AZ ’67 verloste Ajax en Feyenoord van laatste mededinger Eredivisie in cijfers Te wild enthousiasme remde de produktie van Haarlem 1 Verrassing niet groot genoeg Stimulans op juiste moment E tag NE inden Ü'-' 10 MAANDAG 2 6 FEBRUARI 11 1973 snie ele IN Stijlprijzen Overdosering 3 iK Ir B .’II' ÜShtS r ■a II Doesburg voorkwam voor Sparta complete afgang PIM DOESBURG: uitstekend. KOVACSBAYERN IMPONEERDE NIET ie MARC SERNE (Van onze sportredactie) HAARLEM. PETER HEERKENS. M. 18. t 16 zaal 22 22 21 22 22 22 21 23 9 7 8 7 6 6 5 6 5 2 2 1 3 4 5 6 5 8 9 38 38 33 29 28 27 23 20 19 19 18 18 17 17 16 15 11 10 Schrik valt af te lezen van het gezicht van Sparta-aanvoerder Hans Eykenbroek. Niet ten onrechte, want uit de inzet van AZ-middenvelder Kees Kist, die met even grote spanning van Dries Boszhard. De bal vloog onhoudbaar langs Van de Roer. In het midden Bron, rechtsachter Meutstege. Tenslotte nog één detail. Ook Kovacs noemde Hansen (Keizer: „Hoewel hij toch wel goed tackelt”) als het zwakke punt. Het vervelende voor Bayern is echter dat wanneer Keizer de vorm van de dag heeft hij nog gevaarlijker is dan Erwin Kremers. o.g. (700 Het tweede doelpunt van Haarlem én in ring 55—13 74—12 59—18 31— 18 35—24 32— 23 33— 26 27— 31 24—33 28— 40 23— 32 22—35 20—34 24— 44 22—39 20—34 11—43 6—47 lelijk, lemse ruide ten of iu op seling orven nare heeft i dan aan- i snel- rengt ertde arree. pret- Zorg hebt. opgelegde kansen”, had Joop Brand bij gehouden. Het van alle kanten ramme lende Excelsior bleef zodoende bespaard van een vernietigende uitslag, maar de schrik voor de toekomst kon er niet minder door zijn. Toch bleef Joop Cas- tenmiller getuigenis afleggen van ver- ons. Ik geloof echter wel dat wij van middag een enigszins vertekend beeld van Bayern hebben gekregen. Het speel de niet voluit.” Kovacs nam desalniettemin toch één van de exponenten van dit Bayern, Franz Beckenbauer, in bescherming. Ko vacs: „De man is wereldkampioen tik ken.” Maar Gerrit Mühren: „Ik blijf er toch bij dat zelfs Beckenbauer in moeilijkheden komt als hij wordt opge jaagd. Daar was tegen Schalke geen sprake van. Iedereen ging al geïmpo neerd opzij als hij eraan kwam”. Verder voetbalde Bayem op de manier die de Ajacieden uit analyses, wedstrij den op de televisie en niet te vergeten uit de beide oefenwedstrijden die de Amsterdammers aan het begin van dit seizoen tegen de Duitsers hebben ge speeld, allang kennen. Tussen de niets zeggende opmerkingen, de spelers zijn veel te handig om openbaar te verkondi gen dat zij Bayem misschien toch niet zo bijzonder vinden als iedereen pro beert te suggereren, werd toch duidelijk dat men beseft dat dit Bayem, vooral Duitse insiders zijn daar ook van over tuigd, nog lang geen Ajax vormt. at. adgs mild ■ekte, teling r één ionli de afloop van zijn actie volgt, kwam een einde aan de lange zegereeks van de Rotterdammers. AZ won met 10, Sparta moest erdoor afhaken in de strijd om de landstitel. een enorme internationale ervaring heb ben opgedaan. Het is typisch Duits dat het voetbal altijd via deze twee spelers loopt. Bij Mönchengladbach gaat alles via Netzer en bij Bayem via deze twee. Beckenbauer en Müller nemen bij Bay em een toch wel centralere plaats in dan Cruyff en Keizer bij ons. Bayern imponeerde vanmiddag niet. Ik geloof zeker dat Ajax in de breedte sterker is. Bayem wordt pas gevaarlijk als het in het strafschopgebied komt. En dan voor namelijk toch via Müller.” trouwen. „De hoop opgeven”, redeneerde hij, „doe je pas als je dood bent.” Als voorlopige indicatie gaf hij daarom: „Zwaar ziek”. Voor genezing lijkt de kwaal echter te ernstig. SchalkeBayern eindigde dus gelijk door doelpunten die vlak achter elkaar vielen. Eerst benutte Höness vlak na rust een enorme defensieblunder waarna het enkele seconden later de beurt aan Schalke was. Ehmke kopte ongehinderd een vrije trap van Kremers achter de verkeerd opgestelde Westduitse nationale doelman Sepp Maier. Kovacs: „Toch een geweldige lijnkeeper. Hij reageert in zijn doel zeer snel.” En Henk Groot (zater dagmiddag niet aanwezig): „Wat ik nu in twee wedstrijden van die Maier heb gezien heeft mij zeer geïmponeerd. Dat is een bijzonder goede keeper." FC Utrecht—MVV 1—1, AZ’67— Sparta 10, HaarlemExcelsior 20, FC AmsterdamFC Den Haag 02, Go Ahead EaglesFC Den Bosch 10, PSVFC Twente afgelast, NECAjax 04, FeyenoordTelstar afgelast. FC GroningenNAC afgelast. ALKMAAR AZ ’67 is er verantwoordelijk voor, dat de strijd om de lands titel na gisteren definitief een „zoveelste aangelegenheid” tussen Ajax en Feijenoord wordt. Door de 10 overwinning op Sparta sinds 1 oktober ongeslagen be zorgden de Alkmaarders de equipe van Leo Steegman een achterstand van vijf punten. Een kloof die zonder enige terughoudendheid als te breed kan worden gekwalificeerd. wekkende voetbal dat de Westduitse kampioensploeg van Udo Lattek het uit verkochte Schalke-stadion presenteerde. Arie Haan was zelfs nog vernietigender in zijn oordeel. Hij stelde: „Ik heb het elftal toch nog nooit zo slecht zien spelen. In de tweede helft stonden er aan beide kanten tien veldspelers die elkaar gewoon op vingen.” Het spel van Bayem toonde eigenlijk weinig variatie in die zin dat het voetbal ook tegen Schalke meestal door het midden werd opgezet waarbij het arro gante spel van Beckenbauer, die ook in Gelsenkirchen praktisch bij iedere actie die hij ondernam een woedend fluitcon cert ten deel viel, meestal eindigde bij Gerd Müller. De as Beckenbauer- Müller werd soms nog wel eens verlengd door de tweede spits, Uli Höness of de veelvuldig meekomende Paul Breitner maar erg veel raffinement ging daar toch niet vanuit. Keizer echter: „Het merkwaardige is echter dat die acties die ondernomen worden door dit elftal wel variatie vertonen. Aan bepaalde be wegingen en aanvalspatronen kun je toch wel zien dat je te maken krijgt met een klasse-elftal.” De bevestiging kwam tijdens Schalke- Bayern al na elf minuten. De nog altijd met een dijbeenblessure voortsuk kelende Muller had ogenschijnlijk alleen nog maar doelloos lopen ronddraven en nog geen bal goed geraakt toen hij in die beginfase een passje van Höness op pikte dat de paal schampte. Het was een handicap voor Bayem dat hij in de tweede helft vervangen moest worden door Krauthausen. Coach Latek: „Muller krijgt nu absolute rust tot hij volledig weer speelfit is. Wij kunnen niet het risico lopen dat wij niet over hem kunnen beschikken tegen Ajax. Ik heb Müller tegen Schalke toch ingezet, tot een kwartier voor de wedstrijd was dat nog niet zeker, omdat ik het als een lastige uitwedstrijd beschouwde en de verschijning van Müller op de tegen stander zo’n psychologische uitwerking dat falen in de afwerking, stond René van Breevoort die in de tweede helft (toen de wedstrijd door het houterige Excelsior-spel en de missers aan Haar- lemzijde wegzakte tot een slecht niveau) op de Rotterdamse doellijn staande de bal terug het veld intrapte. De compen satie echter waarvoor Dries Boszhard zorgde, was goed genoeg om een deel van de teleurstelling te verbergen. Hij maakte beide doelpunten op begaafde wijze. GELSENKIRCHEN Het was toch wel een saillant detail dat de bewonde ring van de Ajacieden tijdens het door hen zaterdagmiddag bijgewoonde com petitieduel tussen Schalke ’04 en Bayern München voornamelijk uitging naar een Schalke-speler: Erwin Kremers. Het was namelijk deze linkerspits van het West duitse nationale elftal die met zijn wei nig variërende maar uiterst effectieve passeerbewegingen Bayerns rechtsback Hansen zo in verwarring bracht dat de trotse lijstaanvoerder uit de Bundesliga niet eens mocht klagen dat het uiteinde lijk nog met een 1—1 gelijkspel tegen het als kansloos gekwalificeerde Schal ke, veertiende op de ranglijst, weg kon komen. Dat doelpunt was de stimulans die AZ nodig had om nog eens extra op de tanden te bijten en de onvermijdelijke Sparta-druk in de slotfase te weerstaan. Dat lukte, waardoor behoud van de plaats in de eredivisie zeer waarschijnlijk lijkt. De wisselvalligheid van AZ’67, twee weken geleden tegen Excelsior een chaotische ploeg zonder ruggegraat, manifesteerde zich tegen Sparta overduidelijk. Want ei genlijk was de „verrassing van Alkmaar” niet groot genoeg. Sparta had namelijk met veel grotere cijfers moeten verliezen, maar Alkmaarse plannen in die richting en die waren vele werden door de uitblinkende doelman Pim Doesburg ver ijdeld. Sparta’s Leo Steegman: „Het was geen twijfelachtige overwinning voor AZ. We hebben geen enkele reële kans gehad. We konden zoiets verwachten. AZ zat na drie nederlagen op rij in een moeilijke situatie, de ploeg voelde het mes op de keel.” Niemand bij AZ ’67 die zich om dat competitie-aspect druk maakte. Daarvoor had de ploeg de punten, na drie achtereenvolgende 10 nederlagen (FC Den Haag, MW, Excelsior) te hard nodig. Trainer Cor van der Hart, opvallend gematigd in zijn commentaar: „Ik ben vooral blij, dat AZ heeft laten zien negentig minuten lang een hoog tempo te kunnen handhaven. Het is alleen jammer, dat de regelmaat in de resultaten ontbreekt.” Een formatie die wel sterk afhanke lijk blijft van Beckenbauer en Müller. Kovacs: „Twee schitterende voetballers. Ook spelers die tijdens de wereldkampi oenschappen met het Westduitse elftal Stand: Feyenoord Ajax Sparta FC Twente MW heeft dat dat nooit ongunstig uitpakt voor ons”. Maar juist de verschijning van Krauthausen zette Kovacs weer aan het denken. De Roemeen bedacht: „Dat is in feite ook geen echte vleugelspeler. Hij heeft ook de neiging naar binnen te trekken. Daarom liggen voor ons uitge sproken mogelijkheden bij onze vleugel- verdedigers Krol en Suurbier. Als dit duo opkomt dan kan dat Bayem wel eens opbreken omdat dan situaties van twee Ajacieden tegenover één Bayern - speler mogelijk zijn. Daarom wordt het middenveld erg belangrijk. Bayem moet vastgehouden worden voor* óns straf schopgebied. Te meer omdat verdediger Breitner aanvallend, ook hij gaat door het midden, grote risico’s neemt.” Schalke interesseerde de Ajax-selectie, die met uitzondering van de grieperige Suurbier naar Duitsland was gereisd, nauwelijks maar Johan Cruyff gaf de geforceerde belangstelling voor Bayerns tegenstander nog een extra merkwaardig tintje toen hij na afloop ook aan enkele Duitse verslaggevers meedeelde: „Die nummer zes vond ik wel erg goed.” „Van Bayem?” klonk het belangstellend. Cruyff weer: „Neen, van Schalke.” Later ging de Ajax-spits iets serieuzer op de zaken in. Cruyff: „Als Bayem zo tegen ons voetbalt als het vanmiddag deed, wat ik uiteraard niet verwacht, dan is er natuurlijk geen enkel probleem voor x-Xv. •.xjv^XV.^X.- Programma voor zondag: Sparta Haarlem, ExcelsiorAmsterdam, Den HaagGo Ahead, TwenteNEC (2/3), TelstarGroningen, NACUtrecht. 21 18 22 19 22 15 22 12 23 11 FC Den Haag 22 10 PSV FC Amsterd. Telstar FC Utrecht Haarlem NEC NAC AZ’67 FC Groningen 22 Go Ahead E. 22 FC Den Bosch 23 Excelsior 22 genadeloos kon toeslaan, leverde het Haarlemse spel geen rendement meer op. Ook al, omdat het elftal moeheids- verschijnselen kreeg door de overbodige inspanningen die volgden uit het streven naar herstel van het alsmaar missen van goede scoringsmogelijkheden. „Twaalf Dat was dan Cruyffs eufemistische verklaring voor het bepaald niet indruk- Het geploeter in de blubbermassa (die scheidsrechter Hoppenbrouwer ternau wernood kon goedkeuren) was voor de Haarlemmers meer een gevecht tegen hun overdosering aan werklust waaron der de koelbloedigheid leed, dan een strijd tegen Excelsior. De tegenstand van de Rotterdammers telde nauwelijks, al thans wat het individuele verweer be trof. Hun enige verdienste lag in de collectiviteit op het middenveld waarvan trainer Joop Castenmiller een overbe volkte sector maakte. „Wat moest ik anders?”, riep hij ter verweer. „Ik was mijn sterkste deel van de ploeg kwijt.” Die ontkrachting van het middenveld ontstond door een enkelblessure van Van de Vaart en een schorsing van Aad den, Butter, waarna Castenmiller nog maar één mogelijkheid zag: zoveel mo gelijk spelers groeperen en hopen op een uitval. Daar kwam het bij gebrek aan enige kwaliteit in de aanval (de machte loosheid van Roggeveen vormde het toonbeeld van Excelsior-ellende) amper van en dat de andere doelstelling het opeen, hopen van manschappen wél in wat effect sorteerde lag voornamelijk aan de slordigheid van de Haarlemmers. De over het algemeen uitstekend opge bouwde aanvallen, waarin met name Wentink en Peys voortreffelijk stuwden en het duo Vosmaer-Nieuwenhuis bij zonder nuttig schakelde, bleven steken in het gebrek aan zelfbeheersing waar door het in eerste instantie vlot onrafel- de Excelsior-blok zich weer kon herstel len Het primitieve verweer van de Rotter dammers bij wie zelfs keeper Eddy van de Roer ging delen in de malaise, kreeg daarmee niet de afstraffing die het ver diende. Joop Brand: „Het was allemaal te wild, te ongecontroleerd.” Model voor Zijn eerste voltreffer sloeg na een strakke baan van tientallen meters ach ter Van de Roer („ik heb die bal hele maal niet gezien”), de tweede keer sla lomde hij met schitterende dribbels langs de hele Excelsiordefensle. Deze stijlprijzen leverden Boszhard de persoonlijke bewaking op van Meutstege die hem zo irriteerde dat zijn spel eron der begon te lijden. Omdat bovendien Van den Berg als spits minder beweeg lijk te werk ging dan Gerrie de Goede (knie-blessure), die hij verving, pleegt te doen en Fernandez treuzelde waar hij Dat onprettige gevoel stimuleerde AZ ’67 tot een van de beste prestaties van het seizoen. Sparta kon noch in de eerste, noch in de tweede helft een vuist maken. Topscorer Willy Kreuz werd uitstekend bedwongen en het per traditie gevaarlijke oprukken van de rechtervleugelverdediger Hans Venneker werd tot een minimum beperkt, gebonden als Sparta’s defensie was door de razendsnelle aanvallen van Schaafstra en Hoogesteger, uitstekend „gevoed” door de steeds beter draaiende Kees Kist.. Het was ook Kist, die voor de AZ-treffer zorgde. De manier waarop het doelpunt tot stand kwam, was kwalitatief eigenlijk niet evenredig aan het spel van de dartele Alkmaarders. Eykenbroek kopte de bal voor de voeten van de blonde AZ- middenvelder en die vond veertien minuten na de rust eindelijk wél de weg langs Doesburg. 2 0 3 5 6 7 5 6 3 10 5 10 6 10 6 10 7 9 5 12 3 10 9 5 12 7 14 6 14 De tragiek van het gemis aan de extra premie die uitge keerd wordt bij een uitzonderlijk hoge score, zat voor de Haarlem-spelers in hun hoe paradoxaal dat ook moge lijken grote verdiensten. Ze liepen zich stuk op hun kwaliteiten van voor beeldige ijver en prijzenswaardig en thousiasme, waarmee ze zo onbesuisd omsprongen de de voor het grijpen liggende hoge beloning in resultaat en financiën beneden de maat bleef. BECKENBAUER: Wereldkampioen tikken" n, Ti Bh -■

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11