Tegenactie Van Wijk 1750 hand BONDEN EN HOOGOVENS BESTOKEN ELKAAR KRACHTIG MET CIJFERS WAAROM KORT GEDING? 1 PERSONEELSDIRECTEUR DR. MAX ALBRECHT VAN HOOGOVENS: a INTERPOLIS tekeningen Verschillende uitgangspunten in inkomensgevecht Winst NMB 22% hoger IS 1973 V R IJ D A G 23 FEBRUARI 18 Na ultimatum Doordouwers Niet zuiver Thuisfront Rood nest Gevaarlijk Niet dramatisch 5 - t - f - f Ingehaald een het 'riebonden voert. Verbond, (Van onze redactie economie) van de inkomens- (Van onze redactie economie) DRS. J. D. HOOGLANDT (Van onze redactie economie) van van landelijk met mensen, die bij Hoogovens een opvallende rol in het stakingsconflict s en te Functie groep weest. Hij was ook jarenlang secretaris van de Partij van de Arbeid, werd later burgemeester in het Drentse Gieten en is in die provincie ook nog acht jaar gedeputeerde geweest. 12.960 13.730 16.490 20.710 f 38.400 1 8 9 12 15 18 - - kt. n en vou- ixu- 74 naar kan U igen ti bij de zo Verschil per maand 5,00 2,50 1,00 7,50 91,50 Omdat u geen dag in ’t ongewisse wilt verkeren: 1 Motorrijtuigenverzekering van Interpolis. Conservatoriumlaan 15, Tilburg, k tel.(013)629111 J De bonden signaleren dus ten opzichte van de inkomenspositie van het gemid delde gezin nadelen voor de laagstbe taalden en voordelen voor de inkomens „boven de streep”. Conclusie: er moet „boven de streep” meer worden afge roomd. Overigens erkennen de bonden dat Hoogovens een voorbeeld is op het gebied van het sociale beleid in ons land en dat er veel gedaan is op het gebied van inkomensverdeling. De hoger- en bestbetaalden zeggen: de industriebonden willen hun wil er door drukken ten koste van de inkomens „boven de streep”. En dat dan nog in „Het idee voor mijn appèl aan het personeel is ontstaan direct na het ultimatum van de industriebonden. En zie: na drie dagen heb ik alléén bijna net zoveel handtekeningen té gen de staking verzameld als de in dustriebonden er na gedegen voorbe reiding stemmen vóór hebben gekre gen. Ik ben er tegen dat 2000 stakers hun wil opleggen aan 21.000 andere personeelsleden van Hoogovens, die kennelijk niet willen staken. Boven dien zou ik er tegen zijn als de directie het hoger personeel eenvou digweg zou dwingen tot het aanvaar den van een cao-uitbreiding waarover dat hoger personeel zelf niet onder handelen kan. Dat wil de directie dan ook niet”. „Naar mijn opvatting kan er in zo’n situatie niet eens een ultimatum komen. Verder heb ik er bezwaar tegen dat juist bij Hoogovens, een bedrijf waarover Arie Groenevelt zelf heeft gezegd dat het een goed sociaal beleid voert, acties worden onderno men. Ook om daar tegen te proteste ren, heb ik de grote zwijgende meer derheid willen mobiliseren”. Op deze pagina een serie vraagge sprekken, die onze sociaal-economi- sche redacteur JOHN BINDELS had Het zijn overbelaste dagen voor hem. Dagen waarin hij zich ook afvraagt of hij er wel verstandig aan doet lid van het NVV te blijven. Zo langzamerhand raakt hij ervan overtuigd in een „rol conflict” te raken, al hebben de Indu striebonden hem nog niet openlijk aange vallen op zijn tweeslachtige positie. Hoogovens stelt daartegenover: de la gere en hogere inkomens zijn bij ons de laatste jaren al duidelijk naar elkaar toegegroeid. Ook in onze nieuwste voor stellen zal die ontwikkeling zich verder voortzetten. Zelfs in versterkte mate Niettemin stellen wij vast, dat Hoogo vens ONDANKS een goed sociaal beleid, gepakt wordt. Wij durven zelfs te zeg gen JUIST OMDAT het sociale beleid goed is. Wij moeten als breekijzer fun geren voor nationale veranderingen. En dat gaat ons te ver. Pressiemiddelen en doel zijn hier bepaald niet in evenwicht. Toeneming netto inkomen 2.518 2.516 2.501 2.909 3.056 3.383 5.471 Bondsvoorstel netto inkomen Hoogovens- voorstel netto inkomen 12.900 13.700 16.500 20.800 39.500 Van Wijk zegt: „Ik ben de actie begonnen los van enige groep of kleur. Iedereen kan eraan meedoen, van hoog tot laag. Op de stafafdeling administratie van Hoogovens doe ik werk dat mij met alle andere afde lingen in aanraking brengt. Daarom heb ik ook veel contacten”. IJMUIDEN. Industriebonden en di rectie van Hoogovens zijn elkaar in het stakingsconflict met cijfers gaan besto ken. Een kanonnade van getallen, waar mee ieder van de partijen zijn „gelijk” wil bewijzen. De Industriebonden noe men het „cijfers die er niet om liegen”. Hoogovens troefde de tegenpartij weer af, door de bonden te kwalificeren als producenten van „cijfers die bedriegen”. Het ligt er in dit conflict maar net aan van welk punt je vertrekt. Ga je uit van het gemiddelde Nederlandse gezin, zoals het Centraal Bureau voor de Sta tistiek dat kent, dan volgt er een heel andere redenering dan wanneer je de teruglopende koopkracht van de hoger- en bestbetaalden berekent. Netto- inkomen l-l-’73 11.628 12.462 13.964 f 14.879 17.047 f 20.923 27.160 parallel met die van de baas. „Vannacht werd ik in IJmuiden wakker omdat ik het lawaai van de hoogovens niet hoor de. Dat was heel erg ongewoon voor mij. Ik had het liever wél gehoord. Niet omdat ik het geluid zo fijn vind, maar omdat het bedrijf dan weer on zou zijn”. 1.651 De bedoeling van het kort geding is volgens Hoogovens de bonden weer aan de onderhandelingstafel te krijgen. De strijdsituatie moet weer teruggebracht worden tot een redelijk gesprek, aldus drs. Hooglandt. Verschil t.o.v. 2.880 302 304 319 89 236 563 Verschil tussen die twee 60 30 10 90 1.100 Hoogovens zegt dat de directievoor stellen en die van de bonden voor de lager betaalden „vrijwel op hetzelfde neerkomen”. Op zijn hoogst, aldus het bedrijf, is daar sprake van een verschil in werkelijk besteedbaar inkomen van 5 gulden per maand. Het gaat in de rede nering van Hoogovens de bonden dus „kennelijk niet in de eerste plaats om de inkomens van die laagstbetaalden”. Wat ze dan wél willen, aldus Hoogovens, is de koopkdracht van werknemers uit ho gere functiegroepen afbreken. De direc tie maakt dat duidelijk i n een staatje waarin de verschillen tussen de voor stellen van directie en bonden nog eens per maand worden uitgecijferd. iehang ius is is kij. s Tijd IP1. 4. „Iedereen die een aanvraag doet voor een tel- of rekenmachine, een dicteerapparaat of een schrijfmachi ne, komt bij mij terecht. Ik geef dan een advies. Die handtekeningen tegen de staking heb ik grotendeels per soonlijk verzameld. Alleen in één van de gebouwen heb ik hulp gehad, de rest heb ik zelf bezocht”. AMSTERDAM. De Nederlandsche Middenstandsbank nv heeft een gunstig jaar achter de rug. De winst na belas tingen en voorzieningen ging in 1972 omhoog met 22 pet van f 27,8 mln tot f 34,0 mln. In het eerste halfjaar van 1972 was de winststijging ten opzichte van dezelfde periode van het voorgaande jaar 15 pet. Voorgesteld wordt het divi dend te verhogen van 6,50 tot f 7 per aandeel van f 50. Hiervan is als interim dividend al f 4,50 in contanten of f 2,50 in agio-aandelen uitgekeerd, zodat het slotdividend f 2,50 in contanten zal be dragen, aldus de bank. vakbeweging heeft me tot heden nog nergens verwijten over gemaakt. Maar wie weet word ik wel als NW-lid geroyeerd. Dr. Albrecht is als personeelsdirecteur de hoogste stafmedewerker op dit ter rein van de raad van bestuur bij Hoogo vens. Dat hij voor die functie is gekozen, komt voort uit zijn persoonlijke belang stelling en ervaring. Hij was eigenlijk voorbestemd voor de hoogste post bij een Hoogovensvestiging op de Rotter damse Maasvlakte, als de komst van zo’n bedrijf daar niet tot nader order verhinderd zou zijn geweest vanwege milieuhygiënische bezwaren. Persoonlijk betreurt dr. Albrecht het en dat blijkt ook uit zijn bulletins aan het personeel dat „juist Hoogovens als slachtoffer wordt gebruikt om landelijk een inkomensnivellering te bereiken, die bij Hoogovens al jaren aan de gang is” Dr. Albrecht is lid van de Partij var de Arbeid is is van plan dat te blijver al zegt hij zelf bepaald in de rechtsr gelederen van die partij te willen stóar ..Ik kom uit een rood nest. Mijn ouders zijn om zo te zeggen onder de meiboom getrouwd”. De vader van dr. Albrecht is in de Haarlemse gemeenteraad jaren lang fractievoorzitter voor de PvdA ge- Dr. Albrecht: „Ik zou geen NVV-lid geworden zijn als ik had moeten kiezen toen ik al directeur was. Ik heb vroeger bij het NVV gewerkt De bonden zeggen: laat die beterbe- taalden, die vaak ongeorganiseerd hebben meegeprofiteerd van volledige prijscompensatie zoals de bonden die eerst hebben bevochten, nu maar eens een veer laten. Het is alléén maar voor 1973. Jarenlang zijn de inkomens door verbetering in percenten uit elkaar ge groeid. Dat kan zo niet doorgaan. Als brood en melk duurder worden, dan moet iedereen voor de prijsstijging de zelfde vergoeding krijgen. Wij zien niet in waarom die hoger- en beterbetaalden niets van hun koopkracht zouden prijsgeven. Als ze dat niet doen, blijven ze geld houden voor extra luxe zaken, zoals tweede huizen, tweede au to’s en wat al niet meer. Dat vinden wij onrechtvaardig. Wij zouden van dat geld ook wel eens willen meedelen. Er is al te lang over inkomensverschillen ge praat. Nu moeten we er maar eens iets aan doen. Dit is voor ons een principiële zaak. Ter Heide in het NVV losbarstte”. „Begrijp me goed, ik wil me niet afzetten tegen de bonden. Zakelijk ben ik het niet met ze eens. Dat is alles. Los daarvan geloof ik meer in de stap-voor- stap-lijn, zoals Ter Heide die voorstond. Ik ben niet zo’n linkse rakker”. „Ik denk dat ik na afloop van dit conflict met een paar goeie vrinden in de vakbeweging eens ga praten hoe ik het best kan reageren. Als ik besluit eruit te stappen, wil ik dat in ieder geval doen zonder dat daaruit een anti pathie tegen de vakbeweging blijkt. Ik wil kost wat kost verwarring voorko men. Wat ik nu doe is me zoveel mogelijk zakelijk opstellen. Daar heb ik niet de minste innerlijke moeite mee. De Eerst als rechtenstudent. Later werd ik daar wetenschappelijk medewerker. Toen ik elf jaar geleden naar Hoogovens kwam, was ik lid van het NW. aDt ben ik tot heden gebleven, ondanks mijn opgang in de hiërarchie van het bedrijf” „Een tijdje geleden begon ik me af te vragen: kun je nog wel NW’er blijven als je in een directiefunctie tegenover vakbondsonderhandelaars komt te zit ten? Maar toen daar tussendoor de kwesties rondom Drees en DS’70 in de actualiteit kwamen, besloot ik nog niets te ondernemen. Het zou zo’n dramatisch gebaar zijn geweest. Dat gold ook voor de dagen waarin het conflict Groenevelt- „Het directe effect van mijn actie, die overigens nog steeds doorloopt en waarvoor nog meer handtekeningen binnen zullen komen, is ook dat er publiciteit komt. De buitenwacht neemt op die manier kennis van fei ten die de industriebonden verzwijgen of gekleurd weergeven. Die verdraai ing van de feiten noem ik intimidatie. Ik vind dat ook de NOS zich aan gekleurde berichtgeving schuldig maakt, evenals sommige kranten”. „Wie gewoon wil werken, heeft nu de keus om zijn standpunt uit te dragen. Dat geeft dan eens een ande re kijk op de zaak. Want als je maar systematisch dóór liegt, gelooft het publiek er op de duur wel in. Als ik hoor wat er volgens de stakingslei- dltog allemaal „plat” ligt en ik kijk dan naar de werkelijke toestand, naar de werkwilligen die er zijn, dan kan ik me bijzonder boos maken”. „Ik heb ook al veel positieve reac ties op mijn Initiatief ontvangen. Bo vendien worden er nieuwe ideeën aangedragen, die gericht zijn op het breken van de actie. Wij passen er gewoon voor de rekening van 5 mil joen gulden per dag te betalen. U moet overigens niet denken dat ik er zelf beter of slechter van word”. Als Max Albrecht na de dagelijkse verwikkelingen, ’s avonds met zijn vrouw even herademend een borrel drinkt, discusiëren ze druk met elkaar over het nut en het doel van de staking bij Hoogovens. „Mijn vrouw is natuur lijk buitenstaanster. Maar ze fungeert voor mij toch als een soort critica ter- wille van de duidelijkheid. Om eens een voorbeeld te noemen: het concept voor de tweede brief aan ons personeel begon zonder de mensen eerst fatsoenlijk aan te spreken met dames en heren. Mijn vrouw zei daar wat van en dat hebben we toen veranderd. Zo zijn er natuurlijk vel meer dingen”. Dr. Albrecht vindt intussen dat hij het ninder zwaar heeft dan de bedrijfsdi- ectie-IJmuiden, waar het parool 12 uut >p en 12 uur af en ook ploegendiensten voor directeuren in deze dagen normaal zijn. Maar hij blijft niettemin een uiterst beweeglijk man, die moeilijk te pakken te krijgen is. Zijn secretaresse, mej. E. Vissinga, zegt: „We zien hem de laatste tijd meer op de televisie dan hier”. Haar mening over de staking loopt IJMUIDEN. Waarom heeft Hoogo vens nu een kort geding gewild tegen de industriebonden? De samengevatte me ning van drs. J. D. Hooglandt van de raad van bestuur daarover: „Hoogovens tornt niet aan het principe van het stakingsrecht. Het bedrijf erkent dat recht als uiterste middel. Hoogovens vraagt de rechter geen uitspraak over het conflict en als de eis het staken van de acties, wordt toegewezen, dan bete kent dat in de opvatting van de raad van bestuur nog niet dat de inkomensei sen van de bonden on zichzelf onrecht vaardig zijn, maar alleen dat die bonden het wapen in de schede moeten steken, waarmee ze die eisen bevechten” mers om het totaal overheveling, van de ene groep naar de andere. De aantallen zijn daarbij van doorslaggevend belang. Een kort geding zal nu dinsdag moeten uitmaken of de staking gerechtvaardigd is of niet. De rechter kan zich in zijn uitspraak niet bemoeien met de vraag of het bevechten van andere inkomensverhoudingen door middel van acties op zichzelf geoorloofd is of niet. Hij krijgt hier in eerste instantie te beoordelen of werkelijk alles is gedaan om bij Hoogovens tot een akkoord te komen. En hoe het met de „nivellering” verder moet is een vraag die al of niet met bemiddeling het best aan de onderhandelingstafel kan worden uitgepraat. IJMUIDEN. Achteraf bekeken had den wij de Industriebonden na hun laat ste concessies beter aan tafel, kunnen vragen. Dan zou duidelijk zijn geworden wat ze, zeven minuten voor het eerste stakingsparool, met |iun gebaar vóór had den. Was het een manoeuvre of een werkelijk aanbod? Dat hadden we dan in een verder gesprek gehoord. We zouden dan wèl hebben geëist dat het stakingsparool werd ingetrokken”. Dat vertelt tussen de bedrijven door dr. Max Albrecht, onderhandelaar namens Hoog ovens en als directeur-personeel en or ganisatie de man van de „sociale” porte feuille. Inmiddels vinden ’loogovens het niet mensen van bereid zijn commentaar ..Het liefst „Misschien word ik als NVV-er wel geroyeerd” spelen. Van zijn hand eveneens analyse van het cijfergevecht dat Hoogovens nu al dagen met de indus- „Hoogovens vindt de staking niet toe laatbaar, omdat de bonden niet het ui terste zouden hebben gedaan om een akkoord te bereiken. Pressiemldde’ en doel zijn niet in evenwicht”, vindt de raad van bestuur. Hoogovens is een proces-industrie met veel kwetsbare in stallaties. Met een klein aantal stakers kan grote schade aan de onderneming worden toegebracht. De stakingskassen kost het 70.000 gulden per dag, de reke ning voor Hoogovens is 3,5 tot 5 miïioen. Dat Hoogovens een dwangsom heeft ge elst is onverbrekelijk met een kort ge ding verbonden. De eis is 5 miljoen ..ner gebeurtenis”, maar het had wat ons betreft ook het symbolische bedrag van f 1 kunnen zijn”, aldus drs. Hooglandt. Met deze Hoogovenscijfers moet geïl lustreerd worden dat mensen met bijna 40.000 gulden „schoon” er ruim 90 gul den per maand op achteruitgaan als de bonden hun zin krijgen, om de laagst betaalden 1,25 per week meer te kun nen geven. Is dat een staking waard?, zo vraagt de Hoogovens-directie zich af. De tijd zal het leren. Helemaal „zuiver” is deze argumentatie natuurlijk niet, omdat hier twee uitersten uit het staatje met elkaar worden vergeleken. Het gaat im- Netto inkomen 1969 9.110 9.946 11.463 11.970 13.991 17.540 f 22.689 Als ik met Max Albrecht weer mee rijd naar het hoofdgebouw, weet hij dat er veel meer locomotieven bij railver- voer rondrijden dan de stakers Hef is. „Toch zullen we dat psychologisch niet zó uitbuiten dat we nou ook maar weer hoogovens gaan opregelen. Dan zou de stakingsleiding terecht zeggen: „we heb ben met iullie veiH^heldsafsnraken ge maakt. Die moet je dan niet doorbre ken, anders gooien we de boel zonder overleg plat”. En dan zijn we met onze kwetsbare installaties nog verder huis”. juristen voorzichtig dat de top de hele dag door »llr«Mi fe doen of te geven. Dr. Albrecht: •Mld«n ze “nde dinsdag het korf m Haar lem in een ontoegankelijk vertrek op sluiten (Ven onze redactie economie) IJMUIDEN. In drie dagen tijds heeft hij de industriebonden laten zien wat er aan tegenspel mogelijk is. Evert van Wijk, 35 jaar, middengroe- per in de cao bjj Hoogovens, politiek thuis bij het Gereformeerd Politiek als werknemer georgani seerd in het niet'-erkende Gerefor meerd Maatschappelijk Verbond. Hij had tot donderdagmiddag al ruim 1750 handtekeningen gekregen van mensen die zich tegen de staking verzetten. individuele ondernemingen. Wij vinden dat dit een zaak is waarover het parle ment dient te beslissen. Inkomens op nieuw verdelen is niet een zaak die je even met een staking kunt regelen. Bo vendien vergeten de industriebonden in hun redenering opzettelijk eerst de ex clusief op de hoger- en hoogstbetaalden drukkende extra lasten af te trekken voordat ze netto-besteedbare inkomens vergelijken. Meer belastingdruk, meer so ciale premiedruk, meer verzekeringskos ten tegen ziekte, progressief school- en collegegeld, om maar eens enkele zaken te noemen. Daar komt nog bij dat de vakbewe ging zich vaak tegen beter weten in aanmatigt de belangen van hoger- en bestbetaalden te behartigen, terwijl de praktijk op het tegendeel wijst. Vandaar dat zoveel van ons zich anders hebben georganiseerd. Bijvoorbeeld in de Neder landse Centrale van Hoger Personeel, of in verenigingen zoals die voor hoger Hoogovens-Personeel: duidelijke belan genverenigingen, die .zich meer represen tatief achten voor de inkomens „boven de streep” dan de vakbeweging en die daarom als gesprekspartner bij het af sluiten van contracten erkend willen worden. In grote lijnen komen daar de stand punten op neer. Daarbij geldt voor het specifieke geval Hoogovens, dat de sta king daar 3 tot 5 miljoen gulden per dag kost, terwijl de stakingskassen voor 2000 man tegen maximaal 36 gulden per dag vergoeding, hoogstens voor 72.000 gulden worden belast. Een paar duizend man kunnen de totale produktie verlammen, zodat 20.000 anderen niet meer kunnen werken. Ze moeten tóch betaald worden, terwijl er geen produktie tegenover staat. Nu even de cijferoorlog. De industrie bonden zeggen: veel werknemers bij Hoogovens hebben ondanks al hun net- to-verbeteringen sinds 1969 minder ge kregen dan het gemiddelde Nederlandse gezin nodig had om niet aan welvaart in te boeten. Het „gemiddelde” gezin (2 kinderen) had volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek in 1969 een netto-inkomen van 11.800 gulden. In 1973 zou dat gezin, omdat de prijzen sindsdien 23,9 zijn gestegen, netto 14.620 gulden moeten verdienen. Het zou er dus 2880 gulden netto bijgekregen moeten hebben. Voor enkele functie groepen bij Hoogovens zie je dan de volgende nadelige (-), of voordelige verschillen:

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19