Oosterse wijsheid Stimulator van de vliegende schotel-romantiek en PAUL KLUWER: UITGEVER DOOR GEBOORTE EN UIT OVERTUIGING Bonewits maakt van de magie wetenschap D IN OOST-EUROPA IS MEN ZEER VER GEVORDERD MET PROEFNEMINGEN OP PARAPSYCHOLOGISCH GEBIED ir B Leerzaam voor zoekers Leven in totaalbesef Mé Richting zoeken Geleidelijk Plannen 26 ■r» k in W na< l< Ze Ze Grens verleggen ZATERDAG 24 FEBRUARI 1973 Erbij ZA na< got mi Veel studiemateriaal gei gil Wist U „Parapsychologische ontdek kingen achter het IJzeren Gor dijn” van Sheila Ostrander en Lynn Schroeder: ten eerste een boek voor hen, die allang over tuigingen hadden, maar zich nu door de wetenschap meer ge steund zien; ten tweede een boek voor beginners onder de onge richte belangstellenden in „oc culte en magische zaken”; ten derde een boek om het graag ge voede misprijzen van velen op nieuw het voedsel van hernieuw de twijfel te geven. Kortom een boek dus, waarom we de uit geverij J. H. Gottmer in Haar lem mogen prijzen en met haar de vertaler J. Faber, die voor een moeilijke tekst stond, helaas hier en daar te wijdlopig en niet altijd to the point geschreven. Algemene regels Mil o K HEIN STEEHOUWER HEIN STEEHOUWER. I HEIN STEEHOUWER hoeken erbij 73 En uit welk boek valt dat nu op te ■teken. Een van de vele boeken ove rigens, maar in dit geval een helder boek, dat af rekent met alle mogelijke geheimzinnigheden en dat tevens een knappe psychologische benadering is. En waar het dan de magie als wetenschap betreft, vertelt Bonewits bovendien ook nog, dat de Russen op dit punt ver voor liggen (zie een andere recensie op deze pagina), maar dat de Amerikanen op dit terrein ook hard aan het werk zijn. En over die onderzoekingen gaat dan dit goed gedocumenteerde boek, E va? ser ren vai S V Voo nooi. augus gehou oud-v bach zakeli meer nomei direct die o reLdti' weer Voor uit di aan tn Di door All< staan, die di steld. F eer Au eer feb 1 het fel In »nt E dit kw 15 de gro 7,\v 21, 2' Wil 47. 4! Wil 4) 34 42. 8) Tot Sprin waar rondt gespe verse zijn dat was Op lijke Parij studi sterd gend Bonewits noemt zich de eerste uni versitair gegradueerde magiër. Het is een ludieke benadering. Hij is een kundige parapsycholoog van professie, die zich aan de praktische beoefening van de magie is gaan wijden. Hij is ook een geestig schrijvende en zeer helder formulerende auteur met een brede kennis op zijn gebied. Hij ci teert precies de goede namen en boe ken. Hij stelt dat gevoelsbetrekkingen tussen mensen en daar gaat het bijna altijd om in de magie, en ook als het gaat om de betrekkingen tus sen niveaus in de eigen geest kunnen worden „bespeeld” of ge hanteerd via ih de praktijk aan te leren vermogens (mits de aanleg aan wezig is en een enorm concentratie vermogen voorhanden). Bonewits is knap in het helder formuleren. Hij vertaalt het magische jargon in psychologische termen, waardoor er werkbare defnities ont staan. Hij doet dat vaak ook geestig en is daardoor een antipode van bij voorbeeld Rudy Kousbroek, die op ongeveer dezelfde „logische” wijze een typische anti-magiër is. geïnteresseerd. Een van mijn boeken die ik het fijnst vind is „Zazen”, fo to’s van Else Madelon Hooykaas, die een Japans Zen-klooster heeft bezocht en met tekst van Bert Schierbeek, die een kenner is. Zakelijk is het niet geslaagd. Toch ga ik er mee door. Ook de Duitse versie slaat niet aan. Nu ben ik bezig met Amerika. Ik had er meer van. verwacht". WIST U dat Amerikaanse soldaten in Vietnam booby-traps en bommen tot voor kort plachten op te sporen met de wichelroede, omdat die min stens even goed werkt als een mijnde tector? Wel, Bonewits weet dat wel, evenals de Russen overigens, die dat ook doen. Dat is dan magie, die inmiddels bij de wetenschap is inge- lijfd. Maar er blijft voor de magiërs gelukkig nog genoeg te doen over, wat nog geheimzinnig is. Als ze hun ontdekkingen maar niet verklappen aan de generale staven van hun lan den. Want die zijn de laatste decen nia bijzonder gesteld op wetenschap pelijke magie. PAUL KLUWER LEEFT tussen twee polen, maar hij leeft niet ge polariseerd. Integendeel, zelden ontmoet je iemand, bij wie natuur en bovennatuur zo goed samen vallen. Hij maakt daardoor een even wichtige indruk. Het is gelukkig een afgewogenheid, waarbinnen toch plaats is voor een stille humor, die de parel is van alle relatieve denken. Het is de zonzijde van de soort twijfel, die nimmer de hoop opgeeft. Die polen zijn terug te vinden in zijn dagelijkse leven. Enerzijds zijn er de twee aaneengerijde oude herenhuizen in de Deventer binnenstad waar Paul Kluwer zijn esoterische en fantastische boeken uitgeeft naast serie sprookjesboeken Anderzijds is er een landhuis in de bossen van Gorssel, waar volgens de wetten van de natuur wordt ge leefd, maar dat ook een trefpunt is voor zijn auteurs, het middelpunt vai* een kring esoterisch denkende mensen. hij zijn seminariumopvoeding als or- thodox-katholiek en zijn marxisme beide verraden. Hij zocht een waar zegger en vond die in Wolf Messing, een voor de Duitsers gevluchte joodse Pool. En die was gen fenomeen in voorspellingen. Ze kwamen uit. Offi cieel bleef het taboe bestaan, maar na de oorlog hebben Russische ge leerden zich op de studie van de parapsychologie kunnen werpen. Hoe ze dat hebben gedaan beschrij ven Sheila Ostrander en Lynn Schröder in hun boek uitvoerig. Want die Russische onderzoekers waren niet Parapsychologie ofwel het „geloof” in magnetisme, helderziendheid, wi chelroedeloper aura’s, geestenfoto’s, uitzonderlijke bewustzijnstoestanden, het vormt in zijn totaliteit een om streden gebied. Niet voor de gelovers uiteraard, want die schrijven sinds enige duizenden jaren over al deze zaken. En vroeger hadden ze aanhan gers, al wie er over schreef. De „Veriichting” vanaf twee eeu wen terug en de mechanisering van de maatschappij, het wetenschappelij- - zo geheimzinnig. Ze hielden grote congressen, waar ook buitenlandse onderzoekers werden uitgenodigd, on der anderen deze twee Amerikaanse vrouwen. Ze dachten dat ze er in hun land al heel wat over hadden geleerd, maar ze kwamen bedrogen uit. De Russen en ook onderzoekers uit andere Oosteuropese landen ble ken hun heel ver op de rest van de wereld’ vooruit te zijn. Niet theore tisch, maar praktisch, met een grote hoeveelheid zeer verfijnde appara tuur, waarmee van allerlei weten schappelijks is vastgesteld. EIGENLIJK IS HET ZO. De grens tussen magie en échte wetenschap wordt bepaald door de kennis om trent het menselijk bewustzijn. Ver schuift de mens de grenzen van zijn bewustzijn, dat wil zeggen krijgt hij meer kennis omtrent minder vaak voorkomende mentale vermogens, die hij nu bovennatuurlijk noemt, dan wordt magie meer en meer weten schap. Dan raakt de magie ontdaan van zijn geheimzinnigheden. Dan vindt men er werkbare gegevens in, want tenslotte is magie het beheersen van bovennatuurlijke eigenschappen in de menselijke geest. HET ANDERE DECOR voor het leven van Paul Kluwer, de veertig gaar gepasseerd, donkerharig en met een puntige ringbaard, vormt het landhuis in Gorssel in een kerstbo menbos. Anke, Pauls vrouw, is lang, slank en blond. Ze ziet er vrijheidslievend uit, beweegt zich volkomen natuur- Telekinese is de mogelijkheid om zonder aanraking met de handen, maar door mentale invloed voorwer pen te verplaatsen. Soms komt het spontaan voor bij geëmotioneerde mensen. Een enkeling is in staat die mogelijkheid door zijn wil op te wek ken. Zo iemand is de Russin Nelya Michailova. Onder zeer wetenschap pelijke controle verricht ze haar wonderlijke gave. Er zijn thans be tere instrumenten dan vroeger, om elektronisch metingen te verrichten teneinde na te gaan wat zich in de hersens van proefpersonen afspeelt. Russische geleerden trachten wegen te vinden teneinde een gave als tele kinese toepasbaar te maken in de wetenschap. DIE HERENHUIZEN in Deventer zijn precies het juiste decor voor een uitgeverij als deze, die zich heeft gespecialiseerd in boeken over Oos terse wijsheid, allerlei religies, maar ook boeken voor en tegen Von Dani- ken en andere vliegende schotel-fans. Er werken weinig mensen, niet meer dan tien. Het is geen jachtig bedrijf, maar er wordt hard gewerkt, want de uitgeverij, die te genwoordig Ankh-Hermes b.v., voor heen N. Kluwer heet, geeft verbazend veel uit voor zo’n gespecialiseerd be drijf van dit type”. „HET SUCCES met Von DSniken heeft de aandacht van de uitgeverij - wereld op ons gevestigd”, zegt Paul Kluwer. ,Er wordt nu op ons gelet. Steeds meer uitgeverijen gaan nu ook die richting uit, maar wij hebben het pionierswerk verricht met die serie en daarin heb ik veel te danken aan het grote enthousiasme van mijn me dewerker Koos van Lint. Die is wild van dat soort boeken en werkt er onvermoeibaar voor”. Hij vertelt ook, dat er vorig jaar 35 boeken zijn uitgegeven in zijn bedrijf. Een echte best-seller was er niet bij, maar ook geen enkele strop. Boeken over vliegende schotels, Atlantis en andere fantastisch-historische werken lopen uitstekend. Boeken over Oos terse wijsheid hebben soms vijf jaar nodig om uitverkocht te geraken. Dan is het beslist geen succes meer, maar „verramsen” (jargon voor doorverko pen aan De Slegte e.a.) doe ik nooit. Een geestelijk gericht boek loopt goed bij 3000 exemplaren per druk, dat binnen een jaar is verkocht. „Soms kan het wonderlijk gaan”, vertelt Paul Kluwer. „Je bent er nooit zeker van. De rechten om het Tibetaanse Dodenboek uit te geven bezaten we al jaren. Op m’n acht tiende jaar heb ik het zelf gelezen en ik heb er altijd van gedroomd om het uit te geven. Heel lang vonden we dat te riskant. We hebben het vorig jaar toch gedaan. In twee drukken verkochten we er 11.000 exemplaren van, de derde druk staat op stapel binnen een jaar tijd. Daar ben ik heel blij mee, want zo’n boek geef ik uit roeping uit. Het kan ook anders gaan. Het Tibetaanse Dodenboek heb ben we gewaagd, omdat ook de jeugd er naar grijpt. De jeugd, althans het hippe deel, is ook in Zen boeddhisme HOE BENADERT BONEWITS nu dit meestal zo moeilijk voorgestelde complex van problematieken rondom de beheersing van „abnormale” gege vens door middel van magische ritua len en dergelijke. Uit de enorme veelheid van gevarieerde ideeën, op dat gebied, sinds duizenden jaren ge vormd in allerlei cultuurkringen, diept hij de algemene regels op. Daardoor wordt bij hem magie tot een soort logica van de gevoelswe reld. Een paradox natuurlijk, maar paradoxen onthullen op hun wijze toch een deel van de waarheid. HET WOORD MAGIE heeft een mysterieuze klank. Het begrip wordt onmiddellijk gekoppeld aan hekserij en tovenarij, aan duistere rituelen en andere enge dingen. Maak daar nu eens wetenschap van. Dat is al meer malen gebeurd en tal van zaken, die vroeger magisch werden genoemd, zijn in de loop der eeuwen bij de wetenschap ingelijfd geraakt, hoewel wetenschappers dat altijd ontkennen. „IK BEN WEL van plan met wat ludieke uitgaven op de markt te ko men in dezelfde richting waarin ik nu werk”, zegt hij. „Eigenlijk tot mijn verbazing sloeg een moeilijk boek als „Concentratie en meditatie” van Humphreys ook bij veel jongeren aan, dezelfden, die ook van het Do denboek een succes hebben gemaakt. En dan, heel veel jongeren lezen natuurlijk de boeken in het Von Danikengenre”. Zijn die laatste boeken eigenlijk geen tegenstelling met de uitgaven op het gebied van de Oosterse wijsheid?" „Nee. niet helemaal. We begonnen er niet aan, omdat ze succes zouden DEZE UITGEVERIJ is langzaam gegroeid, eigenlijk binnen de omar ming van het grote AE. Kluwer- concern. Die omarming begon te knellen en daarom ontstond deze af zonderlijke uitgeverij. AE. Kluwer was de grootvader en stichter van het concern in 1889. Er rolden school boekjes van zijn persen, technische boeken en tijdschriften, fiscale en juridische uitgaven. Vader Nico en diens broer Evert volgden op en Klu wer werd een begrip van formaat in de uitgeverij op het bovengenoemde gebied. Tot het concern behoort ook het Deventer Dagblad. In de laatste jaren groeide het concern uit door belangrijke fusies. Die fusies waren toen al de zorg van Paul Kluwer niet meer. Zijn vader heeft zijn leven lang grote belangstelling gehad en heeft die nu nog voor de Soefi-beweging en voor Oosterse godsdiensten. Binnen het concern gaf hij zijn bekende boeken over Yoga uit en zo werd het begin met de Oriënt-serie gemaakt. Zoon Paul is er dus bij opgegroeid er zijn belangstelling was precies eender gericht. Voor hem is het lo gisch, dat zijn vader buiten het con cern ook voor eigen rekening uitgaf. Paul ging er aan meewerken en zo ontstond dan tenslotte Ankh-Hermes, geheel los van het concern. Het gaat om „Ware magie” van Philip E. I. Bonewits, uitgegeven door de Wetenschappelijke Uitgeverij B.V. in Amsterdam. Het is door Maxim de Winter goed vertaald. dat alleen vrij veel bijkomstigheden wel had kunnen missen. Ook blijkt er uit, dat de Russen niet alleen mens lievende doeleinden nastreven. Hun ontdekkingen worden natuurlijk ook militair gebruikt, zoals met enkele van de vele foto’s wordt aangetoond. Het voert te ver, om over alle ontdekkingen uit te weiden, dan wordt het weer een boek. Maar wel moet worden vermeld, dat men in Oost-Europa zeer ver is met proefne mingen op het gebied van bijvoor beeld de telepathie en de wederkeri ge beïnvloeding van mensen ermee. Op het gebied van kleuren zien door blinden door middel van de vingers zijn belangrijke dingen ontdekt. Al lerlei menselijke energieën als voor telekinese nodig zijn, worden geme ten. Er is een ontwijfelbare methode uitgevonden om de oplichtende ener gie van planten te meten en daardoor planteziekten te kunnen bestrijden, voordat ze zich zichtbaar hebben ge manifesteerd. Men hoopt straks ziek ten bij de mens daardoor zeer veel vroege: te kunnen vaststellen. Het verband tussen via de acupunctuur gevonden punten en mediamieke ge voeligheid is vastgesteld. Mediamieke aanleg wordt daardoor aanwijsbaar en toepasbaar binnen wetenschappe lijk verband, enzovoort, enzovoort. Het belang van dit alles? Wat be spet „bijgeloof” was, zal meer en meer wetenschap worden. hebben. Dat grote succes bleek later. Maar ik hou ervan om nu en dan eens een knuppel in het hoenderhok te gooien. Ik sta niet helemaal achter elk hoofdstuk in die boeken. Maar ze moeten worden geschreven en’ gele zen om de meningen wakker te- schudden. Von Daniken gaat soms te, ver en daarom geef ik ook boeken uit die tegen zijn meningen ingaan. Dan ontstaat er een dialoog. Ik behoef met die boeken geen gelijk te hebben, maar als er een andere manier van denken over de afkomst van onze cultuur en over de toekomst van de mens uit ontstaat, dan heb ik genoeg gedaan”. Wat ziet hij in dit opzicht nog meer in die toekomst? „DENKEN OVER een vraagstuk als de reïncarnatie. Het bekende boek „Twenty cases of reincarnation” van Ian Stevenson wordt nu voor me vertaald. Dat breng ik graag uit. Ik heb er geen commerciële verwachtin gen van, want het boekje van Van Praag over reïncarnatie loopt ook niet zo best. Maar een strop zal het ook wel niet worden. In ieder geval, ik wil er de sceptici mee overtuigen. En dan natuurlijk „Many lifetimes” van Joan Grant, de schrijfster van „Ge vleugelde Farao”. Maar wat ik niet doe, dat zijn boeken over spiritistische seances en over bepaalde vormen van magie. Die vind ik te gevaarlijk om de ideeën erover te verbreiden. Mystiek wel, daar ga ik me nog meer op richten. Ik denk over een serie uitgaven van Europese mystici, hoewel ik er geen grote markt voor zie. Als er maar iets fijns uitkomt net zoals mijn lievelingsboek als uitgever „Zen zin Zen onzin” is geworden. Het is speels en toch diepgravend. Ik ben blij, dat het een tweede druk is geworden. Het is een boekje, dat voor mijn gevoel past bij de lijfspreuk van Rainer Maria Rilke: „Leven is slechts een deel.... waarvan?” Het lijkt een kreet voor begrafenissen, maar het denken erover kan leiden tot een meer geïnspireerd leven, in en vanuit de totaliteit van alles om je heen”. Andere „vernieuwende” boeken in de toekomst? „Ja, boeken over tantra, de ero- tisch-spirituele achtergronden van sommige Indiase religieuze overtui gingen. Die wil ik in die komende boeken doen belichten zowel van de magische als de mystieke kant. Ach....er zijn nog zoveel plannen. En ondertussen ga ik door met de sprookjesboeken, want daar kan ik ook niet buiten. Ik laat ze zo mooi verschijnen als maar mogelijk is en uit zoveel mogelijk landen”. En dan stoppen we het gesprek, overtuigd, dat sprookjes behoren te eindigen met die olifant met een lange snuit. lijk alsof ze leeft van zon, wind en kruiden. Behalve de zorg voor een (oudste) zoon en drie meisjes, school gaande kinderen, heeft ze veel be moeienis met de drie paaiden in de manege achter het huis, twee dyna mische voddenbaaltjes waarbinnen de honden blijken te existeren en zes schapen. De familie spint de wol zelf en weeft en breit. Het is een open huis zonder geheimen, waar onderlin ge afstand tussen oud en jong weinig kans van bestaan krijgt. Op een bepaalde manier is dit zor geloze milieu, waar men toch vol zorg voor het welzijn van anderen is, een voortzetting van Pauls jeugd. Hij is geboren in Joppe, was een buitenkind en toch studieus. Als zijn vader gasten uit de Soefi-kring ont ving, luisterde Paul als jongen mee. Hij las er over, maar ook de boeken van Herman Hesse, Steiner, Jung en anderen. Na de lagere school in De venter volgde een kostschool in Zwit serland en daarna weer een acade misch leven in Utrecht, waar hij psychologie studeerde om de achter gronden van de boeken die hij las dieper te doorgronden. Hij leefde er in een kring van Soefi-jongeren en leerde er ook Anke kennen. En zo groeide hij dan natuurlijker wijs naar het bedrijf van zijn vader toe en gelijkertijd naar de omgeving waarin hij nu existeert. Hij is blij, ponder veel zorgen te zijn opgegroeid en te leven zoals hij nu doet. Toch neemt hij het niet licht op, want naar zijn inzichten is leven niet in de laatste plaats ook leren sterven. Wie bang is voor de dood, ziegt-ie, leeft niet werkelijk. Er schuilt nog meer zin achter deze uitspraak ais hij vertelt in reïncarna tie te geloven. Hij behoort niet meer tot enigerlei kerkelijke richting, maar reïncarnatie is voor hem eerder een religieus getint natuurwetenschappe lijk feit. Voelt Paul Kluwer, die zich met alles zo verbonden weet, natuur en het bovennaturlijke, zich ook ver bonden met de jongeren van nu, de hippe jeugd? ke denken en andere invloeden heb ben de parapsychologie althans in ons land teruggedrongen in een paar universitaire laboratoria, die vooral niet te veel geld mogen kos ten. Onderzoek op dit terrein is niet iets geheel nieuws. Het was echter wel iets onfatsoenlijks in wetenschappe lijke kringen. Sir Alexander Bose, of wel Chandra Bose, eertijds professor in India, won eens de Nobelprijs voor onder meer apparatuur, waarmee hij kon aantonen dat planten bewustzijn en gevoel hadden. Die Nobelprijs heeft hem in „nuchtere”ogen geen baat gebracht, totdat onderzoekers in de laatste jaren zonder hem te noe men dezelfde ontdekkingen deden. Het verging ir. Warr in Engeland niet anders met zijn foto’s van stralings- verschijnselen, die aan het bestaan van alle dode en levende stof inhae- rent zijn. Het mocht niet, totdat nu Rusland dit soort apparatuur volop gebruikt. En nu komen we op een ander chapiter. In zich christelijke noemen de landen waren occultisme en pa rapsychologische ontdekkingen taboe omdat het vast en zeker duivelse uitvindingen waren. In Rusland was het helemaal verboden, omdat de po litieke commissarissen uit het histo risch materialisme distilleerden, dat de mens het produkt van de „natuur lijke” evolutie is en zijn geestelijke vermogens hoogstens een soort „breinzweet” vormen. Toen Stalin in de Tweede Wereld oorlog goed in het nauw zat, heeft W V.; Wh

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 26