deze sommatie. Een kwartier lang probeerden de Israë liërs radiocontact te krijgen met het toestel. Toen dit niet lukte, stegen straaljagers op, die met raketten waar schuwingsschoten afvuurden. Het is onduidelijk wat daarna is ge beurd. Vast staat dat de Boeing werd geraakt en neerstortte op ongeveer 20 kilometer ten oosten van het Suezka- naal. Piloot Bolleret heeft nog aan de controletoren van Cairo kunnen melden dat zijn toestel was omringd door Israë lische gevechtsvliegtuigen. Daarna viel het radiocontact uit; dat was om 13.10 onze tijd. Daarvoor vraagt men in Zuid-Viet nam geld, veel geld. Een land dat voor 20 miljoen dollar exporteert en voor 770 miljoen dollar importeert, heeft die leningen, schenkingen en investerin gen hard nodig voor de betalingsba lans. De Verenigde Naties wach ten nog af met het geven van massa le hulp. Waarschijnlijk zal men, net zoals in het geval van Bangladesj, een speciale VN-missie zenden met tientallen experts die de multinatio nale hulpverlening, waarvoor ook Nederland het meeste voelt, zullen omzetten in projecten. Zuid-Vietnam houdt liever zelf de teugels in handen, maar wie hier Nederlandse missionarissen spreekt, weet ook waarom. Door de mazen van het bureaucratische net glipt slechts 40 percent van de totale hulp. De rest blijft ergens hangen. Daarom -iiJiil ■«ju JÉ 'lillK jÉtk i!«l ih ui iliiuiHul JJLil i~~u

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3