GENOEG WERKWILLENDEN OM LOCS TE BEMANNEN Dieptepunt op bloemenveiling Onze actie bestaat uit werken om dit bedrijf op gang te houden „De Uizers”: poppenspel vol maatschappij-kritiek I Winkelsluiting in Velsen ■te sül Nog volop aanvoer van wintergroenten bij groenteveiling Ook beerputhouders aangeslagen voor waterzuivering HET BLIJFT GISSEN NAAR WAT WERKT EN WAT STIL LIGT Staking Hoogovens in kerkdiensten ’’W’ïl Veirneulen-Hollandia b.v. specialisten in koetswerk sinds 1884 Daardoor niet duurder, we) beter. IF ter discussie •Wo j 1 1 ÉL if 5 ZATERDAG 24 4 FEBRUARI 1973 FELICIA VAN DETH IN MICROTHEATER 1 STATENLID MR. REUS: Ploegje extra Zandauto Administratiekantoor S. VISSER Snipperdag armt kan onzichtbaar en vakkundig hersteld worden door Vermeulen-Hollandia. Vakbekwame plaatwerkers bekleders en spuiters met hart.voor elke auto staan daar persoonlijk voor in. U bent zeker van de nieuwste richtapparatuur en een uiterst moderne spuiterij en drooginstallatie. - f B i t I «s* W Z /f~ L' '-''i w w ft n Railvervoer kan werk weer aan (Van een onzer verslaggeefsters) H (Van een medewerker) (Van een onzer medewerkers) F. avis rilly lem i vier (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE autoschade 7 ADVERTENTIE tel. 1 06 74 Velseroordstr. 11 - IJmuiden Inrichten en bijhouden van administraties belastingzaken verzekeringen hypotheken financieringen BEVERWIJK. Aan de bloemenvei ling is de terugslag gekomen. Maandag lagen de prijzen, vooral van de bolbloe- men, lager dan in de voorgaande weken, In de loop van de week brokkelden de prijzen nog meer af en donderdag be reikten deze een dieptepunt. De aanvoeren gaven geen reden tot klagen. Die waren elke dag groot. IJMUIDEN. Het feit dat hoogoven 1 en 5 weer opgepord kunnen worden, is voor een groot deel te danken aan het hailvervoer. Gistermiddag liepen er op het terrein zo’n twintig locs die zonder veel moeite het vervoer per spoor aan konden. Er zijn genoeg vrijwilligers om de locomotieven te bemannen en dat is voor de directie reden geweest de pro ductie van ruw ijzer weer langzaam op te voeren. Werkwillige machinisten en rangeer ders zorgen dat het railvervoer nog zo veel mogelijk in tact blijft en de zware gevulde wagons denderen nog steeds over het terrein van Hoogovens. te houden”, brult een voorman met wit te helm op het hoofd, bij de buitenha vens I en II en hij laat er verwensingen op volgen die vakbondsleider Groenevelt de volgende kerst niet laten halen, als die in vervulling gaan. igbe- t het iwe- ming n de teerd uilen jeten per trale >eren izing sgste het sring (aan. Eg- 81. vier KW VL VL ‘ring ova- min- igen, >roef, It al opel- jr., en, •uari t h(| erk- van jkse ri es eren ver bet lan- torie J. R. sen aan er- aat iw- 173, er- am, drfjf, zo trots zjjn ze. Ik denk dat heel veel spijtoptanten dit thuis ook zitten te bedenken en eigenlijk niet weten wat ze nu moeten doen”, verzuchtte hij tenslot te. S. C en, jen lan ul- ran >m, A. nof yn, J. lin, ar, m. ir, IV. ih. 53 rede rond stor ids- het (ave alle gen. hia- ieze dijk van aeli zijn A. J. A. C. jff ’el L. ■uit, M. 20, ier- lUi- d., len; IJ- M. A. m, d- fit „Gisteren werd ik door een collega, die staakte, opgebeld”, gaat onze machi nist verder met zijn ontboezemingen, „hij vroeg me jongen, wat moet ik doen, ik ben erin getrapt, maar ik zie het helemaal niet meer, ik zou wel weer willen beginnen.” Toen heb ik het be drijf gebeld en hij kon zo weer komen. Die ene stakingsdag werd een snipperdag en met de stakingskas had hij niets te maken.” „Dus de meningen onder het personeel zijn verdeeld”, beginnen we en hij valt BEVERWIJK. In het Beverwijkae Microtheater heeft de Haagse poppen speelster Felicia van Deth-Beck gistera vond voor een dertigtal belangstellenden het door haar in 1969 overleden echtge noot Guido geschreven spel „De Uizers” opgevoerd. Dit spel, dat zes maanden voor Guido van Deth’s dood in de resi dentie in première ging, is ontstaan uit een Woilewoofwuizer, een droomfiguur die door Felicia tot poppenleven werd gewekt. c'r-’r „De Uizers” is in feite één voortduren de aanklacht tegen door de maatschappij getolereerde levenshoudingen: tegen die genen die het hebben van „lol” als hoogste levensideaal zien (de „;Lolleloof- luis” en zijn echtgenote), tegen de wel gedane „kijk-mij-eens”-mentaliteit (de Prolleproofpruizers), tegen slaafse volg zaamheid (de officier die zijn Sollesoof- Hij vertelt dat de mannen er hard tegenaan willen gaan, vooral ook omdat ze niet weten hoeveel man er in een volgende ploeg zullen wegblijven. Hij vertelt ook dat er bij elke nieuwe ploeg weer mannen zijn die eerst staakten. Dan stoppen we. Er staat een zandauto te dicht langs de rails en de loc kan niet verder. Sabotage? denken we, maar nee, hij wordt na enkele seconden weer weg gereden. Onze begeleiders behoren tot de mid- dagploeg van het Railvervoer, de afde ling die een rot naam heeft overgehou den uit het verleden, omdat daar altijd de haantje-de-voorste stakers zaten. We in de rede: „Onder de stakers ja, niet onder degenen die nu werken. Die wil len het bedrijf draaiende houden. De bonden denken nog steeds dat ze met zielige arbeiders uit de jaren dertig te maken hebben, met onmondige stakkers waarvoor zij zo nodig in de bres moeten springen. Maar ze beseffen niet wat ze nu voor duizenden kapot kunnen maken. Voor de mannen die niet beseffen waar om ze eigenlijk staken, vind ik het een vreselijk zielige zaak.” nog lang duren voor zoiets genormali seerd is Aan de andere kant ervaar Ik dat er b(j degenen die doorwerken van de rangeerder tot de leidinggevende voor het werk een soort enthousiasme naar boven is gekomen, dat ze normaal niet durven laten zien. Want in de bus naar huis zitten ze wel op Hoogovens te katten, maar als bijvoorbeeld de neef uit Groningen komt, is er geen beter be- Acties Overleg” luidt de tekst op een van de wagons van een kalktrein. De doorhalingen geven aan waaraan men bij het werkende personeel de voorkeur geeft. T. Ensink hem in de rede: „Daar moet je niet te zwaar aan tillen, jongen, staken is nou eenmaal mooier nieuws dan werken. IJMUIDEN Wat er op Hoog ovens nu van uur tot uur allemaal wel of niet werkt aan fabrieken of onderdelen daarvan, het blijft steeds gissen. Wat het ene moment niet werkt, kan even later weer be drijvig zijn en omgekeerd. Zo’n si tuatie draagt niet zo bij tot de dui delijkheid van het geheel en als je zoals mijn collega en ik, zelf het immense Hoogovensterrein per locomotief doorkruist, weet je hele maal niet meer wat je er van moet denken. Op verscheidene delen van het parcours maakt de omgeving een rustige indruk, elders stampt en gonst het van bedrijvigheid en daar komt de staking van een aantal werknemers alleen op je af door luide opmerkingen van de werk willigen. Ze hebben meteen in de gaten dat je niet op zo’n loc thuishoort met je op schrijfboekje in de hand. „Schrijf maar op dat onze actie bestaat uit zo hard mogelijk werken om dit bedrijf op gang VELSEN Het College van Burge meester en Wethouders in Velsen meent een oplossing gevonden te hebben voor de verschillende standpunten ten aan zien van de halvedagwinkelsluiting in een ontwerpvoorstel, dat in de komende openbare raadsvergadering, donderdag 1 maart, in behandeling wordt genomen. De detaillisten kunnen een keus ma ken uit: sluiting op maandag voor 13 uur dan wel sluiting op maandag, dins dag of woensdag na 13 uur. Volgens het ontwerp kan de ondernemer voor een jaar kiezen op welke halve dag hij zijn winkel wenst te sluiten. Het Contactorgaan Detailhandel Vel len heeft de ontworpen verordening be handeld en heeft met de grootst mogelij ke meerderheid hiermee ingestemd; ilechts 1 lid wenste zijn stem voor te behouden. suizers de oorlog in jaagt en zelf ten slotte ook de dood kiest). Zo zijn er in dit „poppenspel voor volwassenen” meer voorbeelden van tot nadenken stemmen de maatschappij-kritiek te vinden. Ner gens echter wordt het spel, door Guido van Deht van soms literaire teksten voorzien, moralistisch: de toeschouwers moeten zelf maar een passend antwoord op de aangehaalde problematiek zien te vinden. Voor de pauze hield Felicia van Deth en exposé over het ontstaan van het naar haar man vernoemde poppenthea ter (dat sinds zijn plotselinge dood onder haar leiding staat) en de evolutie van het aloude poppenspel. „Een oeroude theatervorm”, aldus Felicia, „die in het Europa van de middeleeuwen in de ker ken zijn intrede deed, na al vele honder den jaren te zijn beoefend in bijvoor beeld India en Indonesië”. Rond de re formatie ging het poppenspel een eigen, sterk politiek gericht leven leiden, en moest uit dien hoofde uit de kerken verdwijnen. Hieruit ontstonden de zoge naamde straathoek-theaters, waarna het poppenspel zich de laatste eeuwen meer op de kinderreéreatie ging richten. Nederland kent momenteel circa twintig poppenspelers, die zich veelal ook bezig houden met het zoeken naar nieuwe, soms experimentele, theatervormen. Fe licia en haar man hebben de door hen verzamelde literatuur en poppen bijeen gebracht in hun woning aan de Haagse Nassau-Dillenburgstraat 8: een klein museum, dat, wanneer Felicia niet met haar poppentheater op reis is, door be langstellenden kan worden bezocht. Oudeweg 30, Haarlem, tel: 023 - 3193 44 BEVERWIJK. Grote veranderingen in de aanvoer hebben zich deze week bij de Beverwijkse groenteveiling nog niet voorgedaan. De aanvoer van winter groenten houdt aan, al is er ook een bescheiden aanvoer van in kassen ge kweekte voorj aarsproducten. De kasspi- nazie varieerde van 100 tot 150 cent per kilo, de sla deed 27 tot 29 cent per krop en de goed in de markt liggende bosjes radijs gingen voor prijzen varië rende van 46 tot 51 cent van de hand. De boerenkool bleek wederom de duurste wintergroente: men betaalde er van 145 tot 160 cent per kilo voor. De prei, die nog in behoorlijke hoeveelhe den wordt aangevoerd, noteerde van 65 tot 95 cent per kilo. Sterk uiteenlopende noteringen, viel de sprultenhandel ten deel: de prijzen lagen tussen de 68 en 180 cent per kilo. Uien en winterpeen lagen vast op de markt: de uien deden 42 tot 59 cent per kilo, de winterpeen van 22 tot 43 cent per kilo. Selderij- knollen noteerden van 36 tot 42 cent per Stuk. De rodekool, waarvan de aanvoer nog niet stagneert, varieerde van 22 tot 28 cent per kilo. De groene kool wordt nog maar zeer bescheiden aangevoerd. Voor witlof licht werd tot 98 cent per kilo betaald. Ook de waspeen ging tegen lage prijzen van de hand: de prijs schommelde van 13 tot 42 cent per kilo. De prijsnoteringen van de groenteveiling waren gisteren: boerenkool 145-160, breekpeen 22-43. prei 65-95, rode kool 22-28. radijs 46-51, spinazie 100-150, spruiten 68-180. uien 42-59, waspeen 13- 42, Witlof 72-98. (Van onze stadsredactie) HAARLEM Statenlid mr. W. Reus (CHU) heeft Gedeputeerde Staten schriftelijk vragen gesteld over het feit dat door het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland ook aanslagen inzake het zuiveringsbeheer aan die huiseigena ren worden toegezonden, die voor de lozing van hun afvalwater gebruik ma ken van een eigen septic-tank met bezinkingsputten ofwel van een ander soort beerputten, omdat hun perceel niet is aangesloten op een riolering. Hij vraagt of deze aanslagen niet ten on rechte worden opgelegd. informeren bij het hoofdkwartier van deze afdeling, waar verteld wordt dat er op dit moment achttien locs in bedrijf zijn en dat meer dan de helft van de middagploeg is opgekomen. Als onze machinist vertelt over een filmploeg van de NOS, die alleen maar lage trajecten wilde filmen en stopte met de opnamen als er een trein langs kwam, valt het hoofd Haven en Vervoer De havenactiviteiten hebben door de acties geen vertraging opgelopen. T. Ensink: „Pijnlijke situatie”. De machinist op onze loc is een vijf tigjarige huisvader. Hij rijdt samen met een vijfentwintigjarige collega treinge- leider. Beiden zijn ze aan het werk gebleven en zo ze zelf bijna pathetisch willen duidelijk maken: met een volle overtuiging en bereid om overuren te maken als dat gezien de huidige situatie nodig mocht zijn. „Dan wil ik best een extra ploegje draaien”, zegt de machi nist, „ze kunnen op me rekenen. En op velen van mijn collega’s ook. Ik ben ervan overtuigd dat heel wat mensen die nu staken, thuis zitten te popelen om weer aan het werk te kunnen. Ze heb ben zich gewoon laten overrompelen. Mijn eigen maat, meneer, zit ook thuis. Tot het laatst zei hij dat hij niet zou staken. Hij heeft het toch gedaan, maar ik geloof dat ie morgen weer aan de gang wil. Maar ze durven niet goed hè, bang dat wij ze zullen uitlachen. Maar ze zijn weer welkom hoor, we ontvan gen ze met open armen.” Hij zegt dat hij respect heeft voor de stakers die principieel het werk hebben neergelegd maar laat erop volgen: „De meesten weten helemaal niet eens waar het eigenlijk om gaat. Als je aan hen vraagt, waarom staak je, krijg je te ho ren dat het tantième of het vakantiegeld omhoog moet. Van een vloer of plafond hebben ze niet eens gehoord.” „Kijk, daar staat onze mening opge kalkt”, roept hij plotseling en we passe ren bonkend een kalkwagon met de tekst „Acties - Overleg”; het eerste woord is met forse halen doorgestreept. „De hoogovens zijn bij het uitbreken van de acties afgeregeld”, zo vertelde het Tioofd van de sector havens en vervoer, T. Ensink, „omdat de vakbon den onmiddellijk voor het railvervoer een stakingsparool afkondigden. Wan neer je als directie niet meer zeker weet dat het vloeibaar ruw ijzer van de hoogovens afgevoerd kan worden naar de staalfabrieken, neem je het zekere voor het onzekere en stop je de produk- tie. Je moet er niet aan denken wat er gebeurt als de hoogovens uitvallen en al dat ijzer er nog in zit. De schade zou in zo’n geval onherstelbaar worden. Maar bij het railvervoer zijn er gelukkig ge noeg werkwillenden om ook deze afvoer weer op gang te brengen, zodat we weer ijzer kunnen produceren. We kunnen het werk aan”, aldus de heer Ensink. De afdeling railvervoer is een vitaal bedrijfsonderdeel van Hoogovens. In ploegendiensten werken vierhonderd man aan het vervoer van vloeibaar ijzer van de hoogovens naar de staalfabrie ken, ze zeulen het staal naar de walse- rijen, slepen de eindproducten naar de havens en naar Beverwijk en nemen binnenkomende transporten van de N.S. over. Op papier een paar regels, maar in de praktijk een ontstellend ingewikkelde organisatie die gebruik maakt van zo’n 220 kilometer spoorbaan, 1100 wissels, 1100 wagens en tientallen locomotieven. De heer Ensink vertelde gisteren dat woensdag al het railvervoer met behulp van de werkwillenden begon te draaien en in feite donderdag weer volledig functioneerde. Tot grote ontevredenheid van de vakbonden die vooral woensdag tot hun grote schrik bemerkten dat het aantal vrijweilligers groter was. dan voor de zogenoemde afbouw nodig was. De acties hebben geen enkele invloed gehad op de havenactiviteiten van Hoog ovens. Het lossen van de ertstankers en het laden van de schepen met staalpro- ducten verliep normaal. „Wij hebben donderdag zo’n 7500 ton in de havens overgeladen”, legde de heer Ensink uit. Zijn persoonlijke mening over de sta kingen: „Ik vind het een pijnlijke situa tie, die nog maanden lang ook al zullen de acties beëindigd zijn de menselijke verhoudingen zal verstoren. Mensen die in dezelfde ploeg zitten en altijd goed met elkaar hebben kunnen werken, kijken elkaar nu niet meer aan. Want de een heeft vóór en de ander heeft tegen de acties gestemd. Het zal Voor de tulpen, die vorige week rond twee gulden per bos opleverden, werd nu rond 150 cent betaald, terwijl partij en waar iets aan mankeerde, onmiddel lijk kelderden tot een gulden. Zelfs voor de dure soorten van meer dan vier gulden werd bij een slechte kwaliteit maar een gulden betaald. Vrijdag liet de markt zich weer wat vriendelijker aanzien met een paar dub beltjes per bos meer. De narcissen moesten eveneens een veer laten. Carlton lag rond een gulden per bos. Maar een goede bos fresia haalde nog royaal drie gulden. Anjers varieerden van 20 tot 43 cent per stuk. Rozen gingen weg tot 150 cent per stuk. De jaarrond chrysanten brachten 250 tot 400 cent per bos op. Er kwamen grote partijen forsythiatakken aan de veiling, waarvoor tot 65 cent werd betaald. De aanvoer van, potplanten wordt gro ter en de prijzen trekken aan. IJMOND.Zowel in de kerkdienst van de Hervormde Wijkgemeente Oos- terwijk-Meerestein zondag aanstaande om 9 uur als in de dienst van de Kritische Gemeente IJmond vanavond om 19.15 uur zullen de beide voorgangers ds. R. Pomp en Jan Ruijter ingaan op de problematiek die dezer dagen op de Hoogovens speelt. Na beide diensten, die in de Vrede- vorstkerk aan de Laan der Nederlanden in Beverwijk worden gehouden, worden de bezoekers in de gelegenheid gesteld te discussiëren over de controversen, die deze week bij Hoogovens uiteindelijk tot een staking hebben geleid. L -< - i -■ j J v’..‘ K 'Ijl rft i T 1 |- r. r w y

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5