n DE BEURS DEZE WEEK STAKINGSLEIDER BODE HET LOOPT GESMEERD Kampeer- bedrijven met negatief resultaat bedrijven tar Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken noemen zich voortaan kortweg Zoemfiets mag binnenkort op de weg de bank voor iedereen Opnieuw overleg tussen DDR en West-Duitsland Meer collectieve ontslagen 1972 r LS- 'eai DR. C. NINCK BLOK: „WE MOETEN EERST MEEPRATEN” „Wij willen niets te plotseling” 11 ZATERDAG 24 1973 FEBRUARI 10 Afwachten Tegenvaller „Zorgvuldig” „Lippendienst” v? I k 3 21 70 Hard verzet van hoger personeel Waar komt de ledenwinst vandaan? de Unie alle 'WWW AfWVMI U staate erg op die zetel in de SER? RMWM Legt u dat eens nader uit? ADVERTENTIE 4 1 twee in onze esloten rlening id van s 1073, nodig), rabant, tolland, jlessen, lotring, Hoe verklaart u de plotseling opbor relende emoties bij het hoger personeel, dat de dingen doorgaans vrij verstande lijk bekijkt? i Dus het hoger personeel toch onder de werking van cao’s? „Daartegen bestaat ook helemaal geen bezwaar, maar wij zijn voorstanders van mantel-cao’s, met specifieke bijlagen voor het hoger personeel, het mediaal personeel en de man op de werkvloer”. Maar aanvankelijk had de beurs toch weinig zin om de dalende richting in te slaan. Lang duurde het zelfs ook voordat het aandeel in Hoogovens terugliep. Pas larlem rtrecht n 30-9- Cam- daalse- ■285436- jschool imorin- aan 53, aldus Bode, die met veel vertrouwen het kort geding komende dinsdag in Haar lem tegemoet ziet. rscnijnt n 12.001 aan om metaling ing pei Klap. toer- f 1500, terdam links ■1.02550- VWWM f 37,50 lessen m. VW itie larlem; 1. 023- Kon. Telef. Do- bou- lerse l, poe- idhon- s) tev. jes. v. larlem. DEN HAAG.De minister van ver keer en Waterstaat overweegt een wijzi ging van het Wegenverkeersreglement en hef reglement verkeersregels en ver keerstekens om een legaal gebruik van de zogenoemde „zoemfiets” mogelijk te maken. De „zoemfiets” is een eind vorig jaar nieuw geïntroduceerde tweewieler, aangedreven door een electromotor r. min ede po- iefheb- iutselen gevoe- z.k.m. iw. Br. Rabobank Q zoor 5. abbert. s occa- chem. i voor aravan -1579. (Van onze redactie economie) VELSEN-NOORD Sinds zondaga vond zou Herman Bode (middenveertl- ger) voor het eerst weer een nachtje thuis bij vrouw en kinderen in de Meern zijn. Hij leidt namens de Indus triebond NKV samen met zijn collega Jan de Jong van de Industriebond NVV de staking bij Hoogovens. itsland, an Am- n part. 4 pers, gericht, ijs per ik Hol- W.Har- Itt 101 sland. Herman Bode is het oneens met de kritiek dat de vakbonden de nivellering van de inkomens te plotseling willen doorvoeren. „We praten er bij Hoogo vens en in de hele metaalindustrie al jarenlang over. Af en toe hebben we een mengvorm gehad, zoals de 400 gulden in ’70, maar in de cao kon het nooit worden geregeld. De vakcentrales zijn er al heel lang over bezig en de politieke partijen bewijzen al jaren lippendienst aan verbetering van de inkomensverhou dingen, maar er gebeurt gewoon niets. Daarom doen we het nu zelf. Dan berei ken we tenminste wat we willen”, zegt hij zelfverzekerd. Bode is uitstekend te spreken over de stemming onder de stakers en in het actiecentrum. „Hoe kan het anders, als je alles zo goed hebt voorbereid als wij”, zegt hij opnieuw glunderend, met een verwijzing naar het minutieuze draai boek voor de staking van de bonden. Met de buitenlanders, vooral de Span jaarden, zijn er deze week moeilijkheden geweest. „Het gerucht ging dat stakende Spanjaarden over de grens zouden wor den gezet. Dat hebben we met behulp van een pamflet in hun taal snel recht gezet. Er is namelijk niets van waar, (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het hoger perso neel bijt op het ogenblik ongekend fel van zich af, nu de Industriebon den van NVV en NKV bij Hoog ovens de strijd om de inkomens nivellering in hevigheid zijn begon nen. De Nederlandse Centrale van Hoger Personeel wil geen middel onbeproefd laten, de eigen positie te verdedigen. Dr. C. J. J. Ninck Blok (60) uit Velsen-Zuid is sinds vorig jaar april voorzitter van de NCHP. Hij is de opvolger van mr. J. Schuttevaêr uit Utrecht. Ninck Blok werkte tot 1972 in dienst van Van Gelder Papier in Velsen. Vorig jaar vestigde hij zich als (zelfstan dig) adviseur voor de papierindu strie. „Juist omdat ik niet be drijfsgebonden en afhankelijk van een collectieve arbeidsovereenkomst ben, ben ik bij de NCHP als voor zitter gekozen”. en uit- matiek e zijn, beetje t zéker dijken. De heer Ninck Blok geeft hier zijn mening over de positie, die het hoger personeel momenteel inneemt. Zijn ant woorden worden niet gedragen door emotionaliteit, ze zijn integendeel nog al rationeel. Hoe bedoelt u dat, is de uittreding zo snel dan al op komst? „Overal vandaan. Veel mensen hebben plotseling behoefte zich te organiseren. Ook krijgen we heel wat aanwas van andere vakbonden, van Mercurius bij voorbeeld. Dat zijn dan meestal doorge groeide handarbeiders. Hun ogen gaan nu kennelijk open. Onze leden zijn be drijfsleiders, produktiechefs, research- mensen, administratieve afdelingschefs en veel commercieel personeel. De le denwinst maakt het nodig, dat we ons bureau In Soest op korte termijn zullen uitbreiden”. Dit kan echter pas gebeuren wanneer de nationale wetgeving is aangepast. De door de minister voorgestelde wijzigin gen van het Wegenverkeersreglement en het reglement verkeersregels en ver keerstekens komen erop neer, dat de regels die voor bromfietsen gelden ook op de „zoemfiets” van toepassing worden verklaard. Op deze wijze kunnen binnen afzienbare tijd de nieuwe „zoemfietsen” overeenkomstig de wet worden gebruikt. BONN (AP). Volgende week zullen Westduitse deskundigen met de Oost- duitse onderstaatssecretaris Michael Kohl besprekingen voeren over het ver der op normale voet brengen van de verhoudingen tussen beide Duitse staten. Over een belangrijker onderwerp, overleg over een voorgesteld verdrag over het onderlinge luchtverkeer, zullen ook gesprekken worden gevoerd. Zo zou Bonn willen bereiken, dat er diensten komen tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek en dat de Lufthansa via Oostduits gebied mag vliegen op Oosteuronese hoofdsteden. DEN HAAG. In hun totaliteit wer ken de kampeerbedrijven in Nederland met een negatief economisdh resultaat, als men hun resultaten berekent op basis van de vervangingswaarde. Dit is de uitkomst van een onderzoek, dat het Economisdh Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) over de resultaten van kampeerbedrijven heeft ingesteld. Het onderzoek is verricht in opdracht en met subsidie van het ministerie van Economische Zaken. Gezien dit negatief economisch resultaat op basis van de vervangingswaarde wordt in het rapport betwijfeld of de ondernemers te zijner tijd in staat zullen zijn de nodige ver vangingsinvesteringen te doen. Gaat men uit van de historische kost prijs dan zijn de bedrijfsresultaten van de campings voor tenten en caravans gemiddeld positief, die van de gemengde bedrijven (mengvormen van camping en bungalowbedrijf) en meer nog van de bungalowbedrijven negatief. In het rapport wordt aanbevolen de vakantiespreiding te verbeteren teneinde hierdoor de bezettingsgraad van de kam peerbedrijven te verhogen. Dit geldt te meer, omdat de kampeerbedrijven voor het merendeel door Nederlandse vakan tiegangers worden bezocht. Ook de kampeerbedrijven zelf moeten de seizoensverlenging bevorderen met behulp o.m. van speciale arrangementen, door goedkopere vaste plaatsen in het voor- en naseizoen en door het treffen van slechtweervoorzieningen. (Van onze beursredactie) AMSTERDAM. Voor de beurs was het een week waarin opnieuw zware aanvallen werden gedaan op het moreel van de gemiddelde belegger. Deze heeft de laatste tijd al heel wat te verwerken gekregen. Een slepende kabinetscrisis zonder veel uitzicht, een verrassende wending op het valutaire front en touw trekken rond een aantal cao’s, uitlopen de op een snelle climax naar een op zienbarende staking. Deze week was het opnieuw Wall Street die er weer geen zin in had, alsmede de sociale explosie bij Hoog ovens met als gevolg het stilleggen van vier grote hoogovens. Het turbulente ge weld van de financiële ontwikkeling op alle fronten had een verlammende in vloed op de beurshandel en in Amster dam gebeurde dan ook niet veel. tacara- mg, te I. in- „Wij zijn zeer zorgvuldig te werk ge gaan bij de voorbereiding van de actie. Tot vijf voor twaalf hebben we al het mogelijke gedaan om tot elkaar te ko men. Ons kan daarom niets worden verweten”. Achter- v. vrij a 4-8. andjes: re, Do- almati- setters, >anieis, ft en uppie”, erriers, ënt, 14 dier- 436, 10 en tl Tel. Ballast-Nedam. Ballast -Nedam gaat met het Franse bedrijf GEM-Hersent een station voor overscheep van ruwe olie op de Bahama-eilanden bouwen. Het project omvat een aanlegsteiger voor tankers van 350.000 dwt, onder- zesee kabels en pijpverbindingen met het eiland Grand Bahama en een electrische en mechanische installatie. Er is een bedrag van 40 miljoen gulden mee gemoeid. De uitvoeringstijd is circa een jaar. wil praten met iedereen die daarover met verstand dingen kan zeggen. Het probleem van de inkomensverdeling speelt niet alleen in het bedrijsleven, maar ook in de vrije beroepen en bij de ambtenaren. In de tweede helft van mei wijdt de NCHP een speciale studieconfe rentie aan het inkomensbeleid, waarvoor allerlei kopstukken worden uitgenodigdó Hoe is uw gemoedsstemming mo menteel, gezien de acties bij Hoogovens? „Wij zijn er niet op uit onze economie naar een desastreuze toestand te leiden, want daar is niemand mee gebaat. De NCHP is tot elk redelijk overleg bereid. We zijn er van overtuigd dat dit jaar in diverse bedrijven aparte cao’s voor het hoger personeel zullen worden afgeslo ten”. Een dergelijk vervoermiddel staat echter niet omschreven in onze eigen wetgeving, noch in de internationale wetgeving. De minister heeft er geen bezwaar tegen, dat een dergelijk elek trisch aangedreven tweewieler, die geen lawaai en verontreiniging produceert, op straat verschijnt. Bode heeft zijn bivak de afgelopen dagen gehad in het districtskantoor van de Industriebond NVV in Velsen-Noord. Hij is een doorgewinterde stakingsleider, die de vermoeienissen van de afgelopen dagen donderdag nog nauwelijks aan zijn te zien, ofschoon hij per nacht op een stretcher op zolder maar enkele uren sliep. Hij maakte enkele jaren geleden school in de tijd van de massa ontslagen bij Werkspoor, toen hij kans zag het ernstig gedeukte vertrouwen van de leden in de bonden te herstellen. Goed geluimd geeft de heer Bode commentaar op de acties bij Hoogovens: „Het loopt uitstekend; het gaat helemaal volgens plan. Alle stakingsparolen zijn voortreffelijk opgevolgd. De staalpro- duktie staat sinds woensdag stil. Er wordt nu her en daar alleen nog wat afgewerkt.” „Dat brok emotionaliteit is zeer ver klaarbaar, want juist het hoger perso neel is altijd gewend geweest mee te praten en mee te denken in de Neder landse democratie, over de beleidsvor ming in de bedrijven en over de be- drijfsbesluiten. Door de acties van de industriebonden wordt ons dat meepraten plotseling verboden. Dat is in flagrante strijd met de eerste democratische be ginselen. Het niet mogen praten over de bedrijfsvoering zit ons veel hoger dan dat het hoger personeel een lager netto- inkomen ontvangt. De reactie van het hoger personeel vind ik daarom volko men menselijk”. „Nu moet ik even goed nadenken hoe 'k dat zal formuleren.Het bestuur van de Unie BLHP overweegt, wat de conse quenties zijn van uittreden uit het NKV. En dat afwegen is niet van vandaag of gisteren. De spanningen zijn niet alleen in het NKV maar in alle drie de vak centrales hoog. Bij het NW is er een controverse tussen Groeneveldt van de Industriebond en Buys van de Bouw bond, daar lusten de honden geen brood Het afknappen van Kok is misschien in de Sociaal-Economische Raad echt niet in elkaar gestort, omdat hij zich zenuwachtig maakte of wij nu wel of niet een zetel in de SER krijgen. Hij zat voor -het oog volkomen ontspannen in z’n stoel toen hij af knapte. Dat komt door de interne spanningen bij het NVV. Het afknpappen van Kok is misschien de redding van de SER geweest”. r (teef) Tel. Ondanks het centraal akkoord tussen de partners in het bedrijfsleven zijn er dus in ons land toch stakingen uitgebro ken en zullen er misschien nog uitbre ken. Een grote tegenvaller voor ieder die dacht in alle rust beleggingsbesluiten te kunnen nemen. Maar het vertrouwen van buitenlandse beleggers blijkt toch niet te zijn geschokt, althans niet door slaggevend, ook al leek het ernaar dat het beleggingspatroon was verlegd. Nam de buitenlandse belangstelling voor lokale hoofdfondsen duidelijk af, die voor obligaties nam sterk toe. Naar mate de week verder verstreek begon de obligatiemarkt een steeds vastere vorm aan te nemen. Merkwaardig overigens, want zo bijster roemvol wordt er in Den Haag met Vadertje Staat niet omge sprongen. Integendeel. Het politieke ge- kluts voor een nieuwe regering is altijd nog niet veel verder dan wat troebel struif. Maar de staatsfondsen stegen deze week bijna anderhalf percent, waarmee de rente duidelijk naar beneden is ge richt. Het uitblijven van grote nieuwe leningen en de terughoudendheid van het bedrijfsleven met nieuwe investerin gen, missen hun invloed niet. Het wach ten was op een impuls van buiten en die is nu gekomen in de vorm van toene mende buitenlandse belangstelling. J. Ei- :str. 12, k voor toen de staking een feit was en het stilleggen van belangrijke onderdelen van het bedrijf alom bekend werd, week de koers terug tot rond 80 gulden. Kort geleden werd nog een notering van 90 gulden bereikt. Verschillende andere hoofdfondsen, als Unilever en Akzo, zetten de afgelopen week zelfs fors hoger in. Voor beide meldden zich buitenlandse kopers, het geen in verband werd gebracht met de jaarresultaten, die binnenkort bekend zullen worden gemaakt. Voor Unilever worden zeer gunstige uitkomsten ver wacht, terwijl die van Akzo meevallend zouden zijn. Daarbij wordt er thans vooral in buitenlandse vakbladen nogal hoopgevend over de marktperspectieven van kunstvezels geschreven. Ook Philips genoot aanvankelijk goede belangstelling en was daarbij eveneens een aantal guldens beter. Alleen Konink lijke Petroleum bleef rustig terzijde. De devaluatie van de dollar zit hier de koersvorming dwars, omdat gevreesd wordt dat de olie-producerende landen in het bekende Opec-verband hun reke ning zullen presenteren in eisen tot schadevergoeding voor de waardedaling in de ontvangen dollars. Maar later in de week vervlakte het optimisme dusda nig, dat vrijwel alle internationals weer op het oude niveau terechtkwamen. Bij Unilever maakte dat zelfs verschillen uit van 7 gulden. DEN HAAG. In 1972 hebben 573 bedrijven wegens sluiting of inkrimping collectief ontslag van personeel moeten aankondigen. Dat waren er bijna 100 meer dan in 1971. Ondanks deze vrij sterke toeneming daalde het aantal werknemers, dat daarmee was betrok ken, van 23.945 in 1971 tot 23.110 in 1972. Dit blijkt uit cijfers van het ministerie van Sociale Zaken, gepubliceerd door het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond. De stijging van het aantal collectieve ontslagen ligt vrijwel geheel aan de stijging van het aantal personeelsin krimpingen, te weten van 188 in 1971 tot 276 in 1972. Het aantal gevallen, waarin sluiting de oorzaak was van het collec tieve ontslag, nam met slechts vier toe tot 297. „Wij willen dit onderwerp bepaald genuanceerd benaderen. Elke vereniging van hoger personeel is min of meer autonoom om naar bevind van zaken in eigen bedrijf acties te ondernemen, al gebeurt dat uiteraard in overleg met het bestuur van de NCHP. In feite beschik ken wij over dezelfde hulpmiddelen als de vakbonden en in veel gevallen heb ben we zelfs meer”. Beschikt u over middelen om uw eisen kracht bij te zetten? Bij welke inkomenshoogte kan de door de vakbonden bepleite afremming beginnen? Dat kan ik niet zeggen. We hebben daar een studiecommissie voor gevormd, die over een consistent inkomensbeleid „Inderdaad. De NCHP wil op een democratische wijze meespreken over het arbeidsvoorwaardenbeleid en het macro-sociaal-economisch beleid, juist in de SER. Zeven kroonleden waren daar ook al voor en prof. De Galan kwam daar onverwachts vorige week vrijdag nog bij en *t is niet uitgesloten dat er nog een negende kroonlid bijkomt, maar die naam noem ik nog maar niet. De werkgeversvertegenwoordigers hebben ook duidelijk een lans voor ons gebro ken. Wij voldoen aan de eis, dat 20 procent van het hoger personeel bij ons is georganiseerd en we claimen daarom een voldoende mate van representativi teit”. zullen het bestuur van steun geven”. „Het hoger personeel neemt doorgaans steunposities bij de bedrijven in. Een paar willekeurige voorbeelden van actie- voering heb ik wel. Als wij bijvoorbeeld allemaal tegelijk vakantie nemen, ligt een bedrijf in een mum van tijd stil. Ook zou het hoger personeel een hele dag de telefoon niet kunnen opnemen; dan zijn de gevolgen ook niet te over zien. Eventueel kunnen ook wij in sta king gaan”. Wat is uw definitie voor „hoger personeel”? „Dat is die categorie in de bedrijven, die over een grote mate van zelfstandig heid en beslissingsbevoegdheid beschikt. Het geven van leiding is geen eis”. 9 Is er een inkomenslimiet voor het lidmaatschap? „Die is er niet. Zestig procent van onze leden, en dat zijn er nu 18.000 want het loopt op 't ogenblik storm, heeft een inkomen van tussen de 30 en 50 mille per jaar bruto. Twintig procent verdient meer en 20 procent minder dan de 30 tot 50 - groep”. Hoe zijn uw contacten met de bij het NKV aangesloten Unie BLHP? „Die zijn uitstekend, ’t Zou heel ver standig zijn, als de Unie uit het NKV stapt, juist nu de spanningen in die vakcentrale ook zo hoog oplaaien. Wij Li. -ELL

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11