Discussie over geestelijke gezondheidszorg per boek PSYCHOANALYTICUS TEUNS WIL DE PSYCHIATRIE LOS MAKEN VAN HET MEDISCH PATROON niet zo onmondig De patiënten zijn I K.-Y’ F 77 Machteloosheid Ziektesymptonen Slachtoffer Agressief optreden? £^“WIJ ONTVINGEN: ZATERDAG 2 4 FEBRUARI Erbij 1973 20 ■F l 1 WH ma; een HEIN DIK. „Ik veel zie het als niet f hnpken ver sch De ervaringen van mevrouw Oosterholt staan niet op zich zelf. Vlak na de oorlog werden psychiatrische inrichtingen be- Alle gedragingen worden uitgelegd als symptomen van het ziekzijn? Er zijn ook een aantal „ziekmaken de” factoren in de samenleving. Wat ziet u als toekomst voor de inrichtingen? IV niei the viei Wat is volgens psycho-analiticus Teuns de oorzaak van het langzame tempo waarin iets wordt veranderd aan het inrichtingenwezen? Om de patiënten te laten beslissen over hun eigen lot heb je veel kleine re eenheden nodig. Daarbij kun je denken aan een eenheid per wijk of per bevolkingseenheid. Teuns: „In de inrichtingen vind je mensen van alle gezindten, uit alle volksklassen. Maar ik geloof wel dat er in verhouding meer patiënten ko men uit de laagstbetaalde groepen. 1 geli ter ker P geb 195: mei ten: kro beu de mir bek ove E gan ges bes voc zou Hol taa afz lijk Dat komt ook doordat wat er aan psychiatrie geboden wordt buiten de inrichtingen om voor beter-gesitueer- den veel gemakkelijker is te berei ken. Niet alleen omdat een behande ling buiten de inrichting om kostbaar zou zijn, maar ook omdat het bij die mensen beter bekend is wat de moge lijkheden zijn. Een rol speelt ook dat psychotherapeuten het gemakkelijker vinden om erudiete patiënten te heb ben dan slecht verbaliserende patiën ten.” mei leui 25 I hel ma ble iet vr< po; te ma pro ma; ten deg die mo tal I boe „Tl get An ma (on len sch ge\ .1 an gei tot va Re Er mi je ha va Ii 194' uit een Lar is Av( ove ma: boe kin; sch< ren fam „De ven „D( I het lan Da; per var ver gro Toen ik wakker werd, klopte mijn hart in mijn keel.” Dit is een citaat uit het boek „Laten ze het maar voelen. De schrijfster, mevrouw C. van Eijk-Oosterholt, doet ver slag van de wijze waarop haar tweelingzus 25 jaar werd be de mate als praktisch effect, dat ze hun bewoners weer „verbeterd” naar de samenle ving terugvoeren”. vangenis en concentratiekamp: het zijn alle drie gesloten, au toritaire systemen, die de pa tiënt of gevangene als ©onaan gepast, ongewenst, gevaarlijk of overbodig uit de samenleving verwijderen. Geen van drieën hebben ze, alle retoriek ten spijt, tot doel, of In overtuigen- Tot voor kort waren alleen de deskundigen aan het woord over psy chiatrie. In „Laten ze het maar voelen wordt het inrichtingenwezen bekeken vanuit de patiënt. Er is een bond opgericht die de belangen van patiënten en ex-patiënten behartigt. Het verplegend personeel mengt zich in de discussie. De critici van psychiatrische ziekenhuizen hebben een ontwikkeling op gang gebracht die niet meer lijkt te stuiten. Aan de ene kant van de lijn staan de artsen die geen doorkruising dulden van hun medisch beleid; aan de andere zijde bevinden zich degenen die de psy chiatrie juist willen losmaken uit het medisch patroon. Tot de laatste categorie behoort de Blaricumse psycho-analyticus J. P. Teuns, met wie wij een vraaggesprek hadden. V wekt de indruk dat de inrichtingspsy- chiater agressief optreedt tegen zijn patiënten? handeld in psychiatrische in richtingen. Een behandeling die vaak meer leek op mishande ling. Teuns: „Je kunt niet zeggen dat de psychiater agressief is. Het systeem is vloeiend. De patiënt wordt thuis netjes op een brancard vastgebonden. De psy chiater komt er nauwelijks aan te pas. maatschappij. Mogelijk heeft dat tot effect dat men meer bereid is dieper op die oorzaken in te gaan. Neem bijvoorbeeld die massale ontslagen van arbeiders rond de 40, 50 jaar. Die mensen kunnen nergens meer heen; ze gaan thuis zitten kniezen, zodat er conflicten ontstaan in het gezin. Neem de woontoestanden. En steeds vaker wordt gegrepen naar de pillen pot. Valium, librium. Als je apothe- Welke waarde hecht u aan de diagno se? Teuns: Veel relatieproblemen worden ver oorzaakt door politieke toestanden Hoeveel gezinsconflicten worden niet teem probeert te doorbreken. Dat zijn dan vooral huisartsen. Het vreemde is dat daar waar het medische patroon het minst geëigend is, in psychiatrische inrichtingen er het krampachtigst aan dit patroon wordt vastgehouden.” eriiii73 De discussie over geestelijke gezondheidszorg wordt voor een belangrijk deel gevoerd met boeken. Jan Foudraines „Wie is van hout?” vloog net zo snel de winkels uit als ,.Ik, Jan Cre mer”, Uitgevers haakten haastig in op de grote belangstelling. Menig psychiater werd aan het schrijven gezet. Het aantal ti tels van boeken over psychia trie is sinds een paar jaar nau welijks te tellen. Kennelijk is de tijd voorbij dat „het gek kenhuis” alleen maar goed is voor een mop op verjaardagen en partijen. kers spreekt, is het ongehoord welke hoeveelheden valium ze te verstou wen krijgen. En er worden ook zwaardere middelen gebruikt. Je kunt natuurlijk niet zeggen: De inrichtin gen hebben geen plaats, we houden deze mensen maar thuis, zonder dan ook iets te doen aan de problemen. Ze zitten thuis min of meer te krepe- ren en moeten toch koest worden gehouden. Dan doe je thuis wat an ders in de inrichtingen gebeurt. Je legt de mensen lam met chemische middelen. Ik neem aan dat psychiaters te goeder trouw zijn. Dan vraag ik me af waar om ze niet meer beïnvloed worden door de kritiek op het medisch model? Je zou weg moeten uit het isole ment van de huidige situatie. Door dat isolement wordt de uitzonderings positie van de zogenaamde abnorma liteit alleen maar groter gemaakt. Dat zelfbeschikkingsrecht houdt ook in dat de patiënt kan bepalen of hij hulp wil hebben van een psychiater of niet. Zoals ieder mens zelf kiest of hij voor een kwaal zijn huisarts wel of niet zal raadplegen. Het principe dat je als psychiatrisch patiënt de macht over je leven volledig uit han den moet geven, moet worden door broken. Zelfbeschikkingsrecht voor patiënten is natuurlijk absurd als je denkt aan iemand die geopereerd moet worden. Je kunt iemand moei lijk laten kiezen wat voor hoofdope ratie hij wil hebben. Maar als het gaat over het management van je levenspatroon is het toch heel begrij pelijk dat dit primair een zaak is van de patiënt zelf. Technisch is het trou wens ook te verwezenlijken. Ik moest bij dokter komen, maar ik kroop uit angst onder zijn bureau. Toen hoorde ik hem tegen de zuster zeggen: „Dat zullen we haar wel eens goed afleren! We leggen haar meteen onder het span!” boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl inrichting. Het werd haar verboden die boeken te lezen. Een dagboek dat ze bijhield, werd vernietigd. Steeds op nieuw merk je dat patiënten kwalijk wordt genomen dat ze zich niet aan het reglement houden. Die regels zijn meest al veel strenger dan in de maatschappij. Er is vrijwel geen mogelijkheid tot een privéleven. Dat frustreert patiënten vre selijk. Ze gaan zich er hulpeloos door voelen en hebben geen uitzicht meer. Komt de patiënt in opstand tegen het reglement, dan wordt dat als abnormaal beschouwd. zongen als de fundamenten van een goede geestelijke gezond heidszorg. Maar sinds een paar jaar is het inrichtingenwezen voorwerp van scherpe kritiek. In een nawoord bij „Laten ze het maar voelen...” schrijft psycho-analyticus J. P. Teuns: „Psychatrische Inrichting, ge- Teuns: „Dat is een reden te meer om het isolement t everlaten. Laat de samenleving maar geconfronteerd worden met de mensen die het meest lijden onder de wantoestanden in de UITGEVERIJ BRUNA-UTRECHT. Roald Dahl krijgt nu ook hier meer bekendheid in verband met zijn kin derboeken. In 1961 scheef hij al „De Reuzenperzik”; in vertaling van Ef Leonard is dit boek nu ook in het Nederlands verschenen. Michel Sime on verzorgde de illustraties Een ver haal vol fantasie en humor. De bijna klassieke stripverhalen van Flash Gordon I en II van Alex Raymond in een nieuw jasje. Ef Leo nard heeft ze vertaald. De liefhebbers kunnen hun hart weer ophalen, en die schuilen vast niet alleen onder de jeugd. En dit geldt dan ook voor „Moems Toverwinter” van Tove Jans son, vertaald door Cora Polet, en uitgegeven als Zwart Beertje. Waar de patiënten dagelijks mee te maken hebben, is het verplegend perso neel. Dat is tamelijk machteloos. Een verpleegster kan niet intuïtief bepalen wat haar het beste lijkt voor de patiënt Ze moet rekening houden met de voor schriften van de arts en met het regle ment. Zo’n systeem is in een operatieka mer uiterst effeciënt. Dat is een kritieke situatie waarin een wond zo vlug mo gelijk open en dicht moet. Daar moet één man de leiding hebben over een heel team. Sid Fleischman: „Govie en de grote Gannef”, Vertaald door Hanna Nou- wen en Erik von Schmidt maakte de tekeningen. Een avonturenverhaal van een tocht stroomafwaarts langs de Mississippi. SPECTRUM-UTRECHT, twee Pris ma’s: E. Willems-Holtman: Puzzel- Fanfare. Van alles wat, er zit dus genoeg muziek in. Niet alleen voor de jeugd. Wél echt voor de jeugd is het „Knutselboek voor de Jeugd” door het echtpaar Kirsch-Korn. Een leuk knutsel- en kleurgevalletje voor kin deren van 5 tot 10 jaar, om met heel aanvoudig materiaal creatief bezig te zijn en met veel fantasie van niets iets gezelligs te maken. VAN HOLKEMA WARENDORF, drie jeugd-science-fiction boeken, ge schreven door John Christopher: „De Witte Bergen”, „De Stad van goud en lood” en „De Vuurpoel”. De drie de len vormen wel samen één verhaal, maar kunnen ook afzonderlijk wor den gelezen. CENTRALE UITGEVERIJ-HAR- DERWIJK, twee boekjes over de bekende Flipper: „Flipper in het cir cus” en „Flipper en de onderwater- bende”. Weer een „Leuk Scarry-boek”. Richard Scarry maakte zowel tekst als tekeningen. „Mijn groot Kijk- en Lees boek” van René Guillot in Neder landse bewerking van J. H. Geurts is een boek vol plaatjes met afbeeldin gen uit het dagelijkse leven van het, kind. Naast de plaatjes zijn kern woorden afgedrukt met daaronder een eenvoudige tekst die toelicht wat er op het plaatje gebeurt. De bedoe ling van de schrijver is eerst het herkennen van de kernwoorden door het kleine kind en daarna, als het heeft leren lezen op school, zelf de tekst doorlezen. Een fors uitgevoerd boek over „Hoe leer ik kleurig schilderen”, maar knippen, plakken, drukken en knutse len is uit dit door Eileen Deacon samengesteld boek ook te leren. Een heel grappig opgezet boek, dat enorm veel mogelijkheden biedt waarop kin deren zich kunnen uitleven. Als je niet kunt werken door een angsttoestand of door een depressie krijg je geld van de ziektewet of van de bijstandswet. In zulke kleine een heden hebben de patiënten dus ge noeg geld om te kunnen leven. En de ziekteverzekeringen zijn voldoende om het isolement te verlaten Econo misch zijn er genoeg bouwstenen aan wezig om de oude psychiatrie af te breken.” „Gisteren heb ik weer zo slecht geslapen. Ik had zo’n bo ze droom. Ik was weggelopen naar jou; toen was ik weer teruggebracht. daardoor veroorzaakt: Een t e laag budget, te slecht wonen, te slechte scholen, te weinig groen. De mensen die het laagst worden betaald hebben veel minder mogelijkheden. Ook echtscheiding is vaak nog een luxe.” Zijn mensen uit de laagst betaalde klasse oververtegenwoordigd in psy chiatrische inrichtingen? welke regels er in het huis zijn en welke spuitjes iemand krijgt. Heel vaak zien patiënten zelden een arts. Neem die mevrouw uit „Laten het maar voelen..” Pas toen ze in de publiciteit kwam, heeft ze kennis gemaakt met de genees- heer-directeur van de inrichting waarin ze nu wordt verpleegd. Ik vind het storend dat medici betrok kenen meestal veel te weinig op de hoogte stellen van wat er wordt gedaan. Gelukkig is er een toenemend aantal artsen dat dit strakke autoritaire sys- Die ethiek vindt je ook in een psychia trische inrichting, maar daar wordt het een pseudo-ethiek. Je krijgt daardoor een ongelooflijke dictatuur. Patiënten worden over het resultaat van onderzoe ken vaak helemaal niet ingelicht. Teuns: „Vrijwel alles wordt vertaald als een ziektesymptoom. Een patiënte was bijvoorbeeld gewend haar ouders bij de voornaam te noemen. In sommige milieus is dat heel gewoon. Toen ze in een inrichting werd opgenomen, werd dit als uitzonderlijk onaangepast be schouwd.” Teuns: „Ik verwacht dat het gaat als met de kloostergemeenschappen. Die zijn ook in een jaar of 10 ontvolkt. Overeenkomst tussen de psychiatri sche patiënt en de kloosterling is de economische hoeksteen. Voor de kloosterling was het alleen op grond van een inkomen mogelijk zich zelf standig te vestigen. Voor de patiënt uit een inrichting is er op het ogen blik dezelfde mogelijkheid. Klooster lingen gingen vaak na het verlaten van hun orde toch in kleine commu niteiten samenwonen. Ik weet dat sommige mensen uit inrichtingen soortgelijke plannen hebben.” meer dan etikettering. Het beestje moet een naam hebben. Belangrijk is: Waaraan lijden de mensen? Zijn dat ondraaglijke angsten? Of gaat het om depressies die worden afgeweerd met rumoerig en agresssief gedrag? Veel te weinig worden er gesprekscontacten opgebouwd, zodat communicatie mo gelijk wordt. Door zo’n gespreksthera pie kunnen mensen misschien begrij pen wat ze zo angstig maakt; of wat ze uit hun vroege ontwikkeling heb ben meegebracht dat bijdraagt tot de huidige spanningen. Ik neem het de psychiatrische inrichtingen kwalijk dat vrijwel niets wordt gedaan aan gesprekstherapie.” De uitspraken van Teuns lijken, op papier afgedrukt, nog zelfverzekerd. Tijdens het gesprek is die zelfverze kerde indruk er niet. Hij formuleert nogal langzaam, met lange stiltes tus sen zijn zinnen. Omdat we zuinig zijn met papier, zijn deze denkpauzes niet weergegeven. Hoe verklaart u het succes van boe ken over psychiatrie? Teuns: Kennelijk is het publiek er rijp voor. De publieke opinie is er meer aan toe dan werd gedacht. Iedereen kent in zijn directe omgeving wel iemand die met psychi sche moeilijkheden zit. Vroeger vond men dat zo’n lastpost van een familielid of buurtgenoot maar beter naar een inrichting kon gaan. Tegenwoordig schrikt men daarvoor terug, omdat beter bekend is wat zich afspeelt achter die muren. Dan probeert men toch liever eerst iets te bereiken in eigen omgeving. Misschien speelt de zucht naar sensatie ook een rol bij de hoge verkoopcijfers. Je kunt achter schermen kijken van een wereld, waarvan je anders nooit iets te zien krijgt. De hausse in die boeken ligt natuurlijk ook aan de uitgevers. Iedere uitgever wil graag het grote publiek bereiken”. De pharmaceutische industrie heeft het mogelijk gemaakt om het spanla ken te vervangen door pillen. Bij de vorige begrotingsbehandeling heeft Lammers in de Tweede Kamer ge zegd dat een-derde van de Neder landse bevolking gerekend moet wor den tot de probleemgevallen in de sector van de geestelijke volksge zondheid. In Duitsland heeft men het over zeven tot acht miljoen mensen. Dan moet je natuurlijk niet alleen pleisters op wonden leggen. Dan moet je ook zoeken naar de maatschappe lijke oorzaken. En er iets aan doen.” Er ontstaan natuurlijk ook proble men buiten het maatschappelijke om; in de sfeer van relaties? Teuns: „Het totale personeelsbe stand van psychiatrische inrichtingen is vrij groot, maar het aantal psychi aters dat het beleid bepaalt, is erg klein. Er zijn weinig psychiaters op een groot aantal patiënten. Daardoor heeft men maar weinig tijd om zich in te laten met het wel en wee van alle patiënten. Voorwaarde zou dus zijn dat hij zou samenwerken met anderen. Dat betekent dat de psychi ater zijn macht en kennis moet delen met verplegers, maatschappelijk wer kers enz. Dat houdt een afbraak in van het eigen standsprincipe. Zoiets eist natuurlijk een stuk revolutionair denken dat er meestal niet is. Het is nogal een stap om de zaak zodanig te socialiseren dat er gelijke bevoegdhe den, gelijke kennis en gelijke in spraak zijn. Ik geloof trouwens dat je nog een stap verder moet gaan. Ook de pa tiënten zijn natuurlijk niet zo on mondig. Ze mogen dan misschien een angstsyndroom hebben, voor de rest kunnen ze natuurlijk ook over hun eigen leven beschikken. Daarmee kom je uit bij een heel ander sys teem dat veel menselijk en reëler zou zijn: Zelfbeschikkingsrecht voor de patiënten. Op die manier zou je snel afkomen van de kazernes die de meeste psychiatrische inrichtingen nu zijn. In deze oude kazernes, die ge middeld door 1000 tot 1200 patiënten worden bewoond, kan je natuurlijk geen zelfbeschikkingsrecht organise ren. Dan ontstaat er een wanorde. Teuns: „Dat hangt samen met stuk machteloosheid, geloof ik. De psychiater heeft over het algemeen geen andere hulpwerktuigen. Hij heeft leren denken vanuit een natuurweten schappelijk model. De chemotherapeu- ten sturen hem steeds meer prepara ten. In gesprekstherapie heeft hij nau welijks een opleiding gehad. Eerst krijgt hij zeven jaar medische oplei ding, die helemaal natuurwetenschap pelijk is gericht. En in de specialisten opleiding daarna is ook vrijwel geen mogelijkheid om wat aan gespreksthe rapie te doen. Dus wat moet hij? Hij komt in een inrichting: heeft er lang voor gestudeerd. Dan sta je als een ling natuulijk vrij machteloos. Je kunt er uitstappen uit het be stel. Maar ik denk dat de druk, waardoor de inrichtingen uit de maat schappij verdwijnen, uit een andere hoek moet komen dan alleen van de psychiaters. Een ander aspect is de snelle stijging van specialistenhonoraria. De psychia ter is daarin betrekkelijk onbevoor recht vergeleken met de andere specia listen. Maar in de inrichting is hij degene die het beste gehonoreerd wordt. Die positie geeft hjj niet graag prijs.” V beklemtoont dat de patiënt in een inrichting slachtoffer is. Wilt u dat toelichten? Teuns: „Iedereen weet dat heel wat mensen wel eens te kampen hebben met een crisis. Door je omstandigheden of door je achtergrond kun je behoorlijk in de puree komen. Vanuit de klassieke medische stand wordt dat nogal snel beschouwd als een ziekte. Het probleem wordt daardoor natuurwetenschappelijk benaderd. Een ander aspect is dat zoge naamd abnormaal gedrag vaak uit een moralistische hoek wordt beoordeeld. Ik geloof dat de kruising van deze twee benaderingswijzen het' management op levert waarmee men iemand in een in richting tegemoet treedt. Hij krijgt ener zijds een rol als patiënt, anderzijds als uitgestotene. Als een etiket wordt hem dan een diagnose opgeplakt. Maar de praktijk wijst uit dat het medisch bena- deringspatroon faalt. Er zijn weinig psy chische syndromen die werkelijk berus ten op hersenafwijkingen of hersen- stoornissen. Veel vaker gaat het om gedragsstoornissen, die niets te maken hebben met een organische afwijking. In het medisch denken past het dat aan deze mensen een behandeling wordt ge geven die lichamelijk is gericht In de klassieke zin wil dit zeggen een behande ling met het spanlaken of met electro shocks. Vroeger werden ijzeren beugels gebruikt om deze mensen in toom te houden. Tegenwoordig doen medicijnen dit werk. Daarbij moet men zich bewust zijn dat iemand die in een behoorlijke opwin- dingstoestand zit, een ongehoord grote doses medicijnen nodig heeft om kalm te worden. Volgens mij kun je mensen die lijden aan angstsyndromen of aan de pressies op deze manier niet helpen. Je drijft ze tegen de muur tot ze murw zijn. En daardoor komen ze steeds op nieuw terug in een stress-situatie. Er ontstaat een draaideur-effect. Ze verla ten de inrichting, kunnen niet zo gauw hun weg in de maatschappij vinden en keren steeds opnieuw in de inrichting terug.” Volgens u is de inrichting er meer tot heil van de maatschappij dan tot heil van de patiënt? Teuns: „De inrichtingen passen bij een samenleving die behoefte heeft aan een duidelijk onderscheid tussen normaal en abnormaal; en die alles af stemt op het zogenaamd normale. Daarin fungeert de inrichting als afschuifsysteem. Ik krijg veel reacties naar aanleiding van „Laten ze het maar voelen..” Een meisje vertelde me dat ze met vlieger touw werd vastgehouden als ze opstan dig of wild werd. Bij elke beweging schuurde dat touw dieper in haar huid. Ik ben erg onder de indruk van een dagboek dat een grootmoeder heeft bij gehouden over het lot van haar klein dochter. Dat meisje nam bijvoorbeeld van verlof wat boeken mee naar de Hij hoeft alleen maar te decreteren W'-»-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 20