Via ongewenste zwangerschap aandacht voor kinderloosheid het Fotoroute in land Bartje van BATA ZORGT VOOR FLEURIGE LEVENSWANDEL foto film I Woordenlijst Ifel CN 4 strafoplegging MODEJOURNAAL Dierenhandelaren veroordeeld zonder Opgeloste zilver- en klokkendiefstal •«*0==^ SciASSfek’* 7 1973 DONDERDAG 22 FEBRUARI 6 (Van een onzer verslaggevers) Kinderloos INENTEN HONDEN Psychische druk Overblijven Kostprijs BEVERWIJK/HEEMSTEDE Directeur Fred Kause van de Stizo voelt zich een gelukkig mens. Het straalt ook van hem af. Niet onbegrijpe lijk als je weet dat hij net enkele uren geleden gehoord heeft dat de pro vincie niets tegen een abortuskliniek in Bloemenhove, het voormalige Nieuw Unicum, heeft. Heel begrijpelijk zelfs als je de grootte van Bloemen hove kent en de beperkte ruimte ziet waarmee de Stizo in het BEA-huis in Beverwijk moet werken. Een directeurskamer, die tevens ontvangst ruimte en secretaressekamer is, een fietsenstalling waar de administratie is ondergebracht, een nis in de gang waar ook iemand zit te werken. „De ruimte wordt hier voor 150 percent benut”, lacht de heer Kause. INHAKEND op de verhoogde belangstelling voor het land van Bartje, gevolg van de tweeweke lijkse televisieserie op dinsdag avond, presenteren wij u de „Fotoroute Drenthe” die de Stichting Amateurfotografie in samenwerking met de Provin ciale WV Drente en de ANWB heeft opgezet. Met het voorjaar naar ons gevoel na een onwin terse winter al aardig dichtbij, kunt u deze route in uw plannen voor weekendtrips of snipper dagen opnemen. 1 BENT U DAT GRAUWE en dreinerige weer van mist en mot regen langzamerhand ook zo beu? Zo ja, werp dan, als u toch aan het winkelen bent, en pas sant eens een blik in de etalages van Bata en Bata International. U zult er ongetwijfeld iets opge wekter door worden, want de meest zonnige kleuren lachen u tegen. Laat u anderzijds niet di rect afschrikken door de schoe nen met centimetershoge pla teauzolen en de daarmee in over eenstemming zijnde hakken. Uit eigen aanschouwing kan ik u verzekeren dat de inkopers ook aan de behoudende damesvoeten hebben gedacht. Jeugdfotowedstrijd ie I SP J I w 7/ J C FflTMWH A STIZO: naast medische zorg ook sociaal pakket (Van een onzer verslaggeefsters) en .\C.- Bé TER MAAT HAARLEM Een 21-jarige loswerk- man, een van de twee daders van een onlangs opgeloste zilver en klokkendief stal in Bloemendaal, blijkt ook betrok ken te zijn geweest bij de mishandeling op zondagavond 11 februari op de Oude Groenmarkt van een 22-jarige loodgie ter. bescheiden plateauzolen zijn diverse fraaie tinten. De kosten van de diverse voorzienin gen en ingrepen. De poliklinische abor- Batalure heet de collectie waar onder andere deze twee modellen synthetisch materiaal in voorko men. EEN IN ACHT talen uitgevoerde „Verklarende woordenlijst van foto grafische uitdrukkingen” is thans uit gegeven door Kodak Nederland in Den Haag. Het boekwerkje is bedoeld ais leidraad en naslagwerk voor hen die niet of onvoldoende vertrouwd zijn met het fotografische jargon. Van Aberratie tot en met Zoomlens warden talrijke elementaire fotogra fische begrippen gedefinieerd. De ge bruikelijke definities zijn echter ver eenvoudigd en de wetenschappelijke terminologie is tot een minimum be perkt. De talen zijn Engels, Duits, Spaans, Frans, Italiaans, Nederlands, Portugees en Zweeds. Tenslotte komt er meer begeleiding voor mensen, die huwelijksmoeilijkhe den hebben. Nu blijft het vaak bij een enkel gesprekje maar in Heemstede zul len de mensen lange tijd worden bege leid. De behoefte aan een dergelijke hulp leeft zeer sterk omdat de bestaande instellingen, de mensen nog teveel laten zwemmen. De ervaring heeft geleerd dat de aanpak van diverse organisaties vaak niet meer dan een noodverbandje zijn, aldus de heer Kause. „De mensen wor den niet eerder losgelaten of er is een oplossing. Ook hierin hebben wij ons tot nu toe moeten beperken tot huiskamer- werk”. is zal eerst Bloemenhove een goeie ver- bouwingsbeurt moeten hebben. Er ko men een aantal systeemwanden, het ka- mertjes-in-kamertjes-idee. De heer Kau- se heeft er gezien de goeie contacten met Heemstedes B. en W. het volste vertrouwen in dat zijn kliniek door de Heemstedenaren niet als een p',.»el van verderf zal worden beschouwd. Over enige maanden drie zegt hij optimistisch gaat de Stizodirecteur met zijn idealisten, hobbyisten en part timers over naar Heemstede waar zeker drie a vier keer zoveel ruimte is. Daar zal niet meer van zeven ’s morgens tot elf ’s avonds hoeven te worden ge zwoegd maar kan men van half negen tot half vijf draaien. Voordat het zover Bij de elegantere en geklede schoe nen zag ik van soepel geiteleer waar lijk beeldige modellen met een zeer gematigd plateauzooltje. Het voorblad wordt verlevendigd met gekleurde biezen en om uw accessoires fraai te kunnen afstemmen zijn er derhalve tassen in dezelfde kleurstellingen en met dezelfde speelse biezen of andere aangepaste motieven. Snoezige lak en matleren sandalen met eveneens Voor een derde afdeling het KID- centrum gaat men eerst zijn licht opsteken in de Verenigde Staten waar al jaren met de kunstmatige inseminatie wordt gewerkt. „De gedachte aan een KID-centrum is gegroeid uit ons bezig zijn met de abortus. We realiseerden ons dat er naast het o nigewenst zwanger worden ook het probleem van het onge wenst kinderloos blijven bestaat. Voor de kunstmatige inseminatie en het do norschap zijn nog geen richtlijnen opge steld. In Nederland bestaan momenteel twee centra, waar de regels nogal streng zijn, volgens de heer Kause waarschijn lijk omdat het anders veel te druk zou worden. Hij zegt dat met uitbreiding van de capaciteit ook de eisen soepeler kun nen worden. Er zal veel tijd gaan zitten in de voorgesprekken en de psychologi sche begeleiding. „Er komt een kind dat wel van de moeder maar niet van de vader is en dat noodzaakt jarenlange begeleiding”, aldus de Stizo-directeur. De loswerkman en een 23-jarige dak dekker schopten en trapten toen tegen de uit de Warmoesstraat komende auto van de loodgieter, die doorreed en nadat hij zijn auto had geparkeerd door het tweetal, dat in gezelschap van nog twee of drie anderen verkeerde, die niet deel namen aan de mishandeling, in zijn gezicht geslagen werd, waardoor de prot- van de loodgieter brak. Het kaartje van de Fotoroute Drenthe. Het BEA-huis aan de Romerkerkweg zal over enkele maanden leeg worden. De Stizo gaat haar activiteiten in Heem stede ontplooien. Gelijktijdig met deze klinische voor ziening of iets eerder wil men ook de mogelijkheid voor sterilisatie van man nen scheppen. Voor deze poliklinische centimeters. Wat deze „duizelingwek kende” hoogte voor schadelijke gevol gen kan hebben voor de voet- en beenspieren en botten, heb ik u al eens eerder onder ogen gebracht. Doch wilt u desalniettemin kleurig blijven voortwiebelen, dan zijn er mogelijkheden te over. Van schoen tot muil in de meest hippe kleuren, en is de zool van kurk dan kunt u daar de meest hippe dessineringen op aan treffen. De Haarlemse rechtbank had veertien dagen geleden een aantal getuigen-des- kundigen opgeroepen om na te gaan of verkorting van die termijn, afgezien van de wettelijke bepalingen, mogelijk was. De getuigen a charge, waaronder een dierenarts-hoogleraar, een adjunct-in- specteur van de veeartsend j kundige dienst en een inspecteur van de dierenbe scherming, noemden verkorting van die termijn niet verantwoord. Die is juist op drie weken gesteld omdat eventuele be- smettingsverschijnselen zich in die peri ode openbaren. Volgens de getuige A décharge, de Haarlemse dierenarts me vrouw J. W. Hagedoom, bood het ge bruikte vaccin binnen 24 uur directe bescherming. Zij gaf echter toe, dat zij in strijd met de wet handelde. Volgens haar zijn de meningen over deze materie onder de deskundigen verdeeld. VAN DE BESCHEIDEN naar de extravagante plateauzool scheelt vele Veel vrouwen zijn wat bang voor de, niet heftige, pijn, die de ingreep mee brengt en daarom komt er ook ruimte voor de klinische (met volledige narcose) abortus. Momenteel worden alleen kalme rende middelen toegediend. Consequentie is w<el dat er een volledige operatieka mer moet worden ingericht, terwijl het nachtje overblijven tot de narcose is uitgewerkt tevens een slaapzaal met een aantal bedden noodzakelijk maakt. Er zullen in deze zaal afscheidende gordij nen worden aangebracht maar de prak tijk heeft volgens de heer Kause uitge wezen dat de patiënten graag op één zaal liggen voor de steun, die men aan elkaar kan hebben. Voor wie toch alleen wil liggen komen er twee aparte kamers met bed. Voor de klinische abortus zal het personeel met een anesthesist, een arts, een nachtzuster en een kok(kin) moeten worden uitgebreid. WILT U DAARENTEGEN beslist niet hoger op al is dat maar ander halve centimeter dan blijven er evenwel nog genoeg modellen over met de zogenaamde klassieke zool. Bekijkt u daarvoor eens de zojuist op de markt gebrachte Batalure-collec- tie. Een serie bijna tijdloze schoenen met een toch zeer bij-de-tijds karak- tus komt momenteel op 400 maar dit zal op korte termijn 350 worden. De klinische abortus zal, exclusief het nachtje over, 350 gaan kosten en voor de sterilisatie van de mannen is de prijs 250. Van de andere zaken is nog niets bekend, ofschoon te verwachten is dat de sociale projecten niet goedkoop zullen zijn. „We willen alles op basis van kostprijs doen maar bij het sociale pak ket zal het wel tegen minder dan de kostprijs moeten. We hopen hierbij ook op subsidies en andere geldelijke steun. En dan natuurlijk op de „hobbyisten”, want anders zouden wij nooit (hebben) kunnen werken”. Centimeters hoge plateauzolen zijn te vinden bij de modellen uit de Bata 99 Design-collectie. - - .S Deze elegante sandaal, eveneens van Italiaanse origine, is verkrijg baar in zwart lak, blauw en rou- gine. Het team van de Stizo, momenteel ne gen verpleegkundigen, vijf man admini stratief en drie Huishoudelijk personeel plus zes artsen die dit werk er naast hun huisartsenpraktijk doen, zal worden uit gebreid. Dat lijkt wel nodig ook als je de lijst bekijkt van de voorzieningen, die de Stizo in Bloemenhove wil onderbren gen. Allereerst is daar de polikliniek voor zwangerschapsonderbreking. In het BEA-huis heeft men één kamer, waar van maandag tot en met donderdag soms van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat behandeld wordt en dit zullen er in Heemstede twee worden. Het is de be doeling dat daar ook vrijdags de zwan gerschap kan worden onderbroken. Om administratieve en praktische redenen blijft het Stizo-team vasthouden aan het een week van tevoren afspreken. In de (gratis) folder is een duidelijk kaartje van de route afgedrukt, evenals een 16-tal uiterst praktische fototips- ln-telegramstijl, een routebeschrijving waarin nog eens een aantal handige fototeps is opgenomen, plus nog eens negen foto’s die enkele van de tal rijke fotomogelijkheden illusteren. De fotoroute, die het zuidoostelijke deel van de provincie bestrijkt, voert o.a. naar het grootste hunebed van Drenthe, naar het enige hunebed (’De papeloze kerk’) dat in zijn oorspron kelijke staat is teruggebracht, naar plaggenhutten een schaapskudde, maar ook naar mooie plekjes op de heide, naar vennen en door mooie stukken bos, waar het, ook ’s zo- Van Italiaanse origine is deze fraaie geiteleren pump met gema tigde plateauzool uit de collectie van Bata International. Met een tas in dezelfde kleurstellingen bent u mooi uit! Onder redactie van J. P. Bos EEN FOTOWEDSTRIJD waaraan alle jongeren van Nederland van 10 tot 21 jaar gratis kunnen deelnemen, is georganiseerd door Agfa-Gevaert. Het motto van de wedstrijd is „Dit is...” en de puntjes kunnen dan vrij worden ingevuld. Maximaal mogen vijf woorden worden gebruikt, waar van één woord een geografische naam is of de eigennaam van een bepaalde toeristische, sociale of cultu rele instelling of manifestatie, om een voorbeeld te noemen: „Dit is het Jazzfestival in Bilzen”. Alle foto- technieken zijn toegestaan: zwart-wit, kleurenfoto’s, dia’s en andere speciale technieken. Bijzonderheden kun je lezen in de wedstrijdreglementen, verkrijgbaar bij de directie van je school, bij jeugdgroeperingen, fotohandelaars, de plaatselijke WV’s en, bij Agfa-Ge vaert. Er zijn honderden prijzen in de vorm van fototoestellen, filmcame ra's, projectoren en fototoebehoren, boeken en kunstvoorwerpen. De inzendingen voor deze wedstrijd moeten ui terlijk 1 maart verzonden worden aan Agfa-Gevaert NV, afde ling Jeugdfotografie, Polakweg 10-11, Rijswijk In Bloemenhove zal ook meer aan de nazorg van de abortuspatienten worden gedaan. De vrouwen houden vaak een psychische druk en moeten er daarom nog eens over kunnen napraten. Die mogelijkheid is er in Beverwijk op be perkte schaal; het gebeurt thuis omdat er in het BEA-huis onvoldoende ruimte is. De nieuwe kliniek biedt ook moge lijkheden om meer dan tot nu toe de behandelde vrouwen aan een onderzoek naar baarmoederkanker te onderwerpen. Momenteel komen alleen Nederlandse vrouwen vanaf 25 jaar daarvoor in aan merking maar in Heemstede is het mo gelijk alle vrouwen vanaf 20 jaar te onderzoeken. In de toekomst hoopt men met een eigen laboratorium te kunnen gaan werken. Ook grote groepsonderzoe- ken, bijvoorbeeld vrouwen uit één be paalde stad of stadswijk, zijn niet on denkbaar, maar dan zullen de gemeen ten vogens d e heer Kause wel met subsidies moeten komen. LAATSTGENOEMDE categorie zullen we eerst maar eens wat laten passen. Fijne wandelschoenen, waar mee u zo te zien de vierdaagse tot en met de laatste meters gemakkelijk zult kunnen uitlopen. Stelt u zich bovendien voor hoe heerlijk ontspan nen u op zulke molières en loafers urenlang kunt winkelen. HAARLEM De Haarlemse recht bank heeft het vonnis bevestigd, dat het kantongerecht had opgelegd aan twee Haarlemse dierenhandelaren. De twee hadden honden gekocht zonder inen- tingsbewijs, lieten de dieren inenten, maar verkochten de honden weer, voor dat de wettelijk vastgestelde t ermijn van drie weken na de vaccinatie ver streken was. Zowel kantongerecht toen als rechtbank nu achtten de twee schul dig zonder strafoplegging. ter in vele modieuze kleuren en met een goede pasvorm. Naast het echte leer wordt door Bata ook dankbaar gebruik gemaakt van leervervangende materialen. Ple zierig voor u is het te weten dat zulks in de schoenen, behalve de sandalen, wordt aangegeven door het opschrift „Synthetisch”. De prijzen van deze syntheten, niet te onder scheiden van echt leer, zijn van 30 tot 35 gulden. Het niet ademen van deze materialen wordt soms onder vangen door de voering van echt leer te maken. VOOR HET HEL* gezin zag ik gezellige en makkelijke buggies van laag tot enkelhoog en in de alleraar digste kleurcombinaties. De heren schoen is nu ook iets hoger gehakt en geneusd en bij deze modellen zien we veel sierstiksels en perforaties. Volkomen aangepast aan deze tijd brengt Bata een uitstekende collectie kinderschoenen. Zo zag ik leuke juchtleren jongensmolières en wat dacht u van een meisjesschoen in twee kleuren met een verantwoord plateauzooltje? Kijkt u er nu ook weer wat vrolijker tegenaan? behandeling er wordt plaatselijk ver doofd bestaat grote belangstelling. Het zal op vrijdag kunnen gebeuren. De man heeft dan het weekeinde om een beetje bij te komen, want de twee kleine wondjes, die de ingreep geeft hebben een genezingsduur van anderhalf tot twee dagen. Voor de sterilisatie van vrouwen is het wachten op de operatie kamer en de zaal met bedden. De Stizo hanteert bij de sterilisatie als voorlopige richtlijnen dat de betrokkene boven de dertig is, dat het gezin voltooid is en dat er een goede relatie tussen man en vrouw bestaat. Bovendien wordt de mensen goed voorgehouden dat de in greep vooralsnog onherstelbaar is. mers, vaak nog heerlijk stel is. Naai wens kan men één of meer dagen over de fotoroute doen en de vel« attractiepunten langs de route korter of langer bezoeken. De folder „Fotoroute Drenthe’ 'n verkrijgbaar bij alle Provinciale WV’s in Nederland. Per briefkaart kunt u de folder aanvragen bij de Provinciale VVV Drenthe, Markt 20 in Assen. Groepsgesprekken van jongeren over relatievorming, bewuste partnerkeuze en sexuele voorlichting is één van de din gen uit het sociale pakket. Het is geble ken dat veel echtscheidingen en huwe lijksmoeilijkheden voortvloeien uit een verkeerde keuze van de partner. De groepen van ongeveer 20 jongeren men begint er voorlopig met één zullen 14 weken iedere week bijeen komen. Men hoopt de jongeren via con tacten met huisartsen, stichtingen verenigingen bij elkaar te krijgen. er in EN .Gaualte H3I' Waerdfnga K K t EMMfN lano 1^ JrtnMf» ■•■■•.l;.... f' -4

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7