HONIG PPR solidair met acties van industriebonden HAAN KRAAIT WEER VICTORIE Nappa kleding VELDHUIS Bejaarden op Safari Suède- - IF o Meer locs in bedrijf dank zij vrijwilligers Ji Ga leuke, gekke,originele soepnamen verzinnen. Want daar zijn méér dan 20.000 fijne prijzen mee te winnen. I'S I JU Uil ■S 5 BSCR wendt zich tot organisaties Hoogovens Geldkist opengebroken Televisieprogramma van VPRO over Wie de meeste soepnamen zendt, wondt meteen snoepreis verwend! fc wvwotwBW te DONDERDAG 2 2 FEBRUARI 19 73 4 (Van een onzer verslaggevers) Niet voldoende - voor dames en heren B reestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 r Meedoen met Honig’s Super-Soep Race is bijzonder gemakkelijk, in de winkel, op het V pak, vindt u alles wat u weten moet! I - ■HEK H ADVERTENTIE Situatie bij Hoogovens verward (Van een onzer verslaggevers) So- (Van een onzer verslaggeefsters) lancle- Van een onzer verslaggevers) ..De de van onderno- er men. een over in ADVERTENTIE De vergadering was belegd naar aan leiding van het feit dat de nv, na een verbod van de president van de recht bank in Assen bij ontslag, om wat voor reden dan ook, alleen maar ex- stakers te ontslaan, behalve deze sta kers ook nog een aantal werknemers wilde ontslaan, dat indertijd werkwil lig is geweest. Binnen het bedrijf was daar nogal wat onrust over ontstaan. (Van een onzer verslaggeefsters) Zoals bekend gaat de BSCR zich meer dan voorheen en ook meer nadrukkelijk bezig houden met de verdere ontwikke ling van Beverwijk en de IJmond, waarbij de leefbaarheidsaspecten voorop zullen staan. Het communiqué vervolgt met: „Lan delijk heeft de Politieke Partij Radi- kalen deze ontwikkelingen altijd met lede ogen gadegeslagen. Temeer omdat procentuele verhogingen uit de aard van de zaak afbreuk doen aan de solidariteit tussen de werknemers onderling. Eén procent van een groter inkomen tikt nu eenmaal forser aan dan hetzelfde per centage van bescheidener lonen”. BEVERWIJK Het comité Uitgaans dag Bejaarden organiseert dinsdag 8 mei een safari-tocht naar Arnhem met een diner in Avifauna in Alphen aan de Rijn tot slot. Om de benodigde financiën voor deze tocht bijeen te brengen, zal in de week van 26 tot 31 maart wijksge- wijs worden gecollecteerd. Collectrices kunnen zich aanmelden bij mevrouw Smit-Hagedoorn, Dr. Schuitstraat 39, te lefoon 27416. vergadering in Emmen hebben werknemers van Pei ger nv en de industrievakbonden woensdagavond besloten voorlopig niet te gaan staken, maar een commissie te vormen die de mogelijkheden moet onderzoeken veranderingen in de lei ding aan te brengen, „tot behoud van bedrijf en arbeid”. NKV bij Zij uit, „De bestaande mate van inkomenson gelijkheid”, zo staat in het communiqué „is een van de obstakels op de weg naar de structurele hervorming van de maat schappij. Deze ongelijkheid wordt onder meer in de hand gewerkt doordat loons verhogingen de laatste jaren vrijwel uitsluitend hebben plaatsgevonden procenten in plaats van in centen”. thuis vrouw en kinderen hebben, die ook eten moeten. En als die staking lang duurt, dan wordt behoorlijk ingeteerd als je tenminste nog wat hebt om in te teren, want van die uitkering uit de stakingskas kom je er niet.” Contacten met de Raad van Bestuur van Hoogovens waren er nog niet ge weest. Met allerlei mogelijkheden wordt echter rekening gehouden, zoals een Kort Geding, uitsluiting en wellicht dat er anderen aan te pas komen. Dat de staking lang zal duren is zelfs evenmin onmogelijk. Niettemin z^n de industrie bonden de toekomst toch met vertrou wen tegemoet zo werd verklaard. WW' hot-line tussen bedrijfsdirecteur Th. M. van Erp en vakbondssecretaris J. de Jong. Ook hier zijn de meningen over het al dan niet staken zeer verdeeld. BEVERWIJK. Bij een inbraak ii Drankengroothandel Veen is uit eei opengebroken geldkist 80 gestoler Voorts ontfermden de dieven zich ove een transistorradio. Degene, die over het Hoogoventerrein loopt of rijdt, zal nauwelijks iets be merken van de stakingen. Er rijdt een aantal locs minder, dat wel, maar van alle kanten hoort men echter toch nog snerpende fluittonen van locomotie ven, die spoorwegovergangen naderen. Woensdagmiddag reden er zelfs zes locs meer, dan was overeengekomen. De omstreden Zuurstoffabriek II bij de Oxystaalfabriek, waar dinsdagavond een stakingsparool haastig werd ingetrok ken als gevolg van een gesprek over de Wij legden deze uitlating voor aan de leider van de stakingsactie, disfrictsbe- stuurder J. W. Martijn. Hij antwoordde, dat de stakingsuitkeringen alle statutair zijn vastgelegd. Steeds is er uitdrukke lijk op gewezen, dat staken geen pretje is en er offers gebracht moeten worden wanneer men gaat staken. Hij beaamde, dat de leden van de bonden voor wie geen stakingsparool i s afgegeven hun gewone salaris uitbetaald krijgen ,en er dus heel wat beter voorstaan dan hun collega’s, die „ja” hebben gezegd tegen het stakingsparool. Naar zijn oordeel is de staking bij Hoogovens een serieuze inzet om tot re sultaten Tè komen wellicht op lande lijk niveau. Ook een uitspraak was. dat er in ons land wel andere bedrijven zijn, die aan leiding geven tot een staking, maar niet Hoogovens! In een van de laboratoria vertelde ons een van de werkwilligen: meeste stakers vergeten, dat zij IJMUIDEN Het beeld bij Hoogovens was woensdag na de stakingsacties de avond tevoren sterk verward. Aan het licht kwam, dat de positieve reacties op de sta- kingsparolen de avond te voren geen enkele indicatie waren voor het verdere verloop. Met name bij de afdeling Railvervoer, waar dinsdag avond om tien uur spontaan tot staken was besloten en velen moei zaam bereid gevonden werden de gemaakte afspraken na te komen, daar concludeerde men woensdag morgen dat 33 personeelsleden van de ochtendploeg wilden staken, doch 36 man aan het werk wensten te blijven. In de laboratoria was Wet al even verschillend. In sommige werd nauwelijks gewerkt, in andere nauwelijks gestaakt. Verwarrend waren ook de berichten welke binnenkwamen. Het zicht op de in houten steigers verborgen Wijkertoren begint zo langzamerhand gewoon te worden. Personeel van aannemersbedrijf Woudenberg uit Ameide, dat landelij ke bekendheid geniet als het gaat om vervallen torenspitsen en beschim melde kerkmuren op te kalefateren, besteigt dag in dag uit de groene steigers en verbetert met hamer, trof fel en beitel stukje voor stukje de oude muren. Onlangs kon de met bladgoud bespoten haan weer op de torenspits worden geplaatst: het lasti ge restauratiekarwei van en in de torenspits is bijna ten einde. Woudenberg wil de Wijkertoren eind van dit jaar kant en klaar opleveren. Dit staat te lezen in een perscommu niqué, dat door het bestuur van de PPR, actiecentrum IJmond-Noord is uitgege ven en waarin de betrokken leden, kie zers en sympathisanten worden opgeroe pen om zoveel mogelijk daadwerkelijke steun te verlenen aan de acties van de industriebonden NVV en NKV. IJMUIDEN De VPRO zal vanavond in het programma „Berichten uit de samenleving” aandacht besteden aan de stakingen bij Hoogovens. Onder andere worden beelden getoond van de eerste acties in de staaf- en draadwalserij, waarbij de omroep aanwezig was. Het programma begint om tien minuten voor half negen en wordt uitgezonden via Nederland 1. 7.0 werd om twee uur bericht, dat de zogeiioemde „rode ploeg” bij Railver voer, welke om twee uur opkwam, na een toespraak van bondsbestuurder Her man Bode, massaal naar huis zou zijn gegaan. Dat zou betekenen, dat slechts enkelen waren aangewezen om de nood zakelijke tien locs voor de afbouw van de hoogovens te bemannen. Volkomen daarmee in tegenspraak was het feit, dat omstreeks vier uur twee verontwaar digde ordebewaarders in het stakings- centrum Buitenhof kwamen melder> dat er geen tien maar 1 iefst zestien locs, bemand met vrijwilligers rondreden. ..Als het zo doorgaat is er geen sprake meer van afbouw, maar van „opbouw” sprak een van de ordebewaarders ver bolgen. Grote vraag was toen: „Wat doen wij er aan?”. Dat men in de afdelingen waarvoor het stakingsparool was afgegev.en niet eensgezind was. bleek ons bij bezoeken. Degenen, die -aan het werk waren geble ven hadden de stakingsactie om ver scheidene redenen afgewezen. Allereerst laakte men het. dat zoals werd ver klaard op politieke gronden juist een bedrijf als Hoogovens a angepakt werd, waarvan ook bij de industriebonden be kend is, dat het met zijn lonen altijd „voorop” loopt en dat bovendien bekend staat om zijn goede sociale voorzienin gen. Anderen weer zagen de vergoedin gen uit de stakingskas niet zo erg zitten. Deze variëren van zestien tot zesendertig gulden zo vertelde men. Het kostte woensdag werkelijk moeite een totaal verlaten afdeling op te spo ren. In een van de laboratoria, waar staalproeven worden genomen waren 14 van de 16 personeelsleden aan het staken. Twee man waren aan het werk en dat bood een lege aanblik. BEVERWIJK. De Beverwijkse ciaal Culturele Raad heeft in een brief aan organisaties op sociaal en kultureel terrein gevraagd zich bij de raad aan te sluiten. Ook na de reorganisatie van de raad in 1972 blijft elke aangesloten groepering recht hebben op een verte genwoordiger in de algemene raad van de BSCR. Deze komt tenmiste één keer per jaar bijeen en heeft onder meer tot taak het gevoerde bestuursbeleid te be oordelen. De jaarlijkse contributie is min of meer symbolisch en varieert tussen de 10 en 30, afhankelijk van de aard van de instelling of het aantal leden. industriebonden Hoogovens hebben spreekt er haar voldoening dat deze bonden een begin ook in hebben gemaakt om woorden daden om te zetten, al betreurt de PPR het op zichzelf dat deze stakingen nodig blijken”. BEVERWIJK. „De Politieke Partij Radikalen, actiecentrum IJmond-Noord, verklaart zich solidair met de acties, die het NVV en T» een n 0 z.'

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5