EEG wil steun aan de dollar staken Bedrijf acht oplossing van conflict voor dinsdag niet uitgesloten Beverwijker liep naar Parijs Vakbonden melden Nog wat sneeuw Kustvaarder in openbaar Rapport-Donner nu brand CAO-overleg bij Van Gelder gaat door „intimidaties DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA pagina 6 JERSEY SHOP NUTSSPAARBANK HOGE RENTE DAGELIJKSE REREKENING Modeshow Het woord is aan... Hardnekkige geruchten Van 5 maart af onderhandelingen Vietcong - Saigon Verder in de krant CONFLICT HARTCHIRURGIE IN BESLISSEND STADIUM HET WEER Koude nacht BOERENBRUIN v.d. Vöoren bakt 't Boek-brandbommen VERKEERSLEIDERS ORLY STAKEN n zijn en Overleg W eerrapporten Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s ZATERDAG 24 FEBRUARI 1973 63e jaargang nummer 95 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Wij zouden het volstrekt idioot vinden, dat, als mensen willen werken - wij gaan zeggen dat wij dat van de bonden niet mogen toestaan” - aldus moti veerde de heer Th. M. van Erp het besluit van de Raad van Bestuur van Hoogovens om zowel hoogoven 3 als hoogoven 5 weer in bedrijf te stellen. De vijfde hoogoven heeft inmiddels vrijdagmiddag de eerste aftap na het stilleggen al weer ver richt. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Van de zijde der industriebonden NW en NKV is geprotesteerd tegen wat men noem de „intimidatie door Hoogovens”. Functionarissen van dit bedrijf zou den stakers bij het railvervoer heb ben benaderd of opgebeld met de mededeling, dat zij het werk moeten hervatten. Zo niet, dan was dat voor hun „eigen rekening”. Ook zouden promotiekansen in het geding zijn gebracht en zou Hoogovens ondanks het miljoenenverlies sigaartjes heb ben rondgedeeld bij Railvervoer. BERENDSEN B.V. Plaatwerkerij en spuiterij M.L. Tectyleerstation Edisonstraat 4 Vrijdag a.s. 2 maart Reserveren tel. 320618. Binnen- en buitenland 2, 3 Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws Kerkdiensten Kunst Radio en tv Strips Economie Sport 3 3 4, 5, 6 6 9 7 7 11 12, 13 Kantoor:LangeNieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. Opklaringen, maar plaatse lijk ook enkele hagel- of sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Minimumtempe raturen van -2 tot -7 graden, maar vlak aan zee even boven het vriespunt. Maxima morgen ongeveer plus 4 gra den. IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Grafische Bedrijven Damiate B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement bij vooruitbetaling 9,30 p.mnd. 27,00 p.kwartaal (p.post 30,00), p.jaai 10640. Losse drs. 40 cent hoogoven 5, nadat deze in het kader van de stakingsactie TWEE HOOGOVENS WERKEN WEER (Van onze redacteur in Parijs) ADVERTENTIES het hoeken erbij 73 Marie de Flavigny: Een trouwe vrouw is bewapend, een trouwe man slaapt. De Westeuropese banken werden gis teren gedwongen de dollar te hulp te In een openbare bibliotheek in Lon donderry waren vijf van die brandbom men gevonden. om nu De drie industriebonden lieten vrijdag ook hun eerste ultimatums uitgaan naar bedrijven in Gelderland. In Amsterdam broeit een conflictsitu atie tussen prof. dr. N. G. Meijne, hart en vaatchirurg in het OLV Gasthuis en Wilhelmina Gasthuis en zijn collega’s prof. dr. D. Duerrer (Bumen Gasthuis) en prof. Roos (VU-ziekenhuis). Het gaat hierbij onder andere om de uitbreiding van de hartchirurgie in de hoofdstad. (Zie verderpagina 2) Het overleg tussen de twee Zuidviet- namese partijen begint op maandag 5 maart en zal tot vrijdag 9 maart duren. Volgens een Franse woordvoerder zal het overleg in Parijs worden gevoerd. Telefoon 15544 IJmuiden snellen, elf dagen nadat deze met 10 percent was gedevalueerd. De prijs van goud steeg gisteren ook sterk, die van koper, zilver en andere metalen bleven niet achter. In kringen van de valutahandel in Frankfort wordt als voornaamste oor zaak van het nieuwe aanbod van dollars de voortdurende druk opgegeven die van diverse kanten (o.a. president Nixon) wordt uitgeoefend in de richting van een algemene herziening van de wisselkoers verhoudingen. LONDEN (AP). De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren tot nieu we laagtepunten gedaald op Europese wisselmarkten. Volgens hardnekkige ge ruchten zouden de negen EEG-landen spoedig van plan zijn de steunaankopen van het Amerikaanse geld te beëindigen en toe te staan, dat de koersen van hun valuta’s gaan stijgen. Het bestuur van de Nederlandse Hart patiënten Vereniging zal het rapport- Donner, dat zij al enige tijd bezit, over leggen op de hoorzitting. Ook zal zij een uitvoerig document over alle wensen voor een goede ontwikkeling, de gebre ken in het overheidsbeleid en de conflic ten in de hartchirurgie produceren. De hartpatiënten willen de vaste Ka mercommissie volledige opening van za ken geven. Zij hopen dit te doen in samenwerking met de hartchirurgen. Een betoging zal mogelijk de zaak nog meer kracht bijzetten. Naar wordt ver wacht is de mogelijkheid groot dat prof. Wieberdink, die al geruime tijd in België woont, op deze hoorzitting met een ver- LONDONDERRY (AP). —Het nieuw ste „wapen” van Noordierse terroristen is, aldus een mededeling der Britse mili taire autoriteiten, het verbinden van brandbommen aan boeken in de biblio theek. Noord-Vietnam heeft 25.000 Zuidviet- namese krijgsgevangenen gedood, ver klaarde de Zuidvietnamese zaakgelastig de in Londen, Duong Huong Due. Hij zei dat de communisten maar 4000 Zuidviet namese krijgsgevangenen hadden opge geven, terwijl Zuid-Vietnam wist dat ze er 30.000 gemaakt hadden. PARIJS (AFP). Sinds gistermiddag 5.30 uur ligt al het luchtverkeer op het vliegveld Orly bij Parijs stil als gevolg van een staking van verkeersleiders. Kringen op Orly verwachten dat de staking, die aanvankelijk gisteren middernacht beëindigd zou worden, zeker tot maandag zal duren. weer komen. Hij is de laatste tijd vaak in Nederland. i2 Dat aan de slag gaan bestond uit het weer in bedrijf stellen van hoogoven 3, welke zoals bekend nog zeer langzaam ruwijzer produceerde en het aanblazen van hoogoven 5, hetgeen nu achter de rug is. Beide hoogovens produ ceren en leveren ruwijzer voor de staal fabrieken, die op hun beurt weer toele veren aan de walserijen. Een proces overigens, dat langzaam op gang moet komen. Dit alles gebeurt met de gewone ploegen van hoogovens. Het in bedrijf stellen van de beide hoogovens begon, nadat de heer Van Erp als directeur van de vestiging IJmuiden zich donderdagavond omstreeks half twaalf telefonisch in verbinding had ge steld met stakingsleider H. Bode in het aotiecentrum Buitenhof. In dit telefoon gesprek deelde de heer Van Erp mee, dat de afbouw van het Hoogovenbedrijf ten einde was. De afspraken welke zijn gemaakt voor het veilig stilleggen van het bedrijf zijn op enkele splin tertje wederzijds na nagekomen. De heer Bode bevestigde dit „Echter” zo vervolgde de heer van Erp „Wij zijn hier bij Hoogovens in feite om te wer ken. Veel mensen begrijpen de handel wijze van dit moment niet. Zij kunnen er niet bij, dat het bedrijf zomaar wordt stilgelegd. Wij blijven dan ook niet met de armen over elkaar zitten om ons te laten wurgen. Daarom gaan wij weer aan de slag”. Met betrekking tot de oriënterende gesprekken van de heren A. Kloos en mr. Bouwmans samen met de Onderne- mingsraadleden N. Bunte en J. Geluk en functionarissen van de groepen boven de CAO, is verder nog geen nieuws te melden. De vier hier bovengenoemden hebben eveneens contact gehad ter ver dere oriëntatie met dr. M. Albrecht, directeur personeelszaken, die op zijn De heer R. M. van Erp, directeur IJmuiden, was hierover benaderd door Arie Groenevelt. De reactie van de heer Van Erp was dat zelfs bij de meest ge disciplineerd verlopende stakingen aller lei emotionele gevoelens een rol spelen. Velen zien Hoogovens als „hun” bedrijf, dat zij hebben helpen opbouwen. Al die duizenden mensen zijn niet aan een touwtje te houden, zodat er dingen kun nen gebeuren, die niet door de beugel kunnen. Doch dat is ook wederzijds. Zo zijn mensen van het stakingscomité het terrein op geweest om propagandarede- voeringen af te steken en hebben zij de mensen bij de busstations verteld, dat zij niet naar hun afdeling hoeven te gaan omdat er gestaakt wordt. Deze mensen zijn naar het aktiecentrum van de sta kers verwezen. Ook dat kan niet door de beugel. Dat is een zeer elastische opvat ting van de gemaakte afspraken. Niettemin heeft men bij Hoogovens de zaak onderzocht en is slechts één con creet geval aan het licht gekomen. Toch zal aan de afdelingschefs een bericht uitgaan om er vooral op te letten, dat dingen als deze niet plaatshebben. Erbij is vandaag een Boeken- Erbij. Vandaar interviews met schrijvers, uitgevers en (veel) boekbesprekingen. Leven naar de linkse boeken die je uitgeeft Monnikenwerk in Abdij van Egmond Willy Vandersteen stripleven Gerard Reve aan vernieuwing toe Kinderen ontdekten waarde van Jaap ter Haar Theo Koomen nu als schrijver Hubert Lampo theoretiseert pas achteraf Paul Kluwer leeft uit totaal- besef Teuns valt psychiatrie aan Dames samen in een lees kamer Ir. Meijn filosofeert over het milieu Inmiddels doen zich nog de volgende ontwikkelingen voor: De Eindhovense hartchirurg dr. P. v.d. Schaar zal niet in Nijmegen worden benoemd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De strijd om uitbrei ding en sanering van de hartchirurgie gaat vermoedelijk de komende weken een beslissend stadium in. Het zal daar bij hard tegen hard gaan. Aanleiding is de op 15 maart geplande hoorzitting van de vaste Tweede-Kamercommissie Volksgezondheid. En de naar alge meen wordt verwacht daarop volgen de interpellatie in de Tweede Kamer aan het adres van de ministers Stuyt (Volksgezondheid) en Van Veen (Onder wijs). Nu het rapport-Donner over de kwestie-Wieberdink openbaar wordt, willen de hartpatiënten volledige open heid over alle conflicten. PARIJS (AFP. UPI). —Zuid-Vietnam en de Vietcong gaan volgende maand met elkaar praten over de politieke toekomst van Zuid-Vietnam. De Zuid vietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Tran van Lam, en zijn collega van de voorlopige revolutionaire rege ring van Zuid-Vietnam, mevrouw Ngoeyen Thi Binh, zijn het hierover eens geworden tijdens hun eerste recht streeks gesprek dat zij gisteravond in Parijs hebben gevoerd. (Van onze weerkundige medewerker) Met uitzondering van enkele gebieden in de kuststreek lag vanochtend vrijwel het hele land onder 2 tot 5 centimeter sneeuw. In midden-Drente werd op en kele plaatsen 8 tot 10 centimeter geme ten als gevolg van een hevige sneeuw bui, vrijdagavond, met onweer waarbij de bliksem de tv-toren van Smilde trof. Het weekeinde blijft winters. Ook morgen zijn nog enkele buien te ver wachten al zullen de opklaringen van meer betekenis worden. Vannacht zal het vooral in het binnenland enkele graden vriezen. LONDEN (AP-ANP). De beman ning van de Rotterdamse kustvaarder „Diana” is gisteravond nadat in de ma chinekamer brand was ontstaan, door een helikopter van boord gehaald. Het schip lag toen bij de mond van de Theems, voor de zuidoostkust van Enge land. De Diana had negen opvarenden aan boord. De zee was ruw. Enkele kleine schepen en een reddingsboot hebben koers gezet naar het Nederlandse schip. De brand heeft zich snel uitgebreid en de bemanning kon het vuur, zo bleek al spoedig, niet aan. Toen besloot men het 297 ton metende schip te verlaten. De Diana vaart nu brandend met een snelheid van vier mijl per uur in een cirkel rond. Het schip is in de jaren dertig gebouwd. PARIJS. Met de stakingen van de Franse verkeersleiders in het vooruit zicht had Rijnoud Ferron uit Beverwijk, die vorige week Parijs weer eens wilde zien, natuurlijk ook gewoon de trein kunnen pakken. Maar hij verkoos zijn eigen benen en zo is deze 47-jarige vader van vier kinderen dezer dagen te voet in de Franse hoofdstad gearriveerd. Zijn tippelprestatie over een afstand van zo’n kleine 500 kilometer heeft met recht de kolommen van Frankrijks be langrijkste ochtendblad Le Figaro ge haald, die de Beverwijker in het zon netje van zijn eerlijke bewondering plaatste. Gekleed in een blauw trainingspak, waarop zijn vrouw op de rug de letters NL had geborduurd, was de heer Ferron op de Champs-Élysées trouwens op ei gen initiatief maar eens bij de Figaro binnengestapt, waar hij vriendelijk ont vangen werd. Moe zei hij zich helemaal niet te voelen en zijn voeten vertoonden niet het kleinste blaartje. Hij wilde te genover de Figaro wel kwijt dat hij nooit een sigaret rookte en evenmin ooit een glaasje dronk en daar had die journalist dan weer niet van terug. De heer Ferron is één van de vijftig leden van de Beverwijkse wandelclub De Zwervers. Intussen heeft de stoere Beverwijker Parijs alweer verlaten om via Neuwied dat met Beverwijk bijzon dere vriendschapsbanden onderhoudt, te rug te keren. En natuurlijk weer conse quent te voet met zijn tandenborstel en andere bagage in de rugzak. Cher royau- me de Hollande lief koninkrijk der Nederlanden: zo besluit, met een snikje van ontroering over zo veel sportiviteit en bescheidenheid de Figaro dan ook zijn hulde. UTRECHT De directie van Van Gelder-Papier en de vakbonden hebben gisteren tijdens een derde cao-gesprek besloten, het overleg op 8 maart voort te zetten. De bonden hebben op hun verzoek cijfers gekregen van de totale loonsom bij het concern. Op grond daarvan heb ben ze een loonsverhoging voorgesteld van 216 op jaarbasis voor iedere werk nemer, alsmede een maximum prijs compensatie 250).) De directie liet weten, het niet met deze voorstellen eens te zijn. Zij voelt meer voor een mengvorm van centen en percenten. Bovendien meent zij dat de voorgestelde loonsverhoging teveel be slag legt op de beschikbare „ruimte”, aangezien ook andere voorstellen van de bonden geld kosten. Op 8 maart zal worden bekeken, of beide standpunten tot elkaar te brengen zijn. De bonden krijgen voor die tijd nog aanvullende gegevens aan de hand waar van zij een vloer in de vakantietoeslag kunnen berekenen. De cao-1972 bij Van Gelder, die op 31 december expireerde, is nog niet opge zegd. In die cao staat namelijk, dat par tijen verplicht zijn, overleg over een nieuwe cao voort te zetten tot minstens twee maanden na afloop van de vorige. Pas daarna kan een van de twee cao- partoers de oude cao opzeggen. Verwachting van zondagavond beurt verslag heeft uitgebracht aan de Raad van Bestuur. Ofschoon er geen concrete aanwijzingen zijn acht men het bij Hoogovens toch ook weer niet onmo gelijk, dat het conflict voor dinsdag opgelost kan worden. Elders in het land, met name in Noord-Brabant, Groningen, de Zaan streek en het Waterweggebied, vonden gisteren prik-acties plaats, „om de werk gevers te laten zien dat het ons menens is”, aldus de industriebonden. De be stuurders van de drie industriebonden in Amsterdam hebben 14 bedrijven in die stad met tezamen 15.000 werknemers uitgezocht waar volgende week zulke acties gevoerd zullen worden. „Onze le den staan gewoon te dringen om deel te nemen aan de vakbondsacties,” aldus het districtshoofd van de Industriebond- NW Meijndkman. KNMI tot Een historisch moment bij Hoogovens: de eerste aftap van aanvankelijk was stilgelegd.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1