Jorritsma opvolger Maarse Wijzigingen in top van ISSL verwacht INTERESSANT TOERNOOI MET ONTMOEDIGENDE CONCLUSIE Moeilijke dagen voor Maarse in Strömsund RESULTATEN WK DAMES Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken noemen zich voortaan kortweg Verzadigde Schenk ook nog te sterk de bank voor iedereen i Volgend seizoen tien wedstrijden VALENTIJN MAAKTE ZICH WAAR I 13 26 MAANDAG FEBRUARI 1973 F' Ww® BS - -z- Q ft EDDY VERHEYEN: prof-af? I- de ATJE KEULEN op weg naar de wereldtitel. ge- en (Van onze sportredactie) voor 46.21 (13) 2.22.04 (6) 1.31.76 (4) 4.55.49 (3) 188.684 46.33 (15) ADVERTENTIE 45.41 (8) 45.26 (5) 2.20.88 (1) 2.22.98 (8) 2.25.22 (11) 2.21.23 (2) 2.21.74 (4) 2.21.91 (5) 2.22.12 (7) 1.31.68 (3) 1.32.24 (7) 1.32.08 (6) 1.30.69 (2) 4.58.86 (4) 4.59.39 (5) 5.01.47 (6) 5.08.42 (10) 5.01.66 (7) 4.50.26 (1) 5.11.59 (14) 190.240 191.543 193.379 188.363 188.652 189.164 189.803 1500 m 2.21.37 (3) lOOOm 1.30.41 (1) punten 185.949 P •f 0 P st (Van onze sportredactie) STRÖMSUND. De grote vraag die tijdens de wereldkampioenschappen in Strömsund onophoudelijk werd ge steld is, wie er in Nederland capabel genoeg is om Gerard Maarse op te volgen. Stien Baas-Kaiser, was veler mening. 1.33.41 (12) 1.32.76 (9) 1.34.19 (16) 3000 m 4.51.55 (2) 1 Atje Keulen (Ned) 3 Tatjana Shelekova (Rusl) 3 Trijnie Rep (Ned) 4 Nina Statkevitsj (Rus) 5 Sippie Tigchelaar (Ned) De grootste winst ten opzichte van de Europese titelstrijd in Brandbu was vooral de comeback van de Russinnen. In Brandbu verklaarde de Russische coach Koedriatsjef dat zijn ploeg zich vooral zou richten op Strömsund en dat Brandbu slechts een aanloop was. De Nederlandse coach Gerard Maarse haal de daar wat minachtend de schouders over op, maar dit weekeinde is overdui delijk bewezen dat het gelijk aan kant stond van de Russische coach. groot worden de plaats van Elly van den Brom wordt ongetwijfeld ingenomen door een Friezin, terwijl een eventueel vertrek van Trijnie Rep opnieuw een Friezin In de ploeg zou brengen dat de meisjes van buiten Friesland in de verdrukking zouden kunnen komen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. In de top van de profschaatsliga ISSL zijn belangrijke wijzigingen te verwachten. Het staat nagenoeg vast, dat behalve de reeds ontslagen Tom Liden ook Johnny Nilsson, Per Nyborg en Svein-Erik Stiansen volgend seizoen niet zullen terugkeren. Dat geldt vermoedelijk ook voor de rijders Greg Lyman, Johnny Höglin en Eddy Verheyen. In diens plaats zou dan alsnog Piet Kleine aan de ploeg kunnen worden toegevoegd. De ISSL die zeker niet als eerste toenaderingspogingen tot de internatio nale schaatsunie (ISU) zal ondernemen wil volgend seizoen minimaal tien wedstrijden organiseren, waarvan enkele in de Verenigde Staten en Japan. STRÖMSUND. Gerard Maarse had het moeilijk in Strömsund. Door de gebeurtenissen van de voorafgaande da gen was er iets geknakt in de verhou ding tussen de coach en zijn rijdsters, van wie alleen Atje Keulen-Deelstra nog bereid bleek hem voor 100 fe steunen. „Ik hoop voor mezelf dat Maarse nog op zijn besluit terugkomt”, aldus de we reldkampioene. De overige rijdsters den ken duidelijk in andere termen. De namen van twee schimmen op d» achtergrond uit een recent verleden, Henk Lamberts en Klaas Visser, doken in Strömsund ineens weer op. Sippie Tigchelaar noemde de naam van Lam berts, Trijnie Rep verkondigde dat ze het komende seizoen naar Klaas Visser zal gaan. Het betekent dat de band tussen de vroegere trainers en de kem- ploegrijdsters nog steeds aanwezig is. Ondanks het feit dat de stemming in de ploeg nog nooit zo goed is geweest als juist dit jaar en ondanks de successen. Op een provisorisch belegde perscon ferentie repte Maarse zondagavond niet over deze zaken. Wel verklaarde hij niet op zijn besluit terug te komen en toonde hij zich teleurgesteld over de houding van de KNSB. „Ik heb niets gehoord van de bond, wat mijn gelijk bewijst dat men zich niet voor het damesschaatsen interesseert.” De wel in Strömsund aanwezige Hen- nie Roos (KNSB-bestuurslid en vice- voorzitter van de ISU): „Maarse moet niet zo kinderachtig doen. Ik ben hier toch! Ik vertegenwoordig hier de bond. Ik weet nog van niets, de bond ook niet. Maarse heeft ons nog niets verteld. Voor mij is hij nog steeds trainer.” Zelf noemt Ard Schenk het een ge brek aan de juiste mentale instelling, waardoor zijn overmacht minder supe rieure vormen heeft aangenomen dan de laatste jaren het geval was. Het meest duidelijk komt dat tot uitdrukking op de 500 meter, op welke afstand hij in dit eerste profseizoen eigenlijk nooit' die brug heeft kunnen slaan die een garan tie vormde voor de eindoverwinning. Zaterdag bleef Schenk met zijn voor hem beschamende 42.14 zelfs ver onder zijn niveau. Plotseling openden zich gunstige per spectieven voor Jan Bols, de meer dan verrassende sprintwinnaar, en Kees Ver kerk, die dit buitenkansje met beide handen wilden aangrijpen. Hoe vermetel DEN HAAG.Met de oprichting van de ISSL mag er dan veel zijn veranderd in de schaatswereld, de macht van Ard Schenk reikt in de schaatsport nog altijd hoger dan de macht van het geld. Ook de onderlinge krachtsverhoudingen zijn dit seizoen ten opzichte van de laatste twee jaar in feite onveranderd gebleven. Misschien met dit onderscheid, dat de manier waarop Ard Schenk in het re cente verleden doorgaans iedereen zijn wil oplegde nu duidelijk minder overtui gend is. Maar dat is dan een recht streeks gevolg van een soort verzadiging waarvan bij de meervoudige Europees en wereldkampioen zeer duidelijk sprake is. dankbaar van haar kennis gebruik gemaakt. Hoewel Stien duidelijk meer plezier in het coachen begint te krijgen, zal zij toch beslist niet de opvolger van Maarse kunnen worden. Niet alleen omdat ze zelf bang is dat haar man Haico Baas haar daar geen toestemming voor zal geven, maar veel meer nog vanwege het feit dat ze in verwachting is. Veel kandidaten blijven er dan niet over. Er lopen wel enkele bekwame trainers in Nederland rond, vooral in Friesland Maar het zou Onverstandig zijn van de bond om in de huidige situatie een Fries te benoemen tot damescoach. Het Friese stempel op de kernploeg zou daarmee zo sterk ver- die illusies in feite waren, gaf Ard Schenk zelf aan. Via een imponerende rit op de vijf kilometer, op welke af stand hij echter net iets te weinig winst boekte om Jan Bols na twee afstanden van de eerste plaats te verdringen. Een hoogst ongebruikelijke situatie Ook voor Ard Schenk zelf. „Toch was die 5.000 meter voor mij in feite een soort antwoord op die slechte sprint. Toen had ik ook weer de instelling mij volledig leeg te knokken". Op de 1.500 meter —tegen de zo verrassend teruggekomen Verkerk veroorzaakte de geslepen Puttershoeker uit taktische overwegingen een valse start, waardoor hij Schenk toch wel zodanig uit zijn ritme haalde dat deze pas in de laatste ronde beslissend kon toeslaan. Daardoor deed zich de bijna unieke situatie voor, dat Schenk in het klassement na drie afstanden slechts een minimale voorsprong 13.1. sec.' had op de nog altijd mateloos eerzuchtige Verkerk. Een tien kilometer, waarop Verkerk zoals hij voorheen ook altijd pleegde te doen, in een moordend tempo van start ging, maar op welke afstand hij later tevens de tol moest betalen voor zijn overmoedige en driftige offensief. Betekende die overwinning Schenk tevens zijn vierde triomf in successie bij de profs, drie ritten daar voor had Jan Bols alle kansen op de tweede plaats verspeeld via een uiterma te zwakke 1.500 en 10.000 meter. Jos Valentijn, die vermoedelijk indi rect ook verantwoordelijk is geweest voor het zeker op de 2de dag indruk wekkend hoge toeschouwersaantal (19.400), keek gisteravond terecht terug op een uitzonderlijk geslaagd profde- buut. Met uitzondering van Hasse Börjes, de bonkige maar razendsnelle Zweed, hoefde Valentijn niemand voor zich te dulden. De overwinning op de 500 meter ging beide keren naar Börjes. maar op de 1.000 meter toonde Jos Valentijn met twee overwinningen zijn grote kracht als sprinter. De eindstand bij de all-rounders: I. Schenk (Ned.) 176.824 pt, 2. Verkerk (Ned.) 177.401, 3. Bols (Ned.) 178.316, 4 Tveter (Nw.) 180.00-, 5. Olsen (Nw) 180.721, 6. Verheyen (Ned.) 180.864. 7 Höglin (w.) 184.853. Sprinters: 1. Börjes (Zw.) 163.505, 2. Valentijn (Ned.) 164.455. 3. Linkovesi (Finl.) 165.410. Niet zo’n vreemde gedachte, want Stien vervulde in Strömsund de rol van hulp-coach. Ze was daartoe niet aangezocht door de KSNB, maar om dat ze, dankzij een invitatie van de Stichting Schaatssport Nederland, die alle kosten betaalde, tóch in Strömsund aanwezig was, werd er 47.67 (24) 6 Monika Pflug (Wdld) 45.28 (6) 7 Galina Stepenskaja (Rusl) 8 Elly v. d. Brom (Ned) 46.10 (11) 13 Sjjtje v.d. Lende (Ned) 47.60 (23) STRÖMSUND. De eindstand van het toernooi om het wereldkampioen schap schaatsen voor dames is: 500 m 45.03 (3) (Van onze sportredactie) STRÖMSUND. Het damesschaatsen lijkt voorlopig weer voor één seizoen gered. Ondanks de grote kracht van Nederland is in het vriende lijke Strömsund bewezen, dat er echt nog wel sprake kan zijn van een gezonde strijd. Want al won de onklopbare Atje Keulen-Deelstra wederom, Ie strijd om de tweede, derde en vierde plaats was zó intens spannend, dat tr geen enkele grond aanwezig is om te veronderstellen dat het dames- ichaatsen een puur Nederlandse aangelegenheid is geworden. en Tatiana Shelekova het verlies op Sippie juist binnen de perken te houden. Vooral Trijnie Rep was met haar derde plaats in een opgetogen stemming. „Dit geeft me veel meer voldoening dan de tweede plaats in Brandbu. Nu heb ik er tenminste keihard voor moeten knok ken. Na mijn slechte 1000 meter geloofde ik er nauwelijks meer in Ik was niet alleen bang voor Sheleko va, maar ook voor Statkevitsj. Die Rus sinnen gingen hier veel beter dan in Brandbu en dat vind ik fijn”. Dezelfde opmerkingen zijn te beluisteren bij Atje Keulen-Deelstra: „Ik vond dit een erg fijn toernooi. Ik heb er heel hard voor moeten knokken en daarom vind ik hét ook helemaal niet erg dat ik maar één afstand gewonnen heb. Deze titel geeft mij erg yeel voldoening” Die strijd die de Nederlandse rijders moesten leveren en die dankzij de drie kilometer toch nog erg florissant uitviel, was vooral spreekwoordelijk op de kor tere afstanden. Juist om die reden valt het te betreuren dat behalve de Russin nen en de Nederlanders de overige rijd sters die langste afstand maar niet in de benen kunnen krijgèn. Het is óm die reden dat de bezorgdheid van Maarse ten opzichte van het internationale da messchaatsen gedeeld mag worden. Talent is er ook buiten Nederland en Rusland te vinden, maar zo lang er niets verandert aan de trainingsmethoden in landen als West-Duitsland, Amerika, Noorwegen en Canada zal het dames schaatsen een Russisch—Nederlandse aangelegenheid blijven. Na het uiterst interessante toernooi in Strömsund is dat een wat ontmoedigende conclusie. Met een tweede, een vierde, een ze vende en en tiende plaats bewezen de Russinnen dat ze inderdaad nog een damesschaatsnatie van de eerste orde zijn. Weliswaar was Nederland met een eerste, een derde, een vijfde, achtste en dertiende plaats de grote overwinnaar, maar het overwicht was veel minder groot dan tijdens de Europese titelstrijd. Het enige wat voor de internationale concurrentie zo langzamerhand een frustratie moet worden is de enorme kracht van Atje Keulen-Deelstra. De Friezin ze wil nog wel een jaar doorgaan - won ditmaal weliswaar maar één afstand, maar het puntenverschil met nummer twee. Shelekova, bedroeg maar liefst twee en een halve punt en dat Is een gat om even stil van te worden. Als voor het gemak de fenomenale prestatie van Atje even wordt weggecij ferd, blijft er een toernooi over waar de vonken af spatten. Tot aan de laatste afstand, de drie kilometer, waren er zeker zes kandidaten voor het erepodi um. Op dat moment waren er nog maar enkelen, die van oordeel waren dat Sip pie Tigchelaar aanspraken zou kunnen maken op een plaats op het erepodium. Die kansen had ze op de eerste dag al verspeeld door een belabberde 500 me ter. Nederlands fysiek sterkste schaats ster kwam echter via voortreffelijke prestaites op de 1500 en 1000 meter formidabel terug. Wat Sippie daarna in de openingsrit presteerde ,was van de al lerhoogste klasse. Zelfs Gerard Maarse bekende verbaasd te zijn over het ge weld waarmee Sippie tekeer ging. ,Er zat zelfs even een wereldrecord in”, bekende hij verrast. Zo ver kwam Sippie niet de omstandigheden leenden zich daar ook niet toe maar haar tijd van 4.50,26 deed de concurrentie verbleken. Toen in de volgende rit Atje Keulen aantoonde dat Sippie inderdaad een on gekende prestatie had geleverd, werd de mogelijkheid ineens groot dat Sippie Tigchelaar op het erepodium terecht kon komen. Ze haalde het net niet. Eerst ging een puffende Nina Statkevitsj haar net voorbij, daarna wisten Trijnie Rep De keus is dan niet groot meer. Wellicht de beste man zou Jorrit Jorritsma zijn, maar de moeilijkheid met hem is, dat hij te nauw betrok ken is geweest bij het dopingschan- daal van Ronnie Nooitgedagt. De vraag is, hoe zwaar de KNSB lees TC-voorzitter Wierd Wynia aan deze zaak tilt.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13