ER KUNNEN KLAPPEN GAAN Toppers moeten de zaak redden VALLEN IN DE LITERAIRE HOEK n Politieke boeken Praten met het collectief LINKSE BOEKERIJ BRENGT THEORIE ELKE DAG ZELF IN DE PRAKTIJK waarom? 22 gskOW I s 9 0 11 n 14 Gevoelens Lucebert Vreemd” geld Li aan: ik teringen, salarissen en bestemming van de winst. itrale Als het zo door gaat met stijgende financiële kostenfactoren zullen de klappen gaan vallen in de litteraire hoek van de boekhandel. Dat is het oordeel van de oud-voorzitter van de Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels, mr. H. J. M. Nelissen. „Er wordt wel behoor lijk gelezen en er wordt dus behoorlijk omgezet in de uitgevers- en boek- handelswereld, maar de kostencurve gaat veel sneller omhoog. En dan moet je uiteindelijk gaan bezuinigen. Dan komt de echte litteraire sector toch wel in het gedrang”. En de heer Nelissen, bijgevallen door de voor zitter van de CPNB (collectieve boekenpropaganda) W. Schouten, zegt met enige spijt in zijn stem: „Konden wij onze produkten maar zo pluggen als de platenbranche dat kan doen bij radio en TV”. De boekenmensen voelen zich wat dat betreft in de verkeerde hoek zitten. Men is nu wel ten strijde getrokken en heeft de aanval ingezet op de overheid (geef lees- subsidie, zoals er ook een toneelkijksubsidie is), maar voorlopig ziet het er niet naar uit, dat uit die hoek het nodige soulaas te verwachten valt. „Ik breek hier nog eens mijn nek. We moeten dit ding hier weghalen”. Uitgever, boekimporteur en verkoper Rob van Gennep komt struikelend over een doos zijn werkkamer driehoog in de Amsterdamse Nes weer bin nen met de koffie die hij „even ging halen”. Hij is niet alleen. „Een vraag gesprek? Goed”, had hij door de telefoon gezegd, „maar géén persoons verheerlijking. Wij vormen een collectief. We zullen met zijn drieën pra ten”. De andere leden van de gesprekstrojka zijn Hans Flemming en Katy van der Esch. Het als gemeenschap optreden is heel ver doorgevoerd bij Uitgeverij en Boekhandel Van Gennep BV. Alle belangrijke besluiten worden door de dertien mensen die in het bedrijf werken gezamenlijk ge nomen. Op geregelde vergaderingen wordt gediscussieerd over onder meer de dagelijkse gang van zaken, organisatie, de uit te geven boeken, inves- Ö)j V 9 if redi- r pro- HANS ROMBOUTS 6641 jem- aatst: dividend krijgen De titelpagina van de boekenweekuitgave „Lijstebrij”. itie, ■ventueel A. WILLINCK toeken erhii73 lijn er keurig en overzichtelijk gerangschikt. en ing, en. naar bare lorna sche nktie Okkerse, afdeling 3 - 311540. e op- n het tot Meer openheid in een besloten ven nootschap is nauwelijks denkbaar. Het financieel nudisme bij Van Gennep gaat zelfs zo ver dat men in de boekenkrant alle winstcijfers kan vinden: 1969 2000 gulden; 1970: 15.000 gulden; 1971: 5000 gulden. Mr. Neelissen oordeelt, dat vooral de boekhandel extra te lijden heeft onder de opjaging van de kostencijfers, die algemeen is. „De kostenfactoren bij ons liggen boven het landelijk gemiddelde. We hebben in onze bedrijfstak veel jon ge mensen in dienst. Juist de loonscha len voor jongeren zijn fors gestegen. Daar komt nog iets anders bij. De ou deren kunnen wij niet binden wegens de strijdvaardig uit bij deze slotopmer king en dat belooft veel goeds voor de toekomst van het links-gerfchte poli tieke boek in Nederland. an de -Hol en ing 7%, reis- osten admini- rzorging e instel- Wat kan een boekverkoper en uitgever als Van Gennep er toe brengen om vooral politieke boeken te verkopen en in zijn fonds op te nemen? Want naast goede bellettrie en sociaal-we- ténschappelijke werken liggen tr in de winkel van hem voor namelijk boeken over theorie, ictualiteit en historie van de politiek. En niet alleen boeken, maar ook tijdschriften, pamflet ten en stencils van actiegroe pen, comité's en werkgroepen Dat mag in dit land, in tegen stelling tot heel veel andere lan den, waar je zelfs in een ge- gestegen kosten. De ervaren medewer kers stappen bijna allemaal over naar het bibliotheekwezen. Daar kunnen ze meer verdienen. Bij dat alles komt ook nog, dat de boekhandel over het alge meen gebonden is aan grote en dure panden. En zoals u weet zijn ook de huurkosten flink omhoog gegaan de laatste jaren”. Nu kan men dan de vraag stellen: werkt men in de uitgeverswereld en boekhandel niet vaak te elitair? Be schouwt men het niet als een zaak waar je niet al te veel over moet praten als een, laten we zeggen: volks boek, uitste kend loopt.- Die boeken zijn nodig om een fonds in stand te kunnen houden, maar men haalt er eigenlijk wel de neus voor op. Je kunt dan ook zeggen: moet een grotere populairisering van het boek niet ter hand genomen worden (verge lijk de situatie bij het toneel: het volks toneel van Lodewijk de Boer is de klapper van de laatste jaren, terwijl het literaire toneel een kwijnend bestaan lijdt). Waarbij het succes van het een dat van het ander niet hoeft uit te sluiten natuurlijk. Directeur D. Ouwehand van de CPNB geeft toe, dat daar wel over gepraat wordt, maar niet te hard. Hij zegt, op een samenzweerderstoon„Tja, moet je de. mensen eigenlijk wel opdringen wat je zelf zo goed vindt? Ik geloof dat je de mensen eerst moet laten lezen, waar ze plezier in hebben. Daarna komt hopelijk dan ook de andere literatuur automa tisch aan bod.” De uitgeverij moet het van toppers, bestsellers hebben. Zijn die er niet dan wordt het een precaire onderneming. Bij Meulenhoff zei men ons: „Wij hebben twee toppers gehad. Daarom hebben wij vorig jaar wat overgehouden. Dat kan ik wel zeggen. Maar zonder die twee uit- Het antwoord daarop is van zelfsprekend. Wie een willekeu rige kiosk of gemiddelde boek handel binnenwandelt zal daar- ■n een ongelooflijke voorraad leesvoer aantreffen. Nu is er liets op tegen om van tijd tot tijd een pikant verhaal te con sumeren of weg te dromen in de verlekkerde situatie van uangenis terecht kunt komen als je zaken signaleert die niet in de haak zijn of die beter kunnen functioneren. Van dat recht maakt Van Gennep dank baar gebruik. De aandacht wordt vooral gericht op „die sociale groepen, op de bevrij- iing waarvan het socialisme zich richt, waarbij men ingaat legen de heersende meningen”. Een kritische bibliotheek „Natuurlijk. Dat vooral. Maar ook lit teratuur, zoals de eerste roman van Lidy van Marissinig, „Ontbinding’ ’en de bun del gedichten en tekeningen van Luce- bert en morgen de hele wereld”. In de loop van dit jaar hopen we verder te gaan met een nieuwe serie litteratuur, meest buitenlandse titels. In de boek handel ligt een heel behoorlijke sorte ring van Nederlandse bodem. De exploi tatie van onze politieke boeken wordt trouwens wel moeilijker. Na de hausse in 1968-’69, na de revolte in Parijs, is de belangstelling ook in het afgelopen jaar verminderd. Wel is er een vaste kern van lezers voor deze boeken gebleven. Tien jaar geleden kon je beslist niet doen wat wij nu doen. Psychiatrie en randgebieden is tegenwoordig in de mo de. Zoals het boek van mevrouw Van Eijk-Osterholt „Laten ze het maar voe len”. Na de televisieuitzending „Een klein Uur-U” van de VARA hebben we zeker tweeduizend exemplaren van dit boek méér verkocht dan normaal.” Zijn er ook boeken, die op een of andere onbegrijpelijke manier niet worden verkocht? „Ja, haal ze ’s”. Katy van der Esch verdwijnt, trap op, komt terug met een stapeltje boeken onder de arm. Ze worden uitgestald op de enorme bank. „Chomsky’s „Aziatische oorlog” bij voorbeeld en dit („Ambon”, van Ernst Utrecht). Je zou zeggen dat daar toch belangstelling voor zou bestaan, in de afgelopen tijd, na die bezetting in Was senaar van de Indonesische ambassa de..en ook Trotsky: „De permanente of verraden revolutie”. Ja, onbegrijpe lijk.” Hoe komt dat zo? Rob van Gennep wrikt zich met aplomb los van het collectief: „De pers in het algemeen laat het steeds meer afweten. Dat betekent voor onze lezers een enorm tekort aan informatie. Op de televisie, wat doen ze daar nou aan boekbesprekingen? Er zijn een paar lit teraire programma’s geweest. Maar het blijft allemaal te veel bestsellers achter- nalopen. België 't is een vreselijk land op cultureel gebied maar in België hebben ze tenminste op dit ter rein een uitstekend tv-programma. „Ver geet niet te lezen”. Je kunt daarin pre cies zeggen wat je wilt. Je krijgt zeven minuten. Ondanks dat alles bleven er nieuwe politieke uitgaven verschijnen. „Natuurlijk. Dit jaar „De linkse stro mingen in China” van Jaap van Ginne- ken en „Cuba sinds de revolutie” van K. S. Karol. Dat laatste boek telt 534 blad zijden. Als je het boek volgens de uitge- versvuistregel, de directe produktiekos- ten vermenigvuldigd met vier vijf op de markt zou brengen zou het 47 gulden moeten kosten.” Hans Flemming manipuleert met ge tallen en cijfers uit zijn ordner. „Wij hebben die prijs teruggebracht tot 28 gulden. In Amerika kost het 42 gulden. Ze maken daar véél grotere oplagen. Wij maken bij dit boek zelfs verlies als we onze hele oplage van zo ongeveer vierduizend exemplaren verko pen. En dan zeggen ze hier in Nederland nog: „De boeken zijn zo duur.” Ach, de mensen hebben er geen benul van hoe boeken gemaakt worden.” Iets heel anders is de boekenimport (Van Gennep is alleen vertegenwoordiger van een lange reeks socialistische uitge vers in Engeland, Duitsland en de Ver enigd Staten) Hoe loopt dat? „Onze omzet dit jaar in de import was 70.000 gulden. Maar het is een zeer namen een aandeel. In België bijvoor beeld hebben we vier aandelen verkocht en onlangs toonde iemand op Curacao belangstelling. In totaal zijn er nu onge veer 150 aandeelhouders met één of meer aandelen.” Hoeveel percent zij? „Niets. Wat overblijft van de winst, na aftrek van de vennootschapsbelasting (43 percent) wordt gereserveerd. Hoeveel was dat in ’71 ook weer? Hans Flemming (boven zijn hoofd aan de muur prijkt een affiche: „Alle reden vom Wetter”.„Wir nicht”, met een rijtje koppen, waaronder die van Karl Marx) opent een dikke map. „Hé, in 1971 niets gereserveerd. Nou ja. Uit die reserve geven wij weg aan actiegroepen. Zoals het Angola Comité, Medisch Comité Nederland-Vietnam, Re lease, Vietnam-bulletin, Gezamenlijke Griekenland Werkgroepen, enzovoort.” En dan, abrupt Rob van Gennep: „Het lijkt zo democratisch, die openheid, maar het kan ook vervelend worden, zo de nadruk te leggen op al die cijfers. We verkopen liever boeken. Ideeën waarvan je vindt dat ze gelezen moeten worden.” bewerkelijke affaire. Het gaat meestal om heel kleine hoeveelheden. Elk boek moet apart worden opgezocht, ingepakt. Er blijft weinig van over. We zien het meer als een vorm van service verlenen. Maar we hebben er leuke buitenlandse contacten door. Zo is de vertaling van het boek van Van Ginneken dat nog moet verschijnen al verkocht aan Pen guin (uitgeverij in Engeland) en Avon (VS). „Het kapitalisme in de jaren ’70” over het Tilburgse economencongres, waar onder andere Mandei en Altvader hebben gesproken en dat we twee jaar geleden hebben uitgegeven, kregen we laatst toegestuurd in een Japanse verta ling. We begrepen er eerst niets van. Dachten dat het een bestelling was. Ergens staat met heel kleine Romeinse lettertjes „Van Gennep” tussen alle Ja panse karakters. We hebben dat pas ontdekt na heel lang zoeken.” Een socialistische boekhandel en uitgever. Wat zijn daarvan de ken merken „Wij willen bijdragen aan een links- politieke bewustwording door boeken te gen een lage prijs uit te geven en te verkopien. Dat kan door ten eerste een goedkope produktie, ten tweede door lage, maar adequate salarissen. Wij zijn niet „de uitgever die het portier van zijn Rolls Royce dichtslaat voor de neus van zijn auteur.” Over zulke opmerkingen kan ik me trouwens rot ergeren.” „Hoe lang is deze ideologie vol te houden? „Het blijft een wankel bestaan. Maar we zouden niet anders meer willen.” Het Van Gennep-collectief ziet er „Het collectief is als het ware vanzelf gegroeid. We geven boeken uit over links-gerichte denkbeelden. Toen zeiden de mensen hier, terecht: „Dan moeten wij dat ook zelf in praktijk brengen.” We zijn dat was ongeveer één jaar na de afsplitsing van uitgeverij Polak Van Gennep, in 1969 bij elkaar gaan zitten om erover te praten. Dat waren in het begin nogal opgewonden vergaderin gen. Iedereen wilde opeens directeur worden. Het resultaat is dat alle leden van het collectief zich nu ook zo veel mogelijk bezighouden met alle aspecten van het bedrijf. De salarissen bijvoor beeld worden vastgesteld na onderling overleg. Het gemiddelde bruto maandsa laris bedraagt 1158 gulden. De verschil len tussen het hoogste en laagste bedrag zijn 262 gulden. En die verschillen zijn afhankelijk van iemands sociale situa tie.” Een vennootschap heeft aandeelhou ders. Wie zijn dat hier? „Om te beginnen sommige mensen die hier werken. Maar de verbouwing van de winkel op de hoek Nes-Lan&ebrug- steeg maakte het noodzakelijk „vreemd geld” aan te trekken. In onze boeken krant ’72-’73 werd een oproep gedaan aandelen (van vijfhonderd gulden) in het bedrijf te nemen. We hadden niet gedacht dat het er zo veel zouden wor den. Sommige auteurs, zoals Nauta, en prof. Wertheim lieten een deel van him honorarium staan. Vrienden, relaties en soms ook volkomen onbekende mensen Na afloop van het gesprek is het maar een paar minuten lopen naar het moder ne Van Gennep-antiquariaat gevestigd in een juweel van een pand aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal (no. 330). Een hand geschreven bord tegen de trap meldt dat de Amerikaanse editie van „Ulysses” van James Joyce er belangrijk onder de normale prijs wordt verkocht. Het is een licht beschadigde, dikke paperback. De onderwerpen in deze winkel zijn alge mener dan in de Nes-boekhandel. Er liggen ook veel kunst- en geschiedenis boeken, Duitse, Engelse, Amerikaanse en Nederlandse uitgaven. De winkel bestaat ruim een jaar. Er is ondanks de ramsch- prijzen, zelfs een uitverkoopafdeling. Daar ligt voor eenvijftig de gedichten bundel „Securitine” van de Belgische dichter Corban. Eén van de vierhonderd genummerde exemplaren. „Ik heb echt mijn best gedaan om ze te verkopen”, luidt het antwoord op de opmerking dat dit voor niks is. Een onnodig, maar begrijpelijk excuus. Be grijpelijk omdat de verkoper één van het Van Gennep-collectief immers zich persoonlijk verantwoordelijk voelt voor de gang van zaken in zijn winkel. Hoeveel werknemers hebben tegen woordig nog met zulke gevoelens te maken? schieters? Ik weet het niet. Of eigenlijk wel. Dan was het geen zaak van over houden geworden.” Het is niet toevallig, dat de CPNB activiteiten is gaan ontplooien in de sector van de jeugd. „We richten ons voorlopig op de leerlingen van de mid delbare scholen, havo, mavo, enz. Die jongeren moeten we aan het lezen zien te krijgen. De CPNB heeft ter gelegenheid van de boekenweek een speciaal boekje voor die jeugd laten samenstellen door Anthon Beeke, Cees Buddingh, Piet Ca- lis, Kees van Kooten en K. Schippers. Dit vijftal neemt in „Lijstebrij” een koste lijk loopje met het instituut school voorzover het met boeken vandoen heeft. Op school leren ze je het lezen wel af, is hun uitgangspunt. Met name de literatuurlijst voor het eindexamen (waarbij een bloeiende handel In excerp ten is ontstaan) wordt danig ondier vuur genomen. Hopelijk stoppen de HH lera ren het boekje niet weg, maar is het een vrolijk discussiestuk. Spijtig alleen, dat categorieën als de werkende jeugd er ook hier weer bekaaid afkomen. Juist in die hoek zou je de potentiële lezers moeten zoekenMisschien kan een al ternatieve uitgeverij een „Lijstebrij” voor de werkende jeugd op stapel zetten. Om nog even op de door de CPNB zelf naar voren geschoven platenbranche terug te komen: pas sinds enkele decen nia hebben de platenmaatschappijen de eigen jongeren-markt aangeboord. En dank zij de enorme jeugd-omzet in pop muziek kon er ook op het gebied van de klassieke muziek meer ondernomen wor den. Je moet tenslotte beluisteren en lezen, wat je plezierig vindt, niet wat je zo nodig uit snobisme op draai- of leestafel moet hebben liggen. Met „moeilijke boeken”, waar je aan verslaafd kunt ra ken als je niet oppast. Het nieuwste werkterrein is het socialistische antiquariaat. Van Gennep koopt geschriften op uit privé-bibliotheken van vroegere SDAP’ers: Boeken, tijdschriften, pamfletten en dergelijke. Het socialistische antiquariaat, dat officieel nog niet is geopend, is enig in Nederland. zuster Irene, die na veel pro blemen dokter X. aan de haak slaat („ze leefden nog lang en gelukkig”). Maar als de droom” voorbij is komt het gewone leven terug met al zijn trivaliteiten, frustraties of rond uit ellende. Op die realiteit kan kritiek worden gespuid. 1 SM» - I -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15