VOORSTEL COMMISSIE: COMPETITIE IN TWEE POULES Damesploeg onthutst over besluit van Gerard Maarse Van Leur na krappe zege nog in running voor 47/1-titeI „KNSB ziet schaatsen bij dames niet voor vol aan Trijnie Rep: „Hij mag best aan óns denken” Toestemming voor Lubbers „Resultaten verbazen me zelf ook wel een beetje” Gerard Maarse: Stoute plannen van Nederlander gingen niet door MARCEL PENNINGS WEER SUCCESVOL OP DE SCHAATS ATJE KEULEN-DEELSTRA„HET IS ONBEGRIJPELIJK” 13 ZATERDAG 1973 2 4 FEBRUARI 99 Gezeur F 9 Revolutionair reorganisatieplan eredivisie k- 34 competitieduels wordt verkregen. (van onze sportredactie) (Van onze speciale verslaggever) GERARD MAARSE: grieven Later, als ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) Ooit ’n RAI vol bromfietsen zien staan? at lit te se <le en Trijnie Rep reageerde vrij scherp: „Maarse is echt niet de enige die baalt na zoveel weken in het buitenland. Hij moet niet zo kinderachtig doen. Ik ben het met hem eens dat het te gek is dat hier helemaal geen vertegenwoordiger van de bond is, maar hij mag als trainer ook wel een beetje aan óns denken.” Er zouden twee poules gevormd moeten worden van negen clubs. De poule-indeling is afhankelijk van de eindstand van de huidige competitie. Poule A (ten behoeve van de duide- Er is maar één ding wat we kunnen doen en dat is morgen de eerste, tweede en derde plaats pakken om te bewijzen dat ze het ook zonder zijn steun kunnen. Het zal nu moeten, d^J is wat ik de meisjes dit gehele weekeinde zal voor houden.” degradatie naar de eerste divisie in. aanmerking komen. Een ander voorstel is het terug brengen van het aantal contractspe- lers per betaalde vereniging tot acht tien. Bovendien zou onderzocht moe ten worden welke clubs volgend sei zoen door kunnen gaan met het be drijven van betaald voetbal. De com missie gaat daarbij wel uit van een minimum-aantal van 32 clubs (mo menteel 38-red.). Nu kén ’t. Van 24 februari t/m 4 maart, van 10-17 en 19-22 uur. Zaterdag en zondag 10-17 uur. Toegang ƒ4,- het deelnemen aan de B-competi- tie niet langer verplicht stéllen. de n, 68 nd >rt en en de id, en st De en ok >m ik n- nd tw ïlt TS 't- its IS- or lat se de o- de :S- an TS de M- 3e ■r- ig. lis 20 ge ir- jd de ir- ng ■ij. ur tig sie ia- lig en ch is ar ds nu !a- e- r/- ;m ste :os de ij- in an de Ier lOS 'er :n. :a- de lat jst fi er or o- jd re an eg ,o- »n. Ier tie in. jd il- et >’s de lie nt id u- ite ld, an Bi en lit (Van onze speciale verslaggever) STRÖMSUND. Niet voor het eerst heeft Gerard Maarse, die gisteren volko men onverwacht zijn functie als coach van de Nederlandse damesschaatsploeg ter beschikking stelde, zich laatdunkend uitgelaten over het damesschaatsen. Wirtz had echter nauwelijks gereageerd op de opmerking van de Nederlandse kampioen. De in Hoorn wonende Duitser gaf zijn antwoord pas toen de NIEUW VENNEP. Niet in de laat- ste plaats tot zijn eigen verbazing speelt Marcel Pennings een leidende rol in de reeks langebaan-schaatswedstrijden met als inzet de Heineken-trofee. Na zes wedstrijden staat hij in het klassement op de derde plaats met een zeer geringe achterstand op Bennie van de Weide uit Heerenveen en Henk Portengen uiit Die men. Een van de grieven van Maarse is ook. dat hij uit de krant moest lezen dat Trijnie waarschijnlijk stopt na dit sei zoen. „Dat vind ik gezeur. Mijn besluit staat echt nog niet definitief vast. Ik ga 23 maart trouwen en dan wil ik niet meer zo lang van huis. Ik wil een normaal huwelijksleven.” STRÖMSUND. „Ongelooflik”. „Een schoftenstereek”. „Hoe is het mogeljjk dat hjj zoiets bekend maakt op dit tijdstip”. Het zijn enkele reacties uit het onthutste Nederlandse schaatskamp naar aanleiding van de mededeling van coach Gerard Maarse, dat hij er na dit wereldkampioenschap een punt achter zet. „Aan zjjn motie ven wil ik niet tornen, maar dat hij zoiets bekend maakt vlak voor een wereldkam pioenschap en bovendien op deze manier, is voor mij een raadsel. Het is onbegrijpe lijk dat iemand, die het zó goed heeft gedaan nu ineens zoiets uithaalt. Hij weet toch dat hij op deze manier speelt met de kansen van de meisjes. Wat hij in een jaar heeft opgebouwd, breekt hij nu op één dolle avond af’, aldus het commentaar van de aan de ploeg toegevoegde dokter Ab Rozijn. MARCEL PENNINGS sterke „come-back” „Vorig jaar heb ik geen vooruitgang kunnen bespeuren. Ik blijf zo’n beetje op hetzelfde peil geloof ik. Maar ik heb nog veel plezier in het wielrennen en het is nu nog goed met m’n werk te combine ren. voor mij een raadsel. Hij weet dat we hem allemaal heel erg waarderen. Hij is een erg goede ijstrainer en een fantasti sche organisator.” De beslissing van Maarse heeft verder weinig invloed op Trijnies besluit wel of niet te stoppen. „Als ik doorga ga ik toch piekfijn naar Klaas Visser. Wat er ook gebeurt, die laat nooit een ploeg in de steek. Nee, ik word er niet zo raar van. Maar voor Sippie vind ik het rot. Die krijgt er vast een beste tik van. Elly van den Brom zal zich er wel niet al te druk over maken en Sijtje van der Lende ook niet. De verhouding Sijtje- Maarse is tóch nooit zo daverend ge weest”. Pas nadat alle rijdsters het nieuws via de pers te weten waren gekomen, riep Maarse zijn pupillen bij zich op zijn hotelkamer. Vanaf dat moment ook smeekte dokter Rozijn de pers om de rijdsters verder met rust te laten. „Dat Maarse zo gek is geweest, is erg genoeg. Maar helpen jullie mij nu alsjeblieft om er nog van te maken wat er van te maken is. jaar toch maar te stoppen, manier hoeft het voor meer. Ik heb geen nieuwe trainer”. Twee andere grepen uit de voor- stellen-grabbelton ALKMAAR. De bondsvergade ring van de KNVB zal zich op 5 mei moeten uitspreken over een plan om de competitie in de eredivisie te split sen in twee poules. Dat revolutionaire voorstel is afkomstig van „de com missie tot bevordering van het aan trekkelijker maken van het betaald voetbal”. Die werkgroep (zo onthulde gisteravond het financiële brein van Aan het eind van het seizoen zou den de nummers een en twee van de beide poules elkaar in een mini- competitie de landstitel moeten be twisten. Om 'iet spanningselement optimaal te maken zou een dergelijke kleine competitie ook moeten plaats vinden tussen de nummers laatst en voorlaatst van beide poules, teneinde uit te maken welke twee clubs voor AZ '67, Klaas Molenaar, tijdens een aandeelhoudersvergadering) is gereed met de plannen, waarvan de KNVB inmiddels kennis heeft genomen. Hoofdmoot van het voorstel is hal vering van de competitie. lijkheid wordt deze aanduiding even aangehouden) zou moeten bestaan uit de clubs, die in de slotrangschikking op de oneven plaatsen eindigen, dus de nummers één, drie, vijf etc. Poule B (de kwalificatie is weer fictief) zou moeten worden gevormd door de nummers twee, vier, zes enz. Het is de bedoeling, dat de ploegen elkaar kruislings ontmoeten en daarna on derling in poulevorm nog een compe titie afwerken, zodat een aantal van Intussen richt Marcel Pennings de blikken alweer op een sportieve horizon achter zijn succesvolle schaatstoernee: het wielerseizoen, dat alweer met rasse schreden nadert. wielrennen niet gebruikt. Aan een echte schaatscarriere begin ik trouwens niet meer. Zeker niet op de klassieke afstan den, daar had ik doodgewoon geen zin meer in. Ik heb destijds heel bewust voor het wielrennen gekozen”. In de reeks langebaanwedstrijden die tot dusver is afgewerkt, behaalde Marcel Pennings één overwinning, werd hij drie keer tweede, een keer zesde. En zijn klassering zou wellicht nog florissanter zijn geweest, als hij niet een keer ten val was gekomen. De resultaten laten in ieder geval nog alle ruimte voor een sprong naar de eerste plaats. Dit seizoen ga ik in ieder geval nog door, daarna zien we wel weer eens verder. In ieder geval ben ik niet een type, dat doorgaat tot ie tegen de veer tig loopt”. Pennings, tot voor kort rijdend in het Caballero-shirt, maakt dit seizoen deel uit van de formatie van Automatic Hol land, waar o.a. ook Ted Blom, Piet Neeskens en Gaby Minneboo zijn onder gebracht. Marcel Pennings, gevreesd om zijn explosieve eindschot („vorig jaar won ik vijf koersen, een behoorlijk resultaat vond ik”) gaat voor Automatic voornamelijk criteria rijden, zijn specia liteit. In hoeverre zijn schaatsescapades een positieve uitwerking zullen hebben op zijn wielerprestaties wacht Marcel Pen- •pieren aan het werk die je bij het wings rustig af. „Als de bond bijvoorbeeld een gecen traliseerde training gaat invoeren, zodat ik vrij veel thuis kan zijn, dan ga ik waarschijnlijk nog wel een jaar door. Maar ik wil voorkomen dat Theo Roo- zendaal (haar a.s. echtgenoot) straks me neer Rep genoemd wordt en dat krijg je als ik maanden weg ben omdat ik zo hoognodig Europees en wereldkampioene moet worden.” Werkelijk kwaad maakt Trijnie zich, als ter sprake komt dat Maarse ook vindt dat hij te weinig verdient. Letterlijk zei de coach: „In feite ben ik de enige amateur. De meis jes snoepen leuk mee, maar mijn extra inspanning, al de uren dat ik met het schaatsen bezig ben, worden niet extra beloond. Het enige wat ik me kan per mitteren is, dat ik hooguit twee keer per seizoen eens een goed feestje kan bou wen, dat door de bond wordt betaald.” Trijnie: „Dat lijkt nergens op. Ik dacht dat het trainen ook nog zoiets als een liefhebberij moest zijn. Ik weet genoeg mensen die bet voor niets doen. Maar ik vond het in Brandbu al wat vreemd. Toen zei hij ineens dat we er in Nederland maar wat minder aan moes ten doen, omdat we veel te goed waren voor de buitenlandse rijdsters. Toen heb ik me al het een en ander afgevraagd. Maar waarom hij nu werkelijk stopt is schok wat beter verwerkt heeft, geeft ze toe dat het juist nu misschien beter is om nog een jaar door te gaan. „Ik kan voor de nieuwe meisjes die in de kernploeg komen, als Elly en misschien ook Trijnie ermee stoppen, een stimulans zijm Die nieuwe meisjes zullen toch wel uit Friesland komen en voor hen kan ik een steun zijn. Maar het is voor mij onbegrijpelijk dat Maarse dit gedaan heeft. Daar had hij toch wel even een paar dagen mee kunnen wachten. Ik vond hem altijd een ontzettend goede trainer.” Vooral dankzij een overwinning don derdagavond in Assen (hij wees Marten Hoekstra uit Heerenveen en de Gronin ger Piet v.d. Zwaag in een ijzersterke eindsprint terug) heeft Pennings nog alle kans op de eindzege in de Heineken- competitie. Dat Marcel Pennings op de smalle ijzers behoorlijk uit de voeten kan is al lang bekend, maar zijn come back in de schaatswerreld (Pennings koos een paar jaar geleden definitief voor een wielercarriere) mag niettemin verrassend worden genoemd. Pennings (24, als landbouwer werkzaam op het bedrijf van zijn vader in Nieuw Ven nep): „Ja, het schaatsen gaat me vrij gemakkelijk af, maar dat ik in die competitie zo aan de top kan meedraai en, verbaast me zelf ook wel een beetje. Ik doe dat langebaan-werk tenslotte voor het eerst. Het is leuk om te doen, maar ik doe het voornamelijk op het wielerseizoen. Met dat schaatsen zet je DEN HAAG. Het bestuur van de Nederlandse Boks Bond heeft Rudi Lub bers, de Nederlandse kampioen in het zwaargewicht, officieel toestemming ver leend voor een gevecht tegen oud-we- reldkampioen Cassius Clay, alias Mo hammed Ali. De exacte datum voor het gevecht, dat half mei in de Indonesische hoofdstad Djakarta wordt gehouden, zal volgende week bekend worden. „Ik ben blij dat de boksbond toestem ming heeft gegeven. Ik had wel niet anders verwacht, maar het doet mij plezier dat alles in goede harmonie is geregeld”, zei Lubbers vrijdagavond toen hij op de hoogte was gebracht. ballen aan het rollen waren. Wirtz voel de niets voor een vriendschappelijk duel, wilde blijkbaar persé winnen, gaf daar om Van Leur slecht spel en slaagde nog bijna in zijn opzet ook. Niet dankzij dat carotte, maar omdat Van Leur op één punt van de meet strandde door een misverstandje, waarna Wirtz nog 74 ca ramboles kon scoren en tot een totaal van 288 kwam. Opgelucht kon Van Leur, die steeds nerveuzer op zijn stoel heen en weer had zitten schuiven, daar na het beslissende punt scoren. Van een korte partij was echter niets gekomen. Integendeeld. Toen de Braban der zijn zege op het nippertje veilig stelde en zijn aanspraken op de titel behield, gaf het scorebord liefst 24 beur ten aan. Enerzijds waren die het gevolg van het verdedigende spel van beide kanten, want het carotte van Wirtz had uiteraard een reactie van Van Leur uitgelokt, zodat er niet minder dan veer tien poedels genoteerd moesten worden. Maar ook het supersnelle materiaal speelde een belangrijke rol bij het stij gen van het aantal beurten. Van Leur: „Het loopt veel te hard. Daarom heb ik onderweg twee keer een andere top genomen. Uiteindelijk heb ik er een genomen met een ronde pommerans, waarmee je zacht kunt spelen. Het risico van een dergelijke pommerans is wel dat je gaat ketsen, maar dat moest ik er maar bij nemen.” Het ging met die ronde pommerans meteen een stuk beter. Vlak nadat Van Leur die top had gepakt, kwam hij te voorschijn met een serie van 118, die afbrak omdat hij de ballen in het vak liet liggen. Zijn geringe voorsprong groeide op slag tot vertrouwen wekken de cijfers (54188), maar er volgde een inzinking. Wirtz maakte er dankbaar gebruik van en kwam met twee series van 62 weer langszij: 190197. Er ontspon zich nu een nog feller tweegevecht om de winst waarin Van Leur aan het langste eind scheen te gaan trekken toen hij in de 23e beurt een serie opzette. Dokter Rozijn is hevig verontwaar digd. Vooral omdat Maarse niet eens de moeite nam zijn ploeg in te lichten over zijn besluit. Met toestemming van de coach mochten enkele journalisten die van zijn besluit op de hoogte waren, het de dames vertellen en tevens naar hun reacties op het besluit vragen. „Ze zijn volwassen genoeg. Daar moeten ze tegen kunnen”, aldus Maarse. Wereldkampioe ne Atje Keulen-Deelstra schrok toen ze het nieuws vernam. „Onbegrijpelijk”, was haar eerste reactie. En daarna: „Voor mij is dit een reden om volgend Op zo’n mij helemaal niet zin in weer een Tom Liden, mede-initiatiefnemer tot de oprichting van de profschaatsliga ISSL, is ontslagen. De in Zweden wo nende Amerikaan zou op het organisato rische vlak volkomen hebben gefaald. GRANOLLERS. „Zullen wij er een lekker k orte partij van maken?” had Lambert van Leur uitnodigend tegen Dieter Wirtz gezegd voordat het tweetal vrijdag in het Europees kampioenschap ankerkader 47-1 in Granollers de biljart- arena binnen ging. Van Leur had bij zonder gooed geslapen en voelde zich fit genoeg om zijn matige gemiddelde van de eerste dag een eind op te halen. op. Pas na zeventig punten kwam de Westduitser in moeilijkheden en na 74 kon Van Leur gehaast naar het biljart snellen om zijn laatste carambole te maken. „Ik had er al niet meer op gerekend dat Dieter nog zou missen,” zei hij opgelucht. het herinvoeren van de jeugd- competitie betaald voetbal en wel voor spelers van 17 tot 21 jaar. Per wedstrijd zouden dan twee van de in totaal achttien contractspelers van de partij mogen zijn. is echter iets anders wat Gerard Maarse heeft doen besluiten tot deze overhaaste stap. Hij heeft sterk het ge voel, dat hij van het thuisfront, de KNSB ,geen steun in de rug krijgt. Maarse: „Vanavond kwam Jaap Have- kotte (de verzorger van de damesploeg) hier met een brief van Wim Comello (de directeur van de KNSB). Daarin zaten drie badges voor de officiële ontvangsten en een simpel briefje waarin stond dat Havekotte dit maar even moest over handigen aan Maarse. De heer Comello heeft geen tijd om naar de wereldkam pioenschappen te komen, omdat hij het te druk had met de zaak Jos Valentijn”. „Dat lijkt toch helemaal nergens meer op”, is het commentaar van de boze coach. „Daaruit blijkt toch duidelijk, dat ook Nederland het damesschaatsen niet voor volwassen aanziet. Waar zit ik me dan verder druk over te maken” De ballen gehoorzaamden weer aan zijn bevelen en de zege leek voor het grijpen. Maar op het beslissende moment struikelde Van Leur, in de war gebracht door een overigens goed bedoeld gebaar van de arbiter, die behalve met woorden ook met zijn handen aangaf dat Van Leur nog een punt moest scoren. Er lag een positie, die met een snijstootje over een band gemakkelijik op te lossen was. Van Leur, uit concentratie gebracht, zet te echter te diep in en miste. Toen werd het voor hem spitsroeden lopen. Wirtz namelijk, die op 214 stond en zich al met zijn derde nederlaag in successie had verzoend, zette nu een grote serie De twijfels over de belangrijkheid van het internationale schaatsen bij de da mes worden nog versterkt door de twee belangrijkste toernooien die dit jaar ge houden zijn. Maarse: „Brandbu stelde helemaal niets voor. Hier in Strömsund zijn de mensen misschien wat aardiger en het eten is er verschrikkelijk veel beter, maar voor de rest stelt het ook helemaal niets voor. Heb je de ijsbaan gezien waarop de wereldkampioenschap pen worden gehouden?” De grief van Maarse is terecht. Even als de Europese kampioenschappen in Brandbu heeft ook het wereldkampioen schap in Strömsund geen enkele entou rage. De deelnemers moeten zich ver kleden in caravans, die langs de baan geplaatst zijn en het publiek niet meer dan een paar honderd kan plaatsnemen langs de sneeuwrand. Voor de internationale pers, voor meer dan 50 procent bestaande uit Nederlandse jour nalisten, is er een houten optrekje, waar ze hun werk kunnen verrichten. Die entourage van de twee belangrijkste ti- teltoemooien is een doom in het oog van de ambitieuze Gerard Maarse._ Er Van de kou hadden de biljarters geen last meer. De organisatoren, die met deze factor geen rekening hadden ge houden en erg met de handicap hadden ingezeten, hadden een ingenieuze en kostbare oplossig gevonden. Rond de piste was een batterij van butaangas kachels opgesteld, die voor een aangena me temperatuur zorgden. Dat er ook in de andere partijen niet echt op interna tionaal niveau werd gebiljart, was louter en alleen te wijten aan de razende gang van de ballen. Daardoor duurden de partijen langer dan men mocht ver wachten. Het beste kwam nog José Gal vez voor de dag, die in veertien beurten Laurent Boulanger uitschakelde: 138 300. Dieter Müller had weinig moeite met Stenzel (143300 in 15 beurten) en Roland Dufetelle bleef tegen Miguel Es pona overeind: 148300 in 20 beurten. ze de

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13