I Grote mogendheden willen vredesovereenkomst veilig stellen Vonnis over een experiment Amerika hervat luchtsteun aan Laos De fiscus moet ook leven Beloning voor tip putmoord t Boek over NS-Minitrips in eigen land Egyptische politicus overlegt met Nixon Formateur Burger wil nog niet weg geheim Angola-rapport VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken r f achtergrond Li Amerika dringt aan op onderhandelingen l Confessionelen zien er niets meer in ZATERDAG 1973 3 2 4 FEBRUARI I Amilcar Cabral Akkoord 4 „Portugal en EEG” 2 dagen Amsterdam 5 dagen Terschelling 3 dagen Zuid-Limburg Twente Drente Montferland Bergen (N.H.) Zeeland Friesland Brabant Giethoorn Naar Saigon tijdens de pers v.a. f 97.- voordelig uit met NS Lissabon zelf toegeven dat grote delen van de Afrikaanse bevolking in Angola de bevrijdingsbeweging (MPLA) steunt en dat deze guer rilla’s capabel en efficiënt zijn PARIJS. (AFP en UPI) Er is nu al tussen de grote mogendheden een grote mate van overeenstemming over een „algemeen document” dat garanties bevat voor het vredesverdrag inzake Vietnam. Dit zei mevrouw Ngoeyen Thi Binh, de minister van Buitenlandse Zaken van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam gistermiddag op een lunch van de Franse diplomatieke pers in Parijs. (Van onze redactie buitenland) In de schaduw van de Vietnamese oorlog heeft twaalf jaar lang de guerrilla-oorlog in de Portugese Afrikaanse koloniën gewoed. De be vrijdingsbewegingen in Angola, Mozambique en Guinee-Bissau ont staan en gegroeid na spontaan verzet tegen de Portugese onderdruk king hebben zich langzaam ontwikkeld. Inmiddels zou het regime in J „Contact” Vietnam-bestand Garanties voor Op van schendingen (Van onze parlements redactie) ADVERTENTIE m, Ameland Wie het werk van het ijverig en ool- ster het ten van akkoord garanderen. Links Binh, naast haar mevrouw Louise Bea. gebruik van moderne wapens en ter- reurmiddelen, zoals uithongering van de bevolking door vernietiging van gewassen op de akkers met bombar dementen en chemische middelen.” Waar haalt het armste land van West-Europa, met het laagste gemid delde inkomen, en de laagste produk- tie per hoofd van de bevolking het geld en de goederen vandaan om zo’n kostbare oorlog te voeren? Zij voorspelde dat de conferentie van twaalf landen over het vredesverdrag voor Vietnam, die a.s. maandag in de Franse hoofdstad begint, niet lang zal Israël heeft de stoffelijke resten van de mensen die omkwamen bij het neer halen van een Libisch vliegtuig boven de Sinaiwoestijn aan Egypte overgedragen. Maar volgens Tel Aviv weigerde Cairo de lijken te aanvaarden van drie Fran sen en een Amerikaan. DEN HAAG. De fractieleiders van de drie confessionele partijen hebben formateur Burger gisteren opnieuw dui- Ismail begon, gaf hij in aanwezigheid van journalisten en fotografen zijn ge sprekspartner de verzekering dat zijn regering vastbesloten is in het Midden oosten door onderhandelingen een vrede tot stand te brengen. De confessionelen rekenen er echter op dat Burger nu zijn opdracht aan de koningin zal teruggeven. ARP-fractieiei- der Biesheuvel veronderstelde lat alle fractieleiders dan bij de koningin geroe pen zullen worden om opnieuw advies uit te brengen. van •’66) ijna een void lan, >len and zijn rige sor- ren. end. aai den >lie- Vertrek dagelijks t/m 10 mei 1973/ t/m 30 maart 1973. <4 Schiermonnikoog v.a. f 102.- v.a. f 105.- ili- lad ich ats en, ?r- v.a. f 55- v.a. f 56- v.a. f 59- v.a. f 61— v.a. f 62-* v.a. f 64- v.a.f 71- v.a. f 73- v.a. f 78- jen ;on bij ior en. cht ter te en de ge- in on- itie en jen am lag 2 ste ai- Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies en maaltijden. f- dt et n- ef ou ng lat d, is a- Dit alles heeft de financiële positie van Chili meer benadeeld dan Allende eigenlijk verdiend heeft, want zijn expe riment om in de eerste plaats het wel zijn en de welvaart van zijn verpauper de landgenoten te verbeteren en pas in de tweede plaats naar een nationale verrijking te streven, zou een goed voor beeld hebben kunnen opleveren voor een begin van herstructurering der wereld economie. Aanstaande zondag zal blijken of de Chilenen in meerderheid toch liever verlost worden van de ongemak ken der binnenlandse herstructurering of dat rij bereid zijn Allende de gele genheid te geven op langere termijn een „beter Chili” te maken. De moord op Amilcar Cabral, lei der van het PAIGC, de succesvolle guerrilla-organisatie van Guinée-Bis- sau, heeft onlangs opnieuw de aan dacht gevestigd op deze vergeten Westafrikaanse vrijheidsoorlog. ren tussen de betrokken gebieden. Met andere woorden: dit akkoord is voor Portugal van wezenlijke betekenis voor het voortzetten van zijn huidige politiek. Alle informatie in de brochure.ToerenmetNS” op het station. Meer dan 100 tips zijn bij ie Deventer recherche binnengekomen na de publi- katie van de geconstrueerde foto’s en signalementen van de mannen die op de dag van de moord, 12 december, het hangslot kochten dat de put afsloot waarin het slachtoffer werd aangetrof fen. De tips kwamen uit het hele land maar toch vooral uit de omgeving van Deventer. De Deventer recherche is be zig de tips na te trekken. Kennelijk onder de indruk van de sociale onrust in den lande heeft minis ter Boersma (ARP) deze week in de Kamer aangestuurd op een motie, die aansloot bij de eisen van de industrie bonden betreffende de beperking der hogere salarissen. De motie kwam welis waar van de PvdA, maar door het voorstemmen van de ARP-fractie gingen alle confessionelen mee, zodat zij werd aangenomen ondanks het tegenstemmen van WD en DS ’70. Parlementsverkiezingen zullen zondag beslissen over het lot van de president van Chili, Allende, doordat de uitslag zal uitmaken of Kamer en Senaat een meerderheid van zetels voor de oppositie zullen krijgen. In dat geval kan Salva dor Allende niet meer volgens zijn her structureringsprogramma regeren, omdat ieder wetsvoorstel dat in het kader van dit programma door de regering wordt ingediend, door de oppositie zal worden getorpedeerd. Allende heeft in de twee jaar die hij als democratisch gekozen president ach ter de rug heeft, Chili veel goeds ge bracht, maar ook een sterke tegenstroom opgeroepen. Zijn heilzame sociale hervor mingen hebben de werkloosheid gehal veerd, de verpaupering der laagst be taalde groepen een halt toegeroepen en de inkomensverdeling op een redelijker basis gebracht. Allende heeft daartoe een aantal drastische ingrepen moeten doen, die enorm veel geld kostten en de nationale reserves aantastten. Zijn natio- naliseringsprogramma heeft weliswaar het inkomen van de staatskas bevorderd maar naar internationale verhoudingen bezien Chili in een zwakke positie ge bracht. Het experiment van Allende is voor de gehele wereld machtig interes sant geweest. Hij heeft door zijn marxis tische inslag de ban weten te verbre ken waarin veel Zuidamerikaanse lan den en andere naties door gebrekkige sociale en structurele ontwikkeling in de loop der eeuwen zijn geraakt: de ban van de grote economische wereldmach ten, die eerst in het koloniale en daarna in het „ontwikkelingshulp”-tijdperk toch Dit staat in de volledige verslagen van een geheime bijeenkomst van de Portugese autoriteiten in Angola, ge wijd aan de „contra-subversie”. Het Angola-comité in Amsterdam heeft deze week verklaard in het bezit te zijn van deze verslagen onder meer samengesteld door Portugals topspion Ramiro Monteiro. Ze zullen volgende maand in boekvorm worden uitgege ven. v.a. f 45.-* Den Haag/ Scheveningen v.a. f 46.-* De motie had een enigszins hypocri tisch karakter, want rij richtte zich tot de regering, maar zij was bedoeld om de bedrijfsdirecties te beïnvloeden. Eigen lijk was men met deze motie aan de regering bij de duivel te biecht, want het is juist de regering die het beste vaart bij de stijging van de hoge inko mens door haar sterk progressieve belas tingheffing via het schijven tarief en de sociale premies. Als de industriebonden hun zin zouden krijgen zou de fiscus in 1973 en volgende jaren veel minder Inkomstenbelasting binnenkrijgen. Bo vendien heeft de PvdA een optrekking van de inkomstenbelasting in haar pro gramma staan, waardoor de belasting druk op de hogere inkomens nog sterker zou worden, maar waardoor relatief ook „Door uitbuiting van de Portugese bevolking” geeft P. Guinée als ant woord, „door uitbuiting van de kolo niën en door economische betrekkin gen met het buitenland.” Wat het laatste betreft vult hij aan: „Alle zwaardere wapens (vliegtuigen, heli kopters. tanks en waardere oorlogs schepen) ontvangt Portugal van zijn NAVO-bondgenoten.” Dat gebeurt via wapenaankopen. De defensiebegro ting bedraagt niet voor niets bijna de helft (49 pct.) van de Portugese over heidsuitgaven) en anderzijds ten koste van een snel groeiend tekort op de betalingsbalans. Portugal dat zijn handen vol heeft aan de koloniale oorlogen zal rijn export snel moeten opvoeren. „Lukt dat niet dan zal het regime wel eens snel een einde moe ten maken aan zijn koloniale avontu ren,” aldus drs. Guinée. Uit de publikatie van Guinée blijkt vooral hoe de Westeuropese regerin gen Portugal de hand boven het hoofd houden door met het regime- Caetano een overeenkomst te sluiten die op 1 januari dit jaar in werking is getreden. Het doel van dit handels- akkoord is het vestigen van een „vrijhandelszone” tussen Portugal en de EEG, waardoor het na een bepaal de periode mogelijk zal worden dat handelsprodukten vrij kunnen circu- WASHINGTON (DPA en PUI) De Amerikaanse president Nixon heeft gis teren op het Witte Huis de adviseur voor Buitenlandse Zaken van de Egypti sche president Sadat, Hafez Ismail, ont vangen voor een gesprek over de vredes- kansen in het Midden-Oosten. Het Witte Huis bewaart over het on derhoud het diepste stilzwijgen. Ook Egyptische diplomaten in Washington wilden niets over het besprokene zeggen. In diplomatieke kringen verwacht men dat Ismail er bij Nixon op aan drong druk op Israël uit te oefenen om tot een voor Egypte aanvaardbaar onderhande- lingsklimaat te komen. 1 ‘3 Wi WsfeE Een deel van deze Portugese „Pen tagon papers” bevat de vervolging van protestanten in de zuidelijk Afri kaanse kolonie van Portugal. De Ne derlandse zendingsraad en de missie raad zullen deze rapporten, gepubli ceerd in een speciaal nummer van het weekblad „Bazuin” aan minister Schmelzer overhandigen. Voorts zal de bevrijdingsbeweging MPLA de ge heime rapporten krijgen. Ze bevatten, aldus het Angola-comité gedetailleer de informatie over de gedwongen concentratie van de Afrikaanse be volking in „hergroeperingskampen” (een ander woord voor concentratie kampen) de rassendiscriminatie in Angola, de arbeidsomstandigheden op de plantages en het uitgebreide con trolesysteem voor de Afrikaanse be volking door leger en politie. delijk laten weten dat zij geen enkel heil meer verwachten van zijn formatie- opdracht. Burger zal dit weekeinde con cluderen wat hem nu te doen staat. PvdA-fractieleider Den Uyl verklaarde gisteravond dat dr. Burger nu maar moet beslissen op welke wijze hij ons land aan een progressief kabinet wil helpen. Mevrouw Binh zei lunch verder nog dat zij op ieder tijdstip bereid is voor politiek overleg naar Sai gon te gaan. In Saigon is men echter bang voor onze aanwezigheid. Men ver telt er niet de waarheid als men zegt dat wij het zijn die bang zijn voor de reacties van de Zuidvietnamese bevol king. Tot op heden heeft Saigon geen goede wil getoond bij het naleven van de politieke clausules van de overeen komst. Bovendien schendt Saigon bij herhaling de militaire clausules”, aldus mevrouw Binh De minister was /an mening dat Amerika niet alleen aan Noord-Vietnam herstelbetalingen moet doen, maar ook aan de Vietcong. Dit in verband met de „grote verwoestingen in de bevrijde ge bieden”. De bedoeling van het gesprek tussen mevrouw Bink en minister Lam is te komen uit de impasse in de al vier we ken durende voorbereidende bespre kingen als aanloop tot een definitief po litiek overleg tussen Saigon en de Viet cong. duren. Over het „algemene document” zei mevrouw Binh dat hierin garanties zijn opgenomen voor een juiste toepas sing van het vredesverdrag. Het document gaat uit van de volgen de drie „algemene gedachten”: 1) De aan de conferentie deelnemende partijen zullen akte nemen van het akkoord van Parijs en de bijbehorende protocollen. 2) De partijen zullen plechtig beloven de clausules van de overeenkomst te eer biedigen en na te komen. 3) De partijen zullen de landen die niet aan de conferentie hebben deelgenomen, oproepen mee te werken aan de uitvoe ring van de overeenkomst. Minister Binh gaf geen bijzonderheden over de wijze waarop de Parijse over eenkomst in geval van herhaalde schen dingen zal worden uitgevoerd. In ant woord op vragen daarover zei ze: „Er zal tussen de deelnemende partijen al tijd wel een bepaalde vorm van contact blijven bestaan.” Het voorstel om het voorzitterschap van de conferentie afwisselend toe te vertrouwen aan Amerika en Noord- Vietnam vond zij nadere overweging waard. Later op de middag heeft mevrouw Binh in het conferentiecentrum aan de Avenue Kléber voor de eerste maal een rechtstreeks gesprek gehad met de Zuid vietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Tran Van Lam. Minister Lam verklaarde bij aankomst in de Franse hoofdstad dat hij ernaar verlangde zijn „broeders” (Noord-Vietnam en de Viet cong) te ontmoeten. Hij beloofde geen enkele beschuldiging te uiten. Mevrouw Binh beschuldigde daarentegen tijdens de perslunch Saigon van het bestand. WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse luchtmacht heeft op beperkte schaal de bombardementen op Laos her vat. Daarmee wordt voldaan aan een verzoek van de Laotiaanse premier Sou- vanna Phouma. Dit is gisteren gezegd door welingelichte zegslieden in Was hington. De premier van Laos had gezegd dat de troepen van de Pathet Lao het don derdag van kracht geworden bestand schenden. Als daar geen eind a n kwam zou hij de Verenigde Staten om hervat ting van ue bombardementen vragen ter ondersteun: g van het Laotiaanse rege ringsleger. Het Amerikaanse opperbevel voor de Stille Oceaan heeft bevestigd dat Ameri kaanse B-52 bommenwerpers gisteren doelen in Laos hebben gebombardeerd. De mededeling werd gedaan in een tele fonische boodschap van het Amerikaan se hoofdkwartier op Honoloeloe aan Washington. Op verzoek van de Cambodjaanse re gering hadden Amerikaanse gevechts- bommenwerpers ook vluchten boven Cambodja uitgevoerd, zo zei de leger- woordvoerder op Honoloeloe. In Cam bodja is geen bestand van kracht. DEVENTER.— De hoofdofficier van Justitie in Zutphen heeft thans f 10.000 uitgeloofd voor tips die leiden tot ophel dering van de moord op de 29-,jarige barhouder Tjalling Tjalkens. „Een aanval op de gevangenissen van de hoofdstad van Angola, Luan da, in februari 1961, waar een aantal leiders van de Angolese onafhanke lijkheidsbeweging MPLA gevangen zat, betekende het begin van een massale opstand van de bevolking, aldus Guinée. „Het Portugese leger en de kolonisten reageerden met wille keurige moordpartijen, bombarde menten en andere wreedheden. In 1963 kwam de bevolking van Guinee- Bissau in opstand tegen de Portugese overheersing en in 1964 in Mozambi que. Portugal maakt in de oorlog die het sindsdien tegen de Afrikanen voert Mevrouw Binh, minister van Buiten landse Zaken van de voorlopige revolu tionaire regering van Zuid-Vietnam was gisteren gast van de diplomatieke pers in Parijs. Volgens de minister wil len de grote mogendheden op hun con ferentie over Indo-China het Vietnam- mevrouw de Voor het incident met de Libische Boeing in de Sinai hadden Egyptische diplomaten de hoop uitgesproken dat met de hulp van Washington Israël er toe zou kunnen worden overgehaald in elk geval de formulering „zonder voor afgaande voorwaarden” te laten varen. Voordat Nixon zijn besprekingen met De guerrillastrijd ondervind hier uiteraard de terugslag van deze moord, maar ook in Guinee is de ontwikkeling naar dekolonisatie voor de Portugezen steeds moeilijker te stuiten. Dat blijkt onder meer uit de uitgave „Guinee-Bissau en de Kaap Verdische Eilanden,” eveneens een brochure van het Angola-comité. De „Daily Telegraph”, een Brits conservatief dagblad, hier geciteerd meldde over deze bevrijdingsoorlog: „De ongeschoeide guerrillastrijders van vroeger hebben nu gevechtsuni- formen en laarzen aan. Ze maken gebruik van voertuigen, misschien zelfs van pantserwagens, ook binnen het Portugese gebied, in plaats van fietsen en ezels zoals vroeger”. De twee genoemde uitgaven kan men bestellen bij het An gola-comité, gevestigd in de Da Costastraat 88 in Amsterdam. - Het speciale nummer van „De Bazuin” is verspreid in een vergrote oplage In een voor woord schrijft ex-minister dr. Marga Klompé dat „een grote re invloed moet worden uitge oefend om aan de drie Afri kaanse volken het recht op on afhankelijkheid en zelfbeschik king te geven.” alerte Angola-comité in de afgelopen jaren heeft gevolgd, zal in deze Por tugese geheime verslagen weinig nieuws ontdekken. Het unieke ervan is dat het regime-Caetano zelf, ook al gaat dit dan ongewild, feiten aan het licht brengt, die officieel steeds als onzinnig van de tafel werden gescho ven. Het zojuist verschenen rapport „Portugal en de EEG”, samengesteld door drs. P. Guinée en uitgegeven door het Angola-comité In samen werking met het „Programma ter Be strijding van het Racisme” van de Wereldraad van Kerken in Genève, maakt in het kort onder meer mel ding van de geschiedenis van de Afri kaanse koloniale oorlog. steeds de eigen initiatieven van deze kleinere landen afzonderlijk hebben on- dermijnd voor tamelijk egocentrische doeleinden. Een marxistisch geleid land in Zuid-Amerika is echter ook nu nog een doorn iri het oog van de grote wereldmachten met kapitalistische structuren, vandaar dat Allende te kam pen heeft met een achterdochtige en afwerende reactie in Amerika en Euro pa. Hij krijgt wel ontwikkelingshulp, maar ontwikkelingssamenwerking wordt slechts schoorvoetend verleend. Zelfs de Nederlandse regering heeft, alle goede bedoelingen ten spijt, nog altijd iets tegen Chili dat haar belet Allende volle dige steun te geven. Politieke achter gronden zijn daaraan niet vreemd, maar dan vooral politieke solidariteitsbanden tussen de „rijke landen" en de wereld concerns, welke laatste in Chili sterk beknbt zijn. Andriessen 'KVP), Biesheuvel (ARP) en Tilanus (CHU) zijn gisteravond van 5 tot 6 uur bij Burger geweest om hem hun reactie op zijn programmastuk te overhandigen en toe te lichten. Andries sen had om dit onderhoud gevraagd. „Wij wilden de brief graag persoonlijk toelichten om verdere misverstanden te vermijden”. In hun brief aan Burger zeggen de confessionele fractieleiders dat zij duide lijk van de formateur begrijpen dat hij werkt aan de vorming van een „progres sief minderheidskabinet”. KVP, ARP en CHU verklaren uitdrukkelijk daar geen medewerking aan te willen verlenen. Het lijstje met hoofdpunten dat de con fessionelen vorige week aan Burger heb ben gegeven, was alle maar bestemd om een kabinet van progressieven en confessionelen te maken, waarbij de bei de blokken gelijkwaardig zouden zijn. In een reactie op de brief van KVP, ARP en CHU zegt PvdA-fractieleider Den Uyl, dat informateur Ruppert al duidelijk heeft aangetoond dat er van een zes-partijenkabinet geen sprake kan zijn. Samen met PPR-fractieleider De Gaay Fortman en D’66-fractieleider Van Mierlo heeft hij de formateur gistera vond geschreven dat zij op grond van Burgers programstuk wel mogelijkheden zien voor de otstandkoming van een kabinet dat rekenen kan op de steun van de meerderheid in de Tweede Ka mer, zoals de omschrijving van Burgers opdracht luidt. De drie fractieleiders verklaren in hun brief, graag met Bur ger te willen praten over hun opvattin gen over de verschillende aspecten van het optreden van een kabinet zoals dat de formateur voor ogen staat. de lager betaalden meer zullen moeten opbrengen. Het voordeel van een ver schuiving van inkomsten van een be- trekkelijk kleine groep hoog betaalden ten bate van een grote massa laag betaalden vervalt meteen, indien de rijksoverheid dezelfde of nog hogere op brengsten aan belasting eist. Een totale herziening van de belastingverdeling op een zodanige wijze dat de lagere inko mens voelbaar beter worden, zit er niet in omdat er jaarlijks een aanzienlijke stijging van de belastingopbrengsten noodzakelijk is, gezien de steeds stijgen de begrotingscijfers. Die belastingverde ling is al sinds jaar en dag gericht op een afroming van de hogere salarissen, maar dat is slechts vol te houden als er inderdaad voortdurend hogere salarissen zijn. Vakbonden en regering zitten nu als het ware te trekken aan dezelfde portie geld, lamelijk dat deel van de inkomens dat door de fiscus van de toppen der hogere inkomens wordt afge sneden. Dus wat wil die motie eigenlijk? Minister Boersma heeft het blijkbaar nuttig gevonden de vakbonden een steuntje in de rug te geven, wel wetend dat de minister van Financiën het geld straks toch wel zal weten te vinden, of het nu big de hogere dan wel bij de lagere inkomens rit. ■H ‘T; lil gij pa

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3