F. M. Lampe Binnen een maand officiële missies in Peking en Washington overleden verdreven I Burger kan beter ophouden Ir. Lardinois: Drie vliegen in een klap Arrestatie na overval Britten blijven In Laos veel schendingen van bestand Marokko stuurt troepen naar Syrië Betogers in Paramaribo Kolonelsregime in moeilijkheden links rijden Brandt toast carnaval C ff OP j 1 Jl n 1:10 CHU-FRACTIELEIDER TILANUS: GEEN VLUCHTEN NAAR PARIJS 3 y R IJ D A G 2 3 FEBRUARI 1973 (Van onze pariementsredactie) Nieuwe EEG-richtlijn ir KVP’er Nuances Mobilisatie 1 m DEN HAAG Burger kan beter ophouden met zijn fonnatiepoging Nu er geen sprake blijkt te zijn van gelijkwaardigheid tussen de linkse drie en de christen-democratische drie tijdens deze formatie heeft ver der praten geen zin. Dat conclu deerde CHU-fractieleider drs. A. D. W. Tilanus gistermiddag uit de brieven van Burger. Als andere op lossing stelt hij een extra-parlemen- tair kabinet voor uit alle grote par tijen die in de Tweede Kamer ver tegenwoordigd zijn. Taiwan „Vredesstructuur” „Nader inzicht” „Kazerne” „Operatie telegram” (Van onze redacteur in Istanboel) ATHENE In Athene is woensdag het bewind van Papadopoulos zelf afwezig in verband met de viering van de 60ste verjaardag van de bevrijding van de stad Jannina op hevige wijze getart. Daar waren allereerst de bommen die in de nacht onder twee ge parkeerde auto’s van leden van de Amerikaanse missie ontploften. Dat is vaker gebeurd, maar dit maal geschiedde het enige uren na de uitspraak in een proces tegen twee internationaal bekende Grieken, de oorlogs- en verzetsheld Minis en de kinderarts Lande- lakis, die 21 van zulke bommen hadden geplaatst en daarvoor van de krijgsraad resp. bijna 10 en bijna 8 jaar hadden gekregen. y* Amerika en China verstevigen contacten De Een 1 n n u premier Tsjoe En Lai en voorzitter Mao „hartelijk” en zei dat Mao, die twee uur geanimeerd met hem had zitten praten, kennelijk een goede gezondheid geniet. Mr. Biesheuvel gaf na afloop toe dat er, ook na deze uitputtingsslag, „nuance verschillen” zijn blijven bestaan. De for- om schaal. Noord- tk m et »n tn rs te m •n T n e e ie ;n it et Jn ai t- i. t- w in 18 le n Ie al r- r- \r. el ar ig in ie of t- in o. Ie i- ie m n n le m n. m m ar le ie m ar re le re Ml te m le 1- d, 5- S- t- ar n, it it jl n bekijken op basis van de Nixon-doctri- ne”. De noodzaak van hun afwezigheid zal worden afgewogen tegen de algeme ne gevaar-situatie in het Verre Oosten”. Politieke waarnemers zien in deze uit spraak een aanwijzing dat een aanzien lijke vermindering van de Amerikaanse troepen op Taiwan op het programma staat. De ministers van Buitenlandse Zaken. William Rogers en Tsji Peng-Fei, zullen aen begin maken met de onderhandelin- gen over de wederzijdse financiële vor deringen als ze elkaar volgende week in Parijs ontmoeten voor de internationale conferentie over Vietnam. PARAMARIBO. Gisteren heeft de polltie in het hart van Paramaribo ge bruik gemaakt van traangas om een groep demonstranten uiteen te jagen. Er werd betoogd tegen de regering Sedney en vóór vakbondsrechten. LONDEN. De Britse regering over weegt niet, nu dit land lid is geworden van de EEG, om een voorstel te doen, waarbij het linksrijden in het Verenigd Koninkrijk in rechtsrijden zou worden gewijzigd. De minister van verkeer, J. Peyton heeft dit in het Lagerhuis meegedeeld in antwoord op vragen. De bewindsman heeft gezegd niet over recente studies en cijfers te beschikken inzake de kosten en de voordelen van een dergelijke om schakeling. De drie fracties van PvdA, PPR en D’66 hebben gisteravond in een commu niqué nog eens herhaald, dat ze „reële mogelijkheden” zien voor een door Bur ger te formeren kabinet van progressie- ven met enkele christen-democraten. Ze willen de formateur wel „nader in zicht verschaffen in hun opvattingen over de verschillende aspecten van het optreden van zo’n kabinet.” Dat leek gisteravond wel nodig, omdat in progres sieve kring nog steeds onenigheid heer ste over de vraag of men wel of niet met de confessionelen mag onderhande len. roering. Begonnen als beweging voor meer medezeggenschap en tegen het gehate instituut van de „regerings commissaris” (bijverdienste voor af gezwaaide generaals) op elke univer sitaire instelling, nemen de acties meer en meer het karakter aan van een directe en openlijke uitdaging van het regime. En alle pogingen van het gezagsapparaat, de beweging te beteugelen, hebben tot nu toe slechts averechts gewerkt. In het communiqué wordt niet gerept over de kwestie-Taiwan. Kissinger zei dat hierover tijdens zijn bezoek ook niet is gesproken. Hij wees erop dat de betrekkingen met Peking ook zonder het vertrek van de Amerikaanse troepen uit Taiwan van vijandig naar normaal kon den groeien. Kissinger zei dat er op korte termijn geen plannen bestaan voor terugtrekking van de Amerikaanse troe pen uit Taiwan. ROTTERDAM. Met de arrestatie van een 38-jarige loswerkman uit Rot terdam denkt de politie de roofoverval op een postagentschap in Rotterdam- Zuid te hebben opgelost, waarbij woens dagavond ongeveer 46.000 werd biut- gemaakt. Het sterkst is dat het geval met de mobilisatie van studenten die als rad draaiers worden beschouwd. In het weekeinde bedroeg het aantal studen ten dat zich als recruten dus kaal geschoren moest melden, reeds 88. Tekenend was, dat dinsdag ook 9 studenten die van de gewone rechter daags tevoren slechts voorwaardelijke straffen hadden gekregen wegens „belediging van de politie” (waardoor, aldus diezelfde rechter, „zij een loya le kans kregen terug te keren in de maatschappij”) schriftelijk aanzegging ontvingen, zich vervroegd in militaire dienst te begeven. Op radio en televisie is weer een grote „operatie telegram” geopend. Altijd een teken dat er iets ernstigs aan de hand is. Vele tientallen tele grammen „uit alle lagen van de be volking” worden voorgelezen, waarin voorbeeldige bestraffing wordt ge vraagd voor het „kleine groepje com munistische en anarchistisch geïnspi- reerden” die de goedwillende studen ten uit de collegezalen houden. Washington zal de aanwezigheid van de naar schatting 8600 Ameri kaanse militairen op Taiwan „periodiek SCHIPHOL. Ook de derde dag van de staking van de Franse verkeersgelei ders is er van luchtverkeer naar Parijs nauwelijks sprake gewest. Zo werden gisteren alle vluchten van de KLM naar de Franse hoofdstad geannuleerd. Ook vanmorgen ging de vlucht KL401 om 8 uur niet door, zo deelde de KLM mee. Het gevolg is uiteraard dat ook de retourvlucht (KL 402) is geannuleerd. De verdachte werd gisteren in Rhoon door de rijkspolitie van die plaats gear resteerd. Toen de verdachte werd gearresteerd, had hij 37.000 bij zich. Volgens de politie is f 9000 woensdagavond opge gaan tijdens een onstuimige kroegen tocht die de verdachte na de overval heeft gemaakt. over zijn conclusies te praten valt. Zij wilden dat de formateur in een gesprek of een brief onder ogen brengen. Zonder steun van de confessionele fracties kan een links kabinet-Den Uyl niet tot stand komen, stelt de heer Tilanus nog eens uitdrukkelijk. „Dat zou in strijd zijn met de opdracht van de formateur. Hij moet een kabinet maken dat gedoogd moet worden door een meerderheid van de Tweede Kamer. Dal geldt niet voor een linksminderheidska binet.” RABAT (AFP). Konlng Hassan van Marokko heeft donderdag in een radio boodschap gezegd dat Marokko volgende maand troepen naar Syrië zal sturen. Hij meende dat de srituatie van geen oorlog en geen vrede, die nu al jaren bestaat, moet uitlopen op een beslissen de slag in het Midden-Oosten „waar onze broeders hun leven voor vrijheid offeren”. Tilanus is het met Burger oneens dat er geen andere mogelijkheid meer is om een kabinet te vormen. Volgens de CH- leider dient er een echt extra-parlemen- tair kabinet gevormd te worden. Een KVP’er zou voor een dergelijk kabinet als formateur moeten optreden. WD’er lijkt hem „niet logisch”. De nieuwe formateur moet zich vol gens Tilanus vrijer kunnen bewegen dan de formateur tot nu toe. Er is woensdag en gisteren in de fractie van de AR hard gevochten tussen mr. Biesheuvel ener zijds en de heren Boersma en Aantjes anderzijds over de vraag, of de christen democraten een kabinet-Den Uyl al of niet zouden moeten gedogen. De verga dering werd herhaalde malen onderbro ken, onder meer voor tussentijds overleg van de drie confessionele fractieleiders. Maar ook is het al lang niet meer zo dat in Griekenland de studenten en andere intellectuelen een soort monopolie van ontevredenheid heb ben. De twee paradepaardjes die tot nu toe met het regime meedraafden, „rust en orde” en „economische stabi liteit” zijn ongeveer gelijktijdig ten val gekomen. Na de inflatie van 8 percent van vorig jaar, een verschijn sel dat voor Europa gewoon was, maar dat de Grieken in tientallen jaren niet hadden meegemaakt, heeft vice-premier Makaresos als gevolg van de jongste devaluatie van dollar en drachme reeds in het vooruitzicht moeten stellen dat er dit jaar grotere prijsstijgingen moeten worden geac cepteerd dan aanvankelijk verwacht werd. Na eerst griffier van de raad van justitie te Eustatius, en ondergezagheb- ber van Saba te zijn geweest, werd de op Aruba geboren heer Lampe in 1927 benoemd tot gezaghebber van de Boven windse eilanden. Sedert 1930 was hij werkzaam op Curacao op verschillende kantoren, waarna zijn benoeming volgde bij de rechterlijke macht. De heer Lampe was in 1951 en 1952 lid van de regeringsraad van de Antillen voor Justitie, tevens ondervoorzitter van die raad in het kabinet-Gomez, vanaf de totstandkoming van het statuut in decem ber 1954 tot augustus 1955 minister van Justitie van de Antillen, tevens vice- minister-president. Hassan besloot de manschappen en de bewapening naar Syrië te sturen, omdat hij de Hoogte van Golan van groot strategisch belang acht. De eenheden zullen uitsluitend uit vrijwilligers be staan. Koning Hassan deed een beroep op de grote mogendheden „China inbe grepen”, tussenbeide te komen met het doel vrede op te leggen aan het Midden- Oosten. De studenten van de technische hogeschool, de filosofische, medische en farmaceutische faculteit, zijn al sinds vorige wéék in toenemende be- Premier Pham Van Dong van Noord- Vietnam heeft gisteren de Zuidvietna- mese regering beschuldigd van „stelsel matige schending van het vredesak koord, met instemming van de Verenig de Staten”. Van Dong uitte zijn beschul diging in een telegram aan een driedaags congres over Indo-China in Rome. Vol gens Van Dong handelen de artikelen die worden geschonden over de demo cratische vrijheden, de overdracht van krijgsgevangenen en de werkzaamheden van de internationale controlecommissie. In Washington is gisteravond meege deeld dat twee Amerikaanse vliegdek schepen, de „Midway” en de „America”, die voor de kust van Indo-China varen, naar hun bases in Amerika terugkeren. In de Golf van Tonkin blijft dan nog een vloot van ongeveer 60 eenheden over, waaronder vier andere vliegdek schepen. De „contactbureaus” zullen waar schijnlijk binnen een maand geopend worden. Het personeel van de bureaus zal geen diplomatieke status kunnen hebben, maar wel alle diplomatieke voorrechten genieten. Tijdens zijn persconferentie b«*tem- toonde Kissinger herhaaldelijk dat de toenadering met China tegen geen enkel ander land is gericht, kennelijk met de bedoeling om de Sovjet-Unie gerust te stellen. „Het bezoek was slechts bedoeld als bijdrage aan de vorming van een nieuwe vredesstructuur waaraan allen kunnen bijdragen en van kunnen profi teren”. Hij noemde zijn besprekingen met Het militaire bewind (twee oud- kolonels leiden het ministerie van Onderwijs) schijnt van dit recht streekse militaire optreden tegen de studenten meer te verwachten dan van politie-optreden. waarvan de rauwheid vorige week ook de zeer Voor het eerst vertonen zij nu plakkaten en spandoeken met teksten als: „Griekenland is een kazerne", terwijl liederen werden gezongen van Theodorakis en Markopoulos. VIENTIANE/SAIGON (AP en Reuter) Het bestand dat gisteren van kracht werd in Laos, heeft op de eerste dag niet geleid tot beëindiging van de ge vechtshandelingen. Volgens zegslieden in Vientiane veroverden Noordvietnamezen en troepen van de Pathet Lao twee steden in het zuiden van het land. Vol gens de woordvoerders ging het bestandsschendingen op grote Het offensief van Pathet Lao en vietnamezen valt samen met de eerste pauze in de Amerikaanse bombardemen ten op Laos sinds 1964. ren: Opheffing van de speciale wet die sinds vorige week de minister van die sinds vorige week de minister van Defensie, Papadopoulos de bevoegd heid geeft het uitstel van militaire dienstplicht voor studenten in elk persoonlijk geval in te trekken. En: de terugkeer uit kazernes van alle studenten die van die wet reeds het slachtoffer zijn geworden. mulering van het antwoord werd gede legeerd aan het formatieteam uit de fractie dat, behalve Biesheuvel, nog Aantjes, Boersma en mevr. Van Leeu wen omvat, de laatsten behorend tot de progressieve vleugel. WASHINGTON (Reuter en UPI) China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen officiële missies te openen in eikaars hoofdsteden. Ook is overeenstemming bereikt over een concreet programma ter uitbreiding van de handel en wetenschappelijke, culturele en andere contacten. De twee landen achten de tijd gekomen om de normalisering van hun be trekkingen te versnellen, aldus een gemeenschappelijk Amerikaans-Chi- nees communiqué. Het communiqué volgt op de bespre kingen die Nixons adviseur Kissinger vorige week heeft gevoerd met premier Tsjoe En Lai en voorzitter Mao Tse Toeng, die in de gemeenschappelijke ver klaring „ernstig, open en opbouwend” genoemd worden. De „contactbureaus” die in Peking en Washington gevestigd zullen worden lijken een eerste stap naar formele diplomatieke betrekkingen te betekenen. Details omtrent deze missies zullen via de reeds bestaande kanalen tussen China en de Verenigde Staten worden uitge wenkt. Op een persconferentie ter toelichting van het communiqué zei Kissinger dat China de komende weken twee Ameri kaanse piloten zal vrijlaten als gebaar van goede wil. De twee mannen, lucht- machtmajoor Philip Smith en Marine- luitenant Robert Flynn, zijn in 1967 en 1965 boven China neergeschoten. Ook zal Peking de vrijlating van een CIA-agent, James Downey, in overweging nemen. Voorts zullen onderhandelingen geo pend worden over de vorderingen op China ter waarde van 250 miljoen dol lar, waarop Amerika aanspraak maakt, en over de Chinese eigendommen ter waarde van 78 miljoen dollar, die in Amerika geblokkeerd zijn. In het 300 woorden tellende communi qué wordt gesteld dat de vooruitgang bij de verbetering van de Amerikaans-Chi- nese betrekkingen beide volkeren ten goede is gekomen. Normalisering van de betrekkingen zal bijdragen tot ontspan ning in Azië en in de wereld, aldus de gemeenschappelijke verklaring. Kissinger heeft met de Chinese leiders gesproken over de ontwikkeling van de onderlinge betrekkingen sinds Nixons bezoek aan China in het voorjaar van 1972 en over andere „kwesties van we derzijds belang”. Onder die laatste cate gorie valt waarschijnlijk ook de vredes regeling voor Vietnam. De Amerikaanse rol in Vietnam verhinderde tot dusver een verdere toenadering tussen Peking en Washington. Nu bleken er onmiddellijk Grieken te zijn die in deze traditie doorgingen, zonder zich te laten afschrikken door de folteringen waaraan de beide ver oordeelde Grieken maandenlang zijn onderworpen. De hoofdmoot van de aandacht ging natuurlijk naar de duizenden studenten die de hele dag betoogden bij het in het stadscentrum gelegen universiteitscomplex, waar 500 colle ga’s het gebouw van de juridische faculteit hadden bezet. Hun eisen wa- Hoewel Biesheuvel eenstemmigheid niet uitsluit, werd gisteravond verwacht dat de harde strijd in het formatieteam zal worden voortgezet. Een breuk in de AR-fractie werd overigens door ieder een uitgesloten. antirevolutionaire fractie in de Tweede Kamer is verdeeld over de vraag of de christen-democraten een links minderheidskabinet moeten dul den. Een deel van de fractie, waaronder minister Boersma en plaatsvervangend fractieleider Aantjes, wil Den Uyl in ieder geval de kans geven met zijn kabinet voor de Tweede Kamer te ver schijnen. De AR-dwarsliggers laten het op een confrontatie aankomen, waarbij ze er rekening mee houden dat de con fessionelen Den Uyl toch niet naar huis zullen durven sturen. De AR-fractie vergaderde gisteren ve le uren over de conclusies van forma teur Burger, waarop de christen-demo craten uiterlijk vandaag moeten reage ren. KVP en CHU zijn unaniem van mening dat Burger hen eerst een ge lijkwaardige positie in het te vormen kabinet moet garanderen alvorens er ORANJESTAD. Op Aruba is woensdag op 76-jarige leeftijd de oud- gouverneur van de Nederlandse Antillen en oud-gevolmachtigde van de Antillen in Den Haag, Frederik Meinhardt Lampe, overleden. Het proces had buitengewoon veel buitenlandse aandacht getrokken, omdat het onder meer de vraag op wierp: hoe drukkend moet een regi me zijn voordat een gevierd genees heer, die ruim 40 wetenschappelijke publikaties op zijn naam heeft staan, primitieve eigengemaakte explosieven gaat plaatsen onder lege auto’s in zijn stad? De Westduitse bondskanselier Willy Brandt brengt, daartoe aangespoord door „zotten” uit Keulen en Bonn, een toast uit op carnaval-1973. Vóór dat plechtig ogenblik had de heer. Brandt de gebruikelijke carnavaleske onder scheidingen ondergaan. conservatief ingestelde hooglera ren van de technische hogeschool zó schokte, dat de hele senaat ontslag nam. BRUSSEL. De Europese com missie gaat in de komende tien jaar 2700 tot 3500 miljoen gulden uit het Europese landbouwfonds ter beschik king stellen om boeren in gebieden, die door ontvolking bedreigd worden of die leven in gebieden waar men de natuur gaat beschermen, te helpen. Dat heeft ir. Pierre Lardinois gisteren tijdens een persconferentie in Brussel meegedeeld. Desgevraagd zei de Nederlandse landbouwcommissaris dat dit onder meer een magnifieke kans betekent voor de plannen die men in Neder land heeft voor de zogeheten land schapsparken. Deze EEG-richtlijn wordt van be lang voor 20 percent van de totale oppervlakte van de negen EEG-lid- staten, dat wil zeggen 2,5 miljoen ha grond. Het totaal aanal boeren dat ervan kan profiteren wordt geraamd op 650.000 tot 700.000. Deze eerste grote beleidsdaad van de nieuwe Nederlandse landbouw commissaris noemde hij zelf een we zenlijke aanvulling op het bestaande Europese landbouwbeleid. Het gaat erom boeren te helpen die door na- tuuromstandigheden met veel grotere kosten en onder moeilijkere omstan digheden moeten werken dan hun collega’s in de rest van de EEG. De regeling is ook gericht op be vordering van de vleesproduktie. Lar dinois hoopt dus drie vliegen in één klap te slaan: ontvolking van bepaal de gebieden te voorkomen; het land- schap te helpen beschermen en het vlees in de EEG goedkoper te maken. Aangekomen voor het gebouw van Algemene Zaken aan de Gravenstraat werden zij door oproerpolitie tot doorlo pen gemaand. De stoet trok vervolgens een andere straat in, doch ook daar werd men tegengehouden en opnieuw een andere straat ingeleid. Dit ging zo even door, blijkbaar tot grote ergernis van de betogers, die bij het volgende politiecordon begonnen op te dringen. De politie greep in met traangas. De betogers, onder wie vele onderwij- ezrs, trokken zich nu terug naar het stakingscentrum, ondergebracht in het gebouw van de katholieke onderwijzers bond. Even later constateerde men brand in het wachtershuisje van de Richard Vol taire school. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon niet verhinderen dat het gebouwtje een prooi der vlammen werd. Na korte tijd was het weer rustig in de straten van de Surinaamse hoofd stad.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3