Amro-bank rekent PRIKACTIES IN HELE LAND op wat meer winst INDUSTRIEBOND C.N Aanzet Europees sociaal beleid koophuizen verbeteren Gesprek met Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken noemen zich voortaan kortweg Contracten de bank voor iedereen N.V.V. geranium Ziecentrum I INDUSTRIEBONDEN N.K.V. - C.N.V. CENTPUM, ..ONS -^LrENTIE-VAKANTIE-VORMINGSO< DUIZENDEN METAALWERKNEMERS IN HET GEWEER 0 1 10 11 DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 Ultimatum Minder tekort Versterking Geen rust Ministers willen: «w Ontkenning - Expansie - - (Van onze redactie economie) MS Standard-Electric, 1 1 Amerikaans disconto 0,5% hoger (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE h •I De Amsterdamse bedrijven waar ge staakt wordt zijn alle metaalbedrijven. In het district utrecnt zijn in principe drie bedrijven aangewezen waar een ul timatum zal worden gesteld: SKF in Veenendaal, de gieterij van Werkspoor in Utrecht en de N.V. Kok in Utrecht. Deze ondernemingen zullen deze week nog ledenvergaderingen houden. In Gelderland loopt woensdag het ul timatum af bij Thomassen in De Steeg, donderdag dat bij Gispen in Culemborg en Gazelle in Dieren. Actiecomité’s zijn gevormd bij scheepswerf De Hoop in Lobith, bij Smit-Nijmegen, scheepswerf „De Waal” in Zaltbommel en Bodewes in Millingen. Bij DRU (Ulft) houden de vakbonden woensdagavond een leden vergadering. In het district Den Haag zijn kader- vergaderingen uitgeschreven bij de mo- torenfabriek „De Industrie” in Alphen aan de Rijn, de N.V. Kabelfabriek in Delft en „Esscher” in Den Haag. Deze week zullen in district vijf regionale kaderbijeenkomsten worden belegd ter voorbereiding van verschillende acties. Uit het district Dordrecht is nog ge meld dat er dinsdagavond wordt verga derd met het topkader van Smit-Kinder- dijk (1000 man personeel) over verdere acties in verband met het aflopen van het ultimatum bij Gusto in Schiedam. Beide ondernemingen behoren tot het IHC-concern. Woensdagavond is er een ledenvergadering bij NKD-staal in Al- AMSTERDAM. De Federal Reserve Board, het bestuur van het stelsel van centrale banken in de Verenigde Staten, heeft de Federal Reserve Banks in New York, Philadelphia, St. Louis en Kansas City toestemming gegeven het disconto te verhogen van 5 tot 5,5 percent. De Board motiveert dit besluit met de stij ging van de rente voor kortlopende le ningen op de vrije markt in de Verenig de Staten in de laatste tijd. Dit door de toenemende vraag naar krediet door de snelle economische expansie in de VS. blasserdam in verband met het eventu eel stellen van een ultimatum. In het district Rotterdam is maandag vergaderd met de nachtploegen van be drijven die tot het Rijn-Schelde-Verol- me-concern behoren. Voor in totaal 15 bedrijven in het district Rotterdam wor den nog ultimatums voorbereid. Dr. Poesjkin heeft tegenover het blad verklaard dat hij een man had gehypno tiseerd en bij hem gevoelens van vreug de of verdriet had opgewekt. Aan een geraniumblad bevestigde instrumenten hebben op enige afstand van de man op soortgelijke emoties gereageerd, zo zei hij. Hij waarschuwde echter, hoewel er ook over het boekjaar 1972 „niet onte vreden zijn”. Er werd geen grote priori teit gegeven aan de groei van het be drijf. Niettemin nam de balanstelling met 7,1 percent toe tot f 21.220 miljoen. bewijzen zijn voor het vermogen van planten om emotioneel te reageren, dat het nog te vroeg is om dit een ontdek king te noemen. Hij gebruikte het woord „hypothese”. De psycholoog maakte geen melding van onderzoekswerk dat in de Verenigde Staten en elders wordt gedaan en dat er op wijst dat planten soms beter groeien als zij op vriendelijke wijze worden toegesproken. 1 1 Rabobank Q zo de inflatie tegen te gaan. De discon- toverhoging in de VS sterkt dus in principe de dollar. De hoge rente in de VS kan bovendien dollars uit het buitenland naar de VS teruglokken. De discontoverhoging in Amerika kan dus worden beschouwd als een tegenzet in de vrijdag jl. weer oplaaiende dollar- crisis. Het effect ervan moet nog blijken. De eerste reactie op de Amsterdamse wisselmarkt was maandagmorgen be moedigend. De dollar herstelde zich iets. Na een opening op 2.86 ontwikkelde zich een vaste tendens, waarbij de prijs- aantrok tot 2,8850. Dart is 2.5 cent meer dan aan het slot van vrijdag. Volgens de wisselmarktlijst werd druk gehandeld bij vrij ruime omzetten. Op de wisselmarkt in Frankfurt gaf de dollar vrijdag aan het slot overigens een herstel te zien, waardoor de goud prijs daalde. Op de wisselmarkt in Tokio was zaterdag de daling van de dollar maar gering. Tokio heeft als enige een wisselmarkt die zaterdags open is, maar er zijn plannen om hem op die dag ook dicht te laten. De handel in dollars was in Tokio niet groot. MOSKOU, (AP) Russische geleer den melden dat zij er in zijn geslaagd zich emotioneel te verstaan met een geranium. Zij menen dat planten vrees, vreugde, pijn en opwinding kunnen „voelen”, aldus het blad „Socialistische Industrie”. Vandaag zijn er ook acties bij DAF in Borne. In het Waterweggebied houden de meeste bedrijven korte solidariteits acties. In Groningen staan acties op zeven bedrijven op het programma en voor woensdag zijn acht stakingsacties in voorbereiding. Bij deze acties zijn ongeveer 4000 werknemers betrokken. In Hoogeveen (Drente) hebben vakbondska- derladen voorbereidingen getroffen voor De onrust viel dit weekeinde nogal mee, na de eerste alarmerende berichten van vrijdag. Nochtans is er duidelijk nog geen rust aan het valutafront. De dollar wórdt nog niet (helemaal) vertrouwd en men vlucht in goud. Overigens zijn bij de hoge goudprijzen de omzetten zeer gering en vrijdag was winstneming in De Verenigde Staten houden met Eu ropese landen geen besprekingen over de verkoop van een deel van hun goudre serves, zo heeft het Amerikaanse minis terie van financiën meegedeeld naar aanleiding van een bericht in de Was- Dit is het nogal magere resultaat van een eerste overleg over de Europese sociale voorzieningen, waarvan de rege- DRIEBERGEN. In het hele land zijn vandaag prikacties gehouden. Daar bij waren vele duizenden werknemers betrokken. Alleen al in Amsterdam ging het om bedrijven met in totaal 15.060 man. Een deel van de prikstakingen viel samen met de behandeling van het kort geding tegen de stakers bij Hoogovens, vanmiddag In Haarlem. De prikacties van vandaag en ook die van de nog komende dagen worden gecoördineerd in het landelijk actiegebouw „Ons cen trum” in Driebergen. De drie industrie bonden hebben pers, radio en televisie daar alle faciliteiten geboden. De prik- en solidariteitsacties van vandaag speel den zich voor het grootste deel af in Amsterdam, het noorden, het Waterweg gebied en Dordrecht. hington Post. Dat blad had geschreven dat Amerikaans goud zou worden ver kocht om de speculatie op de valuta markten af te remmen. Er zijn volgens het ministerie de laatste dagen geen contacten met regeringen van andere landen geweest over goudverkopen. Overigens wil de Amerikaanse regering wel dat de rol van het goud in het internationale monetaire bestel minder belangrijk wordt. In diplomatieke en monetaire kringen in Washington zei men dat de VS wel goud zouden willen verkopen als belang rijke Europese landen daar ook toe zouden overgaan, maar uit niets blijkt dat landen als Groot-Brittannië en West-Duitsland bereid zouden zijn tot goudverkopen. -bb I Het disconto is het interesttarief, waartegen de centrale bank geld leent aan de banken.' Een discontoverhoging wordt door de banken uiteraard doorbe rekend aan cliënten die bij de banken geld lenen. Een hoger disconto maakt dus het leven duurder. Het is een middel om de geldhoeveelheid te verkleinen en stakingen bij Standard-Electric, Tho massen en Drijver, Saab Scania en Drenthe-Ido. In Overijssel zullen actie comités van de drie bonden maandaga vond in Deventer, Hengelo en Zwolle vergaderen over acties in bedrijven. Maandag zijn reeds prikacties gehouden bij de Twentse kabelfabriek en machi nefabriek in Hengelo, ook is onrust waargenomen in vele textielbedrijven in Overijssel. Vandaag zijn al elders in het land kortere of langere stakingsacties in metaal- en andere bedrijven gehouden, om kracht bij te zetten aan de CAO- eisen. Bij Stork in het Brabantse Box meer legden 600 werknemers voor een half uur het werk neer en bij Volte in Eindhoven besloten 500 werknemers maandagmiddag te staken. In Friesland ringschefs van de negen lidstaten in Parijs tijdens de topconferentie hebben gezegd dat zij absoluut noodzakelijk zijn om Europa een „menselijk gezicht te geven”. Daarbij moeten dan voorop staan de verwezenlijking van volledige en betere werkgelegenheid, de verbetering van de levensomstandigheden en de werksitua tie en de deelneming van de sociale partners aan het economische en sociale leven. In eerste aanleg moet het volgens de Nederlandse minister Boersma vooral komen van een realistische en concrete aanpak, die ook in de praktijk, en wel per 1 januari 1974, tot resultaten kan leiden. Het heeft volgens hem geen zin het sociaal programma vol te stoppen met alle wensen en verlangens die op dit gebied bestaan. Naar Boersma’s op vatting dienen wel concrete voorstellen tot stand te komen op het punt van de migratie uit derde landen, betere statis tieken ten behoeve van de arbeidsmarkt politiek; het sociaal budget; de inspraak van sociale partners; het ontslagvraag- stuk en de multinationale ondernemin gen. De minister verklaarde op sceptische toon dat het zeer moeilijk zal zijn tot een gezamenlijke aanpak van het sociaal beleid te komen, maar zei tevens in de verste verte niet te geloven aan een Europese gemeenschap als dat sociale beleid er niet is. AMSTERDAM. Als de conjunctuur zich gunstig blijft ontwikkelen, de beurs- ontwikkeling niet al te zeer tegenvalt en de disconto-politiek geen roet in het eten gooit, dan kan de Amro-Bank in 1973 de winst handhaven, of zelfs iets hoger uitkomen dan in 1972. Dit onder de voorwaarde dat de kostenstijging niet uit de hand loopt. Deze voorzichtige prognose deed de raad van bestuur van de Amro-Bank in een toelichting voor de financiële pers op het jaarverslag, waaruit vorige week de voornaamste cijfers al openbaar wer den gemaakt. Zo is dus al bekend dat de nettowinst met 16,8 pet. zal gaan stijgen van 74 miljoen in 1971 tot 87 miljoen vorig jaar. Het dividend wordt verhoogd van f 3,40 tot 3,60 per aandeel van 20 nominaal. De nettowinst per aandeel steeg van f 6,03 tot 6,81. Zou de con verteerbare dollarverïening geheel wor den omgezet in gewone aandelen, dan zou de winst per aandeel f 6,43 zijn. Een jaar geleden zei de raad van bestuur, vooruitblikkend naar de resul taten van 1972, dat alle zeilen zouden moeten worden bijgezet om ervoor te zorgen dat de winst niet zou dalen. In 1971 was zij 14,9 percent gestegen dank zij een aantal gunstige omstandigheden van bijzondere aard, die zich nu niet hebben voorgedaan. Het is dus allemaal nogal meegeval len. Vooral het tweede halfjaar was goed. De raad van bestuur schrijft dan gingen de 200 personeelsleden van de staking over. Wat de industriebonden willen is in wezen niet meer dan een kleine correc tie. Aan de grote inkomensverschillen, die al zo lang een smeulende bron van verontwaardiging en verzet vormen, moert op een breder front iets worden gedaan dan dat van de industriebonden en ook ingrijpender dan deze bonden voorstellen. Aldus het Christelijk Nationaal Vak verbond in zijn officiële orgaan „De Gids”. Daarin zegt het CNV, dat de strijd in de metaalindustrie méér is dan een geschil over de verdeling van inko mens tussen werknemers onderling”. In wezen is het een doelbewuste poging van de industriebonden om een greep te krijgen op de totale inkomensverdeling in de bedrijven”. De christelijke vakbeweging onder schrijft dit doel volledig. Deze verder reikende doelstelling, aldus het CNV, Is ook de werkgevers bekend: „Juist dit verklaart hun hardnekkig verzet tegen aantasting van de bestaande verhoudin gen. Zij weten heel goed dat de acties voor een billijker inkomensverdeling niert zullen stoppen bij pogingen om ook het hoger personeel onder te brengen in een CAO. Ook de inkomens van direc teuren en commissarissen en de hele winstverdeling komen aan bod wanneer het om een rechtvaardiger verdeling van het inkomen gaat.” De raad van bestuur acht, gezien de conjuncturele omstandigheden, weer mogelijkheden voor expansie aanwezig. Januari heeft zich dan ook reeds gema nifesteerd zo bleek uit de toelichting. De grote terughoudendheid voor het bedrijfsleven om te investeren, kwam tot uiting in de ontwikkeling van de debiteurenportefeuille, die in 1972 met 11,7 percent steeg tegen 18,3 percent in 1971. In 1972 is voor het eerst sinds een aantal jaren het personeelsbestand niet gegroeid. Er waren eind 1972 18.374 me dewerkers en medewerksters tegen 18.392, een jaar eerder. Het aantal kan toren nam toe van 740 tot 751. De kosten stegen met 14,2 percent tegen 28,5 percent in 1971. Dit als resultaat van een aantal factoren. De vroegere auto matiseringsprojecten werkten bijvoor beeld nu in de efficiency door. Het verstrekken van woninghypothe- ken ontwikkelde zich bevredigend. Op 31 december 1972 was het uitstaande be drag 280 miljoen. In 1973 zal dat bedrag wel verdubbeld worden. De Amro-Bank treft voorbereidingen om zich meer in de t oeristensector t e storten door nu ook vakantievliegreizen aan te bieden. Het is, zo bleek uit een toelichting, niet de bedoeling zelf als touroperator te gaan optreden of zaken met slechts één bepaald bureau te gaan doen. In het jaarverslag zijn de nodige woorden gewijd aan de problemen rond de provisies en tarieven. Een verhoging van het tarief door het bankwezen zit er op dit moment echter niet in. Psycholo gisch is het niet het juiste moment, gezien ook het prijsbeleid van de over heid. De Rabo-Bank (Raiffeisen-Boeren- leenbank) heeft het geluid talen horen van het afschaffen van een rentevergoe ding op salarisrekeningen. Concrete plannen zijn er niet. De Amro-Bank voelt ervoor om „enige rentevergoeding” te handhaven, maar dan de kosten in rekening te brengen, een i n Duitsland gehanteerd systeem. Maar, zoals gezegd, concrete plannen heeft het bankwezen niet op dit daar voor ook ongunstige moment. De deva luatie van de dollar betekent voor de Amro-Bank geen grote verliezen. De dollarposities waren ingedekt, op buiten landse dochterbedrijven werd door de dollarcrisis enig verlies geleden. Het tekort op de Amerikaanse han- delsbalans is in januari het kleinste in iets meer dan een jaar geworden. Het ministerie van Economische Zaken heeft bekendgemaakt dat het tekort over de vorige maand 302,8 miljoen dollar met correctie voor seizoensinvloeden heeft bedragen tegen 441,1 miljoen (herzien) over de voorgaande maand. Het tekort over januari was het kleinste sedert dat van december 1971 ten bedrage van 270,4 miljoen dollar. De invoer steeg van 5 miljard dollar (herzien) in december tot het record van 5,28 miljard dollar in januari en de uitvoer van de 4,56 miljard (herzien) tot het record van 4,98 miljard dollar. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Medio april zal de Eu ropese Commissie plannen klaar hebben voor een Europees sociaal beleid. Eind mei wordt dat dan door de ministerraad behandeld en in juni mogen de werkge vers en werknemers er in Luxemburg over komen meepraten. DEN HAAG. De ministers Udink (Volkshuisvesting), Geertsema (Binnen landse Zaken) en Van Agt (Justitie) zullen nagaan of verbetering kan wor den aangebracht in de koop- en aanne- mingscontracten. Bij dit onderzoek zal ook worden nagegaan of toekenning van bouwsubsidie afhankelijk kan worden gesteld van een gebruik van een bepaald model- of standaardcontract. Minister Udink heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van de PvdA- Kamerleden Schafer en Franssen. Uit het antwoord blijkt, dat de moeilijkhe den die 26 kopers van woningen in Midwoud bij de bouw en oplevering hebben ondervonden „in belangrijke ma te” te wijten zijn aan de gebrekkige koop- en aannemingscontracten die daar zijn gebruikt. Het is duidelijk dat de discontoverho ging ook een wapen is in de strijd om de dollar na de jongste devaluatie op haar waarde te houden. De Federal Reserve Board zegt dan ook zelf tevens rekening te houden met de jongste ont wikkelingen op de buitenlandse wissel markten. Het Amerikaanse disconto is nu meer in overeenstemming met de rentevoet elders, zodat er dus minder reden is om geld uit de VS te laten wegvloeien. goud, waardoor de koers in Londen van 89 dollar per troy ounce in de ochtend tot 85 dollar ’s middags daalde. Het is niet onmogelijk dat de gebeurtenissen in het Nabije Oosten de onrust op de valutamarkt tijdelijk hebben versterkt. Voor een oordeel over de ontwikkeling van vrijdag en voor het uitspreken van de verwachting is het nog te vroeg, al kan men dus zeggen dat het vrijdag achteraf nogal is meegevallen. De president van de Italiaanse centra le bank sprak de gedachte uit om ter oplossing van de valutaproblemen alle EEG-valuta’s ten opzichte van de dollar te laten zweven. Als de onrust werkelijk doorzet, nu of enige dagen of weken, is het inderdaad niet onmogelijk dat de oplossing in deze richting wordt gezocht. De president van de Duitse centrale bank heeft ook de mogelijkheid van een zwevende mark en een zwevende gulden opengelaten. Als Duitsland gaat zweven, dan zouden wij wel moeten volgen. Maar het is ten zeerste dubieus dat het zover moet komen, al is de deviezen markt inderdaad onstabiel, zoals de Duitse minister Friderichs zei. De jong ste ontwikkeling dwingt het in ieder geval nog niet af.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11