Onduidelijk gesprek Rechercheurs in burger Valenti jn en KNSB Biljarters benadeeld door de kou in Spanje De ISSL heeft Roos erg hard getroffen door schaatsen nu RIJDSTERS STRÖMSUND fleur 3 op de Vitesse-tribune Atje Keulen voedt kinderen anders op in alles over bloemen en planten! hoe weet ik dat, waar lees ik dat :he is TWEEWIELER RAI 22 ACTIE NA BIERBLIKINCIDENTEN i Grote verrassingen bij start EK 47-1 WERELDKAMPIOENE IS STERK GAAN RELATIVEREN .i SPORT IN HET KORT B’ ilif' VRIJDAG 23 FEBRUARI 1973 Veranderd nieuw verzamelwerk Cadeaus b. Drs. m Is TT-biljetten aan NS-stations 24 februari tm 4 maart I 4’ »i I I 4" ■”-S. (Van onze sportredactie) irt- 2n- en Kau- Carpenter, ADVERTENTIE ADVERTENTIE fleur naam 100 straat plaats >r sns Met voor de nationale schaatsbonden als enige troost dat de rijdersraad van de ISSL deze week Europees en wereld kampioen Göran Claeson definitief heeft Loting (Sprinters) 500 meter: le rit: Haenninen-Erisen; 2e rit Koenig-Blatchford; 3e rit: Lyman- Linkovesi; 4e rit Boerjes-Valentijn. 1000 meter: le rit: Eriksen-Blatchford; 2e rit: Lyman-Valentijn; 3e rit;Haenni- nen-Koenig; 4e rit: Boerjes-Linkovesi. STRÖMSUND Atje Keulen-Deelstra is veranderd. De 34-jarige Friezin beseft dat aan de vooravond van de wereldkampioenschappen in het vriendelijke maar erg koude noord-Zweedse plaatsje Strömsund zelf ook. (Van onze sportredactie) ARNHEM Vitesse is officieel door de KNVB in staat van beschuldiging gesteld. De Arnhemse vereniging wordt verantwoordelijk geacht voor de Inci denten met de bierblikjes tjjdens de laatste thuiswedstrijd van Vitesse tegen Heerenveen. Een fikse geldboete, zelfs een wedstrijd zonder publiek, kan de KNVB de Arnhemse vereniging als straf opleggen. in uw geopend 10-17 en 19-22 uur. Zaterdag en zondag 10-17 uur. Toegang f 4.-. RAI amsterdam Dsinsdagavond wordt het gezin Keulen na 35 dagen weer herenigd. Voor Atje zit het schaatsen voor 1972’73 er dan weer op. De buit is binnen in de vorm van een Nederlandse, Europsese en naar alle waarschijnlijkheid de wereldtitel. Plus de nodige centjes, want amateur Atje Keulen-Deelstra heeft dit jaar, dank zij de sponsoring door de CCF.een leuk bedrag kunnen bij schrijven op haar bankrekening. Alleen al van een limona- defirma ontvangt ze dit jaar een bedrag van 3500 gulden, terwijl ze als gast- schrijfster van een ochtendblad nog eens egn flink bedrag kan incasseren, zodat ze aan baar geld zeker 5000 gulden zal toucheren. Daar komen dan natuurlijk nog de diverse schnabbels bij. Voor zakenmensen die een nieuwe winkel openen of anderszins een stunt willen uithalen is de drievoudige wereldkam pioene uiteraard een begerenswaardig object. Ook dat levert een fiks bedrag op, waarbij er aan cadeautjes ook nog het een en ander de boerderij in Irnsum wordt binnengedragen, want de diverse huldigingen staan alweer op stapel. Atje zou beschouwd kunnen worden als een soort werkende huisvrouw. „Nee”, zegt ze zeer beslist, „als ik het alleen voor het geld zou doen hield ik er vandaag nog mee op.” Plannen voor de toekomst? „Dat zal wel de boerderij worden. Jelle en ik hebben wel eens gedacht aan een klein hotelletje of zo, maar dat zal niet zo gemakkelijk zijn. Voor een sportzaak ben ik geloof ik niet geschikt. Nee, het zal wel de boerderij worden en daar ben ik best t evreden mee, geloof me.” En vertrouwelijk tot slot: „Weet je waar ik nou zin in had? Op een hele stille zondagmorgen lekker met Jelle in die mooie kamer van ons zitten en wat lezen en koffiedrinken. Niets zeggen, ge woon lekker bij elkaar zitten en heel lui zijn.” Atje is desondanks beslist niet on dankbaar. „Dank zij het schaatsen heb ben we nu een prachtige woning. Van het geld wqt ik hebopgespaardhebben het geld wat ik heb opgespaard hebben we het huis helemaal verbouwd. Toen bleef er niets meer over.” Die verbouw de woning puilt uit van de vele cadeaus die ze in de loop der jaren gekregen heeft. Een ultra-moderne badkamer, een kleuren-tv, een bankstel, een eethoek, een wasmachine, een naaimachine, een grammofoom en ga z.o maar door. De lijst zou met gemak vertienvoudigd kun nen worden, Atje: „Dat is zo. Zonder het schaatsen hadden we dat allemaal be slist niet gehad. Dat huis is ook wel een van de fijnste dingen die ik van het sprek is ook Anton Huiskes, de Ne derlandse trainer van de professionals aanwezig geweest. De KNSB zegt in een communique het volgende: „De standpunten zijn over en weer uitge wisseld en hebben verhelderend ge werkt. Jos heeft zijn beslissing welo verwogen genomen en komt op deze beslissing niet terug. Het dagelijks bestuur van de KNSB heeft het ge sprek zeer op prijs gesteld.” afgewezen. Blijft van de nationaal-er- kende klassementsrijders eigenlijk alleen over de Noor Sten Stensen, die niet afwijzend staat tegenover een profcon tract, maar die er aan de andere kant weinig voor voelt zijn op handen zijnde promotie tot officier in het leger op het spel te zetten. Het is wat vreemd zulke opmerkingen te horen uit de mond van een schaatsve- dette, die alom bekend staat als uiterst fanatiek. Die geen wedstrijd kon verlie zen, ook al was het maar een onderling wedstrijdje op de training. Atje: „Dat zou me nu niets meer kunnen schelen. „Vooral de laatste tijd ben ik anders over het schaatsen gaan denken. Ik geloof dat ik het nu allemaal wat nuchterder bekijk. Natuurlijk wil ik nog wel steeds heel erg graag winnen, maar als ik tweede zou worden, zou ik echt niet beginnen te huilen. Ik geloof dat ik het allemaal niet zo vreselijk belangrijk meer vind. Misschien komt dat omdat ik al zoveel gewonnen heb, maar ik dacht ook wel dat het gezond was. Schaatsen is erg fijn, maar er zijn andere dingen op de wereld”. Atje Keulen-Deelstra tijdens haar ereronde in 1972 toen zij wereldkampioene was geworden. Een titel die sterk aan haar veranderde instelling meewerkte. Tijdens het onderhoud is niet ge sproken over de trainingskosten (15.000 gulden) die de KNSB zou kunnen claimen. Jos Valentijn Iaat deze zaak geheel over aan de ISSL. Namens deze organisatie verklaarde de heer Frits Bergman: „Wat wij moeten betalen, zullen we betalen.” Hij legde daarbij de nadruk op het woord „moeten”. Volgens hem heeft de KNSB nog geen claim ingediend. De ISSL betwijfelt de rechtsgeldig heid van het contract, dat Valentijn destijds met de KNSB heeft afgeslo ten. Zo zouden Jos is minderjarig zijn ouders niet mede hebben on dertekend. Ook zou Valentijn geen copy van de acte hebben ontvangen. De algemeen secretaris Comello van de KNSB wilde hierop geen commen taar geven, zodat het gesprek tussen Valentijn en de KNSB voor de bui tenwereld nogal onduidelijk bleef. DEN HAAG Jos Valentijn, de Nederlandse sprinter, die verleden week een contract met de ISSL te kende, heeft donderdag een gesprek gehad met de Koninklijke Nederland se Schaatsenrijdersbond. Bij dit ge- Ook uit bovenstaande opmerkingen blijkt hoezeer Atje de laatste tijd veran derd is. Zelf zegt ze: „Ik geloof dat het wel goed is dat ik er nu zo over denk. Door het schaatsen ben ik trouwens helemaal anders geworden. Ik gedraag me vrijer, ik ben moderner, ik kan nu over veel meer dingen meepraten en ik ben wat minder bekrompen, dacht ik. Dat vind ik misschien wel het fijnste van de vier jaren dat ik nu schaats. Ik geloof ook dat dat van invloed is op de opvoeding van m’n kinderen. Dat ga ik heel anders doen als ik vier jaar geleden van plan was. En ik wil ook beslist dat ze deze zomer met vakantie gaan. Dan maar een paar weken wat krapper in de beurs. Zo zou ik een paar jaar geleden nooit gedacht hebben.” In de eerste ronde van dit kampioen schap viel overigens al meteen eeh ver rassing te noteren toen de Spanjaard Jose Galvez in veertien beurten van de Franse kampioen Roland Dufetelle won: 300-284. Een nog grotere verrassing was de nederlaag van de Belgische kampioen Laurent Boulanger tegen de Spaanse titelhouder Miguel Espona (162-300 in 18 beurten). Boulanger, die met een moyen ne van 35.000 naar Spanje was gekomen, faalde volkomen. De hele gang van za ken werd uitermate gunstig beoordeeld door de Westduitse titelverdediger Dieter Müller, die de laatste twee keren, in 1969 en 1970, kampioen in dit spelletje was geworden. Hij kreeg van zijn 39- jari.ge in Hoorn wonende en als schrijf machinemonteur werkende landgenoot Dieter Wirtz keer op keer de ballen dicht bijeen en kon gemakkelijk in 18 beurten winnen: 300-155. Fléur: praktische bloemen- en planten- encyclopedie, die u ze.lf van week tot week opbouwt. Bestel uw kennismakingsaflevering a 1,- met onderstaande bon. verschil gewonnen (159-300) maar was lang niet tevreden met zijn prestatie omdat hij er 23 beurten over had ge daan om tot winst te komen. Hij en de andere matadoren in het moeilijkste van alle kaderspelen hadden de doordringen de koude in de biljartarena als niet in de voorbeschouwingen ingecalculeerde factor moeten aanvaarden. En ze vervolgt: „Natuurlijk, vooral dit jaar kan ik een paar leuke centen ver dienen, maar mag dat ook eens. Van m’n 15e tot m’n 30e jaar heeft het schaatsen me alleen maar veel geld gekost. Dank zij de CCF kunnen we dit jaar wat verdienen, maar dat is voor het eerst. Dat kregen we vorig jaar ook niet. Toen verdiende ik alleen wat aan het openen van winkels en zo. Maar ik ben geen Ard Schenk. Vooral in het begin durfde ik nauwelijks geld te vragen. Nu na tuurlijk wel, maar zo hoog zijn die bedragen niet en trouwens zo vaak ge beurt dat ook niet.” Niettemin waren die verdiensten een welkome aanvulling in de huishoudportemonniaie. En dat wil Atje ook beslist niet ontkennen. „Maar de mensen moeten echt niet denken dat ik schatten verdiend heb.” Ik vond het ook helemaal niet erg dat Sippie Tigcheiaar in Brandbu de 3000 meter won. Dat vond ik zelfs wel leuk voor haar. Vroeger had ik waarschijnlijk de pest in gehad.” Van invloed op die wat relativerende houding van ’s we relds snelste schaatsster is ongetwijfeld het feit dat de Nederlandse dameskern- ploeg al ruim 30 dagen in het buitenland verblijft. Atje: „Ik verlang vreselijk naar de kinderen. Ik zal blij zijn als het maandag afgelopen is en ik naar buis kan.” Verzwarende omstandigheid is, dat het niet de eerste keer is in dit seizoen dat er bierblikjes op het Vitesseveld zijn geworpen. Vitesse heeft van de KNVB gelegenheid gekregen om een verweerschrift in te dienen. Hierin wijst Vitesse onder meer op het feit, dat de blikjes van buiten het speelveld over de hoge afrastering zijn gegooid. Verder wijst de Arnhemse club erop dat de gegooide bierblikjes van een ander merk zijn dan de blikjes, die Vitesse normaal op het veld verkoopt. De conclusie ligt voor de hand, dat de blikjes van huis zijn mee genomen. De Arnhemse voetbalvereniging heeft tenslotte een aantal drastische maat regelen ingevoerd. Er zullen geen blikjes bier of flesjes limonade meer op het veld verkocht worden. Controleurs zullen streng toezicht houden op mensen, die met tassen drankwaar de tribunes betreden. Rechercheurs in burger zullen bovendien op de tribune plaatsnemen om er voor te zorgen dat in de toekomst eventuele blikjesgooiers snel gepakt kunnen worden. GRANOLLERS. „Elke keer als ik mijn queue pakte was het alsof ik een staaf ijs in de handen kreeg”. Lambert van Leur uit Oss beschreef zo de onver wachte tegenstander in het Europese kampioenschap anker kader 47/1 in de Noordspaanse industriestad Granollers: de kou De Nederlandse kampioen had weliswaar zijn eerste partij tegen de Oostenrijker Franz Stenzel met ruim fietsen bromfietsen motorfietsen 'V Evenals in Skiën en Gothenburg wees Edgar Neely er ook in Deventer nog eens ten overvloede op dat dit eerste, min of meer mislukte seizoen uitsluitend moet worden gezien als een aanloop naar betere tijden. „De betere schaatsers staan bij ons onder contract en voor die schaatsers zal het publiek uiteindelijk toch kiezen,” meent Neely. In hoeverre die theorie op waarheid berust zal het komende weekeinde nog eens duidelijk moeten maken, wanneer de 16 prof schaatsers (zonder Erhard Keiler) voor de tweede keer dit seizoen in- actie zullen komen op de Haagse Uithof. De vooruitzichten lijken niet ongunstig. Tot dusver zijn in de voorverkoop 8000 kaarten verkocht en dat is beduidend meer dan voor de toernooien die de ISSL eerder dit seizoen organiseerde. Gezien de aanzienlijke gestegen be langstelling voor dit vierde proftoemooi heeft de ISSL inmiddels al besloten het prijzengeld van 65.000 op te trekken tot 82.000, gelijkelijk te verdelen over sprinters en allrounders. it# Naar aanleiding van de inhaalwed strijden van de afgelopen zondag heeft de strafcommissie van het betaald voet bal drie spelers voor in totaal vier wedstrijden geschorst. Het zijn Haver- mans van FC Tilburg, Fiers (Fortuna Vlaardingen) en Van der Spek (SW). De eerste twee kregen een schorsing van één wedstrijd. De competitiewedstrijd tussen NEC en FC Den Bosch, is vervroegd tot 10 maart om 20.15 uur. NEC had hiervoor een verzoek ingediend omdat op 11 maart in St. Athonis de internationale motorcross wordt gehouden en de Nij- megenaren daarvan grote concurrentie vrezen. Met de overrompelende acties in De venter heeft de ISSL de verstarde ama- teurleiders zozeer tegen zich in het har nas gejaagd, dat een snelle en vreedza me oplossing van het conflict volledig de bodem is ingeslagen. Van een verzoe- ningsgesprek zal nu beslist geen snrake meer kunnen zijn. Daarvoor heeft Edgar Neely de ISU (lees: KNSB) te zeer gegriefd. De amateurleiders vrezen nu meer dan ooit de enorme zuigkracht die de financieel heel wat krachtiger ISSL de komende weken ongetwijfeld on ge talenteerde schaatsers zal uitoefenen. Miljoenen Braziliaanse televisiekij kers zijn donderdag getuige geweest van een enorme vechtpartij in Salvador. Twee minuten voor het einde van de eerste divisiewedstrijd tussen Bahia en Flamengo kende scheidsrechter Garibal di Matos een strafschop toe aan Bahia, dat op dat moment met 0-1 achterstond. De doelman van Flamengo, Renato, stopte de strafschop maar tot ontzetting van Flamengo gaf de arbiter opdracht de penalty over te nemen. De speler» van Flamengo gingen daarop hun tegen standers te lijf en op dat moment stormde gehelmde oproerpolitie het veld ,op. De penalty werd later toch overge nomen en opnieuw gemist. In het internationale schaaktoernooi in Havanna heeft Jan Hein Donner in de tweede ronde gewonnen van de Joegoslaaf Domjanovic. Donner staat na deze ronde aan de kop van de ranglijst STRÖMSUND Negenentwintig r dsters uit elf landen zullen deelnemen aan het wereldkampioenschap schaatsen voor da mes, dat dit weekeinde in Strömsund wordt gehouden. De lijst van deelneemsters ziet er als volgt uit: Canada: Sylvia Burka en Gayle Gordon Finland: Anneli Repola, Tuula Vilkas en Tarja Rinne Nederland: Elly van den Brom, Atje Keulen, Sijtje van de Lende, Trijnie Rep en Sipple Tigcheiaar Japan: Satomi Koike en Joshika Onoza- wa China: Wang-Hsin-Yu en Tsjing-Yu-Fen West Duitsland: Monika Pflug en Moni ka Stützle Noorwegen: Sigrid Sundby en Lisbet Berg Polen: Edwina Rys Rusland: Tatjana Averina, Lasma Kau- niste, Loedmilla Savroellna, Tatjana Tsje- lekova en Nina Statkevitsj Zweden: Sylvia Fllipsson en Ann-Sofie Jernström Verenigde Staten: Conny Sheila Young en Leah Poulos. In open envelop met postzegel van 0,25 opsteen naar Keur, postbus 400 Amsterdam. schaatsen heb overgehouden.” Toch zul len al die cadeaus en het geld geen enkele rol spelen bij haar besluit om na dit seizoen wel of niet te stoppen. „Een heleboel mensen menen dat ik nu nog alleen schaats om het geld. Maar dat is beslist niet zo. Echt niet. Natuurlijk kunnen we het geld goed gebruiken. Ten slotte moeten er twee gezinnen van de boerderij leven en met 40 melkkoeien valt dat niet altijd mee. Maar geld is niet zo belangrijk. Een beetle gezellig heid in huis vind ik belangrijker.” Om dezelfde reden gelooft ze ook niet dat ze aanpassingsmoeilijkheden zal krijgen als ze de schaatssport voorgoed vaarwel zegt en zich terugtrekt op de boerderij in Irnsum. „Een heleboel men sen denken dat ik niet meer terug kan. Dat ik door het schaatsen zo veranderd ben dat ik niet meer tegen het leven op de boerderij kan. Maar dan vergissen ze zich. Ik weet precies wat me te wachten staat en daar zie ik beslist niet tegen op. Als Jelles vader zich uit de boerderij terugtrekt zal ik Jelle moeten helpen en daar heb ik echt wel zin in. Vroeger heb ik ook altijd op een boerderij gewoond. Het lijkt me gewoon fijn nu weer mee te helpen.” Als geld geen rol speelt wat zal voor haar dan wel een overweging zijn te stoppen. Atje: „Boukje, de oudste, wordt straks tien jaar. Die heeft mij nodig. Die heeft een moeder nodig waarmee ze kan praten. Toen ze nog jonger was had ze die behoefte niet, maar dat komt nu. Als ik stop doe ik het vooral daarom en dan heb ik er ook geen enkele moeite mee. Ik geloof vast dat we het heel erg gezellig krijgen als de kinderen ouder worden. Een andere reden is dat ik me ook ga afvragen of al die opofferingen wel de moeite waard zijn. Met behulp van anderen train ik een heel jaar keihard voor slechts twee grote wed strijden. Is dat al die moeite wel waard?” ALL-ROUNDERS: 500 meter: le rit: Tveter;Verkerk: 2e rit: Hoeglin-Verheyen; 3e rit: Olsen- Schenk; 4e rit: Groenvold-Bols. 5000 meter: le rit: Bols-Groenvold; 2e rit: Tveter-Schenk; 3e rit: Olsen-Ver- kerk; 4e rit: Hoeglin-Verheyen. Fleur, de praktische bloemen- en plantenencyclopedie kost 1,95 per weekaflevering bij abonnement. Ook verkrijgbaar in boek- en tijdschrifthandel a 2,25 per aft DEN HAAG Nog nagenietend van de voor de KNSB zo pijnlijke reclame stunts in Deventer blikte Edgar Neely donderdagavond in het Haagse hotel Terminus triomfantelijk omhoog naar het lotingsbord. Zojuist waren daarop de namen verschenen van neo-prof Jos Va lentijn en wereldkampioen Hasse Börjes, die elkaar morgenmiddag op de Haagse Uithof zullen ontmoeten in een recht streeks gevecht op de 500 meter. Een psychologisch beter moment had hij, de uitvoerende macht In de ISSL, nooit kunnen kiezen. Terwijl de nietsvermoe dende amateurleiders al vergenoegd hadden geconstateerd dat de profliga langzaam maar zeker wegkwijnde, sloe gen de keiharde en gewiekste Ameri kaanse zaakwaarnemers in Deventer keihard terug. Bewust, en uit revanche, omdat de financieel toch zwakke ISU tot twee keer toe had geweigerd in te gaan op de avances van de ISSL. Hoe anders de KNSB daarover ook mag denken, de contractering van Jos Valen tijn en de onmiddellijk daaraan gekop pelde vliegtuigreclame boven het Deven ter IJsselstadion was een zakelijk volko men verantwoorde reclamestunt. Louter beredeneerd vanuit idealistische overwe gingen mag men wel de nodige beden kingen hebben tegen de manier waarop de ISSL in Devenger de aandacht heeft gevestigd op het komende toernooi om de Zilveren Schaats. Want met de over- gang van Nederlands beste sprinter naar de categorie van de beroepsriiders heeft de profliga de ISU (lees Hennie Roos) diep in het hart getroffen en is de onzekerheid bij de nationale schaatsbon den aanzienlijk vergroot. wwsSas Stuur mij de kennis- v makingsaflevering van Fleur a 1,-. Deze kennismaking verplicht tót niets. met de Peruaan Rodriguez. De voorlopige selectie van het Ne derlands Davis Cup-team bestaat uit Jan Hordijk, Fred Hemmes en Niek Fleury: Voor de vierde plaats komen Louk San ders en Marian Loudin in aanmerking. Arthur Ashe is in de achtste finales van hqt internationale tennistoernooi voor profs in Keulen uitgeschakeld. De 29-jarige Amerikean verloor met 7-6, 3- 6, 2-6 van de Egyptenaar Ismail El Shafei. ■gii ■h i I ^^1 ffl r-i 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23